f Rusland. Roumanie. Servie. Turk|$e. OoNtenrtjk-lluugarUe. Kalle. Vereen Ijsde Staten. Binnenland. &tai>0~illieua>0. 30ot;rlcalteti, Jtlachl- eu lisurdbertchleu. w professor Wilson, die voor*het overbrengen van den obelisk 10000 heeft geschonken eene toespraak hield. üerwisch-bassa heeft den 12 met de laatste turksche troepen Batoum verlaten. Het geschil met Rusland is bijgelegd. De russische regeering heeft aan de Servische verzocht, al hare troepen op voet van oorlog te houden, totdat de vrede ten stelligste verzekerd zal zijn. Van haren kant heeft de russische regeering beloofd, dat de subsidiën zoolang, even als vroeger, door haar zouden worden uitbetaald. Nog beeft zij verzochtdat de Servische troepen geen der grensdorpen van Bulgarije zouden ontruimen voordat alles in dat Vorsten dom definitief geregeld was. De russische regeering heeft Servie en Montenegro op vertrouwelijke wijze doen weten, dat de bezetting van Bosnië en de Herzegowina volgens het tractaat van Berlijn slechts van tijdelijken aard kan zijn en eene annexatie in strijd zou wezen met het internationaal recht. Servie weigertgewapenderhand mede te werken tot het bezetten van het paschalik Novi-Bazar, en insgelijks om eene douanenlinie met Oostenrijk vast te stellen. Te Konstantinopel zijn groote bezendingen turksche solda ten aangekomen, die een tijd lang in Rusland in gevangen schap hebben doorgebracht en over het algemeen zeer tevreden zijn over de wijzewaarop men hen behandeld heeft. De Albaneesche Bond is oppermachtig van Janinatotaan de grenzen van Montenegro en heeft over 40000 [volgens andere opgaven 160,000] krijgslieden te beschikken, waaron der geregelde turksche troepen zijn. Dit leger is in 3 af- deelingen geschiktwaarvan de hoofdkwartieren te Prizrend, Janina en Salonica gevestigd zijn. Feridoum-bassa is tot gevolmachtigd minister te Bucharest. Raradji-bassa -te Cettinje, Pertewbassa te Belgrado benoemd, Op grond, dat de Sultan door de ontruiming van Schoumla, Varna en Batoum van zijnen goeden wil heeft doen blijken en na den uitputtenden oorlog met binnenlandsche moeilijkhe den heeft te kampen weigert Engeland deel te nemen aan het voorstel van Duitschland om gemeenschappelijk vertoogen betreffende den tenuitvoerlegging van het tractaat van Berlijn aan de Porte te richten en wel ten gevolge van een rapport van den heer Layarddie verklaart, dat de Porte werkelijk voornemens is de bepalingen van het tractaat van Berliju uit te voeren. Daar Italië zich slechts wilde aansluiten in dien eenstemmigheid verkregen werdmoet het voorstel verdaagd zijn. 23 Bataljons vertrekken eerstdaags naar Djakova, waar Mehemet-Ali vermoord is. De Vorst van Montenegro Hussein-Bassa beschuldigd heb bende van Podgoritza aan de albaneesche opstandelingen te willen overleveren, heeft Rusland desweo-e te Konstantinopel vertoogen ingediend en zijnen vertegenwoordiger aldaar op gedragen, bij de mogendheden er op aan te dringenhet vertrek van de leden der commissie voor de regeling der montenegrijnsche grenzen te verhaasten. Het engels'he plan van hervormingen in Aziatisch-Turkije is aangenomen. Azie. Den 13 is de ontruiming van Brzerum door de russen aangevangen Bosnië. De opstand in het oostelijke deel van dit gewest heeft een uitsluitend mohammedaansch karakter verkregen, daar in den laatsten tijd de christenendie aanvankelijk aan een nationalen krijg meenden deel te nemen, allengs bespeu rende dat het om een „heiligen oorlog" der muzelmannen te doen wasoveral een goed heenkomen hebben gezocht zoodat hun aantal in de gelederen der opstandelingen met 60 p.c. is afgenomen. De mohammedanen daarentegen zijn, sedert zij bosnische oud-officieren tot aanvoerders hebben vol moed en vertrouwen. Volgens turksche opgaven moesten 36000 hunner tusschen Bjelina en Graczanitza staan met 40 stukkeu geschut, door bedreven kanonniers bediend. Omstreeks 2400 deserteurs zwierven rond en daaronder vele artilleristen die zich aan de opstandelingenwanneer de gelegenheid zich voordeed, aansloten. Den 22 Aug. is te Zwornik een geheimzinnig persoon aangekomenbekend als Abdullah, zonder eenigen titeldoch die met grooten eerbied behandeld wordt en als opperbevelhebber schijnt te fuugeeren. Hij bracht, met zich 25 jongelieden, die juist hunne studiën aan de militaire school te Konstantinopel hadden ten einde gebracht. De mohammedanen bereiden zich op hardnekkigen tegenstand voor. Bjelina is van 12 redouten voorzien, Zwor nik is in staat van tegenweer gebracht, Dolnja Tousla door -Ben gordel van kleine forten omringd. Tot het opslaan van levensmiddelen in de magazijnen trekken benden van 20 man de boerderijen rond, al het graan en meel in beslag nemende. In het noordwesten gaan de oostenrijkers met de ontwa pening voort, hetgeen o. a. te Kotor, Skender, Vakouf, Stari, Majdan en Kamengradplaatsen in den omtrek van Kljucz, zonder verzet is afgeloopen. Het verlies, door de brigade van genl. Zach bij Bihacz geledenbestaat uit 98 gesneuvelden400 gekwetsten en 35 vermisten. Hoewel de opperbevelhebber, genl. Philippovich, met zijne naaste omgeving te Serajewo blijft, worden de bureaux, de verplegingi-instellingen enz. naar Brodop de grenzen van Bosnië, teruggebracht. Uit dezen maatregel schijnt te blij ken, dat het legerbestuur erkent, te snel tot in het hart van Bosnië doorgedrongen te zijn. De operatiën der oostenrijkers aan de Save zijn hervat met het bombarde ent van Breska dat reeds in het einde van Juli door de divisie-SVapary bezet, maar na de onge lukkige gevechten bij Tousla en Doboj en het terugtrekken uit oostelijk Bosnië weder in handen der insurgenten gevallen was. Den 14 begon genl. Bienerth den overgang der rivier. In den avond van den 15 hadden de troepen de linie van de Save naar de Bosna, over Sakova en Gradacae reeds bezet: laatstgenoemde belangrijke plaats bijna zonder vechten. Met de ontwapening der bevolking werd terstond begonnen. Genl. Szapary ondersteunde deze operatiën van Doboj uit en be zette den 16. na eenige verkenningsgevechten op den dag te vorenhet door de insurgenten verlaten Gratschanica.J De operatiën tegen Bihac zijn hervat met versterkte troepen. De insurgentendie verscheidene dorpen verdedigdenwer den uiteengedreven na langdurige gevechtenwaarbij die plaatsen in brand geschoten werden. Van Trebinje uit is een bataillon den weg naar Bilek op gezonden om de gemeenschap tusschen die 2 plaatsen door de insurgenten gedeeltelijk verbroken, te herstellen. Bij den terugmarschna het voltooide herstel van den wegis eene comgagnie door de insurgenten in den rug aangevallenzij verloor drie officieren en 80 man aan dooden en gekwetsten; één officier van den generalen staf is vermist. Het 4e. legercorps heeft den 16, na een langdurig en hardnekkig gevecht, Doubrava aan de Tinja bereikt en Longare en Krespia bezet. Den 17 is Novibrckas aangevallen en na een hardnekkig gevecht bezet. Tot het laatste toe boden de opstandelingen aldaar een uiterst hardnekkigen wederstand. De strijd eindigde eerst des avonds te 8 uren. 2 Stukken geschut en 2 vaandels zijn buitgemaakt. Graaf v. Hoyos-Sprinzenstein, gezant te Washington, is als zoodanig te Bucharest benoemd. Oostenrijk. Den 8 is te Graz, in tegenwoordigheid des Keizershet standbeeld onthuld van zijnen oudoomden aartshertog Johan. De Keizer van Duitschland heeft den 14, onder de opge wonden toejuicbingen der bevolking, Gastein verlaten. De kuur is boven alle verwachting geslaagd. Z. M. kan weder met de rechterhand schrijven. Prins Bismarck is den 14 van Gastein naar Berlijn ver trokken. Het besluitwaarbij het ministerie van landbouw en koop handel door het kabinet van den heer Depretis afgeschaft hersteld wordt, is dezer dagen door den Koning onderteekend. Den 12 is te Florence door den hertog v. Aosta een con gres van oriëntalisten geopend, waartoe omstreeks 150 afge vaardigden waren opgekomen. De hertog heeft den leden een banket, aangeboden in het Pil ti-paleis. Een ongemeen heftige storm heeft dezer dagen in de om streken van Napels gewoed. Te Alfragoloni zijn 20 huizen ingestort. Te Monte Vergine geraakte een rijtuig te water en 7 personen verloren het leven. De Paus heeft 2 congregatiën van kardinalen benoemd de eene om te adviseeren over de vraagstukkentussch°n het Vaticaan en Duitschland in onderhandelingde andere belast met het onderzoek van de geschillen met Rusland ten aanzien van de r. c. Kerk in Polen. Verscheidene catholieken in de Balkan-provinciën vermoord zijndeheeft de Paus den kardinaal-staatssecretaris opgedra gen de aandacht der mogendheden hierop te vestigen en hare bescherming voor de catholieken aldaar in te roepen. De jaarlijksche goud-productie in de Unie wordt door den directeur der Munt te Philadelphia op 45,100,000 dollars geschat en die van het zilver op 38,950,000 dollars, hetgeen te zamen eene waarde vertegenwoordigt van 84,050,000 dollars. Den 12 zijn te Nieuw-Orleans 57, den 13 58 sterfgevallen aangegeven. Het koudere weder doet de ziekte verminderen, zoodat de Howard-vereeniging aldaar verderen onderstand overbodig acht. Te Memphis bedroeg den 13 het aantal sterfgevallen 93. Den 14ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Hendrik, zijn de Koning, de Groothertog en Groothertogin van Saksen-Weimar, prins Frederik eu de prins en prinses v. Wied op Soestdijk aangekomen. Tusschen het dejeuner en het diner werd een rijtoer in den omtrek gemaakt, 's Avonds werd eene soirée musicale gegeven en waren de vijvers en de gedenknaald geïllumineerd. Den 17 is door eene deputatie uit de friesche dames aan prinses Hendrik aangeboden het door de friesche vrouwen vervaardigde nationale costuum. De dames bleven op het paleis dineeren. Verkiezingen. Te Dokkum is tot lid der 2e Kamer verkozen jh'. v. Swinderenliberaal, met 1058 van de 1885 geldige stemmen. De heer v. d. Hoop v. Slochteren "anti revolutionair, bekwam 821 st. Staten-Generaal. Den 16 is de zitting der Kamers door den Koning geopend. Omtrent in te dienen wetsont werpen heeft Z. M. het volgende gezegd „De staat onzer financiën wijst aan, dat het oogenblik gekomen is om op versterking der Rijksmiddelen ernstig bedacht te zijn. Voor stellen in dien geest ontworpenzullen U worden voorge legd en verband houden met de plannen omtrent eene her vorming der bestaande belastingen, welke wordt voorbereid. Het onderzoek van een Wetboek van Strafrecht is zoover gevorderddat de indiening van het ontwerp nog in deze zitting mag worden tegemoetgezien. Op de belangen van het openbaar onderwijs blijft mijne aandacht aanhoudend gevestigd. Tot uitvoering der wet op het hooger onderwijs en tot invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs zal op Uwe medewerking een beroep worden gedaan". De Koning was vergezeld van de prinsen Hendrik en Frederik. Prinses Marianne en hare kleindochter, prinse? ifan'e van Sak- sen-Meiningen, woonden in de presidentsloge de opening bij. le Kamer. Den 19 is een adres van antwoord op de troonrede met alg. st. aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan. 2e Kamer. Als eandidaten voor het voorzitterschap der Kamer zijn den 17 verkozen mr. IP. H. üullert met 46 jr. C. M. Storm v'. 's Gravesande met 26 en mr. E. J.J. B. Cremers met 35 van de 52 st. De Koning heeft den heer Dullert op nieuw tot voorzitter benoemd. Den 20 heeft de minister van financiën de staatsbegroot.ing voor 1878 ingediend, in uitgaaf bedragende 115,811,801 zijnde f 4,678,094 minder dan voor 1876, met inbegrip der sedert vergunde verhoogingenis toegestaan; en in ontvang f 115,824,697 (waaronder 4 miljoen als bijdrage uit de in- disehe geldmiddelen9 ton uit het fonds der koopprijzen van domeinen cn 7,3 miljoen als bijdrage uit de opbrengst der leening van 1878), zoodat vooralsnog geene aanleiding bestaat om machtiging tot uitgifte of beleening van schat kistbiljetten te vragen. Echter ontbreken bij de uitgaven nog de vermeerderingvoortvloeiende uit de nieuwe wet op het lager onderwijsenvermits de ongesteldheid van den minister van oorlog, de buitengewone behoeften van dat de partement ook ontbreekt nog zekerheid ten opzichte van liet gewichtige punt der bijdrage uit de indiscbe geldmiddelen, 's Ministers in te dienen ontwerpen tot vermeerdering der inkomsten ten bedrage van p.m. 4 miljoen zullen strekken tot belasting der kapitalen in portefeuille en der bezittingen in de doode hand. De herziening van de Mosibare op brengst der ongebouwde eigendommenwelke minstens 1 miljoen zal kosten, zaï zoodra mogelijk, wellicht nog in deze zittingtii tafel komende regeering overweegt, in hoever zij zal kunnen gepaard gaan met verbetering in de wettelijke levering van onroerende goederen in het algemeen en met wijziging der mutatierechten. Verder eischt de verhouding tusschen de Rijks-en de gemeente financiën herziening. Eerbewijzen. Dr. L. R. Beynen is benoe.ud tot ridder van den Ned Leeuw. Nijverheid. Den 15 is de met 112 molens werkende diamantslijperij aan de Plantage-Middellaan te Amsterdam toebehoorende aan den heer L. v. Moppes te Parijs, fees telijk geopend. Nieuwe Ondernemingen. De heer Kalis, te Sliedrecht, heelt den 16 in publieke veiling van de gemeente Amsterdam eene wateroppervlakte aan den ringdijk van den Buiksloter Ham gekocht voor 33,855, zijnde ruim 6000 per bunder. Op het aanteplempen terrein zullen scheepstimmerwerven worden aangelegd. 16 Werklieden, uit verschillende plaatsen, zijn den 17 voor eene week naar Parijs vertrokken, ten bezoeke der ten toonstelling aldaarwaarvoor de Maatschappij tot N ut van 't Algemeen 1000 heeft beschikbaar gesteld Voor Rijks kosten gaan 12 werklieden naar Parijs, gekozen uit de be kroonden der te Amsterdam gehouden tentoonstelling van voorwerpendo»r den handwerksman in ziju vrijen tijd ver vaardigd. Onderwijs. De theologische school te Kampen heeft ha ren nieuwen cursus geopend met 89 studentenzijnde meer dan in eenig vorig jaar. De universiteit te Amsterdam telt thans 40 hoogleeraren (nog 6 vacaturen) en 502 studenten, waaronder 111 voor afzonderlijke lessen. Voor het den 23 te houden admissie- examen hebben zich 34 aspiranten aangemeld. Kerkelijke zaken. De bisschop van Breda heeft op het landgoed „de Groote IJpelaar" in de gemeente Ginneken eene afdeeling doen bouwen van het te Hoeven gevestigde seminarie. Te Drieüuizen c.a. is beroepen ds. IRBeekhuis, van Loe- nen op de Veluwe. Toonkunst. De kon. liedertafel Kunst en Vriendschap te Amsterdam heeft den 14 en 15, ter viering van haar 20jarig bestaan, een wedstrijd gehouden, waarvoor 19 andere zang- vereenigingenuit de hoofdstad en van elderszijn opge komen. De prijzen zijn toegekend als volgt: voor genoot schappen van meer dan 40 leden1 Oefening baart Kunst Amst., 2 AppolloAinst.3. Harpe Davids, Rotterdam; voor genootschappen van 20 tot 40 leden1. Crescendo, Haarlem 2. Orpheus Schiedam3. KunstminDordrecht 4. SapphoHoorn5. ArionAlkmaar. De prijs van uit muntendheid viel ten deel aan Oefening baart kunst, de eere- prijs aan Orpheus. Tooneel. In eene vergadering van aandeelhouders van „het Nederlandsch Tooneel" is beslotende vereeniging in staat van likwidatie te stellen. Holl. Maatschappij van Landbouw. In de algemeene vergaderingden 20 te Delft gehoudenis tot lid van het hoofdbestuur, in plaats van den heer J Breebaart Rz., die met het einde dezes jaars moet aftreden verkozen jr. mr. H. v. Foreest v. d Palm. In het volgende jaar zal de algemeene vergadering te Haarlem gehouden worden. Harddraverij, den 14te Purmerendemet paard en sjees, 26 deelnemers, prijs, 12 paar zilveren vorken en le pels Susanna, van Paarlberg, te Zijpepremiemarmeren pendule met bronzen groepToru, van C. Laan, te Binnen- wijzend. Landverkoop Op de elfde en laatste veiling van droog gemaakte gronden in het IJ, den 18 door de Kanaalmaat schappij te Amsterdam gehouden, zijn omtrent 373 bunders verkocht voor f 1,325,428 en niet gegund ruim 185 bunders, die f 869,098 konden gelden. Giften. Aan den penningmeester van het Nederl. Zen delinggenootschap is van een onbekende ter hand gesteld de belangrijke gift van f 15,000. Sedert de oproeping in Mei zijn meer dan 30,000 aan buitengewone gitten uit alle oor den des lands ingekomen. Rampen. Den 15 zijn 2 jongelieden uit Monnikendam en 1 uit Amsterdam, die met een klein schuitje een tochtje naar Marken ondernomen hadden op zee omgekomen. Den 16 heeft men het schuitje ten onderste boven zien drijven. Twee der verongelukten waren gehuwd. Door het buitengewoon hooge watergetijde van den 16 zijn de buitenpolders nabij PapendrechtZuid- en Oud-Bei erland ondergeloopenwaardoor groote schade aan de te veld staande gewassen is toegebracht. Het vee, waarvan een groot gedeelte al zwemmende den vasten wal trachtte te bereikenwerd met moeite gered. De uiterwaarden onder Gaasterland zijn onder het zeewater bedolven geraakt en daarbij zeer vele schapen verdronken. Den 16 is de stoom-manufactuurververij en wasscherij van G F. Gombault te Leiden afgebrand. Door den hevigen wind is den 16, te Delft, het tijdelijk ge bouw, waarin de tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landbouw zou gehouden worden, bijna geheel van zijn dak beroofd. Door per telegraaf nieuwe zeilen uit Amsterdam te ontbieden en andere maatregelen te nemen is het mogelijk geweest, de tentoonstelling op den bepaalden tijd te openen. Misdrijven. De brievengaarder te Anna Paulowna is in hechtenis genomenbeschuldigd van verduistering van 's lands gelden. Den 15 is eene van de kapel van O. L V, in 't Zand bij Roermonde naar Haaren (Pruisen) terugkeerende processie van ongeveer 600 personen in verzet gekomen tegen 3 maréchaussée'sdie den geleidenden geestelijke verzochten zijnen naam op te gevenhetgeen geweigerd en met steen worpen beantwoord werd. Toen dit te Roermonde verno men wassnelde de luitenant der maréchaussée's met 6 man te paard de aanvallers achterna en werdenhoewel de menigte zich op hunne komst nabij de grenzen verstrooid had 10 der schuldigen in hechtenis genomen en geboeid naar Roer monde gebracht. De geestelijke, die de hoofdoorzaak geweest is van het verzet, waarbij verscheidene bedevaartgangers gewond zijn gewordenheeft zich door de vlucht aan de verdere vervolging onttrokken. De Credietvereeniging te Amsterdam is bestolen voor f 17000 door een bediendedie tijdelijk kassier was en verlof bekwam voor een reisje naar de parijsche tentoonstel ling maar niet terugkeerdewaarna ontdekt werddat hij genoemde som had medegenomen. Vrouw en kinderen liet hij achter. Rechtszaken. Het gerechtshof te Arnhem heeft L. AH. Crommelin, Rijks-ontvanger, en G. F. G. Crommelin, geagreëerd klerk, beiden te Makkum wegens feitelijken gewelddadigen wederstand tegen een bedienend beambtehandelende ter uitvoering van een rechterlijk vonnisgepleegd door 2 per sonen zonder geweer of wapenenveroordeeld den eerste tot 15, den tweede tot 10 dagen celstraf. Het hof te Leeuwardenwaarvoor de zaak vroeger gediend hadhad hen 21 en 15 dagen celstraf opgelegd. Overleden den 13, te Dordrecht, de heer J. P. Bredius, lid der 2e Kamer, oud 67 jaren. Den 16te 's GravenhageF. Dunkier, inspecteur der militaire muziekcorpsendirecteur der kon. kapel van de grenadiers, geboren te Namen in 1816. KoLONiëN. De Koloniale Staten van Suriname hebben de verordening betreffende de oprichting van een immigratiefonds met alg. st. goedgekeurd. Atchin. Een paar kampongs waaruit Lampermei (in onze zuidooster linie) was beschoten werden den 1 Sept. getuch tigd. Aan den vijand die hevigen tegenstand bood, werden zware verliezen toegebracht. Lenige versterkingen en eene missigit werden vermeesterd met een verlies van 3 dooden en 26 gewonden aan onze zijde. Habieb Adul Rachman heeft schriftelijk verzochtmet 400 volgelingen naar Arabie te worden overgebracht. Hem is een termijn gesteld om zich persoonlijk aan te melden. De gezondheidstoestand der ageerende troepen en de staat van zaken elders in Atchin blijven bevredigend. Tot bewaarder van de hypothekenhet kadaster en de scheepsbewijzen is benoemd de heer H. L. de Grave, thans ontvanger der registratie en domeinen alhier. Den 14 is een 9jarig knaapje in eene woning aan de Keet- kolk terwijl zijne pleegouders afwezig waren voorover in een regenbak gevallen en verdronken. Aan den zadelmaker J. JPoll alhier is op de al gemeene landbouw-tentoonstelling te Delft een bestuursprijs toegekend voor een ingezonden span koetstuigen. Alkmaars Mannenkoor «Arion» is maandag-avondvan den te Amsterdam gehouden wedstrijd terugkeerende, aan de station door eene groote menigte en door het stedelijk muziekcorps opgewacht, en door dat corps voorafgegaan naar de zaal van den Heer Switzar. door diens zorg met vlaggen, schilden en groen versierd. Een aantal kunstlievende jleden van het genootschap, vertegenwoordigers van andere gezel schappen en verdere belangstellenden hadden zich daar ver- eeuigd en begroetten de zangerswier fraaie banier met een lauwerkrans prijkte. Een drietal der aanwezigen wenschten de vereeniging en haren directeur met de behaalde overwin ning gelukhetwelk later ook geschiedde door den burge meester, die binnentrad toen de te Amsterdam gezongen liederen het prijskoor Uonkre buien groeien» van Jb. Kwast en het Roeiersliedvan C. C. A. de Vliegh, zouden worden aangeheven. De toespraken en de daarop door den voorzitter van Arion,den heer Wicherinkgegeven antwoorden ge tuigden evenmin van overschatting als van geringschatting van den verworven eereprijsmen had den vijfden of minsten gewonnen, maar met algemeene stemmen der jury waarin zich zelfs stemmen voor den vierden prijs hadden doen hoo- ren en in een kamp tegen 13 andere, langer bestaande en vaak talrijker genootschappenmen had het laatst van alleneerst 's nachts te half eenmogen optredenwat voor de bewaring der stem zeker niet gunstig was men had nog slechts weinige weken onder de leiding van den nieuwen directeur, de heer Schuurman, gestaanmaar men had zich vlijtig geoefend en was gegaan met de overtuiging, dat menwerd al geen prijs behaaldgeen slechten indruk zou maken. De eerste zege zou ten spoorslag strekken voor vernieuwde inspanning, dat werd van den kant der begroe- tenden gewenscht en van den kant der begroetten beloofd. Op 8 Oct. a.s. zal in de "Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet in 1573 de feestrede worden gehouden door den heer ffM. de Vries, van Oudorp, en 's avonds door de vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" worden opgevoerd George van Lalaing, graat van Rennenberg,» het bekroonde tooneelspel van D. F. v. Heyst, waarin aoofd- rolleu zullen worden vervuld door den heer Spoor en de dames Kleine- Gartman en Ellenberger. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 22 Sept., des namiddags te 5 uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. „La Trinité", Grande Marche de Processions van A ihoul. 2. Ouverture von der Oper „Banditenstreiche" van Suppé. 3. „Le Bouquet", Introduction et Grande Valse van v. Hemert. 4. Grande Fantaisie de l'Opéra „Le Chalet" van Adam. 5. „Le Confanon", Pas redouble van Ackere. 6. „Werweissob wir uns wiedersehn", Lied van Waldmann. 7. Grande Fan taisie de l'Opéra „Le Petit Faust" van Hervé. 8. „Rose mousseuse" schottisch van Schmidt. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUW 1). 13 Sept. Frederik Woutmanalhier, en Margaretha Maria de Ven, te Rijswijk, gemeente Maurik. GETROUW D. 15 Sept. Petrus IF outers en Margaretha Cornelia Burger. GEBOREN. 14 Sept. Aaltje D. van Jan de Graaff en Maartje Vcth. 15 Alida, D. van Johannes de Jong en Alida Ooije. Geertje. D. van Jan Kroon en Geertje van der Hoef. Petrus FranciscusZ. van Lambertus Roosloot, en Maria Magdalena Westhoff. Maria, D. van Hen- dricus Anthonius Schoenmaker en Maria Adriana Willebrands. Margaretha Johanna, D. van Pieter Metselaar en Maria Alida de Wit. 16 Cornells, Z van Cornelis Kager en Trijntje Bakker. Elisabeth JohannaD. van Pieter Ris en Gerardina Maria Langeree. Bernardus Johannes Joseph Z. van Bernardus Johannes Veer en Anna Alida van van Eijadhoveu. Nederl. C. N.Sch. 2[pct dito dito 3 dito dito 4 Spanje, O b li gat. 1 dito Binnenl. 1 Portugal 1853 3 Rusl. 1798-1816 5 Oblig.-leen.1864 5 Aand.Z.Rs. 1864 5 dito dito 1866 5 Oostenr. Obl. inp. 5 dito in Zilver 5 Aandeelen 1864 Turk. Obl. 1865 5 pet. Egypte 1876 6 N.Amerika 1885 6 pet. dito 1904 5 62/ 7H 98,', 14/, 13] 49 J 90] 144 142] 51 iS 52 J 1)7] 12/, 54 Brazil. Obl.1865 5 pet. MexicoO\>\.~\Shl 3 Maatsch.expl. Staats-sp. Ur. Russ. Sp.-M. 5 pet. Russ. Sp. Kiew Brest A and. Balt.-Spoorweg Illin. Cent.-Spw. Mts. Ct.v.Aand. Chicago N. WestCert. Union Pac.Hoofdl.6 Chicago Z.W. 7 St.Vincent.Br.7 Alt.Miss Ohio 7 Peru 1870 6 1872 5 Aand. Erie-Spoorw. Union Pacific SanJoaquinValley 6 pet. 19 Gerard Z, van Johannes Bargeiis en Cornelia Slag molen. Sophia Charlotta, D. van Pieter Kaaij en Maria Cornelia Batteljee. 20 Wilhelmina Cornelia Maria D. van Petrus de Graaf en Louisa Adriana Eversen. OVERLEDEN. 13 Sept. Nicolaas Z. van Auke Water en Cornelia van Langen 9 w. 14 Willem K la sing 9 j. en 6 m. 18 Elisabeth Catharina van Hel, eehtgen. van Jan Slegt- kamp73 j. en 9 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. 17 September 1. Huis en Tuin, Z.z. Verdronkenoordsectie B, 2001 ged. en 2000 ged. Str. C. Grootegoed f 6200, Opgehouden. 2. Stalling, Wagenhuis en Tuin, N.z. Laat, achter No. 1, B, 2001 ged. Str. A. J. M. Reysper 1320, Verhoogd door Jb. van Twisk met 5, 3. Gehouw tot Kantoor Z z. Laatnaast No. 2 B 2000 ged. Str. P. Metselaar 1305, 2en 3 gecomb. ƒ2630,,verh. door JA. van Twiskmet 35, Alkmaar 16 Sept. Aangevoerd 4 Koeien t 248 a 300 141 vette Kalveren 48 a 110, 4 nuchtere dito 17 a 28, 1482 Schapen 24 a 38, 104 vette Varkens 0,45 a 0,59 per kilogr., 43 magere dito 14 a 19. 20 Sept. Kleine Kaas 35 commissie f 35, middelbare 35, laagste prijs 17, aangevoerd 614 stapels, wegend: 132260 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3458 heet.. Tarwe f 9 a 10Rogge 7 a 7,50 Gerst f 5 a 6 idem Che- velier f 7 a 7,75, Haver 3 a 5,25, Paardenboonen f 7,50 a 7,75, bruine dito 12 a 15 rood Mosterdzaad f 17,50 a 19, geel dito 15 a 18,75, Karweizaad ƒ17 a 18,25, blauw Maanzaad 12 a 13, Erwten: groene 11,50 a 18, grauwe 16 a 19, vale II a 16, witte 13.50 a 15. 21 Sept. Aangevoerd 6 Paarden ƒ200 a 580, 5 Veulens 90 a 130, 30 Koeien t 190 a 250, 21 nucht. Kalveren 12 a 23425 Schapen 19 a 32 215 magere Varkens 12 a 18296 Biggen 3 a 7, 8 Bokken en Geiten 4 a 9, Boter per kop 85 a 95 ets. 14 Sept. Kleine Kaas 24,50 a 34,25, aangevoerd 81 st., wegende 17690 kilogr. 19 Sept. Aangevoerd 385 st. Boter 1,20 a 1,40, Kip peneieren 4 a 4,50. Haarlem 16 Sept. Aangevoerd Roode Tarwe 8,10, Witte dito 8,25 a 9,75 ,j Rogge 6,40 a 7 Gerst 6 8 6,70 Haver 4,25 a 4,75, Duivenboonen 8,75, Paarden dito 7,87% groene Erwten 9,75. 18 Sept. 23 Koeien f 160 a 268, 7 Stieren 80 a 140, 9 Vaarzen, 16 nucht. Kalveren 10 a 24, 31 Schapen 20 a 262 Yarkens 54 et. per P., 4 Biggen 7 a 9. Kleine kaas 33,25aangevoerd 140 st., wegende 34430 kilogr. Hoorn 19 Sept. Kleine Kaas 36, commissie ƒ34, mid- de'bare 34, aangevoerd 292 stwegende 77826 kilogr. 21 Sep. Aangevoerd 7 heet. Tarwe 10,25, 1 heet. Rogge 6,50, 29 heet. Gerst 6,50, 81 heet. Haver 6, op mon ster verkocht Mosterdzaad 21Karweizaad 18,75, 22 heet. Boonen bruine 15, paarden ƒ8, 42 heet. Erwten, grauwe 17. vale 15, groene 15, witte groote 12. 33 Paarden 60 a 250, 6 Kalveren 16 a 28, 1215 Scha pen 22 a 36, 200 Varkens 12 a 22, 7 Zeugen 25 a 50, 460 Biggen 4 a 9, 2141 koppen Boter 1.30 a 1.50 p. kilogr., 400 Kippen 0,60 a 2,50, 13500 Kipeieren 4, per 100700 heet.. Aardappeleni 3 8 3,50 p. heet., 4000 manden Appelen 0,77 a 1.25, 1400 manden Peren 1,50 a 2,50 per heet. krommenie 19 Sept. 178 Koppen Boter 1,32% a 1,45 1375 Kippeneieren ƒ48 4,50. Medemblik 18 Sept. Kleine Kaas f 35, aangevoerd 65 st., Boter per kop 1,46, Kipeieren 4,50 per 100. Purmerende 17 Sept. Aangevoerd 306 stapels Kaas, Boter t 1,15 a 1,25 per kgr., 379 Runderen, 35 Paarden, 15 Veulens 112 vette Kalveren 0,60 a 0,80 per kilogr., 70 nuchtere dito 12 a 30, 87 vette Varkens 0,50 a 0,58 per kilogr., 60 magere dito 16 a 25, 356 Biggen 3 a 6, 3076 Schapen en Lammeren, 1025 mudden Appelen 1,50 a 3,50, 100 mudden Peren 5 a 10 per mudKippeneieren 4 a 4,50, Eenden dito 4 per 100. Uitgeest 18 Sept. Aangevoerd 5 Koeien 180 a 259 105 Schapen 31,50, 2 vette Varkens 50 ct. per kilo, 19 magere dito t 5,50 a 28 164 Kaasjes 0,80 a 1,10 207 koppen Boter 87% a 0,95, 490 Eieren 3,50 a 4 per 100. Schiedam 19 Sept. Moutwijn f 11,25, Jenever 16,75. Zaandam 19 Sept. Kleine kaas t 34,50, aangevoerd 48 st. Londen 16 Sept. 4100 Runderen 4.6-6, 13000 Schapen en Lammeren 5 6-7,2, Kalveren 5.6-6.4, Varkens 4-5.4. 19 Sept. 1400 Runderen 5000 Schapen en Lammeren 200 Kalveren. Prijzen onveranderd. Amsterdam 21 September 1878. 93' 114] 63 47 80] 68/, 103] 99 13] U/, 18 Getrouwd te Alkmaar: P. WOUTERS en M. C. BURGERS, van Alkmaar, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstellingbij hun huwelijk ondervonden. Hoorn, 15 September 1878. Voorspoedig b.vallen van eene welgeschapen Dochter M A. METSELAAR, geb. DE WIT. Alkmaar, 15 September 1878. Geboren ARNOLD THEODOOR HENDRIK, Zoon van J. A. F. WINTER en ISABELLE WINTER-S. PICCARDT Zaandam, 17 September 1878. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen Zoon A. BOS—VAN DER OORD. Schoorldam, 18 Sept 1878. Heden overleed mijn hartelijk geliefde echtge noot JAN COMMANDEUR, na een langdurig h doch hoogst geduldig lijden, in den ouderdom van ruim '20 jaren, na voorzien te zijn van de genade middelen der R. G. Kerk. Koedijk, F. DOES. 15 Sept. 1878. Wed. J. COMMANDEUR. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, mijne geliefde echtgenoot ELISABETH CATHARINA VaN TIEL, in den ouderdom van bijna 74 jaren. Alkmaar, 18 Sept. 1878. J SLEGTKAMP. Eenige kennisgeving.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 2