No. 37. Tachtigste Jaargang. 1878 ZONDAG 15 SEPTEMBER. De socialisten. Wlcltclijkscfce ISerichfeu Zwitserland. Italië. Egypte. RinaicniMiid. \LKNAA CHE C 0 U A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prys per kwartaal f 0,65, franco per post f O.SO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgever» HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad P O L 1 C I E. Ter terugbekoning is aan het Commissariaat van Policie is het navolgende voorhandenalseen hondie (reu), een paar glacé handschoeneneen beursje met geldeene stalen horologieketting, een lapje servetgoed, een geboortebne/jeeen kinder speelwagentje met paardjeeen medailjon in den vorm van een hart, eene moirée boezelaar, eene pop, een kaasdek en vier zakken bloembollen. De ontzaglijke uitbreiding van de sociaal-demo cratische partij, de verontrustende, soms dreigende taaldie van tijd tot tijd in hare vergaderingen wordt gehoord de beide aanslagen op het leven des Kei zers hebben de gemoederen in Duitschland in niet geringe mate ontrusten de maatregelendie de Regeering tegen deze verschijnselen wenscht te ne men zijn weinig geschikt om de kalmte te doen terugkeeren. De verwerping van haar wetsvoorstel tot bestrijding der sociaal-democraten had een ont. binding van den Rijksdag en nieuwe verkiezingen ten gevolge die ofschoon enkele afgevaardigden die tol deze partij behooren niet werden herkozendoor een hooger stemmencijfer dan ooit te voren bewezen, dat de partij zelve niet in aantal is verminderd. Alleen een betere opkomst der andere partijen had hier eD daar den val van een sociaal-democratisch lid ten gevolge. Wat in den nieuwen Rijksdag het lot zal zijn van het nieuwe doch in hoofdzaak weinig ge_ wijzigde wetsvoorstelis nog onzeker. Geen wonderj dat men in Duitschland de toekomst in spanning te gemoet ziet. Is de maatschappelijke kwaaldie de Regeering bestrijden wil, ontegenzeggelijk hoogst verontrustend, de middelen tot genezing voorgesteld zijn het niet minder. Vandaar de algemeene onrust. Ducht de een de socialistende ander, ofschoon de bekommernis van den eerste tot zekere hoogte dee- lende is bijna even sterk bezorgd over de gevolgen der bestrijding. Hij vreest, dat de maatschappelijke bandien men over de socialisten wil uitspreken het kwaad eerder zal verergeren dan verbeteren, en in elk geval een algemeene beteugeling der vrijheid met zich zal brengen die Duitschland op elk gebied tot groote schade zal zijn. Intusschen kan het zijn nut hebben, kortelijk na te gaan, wat het socialisme bedoelt, wat de Duitsche sociaal-democraten begeeren. Laat ons vooraf opmer ken, dat men onderscheid behoort te maken tusschen de leer van het socialisme en de middelen die som migen tot het in toepassing brengen van die leer willen aanwenden. Verkeerde onzedelijke middelen zijn altijd te veroordeelenal is het doel ook nog zoo goed, al zouden wij allen moeten erkennen, dat de maatschappelijke toestanden, die men wil invoeren, inderdaad de meest wenschelijke zijn. Alle geweld moet onvoorwaardelijk worden veroordeelden de onrust door de socialisten veroorzaaktde vrees, de afschuw die zij inboezemenzijn niet in de eerste plaats te wijten aan hunne leer, maar bovenal aan de wijze waarop sommigen hunner die leer in praktijk willen brengen. Zoolang het socialisme als staat huishoudkundig stelsel een voorwerp van onderzoek in de studeerkamer en van gedachtenwisseling in wetenschappelijke bladen uitmaaktzal het den rus- tigen burger in zijn onverpoosden arbeid voor zich en de zijnen niet storen. Wordt het openlijk gepre dikt, menigeen zal bedenkelijk het hoofd schudden over een leer, die onze maatschappelijke toestanden geheel wil omkeeren, maar zich troosten met de hoop, dat de groote meerderheid der menschen steeds te veel gezond zal bezitten om een zoo onzinnige leer aan te nemen en in toepassing te brengen. Worden de aanhangers van die leer echter bij duizenden en tienduizenden geteld en bijna uitsluitend onder hen die niets bezitten hoort men door deze lieden alle proletariërs, alle arbeiders zonder eigen kapitaal ten strijde roepenen wel tot een strijd die niet alleen door overtuiging gewonnen moet worden verneemt men de verklaring dat de nieuwe toestand niet dan op de „puinhopen" van het bestaande kan worden gevestigdschalt luide de oorlogskreet tegen het „kapitaal", en klinken daartusschen woorden van niet geheel te bedwingen woede, van haat en wraak zucht tegen de „kapitalisten," dat is tegen allen bijna die iets in de wereld bezitten meent men dat de schoten op den Duitschen Keizer gericht openbarin gen zijn van de socialistische leer, dan wordt de zaak anders; dan acht men de maatschappelijke ordehet wettig gewonnen bezitde veiligheid van personen en goederen den staat in gevaar, en men vraagt elkander in zenuwachtige overspanning afwat moet daartegen worden gedaan Leeft men nu in Prui sen dan is men aanstonds met het antwoord ge reed een wetverbodsbepalingenstraffen. Allerlei bijkomende omstandigheden maken den afkeer van de socialisten nog te meer verklaarbaar. De meesten voeden een fanatieken haat tegen elke kerk en allen godsdienstdie in hunne oogen niets anders is dan een middel om de armen en nietsbe- zittenden in bedwang te houden ter wille van de rijken. Vele heethoofden onder hen veroordeelen onder de sterkste bewoordingen het familieleven, het huwelijk en het erfrecht. Zij verachten eiken band, ontzeggen ieder het recht om over zijn goederen na doode te beschikken en staan evenmin toe dat bij gebreke van zulk een beschikking de nabestaan den van den overledene zijne goederen tot zich ne men. Al deze zaken zijn geen noodzakelijke uit vloeisels van de socialistische leer zij zijn van het socialisme geenszins onafscheidelijk, en vele socia listen zijn het met deze beschouwingen dan ook vol. strekt niet eens maar het is niettemin een onwe- dersprekelijk feit, dat de groote meerderheid deze gevoelens is toegedaan, en ze te gelijk, als één ge heel uitmakende met het socialisme verkondigt. Dat deze bijkomende omstandigheden de socialisten niet beminnelijker maken, en de afkeer van de personen overgaat op de leer die zij verkondigenligt in den aard der zaak. Men ziet in hen een ongebonden hoop havelooze, zelfzuchtige, wraakgierige menschen, zonder geweten godsdienst of zedelijkheid en vol strekt niet keurig in de keuze der middelen om hun doel te bereiken. Toch wordt er een socialisme verkondigddat vreemd is aan deze weinig aanbevelenswaardige bij komende omstandigheden. Toch zijn er socialisten en sociaal-democraten die daarvan niets willen weten, personen op wier zedelijkheid niets valt aan te mer ken godsdienstige menschen zelfsdie zich eenvou dig bepalen tot de verdediging van het socialisme op maatschappelijk gebied. Wat willen dezen? Dec 29 is des avonds boven Genève een met zwaren regen vergezeld onweder losgebrokenhetwelk tot den volgenden middag duurde. Alle stroomen en rivieren zijn er zeer ge zwollen en het meer is hooger dan het den geheelen zomer geweest is; iets, dat bijna nooit is voorgekomen. Een ge deelte van den weg naar Chamounix is weggeslagen en uit Martigny wordt gemeld, dat vele bergwegen onbruikbaar zijn. Den 4 Sept. zjjn door het omslaan eener boot op het meer van Genève 8 personen verdronken. Verschillende bladen erkennen, dat de ontevredenheid over de besluiten van het berlijnsche Congres en de zucht tot aanhechting van Triest geen anderen oorsprong hebben dan de vrees, dat de inlijving van Antivari bij Montenegro en de bezetting van Bosnië en de Herzegowina zeer noodlottig zullen zijn voor de voordeelige handelsbetrekkingenwelke tot nu toe tusschen Venetie en de tegenovergelegen kust bestonden. De lAberta noemt het eene „worsteling om het leven aan de Adriatische-zee." Volgens het officiëeie verslag heeft de dweeper Lazzaretti, die onlangs te Arcidosso in een gevecht met de gendarmes om het leven kwam, tot Maart 1.1. met, de fransehe en italiaansche clericalen op den besten voet gestaan en was hij een ijverig voorstander van 's Pausen wereldljjk gezag- In 1872 trachtte hij een internationaal verbond te stichten om dat te herstellen en ontving hij zelfs bezoeken van een carlistisch agent en een franschen graaf, om over de zaak van gedachten te wis selen. Een fransch magistraatspersoon zond hem geld en liet zich naast den profeet in de dracht zijner volgelingen pho- tografeeren. Ook de superieur der karthuizers van Grenoble 1 en de vicaris-generaal te Lyonde abbé Duvalstonden in briefwisseling met hem. Toen hij zijne vereeniging echter tot eene nieuwe secte maakte, braken de clericalen alle be trekkingen af. Eenige van de dweepziekste volgelingen van Lazzaretti houden zich nog steeds in de nabijheid van zijn graf op verwachtendedat hij uit de dooden zal op staan. De laatste afstammeling van den dichter Ariostoeene gravin van dien naam is op 90jarigen leeftijd te Ravenna overleden. Dezer dagen werden de roovers, die tot de bende van den beruchten Leone behoord hebbente Palermo uit de gevangenis naar het hof van assises gevoerd. Plotseling echter stortten, ten gevolge van eene ontploffingde paarden van den gevangenwagen en 8 der 16 daarin opgesloten han- dieten ontkwamen. 5 Werden spoedig achterhaald, maar de 3 gevaarlijksten hebben zich voor goed uit de voeten ge maakt. Het schijnt, te blijken, dat het plan door de Maffia ontworpen en uitgevoerd is. De 3 karabiniersdie den gevangenwagen begeleidden, zijn op last van den prefect in hechtenis genomen. De koninglijke commissaris te Florence heeft het, meer dan 17U0 leerlingen tellende, door geestelijken bestuurd Elorentijnsck Instituut, bekend als de „scholen van S. Gio- vannino," doen sluiten. Garibaldi heeft aan de genuëesche Popoio een kort briefje geschreven waarin hij o. a. zegt„Laat ons Italië voorbe reiden tot den oorlog op leven en dood, dien het tegen Uos- tenrijk zal te voeren hebben en waarvan zyn bestaan voor eenige eeuwen zal afhangen." De Afgevaardigde Marselli, kolonel bij den generalen staf, heeft eene brochure uitgegeven, waarin bij de door het Congres van Berlijn verkregen uitkomsten prijst, zegt, dat Engeland en Oostenrijk te zamen een doeltrefïenden slagboom tegen het panslavisme vormenontkentdat Italië eenig recht op Trente en Triest heefthet staatsbeleid van den minister Corti goedkeurtde bezetting van Cyprus door Engeland onvermijdelijk en als niet tegen Italië maar tegen Rusland gericht noemten Italië tot een eensgezind handelen met Engeland aanspoort. In een brief van de Khedive verklaart hijdat hij vast besloten is, de europeesche vormen van bestuur voor den persoonleken regeeringsvorm in de plaats te stellen. Hjj wenscht een ministerraad in te stellenmet en door welken hij regeeren zal. De leden van dezen Raad zullen geza- men.ijk en individueel verantwoordelijk zijn. Deze Raad zal over alle kwestièn van belang beraadslagen; de meerder heid za! beslissen. Hij zal hare besluiten bekrachtigen, als mede de benoeming en het ontslag van ambtenaren, die door den president van den Raad en de ministers van het betrokken departement zullen gedaan worden. De ambtenaren zullen alleen gehoorzaamheid verschuldigd zijn aan de chefs hunner departementen. De Onderkoning heeft zieh tegen zijnen zin eenvoudig voor de noodzakelijkheid gebogen. Hij heeft er in toegestemd om van alle persoonlijke despotieke tusschenkomst af te zien, en. om de Daira aan de schatkist af te staan, o idat. de com missie dien eisch volstrekt niet wilde laten vareD. Toen nu zelfs de kroonprins het voorbeeld gaf en verklaardezijne bezittingen te willen afstaan kon hij niet anders doen, dan dat voorbeeld volgen. Vervolg der buitenlandsche berichten in het bijblad. Den 4 heeft eene commissie van het bestuur der Vrou- wenvereeniging „Tesselschade" prinses Hendrik een geborduurd tafelkleed, door eene der dames-werksters vervaardigd, aan geboden. H. K. H. heeft den titel van beschermvrouw der vereeniging aangenomen. Den 6 heeft de vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" eene voorstelling in den schouwburg gegeven ter eere van prins en prinses Hendrik, die met den Koningden Groot hertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar tegenwoordig waren. Mevr. Seebach droeg een afscheidsgroet van het duitsche volk aan prinses Marie, gedicht van E. Molir, mevr. Kleine een welkomstgroet van het nederlandsehegedicht van Schimmel, voor. De dames Kleine en Poolman en de hee- ren v. Ollefen en de Jong voerden «de IVerkman,» mevr. Seebach en de heer Norrenberg, van Keulen, »Auf dern IVas sem ten tooneelehet orehest bracht composition van de 'neeren Lazare en Mertensonder hu.me leiding, de volks liederen en IVebers jubelouverture ten gehooreen mej. de Groot, voormalig pensionaire des Koningsreciteerdein het franschhet italiaanse.i en het hollandschtooneelen uit een drietal treurspelen zij ontving namens den Koning een lauwerkrans en een diamanten armband. Den 7 heelt prins Irederik op het Huis de Pauw een feest gegevenwaaraan al de hier te lande aanwezige leden der kon. familie deel namen. 100 Gasten zaten aan aan een dejeuner en na eene wandeling op het landgoed aan een diner, dat gevolgd werd door eene soiree van 300 genoo- digden. De tuin en de parken waren schitterend geïllumi neerd en een groot vuurwerk werd afgestoken. De kon. militaire kapel luisterde het feest op. Den 8 hebben prins en prinses Hendrik de godsdienstoe fening in de Walenkerk bijgewoond en vervolgens de bloe mententoonstelling der Floraliade muziekuitvoering in het bosch en Scheveningen bezocht Den 9 hebben zij zich over Utrecht naar Soestdijk bege ven. Utrecht was gevlagd en langs den weg, welke de prins en prinses te volgen haddentraai versierd en door troepen en schutterij afgezet. De stations van aankomst en vertrek (Rijn-en Oosterspoor) en het stadshuis waren prach tig gedecoreerd. Na de verwelkoming door 's Konings commissaris en den burgemeester, alsmede door de zangver- eeniging „Kunstmin", aanbieding vun bouquetlen enz., be gaven de hooge gasten begeleid door eene eerewacht van 40 heeren te paard, zich naar de woning van 's Konings com missaris voor het stadshuis begroet wordende door de Utrecht,sehe Mannen-zangvereeniging, 40 in het wit gekleede strooistertjes en de israëlietische weezen. Na het gebruik van een dejeuner en het ontvangen van eenige dames en heeren, vertrokken de prins en prinses te 3 uren naar Baarn, alwaar zij door het gemeentebestuur opgewacht en door den burgemeester toegesproken werden. Yan de station reden zij, in een met 4 paarden bespannen rijtuig, begeleid door 2 eerewach- ten en voorafgegaan door het muziekcorps der rijdende ar tillerie, door de versierde gemeente naar het lustslot Soest dijk waar zij door een dames-comité ontvangen werden dat hun een welkomstlied toezong. Te Utrecht hadden 's avonds volksconcerten plaals en was het Lucasbolwerk geïllumineerden te Soest en te Baarn werd verder den ganscheu dag feest gevierd. Den 10 is Soest algemeen geïllumineerd geweest, verschei dene buitens allerfraaist, en is voor het paleis te Soestdijk een vuurwerk afgestokenwaarbij de muziek der rijdende artillerie zich deed hooren. Den 11 heeft de aanbieding plaats gehad der geschenken van de gemeenten Utrecht en Baarn-Soesten vervolgens door een commissie van een 30tal heerendie van het nati onaal huldeblijk, of liever van de daartoe betrekking hebbende oorkonde en lijsten van inschrijvers, vervat in eene prachtig georneerde cassette, geplaatst op eene sierlijke tafel. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer is de indischa be grooting voor 1879 ingediend, geraamd op 144.6 miljoen aan middelen en 134.6 miljoen aan uitgaven zijnde 10 m. hooger dan voor 1878 door de kosten voor den aanleg van spoorwegen op Java en 3'/4 m. hoogere raming der Atchin- uitgavendie op ruim 9 m. zijn uitgetrokken. Onder de uitgaven komt voor 4 m. bij wijze van schadeloosstelling voor uitgaven, op de nederlandsehe begrooting ten bate van Indie voorkomende. Tot dekking van het tekort van 10 m. zal nader een ontwerp ingediend worden, en wordt als tij delijke maatregel voorgesteld het verstrekken van een voor schot uit 's Rijks kas, zoo noodig te dekken door uitgifte of beleening van schatkistbiljetten. Het tekort op de" be grooting voor 1878, uithoofde van Atchin op minstens 7 m. geschat, zal vermoedelijk opgewogen worden door eene meer dere koffie-opbrengst hier en in Indie, door een overschot op den inkoop van koffie en meerdere opbrengst van ver pachtingen in Indie- Op de nieuwe begrooting is uitge trokken bijna 8 miljoen voor spoorwegen op Java, ruim 3 miljoen voorde haven te Batavia; voorts f 3200 voor de op leiding van stuurlieden voor de gouvernementsmarine aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, F 6000 subsidie aan de kweekschool voor machinisten, f 10000 subsidie voor de expeditie naar Midden-Sumatra, en f 100000 ten einde de stoomvaartmaatschappij Nederland in staat te stellen om de 2 maanden een stoomboot te laten varen van Soerabaya naar HongkongMacao en Amoy en van daar terug over Manilla en Makasser. Voor eene reis over Saigon geeft de indische regeering f 12000, voor eene over Manilla F 20000 subsidie maar zij ontvangt 50 p.c. terug over de meerdere vracht boven f 40000 per reis. Voorts zijn ontwerpen ingediend tot verandering der gren zen tusschen de gemeenten Hekelingen en Geervlieten Hekelingen en Nieuw-Beierland. De zitting der Kamers is den 13 door den minister van binn. zaken gesloten. Eerbewijzen. Aan dr. L. 72. Beynendezer dagen op zijn verzoek eervol ontslagen als rector van het haagsche gymnasium, waaraan hij 8 Oct. a.s. 40 jaren zou zijn ver bonden geweest, werd den li in het gebouw voor kunsten en wetenschappen hulde gebracht door jr. mr. de Jonge v. Etlcmeet, namens de oud-collega's van het instituut te No rd- heydoor den heer v. Zeggelen namens het letterkundig genootschap „Oefening kweekt kennis" en door'mr. A. A. de Pintonamens de oud-leerlingen van het gymnasium. Onder de hem aangeboden geschenken behoorde een bronzen groep (Laocoön) van Barbéenne te Parijs namens 259 zijner oud-leerlingen, 's Avonds werd den aftredenden rector een diner aangeboden in het badhuis te Scheveningen." Benoemingen. De Koning heeft tot voorzitter der le KaT mer gedurende het zittingjaar 1878 -79 benoemd mr. J G. A. bn. de Vos v. Steenwijk. Stoomvaart. De raderstoomhout Prins van Oranje, va rende tusschen Zaandam en Amsterdam, met aanlegplaats, stationsgebouw enz. is den 6 in veiling gebracht en voor f 8935 toegewezen, aan den heer C. Bosman, te Alkmaar. Militaire zaken. De groote manoeuvres welke, onder medewerking van eenige oorlogschepen in het begin dezer maand op de kust en in de duinen van Zuidholland hebben plaats gehad zijn den 9 geëindigd met eene groote revue over de gezamenlijke troepen te Ter Heide. Kerkelijke zaken. Ds. J. v Loonte Egmond aan Zee, heeft bedankt voor Oudeschüd op Texel. Harddraverijen. Medeinblik9 Sept., 18 paarden prijs Eva, van C. de Wit, te Zijpe, premie Marianne, van •7. Zeehandelaarte Amsterdam. Hilversum, 11 Sept., 6 paarden, prijs P. Smit, te Slikke- veerpremie G. Zenenhuyzen, te Warinenhuizen. Kermis. De gemeenteraad van Reeuwijk lieett, met. eene meerderheid van 1 stem besloten tot afschaffing der kermis en tot hare vervanging door volksfeesten jaarlijks in Octo ber in de 3 kom uen der gemeente te geven. Aanbestedingen. Te Groningendoor den ontvanger der registratie en domeinen het vergrooten van het exerci tieveld en het sloopen der verdedigingswerken in de linie van Helpmanminste inschr. Kaliste Sliedrechtvoor f 21,840. Door B. en W. van Nijmegen, liet, bouwen vaneen hoog reservoir ten dienste der waterleiding, op den Kwakkenberg, aan v. Haaren, te S. Anna, voor 19,090. Den 9, te Hengelo, het bouwen van eene stoom-beierscli- bierbrouweri], aan A. Groothengel, te Bornevoor 23,249. Den 11 t.e 's Gravenbage, de levering van stalen spoor staven met ijzeren eindverbindingen, minste inschr. de ijzer en staalfabriek tt Dortmund voor f 299.989. Bouwwerken Te Rotterdam wordt tusschen de Korte Hoogstraat en de Cooivest eene paslage aangelegd, 100 ellen lang, 6 a 8 ellen breed, met monumentale ingangen, be vattende eene zaal van 1800 vierk. ellen oppervlakte voor tentoonstellingen mars tplaatsen enz., een hotel met 2 groote zalen en 80 logeerkamerseen badhuis met 40 badkamers directeurswoning enz., 3 koffiehuizen, grottuin, 30 winkels met woningen en 60 afzonderlijk te verhuren bovenwoningen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 10 besloten, het scheikundig laboratorium, in gebruik bij de hoogleeraren Gunning en v. 't Ho]}, te verbouwen volgens een door den stads-arehitect in overleg met genoemde professoren opge maakt plan, waarvan de uitvoering op f 26000 geraamd wordt. De heer P. Crans c s. heeft concessie aangevraagd voor den aanleg eener haven bezuiden Scheveningen, meteen scheepvaart kanaal naar de Maas bij Vlaardingeu. Noordzeekanaal. B. en W. van Amsterdam hebben, naar aanleiding van het, zonder dat zulks tijdig ont dekt werdontstaan van een zandbank voor de haven van IJmuiden den minister van waterstaat dringend ver zocht met alle mogelijke middelen te willen bevorderen dat die bank opgeruimd worde dat voortaan eene wijze van werken gevolgd worde, waardoor bet kunstmatig vormen van banken in zee bij den mond der haven wordt voorko menen dat door verbetering of verscherping van het toe zicht de herhaling van ontdekkingen als de onderwerpelijke worde vermeden. Giften. Wijlen de heer J. A. Krewet heeft aan bet r. c. gesticht van liefdadigheid aan de Heerengracht te Amsterdam f 1000 vermaakt. Aan de nederd. herv. diaconie aldaar is vermaakt door wijlen den beer E. I). v. Rinsum f 40,000, 2^ p.ets. N. S„ mej. E. C. v. d. Straaten f 15000, mej. M. S. P. Simon Thomas j in f 25000 ten behoeve der armen en in 725000 ten behoeve der diaconie-scholen, mej. de wed. H'Klijn Bavink-Hansen t 1000. Rampen. Den 9 isten gevolge van het uit elkander springen van een peterolie-toestel, waarop een pan met vet stond, het danshuis Scandinavien, aan den Zeedijk te Am sterdam afgebrand, waarbij eene 74jarige gebrekkige vrouw, dieom iets te redden, de gelegenheid om te ontkomen had laten voorbijgaanin de vlammen is omgekomen. Van een nevensstaand perceel is de dakverdieping vernieldhet beeft ook veel waterschade bekomen even als een perceel aan den anderen kant, in welks bovenverdieping eenige uren later het vuur op nieuw uitbrak. Alle na den brand van het daushuis vermiste gouden en andere sieraden, benevens 1000 in geld, dat op verschillende plaatsen geborgen was, is door de brandweer teruggevonden en aan de eigenares ter hand gesteld. Misdrijven. Te Eesveen bjj Steenwijkhebben den 8 's avonds 2 personen in een herberg twist gekregen en zijn zij naar buiten gegaan om de kwestie met eene vechtpartij uit te maken. Van een hunner is den volgenden morgen het. lijk gevonden, een messteek in de borst hebbende. De andere persoon is in hechtenis genomen. Nedërl. Zendeling-genootschap. Door de jaarvergadering is met nagenoeg alg st. besloten tot het geleidelijk overdra gen van de gemeenten in de Minahassa (Celebes) aan de prote-tantsche Kerk in Neerl. Indie, binnen een tijdsverloop van 2 of 3 jaren, met behoud van de scholen waar dit noodig is wegens het ontbreken van gouvernementsscholen of waar de opheffing te kort zou doen aan de godsdienstige vorming der jeugd. Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. De kon. goedkeuring is verleend aan eene wijziging der statuten volgens welke ook behoeftige oude zeelieden en hunne vrou wen uit andere gemeenten dan Egmond kunnen opgenomen worden, doch voor niet meer dan 2/5 der beschikbare ruimte. Overleden, den 10, te Groningen, mr J. H. Philipse, emeritus-hoogleeraar in de rechten aldaar, oud 81 j iren. Kolonipn. Atchin. Sedert de vermeestering van Moen- tassi hebben de troepen zieb hoofdzakelijk beziggehouden met de zuivering van het terrein aan de linkerzijde derAt- chin-rivier. De kampongs, waaruit onze transporten be schoten werden, ondergingen eene tuchtiging, eenige ver sterkingen werden genomenwegen werden aangelegd en bosschen weggeruimd ter beveiliging van onze posten eu konvooien. Bij de tuchtiging van Lamkrak (tegenover onze Unie Atoa-Beloel) werd aan den vijand groote schade toe gebracht, Daarop heeft Toekoe Moeda Bait, en den 25 Aug. heeft ook Habieb Abdul Rachman namens de 3 Sagies stap pen tot onderwerping gedaan. Naar aanleiding hiervan is de tuchtiging van liet vijandelijk gebied voorloopig gestaakt., maar zij zouals de onderwerping niet volgen mocht, wor den voortgezet zoodra de ingevallen regens liet zouden toelaten. De gezondheidstoestand hij de ageerende troepen is vrjj gunstig. oor de dienstboden van den heer Roskam is ingekomen ouder de letters A. B. Cde som van f 6,—.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1