2 door hem gestelde cijfers, dan is er reden tot tevredenheid dan beeft de handelaar of nijveraar 33 p.c. verdiend. Dat de niet- boekhouder er beter aan toe zou zijn dan hij die behoorlijk aan- teekening zijner zaken houdtkan ik niet toegeven niet de be lastingschuldigen bepalen den aanslagmaar de gemeenteraad stelt dien vast, en wie niet boek houdt (ieder neringdoende is wettelijk verplicht het wel te doen) zal niet in staat zijn met eenig gunstig gevolg tegen een te hoogen aanslag in verzet te komen. Evenmin mag ik de neringdoenden van beter conditie beschouwen dan de bezoldigden weike laatsten geene aangiften beneden hun werkelijk inkomen kunnen doen zoodat zij deden eerstgenoemden zulks gevaar zouden ioopen ook datgene te moe ten bijdragen wat dezen te kort betaalden immers ik herinnerde het reeds zoo even, niet de belastingschuldigen bepalen den aan slag maar de gemeenteraad en waar de aangiften aan B. enW voorkomen onbetrouwbaar te zijn daar bestaat voor hen reden om op eene nadere aangifte aan te dringen en, bij gebreke of onvoldoend heid daarvan, een billijken aanslag aan den raad voor te stellen. Mochten bezoldigden genoopt zijn tot uitgaven aan hunne be trekking verbonden tractementen van bedienden huur of on derhoudskosten van localen (niet te gelijker tijd tot woning dienende), dan is het alleszins billijk dat deze uitgaven indien daarvoor geene toelagen verleend worden evenzeer in aanmer king komen bij de bepaling van het zuiver inkomen als alle uitgaven verbonden aan het drijven van affaires. Zulks moge in mijn voorstel niet uitdrukkelijk bepaald zijn ik heb minder be doeld eene compleete verordening in te dienen dan daarvoor de hoofdtrekken aan te geven. De huisgezinnen met kinderen worden gedruktomdat wel voor personen boven niet voor kinderen beneden de 20 jaren een deel der inkomsten voor levensonderhoud wordt afgetrokken. De vrijdom van 400 voor gehuwde en 300 voor ongehuwde belastingschuldigen wil met andere woorden zeggenpersonen die minder verdienen dan deze sommen plus 4/s hunner huishuur, zijn van de belasting vrijgesteld en daarom wordt eene vermin dering van inkomsten tot die bedragen aan alle belastingschul digen verleend. De kinderen zijn in mijn voorstel niet over het hoofd gezienvoor ieder kind beneden de 20 jaren wordt de aanslag met 5 p.c. verminderd. Of nu het bedrag der inkomsten met zekere som voor hun onderhoudof dat van den aanslag met zekere percenten verminderd wordt, komt op hetzelfde neder. De heffing van der personeele belasting gedurende het eerste jaar van vestiging van neringdoenden gaat van een ander beginsel dan het voorstel uit, is eene curiositeit. Deze bepaling is niets anders dan een tijdelijk hulpmiddel, voor minder dan een jaar alleen toepasselijk op neringdoenden die van elders in de gemeente komen wonen. Zij kunnen zich voor de aangifte hunner inkomsten niet baseeren op de uitkomsten van een vorig jaaren toch is het billijk dat zij hun aandeel in de gemeentelasten dragen. Ziet de heer M. kans ten hunnen

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 8