van Zondag 28 Juli 1878. s. No. 31. Tachtigste Jaargang. - 1878. Vervolg der wekelijksche berichten. Duitschland. Delgie. Luxemburg. Frankrijk. Groot llrlüanje en Ierland. ittanfe en Ierland. van de Alkmaarsche Courant Tb Amsterdam is eene sociaal-democratische vereeniging opgerichtdie het duitsche program althans in beginsel heeft aangenomen. In de eerste vergadering, den 21 ge houden waren eenige duitsche sociaal-democraten tegen woordig. Feesten. Den 22 is te Helder het 25jarig burgemeester schap van den heer Stakman Bosse gevierd. Hij werd ten raadhuize door alle autoriteiten en corporation gecomplimen teerd en met fraaie geschenken vereerd o.a. met een prach tige zilveren beker van de gezamenlijke ingezetenen, 's Mid dags gaf de jubilaris een diner aan de leden van den raad en aan verschillende genoodigden. Overal in de gemeente werd gevlagd en 's avonds is een vuurwerk afgestoken. Kampen. De nederl. stoombaggeynolen Merak n°. 3, van Glasgow naar Batavia, is bij Galle gestrand en vermoe delijk totaal wegequipage gered. In de heide- en boschstreken ten zuiden van het dru- nensche verlaat, in Noordbrabant, heeft den 20 een brand gewoed waardoor eene uitgestrektheid van omstreeks 300 bunders verwoest is. Te Bergen op Zoom heeft den 22 een zwaar onweder ge woed vergezeld van storm en hagelslagwaardoor hier en daar schoorsteenenpannen en gedeelten van muren neer gestort en in den omtrek vruchten en veldgewassen zeer beschadigd en op verscheidene plaatsen branden ontstaan zijn. Den 22 's avonds is de groote boerderij van den heer B. Schguten, te Anna Paulowna met schuren en stallen af gebrand. Van den inboedel werd veel gered; een en ander was verzekerd. Te Roermonde is den 23, tijdens een hevig onweder woedde, de bliksem, geslagen in den voltooiden toren van de Mun sterkerk gelukkig zonder brand te veroorzaken. Te Nieuw- kuik is de toren eener in aanbouw zijnde r. c. kerk vernield, te Kerkrad e een knaap gedood te 's Hertogenbosch de schoorsteen der r. c. armenschool getroffen. Den 25 werd te Oldenzaal door den bliksem de haan van den toren jgesjagente Enter een huis verbrand en aan de Dedemsvaart een drietal koeien van den heer Berends dood geslagen. Misdrijven. Te Arnhem is de concierge van het Nuts- gebouw in hechtenis genomen beschuldigd van door middel van een valschen sleutel geld ontvreemd te hebben uit de geldkast der remonstr. gemeentedie in genoemd gebouw godsdienstoefening houdt. Den 20 is te Rotterdam gevangen gezet een der voor naamste ingezetenen van Polsbroekwegens vermoeden van vergiftiging zijner in Dec. j.l. overleden vrouw. Zijne dienstbodemet wie hij op intiemen voet moet hebben verkeerdzou brieven openbaar gemaakt hebben waaruit bovengenoemd vermoeden geput is. Reeds stond hij op het punt, zich in den echt. te verbinden met eene rijke weduwe in eenö naburige gemeente. Staats-Loterij. Trekking der 5e. klasse, le. week. No. 2389 2000, No. 2476, 5643, 6513, 7371, 8013, 8070. 8878 9237 9956, 11766, 11806, 16614 f 1000. Overleden den 23, te 's Gravenhagejr. JP. Cornets de Groot v. Kraaijenburglid van den Raad van State, oud 70 jaren. In 1861 bekleedde hij korten tijd de betrekking van minister van koloniën den 24, te Delft, na eene kort stondige ongesteldheiddr. L. Colien Stuurthoogleeraar- directeur der Polytechnische school. Graaf.v. Hatzfeldtgezant te Madridzal prins v. Reuse als ambassadeur, te Konstantinopel opvolgen. Graaf Herbert v. Bismarck heeft van zijne candidatuur voor den Rijksdag te Meiningen (tegenover dr. Lasker) afgezien, maar zich te Lauenburg candid aat laten stellen waar hij in eene vergadering van kiezers de staatkunde zijns vaders verdedigd heeft. Dr. H. v. Treitschke heeft een brief aan zijne kiezers geschreven waaruit men opmaaktdat hij voortaan niet meer tot de nationaal-liberalen zal behooren. Bij Keiz. besluit is het verbod op den uitvoer van paarden ingetrokken. Pruisen. De nieuwe wet tegen de sociaal-democraten is door den ministerraad aangenomen en derhalve gereed om, na verkregen machtiging van den kroonprins, bij den Bondsraad te worden ingediend. De Keizer is den 20 voor het eerst uitgereden in een gesloten rijtuigen den 22, vergezeld van de Keizerin en de Groothertogin van Baden naar Babelsberg vertrokken. De wacht op dat kasteel is versterkt en het park is voor het publiek gesloten. Er zijn voor de rechthebbende per sonen slechts 2 toegaDgen geopend. De eigenaar van het „Kaiserhoff" te Berlijn schijnt gedu rende de dagen van het Congres veel geld verdiend te hebben. Naar men meldt bewoonden de engelsche afgevaardigden benevens de 16 attachés en de ambtenaren van lord Salisbury, te zamen omstreeks 50 personen63 kamers. Hunne geza menlijke rekening beliep 40,000 mark, of per dag 1120. Lord Beaconsjield had voor zich zeiven eene geheele rij vertrekken in gebruik. Zijne nota bedroeg 28,000 markbovendien gaf hij eene fooi van 1000 mark voor de bedienden. Aan den correspondent van de Times heeft het verblijf te Berlijn ruim 13000 m. gekost, waarvan meer dan de helft aan telegram men is besteed j minder grootmaar toch aanzienlijk waren de uitgaven der andere journalisten; die van den vertegen woordiger van de Temps beliepen 5000 m., waarvan 3000 m. aan telegrammen. Te Hannover zijn niet minder dan 5 candidaten voor den Rijksdag gesteld: door de Welfenpartij graaf Brueldoor de nationaal-liberalen de heer v. Bemigsen; door de conser vatieven de ambtman v. Brmneck; door de fortschritts- partij de advocaat Trager en door de sociaal-democraten de sigarenmaker iritzsche. Xtï de kolenmijn Hansa, bij Dortmund, is den 23 eene ontploffing van mijngas voorgekomen waarbij 5 mijnwerkers hét leven hebben verloren2 kwamen met eenige kwetsuren vrij. Baden. De Koning van Nederland heeft te Karlsruhe begeleid door den Groothertogde oefeningen van de bezet ting bijgewtiond en is den 18 naar de badplaats Rippoldsau vertrokkenwaar zich zijn broeder prins Hendrik en diens bruid bevonden. Saksen. Te Leipzig zijn de sociaal-democraten er in geslaagd om wanorde te doen ontstaan in eene vergadering van kiezersdoor de nationaal-liberalen belegd om dr. Stephdtii in de gelegenheid te stellen zijne in den Rijks dag gevolgde gedragslijn te verdedigen. De politie moest de vergadering dientengevolge ontbinden. Aa» bet internationaal festival, ter gelegenheid der ge meentefeesten te Gent door de Kon. Zangmaatschappij „Het Willems-genootschap" georganiseerd, is door 46 muziek- en zangvereenigingen deelgenomen. Het muziekcorps der Kon. Scherpschutters van Rotterdam verwierf den uitgeloofden prijs voor de schoonste militaire klecdijde liedertafel „Kunst en Vriendschap" van Amsterdam dien voor de vreemde verst verwijderde vereeniging. Het gemeentebestuur van Brussel heeft voorloopig 100,000 fr. beschikbaar gesteld voor de.feesten op 22 Aug., ter ge legenheid van des Konings zilveren huwelijksfeest. De buitengewone zitting der Kamer van Afgevaardigden is den 22 geppend zonder troonrede. In eene bijeenkomst der linkerzijde is met eenparige stemmen beslotenden heer Rogier tot president en de heereu Guillery en de Wael, Afgevaardigden van Brussel en Antwerpen tot vice-presidenten der Kamer te benoemen. Door de clericale partij te Antwerpen is bij de Kamer een uitvoerig protest ingediend tegen de verkiezing van den burgemeester dier stad, den heer de Waeltot lid der Kamer. Daarin wordt hetoogddat de meerderheid van stemmen ten behoeve van dien heer op kunstmatigeonbe hoorlijke wijze verkregen is. Te Deynze heeft den 21 naar aanleiding van eene door de liberalen op touw gezette manifestatietusscbeu hen en de clericalen eene kloppartij plaats gehad waarbij verschei dene personen ernstig gewond werden. Den 18 zijn te Vianden 16 huizen met stallen en schuren afgebrand. Naar men beweert is de brand door kwaadwil ligheid ontstaan. Alle woningen en inboedels waren verzekerd. De prins v. Wales is den 17 weder te Parijs gekomen; hij heeft het eerste der engelsche concerten bijgewoond die in de Trocadero-zaal gegeven worden. Mevr. de Mac Mahonde minister Teisserenc de Bort en de heer Gambeita waren aanwezigmaar de zaal was niet zoo vol als men verwacht had. Ten besluite van het programma werd het volkslied gezongenwaarbij de aanwezigen opstonden en zich naar den prins keerden. De Siècle is den 17 tot eene boete van 2000 fr. en open baarmaking van het vonnis in 10 parijsche en 10 departe mentale couranten veroordeeld, wegens het overnemen van het bericht der Times, dat Keizer Napoleonzijne civiele lijst had weten te vergrooten met ettelijke miljoenen per jaar. De aanklacht ging uit van den voormaligen keizerlijken prinsdie 10,000 fr. boete en publicatie van het vonnis in 20 fransche bladen had geëischt. De verdediger van de gedaagde meendedat de eisqher niet ontvankelijk verklaard moest worden, omdat hij zich in de dagvaarding alleen bij zijn voornaam en niet bij den tamilienaara Bonaparte had genoemd en omdat hij den titel van „keizerlijken prins" voerdedie sedert het vervallen verklaren des Keizerrijks onwettig was. Het O. M. was het daarmede eensmaar de rechtbank niet. De directeur van le Siècle is in kooger beroep gekomen. Het publiek ie Parijs kiest partij voor de vrouwelijke be dienden van Duvaldie den arbeid in de bouillon-etablis sementen gestaakt haddenomdat voortaan 2 fr. in plaats van 1 fr. dagelijks van haar verlangd werd voor den kost, dien zij genietenen het gebrokene. Hare verdiensten moeten dan bestaan uit hetgeen zij van de fooien overhou den, en in de meeste café's en restaurants te Parijs bestaat dezelfde regeling, waarbij de bedienden dan dikwijls nog het personeel in bureaukeuken en kelder moeten betalen. Te S. Chamand hebben de zijdeververs, 13(10 in getal, geweigerd den arbeid voort te zetten,' tenzij op de volgende voorwaarden: 1° dat de leerlingen 4,75 fr. in plaats van 3,50 fr. per dag ontvangen 2» dat de leertijd niet langer dan 3 maanden dure; 3° dat het dagloon na dien tijd 5,25 fr. zal bedragen. Te Dijon hebben de schrijnwerkers den arbeid gestaakt omdat de regeling van het loon nu reeds acht jaren hangende is en de patroons weigeren daaraan een einde te maken. Te Bordeaux is eene werkstaking onder de bakkers gezellen ontstaandie loonsverhooging vragen. Een klein gedeelte der bakkers heeft dien eiseh toegestaanmaar in middels zorgt het gemeentebestuurdat er geen gebrek aan brood kan ontstaan. De werkstaking te Anzin heeft zich tot 9000 werklieden uitgebreid. Een deel der mijnwerkersdoor de gewapende macht beschermdzet den arbeid voort. De wederspannigen worden door hunne vrouwen aangespoord om in het verzet te volharden. 20 Raddraaiers der beweging zijn reeds door de rechtbank te Valenciennes veroordeeld en 12 anderen zijn, op aanwijzing van goedgezinde werklieden in hechtenis ge nomen. De politiek schijnt niet vreemd aan de zaaker zijn onder de werklieden ijverige pogingen aangewend ten gunste van den soeialistisch-bonapartistischen candidaat Renard, dien den 21 te Valenciennes met den republikeinschen can didaat Girard in herstemming moest komen; laatstgenoemde is met 11446 tegen 11146 st. benoemd. Te Largentière is bij de herstemming desgelijks de repu- blikeinsche candidaatde heer Vaschaldeen wel met eene meerderheid van bijna 2000 st„ verkozen. De Pransche Bank heeft besloten, niet langer valsche bil jetten aan te nemen, uit vrees van te zware verliezen, omdat er zoo ontzaggelijk veel biljetten der Bank in omloop zijn en het aantal valsche biljetten dus grooter kan zijn dan men vermoedt. Het publiek is er echter niet, mede tevreden, dat de Bank nu de valsche biljetten eenvoudig in beslag neemt en vernietigt, en sommige kooplieden en winkeliers willen in het geheel geene biljetten der Bank meer aannemen. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft in een herder lijken brief de geloovigen tot het opbrengen van den Pieters penning aangespoordwaaraan de Paus groote behoefte had. Hij geeft de hoop te kennendat die offers niet altijd door gevraagd zullen wordenwant de Kerk mag tijdelijk in be narde omstandigheden zijn, „de burgerlijke maatschappij moet toch eindigen met zich te onderwerpen", en de kardinaal meent teekenen te zien „in zekere plaatsen van Europa", die een omkeer der gemoederen doen hoopen. De prins v. Wales is van Parijs naar Londen terugge keerd. Even als gedurende zijn eerste bezoek heeft hij een onderhoud gehad met den heer Gambeita. Aan den hollandschen zangwedstrijdden 24 op het Tro- cadero gehouden, is deelgenomen door „Caecilia" van 's Gra venhage, „Oefening baart kunst" en „Zanglust' van Amsterdam en „Rotte's Mannenkoor", waarvan de 3 eertsgenoemde ver- eenigingen respectievelijk den eersten tweeden en derden prijs behaal ien. Bij den internationalen zangwedstrijd werd de eerste prijs verworven door de liedertafel uit Rijsel en vielen de tweede prijzen ten deel aan „Caecilia" uit den Haag en de liedertafel uit Brussel. Te Parijs zijn een honderdtal zweedsche studenten aan gekomen, die aldaar concerten zullen geven. Op hunne reis door Duitschland hebben zij met hun zingen grooten opgang gemaakt. De frissche klank hunner stemmen de nauwkeu righeid waarmede zij aan de wenken van hunnen directeur gehoorzamenworden bijzonder geroemd. Te Parijs is dezer dagen de zestigjarige Baldomorra Lana in hechtenis genomen die te Madrid eene soort van Bank hield en in 1875 zich met 20 miljoen realen uit de voeten maakte. De tijding van hare inhechtenisneming moet in genoemde stad groote opschudding hebben verwekt. Het wrak van de Grosze Kurfürst is wederom door duikers onderzochtwaarbij het te meer gebleken isdat het schip niet gelicht zal kunnen worden. Lord Beacons field is van het Congres terugkeerende, aan de Charing-Cross-station te Londen waarvan een gedeelte in een bloementuin herschapen wasdoor den lord-mayor en door de hooge aristocratie opgewacht en verwelkomd. In een eenvoudig open rijtuig begaven hij en lord Salisbury zich naar het ministerie, toegejuicht aoor de duizenden, die de straten vulden en voor alle vensters, tot op de daken gezeten waren. Het gewuif met hoeden en zakdoeken was algemeen en van de balcons werden bloemen en ruikers in het, rijtuig geworpen. Nadat de minister uit zijn hotel de dichte menigte toegesproken had, richtte ook lord Salisbury tot haar eenige woorden van dank„Gij kunt er op reke nen zeide hij dat de regeering nimmer de aanmoe diging zal vergelen welke gij haar gegeven hebtom te volharden in eene politiekwelke Engeland betaamt." Nog een uur lang bleef de menigte juichende of de volksliedereu zingende voor het ministerie bijeen. Het bestuur van de City, onder voorzitterschap van den lord-mayor, heeft met alg. st. het voorstel aangenomen om lord Beaconsjield en den markies van Salisbury het diploma van vrij-burgerschap in een gouden kistje te vereeren. Bij de overhandiging zullen eenige feestelijkheden plaats hebben en de City-heeren hebben uit hunne welgevulde officiëele beurs 2500 voor noodzakelijke onkosten bij die gelegenheid toegestaan. De heeren Hazard 8p Caldecotthandelaars in wolzijn gefailleerd. Het passief bedraagt 500,000. Mej. Beckwith is den 17 van Londen naar Richmond en terug gezwommen 20 engelsche mijlen in 6 uren 25 minuten afleggende. Zij deed het niet voor eene wedding schap of voor eene geldelijke belooning maar enkel om an dere vrouwen aan te moedigen ook zwemmen te leeren. In Wallis zijn een kleine hoevenaar, Watkin genaamd, zjjne vrouw en 3 kinderen, 1 jongentje en 2 meisjes, op gruwelijke wijze vermoord, wat de man en de vrouw betreft blijkbaar na hevige worsteling. Bovendien werd hunne woning in brand gestoken, maar het vuur is spoedig gebluscht. Aan den avond van denzelfden dag is aan den ingang van het naburig stadje Newport aangehouden de spaansche matroos Jozef Garcia, die eerst des morgens uit de gevangenis was ontslagen geworden. Zijne handen waren bebloedzijne kleeding getuigde van eene vechtpartij, zijn mes droeg de sporen van kort te voren met water afgewasschen te zijn hij droeg laarzen van Watkin en een bundei vrouwenkleederen onder den arm. De pogingen om het wrak der fiurydice, het voor eenigen tijd verongelukte oefeningschip van knapen voor de engelsche marine, weder te voorschijn te brengen, zjjn ten laatste met goed gevolg bekroond. De minister van oorlog heeft last gegevendat de man schappen van de reserve van het leger en de militie (14000 man) den 31 naar hunne haardsteden mogen terugkeeren. In eene bijeenkomst van de liberale Manchester Reform Club is eene motie aangenomenwaarbij de politiek der regeering ten opzichte van de oostersche kwestie zeer sterk afgekeurd wordt. De handelwijze der ministers op het Con gres het bezetten van Cyprus en het engelsck-turksche tractaat werden met de belangen van Engeland en van Europa in strijd geachtde regeering werd beschuldigd van tegen de constitutie te hebben gezondigd en het werd wenschelijk geacht, dat de liberalen met, alle macht zich verzetten zouden tegen de aanneming van de buitengewone credieten, die ten gevolge der genomen maatregelen door haar zullen worden aangevraagd. In eene den 20 in de londensche voorstad Bermondsey gehouden bijeenkomst van de Liberale Vereeniging van South- wark heeft de heer Gladstone het tractaat van Berlijn en de overeenkomst met Turkije heftig aangevallen. Het tractaat hadvolgens hemBessarabie aan Rusland Griekenland aan Turkije en Bosuie aan Oostenrijk verkochthet was eene dwaasheideene ongerijmdheid Engeland onwaardig. Hij hooptedat het land weldra zijn oordeel over de onverstan dige verkwistendeinconstitutioneele en gevaarlijke staat kunde der regeering zou zeggen. Er waren voor deze bij eenkomst entree-biljetten uitgegeven, wat eene zeernoodige voorzorg bleek te zijndaar eene groote menigte voor de deur stond die klaarblijkelijk eene tegendemonstratie in den zin had en aan een aantal houders van biljetten het bin nenkomen zoo goed als onmogelijk maakte. Bij het, den 20 gehouden banket van de Cobdenclub heeft de heer Forster, die presideerde, de overeenkomst met Turkije op levendige wijze gelaakt. Zij noodzaakte Engeland om een grooter staand leger te onderhouden en belangrijke uit gaven te doen en stelde Rusland in staat om, wanneer het zulks verkoosEngeland aan te vallen. Hij protesteerde tegen zulk eene wijziging in Engelands staatkunde zonder toestemming van het Parlement, Zijne rede werd toegejuicht. 4S Man van het 9°. regiment bengaalsehe ruiterijtot nu toe op Malta gesLationeerdzijn vergiftigd geworden door het gebruik van carbolzuur in plaats van limoensap, dat hun als koortslijders moest verstrekt worden. Geen hunner is echter overleden. De Koningin eeeft aan lord Beaconsfield de orde van den Kousenband verleend. De installatie heeft den 22 te Osborne plaats gehad. Aan lord Salisbury is dezelfde onderscheiding toegekend. De directeur van het in 1877 in de New-Bond-st,reet te Londen geopende prachtige museum van schilderijen, de schilder Coutls-Lindsayheeft, na een aantal rechterlijke ad viezen ingewonnen te hebbenin strijd met de engelsche gebruikenhet gewaagddit museum 1.1. zondag, 's avonds van 6 tot 8 uren voor bet publiek open te stellen. Daar de toeloop van het, publiek te groot dreigde te worden, be sloot de heer Coutls alleen op aanvraag vrijkaartjes af te geven. 3000 Personen maakten van de gelegenheid gebruik. Volgens sommige geestelijken heeft de directeur zich aan eene groote zonde schuldig gemaakt. De Times geeft in eeu blijkbaar officieus bericht de her vormingen op welker invoering in Azie Engeland van de Porte verlangen zalongestoord aanblijven der gouverneurs, aanstelling van bekwame en bevoegde rechters; (linke poii- cieafschaffing van het stelsef vati verpachting der belasfia- INT. r elke regel meer 15 it Zaterdag namiddag nommer ingestaan; ,en van de invloedrijkste leden der de Kamer, is overleden, van het Groot-Oosten te Parijs een der vrouwen" geopend. De verga- reeks 300 personen waaronder een ivaardigdenhet fransche Senaatslid fransche Kamer en 3 leden van den 3 Dames voerden het woord en ühe vereenigingen hebben met het betuigd. Ien congres voor de verbetering der -ensck uitgesproken naar een kanaal met het noorden en westen van langs Amiens en Beauvais meteen en 26 uit Aken te Parijs teruggekeerd. (Inctre en Loire) een gedenkteeken rier onthuld met het opschrift„Aan in voor het gezond verstand en de aantal staatslieden en letterkundigen d bij en de beeren Léon Renault en evoeringen uit. gie (Hérault) wordt geteisterd door ien en krekels, die al het gezaaide ok niet sparen. jsis in den nacht van 2829 eene ebrand. De schade wordt op 1,100,000 rige bedlegerige dame is op het zien ammen van scürik doodgebleven is te Parijs ook eene waskaarsenfa- rolge waarvan honderden werklieden .ngeriebte schade wordt op bijna een e duitsche ambassadeurheeft het ■ioen van Eer ontvangen, vocaat-generaal bij bet hof van appèl rich met een revolverschot van het st vergeefs beproefd te hebben zulks zking te doen. heeftmet bet oog op de herhaalde nknoten, besloten, eene geheel nieuwe i doen vervaardigenwaarvan het na- nogelijk zal wezen, er gevangenis van Crotoy, waar Jeanne ,en in hechtenis werd gehoudenzal de heldin worden opgericht, fnzin Thiers Bonnepart en Bleuze- g geëindigd. Gayier gevatdie geruimen tijd door certificaten van geneeskundigen een snfonds had weten te verkrijgen en ilieaat, van zijn overlijden 20 van ad gekregen. Carïton Club aan de engelsche gevol- nsfield en lord Salisbury een feestmaal geboden. In antwoord op een toast 'ddat lord Salisbury het grootste :en van den arbeid van het berlijnscbe igde verder de handelwijze tegenover Griekenland aangeraden zich te ont- ist had bewezen dat Griekenland meer Vorstendommen die in opstand wa- oor bloed en gelei hadden veil gehad, ld ten slotte voldat door de over- Engelands verantwoordelijkheid niet ir verminderd. Was bet niet gesloten, llig binnen weinige jaren den aanval Engeland gedwongen zijn geweest om n. Hij had uit Berlijn de overtuiging indien Engeland zich krachtiger bad e Krimoorlognoch de laatste oorlog i gehad. Aan bet einde zijner lange jrbazing vernomen te hebbendat ie- ngelsch-turksehe tractaat een „onzinnig" 1. Dat was een sterk woord. Maar Ische jury wel de volgende vraag willen erder een onzinnig tractaat sluiten relsche gentlemendie de gunst van liet vertrouwen hunner landgenooten jaren de zaken van het land naar hij en niet zonder goed gevolg bestuurd jphistische rhetor, bedwelmd door den igene woordenrijkheid en begaafd met lerbeeldingskrachtdie ten allen tijde s van met elkander in strijd zijnde ar heeftwaarmede hij een tegenstan- lken en zich zeiven te verheerlijken." zeer toegejuicht. ne schoonzoon der Koningin is tot „da benoemd. aanvraag om een geldelijk subsidie taught bij zijn huwelijk is zonder eenige doen geven i nemen, dat de wetgever goea neeit n onderwijs aan de zorg van de ouders en de godsdienst leeraars over te laten. En wij mogen vertrouwen dat vooral de kerk zal wakendat de belangen der kinderen in dit opzicht niet zullen worden verwaarloosd, Grosze rsunn. De manschappen aan het roer van de K'ónig Wilhelm waardoor genoemd vaartuig werd overzeildzijn door de commissie, met het onderzoek der ramp belast, vrijgesproken. vatiei cemraai cumiie vuur ue uauaiaauuc veiKieziugeu vuur den Senaat tot stand gekomen, bestaande uit 12 leden van de rechterzijde des Senaats en G leden der Kamer. Roseberry gevraagdwaarom de regee- be medegedeelde en door lord Salisbury ude engelsch-russische memorandum van ede geheimhouding, omtrent dit stuk vreezen dat er nog andere onbekende •en. Hij laakte voorts het gedrag der e van Batoum en van Griekenland. :erdedat er geene geheime onderhan- ere punten dan de in liet memorandum raren. Hel stuk kon niet overgelegd verband stond met andere vertrouwe- enbaarmaking door de andere betrokken gund werd. De mcdedeeling van de uw baar genoemd, omdat een gewichtig van Bulgarije ten zuiden van den Balkan lit was weggelaten. Wat Batoum nu Engeland verkregen waar bet op aan land had Engeland niets beloofd het oor de grieksohe gevolmachtigden gehoor jngres; geene der mogendheden wenschte van Griekenland het zwaard te trekken agst roekeloos zijnGriekenland tegen Lord Carnarvon keurde vervolgens engelsch-turksehe tractaat afals aan- ene kolossale vermeerdering van uitgaven erwikkelingen. Granville lord Beaconsfield aangevallen mtrent, den heer Gladstone. Had deze tractaat „onzinnig" genoemd dit was nvaldie lord Beaconsjield eenigszins eene zorgvuldig voorbereide rede zoo mstander uit te laten. Lord Beacons- iat bijterwijl bij vele aanvallen van tegen zijn persoon onopgemerkt bad laten eend hadde benaming van „onzinnig," net engelsch-turksehe tractaat gegeven te irden. In aanmerking genomen al de vroe gere unvaucu van den heer G. tegen zijn gedrag en karak terkon hij er zooveel opmerkelijks niet in zien, dat, li ij thans eens eene gelegenheid had waargenomen om te zeggen

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5