Rusland. Kou man ie. Servie. Turk Me. (nrickcnlaiiU. Oostenrijk-fBongarfje. Zwitserland. Italië. Egypte. China. De berichten omtrent den hongersnood in de 4 noordelijke Vereenlgtle §(u(en. BBIniienlaiid. Jngczottbctt Stukken. wat, naar naar zijne meening, eene juiste opvatt'^g was van de positie liet gedrag en de taai-Van den heer 6f. Lagerhuis. De heer Dilke heeft het aangevraagde jaar geld voor prins Arthur bestreden op gronddat vóór de regeering van Koningin Victoria geen andere j aargelden aan prinsen zijn verleend dan aan den troonopvolger, en dat mocht er al een precedent bestaan dit zijne waarde ver liest sedert onder het mmïsXmt-Gladst one eene wet is aan genomen waarbij aan de Kroon is toegestaangrond in bijzonder eigendom te hebben. Hij beweerde dat sedert die wet het Parlement op de hoogte van het grondbezit der Kroon moest zijn, en de koninglijke testamenten niet langer geheim behoorden gehouden te worden. De minister Northcote ontkende, dat de kwestie van opvolging ooit iets met de zaak te doen had gehad deed uitkomendat bij den aanvang van de regeering der Koningin eene gekeele revolutie in de civiele lijst en het inkomen van den Souverein van 530,000 op 380,000 p. st. was gebrachten betoogde dat er geene reden bestaat om wat aan den hertog v. Edin burgh was toegestaan aan den hertog v. Connaught te wei geren. Lord Montagu en de heer Goldney spraken tegen, de heer Anderson voor de motie. De heer Gladstone zeide het in beginsel geheel eens te zijn met het verlangen van den heer Dilkedie voor het Parlement inlichtingen wenschte. Doch hij wilde de toelage verleend hebben. Iedereen wist, dat de Koningin uit haar privaat eigendom onmogelijk eene behoorlijke toelage aan hare kinderen kon geven. Hij stemde toe dat er vóór hare regeering geen precedent was maar dat kon ook nietomdat met hare regeering eene geheel andere regeling was begonnen. Toen hare civiele lijst zooveel lager was gesteldwas op het verleenen van toelagen als de thans voorgestelde gerekend. Die regeling stelde het Parlement in staat, met ieder bijzonder geval overeenkomstig de behoefte rekening te houden en versterkte dan invloed der Koningin op hare kinderen. Hij meende, dat eene toe- laag van minstens A 25000 moest verleend worden. De motie van den heer Dilke werd met 320 tegen 33 st. verworpen. Den 26 heeft de heer Coicen eene petitie uit Manchester Bolton, Stockport, Maidstone, New-Castle-under-Lyme en andere plaatsen ingediendwaarinna een overzicht van hetgeen in de laatste 2 jaren ten opzichte van de oostersche kwestie is voorgevallenaan het Huis het verzoek wordt gedaan om lord Beaconsjield in staat van beschuldiging te stellen en hem te doen gevangennemen wegens hoogverraad en wangedragopdat de eer van het land gehandhaafd worde. Er werd na deze mededeeling van den heer Cowen gelachen. Hij voegde er nog bijdat hij het noch met het verzoek, noch met de bewijsvoering der petitie eens was, en alleen vergunning vroeghaar in te dienen. De heer Lewis vroegof zulk eene petitie kon worden aangenomen. De speaker antwoorddedat zij naar de speciale commissie voor petitiën moest verzonden worden. Lord Hartington heeft den 29 zijne bekende motie toege licht. Het berlijnsche tractaat zeide hij geeft aan Rusland meer dan het in Juni 1877 verlangde. Griekenland ontvangt zeer weinig en zal bij eene volgende gelegenheid liever Rusland dan Engeland volgen daar de slaven onder Reslands bescherming beter geslaagd zijn. Het tractaat van 1856, eene mislukte proefneming, is thans vervangen door de langzame ontwikkeling van de christen-onderdanen der Portedat is de grondtoon van het berlijnsche tractaat hetwelk alzoo de staatkunde der oppositie in dit Huis ten uitvoer legt. De engelsch-turksche overeenkomst noemde lord Hartington volstrekt onnoodig ter verzekering van den weg naar Britsch-Indieen eene schending van internatio nale verplichtingen. Engeland was daardoor bovendien 1000 mijlen dichter gekomen bij eene mogendheiddie het nu kan aanvallenals het haar goeddacht. Ook keurde lord Hartington lord Beaconsjields woorden, aan het conservatieve diner van den 26 omtrent den heer Gladstone gesproken als zeer beleedigend voor iemand van zijnen rang en ver dienste af. De heer Plunkett stelde eene tegenmotie voor, waarbij de resultaten van het tractaat van Berlijn en de geheele „wijze en stoutmoedige" politiek der regeering werd goedgekeurd. Het was volstrekt noodig, tegen de dreigende veroveringen van llusland in Azie een dam op te werpen en het engelsch-turksche tractaat bood daarvoor beteren waarborg dan het tractaat van Parijs. Lord Beacons field uitval tegen den heer Gladstone moest niet zoo ernstig op genomen worden als lord Hartington gedaan had. Hoe was de premier in de laatste jaren, met op half schertsende wijze, maar in koelen bloede en met den meesten ernstniet ver guisd en gehoond! De heer Dilke laakte de geheimzinnig heid waarmede het tractaat gesloten was en noemde het ook „onzinnig". De heer Grant-Dug keurde het ten ern stigste af, dat Engeland zoo zware, onmogelijk na te komen verplichtingen op zich genomen had. De heer Cochrane verdedigde het engelsch-turksche tractaat. Zulks deed ook de minister Bourkedie het zeer voordeelig voor den handel achtte, en betoogde dat Engeland, ware het niet gesloten, zich toch tegen verdere veroveringen van Rusland in Klein- Azie zou moeten verzetten. Maakte Rusland zich van Klein-Azie meesterdan zou ook Perzie in zijne macht vallen. Engeland had in de laatste maanden meer invloed dan ooit in Europa uitgeoefend. Den 30 heeft lord Sandonlid van het kabinet, de regee ring verdedigd. De oppositie was in gebreke gebleven, eene betere regeling der zaken in het Oosten aan te geven. Zij meentdat dezelfde resultaten verkregen zouden kunnen zijn zonder oorlogmaar de oorlog ware niet vermeden had de regeering zich met het berlijnsche memorandum ver- eenigd of een politiek van dwang tegenover Turkije gevoerd. Het waarborgen van Zweden en Noorwegen onder zekere omstandigheden, het afstaan van de jonische eilanden en de declaratie van Parijs waren even geheim behandeld als de overeenkomsten met Rusland en Turkije. De engelsche invloed in Aziatisch-Turkije zou voor dat gewest zegenrijke gevolgen hebben. De heer Gladstone las een briefje voor, door hem aan lord Beaconsfield gerichtwaarin hij hem verzocht op te gevenwelke beleedigende uitdrukkingen hjj ooit omtrent zijn persoon en karakter gebezigd had en in welke redevoering de bewering te vinden was, dat lord B. een gevaarlijk en zelfs een duivelsch karakter had. Hij pro testeerde er ten sterkste tegendat krachtige afkeuring van de politiek eener regeering als persoonlijke aanvallen tegen de ministers zou worden opgevat. Vervolgens sprak de heer G. 2% uur over het aan de orde zijnde onderwerp, zonder veel nieuws te zeggen, maar uitmuntend in vorm. Hij bestreed de beweringdat er geene verdeeling van Europeesck-Turkije had plaatsdat het tractaat geene groote voordeelen aan Rusland schenkten dat de gneken met om den tuin geleid warenhij betoogde, dat de engel sche gevolmachtigden op het Congres bij de regelingen omtrent BulgarijeRumelieMontenegro en Griekenland de zaak der vrijheid niet voorgestaan hadden; hij keurde de geheimhouding omtrent het engelsch-turksche tractaat af als strijdig met de eischendoor Engeland ten opzichte van het tractaat van S. Stefano gesteld en met de internationale goede trouwhij wees op de moeilijkhedenwaarin de re geering Engeland gewikkeld had door eerstgenoemd trac taat een dolle onderneming waaraan geen staatsmandie met hem in een kabinet gezeten haddeel zou willen heb ben. Een betere weg dan de regeering gevolgd heeft is wel degelijk aan te geven de Sultan had nu reedskrach tens eene bepaling van het Congreseene overeenkomst met de mogendheden gesloten volgens welke deze het recht hebben om op het bestuur van Az.-Turkije toezicht te houden; zulk eene bepaling, mits behoorlijk uitgewerkt en toegepast, zou voldoende geweest zijn. Bovendien was het tractaat, vol gens de protocollen van 1871, met het parijsche tractaat van 1856 in strijd. Het was eindelijk een misbruik van macht, die de regeering had om tractaten zonder voorkennis van het Parlen ent te sluiten eene machtdie niet te dulden is indien daarvan niet een hoogst gematigd gebruik gemaakt wordt. Ouder luide en lange toejuichingen der oppositie besloot de heer Gladstone zijne redevoering met de politiek der regeering te veroordeelenals vermeerderende de ver antwoordelijkheid van Engeland zonder zijne kracht te ver meerderen; ais nadeelig voor de eer der natie; als een stoot, toegebracht aan de constitutioneele traditie, en als eene treurige vermeerdering van de lastendie gedragen moeten worden door een al te vertrouwend volk. Een paar sprekers voerden nog bet woorden de minister Cross herhaalde nog eens wat van den kant der regeering tegen de argumenten der oppositie reeds herhaaldelijk ingebracht is. Te Woronesch, in Zuid-Rusland, is de aziatische cholera gper hevig uitgebroken. Dezer dagen is voor de eerste maal eene belangrijke ex peditie van Petersburg naar de monding van de rivier de Jenisei ondernomen. 8 Stoonabootenmet spiritus, granen salpeter, enz. geladenzullen den nieuwen zeeweg naar Siberië gaanin de hoop van daar met hout en thee terug te zullen keeren. Het elfde russische legercorps keert naar Rusland terug. De Skupschtina heeft vóór de sluiting barer zitting de artikelen van het berlijnsche tractaat, welke Servie betreden, goedgekeurd gelijk ook het voorstel der regeering om het artikel der constitutiewaarbij bijzondere beperkingen ten aanzien van de israëlieten waren vastgesteldvervallen te verklaren. Eindelijk heeft zij tot den aanleg van spoorweg- lijnen van Belgrado over Nisch naar Salonica en van Bel grado over Nisch naar Konstan tinopelbinnen driejaren te voltooien machtiging verleend. De Sultan gaat voort met het nemen van voorzorgsmaat regelen tegen zijnen broeder Mourad en laat diens aanhan gers in hechtenis nemen. Te Scutari is men hoogst ontevreden over den afstand van Antivari aan Montenegroen vreest mendat de on dergang van den handel van Scutari er het gevolg van zal zijn. De Sultan heeft het berlijnsche tractaat bekrachtigd. Bulgarije. In de bergen, die het klooster Batzrovo omgeven, 3 mijlen van Stenimako, zijn vrij hevige gevechten tusschen de russen en de pomaks geleverd. In dat klooster waren 1% bataljon russen en een detachement kozakken met 2 kanonnen gelegerd. De pomaks hadden hen daar ingesloten en waren, na een strijd van 10 uren, op het punt het klooster in te nementoen er hulp voor de russen opdaagde, die de opstandelingen noodzaakte terug te trekken. De gouv.-genl. van Bulgarije heeft op nieuw gezanten naar de voorposten der opstandelingen gezondenmet inlichtingen omtrent hetgeen op het Congres besloten was. Hij noodigde hen uit, de wapenen neder te leggen en naar hunne woon plaatsen terug te keerenwaar aan de pomaks en andere turken volkomen bescherming werd beloofd. Maar deze parlementairen zijn door de voorposten teruggezonden met eene besliste weigering en met de stellige verzekeringdat de opstandelingen van het Rhodopiseh gebergte nooit meer iets noch met de buigaren noch met de russen wilden te doen hebben. Bosnië. De oostenrijksche troepen zijn den 28hoewel er geene overeenkomst met de Porte tot stand gekomen waszonder eenige stoornis over de grenzen getrokken. De aartshertog Johann Salvator trok aan het hoofd eener brigade de vesting Berbir binnen. De kaimakan verklaarde geene instructiën te hebben en oor de overmacht terug te trekken. Bij het binnenrukken der troepen is in de landstalen eene proclamatie uitgevaardigdwaarin gezegd wordtdat de Sultan de inwoners stelt onder de bescherming van zijnen machtigen vriend, den Keizer-Koning, dat zij gelijke rechten naar de wetbescherming voor levengeloof en eigendom genietendat de wettengebruiken en inrichtingen geëer biedigd de inkomsten slechts voor de behoeften des lands gebruikt, de achterstallige belastingen van vorige jaren niet geïnd zullen worden en dat de troepen hunne benoodigd- heden zullen betalen. In de door den opperbevelhebber, genl. Philippovich, tot de occupatie-troepen gerichte dagorder wordt van de toestemming der Porte als verkregen gewaagd; wellicht is de ratificatie van het tractaat van Berlijn als deze toestemming aangemerkt. De regeering heeft eene nota aan de Porte gerichtver gezeld van bet berlijnsche tractaat, waarbij de Porte wordt uitgenoodigd om afgevaardigden te benoementen einde met grieksche gedelegeerden in ovtrleg te treden omtrent de grensregeling. De Athnekonhet orgaan van het ministerie verklaart in strijd met de verzekering der dagbladen dat de Porte gezind is om de grenskwestie op vreedzame wijze op te lossen. De Polit. Corresp meldt, dat de regeering, met het oog op de buitensporigheden van turksche soldaten in de grens provinciën de onmiddelijke instelling van eene grieksch- turksche commissie tot regeling der grenzen verlangt. Van wege de Admiraliteit is bekend gemaaktdat de haven van Kiek en het kanaal van Stagno Piccolo door torpedo's gesloten zijn. Dit schijnt een voorzichtigheids maatregel te zijn om Dalmatie's kust tegen een eventuëelen aanval van italiaansche vrijwilligers te beschermen. Oostenrijk. De goedkeuring der statuten van het te Praag gevormde comité voor het opriehten van een stand beeld voor Huss is door de provinciale regeering geweigerd, bewerendedat de samenstelling van het comité in het be lang der goede orde niet kan worden toegelaten. De avond-editie van het Fremdenblatt en de Deutsche Zeitung is den 25 in beslag genomennaar men wilwegens berichten uit Bri.d omtrent de bewegingen der oostenrijksche troepen. De Keizer van Duitschland is met de Groothertogin van Baden en prinses Victoria den 29 te Teplitz aangekomen en aldaar met groot vreugdebetoon ontvangen. Hongarije. Onlangs hebben de saksers van Zevenbergen te Hermannstad eene bijeenkomst gehoudenwaaraan 35 Afgevaardigden deelnamen. De meerderheid heeft zich daarbij tegen het ministerie van den heer Tisza verklaard. Een voorstel om de wenschehjkheid uit te spreken dat de Sak sische Afgevaardigden zich in den Rijksdag aan de liberaal- ministeriëele partij zouden aansluiten werd verworpen. De vrouw, die als Vera Sassoulitsch door de te Genève verblijf houdende fransche communisten is onthaald geworden, schijnt eene bedriegster te zijn geweest. De Petit Lyonnais verzekert, dat de echte Vera naar Siberie vervoerd is, de Gaulois zegt, dat de russische regeeriag aan alle Staten hare uitle vering heeft verzochtmaar dat zij zich ergens buiten Rus land in veiligheid bevindt. Op bevel van den Paus heeft de aartsbisschop van Turijn onlangs een bezoek bij prins Amedeo gebracht om dezen te bedanken voor de gilt van 10ÜÜ tres. voor een gedenktee- ken ter eere van Pius IX, in eene kerk te Turijn. Boven dien is dezelfde prelaat gemachtigd om den Koning zijne hulde te brengen welke vergunning trouwens aan alle bis schoppen van het voormalige Koningrijk Sardinië en Lom- bardije eveneens gegeven is. De zaak van de gravin Lambertini tegen de gebroeders Antonelli is den 25 weder bij het hof van appèl te Rome voorgeweest, maar op aandrang van den advocaat der ge daagden nogmaals uitgesteld, en wel tot den 5 Nov. a.s. Den 28 zijn te MilaanComoSan Remo en Venetie bijeenkomsten gehouden ten gunste van het niet vrijgekochte Italië- Naar aanleiding dezer beweging heeft genl Garibaldi in de Capitale den volgenden brief geplaatst„Italië heeft eene prachtige manifestatie gehouden ten gunste van onze onderdrukte broederen. Het is echter noodig, het ministerie van 6airoli niet te ondermijnen. Ik beveel schietoefeningen aan in alle provinciën van Italië, aangezien men na de ge sproken woorden tot daden zal moeten overgaan." De volksbijeenkomstenin verschillende steden voor het niet vrijgekocht Italië nog op touw gezetzijn verboden. De pauselijke staatssecretaris, kardinaal Franahiis den 1 Aug. overleden. Halil-Agavoornaam ambtenaar bij de hof houding der moeder van den Khedieve, is door de commissie van enquête gehoord, en heeft toen inlichtingen van onaangenameu aard voor den Khedieve en voor de bestuurders van diens parti culier vermogen gegeven. Daarop is hij plotseling verdwenen en kort daarna is zijn dood bekend geworden. Zijn groot vermogen vervalt volgens de wet aan den Khedieve. De inspecteur-generaal van de Daira Omar Luftidie ook voor de commissie van enquête getuigenis had afgelegd is eens klaps verbannen. provinciën luiden gedurig vreeselijker. Het eten van nenscheu- vleeschdat 3 maanden geleden nog strem» gestraft werd, is geene uitzondering meer en niemand denkt er aan het te straffen. Men vermeestert niet alleen de eetbare gedeelten van de onbegraven lijken, maar slacht ook levenden, en alle herbergiers staan onder verdenking van de reizigers omhals te brengen, ten einde hun vieesch te verkoopen. De overheid laat daarom de grenzen van vele districten door niemand meer overschrijden. Van eene vrouw wordt verhaald, dat zij zich achtervolgens voedde met de lijken van haren man haren zoon en hare 2 doehters, en ten laatste onder vreese- lijke pijnen den hongerdood stierf. Alleen in de provincie Scbansi moeten meer dan 7 miljoen ntenschen bezweken zijn; het graan kost daar 20 maal meer dan verleden jaar. Vele lieden zijn uit wanhoop aan het ruoven en plunderen gegaan en loopen in troepen van 30 tot 70 man gewapend het land af; de overheid is onmachtig hen tegen te gaan. Het Groot-Oosten van Nieuw-York heeft, naar aanleiding van het besluit vau het Groot-Oosten van Frankrijk, waarbij de bepaling geschrapt is, bij welke het geloof in het bestaan van een Opperwezen ten vereisebte gesteld werd, op voorstel van den heer Stowel verklaard niemand als vrijmetselaar te erkennen, die in eene loge is ingewijd, in welke het bestaan van het Opperwezen ontkend wordt. Te Nieuw Orleans heerscht in toenemende mate de gele koorts. Prins Hendrik is den 26 uit Duitschland op Soestdijk aangekomen. Prinses Marianneprins en prinses Albert van Pruisen de erfprins en de erfprinses van Saksen-Meiningen hebben den 30 een bezoek aan Amsterdam gebracht. Staten-Generaal. De le Kamer heeft den 30 hars werkzaamheden hervat. Tegen de onderwijswet zijn 761 adressen ingekomen. Tot rapporteurs over deze wet zijn gekozen de heeren v. EysingaPickév. Akerlaken en o. V oorthuyzen. Benoemingen. Tot heemraad der Uitw. Sluizen in Ken- nemerland en Westfriesland is wegens Geestmerambacht en voor den tijd van 6 jaren benoemd de heer 6'. Kroon Mz. Eerbewijzen. De haagsche zangvereeniging Caecilia, van Parijs, waar zij 2 bekrooningen verwierf, terugkeerende, is den 31 met grooten luister ingehaald. Aan het versierd stations gebouw werd zij door den waarnemenden burgemeester, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen door den oud-minister Heemskerk, als president der commissie van ontvangst, door den heer v. Otterloosecretaris van Caecilia's beschermheer (prins Frederik) en door vertegenwoordigers van verschillende muzikale instellingen verwelkomd. De plechtigheid werd met de uitvoering der concoursnummers en van het volks lied besloten. Onderwijs. Verscheidene gemeenteraden in Noordbra- band hebben adressen tot de le Kamer gericht, bezwaren inhoudende tegen de aanhangige wet op het lager onderwijs, hoofdzakelijk wat betreft de benoeming der hoofdonderwijzers en de drukkende lastenwelke de nieuwe wet aan de ge meenten oplegt. Voor het door de orthodox-gereformeerde partij op touw gezette adreswaarin de Koning verzocht wordtzijne goedkeuring te onthouden aan de door hem voorgestelde door de 2e. Kamer bereids met groote meerderheid aange nomen onderwijswet en het volk een school met den bijbel te vergunnen (waartoe genoemde wet scboollocalen en school tijden alreeds voor de godsdienstleeraars beschikbaar stelt), heeft men ruim 300,000 ondert.eekeningen weten te ver werven. De dagbladen deelen staaltjes mede van de wijze hoe. Zoo moet aan eenvoudige zielen gevraagd zijn „zijt gij voor of tegen den bijbel F" en luidde het antwoord na tuurlijk „er voor", dan was het„teeken dan voor het behoud van den bijbel!" Alsof iemand er aan dacht, dat boek af te schaffenHet adres is sierlijk gecalligrateerd en in een koker beslotenen de namen der onderteekenaars zijn in 15 dikke deelen gebondenin even zoo vele keurig bewerkte portefeuilles gelegddie in vergulde letters het opschrift dragen„Smeekschrift om een school met den bijbel". Eene commissie van 21 personen, uit elke provincie 2, aangevoerd door jr. mr. Flout v Soeterwoude, zal een en ander den Koning aanbieden. De minister van binn. zaken heeft afwijzend beschikt op de aanvraag der gemeente Kampen oin subsidie voor het gymnasium aldaar. De heer J. Ham, van den Helder, benoemd hoofdonder wijzer aan de openbare school te Broek op Langedrjk, heeft den 1 Aug. zijne betrekking aanvaard ter vervanging vari den heer J. van Amstel !Vz., als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslagen. Kerkelijke Zaken. Te Akersloot en te Ursem is be roepen ds. J. Benitvan Warder. Ds. L. v. 't Sandtte Oterleekheeft bedankt voor de toezegging van beroep naar Driehuizen en Zuidschermer. Den 29 is in de luthersche kerk te Groningen door ds B. CMosselmans de eerste godsdienstoefening gehouden der nieuw opgerichte remonstrantsche gemeente. Aan de harddraverij te Heilo den 29 gehouden, na men 10 paarden deel; de prijs werd behaald door de Vrome, van C. Dekker, te Heilobereden door B. Duinen de premie door Evavan J. Hennemante Heilo, bereden door den eigenaar, de 2e premie door Goliathvan K. Apeldoorn, te Heilobereden door den eigenaar. Aan den Omval is den 23 de prijsvan f 60behaald door het paard van C. de Vit en de premie, van f 30, door dat van A. Mijts. Aanbestedingen. Bij de hernieuwde inschrijving voor de concessie der tramwegen te Rotterdam is de hoogste aanbieding gedaan door V. D. v. Mourik te Drumpt, en K. B. J. de Bruin Sf Cie. te Tiel, a 106,000. Gieten. Wijlen de heer J. v Eek heeft aan de herv. diaconie te Middelharnis 110,000 gelegateerd; mej. E.J.H. Fillers, vrij van rechten, aan de herv. diaconie te Appeltern een stuk bouwland, ter waarde van f 2000, en aan de bijz. school aldaar een stuk bouwland van ongeveer 1% bunder. De erfgenamen van wijlen den heer mr. O C. Jv. Ho- gendijk v. Domselaar hebben zijne stichting te Tiel, bestaande in 70 huizen, geschonken aan de diaconie der herv. gemeente aldaar. Rampen. Door het onweder van den 25 is te Terwispel een in het veen werkende arbeider, vader van een talrijk gezin en te Onderdendam den knecht van den heer Beukema gedood. Op den Ooster is den 28 gestrand de zweedsche brik Harmonie, van Ornsko'dsvik met hout naar Antwerpen; de equipage werd door de reddingboot van Brouwershaven geholpen door eene sleepbootgered. Het schip is sedert gebroken en een deel der lading aan land gespoeld. Den 29 is te Rotterdam de meelfabriek van de heeren Vijsman Sf Cie., aan den Oostblommerdijkschenwegmet het woonhuis afgebrand. Het kantoor en de voorraadzol ders zijn gespaard gebleven. Het geheel was verzekerd voor 230,000. In den nacht van 2930 Juli is in de Westerhaven te Rotterdam een vaartuig met augurken gezonken waardoor de opvarenden2 broederszijn verdronken. Het scheepje lag te vast gemeerd, zoodat bet bij het opzetten van den vloed water moest scheppen. Een der zweedsche adelborstendie onlangs aan boord der korvet Sagabelangrijke verwond werden, is den 30 in 's Rijks marine-hospitaal te Nieuwediep overleden. Zijn vader was kort te voren aangekomen. Het lijk is den 2 Aug. met militaire honneurs ter aarde besteld. De andere adelborst zal spoedig naar zijne woonplaats Tangstad vertrekkenen, daar hij zijne rechterhand behouden heeft, bij de admini stratie der zweedsche marine in dienst blijven. Misdrijven. De geneesheer G. A. Peters te Souburg is ten gevolge van hersenontsteking gestorven. Hij was lijdendesedert hij eenigen tijd geleden 's nachts bij een ziek kind geroepen werd en toen in eene sloot vieldewijl een daarover liggende plank gedeebeljjk was doorgezaagd. Druipnat kwam hij op de aangewezen hofstedemaar vond daar niemandvoor wien zijne hulp begeerd werd. De justitie doet onderzoek. Rechtszaken. De rechtbank te Maastricht heeft de be devaartwaarvoor de kap laan Gorten terechtstond, niet strafbaar verklaardmaar wel de processiewaaraan de pastoor Syben deel nam. Deze is veroordeeld in de kosten. Het 8e noordelijk zendingsfeest is den 31 bij Win schoten gehouden, opgeluisterd door de «usiekcorpsen uit Groningen Leeuwarden en Assenen door ongeveer 12000 personen bijgewoond. Kermis. De gemeenteraad van Arnhem heeft afwijzend beschikt op een van 800 neringdoende ingezetenen ingekomen adres tot het weder instellen der kermis. De diligence van v. Gend Loos heeft den 31 den laatsten rit gereden van Winterswijk naarLochem. Bijwijze van uitvaart werd zij tot Groenlo gevolgd door een 30tal heeren in rijtuigen gezeten en allen met lange pijpen ge wapend. De diligence rijdt voortaan van de station Lich tenvoorde op Groenlo. Overleden den 2 op zijn buitengoed te Diepenveen mr. G. Dumbar van Deventerlid van de 1" Kamer der Staten Generaal. Staats-Loterij. Trekking der 5'. klasse 2e. week. No. 4074 f 5Ü000, No. 10499 15000, No. 14099, 18342 en 19103 f 1500, No. 381, 1808, 3952, 4766, 5562, 7519, 7553, 8-267, 10069, 11570, 11971, 12222, 12236, 18236, 19066, 19443, 20345 20495 en 20890 1000. KoLONiëN. Atchin. Den 23 Juli zijn de militaire ope- rat.iën begonnennoodig geworden ten gevolge van den jongsten vijandelijken aanval op het door ons bezet gebied. Bij Lambaroe is een kolonne de Atchin-rivier overgetrokken, terwijl eene andere kolonne van Oleh Karang het vijandelijk gebied binnentrok en met groot succes doordrong tot Pekan- Baroeoostwaarts van Lambaroe. Den 24 bereikten de beide kolonnes Lamdjamboe, den 25 namen zij de versterking Senelope stormenderhand in. Eeue derde kolonne rukte den 24 en 25 langs den linkeroever der Atchin-rivier op tot Anak Batoe en nam die versterking. Aan onze zijde werden gedurende de 3 genoemde dagen 11 man gedood en 119 gewond. De gezondheidstoestand der troepen was bevredi gend. Den 26 werden van onze zuiderlinie uit 2 tegenover onzen post te Atoa in de VII Moekim gelegen kampongs vermeesterd. Op de noordkust is Pasangan gebombardeerd, wegens de vijandige houdingsinds geruimen tijd door den Radja aangenomen, hoewel hij zich in 1875 aan ons gezag onderworpen had. Koerong Rijah werd den 22 en 23 door de marine getuchtigdomdat de hoofden en bevolking zich aan zeeroof en aan een aanval op Poeloe Way hadden schul dig gemaakt. Afschrift. OPEN BRIEF aan de Heeren leden der vaste Commissie van Financiën van het Ge meentebestuur dezer stad, door Jhr. N. J. MARTINI van GEFFEN. Edel Achtbare Heeren Uit de Alkmaarsche Courant van 28 dezer nam ik kennis onder de ingekomen stukken bij den Gemeenteraad in de zitting van Woensdag, den 24™ bevorens: 1°. Van de voorgesteld wordende verordening door Bur gemeester en W ethouders betrekkelijk een nieuwe plaatselijke Directe of Verteringsbelasting ter vervanging van de thans bestaande 2°. Van een met hetzelfde oogmerk voorgesteld wordende Inkomen-Tax door het Raadslid, den heer C. V. Bruinvis. In het belang van de betrokken ingezetenen vind ik daarin aanleidingu Mijnheeren in wier handen die ontwerpen zich thans bevinden om berigt en raad daaromtrent meest bescheiden, te doen opmerken 't geen volgt Dat eerstgemeld ontwerp, hoewel met studie en aandacht opgesteld en uitgewerktniet te min hinkt op drie gedach ten. Eerstens op die eener percentsgewijze belastingheffing van de hoofden van huisgezinnen en daarmede gelijk te stel len personen, van de huurwaarde hunner woonhuizen, zooals die voorkomen voor de Rijks personele belasting; ten tweede op die van het hors d'oeuvre eener daaraan gekoppeld wor dende verhooging van helasting der landliedennaar het aantal der door hen gehouden wordende runderenen ten derde op die eener inkomstenbelasting van inwonende per sonen bij derden, beneden de 20 jaren oud en f 300,of meer eigen inkomen hebbende. Dat eene gemeentebelasting op zoozeer uiteenloopende beginselen berustende, niet dan zeer ongelijkmatig kan wer ken en dientengevolge zeer onevenredig zal drukken, ergo, niet dan onbilijk kan zijn in hare toepassingbij onderling vergelijk, laat zich uit den aard der zaak verklaren. Dat het ontwerp-Bruinviswiens hoofd-idée Inkomen-Tax overigens zeer aanneembaar is, om tot een goed resultaat te komen, evenwel niets anders aan de hand doet dan een wel gemeende, doch slecht opgevatte en kwalijk begrepen belas ting op het inkomen uitmuntend door nog ongelijkmatiger verdeeling van lasten, en onwillekeurig (dit neem ik gaarne aan) gepaard gaande in de toepassing met zeer inquisitoriale maatregelen. Want toch volgens de bepalingen van dit ontwerp zal ieder ingezetene in 't genot van f 1500,of daar beneden het juiste cijfer daarvan moeten opgeven tot op f 49,na, en ieder die meer dan f 1500,doch minder dan 3000, heeft tot op 99,— na en zoo vervolgens. Die opgaven zullen dan worden verzameld en de lijsten daarvan worden opgehangen in het voorportaal van het stad huis tot naricht van ieder belangstellende en nieuws gierige, die het helusten mag eens kennis te gaan nemen van het juiste inkomen van Alkmaars ingezetenenieder in het bijzonder. Doen zulke maatregelen onwillekeurig niet denken aan de tijden van een schrikbewind De omschrijving van het zuiver inkomen, volgens letter a in dit ontwerp, is bovendien van dien aard. dat er ten slotte in den regel en behoudens zeer enkele uitzonderingen na bij de daarbij bedoelde eathegorie van belastingschuldigen weinig belastbaar inkomen zal overschieten en hunne teboek- stelling meerendeels hierop zal nederkomen3 af 2 blijft 1, of 9 af 6 blijft 3 terwijl die geheel niets te boek stelt er nog beter aan toe schijnt, indien althans alleen het te boek gestelde in aanmerking wordt genomen, hetgeen men uit den letter van die bepaling moet afleiden. De belastingschuldigen, vermeld onder letter b, zijn weder om van eene veel slechtere conditie; dezen wordt geene andere aftrekking toegestaandan hetgeen zij moeten derven als inhouding voor hun pensioenfonds. Springt hier al dadelijk in het oog, hoe uit de toepassing dezer laatst gemelde bepalingen a en b de schromelijkste onbillijkheid in den druk van zoodanige verordeningen moet voortvloeijennog erger wordt dit ten aanzien van talrijke huisgezinnen met kinderen van aankomenden leeftijd, aange zien deze verordening, sub letter d als regel steltdat elke belastingschuldige, gehuwd zijnde mag aftrekken van zijn inkomen voor levensonderhoud 1 400,en elk ongehuwde 300; doch daarbij moeten buiten aanmerking blijven kin deren (zelfs Van weduwen) tot aan hun 20,te jaarterwijl het toch van algemeene bekendheid is, dat kinderen van toe genomen leeftijd, vooral jongens van 15 tot 20 jaar in den regel meer voedsel en andere benoodigdheden benutten, dan volwassene menschen. De achtervolgende bepalingen, hoe handel- en- zaken doende personen aan te slaan, die in den loop des jaars zich alhier komen vestigenwaarbij wederom van een geheel ander be ginsel wordt uitgegaan dan het voormelde, alleen geldig voor den overjarigen inwonerte weten naar het van zijnen aanslag in de Rijks Personele belastinghoofdsom en op centen. mag voorzeker wel onder de curiositeiten eener In komsten-belasting worden gerangschikt. De beide besprokene ontwerpenzooals aangetoondniet dan tot een zeer ongelijke verdeeling en niet billijken druk van lasten kunnende leiden, zoo is het niet alleen wenschelijk, maar noodzakelijk te achten, dat geen derzelve in toepassing komt, althans zooals zij daar liggende zijn. Derzelver res pectief hoofddenkbeeld, of hoofddoel a. eene Directe Verte ringsbelasting, b. Inkomen-Tax komt niettemin zeer aanneem baar en ook uitvoerbaar voor en kan zeer gelijdelijk langs twee verschillende wegen bereikt wordenmen heeft slechts de keuze te doen tusschen a. Eene Directe Vertering s-belasting, op gelijkmatige basis, soortgelijk als die vroeger in Amsterdam jaren achtereenvolgend geheven en algemeen aldaar gekend is onder de benaming van Équivalent-belasting, of: b Eene normale Inkomste n-b elasting op loyalen en milden grondslag. Helt men over tot het beginselsub a dan neme men eenvoudig als eersten grondslag de huurwaarde der woon huizen en derzelver aanhoorighedendoch niet der Rijks Personele belasting, welke zeer onevenredig en verwrongen is en veel te weusctieu overlaat; maar de Kadastrale volgens

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 2