van Zondag 25 Juni 1878. 1878. NI. Vervolg der wekelijksche berichten. Ruitschiaml ileigic. Frankrijk. Turkse. »Nlciirl[jk-IBoiigari|e. $»l»unge. SXwuiiianic. China. SBinnenlantf. sclic Courant A Giften. Wijlen de heer F. Gunnink te Kanapenheeft aan de christelijke bijzondere school aldaar 1800 vermaakt Wijlen mevr. de wed. P. S- Scheers-v. Embden te Nijmegen beeft aan de herv. diaconie aldaar f 3l)0U vermaaktvrij van rechten. Geldleening. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 15 besloten tot. het aangaan eener 4 p. ets leening van 335,000 ter voorziening in de kosten der buitengewone in de begrooting van dit jaar voorkomende werken. Voor de 4 p. ets. leening groot f 380,000 ten behoeve van den Grooten IJpolder, is 732,500 ingeschreven. Overleden den 19 de heer G. JVersteegh burge meester van Edam, dijkgraaf van de Purmer, lid der Prov. Staten van Noordholland. Den 20, te 's Gravenbage, 's Koning opperhofmaarschalk, mr. H. M. C. bn. Clifford.in den ouderdom van bijna 70 jarem. Koloniön. De havens van Vela de Coro en Maracaibo in Venezuela weder voor den handel opengesteld zijnde is de uitvoer van oorlogsbehoeften uit de haven van Gurapao verboden. Het centrale kics-comité van de nationaal-liberale partij heeft een manifest aan de kiezers uitgevaardigd, waarin verklaard wordtdat alle voorstellen der regeeringdie ge schikt zijn om de aanvallen op de maatscuappelijke orde af te weren zonder de waarborgen der duur gekochte burger lijke vrijheid in gevaar te brengenaangenomen moeten worden. De kiezers behooren echter niet te vergeten dat de maatschappij van eene ziekte genezen moet wordendat het niet genoeg isde gevaarlijke kenteekenen der ziekte te doen verdwijnen. Voorts brengt het comité in berinnering, dat de nieuwe Rijksdag ook nog andere belangrijke vraag stukken te beslissen zal hebben met name de belastingher vorming. De nationaal-liberale partij verlangt eene hervor ming die de bevolking geene grootcre lasten oplegtde constitutioneel? rechten der duitsche Volksvertegenwoordi gingen niet krenkt en geene bloeiende takken van nijverheid aan het kwijnen kan brengen. Het verkiezings-manifest van de fortschritts-partij doet opmerken, dat die partij reeds jaren lang een der telste bestrijders van de sociaal-democraten is geweest, zelfs „toen bet nog twijfelachtig scheenof de regeering zich niet van den bijstand der sociaal-democraten tegen de liberalen wilde verzekeren." Maar genoemde partij verlangt krachtige be strijding van de sociaal-democraten door de regeering alleen op den grondslag van het gemeene recht, en is bereid elk wetsontwerp onbevooroordeeld te onderzoekendat verbete ring der bestaande wetten in die richting beoogt. De heer Hofmannpresident der Rjjks-kanselarij is ter zake van prins Bismarcks deelneming aan het Congrestot diens plaatsvervanger voor de finaneiëele aangelegenheden des Rijks benoemd. Pruisen. Dr. Reinrich v. Treitschfce betoogt in de Preus- zische Jahrbiicher, in een artikel „Het socialisme en de sluip moord", dat de kieswet moet veranderd worden in den zin van beperking van het algemeen stemrecht. Reeds meerma len heeft hij zulks verlangdmaar alleen indien de uiterste nood gekomen zou zijn. Dat geval heeft zich nu voorge daan zegt hij voor Duitschland is helaas 1 het oogenbiik gekomen, dat de Staat zijn Pideant Consules» moetroepen. De sociaal-democratische aanvoerder Hasselmam is den 15 te Batmenwegens vergrijp tegen de openbare ordegear resteerd en naar de gevangenis te Elberfeld overgebracht. Bij het overlijden van den ex-Koning George van Hannover zijn op verscheidene plaatsen des Rijks telegrammen met het adres „Koning JErnst August 11 van Hannover" aangeboden. De wonden des Keizers genezen boven verwachting en zijn gestel verbetert steeds; maar hij mist nog steeds het vrij gebruik zijner armen, hetgeen hem zeer hulpbehoevend doet zijn. Het uitstallen der portretten van Hódel en A obiling is den winkeliers verboden. De verkiezingsstrijd is reeds in vollen gang en de sociaal democraten nemen daaraan ijverig deel Hun hoofdorgaan verlangt in de eerste plaatsdat de inzamelingen van geld zullen voortgaan en de regeering laat dat toeeven als het houden hunner kiezersvergaderingen. In eene dezer werd te Berlijn in de afgeloopen week gezegd „Het strijdperk der sociaal-democraten is de stembus. Aan den avond van 30 Julij e.k. (den dag der algemeene verkiezingen voorden Rijksdag) zullen de heerschende klassen sidderen voor de indrukwekkende macht der arbeidersbataljons. Het secretariaat van het Congres is opgedragen aan de heeren v. RadowitzLothar Bucher, Buschv. Holslein Herbert v. Bismarck, allen ambtenaren aan het departement van buit. zaken, en aan den franschen secretaris van legatie de Mouyzij lossen elkander niet af, maar zijn te zamen met het houden van het protocol belast. Uit Parijs wordt gemeld, dat Perzie verlangt op het Con gres te worden toegelaten, omdat het oostersche aangelegen heden behandelen zalwelke Perzie raken. De perziscbe ambassadeur te Londen begeeft zich naar Berlijn. Den 17 is het Congres van 2 tot 5 uren vergaderd ge weest. Van goederhand verneemt men, dat Engeland voor gesteld heeft om Griekenland toe te latenen dat ook de bulgaarsche kwestie in behandeling genomen is. De turk- sche gedelegeerdendie den 15 door den kroonprins ontvan gen zijn waren thans tegenwoordig. Volgens een bericht uit Konstantinopel hebben zijin geval het Congres aan EpirusThessalieBosnië en de Herzegowina autonomie mocht verleenen in last zich terug te trekken en te ver klaren dat Turkije niets anders zal doen dan de bepalingen van het tractaat van S. Stefano uitvoeren. Den 18 hielden de engelsche en oostenrijksche gevolmachtigden en graaf Schouwaloff gemeenschappelijke besprekingen. Men verzekert, dat Üostenrijk-Hongarije het nu ook met Rusland over de voornaamste punten eens geworden is. Den 19 is het Congres 2 uren vergaderd geweest en zijn de bulgaarsche kwestie en de toelating van Griekenland verder behandeldmaar nog niet beslist. De arrnenisehe archimandriet heeft een adres ingezondenhandelende over de aansluiting van oud-servisch gebied bij Servie. Den 20 werden de besprekingen tnsschen de oostenrijksche engelsche en russische gevolmachtigden voort gezet. Volgens de Aordd. Atlgtm. Zeitung zalbehalve de bul gaarsche kwestie, die betreffende Bessarabie tot grondige gedar-htenwisseling aanleiding geven. Roumanie's beroep op het tractaat van 1856 schrijft het bladwordt door Rusland niet erkend daar dit verdrag niet met Roumanie, maar met Turkije werd aangegaan. Turkije komt derhalve, aangezien Roumanie nog niet als zelfstandige Staat erkend isin de eerste plaats daarbij in aanmerkingvolkomen gelijk in de vorige eeuw uitbreidingen van grondgebied door Het Duitsche Rijk werden toegestaanzonder dat men zich daarbij aan de onmiddelijk betrokken bijzondere Vorsten sloorde. Roumanie zal echter ook met zich zelf dienen te rade te gaanof het liever Bessarabie behouden wil en zich daarmede aan voortdurende revindicat.iën van een mach tigen nabuur blootgesteld wil zien aan wien dat grondge bied nu toch eenmaal feitelijk ontweldigd werd. Saksen. De Koning en de Koningin hebben den 18 hunne zilveren bruiloft gevierd onder deelneming van de geheele bevolking des Koningrijkswaar het vorstelijk echt paar bijzonder geacht en bemind is. Den 12 is den beroemden reiziger Stanley, te Brussel ver toevende door het belgisoh Aardrijkskundig Genootschap een schitterend banket aangeboden. De heer Houteau directeur van het observatorium en voorzitter van het ge nootschap, overhandigde hem vervolgensin tegenwoordig heid van een groot aantal belangstellenden na eene wel komstrede, het diploma van eerelid en eene mcdalje. Volgens de Etoile heeft lord Beaconsfield, den 9 ten hove dineerendein antwoord op een dronk des Konings ver klaard dat „zoolang er een Engeland bestond er ook een Belgie wezen zou." Als staaltjes van den ijver, waarmede den 11 de verkie zingsstrijd te Antwerpen gevoerd isdeelt de lndépendance mecle, dat een wollehandelaar opzettelijk uit Buenos-Ayres een scheepskapitein uit Nieuw-York is overgekomen om te stemmen. Verscheidene personen hebben hunnen trouwdag uitgesteld. Ook zijn van de 12,510 kiezers 11,495 opgekomen. Den 16 heeft te Antwerpen, naar aanleiding der bij de verkiezingen behaalde overwinningeeue groote feestviering plaats gehad. Uit alle oorden des lands waren afgevaardig den van liberale vereenigingen en genootschappenbelang stellenden en nieuwsgierigen samengestroomdmet blauwe korenbloemen in het knoopsgatbanieren en kransen met zich voerendeen van de balkons en vensters doormet blauwe linten getooide, dames met ruikers begroet. In de zaal der Harmonie, waarin minstens 7000 menseden zich eene plaats veroverden, werden de Brabanponne en bet Geuzen lied gezongen en verschillende redevoeringen gehouden, o a. door den burgemeester der stad en een Senaatslid uit Luik. 's Avonds waren het stadshuis en andere gebouwen en eenige particuliere woningen verlicht. Denzelfden avond heeft het Antwerpsch Aardrijkskundig Genootschap den heer Stanley een bauket aangeboden, waar aan een 70 tal gasten aanzaten. De catholieke vereeniging te Waremme heeft hare geest verwanten uilgenoodigd, zich van de herstemming te ont houden bewerende, dat ten onrechte zeer geldige biljetten bij de verkiezing van den 11 door het stembuïeau van on waarde zijn verklaarden dat haar candidaat als reeds verkozen moet worden aangemerkt. De candidaat der liberalen heeft bij de herstemming, den 18, 556 van de uitgebrachte 620 st. op zich vereenigd. De Kamer telt alsnu 71 libe ralen tegenover 61 clericalen. Te Meysse heeft den 16 iemand zijnen vader, den land bouwer Ferryekennaar aanleiding van een hevigen twist, vermoord, door hem in een mestput te stooten. Zijne zuster, die de misdaad zag plegenstak geen vinger uit om haar te verhinderen. Onmiddelijk daarna stelde zich de jonge Verryclcen zelf in handen van het gerecht. De schepentót wien hij zich daartoe vervoegdezond hem echter weg met de opmerkingdat men zich aan de zaak zou laten gelegen zjjn. Verryeken maakte hiervan gebruik om zich naar Brussel te begeven waar tiij in hechtenis genomen werd. Bij het eerste verhoor toonde zich het jongmensen zeer kalm en onverschillig. Het nieuwe kabinet is samengesteld als volgt: trere- Orban president en buit. zaken, Bara justitie, v. Humbeeck o. on derwijs Sainclelette o. werkenGraux financiënRoulin Jacquemyns bmn. zaken Renard oorlog. Het ministerie van o. onderwijs is eene nieuwe instelling. Den 11 is te Parijs eene vergadering van aandeelhouders in het Suez-kanaal gehouden. Uit een verslag van den heer de Lesseps bleek, dal in 1877 1633 schepen door het Kanaal zijn gevaren, zijnde 176 meer dan in 1876. De geheele ontvangst is 39 miljoen fr„ of 3 miljoen meer dan in 1876; de netto-winst 4,500,000 fr., waarvan 3,195,000 fr. ouder de aandeelhouders zal verdeeld worden. De conclusiën van het rapport, werden goedgekeurd. De heer de Lesseps deelde verder mededat, hij het tijdelijk voorzitterschap van de commissie van onderzoek naar den staat der egyptische financiën had aanvaard. Den 11 is het caiholiek congres te Parijs geopend. Het legitimistisch Senaatslid Chesnelong hield eene redevoering en er werd o. m. gehandeld over de wenschelijkbeid en de middelen om de zaak van den 8. Pieterspenning te bevorderen. Den 13 heeft de Eransche Academie de opvolgers van de heeren Thiers en Claude Benard verkozen. In de plaats des eersten is de heer Henri Martin benoemdliberaal Se- naatslid en schrijver eener geschiedenis van Irankrijk; bij verkreeg 18 st. tegenover 15, welke op den heer 'Paine werden uitgebracht. Voor den laatste is met 19 st. de heer Ernest Renan verkozentegenover den oud-minister IPallon, die ook 15 st. op zich vereenigde. De minister Dufaure heeft in eene circulaire aan de pro cureurs-generaal de nauwgezette uitvoering der wetsbepalingen aangaande de Internationale aanbevolen. De gérant van de onlangs verschenen ultra-radicale Pere Duchesne is tot een half jaar gevangenisstraf en eene boete van 2000 fres. veroordeeld. De groote prijs der stad Parijs van 100,000 fr. is den 16 bjj de wedrennen van Longchamps gewonnen door Thurie, toebeboorende aan prins Soltykoff. Te Chateauvillain heeft zich een oud afgedankt soldaat van het leven beroofd door op den spoorweg midden tusscben de rails te gaan staan en zich door een aankomenden trein te laten overrijden. Hij had het gelaat naar de locomotief gekeerd. Aan zijnen hoed bezijden den weg vond men een stuk papier bevestigd met de woorden „Ik sterf, om niet te bedelen". De rechtbank van Apt heeft den markies d' Allen, maire van Partuis, wegens knoeierijen bij de algemeene verkie zingen in October 11., tot, een half jaar gevangenisstraf en 500 fres. boete veroordeeld. Deze heer schijnt, toen namelijk vóór de opening der stemming een aantal stembiljetten met den naam van den regeerings-candidaat Siloestre in de bus gestoken te hebben ten gevolge waarvan deze de overwin ning behaalde op den radicalen candidaat Aaquet. De Kamer heeft trouwens de verkiezing van eerstgenoemde ongeldig verklaardbij de nieuwe verkiezing heeft zich de heer Siloestre teruggetrokken en is zijn tegenstander afgevaardigd. De divisie-genl. Chareton, onatzetbaar Senaatslidbehoo- rende tot de gematigde linkerzijde, is den 15 overleden. Voor de op 30 Juni te Parijs te houden feestviering, waar voor de Vertegenwoordiging een crediet van 500,000 fr, heeft toegestaanzijn krachtens een schrijven van den mi nister de M ar cere aan den prefectin dé verschillende ar rondissementen feestcommissiën gevormd waarin den leden des gemeenteraads onder voorzitting der maires, eene plaats was toegedacht met de leden der eomité's van weldadigheid, besturen van schoolfondsen en andere personenmaar de raadsleden hebbeu door tusschenkomst van hunnen voorzitter, den heer Ilérisson, aan den minister geschrevendat zij „zich niet geroepen kunnen achten om onder voorzitting van de maires der arrondissementen in commissiën zitting te nemen die door de overheid op zoodanige wijze zijn samen gesteld dat de invloed der raadsleden te loor zou gaan in de meerderhedenwelker welbekende denkbeelden lijnrecht staan tegenover de hunne." Den 18 heeft in den schouwburg van het Chatelet te Parijs de tweede plechtige opening plaats gehad van het literarisch congres dat hoofdzakelijk gewijd is aan de kwestie van liet copierecht. Victor Hugo hield zijne aangekondigde redevoering, welke zeer toegejuicht werd, en voorts werd het, woord gevoerd door Edrnont About, hcan Turgenjew Jules Simon e. a. Den 18 heeft de plechtige uitvaart plaats gehad van den Koning van Hannover, welke o. a„ behalve door prins Ernst August, de weduwe en hare dochters, bijgewoond werd door den prins v. Wales, don trans v. Assüi, den graaf v. Parijs, de hertogen v, Aumale, v. Memours, v. Aosta, enz. Dezelfde lijkwagen werd gebruikt, welke voor de begrafenis van Thiers had dienst gedaan, prachtig bekleed en n.et eene reusachtige koninglijke kroon van natuurlijke bloemen in top. De wer kelijke kroonop een rood kussen gedragentrok zeer de aandacht. Er was eene deputatie uit Hannover overgekomen. De volgkoetsen waren 40 in getal. Ongelukkig brak hal verwege tusscben de Champs Elysées en het lutherscbe kerkje in de rue Chauchat een stortregen los. Verscheidene aan zienlijke dameso. a. prinses Mathildewoonden de dienst aldaar bij. In afwachting van het vervoer naar Hannover, wordt de kist in de kelders van het gebouw bewaard. De minister van oorlog genl. Borel, heeft de linkerzijde op nieuw verbitterd door de benoeming van genl. Wolff, een erkend bouapartist, tot commandant van het 13e leger corps, in de plaats van genl. Picarddie wegens gevorder den leeftijd bij de reserve is geplaatst. De meeningdat de minister geheel beheerscht wordt door het hoofd van den generalen stafgenl. Miribelheeft door deze benoeming nieuw voedsel bekomen. Senaat. Den 7 is het wetsontwerp betreffende de directe belastingen met alg. st. aangenomennadat met eene meer derheid van eene enk-de stem een artikel verworpen was volgens hetwelk de kohierenkrachtens bet ontwerp op te makeneerst executoir zouden kunnen verklaard worden na de aanneming der wet. op de middelen. De heer Delsol bracht het vraagstuk der Senaatsverkiezingen te berde, wegens de verschillende gevoelens ten aanzien van den duur van bet mandaat der leden; de minister Dufaure stond hem te woord, doch de heer Delsol maakte van zijne vraag eene interpellatie, welke den 8 aan de orde kwam. Hij verlangde van de re geering de verzekeringdat zij de gemeenteraden ter ver nieuwing van het, aftet.reden derde gedeelte van den Senaat, in geen geval vóór het einde van de zomer-vacantie der Kamer zou oproepen. De minister Dufaure weigerde evenwelde regeering ten dezen aan banden te leggenzij wenschte zich het rechte oogenbiik voor de verkiezing voor te behouden en bij het onderzoek der geloofsbrieven zou de Senaat ruimschoots gelegenheid hebben om van de regee ring rekenschap te eischen over de wijzewaarop zij van hare bevoegdheid zou hebben gebruik gemaakt. Het legiti- tnistiscke lid Lucien Brun diende daarop eene motie in, waarbij de Senaat verklaardedat er geene reden was om zelfs de voorbereidende maatregelen vóór den terugkeer der Kamers te doen geschieden doch eene andere motie van den heer ('almon, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer, werd in de plaats daarvan aangenomen met 140 te gen 133 st.-Het ontwerp tot het, verleenen van een crediet van 500,000 fr. voor volksfeesten gedurende de tentoonstel ling werdnadat de legitimistische bnrggraaf de Lorgeril het bestreden had op grond, dat de staat der algemeene wel vaart volstrekt geene reden gaf tot altoosdurende festeinen en datindien men er mede beoogde den hoogen gasten uit het buitenland genoegen te geven, zulks op politiek ge bied niet de minste vrucht zou opleveren, met alg. st. op 1 na aangenomen, waarbij zich echter de geheele rechterzijde onthield. Den 11 zijn ettelijke wetsontwerpen afgehandeld en o. a. die op de militaire pensioenen en op de directe belastingen aangenomen gelijk die door de Kamer, d. i. na herstel van de door den Senaat daarin gemaakte veranderingen waren teruggezonden. De Senaat is daarna tot 28 October uit eengegaan. Kamer van Afgevaardigden. Den 6 heeft de minister van buit. zaken uiteengezet hoe de regeering het met de commissie ten aanzien van het handelsverdrag met Italië eens geworden was ovir een middenweg om Italië niet voor het hoofd te stooten en de commissie voor het nieuw alge meen tarief van in- en uitgaande rechten te gelijker 'tijd te ontzién. Deze schikking werd verdedigd door den rappor teur en den minister van koophandelen bestreden door de heeren Waddington (broeder van den minister), Peulerey en Mélinewelke laatste met eenige zijner geestverwanten de vroegere conclusie der commissie weder opnam strekkende om de behandeling van het tractaat uit te stellen totdat, de commissie voor het fransche larief haar rapport zou hebben uitgebrachten de regeering uit te noodigen inmiddels de onderhandelingen met het kabinet te Rome te heropenen. Den 7 is de door de regeering voorgestelde transactie hoezeer de 1 eer Gambelta zich beijverd had om daarvoor stemmen te winnen, met eene kleine meerderheid verworpen. Te vergeefs had de heer Maurice Bouvier gewaarschuwd dat de italiaansche regeeringten gevolge van een besluit der italiaansche vertegenwoordigingniet langer bevoegd was om het oude tractaat te verlengenzoodat menhet nieuwe verwerpendeniets anders kon tegemoetzien dan de toepassing van het nieuw algemeen tarief van Italië ook ten aan zien van Erankrijk, hetgeen in e'k geval neg minder verkieslijk was dan het tractaat; vruchteloos had hij betoogd, dat dit laatste tal van tegenstanders telde, wien het er enkel om te doen wasaan het geheele stelsel van tractaten een einde te maken en die niet zouden nalaten de verwerping voor t.e stellen als een triumf van bet protectionisme. Met overgroote meerderheid heeft, vervolgens de Kamer de wijzi gingen verworpendoor den Senaat in bet. ontwerp op* de militaire pens.oenen gebracht en door den heer be streden ais geeue andere strekking hebbende dan door buiten sporige overdrijving van de goede bedoelingen der voorstellers het ontwerp onaannemelijk te maken. Ten opzichte van Erankrijks deelneming aan het Congres deelde de minister W addington mededat de regeering zonder aarzeling de uitneodiging aannemende, echter het voorbehoud had gemaakt, dat alle kwestjën betreffende Egypte, den Libanon en de t 0,75, voor elke regel meer 15 inzending tot Zaterdag namiddag eerstvolgend nommer ingestaan; van ernstigen aard plaats gehad tusscben de maansche beambten. De regeering heeft bij i opperbevelhebber geprotesteerd. Te Bucha- algemeen verslagenheid, omdat de russen zich 'an Bessarabie gedragen, en omdat Roumanie aowel van Italië als van Erankrijk den raad tot eiken prijs met Rusland vrede te houden. Po lit. Corresp. tanslag van Ali-Suavi in het paleis van Tehe- iltan Abdul-Hamid zich bijzonder vertoornd op Mourad getoond, en men verzekert, dat hij ,1 getracht heeft, tegen bemgelijk tegen n, eene vervolging in te stellen. 'Den eersten aan den ministerraad gevraagd of de muzel- de Cheriatniet toelietden oud-Sultan een krijgsraad t.e brengen als medeplichtige De ministers hebben daarover beraadslaagd idi heeft een rapport opgesteld, waarin wordt it Mourad niet vervolgd zou kunnen worden eer nauwkeurig onderzoek dat zijne schuld e zou aantoonen. Een tweeden keer heeft tamid aan Sa'id-bassa, den president der com- derzoek gevraagd, of hij niet geloofde, dat asMourad te vervolgen. Said heeft, in weer- lUeht om den Sulian te behagen geantwoord idi en dat is eene der redenen, die Sa'id-bassa lebben doen vallen en zijne verbanning naar i bewerkt. i consul te Bourgas beeft geprotesteerd tegen den russiscben bevelhebber, dat bij troepen ten inkwartieren. op Creta gevechten van weinig beteekenis De Porte heeft last, gegevende vijande- iken de engelsche consul beeft verzoenings- gegeven en voorgesteld de rechten der ere- le bescherming van Engeland te stellen. Een ebt van 26 Juni luidt als volgt: Te Ganea uitgebroken, waarbij de turken de christenen leid De winkels enz zijn gesloten. De gou- zijne manschappen de opstandelingen tegemoet rscheidene gezinnen hebben zich ingescheept, oot.e moeite gekost om bet reisgeld bijeen te ,e turksclie vertegenwoordigers bij bet Congres Rijkskassen waren iedig, en de Ottomnniseke i een voorschot van 1500 pond, omdat de 'erleende waarborgen voor het voorzien in de ilomatieke dienst in het buitenland niet meer om haar geheel te dekken. Nadat andere ata en Pera evenepns geweigerd hadden, heeft amde geldschieterdie slechts met, de lagere tet en alleen tegen onderpand en buitensporige gt, t.e leenentegen behoorlijke rente en ver- -enige voorwerpen uit het paleis de regeering nge circassische meisjes zijn echter dezer dagen tandehiar voor 2000 pond per hoofd voor den ans aangekocht en contant betaald. Het Heerenhuis heeft den 21 onveranderd e Bankwetten aangenomen en evenzoo bet t uitvoering van bet Vergelijk waardoor de r wetten betreffende liet Vergelijk in het 'arlement thans ten einde is. 26 gehouden vergadering van de aandeelliou- 3ank zijn de voorstellen der directie tot aan- e nieuwe Bankwetten met bijna eenparige skeurd. Het. Volkshuis heeft den 22 het voorstel schuld van 80 miljoen aan de Bankmet d van 58 st., aangenomen. Den 25 volgde ring door de Magnaten-Tafel. g van den heer Silvela is den 15 de beer ndidaat. der regeering, die de afwezige leden nitgenoodigd bad om op hunnen post te zijn, en tot ondervoorzitter der Cortes verkozen, blanco-biljetten ingeleverd, waarvan slechts meerderheid. ie leening van 25 miljoen piasters voor de t cubaansche legeronder waarborg van de e rechten der koloniën, door de Cortes goed- at is een voorstel tot beperking der stieren- e thans meer toeloop dan. tc-it, inzonderheid standen, uitlokken o.a. Imor den minister aestreden en verworpen, leeft zicli in Almeria en in Catalonie vertoond, lig van den minister van o. werken is een danghebbenden bijeengekomen om over de strijding te beraadslagen, oningin Mercedesdoor eene lievige ziekte den 24 (haar 18™ geboortedag), 's morgens agenwoordigbeid de.r koninglijke familie en uit banden van den patriarch der Indien der stervenden ontvangen. 2 Dagen later De Kamer is, ten gevolge biervan, tot ping geseheiden. Te Madrid beersebt groote l Vjv/I/OOR/ een oploop tegen de israëlieten en protestanten ontstaan. De synagoge en vele winkels zijn geplunderd, 13 personen verloren bet leven en de militaire macht moest de orde herstellen. ïKvnu&iaiiacittwiU. lu uc eerste oijeenKomst der vereem- ging is beslotenbij de regeering een vertoog in te dienen over de noodzakelijkheid eener uitbreiding van de bandels- betrekkingen met bet buitenlanddoor vermeerdering der handelstractaten bet best te verkrijgen. a ooMunhig tuct upoch uijjUist aijii upgegsven met het doel om het bulgaarsche element van minder betee kenis te doen voorkomen dan bet is. Den 23 heeft te Bolgrad (de hoofdstad van Bessarabie) hongersnood in de noordelijke provinciën eiëele blad„In den eersten tijd van dien ïgersuood voedden de nog levenden zich met am het leven gekomenenlater werden de de sterken verslonden; nu is de ellende zoo dat de hongerlijdenden hunue naaste bloed- meer sparen. Schrikkelijker toestanden dan cbiedenis tot, heden niet annn ijzen, en indien doeltreffende maatregelen genomen worden bevolking van deze gewesten te gronde. De ironnen zijn geheel uitgeput, de voorraads- ledig geld is niet voorbanden. De weinige al wat zij bezaten reeds lang weggeschonken." •1 van den 21 hebben genl. Grant en zijne een toertje langs den Ainstel gemaakt. Den j «met eenige heeren en dames de Badhoeve nersfoordtde Lijnden en de hofstede van elzen in de Haarlemmermeer, 's Avonds werd ■anzienüjke amsterdammers den generaal een n bij Zomerdijk Bussink. Den 23 zijn de rant vertrokken n -ar Arnhem en den 24 van i ver. is den 22 van bet Loo in de residentie i heeft zich den 27 naar Soest dijk begeven, .n Nassau heeft den 20 bij prins Frederik Pauw gedineerd en is 's avonds naar Am sterdam teruggekeerd. Den 27 bracht hij een afscheidsbezoek aan prins Frederik, den 28 op Soestdij'k aan den Koning, die zich derwaarts begeven haden aan prins Hendrik. Den 30 vertrok hij van Amsterdam naar Parijs. Staten-Genera4l. De scheepsbouwmeesters Arie Smit

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5