itiroot Siriüsinft; t'H Serland. Rusland. Serilc. Montenegro. Torkye. «osJ«'iniSk-l0»ns«ï,ye. 1 talie. Spanje. Vcrceni^de Staten. h li, P waarbij de gérant der ultra-radicale Lanterne tot 500 f. boete veroordeeld werd wegens het steken van eene phry- gische nmts op een vlaggestok. Te Macon is den 18 een standbeeld van Laniartine onthuld, in het, bijzijn van de familie des dichters en talrijke belangstel lenden, die groote geestdrift betoonden. De bevolking was ontevredendat noch de regeeringnoch de Fraasche Aca demie vertegenwoordigd waren. Uitstekende schrijvers en staatslieden, die uitgenoodigd waren o.n aan de festiviteiten deel te nemen hadden allen bedankt. Te Cossson (Cötes du Nord) is de ketel van 2 stoom- maalwerktuigen gesprongenwaardoor 6 menschen letterlijk in stukken vlogen en 4 anderen gewond werden. Te Montigny-Lengrain is een 47jarige vrouw bezig met korensnijdendoor een zwerm wespenwelke zij zonder het te bemerken gestoord had doodgestoken. 55 Republikeinen zijn tot voorzitters van de op 19 Aug, geopende Algemeene Raden verkozen. Bij de vorige zitting waren er 50. Derepubhkeinen hebben het voorzitterschap verkregen in deHaute Saöneten gevolge van een verbond met de orleanisten. Een soortgelijk verbond is gesloten in de ïïautes Alpes en de Oisewaar de hertog v. Aumale verkozen isals vertegenwoordiger van de politiek der con- stitutioneeien. De heer Bruneteen der ministers van den 16 Meiwerd in de Corrèze vervangen door den republikein Latrade en de oud minister Caillaux verkreeg in de Sarthe niet meer dan 5 stemmen. Wegens de onlangs te Marseille plaats gehad hebbende ongeregeldheden zijn 13 personen veroordeeld tot gevange nisstraffen verschillende van 6 dagen tot 2 maanden. Acht zijn vrijgesproken. Op nieuw is een groot aantal benoemingen gedaan van officieren van justitie enz., welke ten volle de goedkeuring der Débats wegdragen. De commissie voor de groote tentoonstellings-loterij heeft beslotenvier groote prijzen te gevennamelijkdiamanten ter waarde van 50,000 fr., en de overige prijzen ter waarde van 35,00025,000 en 20,000 fr. De trekking zal in October worden gehouden. In October zullen te Parijs 2 harddraverijen van neder- landsche paarden gehouden worden ééne onder den man en ééne aangespannen voor noordhollandsche sjeezen. Voor elke harddraverij wordt, uitgeloofd als prijs een stuk zilver werk ter waarde van 1000, met een gouden horlog e voor den berijder, en als premie eene som van t 50l)e commissie zorgt, voor de kosten van de heen- en terugreis en de stalling der paardenvoor de petten der rijders en voor fronteden rosetten en stnartst.rikken. De jury bestaat uit nederlanders. Voor ieder paard moet f 200 cautie ge steld wordenwelk bedrag na de deelneming aan den wed strijd wordt teruggegeven. In het overgebleven gedeelte der Tuileriën is den 19 een museum van decoratieve kunst geopend. Het Parlementslid Forster heeft eene mededeeling ont vangen van de liberale Kiesvereeniging te Bradfordwelke plaats hij sedert 17 jaren in het Parlement vertegenwoordigt. Daarbij werd hem te kennen gegevendat bij de onlangs plaats gehad hebbende reorganisatie der Vereeniging bepaald was, dat ieder candidaat zich moest verbinden om zich aan het programma der Vereeniging te houden. De lieer torster heeft daarop geantwoord, dat hij zich daartoe niet wenschte te verbinden. Een tachtigjarig grijsaard, met name Goodaldie geheel blind in sedert eenigen tijd in het Andover Union Werk- house opgenomen is, heett hekend, dat hij, vele jaren geleden met zijnen broeder iemand op de weg van Salisbury had aangerand en vermoord. Hij zeidedatals men op eene doir hem aangeduide plaats nasporing deed, de over blijfselen van het slachtoffer zouden gevonden worden. Men vond daar inderdaad menschenbeenderen. Goodall verklaarde, dat hij niet wilde sterven zonder dat geheim te hebben ge openbaard Zijn broeder is sedert lang overleden. Den 13 heeft eene vruchtelooze samenspreking plaats gehad tusscben de patroons der spijkermakerijen in Staf fordshire en Worcestershire en de vertegenwoordigers der 25000 arbeiders die sinds eenige weken liet werk gestaakt hebben. Deze lieden verkeeren in groote ellendedaar zij uit, geenerlei fonds onderstand ontvangen. Den 13 heeft oe Koningin ter reede van Spitbead eene revue gehouden over de vloot, bestaande uit 10 pantserfre gatten 8 ramtorenschepen, 0 kanonneerbooten en 2 torpedo bootjes. De Koningin, de prins en prinses v. It ales en andere aanzienlijke personen bevonden zich op 3 stoom jachten, die tnsschen de in 2 rijen geschaarde schepen heen en terugvoeren. De 10 pantserfregatten vuurden 2 malen hunne 172 stukken af, beiden keeren een donderslag doende hoorendie ongeveer een kwartier uurs duurde. Het weder was zeer ongunstig. Reeds is tusscben Liverpool en Cyprus eene geregelde dienst gevestigd van stoombootendie om de 14 dagen vertrekken. Te Portadown (Ierland) hebben den 15 vrij^ ernstige on geregeldheden pkat.s gehad. 3 „Nationalisten" werden door bet grauw aangevallen en bleven ten bloede toe geslagen op straat liggen waarna het volk de vensters inwierp van de roomscbe kerkde pastoorswoning en de huizen van ette lijke roomsche ingezetenen. De Koning en de Koningin van Denemarken zijn den 16 met. prinses Thyra te Dover aangekomenwaar zij door den prins v. Wales ontvangen werden. l)en 16 zijn de laatste lijken uit de in de Solent gezon ken Eurydice verwijderd. Men heeft er meer dan 120 te ruggevonden waaronder die van 6 officieren. Te Londen is eene maatschappij tot, stand gekomen met eene kapitaal van dt 100,000, om op Cyprus een groot höteleen roomsche kerk 2 protestantsche kerkenrestau ratie en eene bank van leening te stichten. In het geheel zijn er reeds 6 financiëeleindustriëele en commerciëele vereenigingen tot staud gekomen met kapitalen tot een ge zamenlijk bedrag van 4,145,000. Een cyprioot heeft de Koningin cyprischen wijn aangeboden, welke 300 jaren oud is. Lagerhuis. Den 12 is, na langdurige discussiën zon der hoofdelijke stemming, de iersche onderwijswet bij derde lezing aangenomen. De Indische begrootingden 13 door den minister Stan hope ingediend, wijst voor 1878/79 een ontvang van 63, een uitgaaf van 61 en een overschot aan van 2 miljoen p. st. Het dienstjaar 1876—77 had een tekort opgeleverd van bijna 2l/5 miljoen en het begrootingsjaar 187778 zou er waarschijnlijk een leveren van 31 /3 miljoen. Beide tekorten zijn toe te schrijven aan den hongersnood, die in 't geheel 9-14 miljoen verslonden heeft, waarvan 6'/4 verleden jaar. Eene motie van den heer Fawcettstrekkende om te verkla ren dat er niet genoeg waarborgen beslaan legen eene on- noodige uitbreiding der uitgaven voor militaire zaken in Indie is met 59 tegen 20 st. verworpen. Den 14 is de wet tot uitbreiding der rechterlijke bevoegd heid langs de zeekust bij derde lezing aangenomen, en heeft de heer Stanley geruststellende verklaringen afgelegd omtrent den gezondheidstoestand op Cyprus. Den 15 heeft de regeering in antwoord op verschillende vragen verklaard1° dat de Porte op Cyprus belastingen had geheven lol aan de overgaaf van dat eiland, en dat er geene reden was om eene belastingheffing bij voorbaat te vermoeden2° dat er geenerlei onderhandelingen met de Curie hebhen plaats gevonden over het herstel der diploma tieke betrekkingen 3° dat zij nog niet wistof de Emir van Kaboel gezind was om het britscbe gezantschap te ont vangen; 4" dat, Batoum nog door de turken bezet is en dat de onderhandelingen o-'er de ontruiming voortduren. De heer Layard had van den consul te Trebizonde bericht ont vangen, dat hij een adres der lazen ontvangen had, waarin deze verklaren, de britscbe vlag te zullen ontplooien, indien zij door de russen werden aangevallen en dat zij zich dan onder brit.sche bescherming zouden stellen. Engeland echter zou zulk eene verantwoording niet op zich nemen. - Door den heer Courtney werd de aandacht gevestigd op de wijze, waarop de regeering de afgevaardigden der Transvaal ontvangen en de memorie bejegend hadwaaruit toch gebleken was, hoe de meerdertieid der bevolking in geenen dcele, gelijk lord Carnarvon verleden jaar beweerd en waarop hij zicii tot, rechtvaardiging der inlijving met, zooveel nadruk beroepen had, met, die inlijving genoegen nam. Voorts scheen de heer Shepstone, zeide de heer Courtney, a m zijne belofte i an 's lands instellingen te zullen eerbiedigen, zich volstrekt piet gehouden te hebbenimmers hij had de rechtspraak door gezworenen afgesohafthet verhoor door één rechter gesteld in de plaats van dat door drieeeno geheel nieuwe procedure ingevoerd en het volkomen wettig verzamelen van handteekeningen voor het protest tegen, de inlijving als op roerig gebrandmerkt,. Ten slotte voorspelde de heer Courtney datzoo de regeering zich niet van den heer Shepstone ai- maakte zij zich in Zuid-Africa niet zou kunnen staande houden. Eene motiedoor hem voorgesteld en strekkende om op onverwijld herstel der plaatselijke autonomie in de Transvaal aan te dringen kon niet meer in behandeling komen. Sir M. Hicks-Beach betoogde, dat de kwestie reeds lang afgedaan en het hoogst verkeerd was, die wederom të berde te brengen. Dit kon alleen bij de afgevaardigden der Transvaal en de bevolking aldaar verwachtingen opwekken, welke ten eenemale schadelijk werken zouden. De inlijving was onvermijdelijk geweest en niets van hetgeen door lord Carnarvon gezegd was rechtvaardigde de meeuingals zou volgens hem die inlijving van de instemming der bevolking afhankelijk zijn. Voor bet overige verdedigde de minister met nadruk de handelingen van den heer Shepstone en bet hingzeide hij, van de tranvalers zeiven af om met de re geering tot het behoud van hunne plaatselijke autonomie samen te werken. Den 16 is de zitting van het Parlement met, eene troon rede gesloten, In een uitvoerig artikel betreffende de ratificatie van het berlijnsche verdrag betoogt de Regeeringsbode het ons voldoende der grensregelingen welke liet Congres slecht- uit een geografisch en politiek niet echter uit een ethno- grafisch oogpunt vastgesteld heeft. De bezwaren welke aan eene behoorlijke oplossing van de oostersche kwestie in den weg lagen, waren, zegt het blad, niet aan Turkije te wijten, maar aan de oneensgezindheid der europeescke kabinetten. Rusland heeft thans ten taak zorg te dragen dat aan d. verworven resultaten tot in de minste bijzonderheden nauw keurig gevolg worde gegeven. Zoolang de Porte dezen weg bewandelt en de haar gestelde voorwaarde getrouwelijk na komt zal Rusland haar gaarne hulpvaardig ter zijde staan In het tegenovergestelde geval echter zou de Porte haar eigen vonnis onderteekend hebben. Het slavische liefdadigheids-comité te Moskou is door de regeering ontbonden en aan den voorzitter prof. Aksalcoft is het verder verblijf aldaar ontzegd. Reeds eenige weken geleden was de openbaarmaking verboden van eene rede door hem in genoemde betrekking gehouden. Genl. Mesenzojf, chef der 3e afdeeling van 's Keizers ge heime kanselarij, is den 16 op de straat, juist toen bij zijne woning verlietdoor dolksteken getroffen en zwaar gekwetst in zijne woning gebracht. De dader is nog niet bekend met een hem vergezellend man heeft hij in een blijkbaar gereed gehouden rijtuig onmiddelijk na den aanslag weten te ont komen. De geul. is nog in den avond van denzelfden dag aan zijne wonden overleden. Het Weener Tagblatt be schouwt deze moord als het antwoord der pan-slavist.ische partij op de verbanning van prof. Aksakoff uit Moskou. Te Warschau is dezer dagen eene huiszoeking gedaan bij lieden die verdacht werden met de socialisten in het bui tenland in gemeenschap te staan. De Regeringsbode van 21 Aug. behelst een keiz. besluit, betreffende het ontslag van de opgeroepen landweer, eersten ban. De regeering heeft zeer slrenge maatregelen verordend om elke ondersteuning van het verzet tegen de oostenrijkers in Bosnië van de zijde der Servische grensbewoners tc keeren en te straffen. Vorst Milan heeft den 21, zijn geboortedag eene procla matie uitgevaardigd, waarin hij de onafhankelijkheid van Servie afkondigt en bekend maakt, dat het leger op den voet van vrede wordt gebracht. De hoofdstad was feestelijk versierd en 's avonds verlicht en een groot aantal burgers bracht den Vorst eene serenade bij fakkellicht. Vorst iïicolaas heeft den 15 in eene bijeenkomst te Gra- bova onderwerping aan Oostenrijk aanbevolen. Hij heeft de inwoners .bedankt voor hunne medewerking tot vergrooting van Montenegro en de emancipatie der christenen en zijnp voornemen kenbaar gemaakt om langs de grenzen van zijn Vorstendom een cordon van troepen van troepen te onder houden. In eene aan de mogendheden gezonden circulaire betoogt de Porte, dat, moge ook de grieksehe bladen en zelfs de grieksche regeering het tegendeel bewerenzij nooit de noodzakelijkheid van eene wijziging der grenzen erkend heeft, en dat Griekenland zich ter ondersteuning zijner eischen niet op zijne gedurende den oorlog bewaarde onzijdigheid beroepen mag, dewijl de regeering geruimen tijd met Rus land onderhandeld en dringende beden aan den Czaar ge richt heeft tot een gemeenschappelijk strijdvaardig optreden. Voorts, dat de grieksche minister Delyamis het Congres misleid heefttoen hij zeidedat de provinciën Thessalie en Epirus zich aan de heerschappij der Porte onttrekken wildende grieken in die gewesten hadden de wapenen eerst opgevat na de aankomst van grieksche bendendie* meer of minder openlijk door de grieksehe regeering onder steund werden. Art. 21 in het berlijnsche tractaat opgenomen zijnde ten gevolge der onjuiste verklaringen van den heer Delyanniskomt de Porte van dat overijld besluit in hooger beroep bij de nu beter ingelichte mogendhedenopdat deze de gegrondheid harer beweegredenen erkennen en geen ver deren afstand van grondgebied verlangen mogen. De ministers hebben deel genomen aaneen door den oos- tennjkschen ambassadeur, graaf Zichygegeven feestmaal. Tegenover de gebeurtenissen in Bosnië is zulks niet zonder beteekenis. De Vorst van Montenegro heeft per telegram den groot vizier uitgenoodigd tot bet weder aanknoopen van diplo matieke betrekkingen tusschen Montenegro en Turkije. De Vorst uit den wensch om de beste betrekkingen met den Sultan te onderhouden en hij verzoekt der Porteovereen komstig het tractaat van Berlijn tot het uitwisselen en te ruggeven van grondgebied over te gaan. De moeilijkheden met, Engeland over de invoering van hervormingen in Azie zijn nagenoeg uit den weg geruimd. De heer Layard heeft de door de Porte bestreden eischen laten varen. De Porte is van oordeeldat het tractaat betreffende Cyprus niet insluit dat afstand wordt gedaau van de onafhankelijkheid van Turkije. Zij zal zelve hervor mingen invoeren. Aan den minister Karatheoduri is bevel gezonden om do overeenkomst met Oostenrijk te teekenen indien de occu patie van Bosnië beperkt wordt tot het oogenblik, waarop de mogendheden de ingevoerde hervormingen voldoende zullen vprklaren. De oostenrijksche ambassadeur heeft van de turksche ministers vernomen dat de Portezoolang er geene overeenkomst geteekend isonmachtig is om den op stand tegen te gaanwaaraan voornamelijk de troepen deel nemen, die uit de provincie geboortig zijn. Uraaf /ic/iy zou daarop geantwoord hebbendat. verder bloedvergieten Oos tenrijk zou dwingen, het bezel te Bosnië en de Herzegowina krachtens het recht des veroveraars te behouden. Den 19 heeft de ministerraad zieh op nieuw met de nog steeds niet tot, stand gekomen overeenkomst bezig gehouden. Toen genl Todleben den 17 eene toespraak hield tot de russische troepen na den afloop eener wapenschouwing, werd een pistoolschot op hem gelost door een jongen griek. De genl. werd niet getroffen en de dader in hechtenis genomen. 2 Bataljons der keiz. turksche garde hebbeu bevel ontvangen om zieh te Smirna naar Samos in te schepenwelk door grieken bewoond eiland zich onalhaukelijk heeft verklaard. JJervisch-bassa heeft de inwoners van Batoum verwittigd, dat de russen den 27 in die stad zullen binnenrukken. Het gemeentebestuur heeft bekend gemaaktdat er schepen be schikbaar gesteld zullen worden voor degenen die batoum wenschen te verlaten. Bosnië. Den 13 heeft genl. Philipponch een onderhoud gehad met den turkschen gouverneur Hafiz bassa. Deze kwam met, eene deputatie van notabeleu uit Serajewo en verzocht, den genl. om den marsch zijner troepen te staken, vooreerst omdat de Porte nog geene bevelen aan de bevol king der te bezetten gewesten gezonden hadten tweede omdat de oostenrijksche proclamatie nog niet te berajewo bekend gemaakt was. De opperbevelhebber antwoordde dat de occupatie geschiedde in overeenstemming met het besluit van alle groote mogendhedenwaarmede ook de turksche regeering had ingestemd, en dat hij volgens zijne bevglen den marsch naar Serajewo zou voortzetten. Hij verzocht, den gouverneur en de deputatie om al hunnen invloed te gebruiken, ten einde de op een dwaalspoor gebrachte be volking tot, rust en orde terug te brengen, en haar te nopen, verder nutteloos verzet, te laten varen. Hij gaf hem de proclamation over om die ter algemeene kennis te laten brengen Bij dit onderhoud is gebleken dat 30 bataljons turkêche geregelde troepen zich bij de mohammetlaansche opstandelingen aangesloten hebben en dat groote hoeveel heden wapenen en ammunitie naar Bosnië gezonden en aldaar verdeeld zijn, De 2<)e oostenrijksche divisie4 regimenten onder genl. Szaparyis den 13 bij Gratschanica hevig aangevallen. De aanval werd wel afgeslagen, maar den 14 moest, de divisie, wegens gebrek aan ammunitienaar Doboj terugtrekken. De tocht werd door.de vermoeide troepen trots voortdurende aanvallen van benden insurgenten in de beste orde volbracht; alle gekwetste officieren en soldaten en de geheele trein wer den in veiligheid gebracht, hoewel de soldaten met groote moeite en opoffering de wagens op de slechte wegen zeiven moesten duwen en trekken. Van de officieren zijn er 10 gesneuveld en 16 gekwetst. De oostenrijksche bezetting te Banjak,ka is den It door de opstandelingen aangevallen, die echter, na een kort stondig geveehtteruggeworpen werden. Nadat" het turksche garnizoen van Livnoversterkt door insurgentenin de richting van Travnik een uitval had ge daan om de vereeniging der hoofdkolonne met de zevende divisie t,e voorkomen heeft genl. Csikos eene demonstratie tegen Livno bevolen. Daarbij heeft den 15 voor Livno een geveeht plaats gehad, waaraan ook een bataljon dalmatijnsche landweer en scherpschutters deelnamdat den vijand aan zienlijke verliezen toebracht. De opstandelingen keerden ten getale van ongeveer 3000 man met 300 ruiters en 8 berg- kanonnen naar Livno terugdaarmede was het doel der demonstratie volkomen bereikt. Het zoo even bedoelde ba taljon verloor 10 dooden en 5 gekwetsten. Na dit gevecht legde de turksche afdeeling bij den grenspost Arzano de Wapenen neder. De 20e. divisie werd den 16 door eene aanmerkelijke macht in hare positiën bij Doboj aan den rechteroever der Bosna aangevallen; zij hield zich staande, doch niet dan ten koste van gevoelige verliezen. Gedeelten van de 18e divisie hebben den 16 en 17 met goed gevolg gevechten geleverd tegen opstandelingen die zieh bij Stolac in sterke positiën hadden verzameld. Het verlies der troepen bestond in slechts 2 dooden en 15 ge kwetsten. Het 13e. legercorps (hoofdkolonne) heeft den 16 Zepce opgegeven en den 18 een hevigen aanval gedaan op het versterkte insurgenten-kamp bij Han Belalovac, die met eene volledige overwinning werd bekroond. Terwijl eene zijko- lonne op den straatweg voortruktegreep de rechter vleu- gelkolonne de insurgenten in de flank en den rug aan en veroverde hun geheele kamp. De insurgenten vluchtien naar Visopka en Kiseljakhunne kanonnen hadden zij reeds vroeger weggebracht. De rechtervleugel en de hoofdkolonne kampeerden bij Eojnicka Cnpria. De aanvoerder der opstandelingen Goluk Babic en ettelijke onderaanvoerders hebben met hun gevolg den 18 voor het kasteel te Brod de wapenen nedergelegd. In verscheidene door de oostenrijkers bezette steden van Bosnië en de Herzegowinamet. name te Berbir werden den 18, ter gelegenheid van 's Keizers geboortefeest, de monstration van aanhankelijkheid gedaan. Genl. Philippomch deed dien dag met escadrons huzaren en 2 kanonnen eene verkenning in de richting van Serajewo. Genl. Tegethoff besteeg met, zijne geheele kolonne den Kosarsko Brdo. De troepen van Szavary hadden den 19 te Doboj weder een vrij langdurigen aanval af te slaan. De genl. Schmigoz werd licht gewond. Hadschi Lojahet hoofd van den opstandmoet bevel gegeven hebben om alle oostenrijksche officierendie zijnen manschappen in handen vallen op te knoopen. Volgens de officieuse bladen is de Porte in gebreke ge bleven overeenkomstig het berlijnsche tractaat met, het weener kabinet, omtrent de occupatie van Bosnië en de Herzegowina in overleg te treden en het gevolg geweest, dat de rnohiimmedaansche bevolking de wapenen tegen Oost.- Hong. opgevat en zelfs de geregelde turksche krijgsmacht aan hare zijde gestreden heeft. „Het gebieddat ten koste van oostenrijksch bloed door Oostenrijk bezet, wordtmoet oostenrijksch blijven, en dat de occupatie alzoo eene annexatie wordt, heeft de Porte zich zelve te wijten." Bijna alle dagbladen veroordeelen de dubbelzinnige hou ding der Porte "in de strengste bewoordingen. Zoo zegt, de Deutsche Zeitung„Wij bevinden ons thans, wei niet formeel, maar feitelijk in oorlog met Turkije. Het, mag zijn, dat onze solda'en in Bosnië en de Herzegowina enkele benden, uit Serviërs en monteoegrijuen bestaande, aantreffen, maar het gros onzer vijanden vecht onder „de Halve Maan." Die wetenschap moge ons wat te duur te staan komen maar zal niet onvruchtbaar zijn. Wij weten nu ten minste, waaraan wij ons te houden hebbende turken moeten op het slagveld en op het terrein der diplomatie overwonnen worden en wij moeten hen dwingen open kaart te spelen elke dubbelzinnige verklaring hunnerzijds moet als eene daad van openbare vijandschap beschouwd worden. Wordt de oorlog ons niet gespaard dat bij dan ten minste kort zij." Oostenrijk. Bij 3 socialistische redacteurs en socialistische aanvoerders te Praag hebben huiszoekingen plaats gehad en zijn gedrukte geschriften in beslag genomen. Den 11 heeft rasgr. San Feliceonlangs tot aartsbisschop van Napels benoemd, zijne waardigheid aanvaard. Aangezien de regeering het gevraagde „exequatur", op grond dat eerst het koninglijk recht van benoeming moest worden erkend geweigerd hadwaren alle uitwendige ceremoniën uitdruk kelijk verboden en heeft men ook niet beproefd er eenige te houden. Alleen begaf zich de processie, eenige schreden ver, van een der kloosters naar den dom, welke vol menschen was en waarin de gebruikelijke plecht,igheden met de gewone staatsie plaats hadden. De studenten van TriestIstria TrenteGradisea en Göritz hebben Garibaldi een album aangeboden photogra- flën en andere gedachtenissen bevattende aan den terugtocht der Roodhemden uit de bovenvallei der Adige op 4 Aug. 1866. In zijne schriftelijke dankbetuiging geeft hij hun den raadzich te oefenen in den wapenhandel„aangezien het lotdat nog altijd zwaar op de menschheid drukthet ijdel maakt op gerechtigheid te hopentenzij uit den mond dei- karabijnen." Het, Vatioaan heeft prins v. Bismarck voorstelen gedaan omtrent de wijze waarop de verdreven duit.sehe bisschoppen naar hunne diocesen zouden kunnen terugkcereu. Er bestaat op dit puu1: nog eenig verschil van gevoelen. Bij Arcidosso (Toscane) heeft den 18 een conflict plaats gehad tus chen de karabiniers en zekeren Larzareitioor spronkelijk een karrevoerder, die eene nieuwe godsdienst wilde afkondigen en met zijne bende rondirok, roode vlag gen zwaaiende en kreten ter eere der republiek aanheffende. Twee menschen zijn omgekomenwaaronder Larzaretti twaalf zijn gewondwaaronder vier karabiniers. t'illarino, de aanvoerder der republikeinsehe rooversbende in Estramadurais te Badajoz gevangen genomen Hij was een verloopen carlistisch officier en zijne bende uit oud- carlisten en eatalaansehe federalen samengesteld. De nieuwe gouverneur van Barcelona, de heer Perez Cossio heeft zich beijverd om de misslagen zijns voorgangers te herstellen, llij heeft de rondventers van dagbladen in vrij heid gesteld en den verkoop langs den openbaren weg weder toegelaten verscheidene der deelnemers aan het oproer der groenboeren van Manresa op vrije voeten ges'eld en aan den gemeenteraad te kennen gegeven, dat, hij, wat betreft de kwestie met de gasverbruikers alleen als middelaar tot eene minnelijke schikking zich daarmede kan inlaten. Voorts heeft hij al de speelhuizen doen sluiten. Bij een stierenge vecht heeft hij voorgezeten en is hij met ingenonienheid- door de bevolking begroet. Te Monroe, in Louisiana, hebben den 39 Juli, na mid dernacht 200 gemaskerde eu gewapende lieden een bedien !e van den sheriff de sleutels der gevangenis afgenomen, een v ertal van moord beschuldigde negers daaruit gehaald mi hen aan eon boom, niet verre van het gebouwopgehangen. Bij Cheshirein Connecticutis onlangs een pleiziertrein door 40 gewapende landloopers overvallen, die tot Plainvil'o medereden en al de reizigers uitplunderden. Den 6 is bij Mingo in Ohio een sneltrein in botsing gekomen met een goederentrein, ten gevolge waarvan 12 personen gedood en 20 gewond werden. De minister Sherman heeft de amortisatie van wederom 5 miljoen dollars in 5 20 bonds bevolen. Den 9 Aug., 's avondsbrak eeu dwarrelstorm los over Wallingford in Connecticut, waardoor de kerk het school gebouw en 40 huizen vernield, 21 menschen gedood en 50 gewond werden. Vier dezer laatsten werden stervende onder de puinhoopen te voorschijn gehaald en van zes anderen verwachtte men nietdat zij zouden horstellen. De storm duurde slechts ééne minuut en ging gepaard met geweldigen regen en onweder. Ook op andere plaatsen, o. a. in het noordelijk deel van Nieuw-York woedden hevige stormen, welke veel schade aan gebouwen en het gewas toebrachten. De socialistische werklieden-partij in Californie, die bjj de verkiezingen voor de in September te houden constitu tioneel conventie van dien Staat te S. Francesco met eene verpletterende meerderheid en ook te Los Angelos en Ne vada gezegevierd had is te StocktonSanta Rosa en in ettelijke kleinere steden volkomen geslagen. De voornaamste landbouwende districten hebben van Kearny en zijne theo- riën volstrekt niets willen weten. Te Nieuw-Orleans en elders in bet benedendal van den Mississippi neemt de gele koorts toe. De inwoners nemen de vlucht en liet verkeer is gedeeltelijk gestremd. üiiiiK'islanti. Prins en prinses Hendrik zullen den 29 op het Loo arrivee- ren en aldaar door den Koning den Groothertog eu de Groot hertogin van Saksen- Weimar-Eisenach ontvangen worden. Den 31 begeven zij zich vergezeld van den Koningden Groot hertog en de Groothertogin, naar de residentie, en in optocht (10 koetsen, geleid door escadrons huzaren met, den standaard, den staf en de muziek) naar het koninglijk paleis waar de Ko ning, prins Alexander en prins Frederik hen zuilen ontvangen, en daarna naar 's prinsen eigen paleis, waar het corps kon. scherpschutters als eerewaeht zal worden geplaatst. Te 01- denzaalZutfen Amersfoort, Utrecht en den Haag zal het vorstelijk echtpaar aan de stations worden opgewacht door Zr. Ms. commissarissen in de provinciën burgemeesters eu wethouderscommissièn uit de gemeenteradenplaatselijke en corps-commandanten, terwijl de garnizoenen en schutterijen aldaar geschaard staan en in den Haag ook den weg afzet ten zullen. Aan het perron van den spoorweg op het Loo zullen B. en W. en eene commissie uit den raad van Apel doorn H. II K. K. H. H. complimenteeren. Bij het binnen komen van den Haag zullen 21 kanonschoten gelost en de klokken geluid en 's avonds zal de stad geïllumineerd worden. Op 1 Sept. is er gala d ner op het kon. paleisden 2 pa rade van het garnizoenden 3 receptie bij prins en prinses Hendrik. Den 15 zijn 2 algerijnsche opperhoofden, op uitnoodiging van prins Alexander, in den Haag aangekomen en door een adjudant van den prins naar het HotelPaulez geleid. Na gedineerd te hebben brachten zij een bezoek aan den prins, gelijk den volgenden dag aan de prinsen Hendrik en Frederik. Den 17 deed prins Alexander met hen een watertochtje op de Maas met het stoomjacht de Leewo. Den volgenden dag zijn zij vertrokken. De Koning heeft hen tot officieren van de Eikenkroon benoemd. Prins Hendrik is den 18 van den Haag naar Berlijn vertrokkenprinses hlarianne den 20 naar W iesbaden en prins Alexander dien dag over Brussel en Parijs naar Zwitserland. De Koning is den 22, 's morgens vroeg, van het Loo naar Potsdam vertrokken. Benoemingen. De luit.-genl. Verspijck is door den Ko ning benoemd tot grootofficier van het Huis des Koningen tot Hd. adjudant-generaal. Onderwijs. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aangenomen het voorstel van het departement Amsterdam om f 6000 bij te dragen in de oprichting van een eigen gebouw noodig voor de uitbreiding van het onderwijs en het leerplan aan de in dustrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam. De latijnsche scholen te Helmoud en Uden zullen met einde van den loopenden cursus worden opgeheven. De Koning heeft, den 17 het wetsontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs bekrachtigd. l)e ministers hadden aan Z. M. 2 rapporten verstrekt betreffende de tegen het wetsontwerp ingekomen adressen van antirevolutionaire en van r. e. zijde. De heer v Rhemen v. Rhemenshuizen heeft in de Zutf. Cou rant verklaard dat hij indien hij in de le. Kamer tegen woordig had kunnen zijn voor de wet zou hebben gestemd. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 20 goedgekeurd de voorstellen van B. en W. betreffende de oprichting van een gymnasium, in het vertrouwen op een voldoend subsidie van Rijkswege. Bij kon. besluit van 6 Aug. is vernietigd bet besluit van den gemeenteraad te Roermonded.d. 8 Eebr., waarbij de hoofdonderwijzer P. J. v. d. Kamp voor 3 maanden ge sehorst iswegens medewerking aan de redactie van de Volksvriend. Wat ook in zijne instructie moge bepaald zijn, hij heeft niet gehandeld in strijd in met art. 23 der onderwijs wet dat ook alleen toepasselijk is op de houding van den onderwijzer inniet buiten de school. De minister van binnenl. zaken heeft aan de gemeente Sneek eene subsidie tot het halve bedrag der kosten toege zegd, indien de gemeenteraad een gymnasium opricht, vol doende aan de eischen der wet op het hooger onderwijs. Den 22 heeft de raad tot oprichting van een gymnasium met, zes jarigen cursus besloten. Aan de gemeente Winschoten heelt de minister dergelijke aanbieding voor een pro-gymnasium gedaan, maar aangezien men daar liever een gymnasium heeft, is besloten eene depu tatie tot den minister te zenden. Te Middelburg hebben diakenen der ned- lierv. en der ohr.-geref. gemeenten zieh vereenigd om eene diaconieschool op te richten. Kerkelijke Zaken. Toezegging van beroep naar Aker sloot is gedaan aan ds. L. v. t Santte Oterleek. Het beroep naar Warmenhuizen is door ds. Adriani van Brou wershaven aangenomen. De synode der nederl. Kerk heeft den 17 de voorgestelde belijdenisvragen die tot, zooveel spanning aanleiding hebben gegeven, afgestemd en bij bet voorschrift der thans bestaande vragen de bepaling gevoegd, dat deze „of soortgelijke, met, het christelijk hervormd karakter der Kerk overeenkomende" vragen zullen worden gedaan. Deze poging der Synode om aan het ten dezen bestaande verschil van gevoelen een einde te maken moet de goedkeuring der Kerk erlangen voordat zij van kracht kan zijn. Dat zal eerst in 1879 kunnen "■eschieden. Voorts heeft de Synode eenige, alsnu aan het oordeel der classicale vergaderingen te onderwerpen, bepa lingen gemaakt, regelende de rechten en de bevoegdheid der minderheden in de gemeenten, zoodat deze zich in verhou ding tot de getalsterkte harer stemhebbende leden kunnen doen gelden bij de verkiezing van predikanten en ouderlingen. Harddraverij den 22 te Purmcrende prijs, 250. Rosa, van J. Visser te Barendreeht,le, premie, ƒ100, Lady, si an A. de Graaf te Watergraafsmeer, 2e. premie, f 50, Eva, van C. de Wit te Zijpe. Tooneel. Bij den wedstrijd van nederlaudscke tooneel-let- terkunde, uitgeschreven door het gemeentebestuur van Ant werpen ter gelegenheid van het 25]arig bestaan van bet nederlandsch tooneel aldaar, zijn alle prijzen verworven door noordnederlanders, de eerste, van 1000 fr., door Rosier Faassen te Rolterdam, voor zijn tooDeelspel „Annemie." Het 16e. nederlandsch taal- en letterkundig Congres is den 22 le Kampen geopend. Wegens de feesten te Brussel waren er slechts weinig zuid-nederlanders opge komen. Aanbestedingen. Den 21, te 's Gravenhage, het voltooien van den spoorweg tusschen de brug over de Waal en den voet van den afrit naar de Betuwe en liet maken van eenif e andere werken, minste insohr. B A Wiegerink, te Groenlo, voor f 141,900-

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 2