I No. 29. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 21 JULI. Tentüonstelliogs-commissie en andere. #fficicel (Scbccllc m SSÜUckeltjkschc iSericfttcn Zwitserland. Vcrcenigde Staten. Canada. Japan. ISinnenlanrï. Orerende A L K M A A c G GO CBAN T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeren en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal franco per post f O.t* ti, afzonderlijke nemmers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. De BURGEMEESTER van ALKMAAR; Gezien de missive van den Heer Commissaris des Konings in Noordholland van 2 Juli 1878. 4C afdeeling. No. 1 en 15 (1136 MS, geleidendede aanschrijving van Z.È. den Minister van Oorlog van 27 Juni, II'Afdeeling, Generale Staf No. 68, waarbij krachtens K.K. beschikking verschillende verlofgangers der nat. militie in dit jaar onder de wapenen worden geroepen. Brengt ter openbare kennis, dat die oproeping zich be paalt tot de volgende a. van 7 Augustus—14 September, de milicien-verlofgan gers der ligting van 1875 behoorende tot het regiment gre nadiers en jagersde 8 regimenten infanteriede 4 regi menten Hussaren en de kompagniën hospitaalsoldaten; b. van 23 Augustus30 September, de milicien-verlof gangers der ligting van 1875 der regimenten veldartillerie, met uitzondering van de kompagniën artillerie-transporttrein en van de kompagnie transporttreinbestemd voor de admi nistratieve dienst, alsmede de verlofgangers van het regiment rijdende artillerie c. van 16 September24 October, de milicien-verlofgan gers der ligting van 1875 behoorende bij de kompagnie transporttrein, bestemd voor de administratieve dienst d. van 23 Augustus30 September, de milicien-verlof gangers der ligting van 1876 behoorende bij het bataillon mineurs en sappeurs. Dat de opgeroepen verlofgangers zich vóór 4 ure van den dag der oproeping bij hun korps moeten vervoegen en regt hebben op vrij transportbenevens daggeld a 25 cents bijaldien de plaats van opkomst minstens 30 kilometers van hier ligteen en ander tijdig ter gemeentesecretarie alhier aan te vragenterwijl aldaar, desnoodigbetreffende de oproeping of de plaats van bestemming inlichtingen kunnen worden verkregen. m De Burgemeester voornoemd A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 13 Juli 1878. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij heden vergunning hebben verleend aan J. L. J. R. Schilling, winkelier te Alk maar, tot het plaatsen eener locomobile in het perceel aan de zuidzijde der Laat. Wijk A, N°. 474. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Juli 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 24 Juli 1S78, 's middags te 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden unbekend zijn, verzonden gedurende de 2'. helft der maand Juni 1878. „Huurkantoor voor Dienstboden", Kattenburg, Amsterdam; Geerhuizen, Delft Wed. van Dam-Baelde, Didam H. Vis ser, Haarlem; P. E. C. Brunnigs's Bosch; Bisschop, Leiden; J. Pan, Staphorst; J. Kooy, IJmuiden K. Gaatjes (geen plaats vermeld). In ons land bestaat een bijgeloof, dat eigen schijnt te zijn aan Nederlanders en buiten de grenzen niet, althans niet in die mate, wordt weêrgevonden. Het geloof, bedoelen wij, in de geheimzinnige kracht eener Commissie. Wat A niet weet, en B evenmin en aan Cgeheel vreemd is, zou men zoo oppervlakkig zeggen, dat die drie heeren te zamen dan ook wel niet weten zullen. Toch denkt men daar gemeenlijk anders over. Geef het drietal de beschikking over een tafel met groen laken, pennen en inktkoker liefst veêren pennen en looden inktkokers maak een hunner tot president en een ander tot secretaris, en gij hebt niet langer „drie lieeren die er niets van roetenmaar gij hebt eene speciale commissie voor iets en tot iets, die op de hoogte is. Gij hebt eene commissie, die offi cieel geraadpleegd wordtdie rapporten schrijft en adviezen uitbrengt, gij hebteene commissie die plan nen maakt, ze uitvoert en over onze beurs beschikt, al of niet door deskundigen voorgelicht. In Arkadie bijv., in dat gedeelte, dat in Nederland ligtvormen twee kleêrenmakers en een paarden koopman eene commissie van bijstand voor de openbare werken in Beotieeveneens in dat deeldat in Nederland ligt, bestaat de gezondheidscommissie uit een bankier, een advocaat en een steenhouwer. Het is waar, dat de kleerenmakers en de paarden koopman van openbare werken niet veel meer weten dan dat portland een mooi materieel wezen zou„al 't er niet altijd weer afviel," en dat de drie leden van de gezondheidscommissie 't niet geheel eens zijn over het nut van een „slaapje na den eten." En tochnaauw vormen ze eene commissieof men vraagt hun raad en beoordeelingen erger dan dat zijn zij naïef genoeg, om „als commissie" beoordee lingen en oordeelen uittesprekenwaartoe ieder lid voor zich, zich volkomen onbevoegd erkent. Dat is de- kracht van het bijgeloof. Ieder Neder lander gelooft in de wijsheidde tactde handigheid en de bekwaamheid van commissiën, en wat't won derlijkst van alles is, de commissiën gelooven er zeifin. Gij zijt wel eens in eene vergadering geweest, waar de discussie vastliep, waar de voorzitter de draad verloren haden de leden redeneerden met eene handeloosheid, die herinnerde aan de ordelooze spron gen waarmede in 't voorjaar 't lieve vee voor 't eerst de groene weide begroet Hoe is daaraan een einde gekomen, zoodat iedereen fatsoenlijk om tien uur te huis kon zijn f Er is on getwijfeld eene commissie benoemd. Ergens voor, om iets te onderzoeken, of iets af te maken, om rond te gaan met eene lijst of met een schaalom een rapport te schrijven of eene motie te redigeeren des noods om aan iemand over iets een briefje te rigtenof omwat een zeer pleizierige manier is voor alle belanghebbendende noodige stappen te doei in de door de vergadering verlangde rigting. Dank zi die benoemingis iedereen getroost in Morpheus armen gezonkenwetende quod bene meruit de patria, dat hij 't beste gedaan had, wat een Nederlander in moeijelijke gevallen doen kan. Gij hebt ze wel eens opgemerktdie financiëele commissiënwaarin geen financiers, die commissiën voor strafverordeningen, waarin geen juristen zaten. Gij hebt wel eens gezienhoe aan een deskundige, die 't wel weet, eene commissie ter zijde gesteld wordt, die 't niet weet, als moesten de zaken dan beter gaan! Dat alles is het gevolg van het belangwekkende bijgeloof, waarop wij wezen. Ach! kinderen blijven wij als wij niet meer gelooven in Blaauwbaard en den Reus van Klein Duimpje, als wij niet meer bang zijn voor den icilden jager en de witte wijvendan gelooven wij in commissiënt Toen wij werkelijk kinderen waren, en 's winters avonds, zoo digt mogelijk bij den haard en 't gaslicht achter onsom sprookjes vroegenhadden wij wel eenig vermoeden dat die tooverwereld niet waar was. Maar zelf de dappersten keken toch liever niet naar den donkeren hoek bij de deur. Ja, soms wisten wij wel, dat al die wonderschoone princessen, Sneeuwitjen en Eliza met de zeven zwanen, al die reuzen en dwergen onbestaanbare en onmo gelijke wezens warenmaar toch verhinderde ons dat niet om altijd weêr om vertellingen te vragen. Nu, ouder geworden, vermoeden wij wel, weten wij soms weldat de wijsheid en de heerlijkheid de kracht en de voortreffelijkheid van commissiën grootendeels in onze verbeelding bestaan. Maar wij benoemen ze toch altijd weêr, liefst met gesloten briefjes. Iedereen doet er aan mede. 't Publiek dat vergadert over de schoolhet onderwijsde verlich ting, het Noordzeekanaal en den aanvoer van bloem kool uit Italië, de gemeente-besturen, de provinciën en de hooge regeeringalles benoemt commissiën. Zoo nederig is niemand onzerof, wordt hij aange wezen om deel uittemaken van eene commissie hij laat zich die keuze welgevallen, want „wat een ander kan kan ik ook" redeneert hijsommigen vragen er zelfs om, vooral wanneer er aan zoodanig lidmaat schap eenig voordeel verhonden is, bij voorbeeld een eereplaats op eene met rood katoen bekleede tribune of vrij reis- en verblijfkosten naar de Parijsche tentoonstelling. Men zegt, dat onze natie in Parijs geen gelukkige figuur maakte. De likeuren-pyramide van Wijnand Eockink en eenige zware buizen en kleppenbe hoorende tot het Liernurstelsel, schijnen de eere-plaats gekregen te hebben. Wij zijn met dat stelsel hooge- lijk ingenomen, onze belangstelling in den landbouw brengt dat mede, maar enfin Het eenige wat onverdeelden bijval schijnt te vinden is de hol- landsche gevel van den architect. De rangschikking, de plaatsing der ingezondene voorwerpen waarvan het slagen der tentoonstelling afhangt, is het werk der door den Minister Heemskerk benoemde com missie de gevel is van den architectdie geen lid der commissie is. Twee-en-twintig heeren hebben voor bet welzijn des vaderlands, en misschien ook een weinig voor hun genoegende taak op zich genomen om als hoofdcommissie de nederlandsche afdeeling der wereld tentoonstelling interigten en te besturen. Vraagt iemand, waarom of die taak, die voorzeker zeer veel kennis eiscbt van zeer specialen aardis opgedragen geworden aan twee-en-twintig welwil lende menschendan kan men er niet anders op antwoorden dan met eene verwijzing naar het meer genoemde bijgeloof. Zonder dat, zoude men zonder twijfel aldus gere deneerd hebben: het werk, dat moet worden ver- rigt, is een werk van smaak en van technische we tenschap om dat werk goed gedaan te zienmoet de verantwoordelijkheid daarvan op één persoon in ieder geval op zeer enkele personen drukken dat is tevens het middel om eenheid in decoratie en indeeling te verkrijgen. Men zoude dan waar schijnlijk een bekwaam architectter zijde gestaan door een onzer beste schilders en een paar deskun digen tot hunne voorlichting omtrent den aard en de zamenstelling der ingezondene grondstoffen en productenbelast hebben met de eervolle taak om met de schatten harer nijverheid voor de neder landsche natie een eerezui) te bouwen op het Champ de Mars. Maar men heeft eene commissie genomendat wil zeggen eene meerderheid, die het niet weet, tot een geheel zamengekoppeld met eene minderheiddie er iets van weet. Men heeft van de belangrijke sommen, door de regeering beschikbaar gesteld, een groot deel moeten besteden om de reis- en verblijf kosten, die één deskundige ook noodig zoude hebben gehadte vermenigvuldigen met 22; men heeft som mige leden benoemddie vermoedelijk alleen daarom de benoeming hebben aangenomen omdat zij zelf, bijgeloovig als wij allenmeenden, dat met het ambt, het lidmaatschap der commissie j het verstand wel komen zou. Denkt gij nudat deze ondervinding iets verande ren zal voor de toekomst f Ja, zooals de druppel den steen uitholtna zeer veel tijd Ons leven, laten wij ons toch niet ongerust maken houdt dit bijgeloof het nog wel uit. Wij zullen tot ons einde toe nog in menige commissie zitting hebben, en medemenschen in andere commissien benoemen. Misschienwant iemand moet het toch treffen zooals spelers in de loterij en koopers bij D. Bolle, Noordblaak, plegen te zeggen „misschien worden wij nog wel eens) op onze beurt gekozen als leden der Hoofdcommissie voor eene volgende wereldtentoonstell ingwaartoe wij minstens even geschikt zijn als anderen, die er ook niet voor deugen". De Tellskapel aan het Vierwaldstatter-meer zal worden afgebroken en door een nieuw monument vervangen. De bekende muurschilderingen der kapel het oudste gedenk- teeken van Tells geschiedeniszullen zooveel mogelijk be waard worden. Den 4, toen allerwegen de' gedenkdag der americaansche onafhankelijkheid gevierd werd, brak er over Pittsburg, in lennsylvanie, een orkaan uit, met bliksem, donder en liagel- sag, welke 10 mijlen in den omtrek groote verwoestingen aanrichtte. De bliksem sloeg in eene peteroliefabriek, waarbij 83,000 vaten peterolie verbrandden. Stroomen regen vielen, waardoor een geheel huis werd weggespoeld en 5 personen verdronken. 5 Groote boomen stortten op eene groep men- ssken, die een buitenpartijtje hielden, waardoor 14 personen omkwamen en 30 gewond worden. Den 8 heeft genl. Howard, uit het zuidwesten in 2 ko- lonnes optrekkendede vijandige indiaansche stammen te Butter Creek aangelast. Dezen hadden eene sterke stelling op eene reeks van steile rotshoogten ingenomen, maar werden ra een hevig gevecht teruggedreven naar eene andere positie, die door de troepen bestormd en genomen werd Het verlies aan de zijde der bondstroepen was niet groot. De indianen vluchtten met achterlating van hunne paarden, mondvoorraad en tenten, en zijn noordoostwaartsde vervolging ontkomen. Genl. Howard is thans in staat gesteld om gemeenschap 'met genl. Wheaton op de Columbia-rivier te onderhouden. De regeering heeft aan die van Mexico te kennen gegeven, dat zij niet ophouden zou de plunderaars tot over de grenzen te vervolgenzoolaug als de mexicaanscke regeering zich oamachtig toont om invallen in het gebied der Unie te voorkomen. In de westelijke Staten lieerscht eene buitengewone hitte; te S. Louis zijn 150 menschen door een zonnesteek getroffen. Te Montreal heeft eenige dagen eene groote en steeds klimmende beweging onder de catholieken gebeerschtnaar aanleiding van het jaariijksche feest der Oranje-mannen op 12 Juli. Meu dreigde de zoogenaamde Oranje-zaal en de presbyteriaansche kerk te verbranden en den optochtwaarop de Oranje-mannen plan hadden met barricaden te stuiten' Bovendien is er een conflict ontstaan tusscheu den burge meester van Montreal en de militaire overhedendaar de eerste protesteerde tegen de aanwezigheid der troepen die door de regeering gezonden waren om de Urauje-mannen des noods te beschermen. Het catbolieke gepeupel koos natuurlijk de partij van den burgemeester, jouwde de troepen nét en deinsde niet terug vóór de soldaten hunne geweren geladen hadden. De burgemeester, die eerst verklaard had, den optocht der Orauje-maDneu niet te zullen beletten beeft eindelijk toch eene proclamatie uitgevaardigd waarin hij verklaardedat wel te zullen doen. Hij noodigde tevens alle ingezetenen uit om op 12 Juli hunne woningen niet te verlaten. In eene dien dag gehouden talrijke bijeenkomst der Orangisten is beslotenden voorgenomen optocht te laten varen. De zoon van den op 14 Mei vermoorden minister Okubo is in den erfelijken adelstand verheven en de overledene die een der bekwaamste en eerlijkste ministers was welke J apan gehad heeft, is in rang verhoogd met eene gratificatie van 12000 gulden. Die na zijnen dood aan den minister verleende onderscheiding is op het grafschrift vermeldde begrafenis heeft met den grootsten luister en bijzondere plechtigheid plaats gehad. Okubo heeft zijnen zoon niet meer dan 140 dollars nagelaten en had kort vóór zijnen dood zijne woning verkochtom de som van 8000 d. vol te makendie hij voor de stichting van scholen en andere weldadige doeleinden bestemd had. Prins en prinses Albert van Pruisen zijn den 15 te Sche- veningen aangekomen. De zweed sehe oorlogskorvet Saga met prins Oscar aan boord, is den 13 via IJmuiden te Amsterdam aangekomen. De burgemeester stoomde met bet bootje Fatime de korvet te gemoet en verwelkomde den prins in de hoofdstad. Den 16 bood de consul van Zweden en Noorwegen de heer Egidiusden prins en de overige adelhorsten een diner bij Zomerdijk Bussink aan. Den 17 heeft prins Oscar een bezoek gebracht, aan prins Frederikop het Huis de Pauw. Den 18 is de Saga over IJmuiden naar Noorwegen vertrokken. De Vorst van Wied is den 17 uit Neuwied te 's Graven- hage aangekomen. Staten-Generaal. 2e Kamer. Voortzetting van de be handeling der onderwijswet. 15 Juli. Art. 46 (facultatieve heffing van schoolgeldmet gedeeltelijke of geheele uitzon dering van on- en minvermogenden van de heffing) zonder hoofdei, stemming aangen. Art. 47. Het gemeentebestuur be vordert zooveel mogelijk bet schoolgaan der kinderen van bedeelden en onvermogenden. Amend'--!». Naamen, om te lezen .,van bedeelden en on- en minvermogenden", door den minister overgenomen. Het art. goedgekeurd met 45 tegen 22 st. Art 48 (schoolgeld voor meer kinderen uit één gezin) zonder hoofd, stemm. aangen. Art 49 (tijdelijk subsidie uit 's Rijks kas aan te zwaar gedrukte gemeenten). Amt.-». d. .Loejftot openbaarmaking in de Staats-Courant vaü bet met redenen omkleede besluit des Konings tot subsidie-ver leening te gelijk met het advies van Ged. Statenaangen. met 59 tegen 15 st. Art. 4953 aangen. Art. 54. ff. De onderwijzer, die de lessen der school bestuurt, wordt geacht aan baar hoofd te staan b. Hij moet den leef tijd van 23 jaren volbracht hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezitten; c. vrijstelling in geval van tijdelijke waarneming- Am'.-». Naamen om voor aen b. te lezen: ,,Aan het hoofd van elke school is een onderwijzer gepiaatst, die den leeftijd van 23 jaren moet volbracht hebben en den rang van hoofdonderwijzer bezittenverw. met 54 tegen 12 st. Am'.-», d. Berch om voor b. te lezen„Hij moet den leeftijd van 23 jaren volbracht hebben en den rang van hoofdonder wijzer bezitten in gemeentenbekend onder den naam van stedenverw. met 51 tegen 15 st. Art. 54 zonder hoofd, st. aangen. 16 Juli. Art. 55 aangen. Art. 56 verschoven tot na art. 65. Art. 57. Hulponderwijzers-examen, 2 malen's jaars in elke provincie voor eene commissie, samengesteld uit den inspec teur en 4 districts- of arr. schoolopzieners. Amt.-Moens, om bet examen eenmaal 's jaars te houden in het ambtsgebied van ieder inspecteur en onder diens voorzitting, en de verdere leden t,e doen benoemen door den minister (ten einde ook onderwijzers in de commissie op te nemen); verw. met 51 tegen 2a st. Het art. onveranderd goedgekeurd. Art. 58, 59 en 60 aangen. Art. 61. Vereischten ter verkrijging der acte van hoofdon derwijzer. hoA.-Ferheijen, om de wiskunde te doen vervallen voor onderwijzers en onderwijzeressen, en het teekenen voor de onderwijzeressen als vereisebte te stellen, verw. met 44 tegen 34 st. Art. 6165 zonder hoofd. st. aangen. 17 Juli. Art. 65. Vereischten ter verkrijging van eene acte in een of meer bepaalde vakken. hmf.-Verheijcn, om van de candidaten daarvoor niet het bezit der acten van bekwaamheid als hulp of hoofdonderwijzer, njaar alleen den vollen 18jarigen leeftijd te vorderen. Am'.- v. d. Kaag en de Beaufortdezelfde strekking hebbende en tevens om de vak-examens te doen afleggen voor eene der commissiën in art. 57 vermeld en niet voor commissiën van het middelbaar onderwijs. Beiden verw. met 43 tegen 39 st. Art. 65 onveranderd goedgekeurd; desgelijks het aangehouden art. 56 en voorts de art. 66 tot 79. Art. 80 (Opgaaf door de hoofden der scholen van het aantal schoolgaande kinderen enz.), op verlangen van den heer Correr Rooft in stemming gebrachtaangen. met 58 tegen 22 st. Art. 81 (Opmaken -door B. en W. van een jaarlijkscken staat van het getal kinderen van 6 tot 12 jaren, die zich in de gemeente bevinden). Amt.-Schimmelpenninck v. d. Oge en Bargeom te doen vervallen de laatste alinea, bepalende, dat aan ouders of verzorgers van op dien staat voorkomende kinderen geene ondersteuning van welken aard ook van wege de gemeente verleend wordttenzij zij aantoo- nen, dat hunne kinderen ten onrechte op dien staat zijn ge bracht of dat het niet schoolgaan van dezen aan hen niet is te wijten. De minister neemt de woorden „van welken aard ook" terug. 40 St voor en 40 tegen het am'. Art. 82. Am', v. d. Berch, om de eerste zinsnede bepalende dat de gemeenteraad voor zoover dit niet bij de wet is geschiedverbodsbepalingen omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaren kan vaststellen, te doen vervallen, verw. met 48 tegen 30 st. Art. 82 87 goedgekeurd. 18 Juli. Art. 88 en 89 door de regeering vervangen dooreen nieuw artikel 88, bepalende, dat de termijn voor liet in werking brengen der voorschriften van art. 24 ein digt 1 Januari 1885, en die voorliet in werking brengen der voorschriften van art. 26 1 Jan. 1883. Amt.-Moens om het laat ste jaartal te vervangen door 1880; verw. met 58. tegen 20 st. Art. 88. 90, 91 en 92 aangen. Art. 93 (de tegenwoordige schoolopzieners en inspecteurs bij het in werking treden der wet van rechtswege eervol ontslagen de inspecteurs boven de 65 jaren behouden hunne wedde, die jonger zijn hebben aanspraak op wachtgeld). Aml.-Roëllom ook laatstgenoem den hunne volle wedde als wachtgeld te doen behouden tot hunne herplaatsing in eene Rijksbetrekking of zij geweigerd hebben die te aanvaarden (bij herplaatsing in eene lager be zoldigde betrekking het verschil als toelaag te ontvangen); ;erw. met 60 tegen 20 st. Art. 93 en 94 aangen. Am'.- Schimmelpenninck v. d. Oge en Barge op art. 81 bij herstem ming verw. met 42 tegen 40 st., nadat de minister had over genomen het am'.-»- d. Loejfdat het verbod van ondersteu ning geene betrekking heeft op geneeskundige hulp. Het geheele ontwerp aangenomen met 52 tegen 30 st. Den 16 zijn nog aangenomen de wijziging op de spoor- wegbegrooting enmet 67 tegen 3 st., bet ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IX (verhooging met f 260,000 voor den rotterd. waterweg 56 tegen 3 st., der subsidie voor de parijsche tentoonstelling 57 tegen 14 st.). Den 18 is met 75 tegen 3 st. goedgekeurd het ontwerp tot vaststelling der bijzondere bepalingen tot beteugeling van de longziekte onder bet rundvee in bepaalde deeleu des lands,, waarvan de 3'. al. van art. 1 dus door den minister gewijzigd was „Is, ten gevolge van eene volgens dit art. ondergane inen ting een stuk rundvee, volgens verklaring van den districts veearts of zijnen plaatsvervanger, gestorvendan wordt aan den eigenaar de volle waarde van dat rund in gezonden toestand vergoed." De Kamer is uiteengegaan. Benoemingen. Tot hoogleeraar in de vaderl. en algem. geschiedenis aan de universiteit te Groningen is benoemd dr. P. L. Muller, tijdelijk ambtenaar bij bet Rijks-arcbief tot hoogleeraren aan de Polyt. School C. M. Sohols, leeraar aan de K. M. Academie te Breda, en J. A. Snijders C.Jz., leeraar aan die schooizijnde dr. F. JStamlcartop zijn verzoekeervol ontslagen als hoogleeraar aan die school onder dankbetuiging voor de dienstengedurende 50 jaren den lande bewezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dr. H. de Vries, rector aan de universiteit aldaar, tot buitenge*, hoogleeraar in de botanie benoemd. 's Kijks Middelen hebben gedurende de eerste 6 maan den des jaars opgebracht ƒ45,131,203, tegen f 46,302,114 in hetzelfde tijdvak van 1877. Het 6/12 der raming bedraagt 47,194,414. Feesten. Den 16 zijn te Winterswijk de feesten ter ge legenheid der opening van het spoorwegverkeer met Zutfen begonnen met een concert, een fakkeloptocht met muziek en ovatie aan J Willink, den ontwerper van den Ned.-Westf. spoorweg, en den directeur Nivel, gevolgd door reünie in de sociëteit. Den 18 is de lijn geopend, waarbij de muziek der artillerie uit Arnhem tegenwoordig was. In de gedecoreerde locomotievenloods werd den gastenwaaronder zich ook de minister van waterstaat, handel en nijverheid bevond, een collation aangeboden. Den 20 is een volksfeest gehouden. Harddraverij. Den 17 te Hoorn, prijs 300, Wilhel- mina, van H. vi Baren, te Amsterdam, 1° premie t 150 Cornelia, van W. Doornte 's Gravenhage2C premie f 50 Snel, van W. Brems, te Tjumrnarum. Bij de harddraverijen in de Ileerhugowaard gehouden waaraan telkens 12 paarden deelnamen, werd op Zondag de prijs, een theeblad met servies en komfoor, van electro-plated, gewonnen door Eva van den heer C. de Witte Zijpe bereden door den eigenaar, en de premieeen salontafel album en lessenaar, van hois antique, door de Keukenmeid, van den heer P. Ellerbroek, 'e Hoorn, bereden door Cs. Broers; en op Dinsdag, de prijs, een schenkblad met advocaatkan van electro-plated, en 12 glazen, door Jans, van den heer As. Leidingte Oude Niedorp, en de premie, een rookta feltje en sigarenkistje, van bois antique, door Tom, van den heer Cs. Laan, te Binnenwijzend; beide paarden werden door de eigenaars bereden. Toonkunst. Den 13 heeft in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een zangwedstrijd plaats gehad, uitgeschreven door „Amstels Mannenkoor." Ónder muziek trokken de 5 mededingende amsterdamsche en haagsche vereenigingen van de beurs naar bet paleis. De 1'. prijs werd verworven door het „Haagsche Mannenkoor," de 2'. door de „Nationale Zangschool" van 's Gravenhage de 3». door de Nat. Zang school van „Amstels Mannenkoor; alle met het opgegeven stuk „de Geuzen," van Richard Hol. De uitvoering werd door vauxhall en vuurwerk besloten. Aanbestedingen. Den 16, te Amsterdam, door het he- stuur der Droogdok maatschappijhet bouwen van eene wo ning, eene smederij en werkplaatsen met fundeeringen en bemetseling voor de werktuigen, aan de Vogelwijkslanden tegenover Amsterdam minste insclir. B. d. Weerden te Utrecht, voor f 38,990. Den 17, te 's Gravenhage, het maken van tijdelijke gebou wen en verdere werken op het westelijk gedeelte van het centraal personenstation te Amsterdam, minste iuschr. A. V. Ozinga, aldaar, voor f 54.800. Te Purmerendehet maken der fundeering voor eene te bouwen kerk der luthersche gemeenteminste inschr. P. de Grootvoor 5185. Dierenbescherming. De gemeenteraad van Groningen heeft den 13 eene voordracht van B. en W. omtrent bet maken van strafbepalingen tegen mishandeling van dierea aangenomen-

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1