3 aanzien een juister bepaling te makenik zal haar gaarne over nemen zij betreft niet het hoofdbeginsel maar een der bijzaken van mijn voorstel. Het voorstel brengt in de toepassing zeer inquisitoriale maatregelen mede met nameopgaaf der inkomsten be neden de 1500 tot op 49 navan f 1500 tot 3000 tot op 99 naenz en ophanging der lijsten tot naricht van belangstellenden en nieuwsgierigen in het voorportaal van het raadhuis. Inquisitoriaal is een onaangenaam woord voor nederlanders, die eenmaal de wapenen opnamen om de inquisitie te weren. Komt het in deze zaak te pas of liever brengt mijn voorstel in de toepassing maatregelen mede, die aan inquisitie doen denken? Mijns inziens in geene deele. Niemand is volgens mijn voorstel verplicht aangifte van zijn inkomen te doen niemand die 't niet verkiest. Maar ik meen dat er velen zullen zijn die 't wel verkiezen die er geen bezwaar in zien, omdat zij al vonden zij 't eenigermate onaangenaam, het zeker nog onaangenamer vinden als hun op grond van zekere vermenigvuldigingeen vermoede lijk inkomen wordt toegekend waarvan zij moeten betalen, maar dat hun werkelijk inkomen ver te boven gaat. Indien men geene aangifte indientof naar de meening van B. en Wgeene vol doendestellen dezen aan den raad het vermoedelijk inkomen voor, en deze vergadering, nadat eene commissie uit haar midden den belanghebbende heeft gehoord beslist, d.i. stelt het vermoe delijk inkomen naar hare overtuiging vast. Maar komt dit niet neêr op de tegenwoordige wijze van aanslaan nu de belasting schuldige even lijdelijk is? Gewis niet: de stomme cijfers van vermenigvuldiging van huurwaarde en mobilair gedoogen geene afwijkingal is ook de belastingschuldige overtuigddat de daarop gegronde aanslag buiten verhouding tot zijn werkelijk in komen staat; maar eene vergadering van 15 verkoren ingezetenen, die bekend is en zich nog meer bekend tracht te maken met den toestand der belastingschuldigen oordeelt niet naar de uitkomst eener formule maar naar billijkheid. Hier mag zeker gelden het basterd-latijnsche nos kennimus nos en met het oog daarop is een income-tax voor eene kleine gemeente aannemelijker dan voor eene groote. Neemt men het vorenstaande in aanmerking, dan verliest de open baarheid der kohieren veel van het verschrikkelijke, dat de heer 31. er in vindt. Het staat ieder vrijal of niet op de lijsten der aan giften te figureerende lijst der aanslagen duit echter geene uitzondering. Is dat zoo erg? Aanslagen voor grondbelasting, personeel en patent worden reeds jaarlijks ter wille der kieswet gepubliceerd en doen een vermoedelijk inkomen gissen de aan slagen voor de income-tax gaan een stap verder, en brengen ook de niet door den fiscus getroffen inkomsten aan het lichtedoch slechts met zekerheid wat betreft hen die geen bezwaar in eigen aan gifte zien, en naar zorgvuldige raming wat betreft anderendie het liever op B. en W en den raad laten aankomen. Maar allen die zich zelf aangeven," zijn niet boven de verdenking van onoprechtheid

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 10