Tachtigste Jaargang. No. 33. ZONDAG dfM-encie (Officieel (Bcbcclte SSlckclijköcïtc Berichten Stelgie. Frankrijk. Ilusiantl. Sïmsiiifttnie. Servie. Turkifë. 'ËLw ütscrland. KENNISGEVING. Het HOOED van liet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat bet kohier voor het patentregt, voljaars, dienst 1878/79 op 9 Augustus 1878 door den Heer Provincialen Insoecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den M Aug. 1878. A. MACLAINE PONT. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polieie liet navolgende voorhandenalseen lombardbriefjecctz bloedkoralen kettingieeen portemonnaie met geldeen glacé handschoen, een portemonnaie, een manchet, een kuiper-strekmes, een handschoen een knop van een parapluieen ooorsJiootje een lapje bruine stof, een portemonnaie en een paarsch jak. Overeenkomstig een ministerieel besluitna de aanslagen op het leven van den Keizer uitgevaardigd, hebben de chefs der verschillende afdeelingen zich beijverd om de sociaal democratische elementen uit de regeerings-amblenaren zorg vuldig te verwijderen. Thans hebben ook de gezamenlijke regeerings presidenten eene bekendmaking gedaanwaarin het de ernstige plicht genoemd wordt der koninglijke spoor- wegbesturenin overleg met de hoofden der politie niet slechts de tot de sociaal-democratie overhellende personen uit het beambten- en werkliedenpersoneel te verwijderen maar ook te zorgen, dat voortaan geene nieuwe tot, die partij behoorende ambtenaren enz. worden benoemd. Daartoe worden voorts maatregelen bij het afgeven van attesten enz. voor geschreven. Het bestuur van de conservatieve kiesvereeuiging in het Koningrijk Saksen heeft al zijne geestverwanten aangespoord om bij de herstemmingen voor den Rijksdag voor de natio- naal-liberalen tegen de sociaal-democraten partij te kiezen. De minister-conferentie te Heidelberg isna tot eenstern- migheid gekomen te zijn omtrent de belastinghervorming, den 8 gesloten. Bij besluit van den kroonprinsop last des Keizersis de Rijksdag tegen 9 Sept. bijeengeroepen. Na den 2 Juni zijn in het Rijk 563 personen wegens majesteitsschennis aangeklaagd. Slechts 42 zijn vrijgesproken. Onder de 521 veroordeelden telt men 31 vrouwen, waarvan de meesten te BerlijnBreslauBonn Elberfeld Hille Mannheim enz- "Vijf der veroordeelden maakten zelf een einde aan hun leven. Bij de herstemmingen zijn o. a. tot leden van den Rijksdag verkozente Munchen Ruppert, ultramontaan, met 9713 st'., tegen 6524 op v. Staujfenbergnationaal-liberaalte M »inz dr. Moufang ultramontaan, te Berlijn Fritsche, socialist, met 22,014 st. tegen 20,182 op Zelle, fortschritt, te Dresden Bebel, socialist, met 11618 st. tegen 10697 op den minister v. Friesen, te Breslau oostelijk district Reinders, socialist, met 9768 st., westelijk district Biirqersfortschritt, met 10215 st. tegen 8818 op Krücker, socialist, te Darmstadt, Büchncr, fortsckrit, te Hagen Richter, fortschritt, te Lennep Vowinkel, Rijks-partij. Pruisen. Dc sociaal-democratische Freie Press ever wachtende dat de nieuwe Rijksdagvolgens den wensch der regeeringhet verband der sociaal-democratie met éénen slag zou kunnen vernietigengeeft baren geestverwanten de volgende raadgevingen: „Mogen wij er dan niet langer voor uitkomen dat wij sociaal-democraten zijn en laat men de cbristelijk-soeiale zwendelarij doorgaan, dan huichelen wij maar een weinig trouw aan den Koning en wat godsvrucht, laten ons door d". Stacker [het, hoofd der „christelijke socia listen"] bekeeren en verbreiden onze denkbeelden onder valsche vlag. Komt nu de onvermijdelijke losbarstingdan i$f,en wij het ons opgedrongen masker vallen en lachen de domooren uitdie ons door hunne dwingelandij en dweep zucht genoodzaakt hebben om uit openlijke heimelijke, maar daarom slechts te nadrukkelijker sociaal-democraten te worden." Voor de kerk, bij wijze van dankbetoon voor de redding van den Keizer op te richtenis tot dusver 22000 mark bijgedragen. De Kamer heeft den 7 met 63 tegen 50 st. een wetsont werp aangenomenwaarbijten behoeve van het in te stel len departement van onderwijscredieten tot een bedrag van 1,030,369 fr. van het dept. van binn. zaken worden overgeschreven. Van wege de rechterzijde werd het bestre den dfior de heeren Woeste en Jacobs en van wege de re geering verdedigd door den president-minister, Frére-Orban, en uSÜ minister Rolin Jaequemyns. Eerstgenoemde verklaarde zich geenszins achter bijzaken te willen verschuilen en voor de ware reden van het wetsontwerp onverbloemd te wil len uitkomen, „Wij zien", zeide hij „rondom onshet geheele land dooreene menigte inrichtingen verspreid waarin men onze eonstitutioneele beginselen bestrijdt waarin men onderwijstdat, deze eene pest zijn en eene zinneloosheid. Wij hebben ons dus te verweren tegen een werkelijken aanvalonze lands-instellingen te verdedigen. Wij achten, dat wij een grooten plicht hebben te ver vullen namelijk van onze eonstitutioneele beginselen te ver dedigen, Zietdaar de ware reden voor de stichting van het nieuwe departementHet openbaar onderwijs moet onzijdig zijn De rechten van het godsdienstonder wijs zullen gewaarborgd wordenmaar meer kan de priester niet begeeren. Een recht van toezicht op de onderwijzers op de lessenop de boeken op bet wereldlijk onderwijs dat .zullen wij nimmer toestaan." De heer Rolin voegde bierbij „Het doel van het nieuw departement is, een leger, niet een revolutionair leger, maar een leger van orde en vrijheid, te stellen tegenover het leger, dat onze eonstitutio neele instellingen bestrijdt." De verspreiding is verboden van een te Madrid door den maarschalk Bazaineonder den naam van Emile Codellano uitgegeven vlugschrift, waarin bij bijzonderheden mededeel! over zijne ontvluchting uit bet fort S. Marguerite. Zekere juffr. l)odu, directrice van het telegraafkantoor te Montreuil sous Bois, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Ten tijde van den oorlog met Duitsohland had zij. door bet onderscheppen van eenige depeches van duitsche zijdefranscke troepen van een wis verderf gered. Zij was reeds op het punt van deswege ter dood gebracht te worden, toen haar gratie verleend werd. Zij was tot hare moedige daad in de gelegenheid geweestomdat de telegraafdraad door de kamer liep, waarin men haar had opgesloten. Het, miniatuurscheepje Aautilusvan Boston, bemand met 2 personenis den 8 laatst komende van Muilion Cove te Havre binnengeloopen. Er ziin proefnemingen gedaan met de telephoon tusscben het tentoonstellingsgebouw te Parijs en Versailleswelke ten volle geslaagd zijn. Na jarenlange tegenkantingmet name van wijlen den heer Leverrier, heeft de Academie van Natuurwetenschappen, met 26 van de 39 uitgebrachte st., den heer Charles Darwin tot correspondeerend lid benoemd. De 3500 koetsiers der Compagnie Générale des Petites Voitures te Parijsdie het werk gestaakt hebben zijn zoo goed mogelijk vervangen door liefhebbersdie 4 franken daags, behalve de fooien, vèrdienden. Den 13 was, ten gevolge van enkele concession der Maatschappij en van ver deeldheid onder de leiders der beweging, het werk reeds door meer dan de helft der oude koetsiers hervat. Een 12jarig meisje uit MainzKlee'sberg genaamd, heeft bij het concert van het parijsche Conservatoire den eersten prijs voor pianospeleen vleugel van Erard ter waarde van 3500 fr., behaald. Het, Journal Officiel vermeldt, benoemingen en overplaat singen bij de hoven van appelde rechtbanken van eersten aanleg en de vredegerechten 159 personen rakende. Het Journal des Débats betuigt hierover zijne tevredenheid. Bij besluit van den President der Republiek vau den 8 zijn wederom 25 wegens den Commune-opstand veroordeelde personen in meerdere of mindere mate begenadigd. Het stoomschip Junon is dezer dage van Marseille ver trokken tot het doen eener wetenschappelijke reis om de wereld welke 320 dagen duren zal. De reizigers zijn 22 in getalwaaronder 1 nederlander. De internationale munt-conferentie is den 10 te Parijs ge opend. De minister Say werd tot voorzitter benoemd. De heer Benton bracht uit naam van de Ver. Staten een woord van dank aan de mogendheden, die aan de uitnoodiging ge volg hebben gegeven, t. w.: Belgie, Prankrijk, Gr. Brittanje, Griekenland, Italië, Nederland. Oostenrijk-Hongarije. Zweden en Noorwegen er, Zwitserland. Den 11 is te Ckamounix een gedenkteeken ingewijd ter eere van Jacques Balmat, den eerstedie den top van den Mont-Blanc beklom. Den 12 is te Parijs de jaarlijkscbe vergadering geopend van bet Algemeen Israëliet,isch Verbond, dat,, 12 jaren geleden opgeriohttbans 20000 leden telt. De heer Cré- mieux het 82jarige republikeinsche lid van den Senaat, zat voor en hield eene warme lofrede op Frankrijkhetwelk in zijne vertegenwoordigers op het Congres zich den waardigen opvolger van het Frankrijk van 1789 op het stuk der gods dienstvrijheid getoond had. Het, Parlementslid Henry Drummond IVol/f is tot britsch lid benoemd der europeesche commissie voor de organisatie van Oost-Rumelie. Den 6 ontvingen lord Beaconsfield en lord Salisbury eene deputatie van 350 conservatieve vereenigmgen uit Engeland en Wales. Zij bestond uit ongeveer 1500 personen en kwam de ministers geluk wenscben met den gelukkigen uitsiag van het Congres van Berlijn en met, de goede regeling der zaken in het Oosten. Lord Beaconsfield wees in zijn antwoord op de noodzakelijkheid van goede organisatie en tucht voor de conservatieve partij wees op de voorrechtendie de En- gelschman en bepaaldelijk de engelsche werkman geniet en op de groote beteekenis der conservatieve werkmans-veree- nkingen. Lord Salisbury sprak in gelijken geest; hij ver geleek Eugeland met Duitschlandwaar zij die bij bet handhaven van orde en het tegengaan der socialistische woe lingen het meeste belang hebbenin tien a twaalf partijen gesplitst zijn. Hij nam daaruit aanleiding om de engelsche conservatieven te vermanen tot aaneensluiting en tot het vergeten van kleinere punten van verschil. De regeering heeft aan de curatoren van het Britsche Museum 20,000 p. st. toegestaan voor verdere opgravingen in Mesopotamie. Aan den bekenden oudheidkundige Ras- sain die kort geleden attaché geworden is bij bet, britsche gezantschap te Konstant.inopelzal de leiding van de na sporingen worden opgedragen. Den 6 is een kruitmagazijn nabij eene kolenmijn te Morley door den bliksem getroffen en in de lucht, gesprongen. Wegens den feilen regen was alle werkzaamheid en verkeer in den omtrek gestaakt, zoodat er geen verlies van mensehen- levens te betreuren is. Door het Central Criminal Court te Londen is den 7 vrijgesproken de beer Kinghandelaar in drogerijendie violetpoeder voor uitwendig gebruik in zulke mate met arsenicum bad toebereiddat men daaraan den dood van ettelijke kinderen toeschreef. Met den gezondheidstoestand der naar Cyprus gezonden troepen moet het, volgens bij de Daily .News ontvangen be richten, slecht gesteld zijn. Er is besloten, de indische troe pen terstond te doen vertrekken en reeds den 11 is de in scheping begonnen. Ook meldt genoemd bladdat de turksche regeering de gelden van de pachters reeds tot 1 April 1879 heelt geïnd. De iersche zoogenaamde nationale bladen duiden bet den beer Buttden leider der iersche partij in het Lagerhuis zeer euvel, dat hij bij de stemming over lord Hartingtons motie niet alleen met de conservatieven mede gestemd, maar ook tegen de motie gesproken heeft. Ook betreuren zij het, dat de iersche leden niet beslist ééne lijn hebben getrokken, en dat sommige met de liberalenandere met de conserva tieven zijn medegegaan. Ook dit wijten zij aan den heer Buttdie niet eens eene poging heeft gedaan om in eene voorafgaande bijeenkomst der partij eenheid van handeling te verkrijgen. Ettelijke rooomsclie en protestant,sche ierenden 11 in den spoortrein van Newry gezeten, kregen onderweg twist en maakten van messen en revolvers gebruik ten gevolge waarvan een hunner, zekere Gough, omkwam. Te Portadown werd bet gezelschap aangehouden en werden twee mannen die revolvers bij zich hadden gevangengenomen, Hoogerhuis, Den 13 is het wetsontwerp, waarbij de verkoop van sterke dranken op zondag in Ierland beperkt wordtvoor de tweede maal gelezen. Lagerhuis. Den 6 is tip regeering gemachtigd o; i voor 2 miljoen se iatxist.-ili aften uit te geven tot dek&ing van het. te kort, dat in „et ge; eel op 4,307,000 geraa nd is. Het, in Fe bruari aangevraagde buitengewoon crediet van 6 miljoen p. st. was met 427,000 p. st. overschreden. Verder werd nog 6 miljoen p. s. noodig geacht, daaronder begrepen de onkos ten die voor den oorlog tegen de kaffers geraamd werden. Hiervan kon men echter nog aftrekken het, surplus van de raming van dit, jaar, dan bleef er over 4,307,000 p st,. De minister wensckfe die uitgaven over 3 jaren te verdeelen en van daar zijn voorstel. De heeren Gladstone, Childers en Campbell verweten de regeering dat zij de noodige uit gaven veel te laag geraamd hadhoewel zij in Maart, reeds degelijk plan had op de onl bieding der indische troe pen en de bezetting van Cyprus en den kaffer-oorlog kon voorzienen dat zij weinig vertrouwen moest hebben in den bijvaldien hare buitenlandsche politiek bij de natie gevon den haddaar zij de natie geene kleine verhooging van be lasting durfde opleggen om de onkostenwelke die politiek noodig gemaakt had, te bestrijden. Den 7 zijn de aanvullings-credieten voor het dept. van oorlog, ten bedrage van 1,545,(100, goedgekeurd. De heer Stanley heeft bij die gelegenheid het gebruiken van indische troepen tot het bezetten van Cyprus verdedigd. Dit was, zeide hij, maar een voorzorgsmaatregel. Binnen 4 of 5 weken zouden de bedoelde troepen weder naar Indie vertrekken. Het eiland zou niet als vesting worden ge bruikt. 2 Bataljons europeesche soldaten en eene batterij zouden genoeg zijn om er het britsch gezag te handhaven. De minister Northcote zeide dat er onderhandelingen met de Porte over de uitvoering der overeenkomst gevoerd wer den en eenigen tijd zouden kosten. In antwoord aan den heer Fawcettdie wijzende op de belangrijke taak waartoe Engeland zich jegens Klein-Azie verbonden hadverlangdedat de regeering geene overeen komst met Turkije betreffende de in te voeren hervormingen zou sluiten zonder voorkennis van het Parlementbeeft de minister Nortlicote den 8 verklaarddat hij geen bepaald program kon overleggen van die hervormingen en van de daarvoor te geven waarborgen. De nog hangende onder handelingen hebben ten doel het sluiten van een traciaat omtrent sommige punten, die in de eerste plaats voorziening vereischenhet belastingstelselbet rechterlijk stelsel en het policiest'élsel. De Porte had zich thans met, vele andere zaken bezig t,e houdenen hoewel de regeering niet be doelde de zaak geheim te houdenzou zij wellicht eene beslissing moeten nemen op een tijdstipwaarop het onmo gelijk was het Parlement te raadplegen. Ook achtte hij de toestemming van het Parlement voor de détails niet noodig. Den 10 is bij tweede lezing een ontwerp aangenomen, dat de bevoegdheid der britsche rechtbanken uitbreidt over de zee tot op 3 mijlen afstands van de kust. De wet tegen den verkoop van sterken drank op zondag in Ierland werd eindelijk voor de derde maal gelezen na verwerping met 63 tegen 22 St., vau een amendement der tegenstanders, waarbij eene schadeloosstelling aan de herbergiers werd toe gekend. Koloniën. Men vreest in Brilsch-lr,diewegens het, lange uitblijven van den mouson, voor een nieuwen hongers nood niet alleen in de noordwestelijke provinciën, maar ook in het district Bombay en andere deelen des Rijks. In bet gouvernement Madras vertoonen zich tot overmaat, van ramp ontzaggelijke massa's sprinkhanendie zeer groote schade aan de velden toebrengen. Te Kars heeft eene uitbarsting in de mijnen plaats gehad, waardoor een brand is ontstaandie het beste gedeeltfe der stad iu de ascb gelegd heeft. Naar Midden-Azie wordt eene militaire expedilie onder nomen ten doel hebbende het bezetten van 6 kleine kha- naten, gelegen tusschen de Amu-Darya en de Hindoe-Koesh. Te Odessa beeft het volk partij getrokken voor eenige door den krijgsraad veroordeelde personendie gezegd worden de gevoelens der zoogenaamde nihilisten t.e zijn toegedaan. Het volk bestormde bet, gebouw, waar zij gevangengehouden werden; 14 soldaten verloren daarbij het, leven. Tot den Emir van Afghanistan is eene deputatie van 3 officierenonder geleide van kozakken en usbeken gezonden, ter overbrenging van brieven van den Czaar, van den gou verneur van Samarkand en den gouv.-genl. van Turkestan. Ook uit Britsch-Indie begeeft zich eene deputatie naar Kaboel. Den 7 is aan de spoorwegstation te Fratesti een doos toet, dynamiet gevallen en ontploft, waardoor een aantal andere doozen, die opgeladen werden insgelijks gesprongeD 50 russische soldaten omgekomen 35 gewond 6 spoorwegwa gens en de station vernield zijn. De regeering heeft aan de oostenrijksehe kennis gegeven, dat, zij aan de bosnische grens troepen bijeent.rektten einde bare verplichtingen als onzijdige mogendheid te kunnen na komen. Deze dankbare plichtsvervulling van Servie is te danken aan Oostenrijks bemoeiingen om op het Congres het villajet, Pirot aan Servie te doen toekennen. De minister van buit, zaken heeft den 6 eene circulaire aan de turksche agenten gericht, waarin gezegd wordt, dat de Porte opstand voorziet in de streken waar eene muzel- mansche bevolking is en die bij Servie of Montenegro ge annexeerd zullen worden of tot het Vorstendom Bulgarije behooren. De Porte verklaart gedaan te hebben wat zij kon om de gemoederen tot bedaren te brengen maar ontslaat zich verder in dit opzicht van alle verantwoordelijkheid. Zij voedt, geene hoop, dat hare pogingen met goed gevolg bekroond zullen worden en acht het, daarom zaak alle ver antwoordelijkheid van zich afschuivendeden waren stand van zaken aan al de mogendheden te doen kennen. Volgens instruct,iën van den heer hayard heeft de brit sche consul op Creta eene depeehe aan de Nationale Verga dering van dat eiland gezondenwaarin hjj verklaartdat de britsche regeering trachten zalvoor het eiland een re- geeringsvorm te verkrijgendie heilzaam voor de bewoners zal blijken (e zijn. De ambassadeurs hebben de Porte bewogen om hare cir culaire over de grieksehe grenskwestie in te trekken en door een gematigder stuk te vervangen. Een bericht, uit Kon- stantinopel zegt,, dat de Porte besloten heeft, aan Creta zeer uitgebreide eoncessiën toe te staan maar de eischen van Griekenland van de hand te wijzen, daar deze haar niet gerechtvaardigd voorkomen. Voor het tot, stand komen eener overeenkomst met Oosten rijk betreffende Bosnië en de Herzegowina blijft de Porte eischen, dat een termijn zal worden bepaald voor den duur der oostenrijksehe bezetting, en dat. al werd die bezetting verlengd, de ambtenaren zullen optreden in naam van den Sultan. Van andere zijde wordt stellig verzekerd, dat de Porte [ziende dat bedoelde gewesten ook zonder hare toestem ming binnen weinige dagen door de oostenrijkers zouden bezet, zijn] den 10 een telegram naar Serajewo heeft gezonden waarin zij nadrukkelijk verklaart,, dat zij het met, de oosten rijksehe regeering over de grondslagen der te sluiten overeen komst eens is, dat de oostenrijksek-hongaarseke troepen Bosnië derhalve niet als vijanden maar als vrienden betre den en dat alle verzet derhalve doelloos en noodlottig is, Genl. Todleben heeft eene overeenkomst, met eene russische maatschappij gesloten om hem in 20 dagen 50 schepen te leveren voor het terugbrengen van de russische garde naar Rusland. Het overschot van het russische leger zal dan naar Oost-Rumelie terugtrekken en Adrianopel zal binnen 6 weken ontruimd worden. De Polit. Corres'p. meldtdat de russische ambassadeur eene nota aan de Porte heeft doen toekomen, waarin zijne regeering verklaart de russische troepen uit, de nabijheid van Konstantinopel eerst dan geheel terug té zullen 1 rekken wanneer de bepalingen van het berlijnsche tractaat volledig nasrekomen zijn, de grieksche grenskwestie daaronder be grepen. Klein-Azie. De gewapende bevolking van Batoum \vii zich te weer stellen tegen de russische occupatiebare hoofden hebben den 7 met elkander beraadslaagd' en besloten te strijden20000 bergbewoners staan öe grenzen vau de Tschoroek, \baily Neg$ I Bulgarije. De forten ten noorden van Varna zijn door de turken ontruimd en door de russen bezet. Bosnië. De Polit. Corresp. deelt mededat de befaamde Hadji Loja slechts bet werktuig is van een bosnisch Verbond, dat onder stilzwijgende toestemming der turksche overheden zou zijn t,ot, stand gekomen en drie ojiperhoofden aangesteld heeft: Hadii Loja zelf te Serajewo, zekeren Aziz Stuper te Livno en Hadji-Kulinovicz-bey te Travnik. Stuperom zijne dweepzucht en geweldenarij gevreesd houdt sterke positiën rondom Livno en beschikt reeds over verscheidene duizend man. De krijgsmacht van Kulinovicz moet nog sterker zijn. De reden waarom de belangrijke stad Banjaluka [2Ü000 zielen waarvan 1C000 mohammedanen] zjc a vrijwillig aan de oostenrijkers onderworpen heeft-moet gezocht worden in eene aanschrijving van Hadji Loja aan de begs aldaar, om bun vermogen voor het, aanwerven van troepen beschik baar te stellen. De oostenrijksehe hoofdkolonne met zijkolonnes is den 6 onder stroomenden regenop marscb gegaan naar Maglaj dat door de voorhoede 's namiddags te 4% uur bereikt, werd. De met het oog op eene onttrekking vroeger aangekomen linker vleugelkolonne verontrustte door kanonschol en het kamp der opstandelingen aan den linker oever der Bosna. De opstandelingen trachtten op Zepce terug t,e trekken. Bij Caiskopolje werden zij echter door de rechter vleugel kolonne onder den overste Kinnart in de flank en den rug aangegrepen. Na een gevecht van een ha f uur verloren zij twee vaandels, vele wapenenammunitie en levensmiddelen terwijl velen waren gesneuveld. Eene afdeeling van ruim 20 man werd in de Bosna gedreven, waar zij allen verdron ken. Het, verlies der oostenrijkers bedroeg slechts 2 ge sneuvelden en 10 gewonden. Van de straf, aan Maglaj, wegens den verraderlijken aanval op het van Zepce terug- keerend escadron huzaren toegedachtkon niets komen omdat men de stad volkomen verlaten vond, met uilzonde ring van enkele christen-gezinnen. Yan de 70 „gevallenen" van genoemd escadron zijn een 25tal, die zich in de bosschen gered haddenuiterst afgemat teruggevonden. De achter gelaten dooden zijn gruwelijk verminkt geworden. Naar aanleiding van bedoelde overrompeling heeft de genl. Philoppomch in eene proclamatie de krijgswet afgekondigd voor al de door de oostenrijkers bezette gewesten. Daar onder zullen vallen alle misdaden tegen de oostenrijksehe krijgsmacht, bedreven en in het algemeen de misdaden van moorddiefstalbrand opstand enz. Aan de stad Maglaj heelt de genl. eene boete opgelegd vau 50000 gulden, welke binnen 30 dagen vrijwillig opgebracht en anders met geweld ingevorderd zal worden. Een paar gevangenen uit bet gevecht bij Zepce (zie lager), die kleedingstukken der vermoorde huzaren bezaten zijn gefusilleerd. De 7'. divisie, die den 4 zonder tegenstand voorttrok heeft den 5 bij Varczar-Vakouf en den 7 bij Jaicze gevech ten geleverd tegen aanmerkelijke afdeelingen „opstandelingen." Laatstgenoemden, den 7 uit 3 bataljons geregelde troepen en ongeregelde benden bestaande, ?ijn na 9 uren strijdens en met verlies van veel gevangenen op de vlucht geslagen waarna de versterkte stad Jaicze door de oostenrijkers bezet werd. Van dezen waren een luitenant en eenige manschap pen gesneuveld en 6 officieren en 140 man gewond. Den 7 zetten 2 brigades der 6e. divisie zich over het uiterst moeilijke bergachtige terrein van Maglaj naar Zepce in beweging. De vijand ongeveer 6000 [een ander bericht zegt ongeveer 10000] man sterk met, 4 stukken geschut werd achtereenvolgens na hardnekkigen tegenstand uit twee stellingen verdreven. De strijd duurde meer dan 6 uren. Het 27" bataljon jagers dwong door een flank-aanval een bataljon geregelde turksche troepen met 7 officieren de wa penen neder te leggeneen ander dergelijk bataljon wist te ontkomen. Generaal Philippovich en zij l gevolg waren her haaldelijk aan bet vijandelijk kanonvuur blootgesteld. Het verlies der oostenrijkers bedroeg 58 dooden en gewonden. De opstandelingen zijn na het gevecht naar Serajewo gevlucht. Het hoofdkwartier is den lu met de 6e divisie, na onge hinderd de bergpassen van Vranduk doorgetrokken te zijn en Castell bezet te hebben te Zenica aangekomen alwaar de bevelhebber door de catholieke bevolking hartelijk ver welkomd werd. De 7' divisie heeft den 10 Travnik bezet.. De vereenicing dezer divisie met de hoofdkolonne heeft den 12 bij Viteg plaats gehad. De 20ste divisie, onder Szaparykon den last om tot Zwornik door te dringen voorloopig niet volvoeren. Zij leverde den 4 bij Graeanica en den 8 bij Hanpirkovac voorposten-gevechtenterwijl zij den 9 en den 10 voortdu rend strjjd leverde hij Tusla. Belemmerd door onoverko melijke zwarigheden bij de verpleging en door het bezwijken van schier alle trekdieren achtte Szapary, zonder door den vijand er toe gedwongen t,e zijn t.ot verzekering van zijne communicatie-lijn het raadzaam op Graeanica terug te trekken. Zijne verliezen zijn nog onbekend. Door den Prov- Raad der Herzegowina is besloten en door den gouverneur is dientengevolge gelast, dat de bevol king alle achterladers, waarvan in den laatsten tijd omstreeks 80,000 stuks in Bosnië en de Herzegowina verdeeld moeten zijnmet de ammunitie zal uitleveren. De ouderwetsche vuurwapenenpistolen en hartsvangersdie der bevolking deels als sieraad, deels als verdedigingsmiddelen in afgelegen streken dienen, behoeven niet afgegeven te worden. Op verzet tegen uitgevaardigde verordeningen staan strenge straften maar de krijgswet of de staat van beleg is voor de Herze gowina nog niet afgekondigd. De turksche ambtenaren be houden hunne betrekkingen. Oostenrijk, llet over de post bezorgen van de sociaal democratische berlijnsche Freie Presse is verboden. De Gemeindezeitunq en de Neue Freie Presse zijn den 9 in beslag genomen, de laatste wegens beschouwingen be treffende liet bezettingsleger. De Pokrokliet, orgaan der „Oude Czecken", en de Na- rodni Lislidat der Jonge Czecken", hebben aan bet hoofd hunner nummers van den 8 eene gelijkluidende verklaring openbaar gemaakt, volgens welke beide partijgroepen bij de aanstaande verkiezingen voor den boheemscken Landdag geene verschillende candidaten zullen stellen en al de ver- kozenen lot ééne gemeenschappelijke club zullen behooren welker besluitenbij meerderheid van stemmen genomen voor allen bindend zullen zijn. De gewezen Keizerin van Frankrijk is den 11 van Weenen naar Salzburg vertrokken, om op hare reis naar A reuenberg een bezoek te brengen aan Keizerin Elisabeth te Ischl. Hongarije. Voor den Rijksdag zijn verkozen 1 GS libe ralen 46 van de vereenigrle oppositie30 van de uiterste linkerzijde, 7 nationalen, 8 tot geene parljj behoorende. Er moeten 8 herstemmingen plaats bobben, De president-mi nister Tisza is te Sepsizzent-György en te Sckemnitz met alg st. gekozen. De regeringspartij heeft 20, de, uiterste linkerzijde 3!) zetels jrftwonnen, en de partij, die zich eenige maanden geleder» onder den naam van vereenigde oppositie gevormd !\ad, 50 zetels verloren. Na een negendaagscken, soms zeer hartstocht,elijken st rijd heeft den 8 de Nationale Raad de door het Eedgenootschap voor den Gothardspoorweg te verleenen toelaag met 87 tegen él st, goedgekeurd, De voorstanders verdedigden het voor« De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Gents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,SS, franco per post f O.fift. afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1