No. 25. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG ©fficiëel (Sebeclle. {ÜglcfccÜjksrhe ücvtchtct». SBInncnland. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,G&. franco per post f O,# O. afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijkscke berichten kENNIHKEVIHb. STREMMING DER SCHEEPVAART. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten gevolge van het verwisselen van deuren in dë schutsluis Willem III aan het Noordhollandsch Kanaal te Amsterdam, den 25 Junie.k. en wellicht eenige volgende dagen met die sluis niet geschut zal worden, maar dat gedurende dien tijd alleen zal worden geschut met de schutsluis Willem l. Haarlem De Commissaris des Konings voornoemd 19 Juni 1878. RÖELL. De BURGEMEFSTER van ALKMAAR; Gezien de missive van den Heer Commissaris des Konings in Noordholland van 27 Mei 1878, 4eafdeeling; No. I en 15 (914 MS, geleidende de aanschrijving van Z.E. den Minister van Oorlog van 22 Mei, II" Afdeeling, Generale Staf No. 55, waarbij krachtens K.K. beschikking verschillende verlofgangers der nat. militie in dit jaar onder de wapenen worden geroepen. Brengt ter openbare kennis, dat die oproeping zich be paalt tot de volgende I. Bij de regimenten vestingartillerie. A. Van de ligting van 1875. (De kompagniën zijn genummerd volgens de vóór 1° Mei bestaande regimentsindeeling). a. Van 331 Juiij, de milicien-verlofgangers, be oorende tot de 4® kon pagnie van het le tot de 1", 2e, 8", 9e en 10" kompagnie van het 2" en tot de 6® kompagnie van het 3" regiment vestingartillerie b. van 15 Julij12 Augustus, de milicien-verlofgangers, behoorende tot de 6", 7" (thans de 21" kompagnie, behoo rende tot de IV" afdeeling vestingartillerie) en 12" kompagnie van het 1" en tot de 4", 12" en 13e kompagnie van het 2" regiment vestingartillerie; c. van 27 Julij24 Augustus de militien-verlofgangers behoorende tot de 5" kompagnie van het 1" en tot de 1", 5", 8" en 12" kompagnie van het 3" regiment vestingartillerie, d. van 9 Augustus- 6 September de milicien-verlofgangers; behoorende tot de 11' kompagnie van het le en tot de 7", 10e en 11' kompagnie run het 3" regiment vestingartillerie; e. van 22 Augustus19 September, de milicien-verlofgan gers behoorende tot de 2', 8" (thans de 2F kompagnie behoorende tot de IV" afdeeling vestingartillerie) 13'en 14' kompagnie van het 1' tot de 3', 5', 6', 7'en 11' kompagnie van het 2' en tot de 2", 4', 9», 13' en 14" kompagnie van het 3" regiment vestingartillerie f. van 230 September, de milicien-verlofgangers be hoorende tot de 3', 9' en 10' kompagnie van het 1" en tot de 3' kompagnie van het 3" regiment vestingartillerie. B. Van de ligting van 1870. g. van 129 October de milicienverlofgangers van alle kompagniën met, uitzondering van die der torpedokompagnie. II. Bij het korps pontonniers C- Van 1 Julij—3 Augustus de milicienverlofgangers van de ligting van 1876: j Van 7 Augustus—11 September de milicienverlofgan gers van de ligting van 1875; III. Bij de kompagniën artillerie-transporttrein niet bij de kompagnie transporttrein, bestemd voor de administratieve dienst): E. Van 2 Julij—9 Augustus de milicienverlofgangers van de ligting van 187A j IV. Bij het bataillon mineurs en sappeurs F. Van 15 Julij—23 Augustus de milicienverlofgangers van de ligting van 1875. Dat de opgeroepen verlofgangers zich vóór 4 ure van den dag der oproeping bij hun korps moeten vervoegen en regt hebben op vrij transportbenevens daggeld a 25 cents bijaldien de plaats van opkomst minstens 30 kilometers van hier ligt, een en ander tijdig ter gemeentesecretarie alhier aan te vragen, terwjjl aldaar, desnoodigbetreffende de oproeping of de plaats van bestemming inlichtingen kunnen worden verkregen. De Burgemeester voornoemd A. MACLA1NE PUNT. Alkmaar, 13 Juni 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen tëf algemeene kennis dat overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (staatsb'ad no 178), door hen is herzien en vastgesteld de lijst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden welke lijst is aangeplakt en ter inzage voor een ieder is nedergelegd ter gemeente-secretarie gedurende 14 dagen, na ke'deD. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij hen schriftelijk worden ingediend binnen eene maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 18 Juni 1878. De Secretaris, NUHOUT va» der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ouders of verzorgers, die verlangen dat de kinderen onder hun toezigtdie reeds den leeftijd van zes jarén bereikt hebben of bereiken vóór 1 November 1878, óp de ópfenbare burgerschool worden toegelaten met 5 Augustus a.s., zich vóór 15 Juli, onder overlegging van de bewijzen van geboorteinenting of doorgèstanë pókziekte, moeten vervoegen bij den höofdon- derw^zer. Zij herinnerendat tegenwoordig slechjs éénmaal per jaar en wel met Augustus leerlingen op de openbare burgerschool worden toegelaten- Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Juni 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeentesecretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van A. H. J. van DA ALHOFF, winkelier te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene bergplaats voor petroleum in het perceel achter het pakhuis aan de CnoorstraatW ijk A, No. 183, en dat op Zaturdag, den 6 Juli 187*8, *s middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die bewaarplaats voor petroleum bezwaren in te dienen- Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Juni 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. P O L 1 C I Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, alstwee kleine sleutels aan een sleutelhout en een pak kaasdekken. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier voor de belasting op het Personeel primitief, over de wijken A en B dienst 1878,79, op 21 Juni 1878 door den 'Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Ryks directe belastingen binnen deze gemeeute ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien te voorkomen. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorn., den 22 Juni 1878. A. MACLAINE PONT. Prins Hendrik is den 20 op het Loo aangekomen. De voormalige President der Ver. Staten, genii Grant, is den 15 met. zijne echtgenoot te 's Gravenhage aangekomen, waar hij zijnen intrek heeft genomen bij den americaanschen gezant. Den 16 bezochten zij Scheveningen en Delft, den 17 gaf de americaansehe gezant een groot, diner te hunner eere den 18 bezochten zij prins Frederlk op het Huis de Pauw en dineerden zij bij den minister van buit. zaken. Den 17 woonde de heer Grant de zitting der 2" Kamer bij, den 19 eene wapenschouwing te zijner eere op het Malieveld te 's Gravenhagewaaraan ook troepen uit Leiden en Delft deel namen. Den 19 heeft hij 1e Rotterdam, begeleid door den burgemeester en den americaanschen consul, Fqenoord, het instructie-vaartuig en het museum Boymans bezocht en bij den burgemeester gedineerd. Den 20 heeft hij zich met zijne echtgenootbegeleid door den americaanschen gezant, naar Amsterdam begeven waar de reizigers hunnen intrek in het Amstelhótel namen en 's avonds een rijtoer maakten door het Vondelspark langs de buitensingels en den Bui tenkant. Den 21 bezichtigden zij de diamantslijperij der heeren A. E. Daniels 8p Zn-, de diergaarde en het koninklijk paleis. Benoemingen enz. Eervol ontslag is verleend aan J. E. Bommel als heemraad van wege Castrieum en aan jr. J. Bendorp v. Marquette als hoofdingeland van wege Heems kerk van S. Aagtendijkin de plaats van den eerste is benoemd C. Mooy Jz-, in de plaats van den tweede P. F. Seignette Staten-generaal. Bij. de 2e. Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der grenzen van de gemeenten Slad- Almelo en Ambt-Almelo, waardoor eerstgenoemde meer uitsluitend zetel van nijverheid laatstgenoemde van land bouw zal worden. Bij een ander ontwerp wordt f 60()00 verhooging der loopende begrooting van justitie aangevraagd, waarvan f 1000U tot verbetering van het rechtsgébouw te 's Herto genbosch en f 50000 voor een nieuw rechtssebouw te Tiel, geraamd op f 120,000. Nog is een ontwerp ingekomen re gelende de voorwaarden tot toelating van tandmeesters apothekers en vroedvrouwen. De 2" Kamer heeft de gebeele week besteed aan de alge meene beraadslagingen over het ontwerp tot herziening der wet op iiet lager onderwijs. De heeren v. d. Berch v. Heem stedeherheijen en Mocns hebben een aantal amendementen voorgesteldlaatstgenoemde op meer dan 40 artiken. Landbouw. Op de den 19 van wege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier te Hoorn gehouden wedstrijd van grasmaaiwerktuigenbe haalde de „Paragon," van R. Hornshy and Sons, ingezonden door J. C v. d. Blocquery Jr. te Haarlem, den eersten prijs tegen 20 verschillende mededingende machines. Veeteelt. Bebah e de reeds vermelde prijzen zijn op de parijsche vee-tentoonstelling aan de Vereemgmg „het Neder landse!) Rundvee-Stamboek" toegekend ééne mention trés honorable voor stieren, en zes mentions trés honorables voor koeien. Het programma bepaalde, dat dezelfde inzender op hetzeltde nommer maar één prijs kan behalen. Onderwijs. Het dagblad de Tijd spoort de r. catholie- keu aan tot een volkspelitiounemeutaanvankelijk aan de 2e. Kamer, om te doen blijken van hunne at keuring van het ontwerp tot herziening der wel op het lager ouderwijs. Blijkens deu staat der voorjaars-exauiens van 1878 in de verschillende provinciën, zijn geexamiueerdvoor hooil- onderwijzer 274, waarvan zijn toegelaten 106; voor hulp* onderwijzer 428, toegel. 260; voor hulponderw jjzeres 231, toegel. 137. Van de. hoofdonderwijzers werden met. minder dan 62 pet. afgewezen. De uits.ag der examens was het guustigst in Limburg, waar van de 134 geëxammeerden slechts 17 zijn afgewezen. Ongunstig was de uitslag in Noord-Holland, waar o. a. van de 50 aspirant hoofdonder wijzers slechts 8 slaagden. Kerkelijke zaken. Ds. A. H. Clausen te Egmond-bin- nen is beroepen naar Dreischor. Ds. L. Wde Grient Dreux te Hoogwoud heeft bedankt voor het beroep te Ursem. Ds. B. T. Wielandt le Akersloot heeft het beroep naar Edam aangenomen. Toonkunst. Te Dordrecht is de daar gehouden alge meene vergadering der Maatschappij van Toonkunst gevolgd door een muziekfeest. Deu 14 werd door de dordtscfie zangvereemgiug, met medewerking van de solisten, de dames Gips (le. sopr.), Beihl (2". sopr.), Bernstein (alt.) en de heeren Woltf (tenor) en Fischer (bas), „das Paradies und die Peri" van Schumann zeer verdienstelijk ten gehoore ge bracht. Den volgenden dag werden verschillende nummers o.a. Handel's „Alexander-Fest" ui gevoerd. Kermis. De gemeenteraad van Oudorp heeft op verzoek van eenige neringdoende ingezetenen besloten, dat de kermis voortaan zal aanvangen op den eersten zondag in Augustus en eindigen den daarop volgende dinsdag, en alzoo één dag langer zal duren dan vroeger. Feesten. Het zuider zendingsfeest is den 19 te 's Heer Arendskcrke, op de belommerde weide van den heer J. Bennet, gehouden en door ruim 3UÖU belangstellenden en nieuws gierigen bijgewoond. Eene donderbui en aanhoudende regen vlagen kwamen het feest niet ten goede. Van de verschillende sprekers behandelde ds. v. Schelven van Alkmaar de school kwestie. Volgens het HU. heeft hij vreeselijke dingen omtrent het openbaar onderwijs gezegd en „de zoo schoone gelegen heid om het klavier der volksconscientie te bespelenover vloedig waargenomen De bloemententoonstelling te Hoorn heeft, zoowel wat de inzendingen als wat het bezoek betreftzeer aan de ver wachting beantwoord en is den 19 met het afsteken vaneen fraai vuurwerk en muziekuitvoering besloten. Te Harlingen zijn den 2u volksfeesten gegeven o.a., be staande in een geschiedkundigen optocht, die groepen uit het tijdvak der Siadnouders voorstelde en waaraan 184 per sonen met 84 paarden deel namen, Aanbestedingen. Den 15, te Leeuwarden, het maken van een waag- en beursgebouwminste iuschr. Al. A. J. Taverne te Utrecht, a 136,162 voor een gebouw met dubbele en a 131,700 voor een gebouw met enkele kolommen. Den 17 te Amsterdam door B. en W„ het ophoogen van gronden, het graven van eene gracht enz. in den Bin- nendijkschen-Buitenvelderschen polderminste inselir. de heeren Schram en Bosman voor 880,000het maken van een waterkeerenden dijk in polder III van het drooggemaakte IJ, minste inschr. L. Brand Dz., voor I 49,322. Den 19, te 's Gravenhage, het maken van douanenlood- sen en andere werken op de goederenstation te Fljenoord minste inschr. G. Dekker en G. Wolzak, te Dordrecht en Fijenoord voor f 427,656. De Amsterdamsehe Kanaalmaatschappij heeft den 19 het onder profiel brengen van de -rhigkaden van den Houtrak- polder en het maken van zandkistiugen in die kaden opge dragen aan W. J. Schram, voor 51,332. Rechtszaken De rechtbank te Amsterdam heeft den 17 uitspraak gedaan in het bekende gediug over de muurvlakte van het weggebroken perceel op liet voormalig Schapenplein bij de Munt. Zij heeft de t.usschen den heer M. Oostmeijer en de Amsterdamsehe Omnibus-maatschappij bestaande over eenkomst van huur dier muurvlakte ontbonden en de Om- nibus-maatschappjjdie gemeld perceel deed wegbreken, veroordeeld in de kosten van het procesde door haar aan den heer Oostmeijer te betalen schadevergoeding bepalende op f 300 [Hij had de door hem geleden schade op /"6300 begroot]. Te Maastricht is den 16 weder door de policie een proces verbaal opgemaakt wegens eene processie, en wel die in de S. Matthias-paroehie. Vervolg der Wekelijksche Berichten in het Bijblad. Tot llijks-schatter voor de persoueele belastingdienst 1878-79, contróle Alkmaar, is benoemd de heer J. de Raat Az. Het bouwen eener stóommeelfabriek voor de firma Bos Sp Co. is onderhands aangenomen door den heer J. J. Tes- selaarvoor 33,233 en de daarvoor benoodigde machiue- riën aan de Hannoversche maschinenhauactien-gesellscLalt te Linden voor f 41,300. Den 15 is een paard uit Graft, dat door den keur meester van het vee beschouwd werd als te lijden aan kwaden droes, van deu markt verwijderd en, nadat de districts veearts de meening van den keurmeester bevestigd had onteigend en afgemaakt. Aan den heer J. M. F. Wellan, ingenieur van den waterstaat alhieris door de regeering. opgedragenzich met den heer JM. Tetdersingenieur bij dén aanleg der Staatsspoorwegennaar Parijs te begeventen einde het merkwaardige na te gaan wat de wereldtentoonstelling aldaar voor het ingenieursvak oplevert. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag,, 23 Juni, 's avonds te 7% uren, in den Stadshoutde na volgende stukken worden uitgevoerd 1. Le Grenadier, Marclie Militaire van Nihoul. 2 Grande Ouverture Comique van Kéler Héla. 3. Hermine Walzer van Hermann- 4. Bouquet de Melodies sur l'opéra Mireille van Gounod. 5. Le CroisadeUrande Marche pour processions van Baudonck. 6. Sérénade (Ruij Bias) van WeckeMin, 7. Grande Fantaisie sur i'opéra Les Dragons de Villars van Maülart. 8- FinaleDurch Wakl uud Flur van Neibig. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag, 19 Juni 1878. No. 6. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Verhoe ff, T. L. Boom en Cohen Stuart. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingeko men stukken. Fan Gedeputeerde Staten. 2. Brief ten geleide van het. goedgekeurde raadsbesluit tot vereffening van het nader aan het gasthuis over 1877 verleende subsidie, groot /881,12, op de gemeentebegrooting voor die dienst. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot kostelooze overname van Jvan Am-stel van twee straten ontworpen in het bouwterrein aan de Keetsloot. 4. Driemaandeljjksch verslag van den stads-klokkenist om trent den toestand der zangschool. Het aantal leerlingen is met 2 vermeerderd, welke geschikt waren om toegelaten te worden anders kan in het loopende jaar hieraan geen gevolg meer worden gegeven; 3 leerlingen verlieten de school, zoodat het cijfer thans 44 bedraagt. Sedert Mei is de 2' met de 1' klasse vereenigd. üc eerstewaar ook solozang beoefend wordtontwikkelt steeds gunstig. Nos. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. F an de commissie van bijstand. 5. Rapport omtrent de verschillende stukken betreffende een nieuw uurwerk voor den Waagtoren. De commissie zet bij haar rapport de verschillende ontvangen aaubiedingen uiteenen hoewel zij zich niet ontveinst de bezwaren aan dergelijke uitgave verbonden, zoo bewijzen de gedrukte raads- notu en hel toch, dat reeds jaren lang en bij iedere ge meentebegrooting klagten over de uurwerken gerezen zijn. Kleine herstellingen en herhaaldelijk gegeven wenken om trent de instructie en de personen, met de zorg voor de uurwerken belast, hebben tot geen afdoend resultaat geleid. Is het niet beter, mag men vragen in eens eene grootere som voor eene blijvende verbetering beschikbaar te stellen? en waar tot een krachtig handelen besloten wordt, ook de zoo wenschelijke minuutwijzers te doen aanbrengen? Zoo ja, dan meent de commissieop grond van informationte moeten aanbevelen het aanbod van G. Bossert Rz. te Alk maar en J. H. Addicks, l'abriekant van uurwerken en stads- horologiemaker te Amsterdam, in beginsel aanlenemen. Zij stelt in verband met de door die personen gedane aanbie ding voor, in beginsel te beslissenof tot de verandering zal worden overgegaan en zoo ja, Burg. en Weth. te mag- tigentot de uitvoering met die personen de noodige contracten te sluiten en verder het vereischte te doen ver- rigten, mits de gezamenlijke begrootiug nooit het cijter van 350U,overschrijde. Ter lezing gelegd. 6. Rapport omtrent de overdekte korenbeurs. Met de algemeene strekking van het door den gemeente-architect ontworpen plan kan de commissie zich vereenigen. Wat de details betreft, geeft-zij in overweging., de kamer voor de kooplieden te verlengen en een gedeelte van die plaatsruimte te doen innemen door eene geschikte mrigting voor een buffet, zoodat de kamer of zaal voor de kooplieden levens voor koffiekamer zou kunnen worden gebruikt. De verpachting van het buffet zon vermoedelijk eene niet onaanzienlijke inkomst opleveren, doch bovendien is de gelegenheid tot het gebruik van eenige ververschingen voor de markt zelve noodig. Ook het lokaal voor den marktmeester en ontvanger weusclit zij te vergrooten, dat even gemakkelijk kan geschieden Min der gemakkelijk zal aan deD wensck der commissie kunnen worden te gemoet gekomen om de W ortelsteeg met 1 a 2 Meter te verbreeden waardoor in verband met het achter- uitstellen van den hoofdgevel eene gemakkelijker gelegenheid voor het verkeer van wagens en rijtuigen kan worden ver kregen. Eindelijk stelt zij voorover de géheele lengte van de open plaats en tot aan het water van het Luttik- Oudorp aan beide zijden langs de gaanderijen, ingezonken sporen te leggen voor het gemakkelijke aanbrengen en af voeren van graan. Bij eene zoodanige inngting der koren beurs kan vermoedelijk uit het gebruik en de opbrengst der bergplaatsen kunnen blijken, ot het voor de markt en den haudei wenschelijk moet worden geaclit, aan de beurs eene goede inrigting voor entrepot of opslag van granen te ver- mnden. De kosten daarvan zouden inderdaad belangrijk zijn, maar daar tegenover staat eene naar veler beschouwing misschien voldoende opbrengst en zeer zeker een groote waarborg voor de handelsbelangen en die der ingezetenen. Zet men alleen het ontworpen' beursgebouw, dan is het niet onmogelijk, dat daardoor meerdere handelaars worden gelokt en meerdere aanvoer verkregen, maar misschien ook zal alleen de handel op monster er het meeste voordeel bij vinden. Wordt daarentegen aan de beurs een entrepot verhouden, groot en ruim genoeg om tot opslag van granen te dienen zoowel voor den aanvoerder als voor den kooper, dan schijnt het bij de gunstige ligging van Alkmaar aliezins mogelijk dat de graanbouwers en handelaren opslag en levering in het gemeentelijk entrepot te Alkmaar verkiezen boven eigen bewaring en dat men op de beurs hier en elders op monster verkoopt en op ceel levert, even als men dat doet met de andere in entrepots opgeslagen goederen. Is die meening juist, dan zou zelfs bij zeer matige huur de rente der uitgaven worden gedekt en vertier en markt- bewegiug aanzienlijk worden vermeerderd. Het nut van eene zoodanige inrigting zoowel wat de opbrengst als de gevolgen voor het algemeen betreft, is eigenlijk vooraf niet met juistheid te bepalen en kan slechts dour de ervaring blykenmaar toch meent de commissie, dat met de ontworpen bergplaatsen in het thans voorgestelde plan als het ware een proef op kleine schaal zou kunnen worden genomen en aan bet algemeen de gelegenheid zou worden geScüonkenom de behoefte aan uitbreiding te beoordeeleu Tegeu de begrooting van kosten bestaat geen bezwaar en wat dë zaak zelve betreftacut de commissie de stichting eener korenbeurs wenschelijk. Dat voor vele ingezetenen bezwaren in de aanneming van dit plan kunnen zijn gelegen, bewijst het daartegen ingekomen adres, waarbij echter geene nieuwe bewetgredenen worden aangevoerd en waar tegen over staat het vroeger aan den Raad ingediende verzoek van tegenovergestelde strekking. In bijzonderheden worden sommige redenen van het adres tegen de stichting bestreden. De commissie is echter van gevoelen, dat, gelijk altijd, ook lner het juiste wikken en wegen moeijelijk isomdat, aan de eene zijde vele alleen verbetering wachten van het nieuwe en aan de andere zijde misschien nog meerdere zich geene voorstelling kunnen maken van het goede, door verandering te verkrijgen, terwijl op het oordeel van zoogenaamd des kundigen dikwerf weinig kan worden vertrouwdoutdat er dikwerf te veel eigenbelang bij de verzoekers voor en legen bestaat. Juist om die reden is de Raad, naar hare inee- uiuggeroepen tot eene breedere, ruimere beschouwing en dan gelooft zij tot aanneming van het voorstel te myeten adviseren. Gesteld in handen der kamer van koophandel en fabrieken om bengt en raad. 7. Rapport omtrent het voorstel van Burg. en Weth. tót af scheiding van het Doelen veld van de daaraan grenzende terrei nen. De commissie kau zich met de strekking van dit voorstel, om een einde te maken aan ae misbruiken, in den laatsten tijd van het Doelenveld gemaakt, waardoor dii zeer gunstig gelegen te'rein in de bebouwde kom der gemeente veel van zijn eigenaardigen toestand zou verliezen, geheel vereenigen: evenzoo met de voorgestelde wijze van afscheiding voor re kening der gemeentedaar het belang der gemeente mede brengt, dat zij door eene houten schutting geschiedtwaar tegen verscheidene eigenaars èn om de kosten èn omdat hunne belangen daardoor niet het best behartigd worden bezwaar zullen hebben. Zij stelt daarom voor, de gevraagde magtiging te verleenen. Ter lezing gelegd. 8. Rapport omtrent de plannen tot verandering der ltoo- torens- en Willemsbrug. De commissie acht verandering van beide bruggen wenschelijkdoch die van de Rootorens- brug veel noodzakelijker, met het oog op de daaruit voor het openbaar verkeer voortvloeiende stremming, dan die van de Willemsbrug. Spoedige verandering van eerstgenoemde brug steil zij daarom voor, terwijl zij laatstgenoemde voor eerst onveranderd wenscht te behouden. Van de aangegeven plannen beveelt zij aan het maken eener ophaalbrug, gelijk aan die gemaakt in de Kanaalkadef 38UU,zullende vor deren. Het maken eener duobele klapbrug kost wel minder, maar vordert meer uitgaven in de bediening. Het maken van een waterdiglen ketel van ijzer, waarin het achtergedeelte van den val kan bewegen zonder tegenstand van het water, is wel in de bediening minder kostbaar, doch levert bezwaar op bij eventuele herstellingen. Het denkbeeld om de bewe ging der brug te verbetereu door het aanbrengen van een enkel radwerk en het stellen van twee raderkasten op hst dek zooals er eene op de Sckapenbrug is gesteld, verdient volstrekt geen aanbevelingde Öcliapenbrug heeft het minder wenschelijke daarvan voldoende bewezen. uesteld in handen der vaste commissie van financiënin verband met het voorstel om tot spoedige verandering der Rootorensbrug overteguan. 9. Verslag van Burg. en Weth. van het jaarlijksch bezoek aan de instellingen van weldadigheid. Voor kennisgeving aangenomen. 10. Verzoek van F. van Aken, mandenmaker, om gebruik van gemeentewater tol het leggen van een vlotje onder de noordelijke pijp van de brug over de Appelsteeg of het oostelijk pijpje van de Schapeubrug. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 11. Berigt van den heer G. Bosman, dat hijhorwei er kentelijk voor de genoten onderscheiding, de benoeming tot Regent van het Mannen- en Vrouweiigasthuiswegens drukken werkkringniet kan aannemen. Voor kennisgeving aangenomen. 12. Verzoek van 23 bewoners der Ridderstraat om riolering dier straat. Ter secretarie gedeponeerd. Eene door den Voorzitter namens Burg. en Weth. gedane vraag, of de Raad ook ver langde terug te komen op liet bij de behandeling der gemeentebegrooting genomen besluit om niet tot riolering overtegaan in verband met den aanvang der voorgenomen bestratingwerd na eenige beraadslaging ingetrokken. 13. Adres van den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente, waarbij onder overlegging van eene teekemug der woonhui-" zen (2 aan den Koningsweg en t aan de Kananlkade) welke zij voornemens is te stichten op het onlangs door hem aan gekochte terrein verzocht wordt aan de Doopsgezinde ge meente aftestaan het gedeelte gemeentegrond waarop het, brandspuit,huis staat en het daarbij gelegen stukje grond tot aan de rooijingslyn van den Koningsweg en hoek gedempte korte Nieuwës.uotterwijl de Doopsgezinde gemeente daar entegen zicli verpligt voor hare rekening liet. brandspuilhuis te verplaatsen op haren grond aan de Nieuwesloot, ongeveer op de helft tusschen Kanaalkade en KoningswegZoodat die grond eigendom der gemeente Alkmaar wordt. 14. Verzoek van den heer W. IStoet, industrieel, om hem medetedeeleu ot het in des Raads bedoeling ligt om het Kennemerparkvoor zoover het, thans bebouwd iste rioleren 'en zoo dit niet het geval mogt zijn, hem te vergun--

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1