n No. 28. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG .J JULI. Kobert en Bertram. ©fficicel (BcbccUe. CïSückclijfcscftc Berichten Duitschland Frankrijk. s ALK Al A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,SS, franco per post f O,HO, afzonderlijke nemmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER ZOON. BA De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR engen ter kennis van de belanghebbende ingeschrevenen 'ior de schutterij alsmede van de werkelijk dienstdoende hutters, die vermeenen mogten regt op vrijstelling te hebben irkregen. Dat de commissie voor de schutterij op Dingsdag. den 16 Juli .staande, 's namiddags ten 5% uur precies, 1en raadhuize zer gemeente zitting zal houden tot het beoordeelen der ichaamsgebreken en verdere reclaimer tegen de dienst bij de hutterij, onder opmerking dat alleen bij persoonlijke opkomst, ijstelling van die dienst kan verleend wordenterwijl inneer vrijstelling voor broederdienst verlaned wordt, boven- en schriftelijke bewijzenter gemeente-secretarie aan te agengevorderd worden. Burgemeester en ff ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. Juli 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR aken bekenddat ter secretarie dier gemeente gedurende 'ie maanden na heden voor den daarop regthebbende be- hikbaar is eene som van 4,80zijnde na aftrek der >sten van voeding, zegel en regist.ratieregten, de opbrengst m een op heden in het openbaar verkocht nuchter kalf, de markt van 15 Junij 1878 onbeheerd en zonder bekenden genaar gevonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Juli 1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR rengen ter algemeene kennis: dat zy bij hun besluit van 9 dezer afwijzend hebben he- .hikt op het verzoek van A. H. J, VAN DAALHOEF nkelier te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van ne bergplaats voor petroleum in het perceel achter het ikhuis aan de Choorstraatwijk ANo. 183. Burgemeester en ff'ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Juli 1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. K E N N I S G E V I N G. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR rengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats- lad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge- iieentedat, het kohier voor de belasting op het Personeel, 3, voor de wijken E en F, voljaars, dienst 1878/79, op Juli 1878 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe ffastingen in Noordholland executoir verklaardop heden .n den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen ;ze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, i einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid uden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn,, en 11 Juli 1878.A. MACLAINE PONT. Jan Kruyer1. w. Zuidscharwoudewordt verzocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als: een linnen zak, inhoudende een paar vroucenlaarsjes, enz., twee bankbiljetten, een wandel stok, een portemonnaie inhoudende eenig geld, een goud medaljon en een broche (vermoedelijk goud). Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden April, Mei en Juni 1878, verzonden geweest naar Duitschland, J. Weszel, Munchausen; J. Klein, Hamburg. Frankrijk, L. Gerodias, Parijs. Sommigen onzer herinneren zich nog wel de ca- ricaturen van den franschen teekenaar Daumier," die kort na 1848 zulk een opgang gemaakt hebben. In het Parijsche theater van de Porte St. Martin was een spectakelstuk opgevoerd „l'Auberge des Audrets" getiteld, waarin de schouwspeler Lemaitre de rol van den hoofdpersoon, een roover en oplichter van cynisch karakter en onverwoestelijk goed humeur, tot eene type maaktewaarmede zich het schouwburg publiek een geheel saisoen bezig hield. Van deze rersoonsverbeelding maakte Daumier zich meester ■>m in eene reeks van platen de oneerlijkheden, de .edriegerijen en knoeijerijen in handel en bedrijf, a verkeer en dagelijkschen omgang in de figuur van lobert Macaire ten toon te stellen. Op ons too- ■el is uit dien tijd nog het veel vertoonde stuk Robert en Bertram of de lustige vagebonden" komstig. .umier is dood zijn spot zal niemand meer kwet- zijn geestige teekenstift geen glimlach meer op .s gelaat roepen. Hoe jammerwant hij alleen 3U naar waarheid ons eene schets hebben kunnen l .even van de „lustige vagebonden," die de komedie van n „vrede van Berlijn" opgevoerd hebben. Hij al- .1 zou ons voor de hebzucht, het eigenbelang, de triguesde kleine middelen dat verachtelijk me- ij den kunnen doen gevoelen, dat alleen een scherp dachte en goed nitgevoerde caricatuur vermag ewekken. doe zoude graaf Beaconsfielddie misschien hertog worden, maar zeker altijd schacheraar blijven zal, onder zijne handen eene blijvende figuur in onze ïerinnering geworden zijnnaast het portret, dat hij ons van den franschen minister d'Argout heelt gelaten Wie onder de tegenwoordige teekenaars kan hem regt doen wedervarenden grooten komediant in de politiek, die den mond volnemende van humaniteit, bescherming der christenenhandhaving van de reg- ten van Turkije, Cyprus in zijn eigene zak goochelt, .erwijl hij met de meeste beminnelijkheid aalmoezen \itreikt in Berlijn 1 Wie brengt hulde aan die onbegrijpelijke maar /oordeelige tactiek, die bet tractaat van San Stefano, door Rusland met Turkije geslotenonverbindend noemt zonder de goedkeuring van Europa, maar er zelfs niet aan schijnt te denken diezelfde goedkeu- i/ing te Tragen voor een verdrag, waarbij het magtige Engeland aan het verzwakte Turkije den weg naar het Oosten uit de banden wringt Wie kan met voldoende duidelijkheid het beeld schetsen van den staatsmanwiens handelingen uit sluitend beheerscht worden door zijn onwrikbaar geloof in de magt van het geld, die in het volken- regt de beginselen van den handel overgebragt heeft, die zonder oorlog resultaten weet te verkrijgen voor zijne eigenliefde en de hebzucht zijner land- genooten, alleen maar door op het juiste oogenblik met engelsch geld geschikte koopen te sluiten. De uit vinder van de spinneweb-politiek In het midden van het sterke net zit de veeloogige spin en loert geduldig tot eene zwakke vlieg in zijn bereik komt; maar al dat geduld verhindert hem niet, de sterke ren tegen elkander optezetten, en zijne toekomstige slagtoffers door elkander te verzwakken. Engeland nam de Transvaal Het kostte geld en een beetje vernederend knoeijen met kafferhoofden. De kafiers, die de Transvaal in moeijelijkheden brag- ten waren gewapend met engelsche messen en ge weren en eene geldkwestie, verschil over den eigen dom van diamantveldengaf de engelsche politiek de eerste kans om zich tusschen de boeren en de kaffers te stellen. Engeland kocht de aandeelen van het Suez-kanaal van den Khedive, Engelands geld verschaft nu weer de suprematie over Cyprus. De groote uitdrager zit op zijne geldkist, en zoo dra ergens een koopman in finantiëele moeijelijk heden geraaktstaat de engelsche uitdrager op stoepen vraagt om de klandizie hij is bereid de hoogste prijzen te geven en de inventaris geheel of gedeeltelijk overtenemen als er maar wat aan te verdienen is. Als men hem de deur uitwerpt, zoo als hij meermalen de deur uitgeworpen is men denke aan Mexico de Alabamaquestiedan lacht hij ho nigzoet, klimt weer op zijn geldkist en betaalt. Hij weet wel, dat hij er op den duur wel bijvaart. Eer vol is die rol in Europa nietmaar voordeelig voordeelig boven alle beschrijving! Eervol niet, want men moet er nog al wat voor liegen en tegen eene dubbele portie knoeijerij niet opzien. Om Cyprus aftenemen van de Turken, is het noodig vooraf te beweren, dat men voor de integriteit van Turkije partij trekt; men moet zich de rol laten welgevallen, die Rusland Engeland heeft doen spelen in den jongsten oorlogdie van den blaffenden hond, om wien men zich niet bekommert, omdat men zeer goed weetdat hij bereid is te zwijgen en zelfs om mede te doen tegen uitkeering van een deel van den buit Groote goden! wij zijn wel vooruit gegaan. Wij zijn humaner, braver geworden, wij hebben de nood zakelijkheid van voorwendsels leeren inzien. Wat een onderscheid tusschen de welwillende hu manitaire praatjes van onze tegenwoordige diplomaten, en de brutale waarheid, waarvoor hunne voorgangers niet schroomden uittekomen. Toen 1772 Catharina II van Rusland en Frederik de II van Pruissen Maria Theresia overhaalden tot eene berooving van Polen, vond men het ten minste niet noodig om aan de Euro- pesche staatsmagten nota's vol humaniteit en men- schelijkheid te doen schrijven. Men kwam er voor uit, dat de verbondene mogendheden namen wat zij krachtens het regt van den sterksten bezet hadden. Maar en dat was een verschil ten voordeele van den ruwen maar minder huichelenden ouden tijd het was toen niet noodig om ten koste van den zwakken overwonnene nog eenige stukken uittedeelen aan hen, die niet gevochten hadden en den mond volgeno men hadden van regt en goede trouw en menschen- min. En toen de verdeeling van Polen in 1794 vol tooid werd liet niemand der overige mogendheden zich betalen voor hare neutraliteit; van komedie- vertooning in negentienden-eeuwschen stijl, van eene natie, die zich zeer vernederde om Polen te stijven in zijn verzet, hulp te beloven en de handhaving van 's lands integriteit in uitzicht te stellen, om zich dan te laten betalen voor woordbreukwas geen sprake. Wel hem, die nederig is geplaatst op aarde, die buiten de verzoeking gebragt is om voor zijn naam eene blijvende plek op de bladen der geschiedenis te verwerven. Zeker, het moet hoogst aangenaam zijn met den Keizer van Duitschland in de Witte zaal van het paleis te dineeren, het moet het gevoel van eigen waarde van den sterfelijken mensch verhoogen als hij aan de groene tafel van het Congres onder voor zitterschap van den duitschen kanselier beschikt over het lot van millioenen trotsch moet de man zich gevoelen aan wien eene geheele natie hare magt hare beursharen invloed ter beschikking stelt om zijne woorden gelding te verschaffenen de hand die het protocol teekentdat over de hoogste be langen van geheele volkeren en stammen beschikt dat Russisch maakt wat Turksch was, dat geloovigen van anderen ritus overdoet aan de met politieke hulpmiddelen werkende propaganda van de russisch- orthodoxe kerk verrigt een werkdat beslist over een tijdvak in de wereldgeschiedenis. Maar blijkbaar is die taak voor menschenkrachf te zwaar. Blijkbaar is het den diplomaten niet ge geven zich daarbij te stellen op het eenige standpunt, dat hun werk duurzaamheid kan geven, en dat hun naam, nu met eere genoemd in hofkringen, ook een plaatsje zouden verschaffen op het zooveel kleinere register, dat de gedachtenis van hen bewaart, dit weldoeners der menschheid zijn geweest. Diplomaten blijven, ook bij zoo grootschen taak menschen, zelfzuchtige kleingeestige menschen, die alleen oogen hebben voor het oogenblikkelijk belang hunner eigene regeeringen. Beaconsfield blijft be halve mensch ook nog voor een goed deel kramer. Daarom, door dat vernis van de negotie-argumen tenkleinhandel-beginselen en uitdragerskunstjes kan al de pracht der officiëele kosturnes, al de heer lijkheid der equipages, der livereien en feesten al de deftigheid der secretarissen de vormelijkheid der afgezanten de plegtigheid der protocollende milddadigheid van de rijke gezantende geheim zinnigheid van russische koeriers, kan al de omslag, alle uiterlijke glans, alle kunst der mise en scène niet verhinderen, dat Europa om het Berlijnsche congres lacht nog voor dat de ministers naar huis zijn ge gaan om te vertellen hoe zij bedrogen hebben en bedrogen geworden zijn; dat Europa aan het Congres te Berlijn onthoudtwat volkenregterlijke overeen komsten evenmin missen kunnen als regeerings-daden: achting en waardeering. Europa denkt om de pla ten van Daumier. geeft de caricatuur gelijk tegen over de diplomatiewordt herinnerd aan Robert en Bertram en ziet in de Heeren van het Congres de „lustige vagebonden" van het theater. Zoo is het. Neem de Transvaal, gij zijt een staats man koop Suez-aandeelen van den Khedive in nood, en gij wordt graaf, omdat gij te groot staatsman zijt voor minderen adelontneem Cyprus aan 't ziel- toogend Turkije, dat gij bedrogen hebt, en gij zijt een staatsman van zulke buitengewone afmetingendat alleen een hertogsmantel u voldoende kan dekken Maar neem als 't u blieft geen stuiversbroodje, want dat is het misdrijf van diefstalwaartegen in ieder landook in Engelandvoorzien is bij artikel zoo- I veel van de strafwet De Kreuzzeitung verlangt, dat de regeering de leiding der verkiezingen ter hand zal nemen; zij acht dat onvoor waardelijk en dringend noodig. De middelen, die zij daartoe voorsteltgeven aan de National-liberate Correspondenz aan leiding om te bewerendat de duitsch-conservatieve partij de invoering der in Frankrijk zoo berucht geworden officiëele candidaturen wensebt als het eenige middel om de nationaal- liberalen te verdringen. De Corresp. maakt daaruit op, dat de conservatieven al zeer weinig vertrouwen hebben op eigene kracht en dat zij zeiven weinig geloof hechten aan het bewerendat er een omkeer in de stemming der bevolking gekomen zou zijn. Het wetsontwerp tegen de sociaal-democraten, dat bij den nieuwen Rijksdag zal worden ingediendspreektnaar men verneemt, in het eerste artikel niet van „de bedoelingen der sociaal-democratie," maar van „de pogingen der sociaal democratie om de bestaande maatschappelijke orde omver te werpen." Het is dus gewijzigd in den geest van het amen dement der Afgevaardigden Beseier en Gneist. Pruisen. Genl Grant, de voormalige President der Ver. Statenheeft Berlijn na een een kort verblijf aldaar verlaten en zich over Hamburg naar Zweden en Noorwegen begeven. Hij heeft eenige militaire inrichtingen der duitsche hoofdstad bezocht, en eene oefening der troepen bijgewoond. Den 7 heeft de kroonprins den leden van het Congres een luisterrijk feest aangebodendat geëindigd is op Sanssouci waar hij zijne gasten alle merkwaardigheden heeft laten zien die op tredenk den Groote betrekking hadden. Hödel is den lü door het gerechtshof te Berlijn ter dood veroordeeld overeenkomstig de wetdie poging tot moord op den Keizer met de doodstraf bedreigt. Het Hof heeft aangenomen, dat de beschuldigde met overleg gehandeld heeft, hetgeen uit de verklaringen van verschillende getuigen bleek, bij welke Hödel inlichtingen had ingewonnen "omtrent den tijdwaarop de Keizer uitreed enz. Het bezwarendste getuigenis in dat opzicht was de bekende verklaring van der pbotograaf, waar Hödel eenige dagen v<5dr den aanslag zijn portret had laten makenmet de verzekeringdat daarmede goede winsten te behalen zouden zijn. Uit de verklaringen der verdere getuigen bleek voldoende, dat Hödel op den Keizer gemikt had. De beschuldigde was zeer brutaal, keek nu eens de rechtersdan liet publiek hoonlachend aan en ontkende alles; de verklaringen der getuigen noemde hij valsch; zich verdedigen wilde hij niet „omdat het toch niets baten zou". Hij bleef er bij, dat hij zich zeiven van het leven had willen berooven en zoo verklaarde hij ook een door hem aan zijne ouders uit de gevangenis geschreven brief, waarin hij zijne spijt betuigde misgeschoten te hebben. De hem toegevoegde verdediger erkende, dat het richten van het eerste schot uit den revolver op den Keizer bewezen was en bepaalde zich tot het betoogdat er nog twijfel mogelijk was aan het beweren, dat Hödel zijn aanslag vooruit beraamd zou hebben. De voorlezing van het doodvonnis werd door Hödel met een wel bleekmaar lachend gezicht aangehoord. Betreffende de scheepvaart op den Donau heeft het Con gres op voorstel van Ruslandhet aanvankelijk voorge steld^ woord „onzijdigheid" vervangen door „vrije scheep vaart", zoodat de vaart voor alle handelsvlaggen vrij is. In de zitting van den 4 heeft de turksche gevolmachtigde Karatheodory verklaard dat de Porte over de kwestie om trent Bosnië en de Herzegowina rechtstreeks met Oostenrijk wensehte te onderhandelen. Aan Montenegro werden Nicsie Pudgoritza en Antivari toegevoegd; de andere zijde der baai van Antivari met de haven Spizza wordt hij oostenrijksch-Dal- matie gevoegd. Silistria zelf zal niet tot liet. aan Roumanie als schadevergoeding te geven grondgebied behooren wel het omliggende district. Het s&ndjak Sofia wordt gelijkelijk tusschen Bulgarije en Rumelie verdeeld, zoodat de Trajanus poorten de bergpas van Ichtiman aan Turkije blijven. Rusland neemt met zijne geldelijke vorderingen op Turkije", voor zoover deze niet uitdrukkelijk door af te staan grondgebied gedekt zijneene plaats in achter de zoodanige schuldeischers van Turkije, wier schuldvorderingen op hypotheek berusten. De roumaansehe agent te Petersburg, de heer Ghika is den 4 vertrokkenen de roumaansehe ministers Bratiano en Cogolniceano hebben den 5 de terugreis aanvaard. In de dertiende zitling, den 5. is, overeenkomstig art. 15 van het tractaat van S. Stefanoaan de grieksche provin ciën van Turkije autonomie toegekend, maar onder europeescli, in plaats van onder russiseh toezicht. Met. alg. st„ met uitzondering van die der turken, werd eene motie der hee ren ff addington en Corti aangenomen verklarende dat de toevoeging van belangrijke gedeelten dier provinciën aan Griekenland in het belang van den europeeschen vrede ligt, en strekkende om de Porte uit te noodigenzich met Grie kenland omtrent eene verandering der grenzen t.e verstaan. De gewenschte grens zou getrokken worden van den mond der rivier Salambriaiu de golf van Salonica tot aan den mond der rivier Kalamain de J onisehe zeetegenover Corfu. Aanhankelijk hebben de turksche gevolmachtigden de voorstellen betreffende de grensverandering verworpen en later verklaard zonder instructiëu te zijn,"toen hun er op gewezen werddat de Porte tijdens den griekschen op stand zelve zulke maatregelen had voorgesteld. Het Congres heeft voorts de autonomie van Candia en andere provinciën en de waarborgen voor een goed bestuur aangenomen. In- m zich bij de rechtstreeks tusschen Athene en Konstan- tiuopel over de grensregeling te voeren onderhandelingen moeilijkheden opdoendie de bemiddeling van de mogend heden noodzakelijk makenzal de commissie van de verte genwoordigers der mogendheden, die na afloop van het Congresonder het voorzitterschap van prins Hohenlohe te Berlijn, ter regeling der turksche finauciëele aangelegenhe den enz. bijeenblijft, hare bemiddeling verleenen. De kwestie van het bezit van Janiua zal door de onderhandelingen tusschen Griekenland en Turkije uitgemaakt worden. Den 67 en 8 is gehandeld over Aziatisch-Turkyein zonderheid over de kwestie betreffende Batoum tegen den afstand waarvan aan Rusland de bergbewoners van den om trek de lazende tusschenkomst van Engeland schijnen ingeroepen te hebben. De russen verklaarden af te zien vau Bajasid en van een deel der vallei van Arrasaan den weg van Erzerum naar den kant der Caspisehe-zee. Het Congres keurde den afstand van Kars en Ardahan aan Rusland goed, en de overtuiging huldigende, dat de belangen van Rusland als groote mogendheid eischtendat er rekening gehouden werd met de door dien Staat gebrachte offersook dien van Batoum, nadat de russen er in toegestemd hadden om die plaats tot vrijhaven te verklaren. Betreffende de Donau-kwestie is den 8 voor goed tot handhaving vaD den status quo besloten. Den 8 is ook de kwestie van Khotour uitgemaakt, nadat de in de zitting aanwezige perzische gezant Malcom-Khan de voorstellen van het Congresovereenkomstig de door Rusland in het verdrag van S. Stefano ten gunste van Perzie getroffen bepalingen, betreffende den afstand van Kliotour aan Perzie, aangenomen had. De geschilpunten betreffende de grensscheiding van ServieBulgarije en Rumelie zijn definitief geregeld. Servie verkrijgt Pirotmaar Vranja blijft aan Turkije. Prins Gortschakotf en lord Beaconsfield hebben den 9 tweemaal een onderhoud gehad, waarbij zij het eens schenen te zijn geworden over de kwestie betreffende het gebied bij Batoum. Toen echter dit punt dien dag in het Congres in behandeling kwamverwierp lord Salisbury de gemaakte schikkingzonder datin het oog vallend genoeglord Beaconsfield het tegen zijnen ambtgenoot opnam. Met name stond Salisbury er op, dat het gebied hetwelk van de inlijving bij Rusland zou worden uitgezonderdaanjicrkelijk zou worden uitgebreid, met inbegrip van de stad Olti. Prins Gortschakojj kwam met nadruk hiertegen op. Het Congres benoemde eene commissie om deze moeilijkheden te vereffenen, welke 's avondseen middenweg kiezende tusschen de en gelsche en de russische eischen, besliste, dat Olti aan Rus land komen zou en dat de lazen onder russische heerschappij zouden blijven. Den 10 heeft het Congres dien overeenkomstig de grensregeling in Azie afgedaan. Turkije krijgt alzoo een deel terug van het in het tractaat van S. Stefano afgestane gebied en behoudt den karavanenweg van Bajazid naar Erzerum. Batoum moet ontmanteld wordenmaar de bepalingen daaromtrent zijn zoo gemaaktdat Rusland daarin niets kwetsends kan zien. Daarna werden de wenschen der armeniërs in overweging genomenwaaraan de Porte tegemoetkomen zal. De kwestie der ontruiming van het turksctie grondgebied kwam vervolgens ter sprake doch het Congres liet aan de commissie van redactie de bevoegdheid, zoo noodig den datum nog te wijzigen. Daarop werd een begin met de voorlezing der artikelen gemaakt, en werden voorgelezen de bepalingen omtrent Bosnië en de Herzegowina, Montenegro, Roumanie, Servie, Bulgarije en Oost-Rumelie. Sajesen-Weimar-Eisenach. Ter viering van het regee- ringsjubilé van den Groothertog, waren den 7 te Weimar aangekomen de Koning en prins Hendrik der Nederlanden broeders der Groothertogin prins Karei van Pruisende Koning van Saksen de Hertog van Altenburgde Vorsten van Reusz en bijzondere gezanten van de' Keizers van Rus land en Oostenrijk de Koningen van Beieren en Belgie en van den Groothertog van Baden. Een aantal deputatiën uit verschillende plaatsen des lands waren mede te Weimar ge komen om den Groothertog en zijne gemalin geluk te wenschen. Nadat op 30 Juni en volgende dagen te Genève het eeuwfeest van Rousseau is geuerd schijnt men hier te lande een soort van nafeest wenschelijk te achtten, verscheidene bladen maken de namen van een ongemeen talrijk couiité openbaar, waaraan de namen van Louis BlancBarodet en andere intransigente Kamerleden een tamelyk ultra-radicale tint bijzetten. Den 1 Juli is te Parijs in het Trocadero paleis geopend bet „wetenschappelijk internationaal congres der instellingen van voorzorg", onder voorzitting van den heer Louis Passy, bijgestaan door den minister Léon Say, het Senaatslid La- boulaye e. a. Onder de leden van het definitieve bureau is opgenomen de heer de Bruyn Kops, gedelegeerde der ne- derlandsche regeering. Het voorrecht der procureurs omwanneer het aantal advocaten met voldoende is, voor de hoven te mogen plei ten isbij besluit van den President der Republiekuit gebreid tot de hoven van assises in de departements-hoofd- plaatsen. De machinist Alberty de Cadenetten deele aansprakelijk gesteld voor het onheil met den elevator in het Grand Hó- tel te Parijs, in Eebr. 1.1., dat aan 3 personen het leven kostteis veroordeeld tot I maand gevangenisstraf en 200 fr. boete. Gedurende zijn verblijf te Parijs heeft de Schah van Perzie met gevolg ook een dag en een nacht te FYmtainebleau doorgebracht. De rekening van den waard bedroeg 14,200 fr., waarvan 9000 fr. betaald is. Als een staaltje van de wijze waarop de prijzen berekend warenvermeldt men bloemen, 1500 fr.; 20 kuikens, 400 fr.; 1 sigaar, 5 fr.; 4 kamers200 fr.; 2 doosjes sigaretten50 fr12 perziken 120 fr.; 1 meloen, 60 fr3 rijluigen, 800 fr. Het hoofd der spaansche radicalende heer Ruiz Zorilla die, verleden jaar over de grenzen gezet, op eigene hand teruggekeerd was en zie in deu omtrek van Parijs geves tigd had isop verzoek der spaansche regeeringop nieuw over de grenzen gebracht. De rechtbank van koophandel te Parijs heeft den heer Christophleden gouverneur van liet Crédit Foncier, veroor deeld om het dividend te betalen, dat door de algemeene vergadering der aandeelhouders is vastgesteld. De dagelijksche muziekuitvoeringen door orkesten uit verschillende landen in de concertzaal van het Trocadero- paleis zijn geopend door het orkest van liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De 2 eerste concerten daarvan waren slecht, het laatste beter bezocht. De nederlanders hadden er niet op gerekenddat zij zeiven voor de noodige aankondigingen hadden te zorgen en dat het, om in Frankrijk te slagen, noodig is de dagbladpers in den arm te nemen. De milaneezendie na ben kwamenwaren beter op de hoogte en mochten zich in grooten toeloop verbeugen. Den 6 is op liet tentoonstellingsterrein het paviljoen voor de vertegenwoordigers der drukpers geopend, in tegenwoor digheid van meer dan 300 journalisten uit alle oorden der wereld De heer Sputter hield uit naam van het syndicaat der pers eene rede. Het paviljoen biedt alles aan wat gemak, weelde en goede smaak kunnen wenschenschilderijen glaswerk pendules enz. zijn voortreffelijk en uit de nationale museums geleend.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1