No. 31. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG Ix AUGUSTUS. ©fficiëcl ©ebeclte. Heropening der Passage. lzatiJnsche School te Alkmaar. Tegen welke school bestaan eigenlijk gewetensbezwaren üiglickcHjfcsdtc tócrtcïilcn S&uUsehlaml Frankr(|k. Groot-If ril tan je en Ierland. ALKMAA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,«5, franco per post f O,HO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. E COURANT. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De Commissaris des Konings in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de brug in den grooten weg van Alkmaar naar Hoorn, gelegen aan het Oosteindë der Breelaan in de gemeente Oudorp, weder voor de passage met rijtuigen is opengesteld. HaarlemDe Commissaris des Konings voornoemd 29 Juli 1878. RÖBLL. SOLLICITANTEN naar de betrekking van a. 3e HULPONDERWIJZERES aan de openbare armen school te Alkmaar op 600,jaarwedde 4. lm HULPONDERWIJZER aan de openbare burgerschool te Alkmaarwaarvoor gevorderd wordt hoofdonderwijzers- acte alsmede acte voor fransch en wiskunde op f 750, jaarwedde, met vooruitzigt op eene jaarlyksche verhooging van f 50,gedurende 3 jaren, na een geheel jaar met ijver, bekwaamheid en geschiktheid de betrekking te hebben vervuldworden verzocht zich onder overlegging der bij de wet gevorderde stukken te wenden tot het Gemeente bestuur vóór 11 Augustus 1878. De onderstaande i erlofgangers der militie worden verzocht zich aantemeldenals: J. H. Wintels, 1- w. Oldenzaal en Eredrik de Geus, 1. w. Rijp. Ouders of Voogden die hunne zonen of pupillen met den aanvang van den nieuwen Cursus. Maandag den 2 Sep tember 1878 (uitstuitend het eenige tijdstip van toelating het onderwijs op de Latijnsche School verlangen te doen volgen, worden uitgenoodigd. naam en ouderdom dezer jon geliedenuiterlijk vóór den 12 Augustus 1878, aan den ondergeteekende op te geven. Aan hen, die noch een bewijs van vroegere toelating tot, eenige Nederlandsche Latijnsche School of Gymnasium, noch ook een getuigschrift kunnen overleggendat zij ten minste het onderwijs op de eerste of laagste klasse eene openbare Hoogere Burgerschool met voldoend gevolg hebben genoten zal de dag van het Examenter toelating vereischt (Art. 5 Gemeenteblad van Alkmaar 1868 No. 57), tijdig worden medegedeeld. De Rector der Lat. School Dr. J. J. DE GELDER. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als: een brillenhuisje, een fimceelen strik een pak ledige zakken een palletoteen hal/hemdje twee sleutelseen r. c. vragenboekeen lunseen wandelstok een sleutel en een bont zakje met een nieuw zwart kinderhoedje. Verder zijn aldaar inlichtingen te bekomen omtrent een zilveren tabaksdoos en een koopbriefje met recht van Velen zullen deze vraag belachlijk vinden, en ons verwijten dat wij vragen naar den bekenden weg. De gewetensbezwaren gelden de openbare school zullen zij ons antwoorden en het is eene schande voor Nederland het land der gewetensvrijheid bij uitnemendheiddat aan die gewetensbezwaren niet wordt te gemoet gekomen. Een oogenblik geduld. Wij geven toe, dat duizenden in den lande verklaren gewetensbezwaren te hebben tegen de openbare school; maar als zij hun meening verduidelijken, dan blijkt het spoedig, dat hun gewetensbezwaren gericht zijn tegen de openbare school hunner verbeelding en niet tegen de openbare school der werkelijkheid. Als de tegenstanders der openbare school over haar spreken en haar veroordeelen dan veroordeelen zij de school zooals die hun is voorgesteld zooals die hun is geschetst door hare vijandenen die school veroordeelen wij evenzeermaar dat is niet de open bare school zooals zij werkelijk isniet de Neder landsche volksschool. Men heeft aan de goê gemeente vertelddat de openbare school niet anders is dan een moderne secteschool, waar het geloof der kinderen wordt on dermijnd, waar hun een zedeleer wordt geleerd zon der eenigen leerstelligen grondslageen soort van zelfstandige moraal, getrokken uit de geschriften van Eransche encyclopedisten en Duitsche rationalisten een zedeleer, die in elk geval niet geworteld is in het Christelijk geloof, niet de vrucht is van den gods dienst, die immers in de school niet mag onderwezen worden, en waarover de onderwijzer zelfs verplicht is te zwijgen, om andersdenkenden niet te kwetsen. Deze voorstelling van de openbare school is geheel onjuist; wat men aldus van haar zegt, is onwaar en in strijd met de wet. Wat zegt de wet? „Het schoolonderwijs wordt, onder het aanleeren van gepaste en nuttige kundig heden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstandelijke vermogens der kinderen en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappe lijke deugden. Het geven van godsdienstonderwijs blijft aan de godsdienstleeraars overgelaten." Wil dat nu zeggenin de school moet een zedeleer ver kondigd wordendie niet rust op een godsdienstigen grondslag? Of: de kinderen moeten op de school gevormd worden tot brave heidenen tot deugdzame menschen zonder godsdiensthun deugd mag niet geworteld zijn in het christelijk geloof? Volstrekt niet. De wet gaat van de onderstelling uitdat de kinderen onderwijs in den godsdienst ontvangen van de godsdienstleeraren. Zij verwachtdat de ouders en de kerk in dit opzicht hun plicht zullen doen. Mag zij daar niet op rekenen? Mag zij ook dat niet aan de oudersaan het huisgezin aan de kerk over laten Gijdie gewoon zijt te klagen over staats- almacht, over de tirannie der wet, gij wenscht toch niet dat de Staat ook voor het onderwijs in den gods dienst zal zorgen en dit door zijn ambtenaren zal doen geven? Niet? Welnu, dan mogen wij aan nemen dat de wetgever goed heeft gedaan met dit onderwijs aan de zorg van de ouders en de godsdienst leeraars Over te laten. En wij mogen vertrouwen dat vooral de kerk zal waken, dat de belangen der kinderen in dit opzicht niet zullen worden verwaarloosd, Welk godsdienstonderwijs aan de kinderen wordt ge geven en door wie, mag door den Staat niet gevraagd worden. Dat gaat hem niet aan. Daarin moeten de ouders volkomen vrij blijven. Willen sommige ouders hun kinderen misschien in 't geheel geen onderwijs in den godsdienst laten geven de Staat kan het niet beletten hij mag hen hierin niet dwingen. Hij wil echter wel medewerken om het geven van het onderwijs in den godsdienst gemakkelijk te maken en daarom worden de schoollokalenwanneer het noodig is be hoorlijk verlicht en verwarmdniet alleen buiten maar ook tusschen de schooluren er voor beschikbaar gesteld. In het huisgezin, in de katechisatiein de kerk worden de kinderen alzoo door de zorg der ouders en der godsdienstleeraars onderwezen in die godsdien stige stelsels en in die zedeleer, waarin hunne ouders hen willen laten onderwijzen. Daar wordt de grond slag gelegd voor hun zedelijke vormingvoor de betrachting van alle christelijke en maatschappelijke deugden. Maar wat moet er dan in de school ge beuren? Daarin wordt geen onderwijs gegeven in eenige zedeleer, wel in lezen, schrijven, rekenen enz- maar niet in de zedeleer. Die behoort niet tot de vakken van het lager onderwijs. In de school wordt op dit terrein niet gezaaid of geplant, geen wortel gelegd geen grondslag gebouwd. Dat moet elders geschieden. De school wil alleen, voor zooveel het van haar afhangtde vruchten beschermenhet ge bouw beveiligen, dat elders wordt gegrondvest en opgetrokken. De school wil zooveel zij vermag, ook hier medewerken, althans zorgen, dat er geen tegen werking plaats heeft, dat geen nadeelige invloeden het goede werk belemmeren of verstoren. Daarom zegt de wet, dat het schoolonderwijs moet worden dienst baar gemaakt aan de opleiding van de kinderen tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. Het moet daartoe dienstbaar worden gemaaktdat wil zeggen het schoolonderwijs moet ook daartoe diensten bewijzen, medewerkenhelpen, de opleiding tot alle deugden be vorderen. Hier vervult het schoolonderwijs niet de hoofdrol, het treedt alleen als helper op. De grond slag van die christelijke en maatschappelijke deugden wordt door anderen gelegdmaar de vruchten van het door hen gestrooide zaad, ofschoon in de school niet gekweektmogen in de school niet verloren gaan; het onderwijs moet, waar het kan, waar daar toe aanleiding en gelegenheid bestaatmedewerken om ze te doen ontwikkelen. De dampkring in de school moet geschikt zijn voor de ontwikkeling voor al die deugden, waarvoor door de zorg van de ouders of van de kerk de grondslag is gelegd. Geen enkele mag er worden onderdrukt of tegengewerkt. In plaats dus dat in de openbare school een zede leer wordt onderwezen zonder godsdienstigen grond slag los van godsdienstlos van elk godsdienstig leerstelsel, niet wortelende in het Christelijk geloof, laat zij het leggen van dien grondslag, het uitstrooien van het zaad, de zorg voor den wortel aan de ouders en de godsdienstleeraars overen neemt zij alleen voor zooveel zij kande vruchten in bescherming. Maar dan is de openbare school ook een andere dan die waartegen de gewetensbezwaren zijn gericht. Duidelijk komt dit trouwens aan het licht in het bekende mandement van de Nederlandsche Katholieke Bisschoppen. Ofschoon daarin toch de voorkeur wordt gegeven aan de Katholieke schooiwordt echter uitdrukkelijk verklaard, dat, waar een Katholieke school ontbreekt, de ouders, die immers verplicht zijn hunne kinderen te doen onderwijzenzonder bezwaar van de openbare school kunnen gebruik makenmits zij volkomen onpartijdig en aan den godsdienst niet vijandig is, en er daaren boven door anderen voor het onderwijs in den godsdienst voldoende wordt gezorgd. De gewetens bezwaren gelden dus niet de openbare school zooals de wet haar wil en zooals zij werkelijk bestaat, maar zooals zij in strijd met de duidelijke bedoeling der wet en in strijd met de waarheid wordt afgeschilderd. Een dolle hond moet worden afgemaakt. Goed, wij zijn bereid hem te doodenmaar dit dier is niet dol, gelijk gij beweert, en daarom zullen wij zijn leven niet verkorten. Ik mag geen varkensvleesch eten, roept de Israëliet. Wij weten het, en wij eerbiedigen uw gewetensbezwaar; maar wat wij u voorzetten is rundvleesch, uw gewetensbezwaar geldt dus hier niet. Ik heb mij in gemoede verbonden tot onthouding van alle sterke dranken, zegt de af schaffer. Wij eerbiedigen uw besluit, maar wat wij u aanbieden is zuiver waterdrink onbeschroomd. Ik verfoei de school, die den godsdienst ondermijnt, waar met het geloof wordt gespot, de leerstelsels van onzen godsdienst worden bestredenen een deugdenleer wordt verkondigddie los is van alle godsdienstige begrippen. Dat begrijpen wij, wij eer biedigen uwe godsdienstige overtuiging en uwe nauw gezetheid van gewetenmaar zulk een school is de openbare school in Nederland niet. En omdat uw gewetensbezwaren haar niet geldenkunnen wij haar ook niet afbreken. Van uw onderzoek en uw billijk oordeel verwachten wij veeleerdat gij beter inge lichtuwe kinderen aan haar zult toevertrouwen, en tevens zult zorgen dat door uwe godsdienstleeraren zal worden voorzien in hetgeen zij niet kan geven en ook niet voorgeeft te geven. De kroonprins heeft den 13 Juli, uit naam des Keizers, aan Koningin Victoria een brief van dankbetuiging gericht voor de uitgesproken en door daden getoonde deelneming der engelsche overheden en bevolking in het onheil, aan de Grosse Kurfiirst overkomen. De manschappen aan het roer van de Kónig IVilhelm waardoor genoemd vaartuig werd overzeildzijn door de commissie, met liet onderzoek der ramp belast, vrijgesproken. De officieren die schuldig zouden kunnen zijnzullen voor een krijgsraad komen. Hertog Ernst August v. Cumberland heeft aan de groote mogendheden, de duitsche "Vorsten en de Senaten der vrije Rijkssteden kennis gegeven van het overlijden zijns vaders, Koning George Ven van het overgaan van diens rechten op het Koningrijk Hannover op hemwelke rechten hij in bunnen vollen omvang handhaaft. De aanvoerder der nationaal-liberale partij in den Rijksdag, de beer v. Bennigsenisbehalve te Hannover en in zijn vroeger distrietook in het brunswijksche district Holz- minden-Ganderskeim-Harzburg candidaat gesteld. In den brief, waarin bij de candidatuur te Holzminden aanvaardt, schrijft bij o.a.„Houdt er u van overtuigddat ik mij ernstig beijveren zal om in dit, gewichtig vraagstuk eene overeenstemming tusschen de regeering en de meerderheid des Rijksdags te bewerkenwaardoor bet mogelijk wordt het reeds zoover gevorderd sociaal-democratisch gevaar met kracht en nadruk te bestrijden." Uitslag der verkiezingen voor den Rijksdag. Te Berlijn beeft de fortsckrittspartij in 5 districten gezegevierd in bet zesde moet herstemd worden tusschen den sociaal democraat Fritzsche, die 20.139, en den heer Zelle (fortschritt), die 16,747 st. verkreeg. Van de 200,000 kiesgerechtigden namen 160,000 aan de stemming deel. De nederlaag der „ckristelijk-socialen" en der conservatieven is in bet oog- loopend. De 3 candidaten der eersten verkregen 277 tot 717 st. (de hofprediker Stöckef). Wat de conservatieven betreft.Moltke bekwam nauwelijks 60 st. meer dan de can didaat der sociaal-democratenen dr. Falk 2500 st. minder dan een nauwelijks bekend boekdrukkersgezel Te Keulen behield de ultramontaansche partij de bovenhand te Essen, DusseldorpCrefeld en Wiirzburg zijn de vroegere clerieale leden herkozen. De nationaal-liberalen zegevierden in het Hertogdom Brunswijk te Hamburg Leipzig Augsburg Neuremberg, Giessen en Kassei, de vrij-eonservatieven te Koningsbergen. In Saksen zijn 3 socialisten verkozen zij komen in herstemmingbehalve te Berlijnte Dresden te Hannover tegenover een particularist, te Mannheim, Frank fort en Breslau tegenover nationaal-liberalen. Te Stettin komt de oud-minister üelbrück in herstemming met een nationaal-liberaalte Munchen een nationhal-liberaal met een uitramontaan. Voorts moeten herstemmingen plaats hebben te MentzDarmstadtSolingenHagen en verschillende andere plaatsen. Te Straatsburg is Cabléprotest-partij gekozen met 6596 st. tegen Bergmam, den vroegeren Af gevaardigde en lid der elzasser autonomie-party. Van de poolscbe partij zijn 6 leden verkozen. Pruisen. Te Berlijn is in bet, oude paleis eene tentoon stelling geopend van de gesebreven adressenaan den Keizer naar aanleiding van de aanslagen op zijn leven gericht. Zij zijnzonder de duizenden telegrammen te rekenen200 in getal. Sommige zijn door 10. andere weder door 10000 personen onderteekend. Tal dier adressen zijn wezenlijke kunstwerkenmet inkt- en waterverfteekeningen of photo- graüën enz. versierd. De meeste zijn in banden van blauw iiuweel gevat blauw is des Keizers geliefde kleurmet gouden of zilveren sloten en bautreliefs van hetzelfde metaal. Men vindt er adressen onder van de voornaamste politieke gemeentelijke en geleerde lichamen in Duitsehlandvan duitschers te Weenen, Pest. Dublin, Brussel, Antwerpen, MoskouPetersburg enz. Verscheidene zijn in het latijn italiaanscbhebreeuwsch en andere talen geschreven. Den 20 is te Berlijn eene internationale papiertentoon stelling geopend welke tot 31 Ang. duren zal en waaraan 4S7 inzendersde verschillende vakken der papier-industrie vertegenwoordigendedeelnemen. De Keizer is den 29 van Babelsberg naar de badplaats Teplitz vertrokken. De sociaal-democraten te Berlijn hebben zonder eenige luidruchtigheid, maar niet minder ijverig dan verleden jaar, getracht om hunne candidaten voor den Rijksdag stemmen te verschaffen. Van kiezersvereenigingen bad menna de weigering van een locaal voor eene daarvanafgezienom zich tot de „huis-agitatie" te bepalen. Door de Freie Presse werd voor elk district een hoofdagent aangewezen. Deze agenten7 in getalvereenigden zieh onverwijld tot een comité om geld bijeen te brengen. Week aan week kwamen daartoe tusschen de twee- en drieduizend mark in. Ook van buitenslands ontving het centrale comité te Hamburg, aanmerkelijke sommen b.v. uit Belgie alleen in de derde week van Juli 1000 fres. Vliegende blaadjes werden overal onder de werklieden verspreid. Met de grootste omzich tigheid werden alle moeilijkheden welke men van de policie en de huisheeren kon te duchten hebben, ontweken. Vóór alle dingen hield men zich bezig met het bewerken van de be zoekers der kroegen, in welke blaadjes rondgedeeld werden en onder een glas bier geredeneerd en geworven werd. Volgens de Aational-Zeitung deden de voormalige Afgevaar digden Rasenclever en Fritzsche, van een staf jongere par- tijgenooten vergezeld formeele biertoebten om stemmen te winnen. In een groot gedeelte des lands vooral in Oost-Pruise n, hebben de overheden op onwettelijke wijze invloed op de verkiezingen uitgoefend. Rodel is nog steedslijdende aan de gevolgen zijner vroeger zedelooze levenswijzeonder geneeskundige behan deling en brengtdaar hij aan de handen geboeid is zijnen tijd met lezen door. Nobilinq neemt in beterschap toe maar zal voorshands niet weder in verhoor genomen worden. De genl. de Bressolies is wegens het bekende incident van Limoges thans gepensioneerd. De 200 vrouwen en meisjes, die in de bouillon-inrichting van Duval te Parijs het werk gestaakt hadden zijn door andere ver rangen. De directrice bericht in de dagbladen, dat zij het kostgeld moest verhoogen, dewiji de dienstmeisjes in Mei en Juni voor bijna 20000 fr. aan glas- en aardewerk gebroken hadden. De knechts van een dergelijke etablisse ment op den Boulevard-Montmartre hebben eveneens het werk gestaakten wel des ochtends, toen bet vol bezoekers was. De Senaats- en Kamerledendie de commissie voor de algerijnsche afdeeling der parijsehe tentoonstelling uitmaken, hebben dezer dagen gezamenlijk bun ontslag genomen. Of schoon zij in den brief, waarin dit geschiedt, allerlei redenen aanvoerenschijnt men in dezen stap hoofdzakelijk eene republikeinsche manifestatie tegen den gouv.-genl. van Algerie, genl. Chanzyte mogen zien. De regeering heeft het bestuur der tentoonstelling gemach tigd een nationale tombola te organiseerenwaarvoor de aan te koopen prijzen zullen gekozen worden uit de ter ten toonstelling aanwezige voorwerpen van nijverheid of kunst en uit wier opbrengst aan onvermogende ambachtslieden, in het gehcele Rijk, gelegenheid zal worden verschaft, kosteloos naar Parijs te komen en de tentoonstelling te bezoeken. De te Parijstot het geven van zanguitvoeringen aan gekomen studenten der hoogesebolen van Upsala en Christiama zijn 170 in getal. Volgens den berichtgever der K'óln. Zeilunq is een conser vatief centraal comité voor de aanstaande verkiezingen voor den Senaat tot stand gekomenbestaande uit, 12 leden van de rechterzijde des Senaats en 6 leden der Kamer. De heer Laussedateen van de invloedrijkste leden der Republikeinsche Unie in de Kamer, is overleden. Den 25 is in de zaal van bet Groot-Oosten te Parijs een congres voor „bet recht der vrouwen" geopend. De verga dering bestond uit omstreeks 300 personenwaaronder een tweetal italiaansche Afgevaardigdenhet fraasche Senaatslid Pelletan9 leden der franscke Kamer en 3 leden van den parijschen gemeenteraad. 3 Dames voerden het woorden een aantal buitenlandsche vereenigiugen hebben met het congres hare instemming betuigd. In bet den 26 gehouden congres voor de verbetering der vervoermiddelen is de wenseb uitgesproken naar een kanaal dat Belgie rechtstreeks met het noorden en westen van Frankrijk verbinden zou langs Amiens en Beauvais meteen zijtak naar Creil. De prins v. Oranje is den 26 uit Aken te Parijs teruggekeerd. Den 28 is te Veretz (Indre en Loire) een gedenkteeken ter eere Paul Louis Courier onthuld met het opschrift,„Aan P. L. C., den kampioen voor het gezond verstand en de vrijheid." Een groot aantal staatslieden en letterkundigen woonden de plechtigheid bij en de keereu Léon Renault en Jules Simon spraken redevoeringen uit. De vlakte van Maugie (Hérault) wordt geteisterd door eene menigte sprinkhanen en krekelsdie al het gezaaide verteeren en den wijnstok niet sparen. Te La VilletteParijsis in den nacht van 2829 eene groote meubelfabriek afgebrand. De schade wordt op 1,100,000 fr. geraamd. Eene 64jarige bedlegerige dame is op het zien van liet schijnsel der vlammen van schrik doodgebleven In denzelfden nacht is te Parijs ook eene waskaarsenfa briek verbrandten gevolge waarvan honderden werklieden broodeloos zijn. De aangerichte schade wordt op bijna een miljoen fr. geschat,. Prins Rohenlohede duitsche ambassadeurbeeft liet grootkruis van bet Legioen van Eer ontvangen. De heer Jouvion advocaat-generaal bij bet bof van appèl te Montpellier, heeft zich met een revolverschot van bet leven beroofd na eerst vergeefs beproefd te hebben zulks door middel van verstikking te doen. De Eransche Bank heeftmet het oog op de herbaalde uitgifte van valsche banknoten, besloten, eene geheel nieuwe soort ven banknoten te doen vervaardigenwaarvan het na maken bijna geheel onmogelijk zal wezen. Op de puinhoopen der gevangenis van Crotoy, waar Jeanne d'Are door de engelschen in hechtenis werd gehoudenzal een gedenkteeken voor de heldin worden opgericht. In de mijnen van AnzinThiersBonnepart en Blettze- borne is de werkstaking geëindigd. Te Londen is zekere Gagier gevatdie geruimen tijd door behendig nagemaakte certificaten van geneeskundigen een subsidie uit een ziekenfonds had weten t.e verkrijgen en eindelijk op een certificaat van zijn overlijden 20 van dezelfde vereeniging had gekregen. Den 26 is door de Carlton Club aan de engelsche gevol machtigden lord Beacons field en lord Salisbury een feestmaal van 500 converts aangeboden. In antwoord op een toast zeide lord Beacons fielddat. lord Salisbury bet grootste deel bad in het gelukken van den arbeid van het berlijnsche Congres. Hij verdedigde verder de handelwijze tegenover Griekenland. Hij had Griekenland aangeraden zieh te ont houden en de uitkomst had bewezendat Griekenland meer bad verkregen dan de Vorstendommen die in opstand wa ren gekomen en daarvoor bloed en geld hadden veil gehad. Lord Beacons field hield ten slotte voldat door de over eenkomst met Turkije Engelands verantwoordelijkheid niet was vermeerderd maar verminderd. Was het niet gesloten, dan zou Rusland stellig binnen weinige jaren den aanval vernieuwd hebben en Engeland gedwongen zijn geweest om tussclienbeide te komen. Hij bad uit Berlijn de overtuiging medegebrachtdatindien Engeland zich krachtiger bad doen geldennoch de Krimoorlognoch de laatste oorlog zouden hebben plaats gehad. Aan bet einde zijner lange rede zeide hij met verbazing vernomen te hebbendat ie mand LGladstonehetengelscb-turksclietraetaat een „onzinnig" tractaat bad genoemd. Dat was een sterk woord. Maar hij zou aan eene engelsche jury wel de volgende vraag willen doen: „Wie zal eerder een onzinnig tractaat sluiten, een lichaam van engelsche gentlemendie de gunst van hunnen Souverein en het vertrouwen hunner landgenooten genieten en sedert 5 jaren de zaken van het land naar hij hoopte met beleid en niet zonder goed gevolg bestuurd, hebbenof wel een sophislische rhetor, bedwelmd door den overvloed van zijne eigene woordenrijkheid en begaafd met eene zelfbehagelijke verbeeldingskrachtdie ten allen tijde eene eindelooze reeks van met elkander in strijd zijnde argumenten beschikbaar heeftwaarmede hij een tegenstan der poogt te verschalken en zieh zeiven te verheerlijken." Deze woorden werden zeer toegejuicht. De markies v. Lomeschoonzoon der Koninginis tot gouv.-genl. van Canada benoemd. Hoogerhuis. De aanvraag om een geldelijk subsidie voor den heer r. Comaught bij zijn huwelijk is zonder eenige oppositie toegestaan. Den 26 beeft lord Roseberry gevraagdwaarom de regee ring bet door de Globe medegedeelde en door lord Salisbury onbetrouwbaar genoemde engelsch-russiscbe memorandum van 30 Mei niet overlegdede geheimhouding, omtrent dit stuk betrachtdeed hem vreezen dat er nog andere onbekende geheime stukken waren. Hij laakte voorts het gedrag der regeering ten opzichte van Batoum en van Griekenland. Lord Salisbury verzekerdedat er geene geheime onderhan delingen omtrent andere punten dan de in het memorandum genoemde gevoerd waren. Het stuk kon niet overgelegd worden omdat het in verband stond met andere vertrouwe lijke stukken, wier openbaarmaking door de andere betrokken mogendheid niet vergund werd. De mcdedeeling van de Globe had hij onbetrouwbaar genoemd, omdat een gewichtig punt bet behoud van Bulgarije ten zuiden van den Balkan voor Turkije daaruit was weggelaten. Wat Batoum, nu vrijhaven, betreft, had Engeland verkregen waar bet op aan kwam. Aan Griekenland bad Engeland niets beloofd; het had alleen getracht voor de griekscke gevolmachtigden gehoor te verkrijgen op het, Congres; geene der mogendheden wenschte voor de uitbreiding van Griekenland bet. zwaard te trekken en het zou dus hoogst roekeloos zijnGriekenland tegen Turkije op te zetten. Lord Carnarvon keurde vervolgens op scberpe wijze het engelsch-turksche tractaat afals aan leiding gevende tot eene kolossale vermeerdering van uitgaven en later tot nieuwe verwikkelingen. Den 29 beeft lord Granville lord Beaconsfield aangevallen over zijne uitingen omtrent, den heer Gladstone. Had deze bet, engelsch-turkscbe tractaat „onzinnig" genoemd dit was geen persoonlijke aanvaldie lord Beaconsfield eenigszins rechtigde, zich in eene zorgvuldig voorbereide rede zoo lievig over zijn tegenstander uit te laten. Lord Beacons field antwoordde: dat bij, terwijl bij vele aanvallen van den heer Gladstone tegen zijn persoon onopgemerkt bad laten voorbijgaan, gemeend had, de benaming van „onzinnig," door dezen aan het engelsch-turksche traelaat gegevente moeten beantwoorden. In aanmerking genomen al de vroe gere uitvallen van den beer G. tegen zijn gedrag en karak terkon hij er zooveel opmerkelijks niet in zien, dat, li ij thans eens eene gelegenheid had waargenomen om te zegge»

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1