if> keuze slecht en er Diets anders in dan eene bestendiging^ van het viceerendedoor een onzer oudste raadsleden „vicieus'' ge noemde stelsel (gedrukte Raadmotulen 1878, bl. 81): de bestaande onbillijkheden zullen eenigermate verplaatst worden, maar weder jaar op jaar dezelfde personen treffen ten voordeele van anderen. De huurwaarde, die geene rekening houdt met eigendom of huur van perceelen met groote en kleine gezinnen met meerdere of mindere behoefte aan localiteit voor het drijven van affaires, kan misschien geduld worden in een zeer samengesteld belasting-sys teem waarbij de uit den aard der zaak aan alle grondslagen klevende onbillijkheden eenigermate door elkander worden ge compenseerd als eenige of hoofdfactor voor eene gemeentelijke verteringsbelasting verdient zij afkeuring te meer omdat zij met de andere grondslagen der personeele belasting reeds door het Kijk gebezigd wordt en de gemeenten van haar beduidende opcenten (hier ter plaatse 50) heffen. Haar en het mobilair ten derde male ook als grondslagen voor eene zelfstandige gemeentebelasting, te gebruiken, is het leggen van drievoudigendruk op dezelfde subjec ten. De gemeentewet heeft trouwens in art. 243 verboden een of meer grondslagen van de personeele belasting uitsluitend als grond slagen voor eene directe gemeentebelasting te bezigen en is dit tot nog toe oogluikend toegelaten door n.b. eene reductie voor kinde ren boven zeker aantal als een bijkomenden grondslag aan te merken, het alleszins juiste verbod houdt daarom niet op te bestaan en kan door ieder minister weder in zijn volle kracht hersteld worden. Voorden belastingheffer zijn grondslagen als huurwaarde en mobilair zeer fraai, ook ter berekening van een vermoedelijk inkomen. Zij slaan raak al is het ook in het honderd en dulden geen ont komen al is het met de stukken te bewijzen dat zij dan eens tot eene te hooge dan eens tot eene te lage schatting van het inkomen aanleiding geven. De belastingschuldigen echter zijn er slechts mede ingenomen voor zoover zij hun eene te lage schat- ting verzekeren, en dezulken zwijgen tevreden en de anderendie zich eene te hooge schatting moeten laten welgevallen, zwijgen ookomdat alle verzet met heenwijzing naar de grondslagen verijdeld wordtmaar niet tevreden. Zoo is het nu en zoo zou het ook blijven werden de plannen van de heeren Martini en v. d. Tak verwezenlijktde voorbeelden door laatstgenoemde als vrucht eener progressieve vermenigvuldiging aan de commissie van financiën tot toelichting van zijn ontwerp verstrektwettigen die verwachting. De huurwaarde biedt bovendien nog het be zwaar, dat zij niet te gebruiken is ten aanzien van inwonende personen zoodat de heer v. d. T, oan ook dezulken wil aanslaan „volgens aangegeven of te schatten inkomen of verteringscijfer. Aldus hinkt ook zijn voorstelwat hij aan dat van B. en W. verwijtop twee gedachten. Waarom mag men vragen keurt hij voor inwonende personen goed wat hij voor hoofdbewoners afkeurt B. en W. vreezen blijkbaar van een income-tax niet de akelige gevolgen, welke de heer v. d. Tak zich zelf en anderen ervan

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 12