No. 27. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 7 JULI. Bismarck tegen de socialisten. ©fficiëel CfSebccUs Herijk van Maten en Gewigten. fiedel lik llluienni. ^SUckcliikdchc Bcvicfitcn. Binnenland. L A A AT Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,S5, franco per post f 0.8 0. afzonderlijke nemmers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,7S, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. jBij deze Courant behoort een bijblad, bevattende wekelijksche berichten. STREMMING DER PASSAGE. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de brug in den grooten weg van Alkmaar naar Hoorngelegen aan het oosteinde der Breelaanin de gemeente Oudorp, in het be lang van de publieke veiligheid voor de passage met rijtuigen is gesloten. Haarlem De Commissaris des Konings voornoemd 25 Juni 1878. RÖELL. PUBLICATIE. Stremming der scheepvaart De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat. ten gevolge van bet uitnemen van deuren uit de Zijper schutsluisop het Groot Noord-hollandsch Kanaal hij het Zand, de scheepvaart door die sluis den 8en Juli e.k. en eenige volgende dagen eenig oponthoud zal kunnen ondervinden. Haarlem, De Commissaris des Konings voornoemd, 4 Juli 1878. ROËLL. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 18-15 .(Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het voljaarsch kohier voor de belasting op het Personeel, voor de wijken C en D, n°. 2, dienst 1878/79, op 5 Juli 1878 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den lieer Ontvanger der Ryks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 6 Juli 1878. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR. In ervaring gekomen, dat sommige ingezetenen dit jaar hunne maten en gewigten bi] den IJker ten herijk hebben aangebodendoch teruggezonden zijn zonder daarvoor later te zijn opgeroepen. Verzoekt gemelde ingezetenen daarvan ter gemeente-se cretarie aangifte te doen op Maandag, 8 Juli e.k., van 92 uur. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 6 Juli 1878. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR; Gezien de missive van den Heer Commissaris des Konings in Noordholland van 27 Mei 1878, 4'afdeeling No. 1 en 15 (914 M'S, geleidende de aanschrijving van Z.E. den Minister van Oorlog van 22 Mei, Ile Afdeeling, Generale Staf No. 55, waarbij krachtens K.K. beschikking verschillende verlofgangers der nat. militie in dit jaar onder de wapenen worden geroepen. Brengt ter openbare kennis, dat die oproeping zich be paalt tot de volgende I. Bij de regimenten vestingartillerie. A. Van de ligting van 1875. (De kompagniën zijn genummerd volgens de vóór 1° Mei bestaande regimentsindeeling). a. Van 331 Julij, de milicien-verlofgangers, be oorende tot de 4e kompagnie van het le tot de le, 2e, 8', 9' en 10' kompagnie van het 2= en tot de 6' kompagnie van het 3e regiment vestingartillerie b. van 15 Julij12 Augustus, de milicien-verlofgangers, behoorende tot de 6', 7e (thans de 21' kompagnie, behoo- rende tot de I Vc afdeeling vestingartillerie) en 12'kompagnie van bet. le en tot de 4', 12' en 13e kompagnie van het 2' regiment vestingartillerie c. van 27 Julij24 Augustus de militien-verlofgangers behoorende tot de 5' kompagnie. van het 1' en tot de 1', 5', 8" en 12' kompagnie van het 3' regiment vestingartillerie; d. van 9 Augustus- 6 September de milicien-verlofgangers, behoorende tot de 11" kompagnie van het le en tot de 7'; 10' en lle kompagnie ven het 3' regiment vestingartillerie, e. van 22 Augustus19 September, de milicien-verlofgan gers behoorende tot de 2e, 8' (thans de 22' kompagnie behoorende tot de IV« afdeeling vestingartillerie) 13'en 14' kompagnie van het le tot de 3', 5', 6', 7e en 11' kompagnie van het 2' en tot de 2«, 4', 9', 13' en 14' kompagnie van bet 3' regiment vestingartillerie f. van 230 September, de milicien-verlofgangers be hoorende tot de 3e, 9e en I0e kompagnie van bet i« en tot de 3' kompagnie van het 3' regiment vestingartillerie. B. Van de ligting van 1876: g. van 129 October de milieienverlofgangers van alle kompagniën met uitzondering van die der torpedokompagnie. II. Bij bet korps pontonniers C. Van 1 Julij3 Augustus de milieienverlofgangers van de ligting van 1876; D. Van 7 Augustus—11 September de mihcienverlotgan- gers van de ligting van 1875; III. Bij de kompagniën artillerie-transporttrein {niet bij de kompagnie transporttrein, bestemd voor de administratieve dienst): E. Van 2 Julij—9 Augustus de milicien verlofgangers van de ligting van 1875 IV. Bij het bataillon mineurs en sappeurs E. Van 15 Julij23 Augustus de milicienverlofgangers van de ligting van 1875. Dat de opgeroepen verlofgangers zich vóór 4 ure van den dag der oproeping bij hun korps moeten vervoegen en regt hebben op vrij transporthenevens daggeld a 25 cents bijaldien de plaats van opkomst minstens 30 kilometers van hier ligt, een en ander tijdig ter gemeentesecretarie alhier aan te vragen, terwijl aldaar, desnoodigbetreffende de oproeping of de plaats van bestemming inlichtingen kunnen worden verkregen. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 13 Juni 1878. BURGEMEESTER en WETUOUUERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat ouders of verzorgers die verlangen dat de kinderen onder hun toezigtdie reeds den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of bereiken vóór 1 November 1878 op de openbare burgerschool worden toegelaten met 5 Augustus a.s., zich vóór 15 Juli, onder overlegging van de bewijzen van geboorteinenting of doorgestane pokziekte, moeten vervoegen bij den hoofdon derwijzer. Zij herinnerendat tegenwoordig slechts éénmaal per jaar en wel met Augustus leerlingen op de openbare burgerschool worden toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Juni 1878. De Secretaris, NUÏÏOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbende ingeschrevenen voor de schutterij alsmede van do wprlreliiV Lonst-dnende schutters, die vermcencn mogten regt op vrijstelling te hebben verkregen. Dat de commissie voor de schutterij op Dmgsdag. den 16 J uli aanstaande, 's namiddags ten 514 uur precies, ten raadhuize dezer gemeente zitting zal houden tot, het beoordeelen der ligchaamsgebreken en verdere reclames tegen de dienst bij de schutterij, onder opmerking dat alleen bij persoonlijke opkomst, vrijstelling van die dienst kan verleend worden, terwijl, wanneer vrijstelling voor broederdienst verlangd wordt, boven dien schriftelijke bewijzen, ter gemeente-secretarie aan te Vragengevorderd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NL PONT. 1 Juli 1878. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Bezichtiging tegen 10 cents de persoon op Zondag, 14 Juli, van 1 tot 3 uren. Bezichtiging tegen 25 cents de persoon eiken Maandag en Vrijdag, van 1 tot 3 uren. P O L 1 C 1 E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie bet navolgende voorhanden, alseen vrouwenzakinhoudende een portemonnaie met geld, een icitte zakdoek, een portemonnaie met sleuteltje en geld, een parapluie, een fransch-nederduitsch woordtnboek en een goud oorbelletje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een nuchter kalfdat omstreeks drie weken geleden in een stal alhier is blijven staan. SOLLICITANTEN naar de betrekking van 3' derwijzeres aan de openbare armenschool le Alkmaar, op 600,-jaarwedde, worden verzocht zich onder overlegging der bij de wet gevorderde stukken aantemelden bij het Gemeentebestuur, vóór 14 Juli 1878. Dat de moordaanslagen tegen Keizer Wilhelm groote verbittering hebben gewekt is te begrijpen. Dat er eene zekere reactie ontstaan is, die alle vrij heden in den ban doetomdat een paar ellendigen van hunne vrijheid misbruik maaktenis te verklaren Maar allertreurigst is het, en alleen dan, wanneer men aanneemt, dat er zoowel op politiek als op economisch terrein in het groote Duitsche Rijk een zeer ongezonde toestand heerscht, te verklaren, dat die reactie zoo mateloos ver gaat en grijpt tot zulke middelen. Wanneer gij de lijstjes ziet van schoolknapen, ver oordeeld tot kerkerstraf, omdat zij de socialistische beginselen waren toegedaande reeksen van hand werkslieden en kleine burgers, die voor majesteite- beieediging veroordeeld werden; wanneer gij de heftige aanvallen leest, waaraan de officieuse regeeringspers zich schuldig maakt tegenover de nationaal-liberalen zeker bet tamste soort van liberalen dat ergens ter wereld in vrijheid rondloopt dan meent men de ondoordachte handelingen te zien van iemand die eenmaal geschrikt zijndevoor alles hang is, en met een pistool naar vliegen schiet. Staat dan het Duitsche Rijk zoo los, is het eenmaal door Paus Pius IK gebruikte beeld van den kolossus op leemen voeten zoo letterlijk waar, dat levensgevaar dreigt uit het socialisme van schooljongens? Welk socia lisme kan dat zijn van knapen, die het leven niet kennen? wat anders dan eene blinde reactie tegen de in Duitschiand bestaande veel te strenge school- tucht, die beter bestreden ware met eene week vacantie en een gezonde voetreisdan met gevangenisstraf en regterlijk apparaat! Hoe vernedert zich eene mag- tige regeering, een Vorst over millioenen, wanneer hij de justitie te hulp roept om zich te verdedigen tegen een ongewasschen woord dat een opgewonden handwerksman uit den mond valtWelk een treurig staaltje van politieke ondankbaarheid geeft eene re- geering, die met alle middelen eene partij bestrijdt, die haar sints jaren steunde, met haar door dik en dun gingzooals de nationaal-liberalen Bismarc-k gesteund hebben, veelal tegen eigene overtuiging in! Procustus blijft het voorbeeld van vele staatslieden. De zucht om allen te brengen onder een model het model van den staatsburger voor wien „stilwe- zen" de eerste pligt is, blijft overheerschend, en geweld het middel om uit die bonte menschenmassa, die een volk vormteen uiterlijk althans gelijksoortig geheel te maken En wat bereikt men er mede, behalve rust op straat, gehoorzame Kamers en eene angstig slaafscbe pers Men bereikt er dit mede. Alle openbare dis cussie smorendelaat men in stilte en daardoor ou- weêrsproken de gevaarlijkste sociale en politieke begrippen voortwoekeren; alle uitingen van volks overtuiging verhinderende, kweekt men bij uiterlijke Deemoedigheid in de harten der menscheu een mag- tigen hartstogtelijken haat aan tegen hendie re- geerenja evenzeker als de nacht volgt op den dag, volgt op die met geweld verkregen stilte eene tilc- harsting van volkswoede en volkswaanmagtiger al naar mate de druk sterker is geweest en langer heeft geduurd. De duitsche regeering handelt alsof zij meent, dat het socialisme de eenige, de grootste vijand althaas is van het geluk en de welvaart van volk en Vorst, en zij is op dat punt zoo gevoelig geworden, hare reukorganen zijn in dit opzicht zoo fijn, dat zij so cialisten ruiktoveral waar men zich slechts even veroorlooft af te wijken van wat men in hofkringen thans een loyaal-conservatisme noemt, eene politieke ristinaf, die zich in Duitschiand als overal elders O O overleefd heelt. Daarbij doet zijalsof socialisme eene uitvinding ware van eenige warhoofden, die men slechts heeft op te pakkenen met een korporaal en twee man voor de deur op eene vesting te bewarenom een einde te maken aan deze volksbeweging. Gelijk de sansculotte in de dagen van het Schrikbewind ge loofde, dat de nooden en het lijden van het volk ge stild zouden zijn, zoodra er genoeg aristocraten aan de lantaarns zouden hangenzoo ook handelt de duitsche regeering, die in 't oppakken van socialisten in het verhinderen hunner vergaderingen het ver bieden hunner boeken en het gevangen nemen hun ner hoofden een geneesmiddel zoekt tegen de maat schappelijke kwalen, waarvan Hödel en Nobiling de slagtoffers waren, vóór zij misdadigers werden. Dit alles is kinderachtig en te gelijk vreeselijk. Kinderachtigomdat het de politiek is van den struisvogel, die volgens de fabel redeneert: wat ik niet zie, dat is niet; zooals Bismarck redeneert: de socialist, die ik achter slot zeten de anderen, die zwijgen uit vrees voor hetzelfde lot, zijn geen socia listen meer; maar 't is vreeselijk tevensomdat die politiek leiden moet tot eene uitbarstingevenals dezelfde politiek het Ancien régime gebragt heeft tot de Revolutie, evenals de Restauratie aansprakelijk is voor 1848, en de politiedruk onder Napoleon III regtens verantwoordelijk is voor de wilde woede der Commune. Wonderlijk! 't Is als of de regeerende en de be zittende klasse, die thans eene kruistogt tegen de socialisten begint, de Rijkskanselier, die ze kerkert, en de fabrikantendie hen om hunne gevoelens ontslaan, meenen, dat men voor zijn pleizier socialist wordtof uit eene soort van koppige kwaadaardig heid, waartegen geen beter middel is, dan 't rietje van den gevangenbewaarder en de sabel van den onder-officier. Alsof aan eenig agitator ook al had hij de welspre kendheid van een Mirabeaude werkkracht van een Lassallede scherpzinnigheid van een Marcx, de magt gegeven ware om de volksklasse in beweging te brengen, hun opofferingen op te leggen, hun ge hoorzaamheid af te dwingen door zijne talenten alleen! Alsof niet dan alleen zijdie als leiders gehoor zaamd worden door de massa magt hebben indien hun woord een klank leent aan eigene be hoeften indien wat zij uitsprekendoor duizenden gevoeld wordtindien hunne magt gegrond is op werkelijk bestaand en ondragelijk lijden hij hunne volgers. Het is waar; zijn de maatschappelijke toestanden eenmaal zoo, dat er voor werk geen brood meer te krijgen is dat de vrije menschenwaarde vernietigd wordt onder den onnatuurlijken druk van adel of geestelijk gezag dat hof en oorlog geld en bloed van de natie verkwisten dan pleegt de massa niet kieschkeurig te zijn in wat ze van hare leiders hoort; dan vraagt zij niet naar logica en regt, dan is elk stelsel goed, dat vermindering van druk beloofd, dan zijn de dwaaste hersenschimmen het meest welkom, omdat ze de grootste hervorming schijnen te beloven. Maar meer dan onverstandig is het, roekeloos en oneerlijk, om het werkelijk bestaande lijden te wil len genezen door de aanbevolen geneesmiddelen te vernietigen Zelfs Bismarck is niet magtig genoeg om alles wat als socialist spreekt, denkt en stemt onschadelijk te maken achter slot of grendel Maar al ware hij het, wat dan? Dan zijn de socialisten onschadelijk gemaakt. Toe gegeven maar wat is onschadelijk gemaakt? Een naam, een woord, een klankOf zal dan niet straks hetzelfde lijden een anderen uitweg zoeken? Er zullen geene socialisten meer zijn maar gij zult ze illuminatenagrariërs, of wat ook moeten noemen want mannendie genezing zoeken van ondrage lijk lijden zullen er blijvenop dwaalwegen zullen ze geraken en in geweld zullen ze hun middel zoe ken omdat gij hun het eenige, dat op vreedzamen weg tot hervorming voert, het vrije woord, de vrije pers zult hebben ontnomen. Naar onze overtuiging is de regeering die door den Rijkskanselier geleid wordtde hoofdschuldige aan de socialistische woelingen, die zij thans te vuur en te zwaard vervolgt. Yoor hare rekening komen zeer vele misgrepen, waarvan de gevolgen drukkende op de lagere klassen, eindigen moesten deze in ver zet te brengen. Frankrijk is overwonnen. Om dat te kunnen doen, zijn de krachten der natie tot hel uiterste gespannen, men heeft geregeerd zonder bud get en daarvan gebruik gemaakt om de natie aan menschen en geld meer te doen leverendan met een gezonden maatschappelijken toestand overeen te brengen is. Arbeidskracht en kapitaal zijn door de voor bereiding tot den oorlog, den oorlog zelf, en daarna de voortzetting van het militaire systeem in zoo danige mate verslonden, dat de nijverheid er onder gebukt gaat; geslagen op de tentoonstelling te Phi ladelphia durft zich Duitschiand op de wereldtentoön stelling te Parijs met meer vertoouen. Het land heeft militaire grootheid gekocht voor den prijs zijner nij verheid. En van de nijverheid, niet van oorlogsroer - leeft het volk. Toen de oorlogschatting, de vijf mil Harden als een gouden regen over het land kwam - heeft men er mede gedobbeld en gespeeld het beurs spel, in die mate mogelijk gemaakt door eene gelijk tijdige verandering in de wetgeving op de naamlooze vennootschappenheeft schatten verslonden en aun de gezonde nijverheid onttrokken, en alle deze econo mische dwalingen, die ten slotte neerkomen op den minderen man heeft men bekroond door de invoe ring van het algemeen stemregt in een Staat, oie zijne burgers van zelfregeering vervreemd had. Thans telt men de socialisten bij tienduizenden Is 't wonder? Als de natuurlijke verdeeling van den rijkdom verbroken isde nijverheid achteruitgaat het kapitaal ontbreekt aan de hand die werken wil, het leger de beste werkkracht der natie neemt, het beursspel bloeit en handel en scheepvaart achteruit gaan? Zoudt gij dan denkendat het volk redenen beeft om hosannah te roepen en alles uitstekend te vinden in deze uitstekende wereld? En gij wilt de socialisten bestrijden met gevangenis en boete Kinderachtig! Geef werk en brood! En als gij dat niet geven kunt, laat dan ten minste vrijheid om een uitweg te zoeken 1 Laat rede en schrift vrij, en behandelt de zoekenden niet als misdadigersook al meent gij dat zij dwalen. De Koning is den 4 van het Loo in de residentie aan gekomen en den 6 naar Weimar vertrokken, ter bijwoning van het 25jarig regeeringsfeest van zijnen zwagerden Groothertog. Prinses Marianne is den 29 te Voorburg teruggekeerd. Verkiezingen. De minister van binn. zaken heeft het onderkiesdistrict Oudcarspel gesplitst in 2 onderkiesdistricten, zijnde Oudcarspel, met Z. en N. Sckarwoude, en Broek op Langedijkmet S. Pancras. Staten-Generaal. 2'. Kamer. Voortzetting van de be handeling der onderwijswet. 28 Juni. Art. 4. a. Toegan kelijkheid der scholen voor de leden van het geneesk. Staats toezicht. b. Vaststelling, bij maatregel van inwendig be stuur, van bepalingen in het belang der gezondheid voorde openbare scholenc. met bepaling in hoever deze regelen verbindend zijn voor de bijzondere scholen. Amendement v. Houtenom b. en c. te doen vervallen verworpen met 58 tegen 29 st. Am', v. d. Berch om c. te doen vervallen, 34 st. voor, 34 tegen. 1 Juli Het amendement-a. d. Berch verworpen met 39 tegen 37 st. Het artikel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 5. Verbod van onderwijs in localendoor den geneesk. inspecteur als schadelijk voor de gezondheid afgekeurd; afkeuring mede te deelen aan Ged. Staten den districts-schoolopziener en het hoofd der school; hooger beroep van belanghebbenden bij Ged. Staten; hervat ting van het onderwijs in ten genoegen van den geneesk. inspecteur verbeterde localen. Am'.-». Anamenom de afkeuring te doen uitspreken door den districts-schoolop ziener, onder mededeeling aan Ged. Statenhet gemeente bestuur en het hoofd der schoolom bij verzet eene nieuwe beslissing te laten aan Ged. Statenna een zelfstandig on derzoek door dezeen om van beide uitspraken hooger beroep te gunnen aan alle belanghebbendenmet name de ouders of voogden der schoolgaande kinderen; verworpen met 55 tegen 19 st. Am'.-», d. Kaag, om de afkeuring ook uit te spreken als het loeaal te klein is voor het aantal schoolgaande kinderen en zoodanige af keuring op te heffen wanneer het aantal voldoende beperkt wordtverw. met 61 tegen 13 st. Am*.-Verheijen om van de afkeuriug ook mededeeling te doen aan het gemeentebestuur; aangenomen met 42 tegen 34 st. Art. 5, 6 en 7 aangenomen als boven. Art. 8 Jongelieden kunnen met schriftelijke goedkeuring van de arrond'. schoolopziener in de school als kweekelingen worden toegelaten en behulpzaam zijn mits: a. meer dan 16 en nog geen 19 jaren oud, b. tot geene werkzaamheden ge bezigd wordende dan welke zij onder rechtstreeksch toezicht en leiding van een bevoegde verrichtenc. na 3 maanden werkzaamheid een bewijs bezittende van bet, hoofd der school, dat hun zedelijk gedrag en hunne vorderingen voldoende zijn. AnJ.-Moens om in den aanhef [en waar het in het ontwerp verder mocht voorkomen] te lezen districts- in plaats van arrondissements-schoolopziener, verw. met 57 tegen 21 st. Ani'.-». d. Kaag om in a het minimum van leeftijd weg te laten, verw. met 46 tegen 32 st. Am*.-Mackag om in den aanhef slechts te spreken van de openbare school en er voorts bij te voegendat op de bijzondere school kweekelingen worden toegelatenmits in acht nemende het bepaalde sub. b., verw. met 51 tegen 27 st. Am*.-Moens om c. te vervangen door de voorwaarde van het ontvangen van voldoend theo retisch onderwijster beoordeeling van den distr. schoolop ziener, verw. met 67 tegen 11 st. ArsA.-Verheijenom in a. het minimum vau leeftijd te bepalen op 14 jaren, aangen. met 58 tegen 20 st. 3 Juli. Art. 9 wordt goedgekeurd. Am t.-Godefroi en d Loef om, bij nieuw artikelhet niet nakomen van het krachtens art. 4 voor te schrijvene te be dreigen met f 10 to' f 100 boete, of 1 tot, 14 dagen gevange nisstraf, te zamen of afzonderlijken bij herhaling met, slui ting der school voor een bepaalden tijdverw. met 36 tegen 27. Art. 10 en 11 onveranderd goedgekeurd. Art. 12 des gelijks (kweekscholen en normaallessen van Rijkswege, met bevoegdheid der gemeenten tot instelling van beidenof van andere middelen tot opleiding van onderwijzers; alleszins voldoende gemeentelijke kweekscholen tot hoogstens het halve bedrag der kosten in aanmerking komende voor sub sidie uit 's Rijks-kas), na verwerping met 48 tegen 27 st. van bet am*.-Verheijenom de opleiding van onderwijzers op de lagere scholen zooveel mogelijk van Rijkswege te bevorde ren en niet alleen aan gemeentezorg over te laten. De heer Moens had voorgesteldvan Rijkswege minstens 10 kweek scholen voor onderwijzers en minstens 3 voor onderwijzeres sen op te richter maar heeft dit en al zijne overige amen dementen voorloopig ingetrokken, bemerkt hebbende, dat de voorstellen tot uitbreiding van bet wetsontwerp geen kans van slagen hebben. Art. 13 en 14 als boven goedgekeurd. Art. lö" Niet-toepasselijkheid der wet o.a. op scholen met leerlingen beneden de 6 jaren en waarin geen ander dan voorbereidend onderwijs gegeven wordt. Amtn.-». Eekom van onderwijzers in handteekenen en gymnastiek wel waar borgen van bekwaamheid en zedelijkheid te vorderenen om den leeftijd voor het bezoeken der school op 7 in plaats van op 6 jaren t,e bepalen, verw. met 73 tegen 2 en 46 tegen 29 st. Art. 15 en 16 als boven aangenomen Art. 17 (herhalings-onderwijs), op verzoek van den heer Berkhout in stemming gebracht, aangen. met 54 tegen 16 st. Art. 18 aangenomen. Art. 19. Besluiten van den gemeenteraad, welke de goedkeuring van Ged. Staten behoeven, Am'.- v. om oük de regeling van schooi tijden en vaeantiën, in plaats van aan het beleid van den hoofdonderwijzer, uitsluitend aan den gemeenteraad over te laten. verw. met 55 tegen 16 st. Art,. 19 en 2.0 zouder hoofdei, st. aangenomen. 4 Juli. Am', v. Del dn en Houten, om het bij het vorige amen dement verworpene bij nieuw artikel te bepalen verw. met 58 tegen 23 st. Art. 21. Regeling van schooltijden, vaean tiën leerplan en te bezigen boeken door liet hoofd der school of de hoofden der scholen gezamenlijkonder goed keuring van B. en W. en van den districts-schoolopziener. Am*.-Brouwers om bij verschil tusschen deze autoriteiten den gemeenteraad te doen beslissen, verw. met, 68 tegen 7 st. Het art,., op verlangen van den heer Corver-Hoo/t h\ stemming gebracht, aangen. met 52 tegen 26 st. Art. ü2. Regeling der schooltijden zoodanig, dat voor het godsdienst-onderwijs behoorlijk tijd gelaten wordt; beschikbaarstellingdoor B. en W. in overleg met den districts-schoolopziener, der schoollocalen voor het godsdienst-onderwijs. Aui".-Jlocll Gode/roi en Paiijnom des noodig vuur en licht bij dat ouderwijs te verschaftenen om bij verschil van gevoelen tusschen genoemde autoriteiten, alsmede op bezwaarschriften

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1