van Zondag I September 1878. No. 36. Tachtigste Jaargang. 1878. i Vervolg der wekelijksche berichten. Duffschland. Belgie. Franki'lik. 4-rooi ilrliSimgc en SerSSmsd. ilMftiund. Sïounianic. Servië. liontcncgr». Bosnië. Behalve de kanonnen, wapenen enz., bij de in- L MA A ECO A AT. van (wl'leliClllitllll. De turken hebben een inval gedaan bij Palama en Do- moko. Tussehen de inwoners en de turksehe troepen viel een gevecht voor. De regeering beeft maatregelen genomen om de orde te herstellen. Bij de beraadslaging der justiiiëele commissie van den Bondsraad over de pruisische socialistenwet is, behalve eenige andere veranderingen van minder belangbepaald dat het uitvaardigen van bet verbod van socialistische vereenigingen nietzooals aanvankelijk was bepaalddoor het centraal bestuur der Bondsstaten moetmaar door de landspolitie kan geschieden. Het door Pruisen voorgestelde Rijksdepar tement voor bet vereenigingswezen is verworpen en in de plaats daarvan wil de commissie den Bondsraad in hoogste ressort doen beslissendie deze functie door eene commissie van zeven leden uit zijn midden zou laten uitoefenen. De Bondsraad heeft zich met de wet, zooals zij door de com missie gewijzigd is vereenigd. Pruisen. De Koning van Nederland is den 22 te Rheine ontvangen door de 3 hem door den Keizer toegevoegde hoofdofficieren en den nederlandschen gezant bij het Duitsche Rijk. Zoowel daar als bij alle stations werd Z. M. door de burgerlijke en militaire autoriteiten gecomplimenteerd. De reis werd voortgezet in een door den Keizer beschikbaar gesteld salonrijtuig, en te Hannover werd een dejeuner aangeboden. Te 4 uren is de Koning te Potsdam aangekomen, vergezeld van den duitscben kroonprins, die hem met prins Hendrik van Pruisen tot de station Wildpark tegemoet gereisd was. De Koning werd ontvangen door de prinsen Karei en Frede- rik, grootvader en vader \an de bruid van prins Hendrik der Nederlandendoor dezen zeivenden erfgroothertog van Oldenburgden hertog vConpaughtprins August van Wurtemburg en den erfprins van Saksen-Meiningen. De Koning droeg den uniform van zijn pruisisch huzaren-regi ment met pruisische ridderorde. De pruisische prinsen droegen hunne nederlandsche orden. Eene afdeeling van het Je garde-regiment stond als eerewacht aan de station geschaard, met een muziekcorps, dat het nederlandsche volks lied speelde. Nadat de Koning de prinsen begroet en zich bun gevolg had laten voorstellen, inspecteerde Z. M. de eer£Wacht en begaf zich toen met den kroonprins in een rijtuig met 4 paaftl^u naar bet Stadtschlosswaar ingelijks eene eerewacht met muziek geplaatst was en Z.M. de ver trekken van Frederik den Groote betrok. Hier werd de Ko ning ontvangen door de kroonprinsesde prinsessen1' re- derik Karei, Maria en Louisede erfgroothertogin van Oldenburg en de erfprinses van Saksen-Meiningen. Kort daarop werden de gebruikelijke bezoeken gewisseld. Te 7 uren werd in bet Nieuwe Paleis een familiediner van 80 couverts gehouden, gevolgd door een concert ten hove. - Den 23 werd ter eere van den Koning eene parade gehouden van 6000 man. Daar de prinsen hierbij geen nederlandschen uniform konden dragen, droeg de Koning den generaals uniform van het nederlandsche leger, met de keten van de Zwarte-Adelaarsorde [de orde bezat hij reeds] hem kort na zijne aankomst verleend. Prins Hendrik bevond zieli in admiraals-uniform. Beiden, met den duitscben kroonprins, den hertog v. Connaught enz. enz., reden langs het front der troepen, terwijl de muziek het „Wilhelmus" speelde. Daarop defileerden de troepen voor den Koningterwijl de prinsessen uit de vensters van bet Slot toeschouwers waren. Te 4 uren was er „paradediner" van 200 couverts ten bove, na afloop waarvan de Koning en de overige vorstelijke per sonen zich naar Berlijn begaven om eene voorstelling in bet operagebouw bij te wonen. - Den 24 zijn in de „Bronzen- Kamer" van bet Koninglijk Slot te Potsdam de huwelijks- acten onderteekend. De burgerlijke acte werd voltrekken door den minister van het Huis des Keizers v. Schleinitz, Huwelijks-getuigen waren de Groothertog van Saksen-Weimar, prins Frederik der Nederlanden en prins Albert van Pruisen. De Koning van Nederland kwam 's morgens met den kroon prins te Berlijnbezocht Charlottenburg en bezichtigde de verdere bezienswaardigheden der hoofdstad. Na in het Slot gedejeuneerd te hebben keerden zij 's namiddags naar Pots dam. 's Avonds te 7 uren werd het kerkelijk huwelijk in het Nieuwe Paleis voltrokken door den hof- en domprediker dr. Kogel, vroeger duitsch predikant te 's Gravenhage, tot tekst nemende Jos. 14, 15 a. De Koning van Nederland en de bruidegombeiden in admiraals-uniformwerden door den kon. stalmeester afgehaald in een met 6 paarden bespannen rijtaigbegeleid door eene eerewacht van de garde. De in zilverlaken gekleede bruid reed insgelijks in een met 6 paarden bespannen koets naar het Nieuwe Paleis. Aldaar werd haar door de kroonprinses namens de Keizerin de kon. kroon op het hoofd geplaatst. Uit de Schelpenzaal begaven de vorstelijke personen, 29 in getal, de prinsessen gevolgd door eeredames en pageszich in optocht maar de kapel welke zij onder de klanken van Meyerbeers „krooningsmarsch" binnen traden. Het wisselen der ringen werd daarbuiten begroet met 3 salvo's, elk van 12 kanonschoten. De plech tigheid werd besloten met het Halleluja van Handel. In de Schelpenzaal teruggekeerd, ontvingen de nieuwgehuwden de gelukwensehen der familieledenen daarna hielden zij met den kroonprins, de kroonprinses en den Koning van Neder land onder een rood fluweelen troonhemel geplaatst, „cour". Het souper werd gehouden in de marmeren zaal en de aan grenzende galerij; de gasten waren gezeten aan degala-1afel en 5 andere tafels. De kroonprins dronk de gezondheid der nieuwgehuwden. De t.raditioneele fakkeldans (16 om gangen waarbij de bruid en de bruidegom telkens van cava lier en dame verwisselde, hetgeen door de overige deelne- menden desgelijks gedaan wordt, terwijl 12 ministers en generaals met lange waskaarsen in de hand den omgang voorafgaan) had weder plaats in de Schelpenzaal, en terwijl he techtpaar door de feestelijk verlichte Sanssoucilaan naar het Stadsslot reed, verdeelde de gravin v. Alvensleven-Wetentz den kouseband der bruid onder de daarop rechthebbeudeu. Prins Hendrik heeft zijne bruid een diadeem en parure van diamanten geschonken, geschat op 1 miljoen mark. Vau den Keizer en de Keizerin ontving zij eveneens een diadeem in briljanten. Uit Amsterdam was door de Stoomvaart maatschappij Nederland eene prachtige bouquet van 50 soor ten van bloemenwaaronder indischevoor de prinses gezonden. De prins werd tot chef van- het 5e. rijnsche regiment infanterie, te Keulen, benoemd. Den 25 woonden de vorstelijke personen, hun gevolg, de ministers enz., onder het gehoor van ds. Heim de godsdienstoefening bij in de Yredekerk, derwaarts wandelende door de breede met vlag gen getooide laan. Daarop volgden een dejeuner dinatoire in het Kon. Slot bij de jonggehuwden, eene voorstelling in de schouwburgzaal van het Nieuwe Paleis, en een souper. Den 26 zijn op het Bornstedter veld, ter eere des Konings, manoeuvres in het vuur uitgevoerdwaaraan het garnizoen van Potsdam en 2 bataljons uit Berlijn deel namen. De kroonprinses, de erfprinses van Saksen-Meiningen en prinses Louise Margaretha bevonden zich te paard, de groothertogin en de erfgroothertogin van Saksen Weimar en de erfgroot hertogin van Oldenburg woonden het militair schouwspel in rijtuigen bij. 's Namiddags begaven de kroonprins en de Koning zich met de kon. stoomboot naar het Pauweneiland bij Wannessee, van daar met rijtuig door het park van Glinike, waar prins Karei hen ontvingen over Babelsberg terug. In het Nieuwe Paleis was gala-diner bij den kroonprins, die in de fransche taal een dronk instelde op den Koning van Neder land waarop dezeeveneens in het franschmet warmte sprak over de hem bereide ontvangst en over de aloude op nieuw bevestigde familieverbinlenissen tussehen de Huizen van Orante en Brandenburg, en eindigde met een dronk op den Keizer en de Keizerinden kroonprins en de kroon prinses en het geheele kon. Huis van Pruisen, 's Avonds begaven al de vorstelijke personen zich met een extra-trein naar Berlijn, ten bezoeke der opera. De Koning der Nederlanden vertrok den 27, 's morgens te 8 uren, over Arolsen naar het Looaan de station vaarwel gezegd wor dende door den kroonprins met zijne gemalin de overige prinsen en zijn broeder, prins Hendrik. Prins Frederik keerde 's avonds te 10 uren naar 's Gravenhage terug. Het zesde congres der internationale vereeniging voor de hervorming en codificatie van het volkenrecht is t.e Prank- fort gehouden. Up voorstel van sir Travers Twiss is een stemmig de wenschelijkheid uitgesprokendat het Suez- kanaal en dergelijke internationale openbare werken ook in tijd van oorlog geheel vrij vtrklaard zouden worden. Het socialististiscbe orgaan de berlijnsehe Freie Presse is in beslag genomen wegei.s een artikel over de terechtstelling van Hódelten titel voerende: „De bijl van den beul", echter niet dan nadat het artikel vrij algemeen bekend was geworden. De hoofdredacteur van het blad zekere Pulkra- ïeckis den 24 in hechtenis genomen. Den 26, 's morgens kort na 9 uren., is te Elberfeld Keulen Osnabruck en Barmen eene hevige aardbeving ge voeld. Inzonderheid in laatstgenoemde plaats waren de schokken hevig. Aan de huizen werd eene golvende bewe ging waargenomen de gevels werden heen en weer bewo gen muren scheurden, schoorsteenen vielen om, lichtkroo- nen naar beneden tafels lessepaars enz. waggelden en van de in winkelkasten tentoongestelde voorwerpen vielen vele omver. Na 11 uren werden te Elberfeld, Bonn, Dusseldorp en Keulen wederom schokken vau aardbeving gevoeld. Te Keulen is eene vrouw met. een kind op den arm doodgeslagen. Den 28 heeft aan het dep', van buit. zaken te Berlijn de uitwisseling plaats gehad der door den Sultan onderteekende oorkonden van bet berlijnsehe verdrag. Over de aanstaande nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag in 2 districten van Berlijn zijn de nationaal-liberalen en „fortschritts"-mannen het met eens geworden. De eersten stelden tot beding hunner medewerkingdat hun candidaat Techow in een der districten ook door de „fortschritts"-partij zou gesteld worden hetgeen echter geweigerd isen nu hebben de nationaal-liberalen verklaardin beide districten hunnen candidaat te zullen stellendoch de heer Techow heeft openlijk te kennen gegevendat hij niet. van ééne der beide liberale partyen alzonderlijk de candidatuur wil aannemen. Omtrent het zilveren huwelijksfeest des Konings valt nog te vermelden: reeds den 21 heeft Z.M. de personen ontvan gen die door verschillende Yorsten afgevaardigd waren om hem geluk te wenschen. Ter eere der buiten landsche vor stelijke personen en buitengewone afgezanten had dien dag eene maaltijd ten hove plaats van 70 couverts. Lord Tor rington heelt uit naam van Koningin Victoria aan de Koningin een brief overgebrachtten geleide van de damesorde van de Ster van Indie in briljanten. De deputatie van belgi- sche vrouwen geleid door de burgemeesters der vertegen woordigde cemeenten, heeft, bij monde van mevr. Anspach de Koningin eene kroon en een kanten sleep aangeboden, waarmede zij getooid wastoen zij 's avonds met den Ko ning en den prins van Pruisen een gedeelte van de gala voorstelling in den schouwburg bijwoonde. Aan het bauket door Prov. Staten des lands het feestvierend echtpaar asngeboden zaten ook de graaf v. Vlaandertnprins Wil helm van Pruisen, aartshertog Karei van Uostenrijkde ministers provinciale gouverneurs ambassadeurs en buiten gewone gezanten aan. De dronk op den Koning en de Koningin werd ingesteld door den 82jarigen voorzitter der Staten van Limburgden heer Jaminéen door den Koning beantwoord. De leden van de meerderheid der Staten van Westvlaanderen hebben aan het. banket geen deel genomen, niet verkiezende aan dezelfde tafel te zitten met den minis ter, die het ontslag van den gouverneur Ruzette onderteekende. Den 23 beeft een aanhoudende regen de stad grootendeels van haar feestelijk voorkomen beroofd. De wapenschouwing over de bezetting en de burgerwacht van Brussel en van verscheidene andere steden had in weerwil van het ongun stige weder plaats. Den 24 heeft een optocht plaats gehad van ruim 23000 schoolkinderen uit Brussel en verscheidene an dere steden, bij wijze van eerewacht voorafgegaan doorjde jagers der brusselsohe burgergarde en afgewisseld door eeu aantal muziekcorpsen. De Koningde Koninginde graaf v. Liaanderen, de aartshertog Karei van Oostenrijk, de minister van onderwijs en andere aanzienlijke personen bevonden zich op eene estrade voor het paleis, waarvan de treden overdekt werden door de daarop door devaak zingende voorbijtrekkende kinderen geworpen bouquetten. Het be stuur der coöperatieve voedingsvereeniging droeg zorg, dat de kinderen vóór en na den optoebt behoorlijk onthaald werden, 's Avonds had in den Munt schouwburg eene kostelooze tooneelvoorstelling plaats voor de onderwijzers en onderwijzeressen. In den ryk verlichtendiereutuin werd een feest gegevendat door den Koning en de Koningin bezocht werd. Den 25 is »en symnastiekfeest gehouden 's avonds door eene prachtige i'hininatie «n vuurwerk gevolgd. De heer du Bois du Bais zoon van liet lid der Conven tie van dien naam heeft aan de armen van Parigs 2 Biitjoen fr. nagelaten. De americaan Fowler heeft den 19, in 12 ur»nde» over tocht van het Kanaal van Boulogne uit volbracht ia zjjne „podocaphe", eene dubbele kano van caoutsciouk«ie te zamen gevouwen niet grooter is dan eene gewone rsiitasck. Koningin Maria Christina van Spanje is den 22 te Havre overleden. Zij was de dochter van Koning Frans l van Sicilië, werd in 806 geboren, huwde in 1829 Ferdinand Kil, Koning van Spanje, die in 1833 overleed, en kort na zijnen dood met een soldaat der lijfwacht, dien zij tot kamerheer benoemde en met wien zij in 1844 als hertog van Rianzares en grande van Spanjeonder toestemming van de Koningin hare dochter, zich openlijk liet inzegenen. En gewezen professor, Pariset genaamd, 72 jaren oqd heeft dezer dagen te Parijs terechtgestaan wegens het stelen van een kostbaar werk uit een boekwinkel, eene reproductie namelijk van de „Heures d'Anne de Bretagne", het onverge lijkelijke handschrift der Nationale Boekerij. Pariset wist zich niet anders te verontschuldigen dan met zijnen hartstocht voor de plantkunde. Het boekje telde 392 afbeeldsels van bloemen met hare namen in het latijnfransch en gothisch. De rechtbank heeft den ouden heer tot eene maand gevan genisstraf veroordeeld. Aan een maaltijdden 20 door den prefect der Aisne den leden van den Alg. Raad te Laon aangebodenheeft de minister Waddington eene redevoering gehoudenwaarin bij het afkeurend oordeel over het Congres van Berlijn on juist noemde. Men zal zeide de minister wanneer het tractaat geheel ten uitvoer is gelegdziendat het de eenige mogelijke duurzame oplossing is van het oostersche vraagstuk. Het hof van cassatie heeft de voorziening van Barré en Lebiezter dood veroordeeld wegens het vermoorden van eene melkverkoopster te Parijs, verworpen. De bekende medewerker der Revue des Deux Mondesde heer Charles de Mazadeis wegens 35 jaren langen arbeid voor de pers en buitengewone verdiensten tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. Bij besluit van den 20 heeft de President der Republiek aan 54 personen, wegens medeplichtigheid aan den Commune opstand van 1871 veroordeeld, kwijtschelding, verandering of vermindering van straf verleend. De Marseillaise deelt eene breedvoerige verklaring mede van 22 leden van het comité van het door de regeering verboden internationaal socialistisch werklieden-congres te Parijsvolgens welke de overige leden van Let comité die hun mandaat niet uitvoerenbeschouwd worden als hun ontslag genomen te hebbenhet mondeling verbod „door caste-belangen ingegeven en uit een rechtsgeleerd oogpunt volstrekt ijdel", eenvoudig ter zijde gesteld zal worden omdat voor het congres de vorm van eene private bijeen komst was aangenomen; en eindelijk het congres wel degelijk zal gehouden worden van 2 tot 12 September. Den 24 zijn de gedelegeerdendie eene voorloopige vergadering voor het congres wilden houdendaarin door een commis saris van policie met een sterk detachement agenten ver hinderd geworden. Zij hebben niet nagelaten te dezer zake een protest, openbaar te maken. Een te Parijs gehouden handelscongres heeft den 23 motiën aangenomenwaarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken van een internationaal handelswetboek en besloten tot de benoeming van een comitébelast met het opmaken van een ontwerp, aan een in 1880 in Belgie te houden congres voor te leggen. De heer Vandier, legitimistisch lid van den Senaat voor de Yendéeis overleden. Genl. Uianzyde gouverneur van Algiersheeft het grootkruis van het Legioen van Eer bekomen. Den 25 is in het Chateau d'Eau te Parijs onder voor zitting van het Senaatslid Tolaineen werklieden-congres ten gunste van liet beginsel van arbitrage gehouden het welk door omstreeks 100 afgevaardigden uit Engeland en door anderen uit Italië en meer landen werd bijgewoond. Tal van telegrammen en brieven van instemming waren van alle zijden ontvangeno.a. een van Victor Hugo uit Guern sey die oorspronkelijk bad moeten voorzitten en de verga derden zijne „europeeschelandslieden" noemde. Met alg. st. werden motiën aangenomenwaarbij verklaard werddat macht op den duur de overhand niet behouden kan tegen recht; dat internationale geschillen door oorlogen niet duur zaam worden weggeruimddat zware wapeningen voor de industrie ondragelijk warenhinderpalen tegen de bescha ving eene schande voor de staatkunde, eene uittarting tot. den krijg enz. Aan het einde der bijeenkomst werd eene collecte gehouden voor de gezinnen der gevangen communisten. De heer Sadi Carnotlid van de linkerzijde der Kamer ingenieur van den waterstaatis benoemd tot vice-minister van o werken. Het algemeen secretariaat aan dit departe ment is afgeschaft en de heer Pascaltot dusver secretaris generaal is van inspecteur-generaal 2e kl. tot inspecteur le klasse bevorderd. De minister de freycinet heeft in eene aanshrijving aan de ingenieurs van den waterstaat deze aangespoord om met hunne opnemingen enz. spoed t.e maken, opdat met den aanleg der Staatsspoorweg°n krachtdadig kunne voortgegaan en tegen den winter aan beschikbare werklieden verdiensten verschaft kunnen worden. De Vereeniging tot bescherming van dieren te Parijs heeft bij de regeering vertoogen ingediend tecen het invoeren van stierengevechten te Parijs, waarvan sprake schijnt te zijn. Den 24 heeft op eene schotsche stoomboot nabij Falmouth, vermoedelijk door broeiing der steenkoleneene geweldige ontploffing plaats gehad waarbij de kapitein is omgekomen en ettelijke personen der bemanning zwaar gekwetst zijn. De correspondent, dien de Daily Hews een lijd lang op Cyprus gehad heeft en die thans op Malta is, de heer For bes houdt voldat zijne berichten omtrent den slechten gezondheidstoestand der troepen op Cyprus eerder beneden dan boven de waarheid zijn geweest. Op 14 Augustus waren er stellig meer dan 25 pet. van de troepen ziek. Daar zijne berichten van onjuistheid en overdrijving beschul digd zijn, geeft hij thaus in een telegram uit Malta de offi cieren op, die hem te Cyprus hebben ingelicht, verhaalt hij wat hij zelf gezien heeft en beroept zich op de ofiiciöele verslagen. De londensche graanhandelaars Jackson Beyer 8f CP. zijn gefailleerd met een passief van 159,000. Te Newcastle is, in plaats van het afgetreden conserva tieven Parlementslideen liberaalde heer Edge tot lid van het Lagerhuis verkozen. ïene arme vrouw te Bolton is eensklaps in het bezit ge komen van een vermogen van 20,000. Haar maneen knecht in eene machine-fabriekhad haar 25 jaren geleden, 4 maanden na haar huwelijk, verlaten en sedert bad zij niet meer van hem gehoord. In America had hij intusschen goede zaken gemwtkt, en na zijnen dood is zijn compagnon haar komen opzoekenmet wien zij thans naar Savannah vertrokken is. Te Sheffield heeft, het liberale Parlementslid Mundetta eene redevoering voor zijne kiezers gehoudenwaarin bij eene nogal scherpe critiek van de politiek der regeering gaf. Juister gezegd, heeft zich zulk eene redevoering wiiien houdenwant een groot aanUl z|ner boarders maakten zulk een vervaarlijk levendat hij niet kon voortgaan. Ten slotte u erd, onder hevigen tegenstand van een deel der aan wezigen een votum van vertrouwen in den heer Mundella uitgebrachtdie echter niet dan met hulp der politie en werkelijk niet zonder levensgevaar het, gebouw verliet. Te Birmingham heeft in den nacht van 2627 Aug. een brand gewoed, waarbij 3 menschen en i kind zijn omgekomen. De reddingtoestel b!eef lang weg en gewone ladders-reik ten niet hoog genoeg om de bewoners der bovenvertrekken te redden. De heer Dennison waagde een wan lopigen sprong naar een der ladders en kwam behouden beueden. Toen de reddingtoestel eindelijk verschenen wasklom een policie- agent naar boven en nan het kind uit mevr. Demisons han den aanmaar liet hel naar beneden vallen. De toestel zeil vatte nu vuuren mevr- Dennisondie den moed niet had naar beneden te springenviel ten laatste meer dan zij sprong uit het venster en kwam daarbij om het leven; eene zuster en eene meid van haar verbrandden in het gebouw. In Argyleshire is lord Campbell, liberaal, tot lid van het Lagerhuis verkozen met 1462 st-, tegen 1107 st. op den conservatieven candidaatkolonel Malcom. Het verbod van uitvoer van paarden uit de havens van de Zwarte zee en de Zee van Azoff over de westelijke grenzen des Rijks is opgeheven. Op last van den Czaar zijn een aantal studenten uit Pe tersburg naar andere scholen in verwijderde gedeelten des Rijks verwezen. Den 29, 30 en 31 is de inschrijving opengesteld op een° in 49 jaren af te lossen 5 pets. leening, tot een nomio' bedrag van 300 miljoen roebels, in obligatiën van lt. 1000 r. De prijs van uitgifte is op 92 bepaald. Volgens keiz. besluit zullen staatsmisdaden en vergrijpen tegen den persoon van staatsambtenaren voortaan voor krijgs raden en naar de in oorlogstijd hcerschende wetien behan deld worden. Het leger wordt met den 27 op den voet van vrede teruggebracht. De russische vennootschap HorovitzCohen 8f Greger leverancier van het leger, is gefailleerd met een passief van 26 miljoen fr. Zij beweert 28 miljoeu van de rnssische re geering te vorderen te hebbenmaar die regeering heeft reeds maanden geleden eene strafrechtelijke vervolging en een eisch tot schadevergoeding tegen haar ingesteld wegens het niet vervullen van aangegane verbintenissen en wegens be- driegelijke handelingen bij de leverancii n. Het voorloopig on derzoek door eene commissie beeft doen zien dat het be drog, met, medewerking van verscheidene officieren en amb tenaren der intendanceop groote schaal gepleegd en de russische schatkist voor minstens 12 miljoen roebels bena deeld is, terwijl het overgroot aantal zieken in het russische lesrer aan het leveren van bedorven en opzettelijk vervalschte levensmiddelen geweten wordt. Het ministerie beeft, zijn ontslag gevraagd. Vorst Milan beeft het aangenomen en de vorming van een nieuw kabinet aan den heer Ristic opgedragen. Vorst.Nicolaas ontving den 10 Aug. een telegram van den batsa van Scutariwaarin deze meldde van de Porte per telegraaf last ontvangen te hebben om tegen bet, bezetten van eenige punten aan gene zijde van de Moratscha door de montenegrijnen te protesteeren. Hij zou de krachtigste maatregelen nemen, indien de montenegrijnen die punten niet onmiddelijk ontruimden. De Vorst heeft die depeche beantwoord en kort en bondig verklaard dat hij er niet aan dacht die punten te ontruimen; vooreerst niet omdat zij reeds tijdens den oorlog door de montenegrijnen bezet waren ten tweede omdat zij hem door het berlijnsehe Congres waren toegekend. De Vorst verlangde verder ten spoedigste de ontruiming van Podgoritza door de turkenomdat die vesting volgens de bepalingen van het berlijnsehe tractaat aan Montenegro behoorde. Desnoods zou Podgoritza met geweld genomen worden. Na het laatste voor de opstandelingen noodlottige gevecht bij Stolae hebben een aantal vluchtelingen hunne toevlucht in Montenegro gezocht. Vorst, Nicolaas heeft bevolen, hen te interneeren en daartoe voor alle de demarcatielijn over schrijdende personen Nicsic aangewezen. Aan liet weener Tagblatt wordt uit Ragusa van 20 Aug. geschreven, dat Bugidar Petrovicsbevelhebber vau de montenegrijnsche troepen, last heelt, ontvangen om Podgoritza aan t.e tasten. Tweemalen heeft, Vorst Nikita aan den mili tairen gouverneur van Scutari, Hussem-bassa, laten verzoeken, hem de vesting Podgoritza op vreedzame wijze over te geven, gelijk dat in het tractaat van Berlijn bepaald is. Daar llu'ssem bassa steeds ontwijkende antwoorden gaf, heeft Vorst Nikita zich met zijnen eisch rechtstreeks tot de Porte gewend. Deze heelt medegeweigerd een bevredigend, antwoord te geven en Vorst Nikita heeft daarop besloten geweld te ge bruiken. Petrovics heeft 8400 man onder zijue bevelen en daarmede beeft Inj op 19 Aug. het beleg voor Podgoritza geslagen. Vier groote stukken geschut russische kanon nen, "naar men zegt, en door russische officieren bediend hebben een hevig vuur tegsu devesting geopend. De turken, van de Nineteenth Century een artikel geleverd met het op schrift „Englands Mission", waarin hij nogmaals zijne grieven tegen de politiek der regeering uiteenzeten betoogtdat de gevolmachtigden volstrekt geen recht hadden om er zich op te beroemen dat zij een „vrede met eere" van Berlijn hadden tehuis gebracht. Hij beschuldigt het kabinet van posrii. te Lato.„„u-1—ïi lo niioiup.li. ijij Uv.im.1, allen tot emigratie besloten. Eeu t.urksch commissaris is af gezonden om hun bouwgronden aan te wijzen. De russen elk verder uitstel van de ontruiming der stad door de turken weigerende hebben een fort bezet en trekken den 6 Batoum binnen. «vi £»xc<».iiv «wl Kuuiiö veriwaarüeiiwekcu 3 uei mwu- ners uit. Uit Memphis vluchtten meer dan 6000 menschen naar Cincinnatiwerwaarts zij de ziekte overbrachten. Te Port Gibson (Mississippi) bleven 555 menschen achter, na dat er i200 gevlucht warenvan de achtergeblevenen werden er 400 ziek en stierven er 55. Den 16 stierven le Nieuw- Orleans 29, den 29 70, den 30 59, den I Sept. 88, den 3 rcissiBi. Aan ue Harddraverij te Behagenden 3, is deel genomen door 13 paarden; die van de heeren A. Mijls, 0. de Wit en 6'. de Graaf behaalden den prijs, de eerste en de tweede premie. Bij het ringrijden werden prijzen ge wonnen door 6'. Meursma, Jb. broersma en W. Govers. Het slotnummer van het vuurwerk was gewijd aan prins en prinses Hendrik.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5