No. 38. •I Tachtigste Jaargang. 1878. L O N D A G 22 S E P T E M B E li. De leer van het socialisme. I #fftctccl Ocbccifc Stremming; der scheepvaart. Effitcfcelijfcscfie ücvichtcn. DuHschland. Frank ryk. Uroot HWHatije o» Icrtand. ÜH| I, k IB A S Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f Ü.Gt3. franco per post f afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM«. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1S regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzendine tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden dat ten gevolge van het verwisselen van deuren in de schutsluis Willem, 111, op het Noordhollandsch Kanaal te Amsterdam, den 25 Sep tember e.k. en eenige volgende dacenmet die sluis niet zal worden geschut, maar dat gedurende dien tijd alleen zal worden geschut met. de schutsluis Willem I. Haarlem De Commissaris des Konings voornd., 20 Sept. 1878. Röell. PATENTEN. De patenten, aangevraagd in Junij en Julij en van de buitengemeentenkunnen ter secretarie worden afgehaald van 28 September tot, en met 5 October. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 25 September 1S;78, des mid dags te 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. P O L 1 C 1 K. Ter terugbeko ning is aan het Commissariaat van Policie bet navolgende voorhanden als r een tak met aardappelen een schaar, een witte zakdoekeenig breiwerk een jas een goud medaljon en een bloedkoralen armbandje met goud kapit telstokje. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2». heltt der maand Aug. 1878. C. Schut. Alkmaar; J. Witte. Amsterdam; M Tros, Antwerpen; H. Koppe, J. Pater. Amsterdam; Wed. van Noort, Egmond-binnen Aaltje Appel (niet vermeld); 1). Spoor. Maassluis; K. Hogenb«om Nieuwediep Wed. II. Metzelaar, (niet vermeld). Wat wil het socialisme? Bij de beantwoording dier vraag zullen wij alle bijkomende omstandigheden buiten rekenin" laten. Wat niet onafscheidelijk met de socialistische leer samenhangt of daarvan een nood zakelijk gevolg iskomt hier met in aanmerking. Of Nobili' een sociaal-democraat is geweest of niet, laten wij daar. Wij willen er voor het oogen- blik niet op letten dat het onder de socialisten een ongewoon verschijnsel is, het geweld te hooren aan bevelen als het eenige doeltreffende middel tot om verwerping der bestaande maatschappij en tot stich ting eener nieuwe orde van zaken. Wij willen thans geen acht slaan op den toon van haat en wraakzucht, die ons meermalen uit den mond van velen hunner tegenklinkt. Wat van hunne zijde is gezegd tegen godsdienst en kerk, tegên het huwelijk, het familie leven of het erfrecht, blijve buiten aanmerking. Wij willen aannemen dat men socialist kan zijn zonder daarmee in te stemmen. Wij vragen alleenwaarin bestaat dan eigenlijk het socialisme Het is van belangop deze vraag het rechte ant woord te geven Wanneer men anderen van ongelijk wil overtuigen, dient men vooraf goed te weten, wat zij zeggen en begeeren. Toont men daarmede niet juist bekend te zijn en zich daarvan een verkeerde voorstelling te makendan zal men waarljk van zijn woorden niet veel vrucht zien; en nooit verbittert in en de tegenpartij zoo zeer, als wanneer men haar zwarter maakt dan zij is en haar dingen toedicht die niet waar, of althans niet geheel waar zijn. Nu is het evnwel niet gemakkelijk uit te maken wat de socialisten willen en niet willen, omdat de groote meerderheid onder hen het blijkbaar zelf niet weet. Het is duidelijk, dat op hunne vergaderingen de meesten spreken over dingen die zij niet begrijpen, en woorden gebruiken die zij niet verstaan. Wij moeten ons daarom bepalen tot de wetenschappelijke mannen tot personen van studie en nadenken die de leer van het socialisme hebben uiteengezet en verdedigd. Wat zeggen zij? moet de vraag zijn. Niet: wat zeggen de duizenden onkundigen en verblinden, die het een en ander van hunne woorden hebben opge vangen zonder ze te verstaanen zich naar hunnen naam noemen zonder hen te hebben begrepen. Niets is meer algemeen dan de bewering, dat de socialisten alle goederen gemeen willen maken en eiken bijzonderen eigendom veroordeelen als diefstal ten nadeele van het algemeen. Toch is deze bewe ring onjuist. Even onjuist is het te zeggen, dat de socialisten van tijd tot tijd, bij voorbeeld elk jaar, alle goederen gelijkelijk onder de menschen willen verdeelen, zoodat de tragen met de vlijtigende ongeschikte arbeiders met de bekwame, de verkwisters met de spaarzamen gelijk zullen staan. Hit is zoo niet. Het socialisme wil gemeen maken de zooge naamde „productie-middelen," dat is de middelen om te werkenom iets voort te brengen, te maken of te bearbeiden niet de vruchten van den arbeid. Het wenscht den bijzonderen eigendom op te heffen ten aanzien van alle zaken die noodig zijn om eenig be drijf uit te oefenen, om het land te bebouwen, vee te teelen, mijnen te ontginnen en alles te vervaar digen wat onze fabrieken en groote en kleine werk plaatsen opleveren. De grond zou gemeen zijn en altijd gemeen blijven. Niemand zou er ooit een stuk van in eigendom bezitten Hij zou aan den Staat belmoren en onvervreemdbaar zijn. Hetzelfde zou geschieden met alle fabrieken, werkplaatsen, machi nes, met alles in één woord wat noodig is om iets voort te brengen te maken of te bearbeiden. De arbeid van allen zou door den Staat geregeld wor den Alles wat door dien arbeid werd voortgebracht, levensmiddelen, kleerenmeubelen enz. zou ondei alle arbeiders verdeeld wordennaar mate van den arbeidstijd door ieder besteed. De bestuurders dt leeraars, rechters en alle verdere openbare ambtena ren en bedienden allen die niet medewerken om iets voort te brengen of te bearbeiden, maar bun dien sten bewijzen in het algemeen belang, zouden even zeer hun aandeel in de gemeenschappelijke opbrengst ontvangen in evenredigheid van den door hen be steden tijd. Alleen de geneesheeren, bijzondere on derwijzers advocaten en allen die persoonlijke dien sten bewijzenwaarvoor geen kapitaal noodig is zouden ongeveer op de thans bestaande wijze aan de concurrentie kunnen worden overgelaten. Op deze wijze, zeggen de aanhangers der socia listische leer, zou de groi te ongelijkheid tusschen de menschen uit de wereld verdwijnen. De rijkdom en weelde van eenige weinigen, maar ook de armoede en ellende van millioenen zouden een einde nemen. Met de concurrentie met den eindeloozen strijd om vooruit te komen, waarbij men elkander verdringt en omverlooptwaarbij enkelen groot en machtig rijk en vermogend wordenmaar duizenden worden vertreden en om hun treurig bestaan te rekken de slaven dier enkele voorspoedigen worden, zou het gedaan zijn. De aarde zou door allen in gemeen- schappelijken, verstandig geregelden arbeid productief' worden gemaakt in aller belang, tot aller genot, in evenredigheid van ieders deel aan het gmeenschap- pelijk werk Terwijl bij de tegenwoordige inrichting der maatschappij de onvermijdelijke concurrentie ieder ondernemer, die zich op den duur wil staande hou den noodzaakt om een belangrijk deel van de op brengst zijner onderneming af te zonderen tot ver meerdering van zijn kapitaal en dat deel te korten op het loon der werklieden, zou in den socialistischen Staat ieder bezoldigd worden overeenkomstig den door hem verrichten arbeid. Van de gemeenschap pelijke opbrengst van den gezamenlijken arbeid zou eerst worden afgetrokken wat noodig zou zijn tot instandhouding, verbetering of uitbreiding van de productie-middelen namelijk van den bebouwbaren grond, de fabrieken, werktuigen enz. en van de openbare gebouwen, scholen, voorraadschuren en werken van openbaar nut, waarvan de kosten thans uit de belastingen worden betaald. Alle middelen van verkeer, spoorwegenstoombooten etc. zouden openbaar zijnde handel zou vervallenwant de producten zouden van staatswege naar gelang van de behoeften in de verschillende strekennaar de openbare voorraadschuren worden overgebrachtom van daar te worden uitgegeven aan elk naar gelang van den door hem verrichten arbeid. Wat die uitdeeling der producten, der levensbe hoeften of, zooals zij door de socialisten worden genoemdder „genotsmiddelen" betreftis bet niet noodzakelijkdat aan ieder persoon of aan ieder gezin een zekere hoeveelheid spijs en drankbrand stoffen enz. zou worden toegemeten en op gezette tijden een stel kleeren en eenig huisraad worden uitge reikt. De zaak zou zich aldus kunnen toedragen. Naar de ondervinding van vorige jaren worden de verschil lende behoeften opgenomen en dienovereenkomstig wordt de arbeid voor de verschillende vakken van bedr f verdeeld en geregeld. Daarna wordt de waarde der pro ducten vastgesteld volgens den maatstaf van den tijd, die tot verkrijging van die producten gemiddeld diem besteed te worden. „Gestolde arbeidstijd" „arbeidsgelei" zijn de namen die in de socialistische geschriften aan de producten worden gegeven. Het kapitaal komt, als gemeen goed bij de waardebepaling niet in aanmer king. Voorts zou ieders afzonderlijke arbeid geschat worden, en hem daarvan bewijzen worden uitgereikt, waarvoor hij zich aan de openbare magazijnen de goederen die hij wenschteet- en drinkwaren, klee deren meubelenboeken enz. kan doen afgeVen Het geld zou overbodig worden. De „arbeidsdag" zou de waardemaat zijn. Voor den gevoerden arbeid zou men bons ontvangen van heele en gedeeltelijke arbeidsdagenen daarvoor in ruil kunnen verkrijgen de goederen uit de magazijnen, waarvan de waarde evenzeer in „arbeidsdagen" is geschat. Die bons en de daarvoor verkregen goederen zouden de bijzondere eigendom worden van hem die ze ontving. V oor de bons zou hij alles kunnen inruilen wat in de maga zijnen verkrijgbaar zou zijn, naar eigen lust en smaak. Hij zou er voor op reis kunnen gaandoor ze in ruil te geven voor bet gebruik van middelen van vervoer, logies enz. Hij zou goede sier kunnen ma ken en ze spoedig verteren of ze kunnen opsparen voor den ouden dag. Hij zou ze weg kunnen schen ken aan anderen, beboeftigen er mee kunnen onder steunen, ze bij testament kunnen vermaken. Wat de „genotsmiddelen" betreft zouden de bijzondere ei- gendom en de vrije beschikking behouden blijven maar in de socialistische maatschappij zou geen bij zonder kapitaal zijn, geen rente, geen interessen, geen huur, geen pacht, en, zooals wij gezien hebben, geen geld, geen crediet, geen concurrentie, geen markt, geen beurs, geen koers, geen handel. De Staat zou in de behoefte aan woningen voorzien in de nabij heid van de plaatsen waar gearbeid moest worden Er zouden geen paleizen zijn, maar ook geen hutten De weelde zou verbannen zijn maar evenzeer het gebrek. Is die droom voor verwezenlijking vatbaar? Het comité voor de „Wilhelmspende" heeft het bedrag der ingekomen giften den 14 aan den kroonprins overhandigd; eene aanwijzing op de Seehandlungten bedrage van 1,8ÜU,UU0 mark. Rijksdag De duirsch-conservatieven hebben zich in eene ten 12 gehouden bijeenkomst onvoorwaardelijk voor de nood zakelijkheid van eene bijzondere wet, tegen de socialisten ver- klaa-d en bovendien de overtuiging te kennen gegeven, dat bet niet mogelijk was, de bedoelde bijzondere maat regelen tot een bepaalden tijd te beperken. In den laat.sten tijd is namelijk dit denkbeeld eeuer beperking van den duur der gewensehte wet meer en meer op den voorgrond getre denals het geschikste middel om de eischen der vrijheid en der goede orde te vereenigen en omtrent bet voorstel tusschen regeeriug en Rijksdag overeenstemming te verkrijgen. Bij de eerste lezing van het wetsontwerp tot beteugeling van de sociaal-democratie, op den 16, heeft de vice-Rijkskanselier, graaf v. Stolberg, o. a. gezegd: De regeering beschouwt de thans voorgestelde maatregelen op verre na niet voldoende. Ook op ander gebied moet gearbeid worden. Naast den Staat moeten de vrije véreenigingencorporatiën en indivi duen zorg dragen dat godsdienstvaderlandsliefdespaar zaamheid en trouw in handel en wandel térugkeerendat de sociaal-democratie geen vasten grond winnedat de hersen schimmen, waarop zij steunt, verdwijnen. Het doel van het thans ingediende ontwerp isaan de sociaal-democratische agitatie eiken schijn van wettelijkheid te ontnemen. Geeft ons scherjiekrachtige wapenshalve maatregelen zouden slechts nadeelig kunnen werken. De heer Reichensperger verklaarde zich namens het centrum tegen het voorstel, dat het onderdrukken van de socialistische beweging niet waar borgde en zélfs niet 'het voorkomen van de herhaling van nieuwe aanslagen. De herstelling van het christendom kon dat alleen doen. Intusschen wenschte zijne partij verwijzing van het ontwerp naar eene commissie die tevens noodige verbeteringen van het Strafwetboek zou kunnen aanwijzen De heer Relldorf (duitsch conservatief) sprak voor de wet en verlangde verbetering van liet algemeen stemrecht. De heer Rebel ontkendedat er verband was tusschen de aanslagen en de sociaal-democratie en verlangde bekendma king van het onderzoek. Omtrent, het Wezen en het, doel der sociaal-democratie was de natie meerendeels in het duis ter. Hoe zou de politie dan daaromtrent eene beslissing kunnen nemen? Hij ontkende, dat de socialisten afschaffing van den eigendom willen. Vroeger had de regeering de sociaal-democratie niet gevreesd maar hare vriendschap ge zocht. Prins Bismarck had in 1862 door zekeren Richter later bij de politie te Berlijn aangesteld het sociaal-demo cratische comité geldelijke ondersteuning doen aanhieden indien dé arbeiderspartij tegen de fortsehrittspartij wilde optreden. Later had de prins Lasalle tot' een onderhoud nitgenoodigd en in den winter van 1S6364 veelvuldige conferentiën met hem gehad ter bespreking Van de invoe- voeriug van het algemeen stemrecht en van de ondersteuning der productieve associatiën uit de staatsfondsen. Na den dood van Lasalle had de pruisische regi ering der voorzitter der Alg. Duitsche Arbeidersvereeniging Fritzsche trachten te gebruiken om vooral in Saksen de sociaal-democraten voor het dedkbeeld eener vereeniging van alle duitsehe Staten onder aanvoering van Pruisen te winnenen zij had die pogingen voortgezet met den volgenden voorzitter, dr. v. Schweitzerdie er aan toegafmaar daarom in 1871 door de arbeiders werd afgezet. Genoemde regeering had toen eene andere houding tegen de Vereeniging aangekomen, maar zelfs bjj de laatste verkiezingen had men van eene met de regeering bevriende zijde nogmaals getracht, met de soci aal-democraten onderhandelingen aan te knoopen. De wet zelve bestreed de heer Rebel voornamelijk door er op te wijzenwelk eene ellende hare aanneming en uitvoering zou brengen over de vele duizenden die door de sociaal democratische instellingen, vereenigingen drukkerijen, enz. een bestaan vonden. Eu het gevolg zou zijn, dat de sociaal democratische beweging eene uitbreiding kreeg, een karakter van fanatisme, dat voor de ergste godsdienstige dweepzucht, niet zou behoeven onder te doen. De minister Eulenburg verklaarde, dat over bekendmaking van stukken uit, bet. ge ding tegen Nobiling der rechterlijke macht te beslissen had; maar No>'livg had gezégdvergaderingen der sociaal-demo craten te hebben bijgevvccnd en in hunne beginselen te deelen: de pers der sociaal-democratie heeft aanslagen verschoond en dergelijke in Rusland toegejuicht, terwijl die pers buiten Duitschland op hare beurt bedoelde wandaden heeft toege juicht. Volgens den heer Mark kan hét doel der sociaal- democratie slechts door gewelddadige omkeering van het bestaande verkregen worden. De minister ontkende, dat de regeering in den jongsten tijd met de sOciaal-demoeratie in betrekking gestaan had. Wat vroeger gebeurd was, kou hij niet met zekerheid wetenmaar "t zou niet vreemd geweest zijn als de regeering getracht had, hij het ontstaan eener machtige beweging zich op de hoogte daarvan te stellen en haar zooveel mogelijk in ,,het stroombed van wettelijke ontwikkeling te leiden"; bovendien »ioest, men niet vergetendat de arbeidersvereeniging Da den dood van Lasalle geheel van karakter veranderd en door de richting der Internationale overmeesterd was. De heer Bamberger (nationaal liberaal) meende, dat de rede van den heer Bebel de noodzakelijkheid van maatregelen tegenover de gevaren der sociaal-democratie genoegzaam beweestoeh wilde hij de werking der wet binnen zekere grenzen beperkt hebben. Hij wenschte voortsdat het ontwerp naar eene commissie van 21 leden zou worden verzonden. Pruisen. Graaf Wilhelm v. Bismarck, zoon des Rijks kanseliers is in MühihausenLangensalza tot lid van den Rijksdag verkozen. Het comité der nationaal-liberalen had zijne geestverwanten tot onthouding nitgenoodigddoch de ultramontanen hebben voorgestemd. Zij hadden hem per telegraaf gevraagd, of hij zijnen invloed dacht aan te wenden om een einde te maken aan den „beschavingskamp", en daarop dit antwoord ontvangen „Ik geloof nietdat de kwestie den Rijksdag zal bezighouden. Mocht dit echter het geval zijndan zal ik voor mijne houding den raad inroepen van den mij na bestaanden Rijks-kanselier en dien te liever volgenomdat mij zijne verzoenende gezindheid bekend is." Daar Nobiling onveroordeeld gestorven was, is zijn lijk ter beschikking zijner moeder gesteld. Bij de sectie is ge bleken dat slechts één kogel in zijn hoofd gedrongen en gesprongen was, zijnde het grootste stuk dwars door de 2 voorste helften der hersenen gegaan en bij de linkerhelft blijven steken, zonder den schedel nog te kunnen doorboren. De dood is het gevolg geweest van eene in den laatsten tijd nieuw ontstane etterige hersenvliesontsteking. De Keizer is den 15 uit Gastein te Wilhelmshöhebij Kasseiaangekomenwaar hij door dé Keizerin werd op gewacht. Te Kassei was niet alleen de spoorwegstation maar de geheele stad feestelijk versierd, en eene onafzienbare, opgetogen menigte bëwoog zich langs de straten welke de Keizer in een open rijtuig zonder escorte doorréed. Den 16 is de Keizer voor hét eerst weder te paard gestegen. Op l.et door de Vereeniging tot bescherming van dieren te Parijs tot den minister van binn. zaken gericht vertoog tegen bet vergunnen van stierengevechten aldaar is geant woord, dat er geene aanvragen voor dergelijke schouwspelen zij.i ingekomen, en dat, zoo dit geschieden mocht, even als bij vroe.ere gelegenheden de vergunning daartoe zou geweigerd worden. De minister van binn. zaken heeft den verkoop van den bonapartistisehen almanak „de l'Aigle" aan de spoorwegsta tions verboden. Onlangs werden 2 dominicaner monniken uit het klooster te Carpentrasvan eene reis terugkeerende aan de station door politiedienaren aangehouden, die hunne papieren on derzochten en hun allerlei vragen deden. De prior schreef den onderprefect Habeneckop wiens last dit geschied was, een beleefden briefwaarin hij hem onder het oog bracht, dat de dominicanen, sedert vele jaren in het klooster ge vestigd even als andere burgers alle recht hadden om on gemoeid gelaten te worden. De heer habeneck schreef een krassen brief terug, waarin hij opmerkte, dat de dominicaner- orde niet bij de wet erkend was, dat allerlei vreemde person- nages in hun klooster uit- en ingingen zonder eenige controle, d"t de politie ree.it had hunne identiteit te onderzoeken, dat zijniet gehoorzamendewegens landlooperij zouden worden vervolgd enz. De heer Habeneck is door de re geering op wachtgeld gesteld. Te Chartres is den 8 het congres der catholieke werklieden- vereenigingen geopend. Des ochtends vroeg ging een optocht van seminaristen in costuum voorafgegaan door een kerke- kneeht in uniform, den bekenden ond-kapitein graaf de Mun van de spoorwegstation halen. Deze stelde zich aan het hoofd van een langen stoet bedevaartgangers met banieren. Nadat eene algemeene communie in de krypt der hoofdkerk gehouden was had te 2 uren de algemeene vergadering plaats, waarin de heer de Mun eene veel toegejuichte rede hieldwelke volgens de republikeinsche bladen indien de kerkelijke tint hier en daar werd weggenomen door eiken socialist had kunnen worden uitgesproken. Bij besluit van den 9 is aan 78 wegens den Commune opstand veroordeelden kwijtschelding of vermindering van straf verleend. Een banketbakker te La Chatre (Indre) is tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld wegens het mengen van kleine hoeveelheden rattenkruit in ouwels en taartjesdie hij by gelegenheid van de eerste communie der leerlingen van eene door geestelijke zusters bestuurde school had moeten leveren. 60 Personen nonnen leerlingen en ouders waren daardoor ziek geworden. Het doel van den veroordeelde was geweest zijnen afkeer van de Kerk te toonen en genoemde school in een kwaden reuk te brengen. In het gehucht Motte au Boisgemeente Norbecque (Nord), zijn den 12, ten gevolge van het spelen van 2 kleine kinderen met lucifers, 38 huizen, schuren en stallen verbrand. Den 14 hebben eenige Spanjaarden eene poging gedaan om in den tunnel van Tarbes (Opper-Pyreneeën) een trein van het spoor te doen loopen ten einde dien vervolgens t.e plunderen. Het opzet misluktedaar de machinist in tijds gewaarschuwd werd. Een aantal personen zijn in hechtenis genomen. De bisschop van Algiers heeft, bij schrijven aan de weduwe van den heer Thiers, zijne instemming betuigd met de op 3 Sept. aan de nagedachtenis van den heer Thiers bewezen hulde en verklaarddat hy de lijkdienst zeer gaarne zou hebben bijgewoond. De turksche gezant heeft den 15 Midhat-bassa, die den 11 te Parijs gekomen waseen brief van den Sultan overhan digd waarbij hem vergunning wordt verleend om naar Creta te gaan. Overeenkomstig zijnen wensch zal een schip te zijner beschikking worden gesteld om het om derwaarts te brengen. De gérant der Pays is wegens het bekende beleedigende artikel over den President der Republiek tot 2000 fres. boete, de redacteur Rogat tot gelijke boete en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het vonnis is. voor zoover de boeten hetreft,bij voorbaat uitvoerbaar verklaard. De President der Republiek heeft den 15 in het bosch van Vineennes eene wapenschouwing gehouden over ongeveer 50000 man voetvolk en 10000 man ruiterij, welk'- door den hertog v. Cambridge de russische grootvorsten Constantijn en Alexis, den landgraaf Philips van Hessen en eene ont zaggelijke menigte volks werd bijgewoond. De reservebij het actieve leger ingelijfd, nam voor het eerst aan de wapen schouwing deel. Ten voordeele van het in het Pavilion de Elore te Parijs te vestigen museiim voor decoratieve kunst is aldaar thans eene (»ntoonstelling geopend, waarvoor meer dan 20 bezitters 'der aanzienlijkste p -ticuliere kabinetten 300 uitmuntende schilderijen (ruim 60 van oudé ne.Iorlandsclie meesters) hebben bijeengebracht. Aan een banket te Douai, het laatste dat hij op zijne reis in het noorden bijwoonde, heeft de minister de Vreyrinel zich aldus uitgelaten„werkelijk geloof ik dat wij door het schouwspelhetwelk de arbeid aan ons lar.d verschaffen zal, de laatste dissidenten die er nog kunnen zijn voor onze denkbeelden zullen winnen, en ik voeg er bij, indien zij vertoeven te komen laten wij den moed niet verliezen en vooral, laten wij niet tot, toorn tegen hen geprikkeld worden. Wij behooren ons te kunnen verplaatsen in de moeilijkheden, welke zij hebben te boven te komen verscheidene worden door eene oude trouw teruggehouden andere door de heu genis van genoten weldadeneenige door vooroordeelende meeste door eene soort van schroomvalligheid, van aarzeling; zij vragen zich af, hoe ze wel zullen ontvangen worden. Welnu, mijne heeren ons komt het toe, deze aarzeling te doen ophouden door hen de helftdrie vierden van den wegzoo het moet den geheelen weg tegemoet te gaan. Vatten wij hen bij de hand, brengen wij hen in ons midden terug en laten zij er zoo uitmuntend goed ontvangen worden, dat zij van den eersten dag af zich als tehuis gevoelen." Bij de onlangs te Parijs gehouden beraadslagingen van het Instituut voor Internationaal Recht, hebben 3 engelsche leden voorgestelddat de vergadering de gruweldaden zou afkeurenblijkens de verslagen van den heer Fawcett in het Rhodope-gebergte gepleegd. Op voorstel van den heer Mar tens. den vertegenwoordiger van Rusland die zich beriep op de protesten, door de ambtgenooten van den heer Bsweett tegen die verslagen ingebrachten opmerktedat het In stituut volstrekt niet bij machte was om de feiten te veri- fiëeren werd besloten om tot de orde van den dag over te gaan. De minister üu'aure heeft op den brief der parijsche Ka merleden over het uiteenjagen van het congres der socialis tische werklieden geantwoord dat de regeering zich nauw gezet aan de wet gehouden heefthetgeen hij zou kunnen bewijzen, ware het niet onbetamelijk, eene discussie te openen over eene aangelegenheid, waarover de rechter uitspraak zal hebben te doen. Koloniön. In Algiersop 8 mijlen afstands van Oran is een ader van lithografischen steen ontdektwelke de beste in de thans uitgeputte munchener groeven moet evenaren. De kanaken, die zich in de bergen van Caledonie verscholen hadden zijn den 1 Sept. door de fransehenin 4 kolonnes verdeeldomsingeld en verrast. Hun opperhoofd Atai en zijn zoon zijn gesneuveld. Geen der franschen is omgekomen. In het 2e. arrondissement der kolonie Senegal woedt de gele koorts. 6 Geneesheeren 1 apotheker en 6 zusters van liefdadigheid zijn reeds onder de verpleging der lijders be zweken maar terstond vervangen; den 20 vertrokken weder 4 geneesheeren uit Frankrijk derwaarts. Ten gevolge van doeltreffende maatregelen is het niet aangetaste deel der kolonie voor besmetting bewaard. De voorzitter van de Board of Trade, lord Sandonheeft bepaald dat er eene coaiinissie zal worden benoemd om te onderzoeken welke nieuwe bepalingen omtrent de vaart op de Tlieema noodig zijn. De Koningin heeft 100 gegeven voor de betrekkingen der op de Princess Ali-,e omgekomenen. Den 16 was het fonds reeds tot 14ÜÜ0 geklommen. De heer Rivers Wilson heeft, met vergunning der engelsche regeering de portefeuille van financiën in Egypte aangenomen. Den 12 is de naald van Cleopatra op de kade van de Theems tusschen Cbaringeross en de Waterloobrug op de voor haar aangewezen plaats gebracht, bij welke gelegenheid

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1