No. 36. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 8 SEPTEMBER Patenten 1878179. Officieel ©ebeellc. De voljaars patenten dienst 1878/79 kunnen tot en met 14 September a.s., van des voormiddags 9 tot 2 ureter secretarie dezer gemeente worden afge haald. Stedelijk. Museum. Iturgerai ondseliooi. ëiSÜckclijfesciic Berichten DuHscliland. Frankrijk. Groot-Hrittan je en Ierland. Montenegro. Turkije. Bosnië. Behalve de kanonnen, wapenen enz., by de in Oo»tenr|jk-RIongarfie. Spanje. Wereenigde Staten. Binnenland. L li A.i Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prqs per kwartaal f O,SS, franco per post f OySff, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. E COURANT. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Derde en laatste bezichtiging a 10 cents de persoon op Zondag, 8 Sept.eo.ber, 's nam. van 1 Bezichtiging a 25 Vrijdag's nam. van 1 tot 3 uren. cents de persoon eiken Maandag en 1 tol 3 uren. De ondergeteekende bericht bierbijdat de inschrijving van leerlingen zal plaats hebben in het gebouw der Burger avondschool op Maandagden 9 September, des avonds te 7 uren. De directeur der B. A., Dr. H. W. WAALEWIJN. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie is het navolgende voorhanden als een goud tonnetjeeen manchet met knoop een doekspeldeen kinaerpantoffeltjeeen sleuteleen zilveren brileen witte zakdoekeen kinderslaap mutsje een potloodhouder, een sigarenpijpje in étui, een zakje, inhoudende eenig geld, een zakboekje voor ingenieurs, 3/4 mud zaadeen zilveren tabaksdoos en een zilveren knip met geld. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1®. hellt der maand Aug. 1878. Van der Aa Schmidt Cie., C. B. Reinders, wed. Valk, M. Eranken Amsterdam; J. Bogerman, Anna Pau- lownapolder; W. Hermans, NieuwediepPietje Tromp, Heilo Versteege Rustenburg. Van de Hulpkantoren DirkshornD. Spoor, Maassluis. Koedijk, J. Rouwen, Antje Kop, Amsterdam. Midden-Beemster, Cannemeijer, Amsterdam Jacob Pijper (2 stuks) Nieuwer-Amstel. OterleekK. Kooge Alkmaar. Wogmm., Spoor, Maassluis. De onderhandelingen met de Curie worden thans recht streeks tusschen den Rijks-kanselier en rieu kardinaal-staats secretaris Nina gevoerd, onder goedkeuring van den kroonprins eenerzijds en den Paus anderzijds. Den 2 Sept. is op zeer vele plaatsen des Rijks de slag van Sedan feestelijk herdacht. Te Berlijn b. v. zijn de kin deren in alle scholen onthaald, in ettelijke kerken zijn druk bezochte godsdienstoefeningen gehoudengymnastische ver- eenigingen en militaire genootschappen hielden optochten enz. De straten waren rijk met vlaggen getooidvoor de winkels zag men met de nationale kleuren versierde borst beelden en portretten des Keizers, van den kroonprins, enz. De meeste zaken stonden st.ilin de schouwburgen werden feestvoorstellingen gegeven en hier en daar werd geïllumineerd. 4 Leden van den gemeenteraad van Marseille hebben in eene proclamatie aan hunne kiezers hunne afkeuring te kennen gegeven over een door de meerderheid voorloopig genomen besluitom vertegenwoordigers te zenden naar eene lijkdienst, door den weduwe van den heer Thiers tegen 3 Sept.den sterfdag van haren echtgenootin de Notre Dame te Parijs verordend. Zij beweren, dat Thiers de twee Bonapartes door zijne misdaden jegens het volk [bij de onderdrukking der Commune nameljjk] geëvenaard heeft, en dat de Raad de onmisbaarheid der geestelijkheid erkend heeft uit een politiek, zoo niet uit een godsdienstig oogpunt. De geestelijkheid nuroepen de bedoelde heeren uitziet- daar onze vijandinEn zij wekken de burgerij op om bij eenkomsten te beleggen, ten einde de Raadsleden tot schaam tegevoel terug te brengen en tot eerbiediging van het door hen aanvaarde mandaat. De te Parijs op uitnoodiging der Ver. Staten gehouden nmnt-conferentie is den 29 gesloten na de aanneming van motiënwaarin de wenschelijkheid werd uitgesproken om zoowel het zilver als het goud bij zijne rol in de wereld te handhaven, onder volkomen vrijheid echter voor eiken Staat om hetzij beidehetzij het een of het ander te gebruiken en de vrjje aanmunting van het zilver naar eisch der om standigheden al of niet te beperken. De gemeenteraad van Lyon heeft den 29 met nagenoeg eenparige stemmen besloten het den 31 verstrijkende con tract met de congreganistische onderwijzers en onderwijze ressen 223 in getalniet te vernieuwen. Door een aantal fransehe geleerden is dezer dagen te Parijs een maaltjjd gehouden ter eere van den bekenden hoog leeraar Hdckelvan Jena, den bekwamen verdediger der leer van Darwin. Den 29 is in het gebouw op het Trocadero te Parijs het internationaal geologisch nongres goopend. Er waren onge veer 250 leden tegenwoordigwelk aantal in de derde zitting tot 320 geklommen was. De grootvorsten Constantijn en Alexis van Rusland hebben der. 31 de bureaux der Figaro bezocht. Zij werden met muziek ontvangen, een koor van 12 knapen zong russisehe volksliederen enz. Voorts hebben zij aan een souper aan gezeten, hetwelk tot, 2 uren 's nachts duurde. Te Lyon is den 31 een congres van oriëntalisten geopend, hetwelk door den chineeschen gezant en 3 chineesche secreta rissen werd bijgewoond. In weerwil van het verbod der policie zijn den 1 Sept. ettelijke organisateurs van het socialistisch werklieden-congres bijeengekomen. Een commissaris van policie deed de ver gaderden 30 in getaluiteengaan. De reeds 11 jaren gevangen zittende fenian Condon is, nadat de americaansche gezant 4 malen zijne vrijlating had verzochtten laatste op vrije voeten gesteid op voorwaarde, dat hij tot 1882in welk jaar zijne straf ten einde zou loopenzich niet in Engeland zal ophouden. In den ame- ricaansehen burgeroorlog had hij zich zeer gunstig onder scheiden en dit heeft hem de voorspraak bezorgd van den americaanschen gezant, die zich door 3 weigeringen niet heeft laten afschrikken om een vierde poging in zija belang te beproeven. De heer Gladstone heeft in het jongst verschenen nummer van de Nineteenth, Century een artikel geleverd met het op schrift „Englands Mission", waarin hij nogmaals zijne grieven tegen de politiek der regeering uiteenzeten betoogtdat de gevolmachtigden volstrekt geen recht hadden om er zieh op te beroemendat zij een „vrede met, eere" van Berlijn hadden tehuis gebracht. Hij beschuldigt het kabinet van onder eene geheel ten onrechte grootsch genoemde buiten- landsche politiek zijn gebrek aan degelijke binnenlandsche wetgeving te hebben verborgenen wat het binnenland aangaatvolstrekt niet het belang der natie beoogdmaar alleen de gunst van verschillende standen van herbergiers te hebben nagejaagd. In plaats van Engeland te hebben doen optreden voor recht en billijkheidin plaats van daar door Engelands waarachtig prestige te hebben verhoogd heeft de regeering, naar de heer Gladstone beweert, de natie door eene volstrekt niet eervolle annexatie-politiek pogen en weten te verblinden, waarbij bovendien aan eene oogen- blikkelfjke uitbreiding en vertoon van invloed en macht de toekomst opgeofferd is. Den 31 heeft de procureur-generaalde heer Giffardin eene toespraak tot zijne kiezers dit artikel sterk veroordeeld. De groote vraag in de oostersche kwestie achtte hij deze Zal één groote, absoluut-monarchale en naar hij vreesde te moeten zeggen despotieke Staat alle natiën overscha duwen Hij achtte het Engelands roepingzulk eene over- heersching tegen te gaan en zoodoende het pad te blijven bewandelenop hetwelk het meer voor de vrijheid en het recht gedaan had dan eenig ander land. Niet het uitbreiden van zijn grondgebiedmaar het handhaven van vrede en vrijheid was het doel van de politiek der britsche regeering. Den 31 heeft op den spoorweg tusschen Londen en Dover eene botsing plaats gehad tusschen een passagierstrein en een goederentrein, waardoor 5 a 6 personen omgekomen en ongeveer 40 zwaar gekwetst zijn. Mehemet-ali-bassa heeft aan Vorst Nicolaas getelegrafeerd, dat hij door de Porte gezonden is om de gerezen moeilijk heid over de grensregeling uit den weg te ruimen. De Sultan heeft eene nieuwe ridderorde voor dames inge steld en haar aan mevr. Layard, de vrouw van den britschen gezant te Konstantinopelaangeboden. Lord Salisbury heeft evenwelnaar men zegthaar geene vergunning gegeven om die aan te nemen. Aan den heer Layard heeft de Sultan een prachtig album voor Koningin Victoria ter hand gesteldde portretten van hem zeiven en van zijne familie bevattende. De engelsche consul Sandwilh op Creta heeft aan de Nat. Vergadering aldaar eene missive doen toekomen, waarin hij mededeelde, dat zijne regeering haretussehenkomstaanbood, ten einde omtrent het toekomstig bestuur des eilands eene voldoende r.-geling te verkrijgen, maar tevens verzocht, dat de vijandelijkheden zouden gestaakt worden. De Nat. Ver gadering heeft daarop geantwoorddat zij der brissche re geering voor haar aanbod zeer dankbaar was en vastelijk hooptedat de nieuwe constitutie aan de verwachting der natie voldoen en dus de rust en den vooruitgang van het eiland waarborgen zouen dat van haren kant geene vijan delijkheden meer zouden worden gepleegd. De Sultan heeft den Czaar een telegram gezonden betref fende de wreedhedenwaaraan de muzelmannen in Rumelie en Bulgarije zouden blootstaan en hem verzochtmaatre gelen to nemen om hierin te voorzien. De Czaar heeft in antwoord hierop zijn leedwezen betuigdmaar als zijn oor deel te kennen gegevendat de turksche rapporten over dreven moeten zijndaar de russisehe generaals stellige bevelen hadden om dergelijke daden te beletten en zoo noo- dig te straffen. 6000 Insurgenten in het Rhodope-gebergte hebben 1000 huizen in de vallei van de Arda verbrand. De russen heb ben de opstandelingen gesommeerd om de wapenen neder te leggen. Toen dit geweigerd werdhebben zij hen aan gevallen, maar zijn zij teruggeslagen. Zij wachten verster kingen. [Turksch bericht]. De Porte zal geen gevolg geven aan het verzoek van genl. Todleben, om het gebergte door geregelde troepen te doen bezettenmaar zal een cor don tusschen de russisehe liniën en de stellingen der insur genten plaatsen. De correspondent der Daily News zegt, dat de commissie van onderzoek alle reden aan de turken gegeven heeft om te beweren dat zij geheel op de hand der turken is. De christenen hebben, naar hij meldt, beweerd, en de turken hebben het niet tegengesproken dat de getuigen omgekocht zijn. In elk geval noemt hij het zonneklaar, dat de commissie er op uit is geweest om eene sterke acte van besehuldiging tegen de buigaren en dus ook tegen de russen op te maken. Sa/vet-bassa heeft aan Midhat-bassa laatstelijk den gast van den hertog v. Sutherland op Dunrobin-Castle, in Schot land kennis gegevendat hij uit zijne ballingschap zou worden teruggeroepenindien hij een daartoe strekkend smeekschrift tot den Sultan richtte. Midhat-bassa heeft aan deze voorwaarde voldaan. De grieksche gezant heeft tegen het einde dezer week antwoord van de Porte gevraagd op de nota zijner regeering, betreffende de grensscheiding. Na dien tijd zou Griekenland Turkije's zwijgen voor eene weigering houden en de tussehen komst der mogendheden inroepen. De fransehe regeering heeft aan de Porte geraden om met Griekenland eene overeenkomst te sluiten, en tevens te ver staan gegeven dat bij een eventueel conflict tusschen Grie kenland en Turkije een aanval van den zeekant op Griekenland niet zou gedoogd worden. De inscheping der russisehe troepen te S. Stefano duurt voort. Rumelie. Tegen de bepaling van het tractaat van Ber lijnvolgens welke Oost-Rumelie en Bulgarije gescheiden wordenbestaat, eene toenemende beweging. Na den aftocht der russen stelt men zich voor, pogingen te doen om die beide landen onder één bestuur t,e vereenigen. Op vele plaat sen brengt men wapenen bijeen. De grieksche priesters sporen van den kansel tot zulke pogingen aan. Te Philip- popel zetelt een pan-bulgaarsch cenlraal comité, dat deze beweging aanstookt. De russisehe overheden verklarendat zij zich niet geroepen achten tusschenbeide te komen, ten einde de besluiten van het Congres van Berlijn te doen eerbiedigen, daar de Porte zelve die besluiten in den wind slaat en ze zelfs opzettelijk schendt. Azie. De armeniërs beginnen luide te klagen over het niet nakomen van de bepalingen van het tractaat van Berlijndie op hen bei rekking hebben. Hunne klachten richten zich tegen Engelandwelks werkeloosheid te dezen opzichte, zoo zij voortduurt, den russischen invloed in Armenie den bo ventoon zal dotn verkrijgen. De armeniërs dreigen nu petitiën te zullen teekenen om eene spoedige vorming van van een armenische militie te verkrijgen. Dit is namelijk een hunner wenschendie niet door het Congres is toege staan. En toch is een hunner voornaamste grievendat de kurden en circassiërs alleen gewapend blijven en van dat voordeel misbruik maken. De gouv.-genl. van Trebisonde Joussouf-bassa is den 26 te Batoum aangekomen om met Derwisch-bassa den aftocht, der troepen bij het overgeven der stad te regelen. Eene posting der lazen om zich van den voorraad ammu nitie te Batoum meester te maken is mislukt. Zij hebben allen tot emigratie besloten. Een turksch commissaris is af gezonden om hun bouwgronden aan te wijzen. De russen elk verder uitstel van de ontruiming der stad door de turken weigerendehebben een fort bezet en trekken den 6 Batoum binnen. neming van Serajewo door de oostenrijkers vermeesterd hebben zij later nog 6000 geweren aan de bevolking ont nomen. Onder de 7000 krijgsgevangenen bevinden zich vele turken, van de geregelde troepen, van wie 55 officieren en ruim 800 man naar Brod vervoerd zijn. Het vérlies der oostenrijkers bij het oprukken tegen de stad en bij hare inneming bestond in 63 gesneuvelden en 373 gekwetsten. In de stad zijn ongeveer 300 lijken van turken gevonden maar van hunne gewonden is weinig bespeurd; zij waren zoo veel mogelijk door de aftrekkenden medegevoerd en zijn voorts door de verbitterde oostenrijkers, die bij het laatste gevecht in de straten geen pardon gaven, neergesabeld. In de Herzegowma zijn verscheidene teStolac uiteengedreven benden gevangen genomen. De te Serajewo verslagen opstandelingenten getale van omstreeks 13000 man, zijn in goede orde en blijkbaar volgens een vooraf vastgesteld plan afgetrokken en hebben zich in het gebergte van Javor, niet ver van de Servische grens, herzameld en den beg Ismail tot opperhoofd verkozen. Op den avond van den dag dat de turken Sera jewo verlo,(pnhebben zij een derwaarts bestemden langen transporttrein der oostenrijkers die door 1 bataljon infan terie en 2 escadrons cavallerie begeleid werdaangevallen en zijn zij niet dan met moeite afgeslagen. Een van de bekendste opperhoofden der opstandelingen Jamarkovic, is den 25 door den krijgraad te Serajewo ter dood veroordeeld en terstond opgehangen. Terwijl hem het vonnis werd aangezegd, wist hij een der wachthebbende sol daten een geweer te ontrukken en vuurde hij op de nieuws gierige volksmenigte zonder iemand te treffen. Het comité van de christenendie aan den opstand heb ben deelgenomen, heeft den 18 Aug., uit Tiskovacin croatisch-Bosnie, een memorandum aan den genl. Philippovich gericht, waarin de wenschen van het christelijk gedeelte der bosnische bevolking worden uitgedrukto. a. inhoudende dat als ambtenaren geene vreemdelingen, althans geene per sonen die der taal en der volksgebruiken onkundig zijn worden toegelaten; dat bij de rechtspraak de volkstaal worde gebruiktdat onmiddelijk na de voltooiing der bezetting eene nationale Skupschtina worde bijeengeroependat ge durende 5 jaren vrijdom vau belasting worde verleend; dat er ten spoedigste nationale scholen worden opgericht enz. Het stuk is geteekend door „de hoofden der opstandelingen, die bereid zijn in onderwerping te komen"; volgen 9 namen, waaronder Golub Babic en George Despolovic. De 20 divisie Szaparybevond zich den 26 te Doboj tegen over eene macht van ten minste 25000 mohammedanengewa- pénd met 12000 Martini-geweren, 800 Snyder-geweren en 3000 andere van belgisch maaksel. De opstandelingen bestonden uit redifs en bosnische nizams met 16 vuurmonden, waaron der 6 van Krupp. Aanvankelijk kon genl. Szapary niet meer dan 6840 man tegenover hen stellen en zijn terugtocht, ver dient meer bewondering dan menige overwinning. Zijne verliezen op 25 en 26 Aug. hebben niet meer dan 6 dooden en 36 gekwetsten bedragen. Den 30 heeft de genl. een gevecht met geschut vuur tegen de insurgenten gevoerd hetwelk eenige uren duurde en ten gevolge waarvan 4 van de 5 stukken der insurgenten tot zwijgen werden gebracht, 's Avonds volgde er nog een niet hevig gevecht met klein geweerveer, dat 1% uur dnurde. Nevesinje, in de Herzegowma, is den 28 door de 18® divisie zonder eenigen tegenstand bezet. De geregelde turksche troepen beginnen op vele plaatsen in onderwerping te komenzij worden niet ontwapend, maar over Albanië naar Konstantinopel gezonden. De meeste ge regelde turksche troepen in Bosnië rukken op in de richting van Novibazar. Te Kolaschin is het tot een conflict geko men tusschen de mohammedaansche bevolking en 2 bataljons nizams. De eerste heeft de vestingwerken bezet en de ge regelde troepen zijn naar Novibazar afgemarcheerd. De oostenrijkers hebben den 2 zonder slag of stoot het op den straatweg naar Trebinje gelegen Drieno bezet, De be zetting, uit 15Ü turksche soldaten bestaande, is naar Ragusa overgebracht. Hongarije. De vice-gespan of onderprefect van net pester comitaat heeft geweigerd om 500 paarden voor het bezettingsleger gerequireerdte leveren en zulks op grond van allerlei wetsbepalingen en onder de verklaringdat aan den last der regeering niet dan met hulp der gewapende macht zou kunnen worden voldaan. Daarop heeft de mi nister van oorlog nogmaals den betrokken ambtenaren gelast aan het bevel gevolg te geven en voor de tweede maal werd zulks met ronde woorden geweigerd. Dit voorbeeld is sedert gevolgd door de commissie van het somogyer comitaat, hetwelk, niet tevreden met de geëischte paarden te weigeren, boven dien tegen de „satyre op alle constitutioneele vrijheid", tegen den „met den wil der natie strijdigen veldtocht" en zijne gevolgen in een adres aan het ministerie geprotesteerd heeft. De regeering heeft den vice-gespan van Pest ont slagen en den opper-gespan met een disciplinair onderzoek belast. Daarentegen heeft de Comitaats-Raad van Pest den 27 op voorstel van den heer Gullner, beslotenbij proces verbaal en bij adres aan den Landdag tegen de handelingen der regeering ten aanzien van de requisitiën en met name tegen het „onwettig" ontslag van den vice-gespan te pro testeeren. Na zeer onstuimige beraadslagingen is bovendien eene motie van der. heer Fay aangenomen, strekkende om een vertoog in te dienen bij den Rijksraad aandringende op het opgeven van de bezetting van Bosnië en de Herzegowina en het terugroepen van de troepen. De stad Erlau is den 30 door een orkaan verwoest. De rivier heeft geheele blokken huizen, omstreeks 1000 in getal, weggeslagen. 400 Lijken zijn gevonden en nog 200 personen werden er vermist. Den 30 is het lijk van Koningin Christina uit Frankrijk op het Escuriaal aangekomen en aan de station door de autoriteiten en de geestelijkheid ontvangen, welke het met een dergelijk ceremoniëel als bij de uitvaart van Koningin Mercedes in acht genomen werd naar het klooster geleidden. De kardinaal-aartsbisschop van Toledo wachtte de kist aan de koninglijke poort af, en er is een Requiem gehouden, hetwelk door den Koning en zijn Huis werd bijgewoond. Yele schuldenaars hebben den 31 Aug. partij getrokken van de wet op de faillissementen, die den 1 Sept. ophield van kracht te zijn, daar zij door het Congres is ingetrokken. De gele koorts is van Grenada naar Nieuw-ürleansver volgens naar Memphis en Louisville overgeslagen en heeft zich zelfs tot in Kentucky vertoond. Te Grenada, een stadje van omstreeks 2260 inwoners - voor de helft negers wordt de oorsprong der ziekte gezocht in een riool, hetwelk wegens herstellingswerken moest worden opgebroken. De geneesheeren spiaken van eene galkoortsmaar toen het aantal sterfgevallen toenam en geneesheeren uit N. Orleans de ziekte voor gele koorts verklaardenweken J der inwo ners uit. Uit Memphis vluchtten meer dan 60U0 menschen naar Cincinnatiwerwaarts zij de ziekte overbrachten. Te Port Gibson (Mississippi) bleven 555 menschen achter, na dat er 1200 gevlucht warenvan de achtergeblevenen werden er 400 ziek en stierven er 55. Den 16 stierven 1e Nieuw- Qrleans 29, den 29 70, den 30 59, den 1 Sept. 88, den 3 83, den 4 72 lijders, te Vicksburg den 30 13, den 1 Sept. 27, den 3 36 te Memphis den 1 81, den 3 84. De vereeniging te NOrleans tot hulpbetoon aan de door de epidemie geteis terde bevolking heeft een beroep op de weldadigheid der beschaafde wereld openbaar gemaakt. Het op het Loo vertoevende vorstelijke gezelschap heeft den 30 een rijtoer gemaakt door Apeldoorn en het Oranjepark aldaar. De muziek der rijdende artillerie uit Amersfoort deed zich bij de aankomst van den vorstelijken stoet aan de Loolaan hooren en het apeldoornsche Harmoniegezelschap voerde op het gemeenteplein eenige stukken uit. 's Avonds had er een gala-diner ten hove plaatswaarop o.a. de bur gemeester en de plaatselijke geestelijken genoodigd waren. De intocht van prins en prinses Hendrikvergezeld van den Koningden Groothertog en de Groothertogin van Saksen-VYeimar-Eisenachen hunne begroeting aan de fraai versierde stations te Amersfoort en Utrecht heeft den 31 volgens het aangekondigde programma plaats gehad. Ook te Gouda, waar de trein niet stil hield, werd het vorstelijk gezelschap met muziek ontvangen en door vele belangstellen den begroet. De hofstad was luisterrijk versierd. Aan den ingang der Rijnstraat, tegenover het station, was eene groote en prachtige triumfboog opgaricht, voorafgegaan door 2 rijen uit bloemkorven rijzende vlaggenmastenverbonden door guirlandes; op de brug tegenover den Bezuidenhoutschenweg prijkten 4 vlaggen-tropheeën, bij den ingang van het Voor hout een eerepoort van de afdeeling Westland der Holl. Maatseh. v. Landb., nabij het paleis van prins Hendrik eene bloemen-pyramide van de Haagsohe Tuinbouwvereeniging op de Plaats een bloemenfontein. Het nieuwe paleis van prins l'rederik onderscheidde zich mede door eene fraaie decoratie. Nadat de dochter des burgemeesters de prinses een bouquet aangeboden en de burgemeester het echtpaar verwelkomd had geschiedde de intochtdaar het zeer on gunstige weder voor het oogenblik iets beter scheenin open rijtuigen, te midden van eene verbazende menigte, wier luide juichkreten het geluid der muziekcorpsen overstemde. In s Konings paleis werden den prins en de prinses ontvan gen door prins Frederikprinses Marianne en den prins en de prinses von IViedvervolgens naar nun eigen paleis ge reden vertoonden zij zich 3 malen op het balcon om het gejuich der menigte te beantwoorden, 's Namiddags van 5 tot 8 uren was het weder droog, zoodat de illuminatiën ontstoken werdende meeste mislukten echter door den hernieuwden regen en den hevigen wind. Na het familie diner ten hovededen den Koning met den Groothertog en de Groothertogin, en prins en prinses Hendriktrots re genvlagen en donderbuien, rijtoeren door de stad, allerwegen met luid gejuich begroet wordende. Op uitnoodiging des Konings waren 7 officieren van het 7" rijnsche infanterie- regiment N 65 in de residentie aangekomenom bij den intocht van hunnen nieuwen chef tegenwoordig te zijn. Over de verschillende spoorwegen zijn den 31 100000 personen naar den Haag vervoerd. Den 1 Sept. hebben prins en prinses Hendrik en de Groot hertog en Groothertogin van Saksen-Weimar de godsdienst oefening in de Groole-kerk bijgewoond; ds. Oort had tot tekst Mattk. 22, 21. Te 6 uren is in 's Konings paleis een gala-diner gegeven in de eerste zaal van 75 en in de aangrenzende kleine balzaal van 54 couverts. Gedurende den maaltijd deed zich het muziekcorps der grenadiers en jagers hooren. De eenige feestdronk werd door den Koning in de fransehe taal ingesteld op de gezondheid van de Groother togin den Groothertogprins Hendrik en prinses Maria. Den 2 woonden de 2 laatstgenoemden de muziekuitvoering van de stafmuzikanten der rotterdamsche schutterij bij in den zoölogischen tuin. De parade kon wegens den doorweekten toestand van het Malieveld niet plaats hebben, 's Avonds werd aan prins en prinses Hendrik eene serenade gebracht door de Kon. Nationale Zangschool voor handwerkslieden waarvan de leden voorafgegaan door de muziek der huzaren naar het paleis togen. Den 3 heeft de cour van voorstelling of gelukwensching in het paleis van prins Hendrik plaats gehad. Een groot aantal personen zijn aan den prins en de prinses voorgesteld Prinses Marianne gaf ter eere van het gesloten huwelfk een feest op haar buitenverblijf aan ongeveer 500 kinderen der scholen te Voorburg. Den 4 is in den kon. fransehen schouwburg eene buiten gewone voorstelling ter eere van prins en prinses Hendrik gegeven, welke door hen en door den Groothertog en de Groothertogin werd bijgewoond. Zij bestond in de opvoe ring van de opera „Le songe d'une nuit d'étéeene dich terlijke voordracht van mad. Maximeuitvoeringen van het mannenkoor der vereeniging „Kunstmin" en het zingen van 2 coupletten van het „Wien neêrlandsch bloed" in het nederlandsch door 2 fransehe artisten. Den 5 woonden prins en prinses Hendrik in het gebouw voor kunsten en wetenschappen een concert bij van het am- sterdamscbe parkorchest en van 3 haagsche liedertafels, waarbij op hun huwelijk toepasselijke stukken werden uit gevoerd. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der wet op het hooger onderwijs, in verband met het vastgesteld nieuw leerplan der gymnasia. Daarbij wordt een afzonderlijk doctoraat voor geschiedenis voorgesteldtot I Oct. 1885 toegang op den ouden voet te verleenen tot de universitaire examens enz. Benoemingen. Mr. H. C. Verniers v. d. Loc ff lid der 2® Kamer, is benoemd tot lid van den Raad van State. Te Akersloot is herbenoemd, als wethouder, de heer Jv. d. Oord. Spoorwegen. De heeren G. Vas Visser te Doorn en IV. J. Visser te Maartensdijk hebben concessie aangevraagd voor een stoomtramweg van Driebergen over Rhenen en Wageningen naar Arnhem. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft zich be reid verklaard om ten behoeve van het gymnasium te De venter, wanneer dit naar de eischen der tegenwoordige wet zal zijn ingerichteene Rijkssubsidie te verleenen van ten hoogste de helft der kosten. De gemeenteraad van Wageningen heeft den 31 Aug. be sloten de latijnsche school op le heffenen zulks wegens het geringe aantal leerlingen en de hooge kosten, verbonden aan de oprichting van een gymnasium of pro-gymnasium. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 3 met 8 tegen 4 st. verworpen een voorstel om meisjes op de hoogere burger school toe te laten. De minister van binn. zaken afwijzend beschikt hebbende op het verzoek om subsidie voor de oprichting en instand houding van een gymnasium of progymnasium ie Franeker heeft de gemeeuteraad den 3 besloten, niet tot de oprichting van zoodanige instelling over te gaan. Kerkelijke zaken. Het beroep naar Akersloot is aan genomen door ds. v. 't Sant, van Oterleek, dat naar Ursem door ds. Benit van W arder. Feesten. Aan de harddraverij te Schagenden 3is deel genomen door 13 paarden; die van de heeren A. Mijts, C. de Vit en 6'. de Graaf behaalden den prijs, de eerste en de tweede premie. Bij het ringrijden werden prijzen ge wonnen door C. Meursnia, Jb. Broersma en IVGovers. Het slotnummer vau het vuurwerk was gewijd aan prins en prinses Hendrik, «y*-'

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1