No. 26. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 30 JUNI. (SJfftcicel (Sebccltc Stedelijk Sluseunt. glSücftclijkschc löcrichtcu llultschland Helmie. frankrijk. Wruwt Hritlaiife ons Ierland. Kustland. Kounianie. Tui»k|je. OuNU'iirifk-IBungarye. $»l»unge. Otinn. ISinnenland. I k A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post O.HO afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. STREMMING DER PASSAGE. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de brug in den grooten weg van Alkmaar naar Hoorngelegen aan het oosteinde der Breelaan in de gemeente Oudorp, in het be- laDg van de publieke veiligheid voor de passage met rijtuigen is gesloten. Haarlem De Commissaris des Konings voornoemd 25 Juni 1878.RÖELL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algenieene kennis dat ouders of verzorgers die verlangen dat de kinderen onder hun toezigt, die reeds den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of bereiken voor 1 November 1878 op de openbare burgerschool worden toegelaten met 5 Augustus a.s., zich vóór 15 JulL onder overlegging van de bewijzen van geboorteinenting of doorgestane pokziekte, moeten vervoegen bij den hoofdon derwijzer. Zij herinnerendat tegenwoordig slechts éénmaal per jaar en wel met Augustus leerlingen op de openbare burgerschool worden toegelaten. Burgemeester en U ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 21 Juni 1878. Be Secretaris NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR; Gelet op de heden ontvangen circulaire van den Heer Commissaris des Konings in Noordholland van 15 Juni 18/8, No. 53 (5423 !e afdeeling verzameling No. 25). Brengt ter openbare kennis dat de Minister van Finantiën in de Staatscourant van 14 Juni j.l. heeft aangekondigd, dat bij den Rijks-Betaalmeester alhier, voor zoover de voorraad strekt, voor ieder op aanvraag verkrijgbaar zullen zijn bron zen stukken van één cent, geslagen naar de wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad No. 43) en het Koninklijk besluit van 18 April 1877 (Staatsblad No. 84) en zulks in sommen van niet minder dan twintig cents, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig nederlandsch betaalmiddelhetwelk voor minstens een vierde zal moeten bestaan iu nederlandsche koperen centen geslagen naar de wetten van 28 September 1816 (Staatsblad No. 50) en 26 November 1847 (Staatsblad No. 69). De laatstbedoelde centen blijven intusschen wettig betaal middel zoolang zij niet op een bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. Het kantoor van den betaalmeester is, behalve op Zon en Feestdagenvoor de bedoelde verwisseling opengesteld van den 16™ tot en met den 25™ van elke maand. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd, 25 Juni 1878. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van J. F. J. H. SCHILLING, winkelier te Alkmaar, om vergunning tot bet plaatsen eener locomobilein het. perceel aan de zuidzijde der Laat, Wijk A, No. 474, en dat op TJaturdag' den *13 Ju'i 1878, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid jvordt gegeven om tegen het plaatsen dier loco mobile van 3 paardenkrachtbenoodigd voor het in werking brengen van molens, bestemd tot het malen van koffijsiroop, bezwaren in te dienen. Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A- MACLAINE PON?. 29 Juni 1878. Be. Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Kostelooze Bezichtiging op Zondag, 7 Juli, van 1 tot 3 ureD. Toegangsbewijzen te verkrijgen ter vergadering der Commissie van Toezicht, op het stadshuis, Donderdag, 4 Juli, van 2 tot 3 uren. Bezichtiging tegen 10 cents de persoon op Zondag, 14 Juli, van 1 tot 3 uren. Bezichtiging tegen 25 cents de persoon eiken Maandag en Vrijdagvan 1 tot 3 uren. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden unbekend zijn verzonden gedurende de le. heltt der maand Juni 1878. Wijnmalen HausemanKuueAmsterdam; B. Gusse Lengerik; C. Dekker, Lunteren; A. van der Kwast, Haarlem; J. van Weenip, HattemZ. van Dalen, Rotterdam; I. ten Taal, Westgrat'tdijk. Van bet Hulpkantoor te OudcarspelH. E. Oving Jr., Amsterdam. De Reichs-Anzeiger meldt, dat het handelstractaat tusseben Duitscbland en Oostenrijk-Hongarije tot 3) December 1878 van kracht blijft. Pruisen. De Reichs-Anzeiger meldtdat de pruisische regeering zich bereid verklaard heelt, het lijk van Koning George te Herrenbausen te laten begraventoen de familie van den overleden laatst,en Koning van Hannover haar voor nemen te kennen gaf om die begrafenis in alle stilte te doen geschieden. Ten slotte echter heeft de familie besloten, het lijk te Windsor te laten bijzetten. De K'óln. Zeitung meldt, dat de aanvraag voor de begrafenis te H»rrenhausen geschied was door bemiddeling van Koningin Victoria, en dat de zoon des overleden Konings tot de begrafenis te Windsor besloten heeftomdat bijzich met Pruiken willende ver zoenen geene aanleiding tot welfische demonstratiën wilde geven. De te Bonn op 13 Juni gehouden oud-catholieke Synode heeft het verplichte celibaat der priesters van de oud-catho- lieke gemeenten afgeschaft, niettegenstaande zeer invloedrijke leden der vergadering zich daartegen verzet hebben en de nederlandscbe oud-catholieken schriftelijk gewaarschuwd had den dat zij bij aanneming van het voorstel de kerkelijke gemeenschap met de duitsche oud-catholieken zouden moeten afbreken. De redacteur der sociaal-democratische Berliner Freie Presse, de heer Schapirais in hechtenis genomen; waarom wordt niet gemeld. De overheden zijn aangeschreven om te zorgen, dat sociaal-democratische vergaderingen zich streng binnen de grenzen der wet houdeneen algemeen verbod van der gelijke vergaderingen zou door de wet niet te rechtvaardigen zijn Ook op de sociaal-democratische vereenigingen zal scherp toezicht gehouden worden, voornamelijk met het doel, dat zij niet, in strijd met, de wet, met andere vereenigingen iu verbond treden, hetzij door centrale coinité's of door briefwisseling. Te Kalisch, provincie Posen, is den 23 bij eene processie een oploop tegen de israëlieten en protestanten ontslaan. De synagoge en vele winkels zijn geplunderd, 13 personen verloren het leven en de militaire macht moest de orde herstellen. De toelating van Griekenland tot het Congres schijnt in de derde zitting, den 19, in zoover besloten j,e zijn, dat het den voorzitter werd overgelaten om den griekschen ge volmachtigde tot bijwoning der zittingen uit. te noodigen welke voor de behandeling van grieksehe belangen best emd zijn. Alle leden van bet Congres moeten daarmede hebben inge stemd behalve de turksehe, die meenden, dat de Porte zelve het best voor de belangen barer grieksehe onderdanen kon opkomen. Het Congres is den 22, 24, 25 en 26 vergaderd geweest. Den 21 en 2 hebben de engelsche, russiscLe en oostenrijksche gevolmachtigden besprekingen gehouden over de volgende punten: bet Bulgarije van het tractaat, van S. Stefano wordt in tweeën gesplitsthet onafhankelijk gedeelte eindigt, aan den Balkan, liet gedeelte ten zuiden daarvan blijft afhan kelijk van de Portedie echter in vredestijd alleen m de Balkan-passen turksch garnizoen zal mogen houden. Sophia zal deel uitmaken van Rumelie Varna van Bulgarije. De turken behouden Bourgas (aan de Zwart.e-zee). De noordelijke grenzen van Montenegro en Servie worden ingekrompon en die landen zuidwaarts schadeloos gesteld [Ten einde beter verband te bewaren tussohen Bosnië en Rumelie], De rus- sisehe gevolmachtigden hebben het noodig geacht prq een persoon van hun gevolg naar Petersburg te zenden, ten einde 's Keizers beslissing te vernemen aangaande het bezetten der Balkan passen door de turken. Zij maakten hunne toestemming tot het verdeelen van Bulgarije afhankelijk van het verzekeren eener zekere mate van autonomie aan Rumelie en van de voor waarde, dat over het geheele gebied dezer provincie inlandsohe miliciens zouden gelegerd worden. De turksehe gevolmachtig den verlangen aldaar echter eene provinciale gendarmerie. Den 22 werd uit Petersburg beric >t ontvangen, dat in lord Bea- conshelds eiscb ten aanzien van de bezetting der Balkan-linie door de turken en de inkorting der grepzep van Ifumelie zuidwaarts werd toegestemd mjts flet sandjak Sophia niet aan die provincie maar aan onafhankelijk Bulgarije werd toegevoegd. Aldus is door het, Congres besloten. Voorts is bepaald dat, de Vorst van Bulgarije door het, land zelf gekozen zal wordendat de speciale grensafbakenlngen van het Vorstendom en van Rumelie door eene europeesche commissie zullen verricht wordendat alle Donau-vestingen zullen geslecht worden, dat de rassen Rumelie binnea 6 en Bulgarije binnen 9 maanden moeten ontruimenen dat na bet vertrek der russen aldaar tijdelijk eene gemengde euro peesche bezetting zal worden gelegd. De turken hebben zich tegen verscheidene besluiten hevig verzet. Den heer Belyamis (Griekenland) is officieel kennis gegeven van zijne toelating tot het Congres. Montenegro en Servie zjjn met hunne aanspraken en wenschen door de russisehe gevolmachtigden tot eene rechtstreekscbe overeenstemming naar Oostenrijk verwezen, opdat de hierop betrekkelijke vraagstukken, ingeval zij voor het Congres gebracht worden geene moeilijkheden zulien opleveren. De russisehe verte euwoordigars gaven te verstaan, dat de Vorstendommen eene zekerder en vastere positie zouden verkrijgenindien zij zich geheel met Oos tenrijk verstonden. Roumanie heeft den 25 aan onder scheidene gedelegeerden mededeeiing gedaan eener memorie, waarin verzocht wordt te beslissen: 1". Geen deel van zijn tegenwoordig gebied mag van Roumanie worden afgescheiden; 2° Geen recht van doortocht op roumaaasch gebied mag ten gunste van de russisehe legers worden vastgesteld; 3°. Het Vorstendom moet op grond zijner lOOjarige rechten hersteld worden in het bezit der eilanden en monden van den Donau, het Slaiigeueiland daaronder begrepen4°. Het moet eene vergoeding ontvangen voor de gebrachte militaire opofferingen in den eenen of anderen, het Congres gepast voorkomenden vorm; 5°. Zijne onafhankelijkheid moet definitief erkend en zijn gebied onzijdig verklaard worden In de zitting van den 26 heeft prins Gortschakoff:die zeer lijdende is, mede gedeeld dat hij voortaan aan de werkzaamheden van het Qoqgrgs geen deel meer zou nemen, maar de leiding der russisehe aangelegenheden overdroeg aan graaf Schouwalojf. De heer Oubril wordt tweedede heer Boutereff derde ge volmachtigde van Rusland. Volgens de Times heeft prins Gortschakoff tevens verklaard dat zijne ambtgenoqteu na mens Rusland concession lianen gegaandie veel verder gingen dan de aanvankelijk bedoelde. Hij wilde echter niets daartegen inbrengen, maar alleen verklaren, dat Rusland deze opofferingen aan zijnen wensch naar vrede had gebracht en dat het, geen zelfzuchtig doel najoeg- De afgevaardigden van de Alliance Israélite hebben bpna alle leden van het Congres een bezoek gebracht Zij werden zeer welwillend ontvangen en iedereen erkende de noodza kelijkheid van de gelijkstelling van alle godsdienstige ge zindten in de Donau-Vorstendommen en bet nieuwe Bulgarije. Den 22 is te Ostende de nieuwe „kurzaal" ingewijd in tegenwoordigheid des Konings, die eene rede des burgemees ters met eene korte toespraak beantwoordde. Ook zijn er zeilwedstrijden gehouden. De groote liberale manifestatie te Gent heeft den 23 zonder ongeregeldheden plaats gehad. Tal van vereenigingen en genootschappen met hunne banieren en reusachtige rui kers „voor de broeders te Gent", benevens een groot aantal belangstellendente zamen 30,000 personen waren uit aile oorden des lands samengestroomd. Men vergaderde in liet Casino-gebouw, waar de burgemeester, de Kerkhove, de aan wezigen verwelkomde met, eene redein welke hij van de verkiezingen zeidedat. één oogenblik van vrijheid genoeg was geweest om „de 3 zustersteden" te ontrukken aan de „onreine omhelzing van het elericalisme". Ettelijke redenaars voerden na hem het woord o.a. de heer Jottrandlid der Kamer. „Het jezuïetisme", zoo begon deze„bad den vlaamschen leeuw opgesloten in eene ijzeren kooiuit on gerechtigheid en bedrog gebouwd. Maar eene wet verbrak de traliënde leeuw sprong op, velde zijnen bewaker ter aarde en deed hem in het stof bijten. Wijmannen van Brabantkomen dien geduchten klauwwaaraan wjj onze verlossing verschuldigd zijndank zeggen", enz Ook de tegenwoordige minister van justitie, Barahield als voor zitter van den liberalen Raad eene rede prees de samen werking van vlamingen en walen en wekte tot voortdurende eensgezindheid op. In den laatsten tijd zijn op verschillende plaatsen, te Marseille, Touion\alence enz. de van oudsher gebruike lijke ommegangen door de maires verboden, en wel krach tens eene oude wet onder de eerste Republiekvolgens welke bedoelde overheidspersonen daartoe het recht hebben op plaatsen waar één of meer gebouwen bestaanaan eene andere eeredienst dan de rooinsche gewijd. De bisschop van Marseille numsgr. Placeheeft zich tot den minister van binnenl. zaken gewend om de nietigverklaring van des mai res vorordening te verkrijgen doch te vergeefs. De minister is van oordeeldataangezien er te Marseille eene pro- testantsche kerk gevonden wordt, het verbod volkomen wettig is. Onlangs is eene vereeniging opgericht ter verdediging van den vrijen handel en van de ujt.nreiding van het stelsel der liandelstractaten. In de eerste bijeenkomst der vereeni ging is besloten, bij de regeering een vertoog in te dienen over de noodzakelijkheid eener uitbreiding van de handels betrekkingen met het, buitenlanddoor vermeerdering der handelstractaten het best te verkrijgen. De parijsehe gemeenteraad heeft 60000 fr. toegestaan ter verlichting van openbare gebouwen bij gelegenheid der feest viering van 30 Juni. Heftige discussiën hebben daarbij plaats cehacl daar verscheidene leden wenschten dat het naamcijfer der republiek zou worden aangebrachten de directeur van o. werken daartegen bezwaar maakte op grond van de kosten en van den weinig beschikbaren tijd terwijl de voorzitter de meening van genoemde leden en de prefect die van den directeur verdedigde. Deu 20 isbij fraai weder en ten aanschouwe van 200000 menschen te Longchamps eene wapenschouwing gehouden over de troepen van alle wapenen in het gouvernement van Parijs en de 4" divisie cavallsrie. De Scliah van Perzie zat in de tribune van mevr. Mac-Mahon. Bij het den 24 te Versailles, ter nagedachtenis van genl. Hoche gehouden banket, heeft de Senator Feray, een dronk instellende op den President Mac-Mahon, gezegd, dat Frank rijk vrede wensclRe. De heer Gambetta zeidedat aan dit teest de burgeljjke geest met, den militairen samenging. In dien er eene partij was, die vooy het leger zorg droeg, dan was het, de republikeinsohe. Spr. noodigde de aanwezigen uit, met hem Hjt te roepen: Leve de Republiek! Leve het leger! Den 24 zijn te Lyon 3 hevige achtereenvolgende schokken van aardbeving gevoeld welke kwartier over negenen des ochtends begon en niet meer dan eene halve minuut duurde. Op den barometer had zulks geen merkbaren invloed, In sommige wijken was de schrik zoo grootdat de inwoners hunne Seizen uitliepen. Denzelfden dag is vijf minuten later een hevige schok gevoeld tg Viliefranche-sur-Saóne waar schoorsteenen omgevallen en zolderingen gescheurd zijn. De Kamerleden pit het departement der Seine hebben den 24 eene bijeenkomst gehouden ten huize van den heer Louis Blanc en daarin besloteneen vijftal hunner met een lid van den Raad der hoofdstad naar den minister president, Butaureaf te vaardigenten einde er bij hem op aan te dringendat af, bij gelegenheid van het den 30 t.e vieren nationale feestaan een groot aautai politieke veroordeelden gratie worde verleend. ffot het vijftal behooren behalve de heer Blanc zelfo.a. de heeren FloquetSpulier, de de Girardin,- Kamer van Afgevaardigden, De commissie ter veri- tiëering der rekeningen heeft ontdekt, dat de civiele lijst van Napoleon IIIvolgens de wet 25 miljoen bedragende stelselmatig dat bedrag overschreed en hiel zelden tot 30 miljoen in sommige jaren zelfs tot 34 en 35 miljoen, werd opgedreven. Het verschil werd gedekt door den verkoop van tot de domeinen hehaoren baschgrondente zamen 26,000 hectaren zander eenige wettelijke sanctie. \_Times.~] Te Liverpool is in eene concertzaal eene stellagewaarop een koor van 1000 kinderen geplaatst was, ingezakt. 800 Kinderen vielen naar beneden. De val was niet boog, maar het is toch een bijzonder gelukkig toeval te achten dat geen enkele der kleinen zich ernstig bezeerd heeft. Een twintigtal conservatieve leden van het Parlement heb ben den lord-mayor uitgenoodigdeene bijeenkomst van burgers van Londen bijeen t.e roepen, ten einde te protes teeren tegen de tusseben Engeland en Rusland gesloten overeenkomst die door de Globe openbaar is gemaakt. De Globe is van oordeel, dat de heteekenis der door dat blad medegedeelde engelsch-russische overeenkomst door som mige bladen geheel verkeerd voorgesteld en overdreven is. Engeland is, merkt, de Globe aan, ih het geheel niet ge houden o-n op het Congres Rusland te helpen in het ver krijgen b.v. van Batoum of Bessarabie. Het heeft alleen verzekerd dat het zich daartegen niet gewapenderhand zal verzetten. Den 18 en 19 zijn van de werf der heeren John Elder Sf Co. te Fairfield met stoom op en geheel zeilklaar t.e water ge laten de voor rekening van het nederlandsch koloniaal gou vernement gebouwde stoomschepen Havik en Zeemeeuw. Lord John Mannerslid der regeeringheeft den 22 op eene conservatieve vergaderingeene korte toespraak gehou den en gezegd te hopendat het Congres een uitslag zou hebbendie der britsche natie welgevallig zou zijn. Hij deed met nadruk uitkomenhopten gevolge van de po litiek der regeering, Engeland op dit oogenblik eene eer volle plaats op het Congres innam. Yan het stuk van de Globe gewagende, zeide hij, dat hij over dat punt verplicht was te zwijgen. Hij vermaande echter zijne hoorders om hun oordeel op te schorten totdat later eene volledige en duidelijke verklaring omtrent de politiek der regeering ge geven zou kunnen worden. Den Z3 hadden een aantal duitsche werklieden te Londen eene bijeenkomst belegd om te protesteeren tegen alle ge meenschap met de voorstanders van de sociaal-democralie en om de aanslagen op het leven des duitschen Keizers ten sterkste af te keuren. Maar de zaal was reeds uren te voren door sociaal-democratisch gezinde duitsche werklieden van Londen ingenomen. Niettegenstaande de eersten in hun goed reeht warenwaren zij zoo verstandig van voor de overmacht en het geweld te wijken te meer daar er slechts 2 policio-agenten tegenwoordig waren. Den 23 is te Londen een geweldig onweer losgebarsten. Op verscheidene plaatsen is het ingeslagen. Er hadden allerlei grootere en kleinere overstroomingen plaats. De schade werd nog vermeerderd door het barsten van een der op de Theems uitkomende riolen. De werkstaking in Lancastershire is thans zoo goed als geëindigd. Vele werklieden hebben het werk reedsop de door de patroons gestelde voorwaarde van eene loonsvermin dering van 10 p.e hervat en de overige zullen deze week hun voorbeeld volgen. De beroemde tooneelspeler Matthews is den 24 te Man chester, in den ouderdom van 75 jaren, overleden. Lagerhuis. Den 19 werd door den heer Courtney de tweede lezing der bill tot het toekennen v&n het stemrecht aan ongehuwde vrouwen voorgesteld. Zij werd met 219 tegen 140 st. verworpen [De Times zegt. dat alsde vrouwen wer kelijk het stemrecht gaan begeereu zijals gewoonlijk het geval is, ook haren zin zullen weten te krijgen]. De commissiedie rapport moest, uithrengen omtrent de middelen om de dwarsdrijverij der obstructionisten te kee- renheeft aangeradendat het Huis eene motie zou aan nemenwaarbij verklaard wordt, dat als een lid door den speaker of den chairman van het Huis tweemalen verklaard is buiten de orde te zjjn of misbruik te maken van de regels van het Huisde speaker of de chairman het recht zullen hebben om aan het Huis voor te stellen zonder dis cussie dat lid voor dien dag te schorsen. De Golos maakt een op ethnografische gronden gesteld protest van de Porte tegen de door het verdrag van S. Ste- i'ano bepaalde grenzen van Bulgarije openbaar, hetwelk door de turksehe gevolmachtigden aan het Congres zal worden voorgelegd. Volgens de Golos zijn de cijfers der statistieke opgaven in dit stuk niet juist. Ook het Journal de S. Pé- tersbonrg zegtdat de statistische opgaven omtrent de ver houding der bevolking met opzet onjuist zijn opgegeven, met het doel om het bulgaarsche element van minder hetee kenis te doen voorkomen dan het is. Den 23 heeft te Bolgrad (de hoofdstad van Bessarabie) een conflict van ernstigen aard plaats gehad tusseben de russen en roumaansche beambten. De regeering heeft bij den russisclien opperbevelhebber geprotesteerd. Te Bucha rest heerscht algemeen verslagenheidomdat de russen zieh als meesters van Bessarabie gedragen, en omdat Roumanie meermalen zoowel van Italië als van Frankrijk den raad ontvangt om tut eiken prijs met Rusland vrede te houden. PolitCorresp. Sedert den aanslag van Ali-Suavi in het paleis van Tehe- ragan heeft Sultan Abdul-Hamid zich bijzonder vertoornd op zijnen broeder M our ad getoond, en men verzekert, dat bij reeds tweemaal getracht heefttegen hem gelijk tegen zoovele anderen, eene vervolging in"te stellen. "Deneersten keer beeft hij aan den ministerraad gevraagd of de muzel- mansche wetde Cheriatniet toelietden oud-Sultan Mourad voor een krijgsraad te brengen als medeplichtige van Ali-Suavi. De ministers hebben daarover beraadslaagd en Mounif-effendi heeft een rapport opgesteld, waarin wordt aangetoond, dat Mourad niet vervolgd zou kunnen worden dan na een zeer nauwkeurig onderzoekdat zijne schuld ten duidelijkste zou aantoonen. Een tweeden 'keer heeft Sultan Ahdul-Hamid aan Said-bassaden president der com missie van onderzoek, gevraagd, of hij niet geloofde, dat het mogelijk wasMourad te vervolgen. Said heeft, in weer wil van zijne zucht om den Sultan te behagen geantwoord als Mounif-e/fendi en dat is eene der redenen, die Saïd-bassa in ongenade hebhen doen vallen en zijne verbanning naar Broussa behhen bewerkt. De engelsche consul te Bourgas beeft geprotesteerd tegen den eiscb van den russisclien bevelhebber, dat hij troepen bij zich zou laten inkwartieren. Er hebben op Creta gevechten van weinig beteekenis plaats gehad. De Porte heeft last gegevende vijande lijkheden te staken de engelsche consul beeft verzoenings- gezinden raad gegeven en voorgesteld de rechten der cre- tensers onder de bescherming van Engeland te stellen. Een atheensch bericht van 26 Juni luidt als volgt: Te Oanea is een opstand uitgebroken, waarbij de lurken de christenen hebben mishandeld De winkels enz zijn gesloten. De gou verneur is met, zijne manschappen de opstandelingen tegemoet getrokken. Verscheidene gezinnen hebben zich ingescheept. Het heeft groote moeite gekost om het reisgeld bijeen te brengen voor de turksehe vertegenwoordigers bij het Congres te Berlijn. Alle Rijkskassen waren ledig, en de Üttomanisehe Bank weigerde een voorschot van 1500 pond, omdat de haar indertijd verleende waarborgen voor het voorzien in de kósten der diplomatieke dienst in het buitenland niet meer voldoende zijn om baar geheel te dekken. Nadat andere bankiers te Galata en Pera eveneens geweigerd hadden, beeft een slecht befaamde geldschieterdie slechts met. de lagere klasse zaken doet en alleen tegen onderpand en buitensporige rente geld pleegt te leenentegen behoorlijke rente en ver panding van eenige voorwerpen uit het paleis de regeering geholpen. 2 Jonge circassische meisjes zijn echter dezer dagen van een slavenhandelaar voor 2000 pond per hoofd voor den harem des Sultans aangekocht en contant betaald. Oostenrijk. Het Heerenhuis heeft den 21 onveranderd en definitief ile Bankwetten aangenomen en evenzoo het wetsontwerp t,ot uitvoering van het Vergelijk waardoor de behandeling der wetten betreffende bet Vergelijk in het oostenrijksche Parlement thans ten einde is. In eene den 26 gehouden vergadering van de aandeelhou ders der Nat. Bank zijn de voorstellen der directie tot aan neming van de nieuwe Bankwetten met bijna eenparige stemmen goedgekeurd. Hongarije. Het Volkshuis heeft den 22 het voorstel betreffende de schuld van 80 miljoen aan de Bankmet eene meerderheid van 58 st., aangenomen. Den 25 volgde ook de goedkeuring door de Magnaten-Tafel. Ter opvolging van den heer Silvela is den 15 de heer Auriiles, de candidaat der regeering, die de afwezige leden der meerderheid uitgenoodigd had om op hunnen post te zijn, met 210 stemmen tot ondervoorzitter der Cortes verkozen. Er waren 73 blanco-biljetten ingeleverdwaarvan slechts 8 van leden der meerderheid. Den 14 is de leening van 25 miljoen piasters voor de uitgaven van liet cubaansche legeronder waarborg van de in- en uitgaande rechten der koloniën, door de Cortes goed gekeurd. In den Senaat is een voorstel tot beperking der stieren gevechten welke thans meer toeloop dan. toit, inzonderheid van de hooge standen, uitlokken.o.a. Koor den minister van o. werken bestreden en verworpen. De druifluis heeft zich in Almeria en in Catalonie vertoond. Onder voorzitting van den minister van o. werken is een conn-res van belanghebbenden bijeengekomen om over de middelen ter bestrijding te beraadslagen. De jonge Koningin Mercedesdoor eene hevige ziekte aangetast, heeft den 24 (haar 18™ geboortedag), 's morgens te 5 uren in tegenwoordigheid dc.r koninglijke familie en der ministers, uit handen van deu patriarch der Indien de sacramenten der stervenden ontvangen. 2 Dagen later is zij bezweken. De Kamer is, ten gevolge hiervan, tot nadere bijeenroeping gescheiden. Te Madrid heerscht groote verslagenheid. Omtrent, den hongersnood in de noordelijke provinciën schrijft het officiëele blad„lu den eersten tijd van dien ongehoorden hongersnood voedden de nog levenden zieh met de lijken der om het leven gekomenenlater werden de zwakkeren door de sterken verslonden; nu is de ellende zoo hoog gestegen dat de hongerlijdenden hunne naaste bloed verwanten niet meer sparen. Schrikkelijker toestanden dan deze kan de geschiedenis tot. heden niet aanw ijzen, en indien er niet spoedig doeltreffende maatregelen genomen worden gaat de geheele bevolking van deze gewesten te gronde. De plaatselijke hulpbronnen zijn eeheel uitgeput, de voorraads- magazijnen zijn ledig geld is niet voorhanden. De weinige gegoeden hebben al wat zij bezaten reeds lang weggeschonken." In den avond van den 21 hebben genl. Grant en zijne echtgenoot nog een toertje langs den Amstel gemaakt. Den 22 bezochten zij 'met eenige heeren en dames de Badhoeve van den lieer Amersfoordtde Lijnden en de hofstede van jr. Hoeufft v. Pelzen in de Haarlemmermeer, 's Avonds werd door een 40tal aanzienlijke amsterdammers den generaal een diner aangeboden bij Zomerdijk Busrink. Den 23 zijn de heer en mevr. Grant vertrokken n iar Arnhem en den 24 van daar naar Hannover. Prins Hendrik is den 22 van het Loo in de residentie teruggekomen en heeft zich den 27 naar Snestdijk begeven. De hertog van Nassau heeft den 20 bij prins Frederik op het Huis de Pauw gedineerd en is 's avonds naar Am- sterdam teruggekeerd. Den 27 bracht hij een afscheidsbezoek aan prins Frederikden 28 op Soestdijk aan deu Koning die zich derwaarts begeven baden aan prins Hendrik. Den 30 vertrok hij van Amsterdam naar Parijs. Staten-Genera&l. De scheepsbouwmeesters Arie Smit s

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1