I. No. 35. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 1 SEPTEMBEH. Patenten 187879. Groote Paardenmarkt uur biJ ©fftctëel CSebccIte. II e r ii k. De voljaars patenten dienst 1878/79 kunnen tot en met 14 September a.s van des voormiddags 9 tot 2 ureter secretarie dezer gemeente worden afge haald. te Alkmaar, Maandag, 2 September 1878. ■Burgeravondschool. $tedel{fk Museum. ©Uüïekclijfcöcfte Bcvichtcu Zwitserland. IlinncnlaiKd. Jttgcsaubcn ^tukfceu. De kwestie der gemeente-belasting ter dezer stede. ALKMAABSC Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal 1 0,66, franco per post f afzonderlijke nommers 6 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wehelijksche berickien enverslag van den gemeenteraad GEDEPUTEERDE STATEN der provincie Noordholland, Gelet op art. 15 der wet van 7 April 1869 (Stbl. n .57), betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen, waarvar. de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij Koninklijk besluit van 29 November 1874 (Stbl. n°. 143); Gelet op het Koninklijk besluit van 11 December 1877 (Stbl. n°. '266), waarbij onder anderen is bepaald, dat in het jaar 1878 aan den herijkbedoeld in art. 15litt. a. der genoemde wet, zijn onderworpen de maten en de gewichten, en voorts dat de herijk zal geschieden binnen het tijdvak dat aanvangt op 1 Januari en eindigt op 1 October van dat jaar; Gelet op hun besluit van 6 Maart 1878 n 49 (Prov. blad n°. '23), bij welk besluit onder anderen de plaats en tijdstippen zijn bepaaldwaarop de herijk zou plaats hebben voor de gemeente Alkmaar; Gelet op missives van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar en van den ijker te Haarlembetreffende bet nader aanwijzen van tijdstippen voor den herijk voor de genoemde gemeente Hebben goedgevonden te bepalen, dat voor den herijk der maten en gewichten voor en in de gemeente Alkmaar nadere zittingen zullen worden gehouden op 3 en 4 September e k., des voormiddags van 9 tot 12 uren en des namiddags van 1 tot 2 uren. Gegeven te Haarlemden 14 Augustus 1878. Gedeputeerde Staten voornoemd, R e l l Voorzitter- H. Jacobi, Griffier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 14 Augustus 1878 No. 25, is bepaald, dat voor den herijk der maten en gewigten voor en in de gemeerde Alkmaar nadere zittingen zullen worden gehouden op 3 en 4 September 1878 des voor- middags van 9 tot 1'2 uren en des namiddags van 1 tot 2 uren zullende die zittingen gehouden worden in het lokaal der burgeravondschool op den hoek van de gedempte Nieu- wesloot en Doelenstraat. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar, J. G. A. VERHOEEE, 1°. B. 19 Auq. 1878. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het suppletoir voljaarsch kohier voor de belasting op het Personeel, dienst 1878/1879 n°. 4 en gelijk kohier doch n°. 5, beide op 22 Augustus 1878, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaardop heden aan den Heer Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten die daarbij belang heeftwordt vermaand p de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, n einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatig- id zouden voortvloeijente voorkomen. Aikmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd den 26 Aug. 1878. J. G. A. VERHOEEF1. B. KENNISGEVING. Het HOOFD van liet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats- lad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het kohier van het patentregt over het le kwar taal van het dienstjaar 1878/79 op 28 Augustus 1878 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 'iOAut/. 1878. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER cnWETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 203 der gemeentewet Brengen ter algemeene kennis Dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1879, heden door hen met de gevorderde bescheiden aan den gemeenteraad aangebodenvoor een ieder op de gemeente-secretarie ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en W ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Auq. 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Dingsdag, den 3 September 1878, des namid dags te 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als: een dameshoed, een gouden medaljon twee sleutels een parapluieeen gouden speldzes zakken graan en zeven zakken erwten. De ondergeteekeude bericht hierbijdat de inschrijving van leerlingen zal plaats hebben in het gebouw der Burger- avondschoolop Maandagden 9 September, des avonds te 7 uren. De directeur der B. A., Dr. H. W. WAALEWIJN. Derde en laatste bezichtiging a 10 cents de persoon op Zondag8 September, 's nam. van 1 tot 3 uren. Bezichtiging a 25 cents de persoon eiken Maandag en Vrijdag, 's nam. van 1 tot 3 uren. De kolonel Rustow schrijver van verscheidene militaire werken en indertijd hoofd van Garibaldi's generalen staf, heeft zich te Zurich wegens zijne niet-benoeming als militair pro fessor aan de Polytechische school aldaar, door een pistool schot van het leven beroofd. De heer Olgsse.een geacht burger teVerrières, is meteen revolver doorschoten door een oud-lid van den Grooten Raad. van Neuchatel, die hem in zijne woning gelokt en een glas wijn voorgezet had. De moordenaar is in hechtenis genomen. Te Genève is een algemeen congres van christelijke jon- gelings-vereenigingen gehouden, hetwelk gemiddeld door 1000 personen werd bijgewoond. Er waren afgevaardigden versche nen uit America, Belgie Engeland Frankrijk, Nederland Spanje en de protestantsehe kantons van Zwitserland zelf. Prinses Marianne is den 23 uit Wiesbaden te Voorburg, de Koning deu 27 op het Loo en prins Frederik den 28 uit Berlijn in den Haag teruggekeerd. Prins en prinses Hendrik, den 29's morgens te 9 uren, van Berlijn vertrokken, zijn 's avonds te 8 uren te Apeldoorn aangekomenwaar zij door den Koning en den Groothertog van Saksen-Weimar ['s namiddags met zijne gemalin op het Loo gearriveerd] aan de station werden opgewacht. Zij werden toegesproken door den burgemeester, den directeur der „school van Koning Willem III" (waarvan de op het perron aanwezige scholieren eene menigte bloemen aanboden), den bloemist des Konings namens het personeel van het Loo, en ten laatste door den Koningdie henthans niet als broedermaar als Koning der Nederlanden namens zich zeiven en het nederl&ndsche volk het welkom in het vader land toeriep. De muziek van het 8e reg. infanterie deed bij de komst en bjj het vertrek van prins en prinses Hendrik de volksliederen hooren. In 5 hofrijtuigen begaven de vorste lijke personen en hun gevolg zich, onder het gejuich der menigtedoor het rijk versierde en gedurig door bengaalseh vuur verlichte dorp naar het Loo. Ook te Oldenzaal en te Zutfen was de ontvangst hartelijk geweest. Te Oldenzaal was de station versierdhadden de officieren der schutterij uit Enschede en de muziek van die uit Almelo zich bij de schutterij gevoegd bielden de commissaris des Konings de burgemeester ennamens de twentsehe industriëelende heer Stork toespraken, bestrooiden 16 met oranjesjerpen getooide meisjes den prins en de prinses met bloemen en boden 2 jongejuffrouwen de prinses bouquètten aan. Te Zutfen had de begroeting evenzeer volgens het programma plaats en bood de dochter des burgemeesters een bloemruiker aan. Aldaar werd een half uur vertoefd en de thee gebruikt. De stations eu alle plaatsen waar langs de trein stoomde waren gevlagd en vol juichende lieden. Te Hengelo stonden fabriekarbeiders met hunne banieren en een muziekcorps geschaard. Aanboudeude regenbuiente Zutfen van donder vergezeldhebben de intrede van prins en prinses Hendrik in Nederland minder luisterrijk gemaakt dau zij bij gunstig weder zou zijn geweest. Onderwijs. B. en W. van Roermonde hebben besloten zich tot den Koning en den minister van binn. zaken te wendenom hunne aandacht te vestigen op „de ernstige dwaling in de feiten" wat betreft dc vernietiging van het raadsbesluit ten aanzien van den hoofdonderwijzer v. d. A amp, dat genomen is op grond van art. 14 van diens instructie en niet op grond van art. 23 der onderwijswet. l)e gemeenteraad van Delft heeft den '27 met alg- st. aangenomen het voorstel van curatoren van het gymnasium tot reorganisatie dier inrichting volgens de nieuwe wet. Die van Leeuwarden heeft den 29 dergelijk besluit genomen. Nijverheid. Het waarborgfonds van f 150,000 voor de in 1879 te Arnhem te houden nationale tentoonstelling na genoeg volgeteekeud zijnde, is den 25 een bestuur benoemd, bestaande uit 17 leden. Nieuwe Ondernemingen. Te Amsterdam, in de Reguliers dwarsstraat wordt met 1°. Sept,, door de heeren D. Brandon en C. v. Goor Ez. eene melkinrichting geopend. Voor de distributie in de stad zijn niet minder dan 40 melkkarren bestemd. Feesten. Te Vlissingen zijn ter gelegenheid van het huwelijk van prins Hendrik het stadshuis en een der stoom schepen van de maatschappij Zeeland geïllumineerd geweest. Te Veendam werd de dag gevierd met een optocht, illumi natie van sommige huizen en een vuurwerken te Amster dam hield Claudius Civilise een schietwedstrijdwelke 3 dagen duurde en waaraan 7 vereenigingen deel namen. Te Franeker is den 27 het vorstelijk huwelijk gevierd door zanguitvoering iu de open luchtoptocht eu onthaal der schoolkinderenmatinee inusicaleüistorischen optocht voorstellende de aankomst van prins Hendrik Casimir met zijne jonge gemalin te Leeuwarden in Aug. 1684, openbare muziekuitvoering, concert door 150 personen en bal. De gemeenteraad van Utreeht heeft den 22 een erediet van 4000 toegestaan voor de ontvangst van prins en prin ses Hendrik. Eene eerewacht te paard zal het vorstelijk paar aldaar begeleiden. De prins heeft voor de uitnoodigmg tot een bezoek van Rotterdam bedankt. Ter gelegenheid van het te Kampen gehouden taal- en letterkundig congresheeft de liedertafel Euterpe den 24 ten besluite der feestviering van haar onlangs herdacht 25- jarig bestaan, eene uitvoering gegeven in vereeniging met hare zuster-vereenigingen uit Amsterdam Zwolle en Deven ter en met het orkest van den heer Coemn uit Utrecht. Den 26 is te Frederiksoord bet 60jarig bestaan der Maat schappij van Weldadigheid gevierd met eerepoorten, muziek, onthaal en spelen van 500 schoolkinderenschenking van leuningstoelen aan 13 der oudste kolonisten, feestmaaltijd, illuminatie, gecostumeerden optocht en vuurwerk. Te S. Oedenrode is een door de vereeniging „Semper Unitas" uitgeschreven wedstrijd van handboogschutterijen in Nederland gehouden waaraan door 58 vereenigingen werd deelgenomen. Harddraverijen. De stekelharige bles Corneliavan den heer Dooti te 's Gravenhagewinner van 70 prijzen, is gestorven, in den ouderdom van 15 jaren. Te Purruerende wordt den 14 Sept., den verjaardag van prinses Hendrik, eene harddraverij gehouden. Zulks zal jaar lijks op dien dag om een door prins Hendrik uit te loven prijs geschieden. Jacht. Den '24 is bij Castricum een wedstrijd met, staande honden gehouden. Er waren 10 deelnemers. De le prijs werd behaald door Veldmanvan mr. Visserte Haarlem, de 2e door Lackeyvan den heer F,lias üaclcete Amster dam, de 3e door Umfcasvan den heer v. Limburg Stirum. te Lichtenbeek. In de pauze is in de opgeslagen tenten in de duinen een ontbijt gebruiktopgeluisterd door de muziek der huzaren uit Haarlem. Aanbestedingen. Den 25, te Amsterdam, het maken van den bekleedingsn uur langs den kop der handelskade buiten den Oosterdoksdijk, van den onderbouw eener draai brug en van bijbehoorende werkenminste insciir. J. C. v. Hattum, te Slied recht, voor f 394,000. De bouw van het Rijks-Museüm te Amsterdam is niet gegund aangezien de laagste iuschrijving te veel boven de begrooting was. Geschenken. Het huwelijksgeschenk der gemeente 's Gra venhage aan prins en prinses Hendrik bestaat in een zilveren lichtkroonter hoogte en breedte van 1,25 el. Het geschenk van p.m. 150 dames aldaar aan de prinses bestaat in eene massief zilveren jardinière. De leerlingen der Louise-school te Amsterdam zullen den prins eene schilderij aanbieden van der. °er J. Rust, voorstellende het gedeelte der Prinsen gracht waar de school staat. Veeziekte. In 1877 zijn in 78 gemeenten 1723 gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen (in Zuidhol- iand 717, in Noordholland 29) en bovendien als verdacht van longziekte afgemaakt 3318 runderen, waarvan in Zuid holland 1399, in Friesland 1378. Voor de onteigening van deze verdachte rnnderen tegen de volle waarde is betaald f 578,734, terwijl door den verkoop van vleeseh en huiden f 243,692 in de schatkist is teruggevloeid. Aardbeving. Den 26 zijn te Maastricht, Sittard, Venloo, Grave, 's HeerenbergWinterswijk, Almelo, Arnhem, Vee- nendaalAmsterdam en Haarlem schokken van aardbeving waargenomenwaardoor te Venloo zelfs schoorsteenen zijn ingestort [Zie verder onder Duitschland~\. Rampen. Den 28 is te Zaandam de oliemolen de Jasper met schuren en voorraad koeken enz. verbrand. Misdrijven. Den 24 is een man te Amsterdamdie ziek voor een goud- en zilversmid uitgaf's nachts uitging en grove verteringen maakte en sedert 4 weken eene achter kamer in de Westerstraat, bewoonde, in hechtenis genomen, terwijl in zijn vertrek verschillende werktuigen tot het ma ken van valsche munt te Amsterdam reeds veelvuldig in omloop zijn gevonden. Den 25, 'savonds laat, zijn nabij Haaften 2 jongelieden door een beschonken steenovengast aangevallen en is een hunner zoo geweldig geslagen dat hij op de plaats dood bleef. De misdadiger is in handen der justitie. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft deu 24 eene vrouw uit Ammerstol tot 6 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens moedwilligen manslag, op haar twee jarig kind gepleegd. Zij mishandelde het gedurig en wierp het eens met den kinderstoel omverten gevolge waarvan het stierf. Sterke Drank. Uit de gemeente Kollumerland en Acht- karspeien is een door 120 ingezelenen geteekend adres aan den Koning gezonden, instemming betuigende met dat van het hoofdbestuur van den Multapatiorsbondwaarbij eene wet tot beteugeling van het misbruik van sterken drank verzocht wordt. Overleden den 24te Middelburgmr. G. A. Fokker, oud-lid der 2e. Kamer, lid vau Gedep. Staten van Zeeland. Vervolg der Wekelijkse/ie Berichten in het Bijblad. l)e uitgever der Landbouw-Courant, W. E. J. Tjeenk Wil link te Zwolleheeft een door den distriets-veearts te Arn hem C. A. W. v. Hoorn in dat blad geplaatst artikel over de varkensziektewaarin een eenvoudig en goedkoop voor behoedmiddel tegen die ziekte wordt aanbevolen afzonder lijk verkrijgbaar gesteld voor 5 cent. Moge het middel veelvuldig beproefd worden en blijken doeltreffend te zijn Mijnheer de Redacteur, ik vang aan met UEd. allen lof toe te zwaaien, ter zake der welwillendheid, waarmede u de colommen van uw geacht blad hebt willen open stellen voor de u aangeboden opstellen over de intevoeren gewijzigde plaatelijke Directe Be lastingen, door het gemeentebestuur alhier. UEd. zijt er kenuelijk van overtuigddat uit de wrijving der gedachten de waarheid vonkelt en het algemeen be lang daardoor niet anders dan gebaat kan worden. In mijnen open brief aan de permanente commissie van financiën alhier, over dit onderwerp, welwillend door u opgenomen in uwe editie van den 4 dezer heeft de heer van der Tak aanleiding gevonden om daartegen optekomenomdat ZEd., volgens zijne verklaringdoor genoemde commissie was aange zocht geworden hun zijn gevoelen en beschouwingen mede te deelen aangaande de ingediende ontwerp verordeningen door mij in dien brief ter sprake gebracht wordende. De heer v. d. T. is dus de spreuk indachtig ge weest dat de voorwendsels daar zijnom er zich van te bedienen, en begrijpende, dat die open brief, als niet aan ZEd. gerichthem daartoe geene di recte aanleiding gaf; anders ware dit geweest, in dien ZEd. naar aanleiding van zijne veroordeeling van het ontwerp van Burgemeester en Wethouders, dat van den heer Bruinvis en de mijneware voor den dag gekomen met een ons allen overtreffend voor stel, tot heffing eener plaatselijke belasting. Dit is evenwel volstrekt 't geval niet, want ZEd. bepaalt er zich uitsluitend toe, het bestaande, reeds gezegde en besprokene te repeteeren en eene alles veroordeelende critiek uit te spreken gebaseerd op geheel erronneuse opvattingen zijnerzijds, zooals blijken kan uit hetgeen volgt: b. v. ZEd. veroordeelt het ontwerp van Burgemeester en Wethouders als in strijd met art. 243 der gemeentewet. Maar hoe komt de heer d. T. daaraan? Heeft ZEd. dat wetsartikel dan wel ooit eens met aandacht nagelezen? Het luidt toch aldus: „Hoofdelijke omslagen en andere plaatselijke Directe Belastingen worden gehe- „ven naar grondslagen, die voor eene redelijken maaticaj „van het inkomen der belastingschuldigen te hou- „den zijn. „Als grondslagen kunnen niet uitsluitend worden „aangenomen ééne of meer grondslagen van de per sonele belasting, of van de andere in de zesde zinsnede „van art. 240 bedoelde Rijks Directe Belastingen." Met deze laatste zinsnede dus, wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders door dent heer v. d. T. in strijd geacht Maar heeft ZEd. dan niet reeds bij eene eerste vluchtige lezing van hetzelve bespeurd, dat het wel verre van uitsluitend op slechts een grondslag der personele belasting le berus ten bovendien is gekoppeld aan nog twee andere daaraan in het nauwste verband vastgeknoopte grondslagen, als: 1° inkomsten-belasting, daar waar de huurwaarde te kort schiet, 2° eene belasting der landlieden naar het aantal der door hun gehouden wordende runderenMocht nu aan den heer v. d. T. bij aanvankelijke lezing van dit ontwerp, dit verband ontsnapt zijn en zijn erronneuse uitboezeming daaraan zijn toe te schrijvendan is dit des te onverklaar baarder; omdat ik in mijnen open brief er im mers nog zoo uitdrukkelijk op wees, hoe dat ont werp drie zoo uiteenloopende grondslagen zamen vatte waarvan de noodzakelijkheid door mij zelfs wordt be streden, met aanduiding tevens van de wijze, waarop daaraan kan worden tegemoet gekomen, enz. De geachte heer v. d. T. liep er dus wat al te vlug over heen, even als dit ook it geval bljkt te zijn geweest bij zijne kennisneming van't geen voor komt op bladzijde 32 der gedrukte bijlage, waarvan door mij, aan ieder der leden van reedsgemelde com missie van financiën, een exemplaar werd aangeboden. De geuite opvattingen van den heer v.d.T. daar omtrent in het He hoofdstuk zijner beschouwingen voorkomende in uwe éditie van den 18 Julidoen dit maar al te zeer uitkomenwant wat leeren wij uit die bijlage in betrekking tot inkomsten-belasting In de eerste plaats dat die belasting alleen dan aanbevelingswaardig is te achtenwanneer men den daarbij aanbevolen wordenden loyalen weg en milde wijze van toepassing volgt. Ten tweede wordt daarin zeer uitdrukkelijk be streden op bladzijde 19 art. 1 de wijze van inkomsten belastingheffing, waarbij men den belastingplichtige plaatst tusschen zijn beurs en zijn eed. Ten derdede mogelijkheidja de noodzakelijk heid, om bij het heffen van zoodanige belasting, len sluier van 't particulier vermogen niet ten eeDen- male op indiscrete wijze weg te rukken en aan nietswaardige nieuwsgierigheid prijs te geven. Ten vierde, dat de billijkheid mede brengt, dat bij de percentage-heffing der betrokken belasting schuldigendie opklimmend plaats vinde, in verhou ding tot het toenemend inkomen omdat fc. v. in den regel iemand die slechts f 800,inkomen heeft de te betalen som meer drukt dan iemand, die over f 8000,beschikt. Het door den heer v. d. T. bedoelde tarief voor komende op die bladzijde 32 is als volgtvooraf zij evenwel nog opgemerktdat de opsteller van de stelling uitgaat, dat men geene belasting moet heffen van degenen die een inkomen hebben van minder dan zes honderd gulden 'sjaars, en dan vervolgens kan heffenvan een inkomen van f 600,tot 1000,'/s °/o of 3, 1000,- 2000,— 3U 7,59 2000,- 3000,- 1 20,— 3000,4500,1 30, 4500,— 6000,- 1 45,— 6000,— 8000,— U/4 75, - 8000,— 10000,— U/4 100,— 10000,— 13000,— U/4 125,- 13000— 16000,— U/4 162,50 16000,— 20000,— U/4 200,— 20000,- 25000,— VU 300,— Enz. met toenemende'ruimte in klassenspeling en opklimmende percentage in verband daarmede Niet onopgemerkt zal het den geachten lezer blijven, dat de belastingheffing steeds plaats vindt naar het mini mum-bedrag der klassen en zoowel hierdoor als door gestelde ruimte van inkomen in iedere klasse, juist het groot bezwaar der inkomstenbelastingen zooals die in onderscheidene gemeenten geheven worden en waarop de heer v. d. T. ook doelt, namentlijk datde be lastingschuldige geplaatst wordt tusschen zijn beurs en zijn geweten totaal weg valt, voor een ieder althansdie niet van het beginsel uitgaat van op zettelijke valsche aangifte met dit of geene bijoogmerk te willen doen,aangezien de aangever daartoe niet in de verzoeking wordt gebracht, doordien de klassen- ruimte hem geenszins noopt zijn vermogen tot op weinige guldens na te moeten blootleggen maar integendeel zijne positie veel eer opbeurt dan drukt. Na mededeeling van het laatstgemeldedoe ik dan ook bescheiden hier de vraag, wat de heer v. d. T. toch wel gemoveerd kan hebben, de door mij voor gestelde basis voor inkomstenbelasting verdacht te maken bij het publiekals de belastingplich tige te plaatsen tusschen beurs en eed, en vooral de midden- en burgerklasse van belastingschuldigen, die een beperkt inkomen hebben, het meeste te treffen en te drukkenenz. en hoe oplettend en diep door grondend is ZEd. in mijn voorstel kennelijk wel niet doorgedrongen, om tot zulk eene verregaande, onjuiste als ongerijmde conclusie te komen. Twee punten hebben ook nog mijne aandacht ge trokken, ik mag het niet ontveinzen mij zeer bevreemd, in de oordeelvelling van den heer v. d. T. over het ontwerp van Burgemeester en Wethouders, en wel in de eerste plaats het groot gewicht, dat ZEd. blijkt te hechten aan 't behoud van den 4en grondslag der personele belasting (de waarde van het mobilair) ne vens de le idem (de huurwaarde), als maatstat voor plaatselijke Directe Belastingen. ZEd. verliest dan toch ten eenenmale uit het oog dat de waarde van het mobilair, immers naar den regel door de wet zelve gesteld niets an ders is dan een bloot veelvoud van de huurwaarde, naar een \aste tax van vermenigvuldiging in opklim mende reeks met de huurwaarde, en dat Burgemees ter til Wethouders het mitsdien terecht veel ratio- neeler hebben geachtom de huurwaarde des ver kiezende in eens, b.v. met het getal zes, te verme nigvuldigen om eene hoogere belastbare som te er- angen dan eersteens de huurwaarde en dan nog leens vijfmaal die huurwaarde er bij te voegen,

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1