No. 39 Tachtigste Jaargang. 1878 ZONDAG 29 SEPTEMBER. Een raderwerk zonder veer. gü0Ujkclijk0chc Berichten ^wUseriand. Ilaiie. Spanje. Egypte. Wereenigde Skaten. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f O,SS., afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. Bij (leze Courant behoort een Bijblad PATENTEN. De palenten, aangevraagd in Junij en Julij en van de buitengemeentenkunnen ter secretarie worden afgehaald van 23 September tot en met 5 October P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden alseen goud knopje van een horologie een bloedkoralen kettingje met goud slotje, een witte vrouwemakeen ledig olievaatjeeen wieltje van een wagen em zilveren vingerhoed, drie zakken zaad {tarwe) en een hectoliter aardappelen. "g"?!1 "i" ".ULEJJ-'SgggUJ Men moet zich althans eenigen tijd met de socia listische leer hebben bezig gehouden en zich met de door hen begeerde maatschappelijke inrichting allengs vertrouwd hebben gemaaktwil men zich daarvan eenige voorstelling kunnen maken. Maar well:moeite wij ook doenwij kunnen ons maar nie' voorstellen dat een maatschappijwaarin al het werk behoudens enkele uitzonderingen van onder geschikt belangvan staatswege werd geregeldhet menschdom tot grooter beschaving en ontwikkeling zou leiden. Die regeling is onuitvoerbaar. Die taak is voor eiken staat voor elke maatschappelijke sa menleving te zwaar, behalve, misschien wanneer de geheele als één gezin of één volksstam door eenige onverantwoordelijke patriarchen met onbeperkte macht werd bestuurd, waarin iedereen een volkomen onbegrensd vertrouwen stelde. En zoo die regeling uitvoerbaar waszouden die patriarchen met meer dan menschelijke wijsheid, kennis en rechtvaardigheid bedeeld moeten zijn om zich van hunne taak op eenigszins voldoende wijze te kwijten. Hoe zou het ooit mogelijk zijnde tallooze arbeidskrachten zoo te regelendat ieder de plaats inneemt waar hij het best gebruikt kan worden, waar hij den nuttigsten arbeid voor het algemeen kan verrichten Wie zal ieders arbeid naar zijn juiste waarde met billijkheid 1.urnen schatten opdat hij in staat worde gesteld die middelen tot zijn levensonderhoud en genot te verkrijgen waarop hij in verhouding tot den door hem geleverden arbeid aanspraak heeft Zal niet ieder die soort van werk begeeren die hem het ge makkelijkst en het aangenaamst toeschijnt En wie zal tevreden zijn met de schatting van zijn arbeid En nu bedenke men dat die socialisten allerminst droomen van een patriarchaal bestuur. "Voor de zegepraal hunner beginselen bouwen zij hunne hoop op een steeds toenemendeten eenen male onte vredene en alle autoriteitsgeloof verwerpende arbei ders-bevolking. De socialistische staat moet tevens een zuiver democratische staat zijn. Wie kan zich in zulk een staat een regeling en een schatting van den arbeid voorstellen Maar de verdeeling en de schatting \an den ar beid zouden ook op andere wijze kunnen geschieden. Men zou elke soort van arbeid kunnen schatten en de vergoeding daarvan kunnen bepalen zoodat elk uur arbeias een verschillende waarde verkreeg naar gelang van den arbeid die er in verricht werd. Zoo zou iemand den arbeid kunnen kiezen, waarvoor hij zich bekwaam achtte met het oog op de daaraan verbonden vergoeding. De lastigste arbeid zou b.v. het meest beloond worden. Maar nog eens hoe zou het immer mogelijk zijn, dien arbeid en den tijd die er aan besteed werd te controleeren P En wie zou uitmaken of iemand voor zekere soort van arbeid waarvoor hij beweerde zich bekwaam gemaakt te hebben inderdaad geschikt was Het geheele menschdom zou geëxamineerd moeten worden en het drukkendste gildewezen zou zijn looden last aan de gansche maatschappij doen gevoelen. Die last zou haar dood drukkenwant de onmisbare prikkel tot den arbeidde vrijheid van eigen keuzede vrijheid van beweging, de persoonlijke ondernemings geest het persoonlijk belang zou haar ontbreken. Het persoonlijk belanghet eigenbelang. Maar is het dan inderdaad zoo treurig met de menschheid gesteld wordt gevraagd dat het eigenbelang aller onmisbare drijfveer moet zijn en bij gebreke daarvan het maatschappelijk raderwerk zou stilstaan? Zijn wij dan niet anders dan egoïsten en wordt de wereld door het egoïsme alleen geregeerd PNeen, is het antwoord wij worden ook nog door andere invloe den dan het eigenbelang beheerscht; maar waar het den maatschappelijken arbeidwaar het onze be roepsbezigheden ons gewoon dagelijksch werk het werk in het zweet des aanschijns of de vermoeienis des geestes betreftja, daar is werkelijk het eigen belang het vooruitzicht op de vruchtenop het loon van den arbeid van zoo overwegenden invloed, dat alle andere te weegredenen daarbij van geringe beteekenis zijn daar is het eigenbelang regel, en elke andere drijfveer zoo zeldzame uitzond e- ring, dat haar invloed op den algemeenen gang van zaken nauwelijks is te bespeuren. Men moge dat betreuren of niethet is nu eenmaal niet anders. De inrichting onzer maatschappij moet gegrond zijn op de hoedanigheden en de drijfveeren der menschen zooals zij werkelijk zijnen niet zooals men ze gaarne zou wenschen. Anders stort zij als een kaar tenhuis ineen. En bij de „ten eenenmale ontevre dene alle autoriteitsgeloof verwerpende arbeiders bevolking waarvan men eenmaal de vestiging der socialistische maatschappij hoopt is zeker geen minder egoïsme te verwachten. Wat zal de burgers in den socialistisch en staat aansporen tot ijver, tot noeste vlijt, tot het woekeren met den tijd tot zuinigen arbeid zoodat van de gemeenschappelijke grondstoften niets worde verspild en in alle afdeelingen met gebruik van de eenvou digste middelen het meeste en het beste worde voortgebracht, de grondstoffen te rechtertijd en bij en bij de beste gelegenheid worden vernieuwd of aangevuld, en elk werkman medewerke tot het ver krijgen van de ruimste inkomsten Men heeft be weerd, dat immers ieder burger er persoonlijk belang bij zou hebben, dat alle anderen, in de verschil lende soorten van bedrijfstakken werkzaam, hun arbeid met het meeste overleg en de meeste vlijt verrichten, en men alzoo elkander voortdurend zou controleeren. In hetgeen door aller gemeenschappelijken arbeid werd voortgebracht zou hij toch het hem toekomend aandeel bekomen, en hoe grooter het gemeenschap pelijk product zou worden des te grooter zou ook zijn aandeel zijn. Maar men begrijpt, dat dit besef niet voldoende is. Als 100000 menschen op deze wijze voor gezamenlijke rekening arbeidden, zou ieder voor zich door bijzonder vlijtig te zijn slechts een honderdduizendste deel van de opbrengst dier bijzon dere vlijt verwerven, en daarentegen zou hij door lui te zijn of zijn tijd geheel te verspillen zijn eigen aandeel niet merkbaar benadeelenwanneer slechts de 99999 anderen vlijtig bleven doorwerken. De on derlinge controle zou dus hierop neerkomen dat ieder voor zich zoo weinig mogelijk zou willen doen, maar zooveel mogelijk door anderen zou wenschen gedaan te zien. Tot nog toe zijn de socialisten er niet in geslaagd, voor het samengestelde raderwerk hunner maatschap pelijke inrichting een veer te vindendie het in beweging brengt en de beweging krachtig en regel matig onderhoudt. Behalve vele anderegewichtige, ja in de eerste eeuwen onoverkomelijke bezwaren die wij hier niet alle kunnen bespreken is dit alleen reeds voldoende om hunne leer geheel te verwerpen, ook al waren hunne gedragingen niet van dien aard, dat wijzelfs al ware hunne leer aannemelijkin elk geval zouden moeten blijven volhouden dat zij althans de ware apostelen niet zijn. De Groote Raad van Bern heeft amnestie verleend aan de ultramontaanscke geestelijken die in 1873 van hun ambt zijn ontzet. Alle punten betreffende de concessiën welke het Yaticaan geneigd is aan Rusland te doen zijn vastgesteld door den Paus in overleg met. den slaatsseeretaris en msgr. dacobini, welke laatste naar Petersburg zai gaan om de verdere onder handelingen zoo noodigte voeren. Het Yaticaan moet ziolr zeer gelegen laten zijn aan de veelvuldige omwentelingen in de Republieken van Zuid- America en besloten hebbende catholieke propaganda en het aantal bisdommen in die gewesten uit te breiden. Ook over deze zaak hebben de kardinalen in den laatsten tijd druk van gedachten gewisseld. Met het oog op de talrijke aangelegenhedende Kerk in Engeland betreffendewaaromtrent de inmenging of de be scherming der regeering noodig is, heeft het Yaticaan be sloten een apostolisch gedelegeerde of zaakgelastigde naar Londen te zenden zonder echter daarom officiëele betrek kingen met de engelsche regeering aan te knoopen. Een hierop betrekkelijk voorstel zal eerlang aan de genoemde regeering voorgelegd worden. Ten gevolge van de rede des heeren Gambettu heeft het Yaticaan besloten aan de fransche bisschoppen instructiën te doen toekomen om handelend tegen de strekking dier rede op te treden. Het Yaticaan heeft den latijnschen aartsbisschop te Kon- stantinopel opgedragener bij de Porte op aan te dringen, het vermoorden van de catholieken in de westelijke provin ciën van Turkije te beletten. Den 20 is de verjaardag van den intocht der kon. troe pen door de bres der Porta Pia te Rome feestelijk gevierd. Des morgens is de burgemeester, prins Ruspolimet de leden van den gemeenteraad naar het Pantheon gegaan, om er een grooten krans voor de graftombe van Koning Victor Emmanuel neder te leggen, en in den namiddag had de ge wone bedevaart naar de Porta Pia plaats. De optocht wercl door den burgemeester aangevoerd eD bestond uit allerlei vereenigingen met hare banierenalle met kransen versierd, benevens eene groote volksmenigtewaaronder velen bloemen droegen. Deze kransen enz. werden opgehangen rondom den gedenksteenwaarop de namen der gesneuvelden te lezen staan en voorts door den burgemeester, Menotti Garibaldi e. a. redevoeringen gehoudenwaarin men het ..onvrijge kochte Italië" liet rusten. Slechts één individu verliep zich in politiek en klaagde over de overheerscliing van bet pie- monteesehe element in den landewaarop hij echter met groot rumoer werd uitgefloten en onder bescherming der policie een goed heenkomen zoeken moest. De straten der stad waren met vlaggen versierd. Des avonds is illuminatie gehouden. De heer Saffi, het doctrinaire hoofd der republikeinsche partijheeft eenen brief over het „nog niet. vrijgekochte Italië" openbaar gemaakt. Even als Garibaldi is bij van oordeeldat de italianen zich vlijtig in het schieten moeten oefenen en zich op een gevecht tot het uiterste voorberei den. De gematigde partij is niet zonder beduchtheiddat de gewenschte scherpsckutters-vereenigingen in politieke clubs zouden overgaan of tot voorwendsel daartoe zouden dienen. Den 22 is eene uitbarsting van den Vesuvius aangevangen. De Paus heeft weder een brief aan den Keizer van Duitsch- land geschreven in zeer hartelijke bewoordingen gesteld waarin hij Z. M. geluk wenscht met zijn herstel en hem een lang en gelukkig leven toewenscht. In dezen brief wordt geene melding gemaakt, van de onderhandelingen betreffende kerkelijke aangelegenheden. De Paus heeft in een brief aan den kardinaal-staatssecre taris Ainahet politiek programma van den H. Stoel bloot gelegd. Hij brengt daarin de Encyclica in herinneringbij de aanvaarding van zijn ambt uitgevaardigd ennaar hij opmerkt, aan de regeerders ook der onroomsche volkeren gericht. Vervolgens gewag makende van zijnen brief aan den Keizer van Duitschlandspreekt de Paus de hoop uit, dat de aangeknoopte onderhandelingen met dit Rijk tot een goed einde mogen leiden, en evenzeer, dat er eene betere toekomst voor de Kerk in het Oosten zal aanbreken. Bovenal beklaagt hij zich over de belemmeringendoor de italiaan- sche regeering aan de uitoefening van zijn geestelijk gezag in den weg gelegd met name door de handhaving van het exequatur. De Paus ontkent het koninglijk patronaatsrecht ten aanzien van de bisschoppen, als met. het recht der Kerk in strijden besluit met, te zeggendatook te midden van deze jammerlijke omstandighedende plicht van zijn apostolisch ambt hem niet onbekend is. De gasverbruikers te Barcelona hebben in eene den 21 gehoudenzeer talrijk bezochte vergadering besloten dat zoo het gemeentebestuur niet verklaarde af 1e zien van de innig der achterstallige belasting, de grève zou worden voortgezet. De koffiehuizen en andere openbare inrichtingen zouden tegen den winter voor eene andere verlichting maat regelen nemen. Bovendien zouden er commission worden benoemd om in de verschillende wijken particulierendie gaskachels gebruiktente bewegen om deze af te schaffen zoodat ten laatste de fabrikanten hunnerzijds de fabriek zouden sluiten hetgeen een 50()0 werklieden broodeloos zou inaken. De overheid, van deze besluiten onderricht, verklaarde, di-achterstallige belasting onmogelijk t" kunnen prijsg'ven, zoowel uit, beginsel als omdat daardoor de begrootiug in de war zou geraken en voorts degenendie de belasting be taald hadden, natuurlijk aanspraak zouden maken op restitu tie. Zoo stonden de zaken toen een afgevaardigde van de fabriek aan het gemeentebestuur de achterstallige som betaalde. Hiermede was de eer over en weêr gered en sedert hebben tal van openbare inrichtingen weêr gas ontstoken. dose Lopez Perez, een der van den moord op ge-nl. Prim verdachte personen die in Juli voor den rechter verklaard heeft, dat hij den sluier, welke nog steeds over deze misdaad ligt, zou kunnen opheffen, mits men hem in eene gevangenis overbracht, waar hij zich genoegzaam veilig achten kon, is in de Saladero-gevangenis door een zijner medegevangenen met 2 dolksteken verwond en naar het hospitaal overgebracht. In eenige dorpen der provincie Alicante is de melaatsck- heid uitgebroken. Nubar- en Riaz-bassa hebben alle ontvangers der belas tingen naar Cairo ontboden om hun de plaats gehad hebbende gebeurtenissen op te helderen en hun te verklaren, dat voor taan bevelenwelke niet van den minister uitgaan, niet mo gen worden uitgevoerd. De Ottomanische Bank heeft aan de regeering een voor schot verstrekt van 250,000, tegen 7 p.c. rente en terug vorderbaar met 1 Januari e.k. Die termijn kan tot 1 April verlengd worden. De leening wordt niet gewaarborgdzij wordt aangegaan op de handteekening der ministersmaar hare afdoening moet bij de fïnanciëele schikkingen het eerst in aanmerking komen. 2 Compagniën militairen zijn van Washington naar Balti more gezondenwegens de dreigende demonstration van de werklieden die aldaar den arbeid gestaakt hebben. Een rijk americaansir Edward Trunph heeft bij testa ment een fonds nagelaten voor de stichting van een paarden- kospitaalwaarin een vijftigtal paarden tot zij van ouderdom sterven moeten worden onderhouden. Er is ook eene som afgezonderd om de dieren desnoods te koopen voor gelijken prijs als de vilder zou betalen. De gele koorts is tijdelijk afgenomen zoodat den 22 te Nieuw-Orleans 40, te Memphis 33 en te Vicksburg 12 doo- deu warendaarna is de epidemie echter weder toegeno men den 24 bezweken te Nieuw-Orleans 58 den 23 en 24 te Memphis J20 personen. Vervolg der buitenlandsche berichten in het bijblad Itinnenlaiitl, De Koning heeft zich den 25 naar het, Loo begeven en is den 27 van daar naar Arolsen vertrokken. Staten-Genekaal. 2f. Kamer. Den 24 is het adres van antwoord op de troonrede met 47 tegen 13 st. aangenomen. Paragraaf 6 betreffende het onderwijs waarbij belangstel lende medewerking tot uitvoering der nieuwe onderwijswet werd verzekerd, was met 45 tegen 16 st. goedgekeurd. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs (nadere regeling der examensd ie bevoegdheid geven tot, het doceeren van vreemde talen). Benoemingen. De beer P. Glijnis Pz-, secretaris van Oterleek, is herbenoemd als burgemeester dier gemeente. Tot burgemeester van Schagen is benoemd G. Langenberg, gepens. kapt. van het leger in O.-Indie. Tot, lid van den gemeenteraad van Akersloot is benoemd de heer Evert Besse, met 57 van de 82 uitgebrachte stemmen. Spoorwegen. Door den beer WC. v. Heusden te 's Her togenbosch c.s. is concessie aangevraagd voorden aanleg van een geheel net van tramwegen op de groote wegen in Noord- brabant. De heeren H. Dros, te Bennekom, Jongkindt Coninckte Wageningen en anderen hebben concessie aangevraagd voor het leggen van een stoom-tramweg van Wageningen langs Bennekom. Ede, Lunteren en Barneveld naar Nijkerk. l)e gemeenteraden van Wageningen, Ede en Nijkerk hebben reeds de bermen van de grindwegen beschikbaar gesteld en Ged Staten hebben zulksonder gemakkelijk te volbrengen voorwaarden, ten aanzien van de provinciale wegen gedaan. De heeren S. Brons, te Kralingen, en dos. hevelt, te Rot terdam hebben concessie aangevraagd voor een tramweg van Breda over Oosterhout tot de aanstaande station te Geertruidenberg. Naar aanleiding van het aanbod der heeren v. Overeem (te Alkmaar) en Berkens, om voor de concessie van een paar denspoorweg te Leiden f 2000 aan de gemeentekas af te slaan, heeft de gemeenteraad den 19 met 12 tegen 10 st. besloten, liet verkrijgen van zoodanige concessie in het open baar te verpachten. Handel. In 1877 heeft de algemeene invoer hier te lande bedragen 7,955,892,146 pondende algemeene uitvoer 3,445,304,690 pondende invoer tot verbruik had eene waarde van f 750,934,425, de uitvcer uit het vrije verkeer f 541,387,066 de doorvoer met overlading heeft beloopen 395,805,255 en zonder overlading 800,931,084 ponden. Uit de cijfers voor 1877 vergeleken met, die voor 1876, blijkt- dat de algemeene invoer is toegenomen met ruim 4.42 pc.; de invoer tot verbruik met bijna 5.26 pc.; de uit voer uit het vrije verkeer met bijna 1.56 pc., en de doorvoer zonder overlading met omstreeks 4.41 po.; terwijl de alge meene uitvoer met bijna 0,45 en de doorvoer met overlading met bijna 39.61 is verminderd. De Willem Barendsz is den 23 uit de IJszee te Hammer- fest in Noorwegen aangekomen. De hoogste breedte, door het vaartuig bereiktwas78 graden, 18 minuten, op 7 Sept. Holl. Maatschappij van Landbouw. Blijkens het verslagin de algemeene vergadering uitgebrachtis het ledental in het laatste jaar met meer dan 600 toegenomen en bedraagt het thans ruim 13000, verdeeld over 71 afdee lingen. Het financiëel tekort, dat over 1876 ruim t 1400 bedroegis thans tot over de t 2300 gestegende groote kosten der tentoonstellingen zijn hiervan de oorzaak. De vergadering beeft beslotendat liet, hoofdbestuur eene com missie zal benoemen tot lietzoo mogelijkin bet. leven roepen eener vereenigingwelke trachten zal om de bard draverijen dienstbaar te maken aan de verbetering van bet paardenras en de belangen van den landbouw. Na langdurige discussie heeft de atdeeling Assendelft baar belangrijk voor stel tot het zenden van een bekwaam persoon naar America en Engeland om de inrichting en resultaten der kaasfabrieken te bestudeereningetrokken. Aan de harddraverijden 21 om prijzen der gemeente Delft gebonden, hebben 16 paarden deel genomen; de prijs, een zilveren bokaal ter waarde van f 300, is behaald door Prinses, van P. Ismitste Slikkerveer, bereden door P. v. Zanten de premie, ter waarde van 100, door La Vitesse, van dSmitste Dubbeldam, bereden door A de Koning. Onderwijs. De gemeenteraad van Winschoten heeft be sloten het gymnasium in stand te houden en in eene in richting met (ijarigen cursus te veranderen, mits het Rijk de helft der kosten betale, en eene hoogere burgerschool, met 3jarigen cursus op te richteninsgelijks in het voor uitzicht van een aanzienlijk Rijks-subsidie. Den 20 is het nieuw opgerichte pro-gymnasium te Doe- tinckem plechtig geopendmet 80 leerlingen. Blijkens de toelici.ting van het 5e hoofdstuk der staatsbe- croo'ing is ..de minister van binn. .zaken van meeningdat de gymnasia, behalve in de gemeenten boven de 20000 zielen [Helder en Tilburg uitgezonderd] beliooren te bestaan te ZutfenMiddelburg Sneek Deventer en Assen en pro gymnasia te Boxmeer, Tiel, Harderwijk, Alkmaar, Dokkuin, Oldenzaal en Winschoten. Kerkelijke Zaken. De classis Amsterdam der clir.- geref. Kerk heeft den predikant d. G. Smitt, 4 ouderlingen en 1 diaken van de gemeente te Amsterdamafdeeling Weteringkerkvervallen verklaard van hun ambt en van hun lidmaatschap van het kerkgenootschapter zake van poging tot scheuring, onder misbruik van bunneu ambte- iijken invloed, overtreding van de orde der Kerk en schen ding van hunne ambtsbelofte. De bisschop van Haarlem heeft tot kapellaan te Heyloo benoemd de lieer C. v. d. dagt. Den 25 is de nieuwe S. Jacobskerk aan de Parkstraat te 's Gravenhage met groote plechtigheid ingewijdin tegen woordigheid van den bisschop van Haarlem, den pauselijken nunciusde italiaansche en spaansche gezanten enz. Harddraverij te Amsterdam 24 Sept., van wege de afdeeling der Holl Maatsoh. v. Landb., 23 paarden en sjeezen, prijs {f 400 en f 50 voor den rijder) Susanne, van C. Paarl- bergte Zijpe, gereden door d. Koster 1'. premie 200) Graat Floris, van 6. Broers, te Benningbroek, gereden door den eigenaar, 2e. premie 100) Sophia, van jr. L. P Quar ks v. bffordte Loosduinengereden door dde Boer. 50Jarig bestaan der Kon. Mil. Academie. Den 22 zijn de feestelijkheden geopend door een kegel-concours waaraan 19 nederlandsche en belgische gezelschappen deel namen 's avonds gevolgd door een concert van Breda's Mannenkoor in den schouwburg. Prins Frederik, bescherm heer der Academie, arriveerde 's avonds en werd aan de station door de autoriteiten en eene eerewaeht van 60 kadets afgewacht. Den 23 brachten de feestcummissiën met de harmonie Cecilia ovatiën aan de autoriteitenen haalden zij daarna met de muziekcorpsen van het 2e. reg. huzaren, het 6e. reg. inf. en de schutterij de kadetten en detache menten ruiterij en voetvolk de reünisten van de slation. In de receptiezaal der academie werden dezen ontvangen door den gouverneur; prins Fredrik kwam daar weidra, en hield eene toespraak en eene revue over de kadetten. Ver volgens had de aanbieding plaats van het huldeblijk vap het indisehe leger. In de Groote kerk werd daarna de feestrede uitgesproken door dr. de liollander en door 250 executan ten koor met orchesteene cantate uitgevoerd. Aan een collation namen prins Frederik en de autoriteiten deel terwijl de reünisten in de exercitieloods een diner hielden van 300 couverts. Op de Groote Markt werden den gan- schen dag door afwisselende gezelschappen muziekstukken uitgevoerd en 's avonds was de geheele stad geïlluminei rd. Den 24 werd een groote en prachtige allegorische optocht gehouden waaraan het gemeentebestuur, de feestcomniissiën en tal van corporation vak-, muziek- en kunstvereenigin- genherauten en wapendragers deel namen en waarin zich zeer vele praalwagens bevonden. Deze stoet bad ten doel de plechtige overbrenging en aanbieding van let huldeblijk der gemeente aan de Academie, beslaande in een van gips gegoten beeld der Nederlandsche Maagd, 3 ellen boog, op een voetstuk met attributen en inscriptiënen een gouden medalje. De dag werd besloten met groote muziekuitvoe ringen op het feestterrein en eene voorstelling in den schouwburg door kadetten. Den 25 hebben de reünisten een rijtoer gemaakt over Ginneken en Prinsenhage naar bet Mastboschzijn volksvoorstellingen gegeven en ballons op gelaten, op het raadhuis berinneringsmerialjes uitgereikt aan de corporatiën en vereenigingen, die aan den optocht hadden deelgenomen, heeft de Academie den ingezetenen in het Val kenberg eene matinee musicaledoor het muziekcorps der schutterij van Utrecht, aangeboden en zijn 's avonds gegeven een concert in de feestkiosk op de Groote Markt en bals in het feestlocaal der Academie voor genoodigden en voorts in den schouwburg en in het Hof van Holland. Den 26 is op de Groote Markt een concours gehoudenuitgeschreven door de muziek vereeniging Vlijt en Volhardingwaaraan 16 gezelschappen deel namengevolgd door eene muziekuitvoe ring in de sociëteit Casino te Ginniken. 's Avonds kondigde eene groote militaire taptoe door de muziekcorpsen van de schutterij en het 6e reg. inf. de sluiting der feesten aan en ten laatste werd een prachtig vuurwerk afgestoken. Nederl. Gustaae-Adole-Yereeniging. Den 24, 's avonds, is in de Pieterskerk te Leiden het 25jarig bestaan gevierd met eene feestrede van dr. E. Launllarduitvoering van koralen door een zangkoor en openings- en slottoespraken door prof. L. IVE. Rauwenhojj en dr. E. César Segers. Aanbestedingen. Den 14, te Utrecht, het verbeteren der verdedigingswerken bij Honswijk geraamd op 596,109, minste insclir. d. dBekker, te Lentvoor f 664,300. Te Groningen, door den beer IVA. Schollen, het bouwen van een woonhuis, aan Bekhuis en Damstra, te Leeuwarden, voor f 176,359. Den 26, te Veenendaal, het bouwen van een oude-mannen- en vrouwenhuis, minste inschr. C. v. d. Schans, voor f 15.798. Bouwwerken. Up de gemeentebegrooting van Rotterdam komen o. a. als nieuwe posten voor: 1500 voor bef plaatsen van eene weegbrug aan de Oosterkade, ten einde te voorkomen, dat met te zwaar beladen wagens op de straten of bruggen gereden wordtf 130,000 voor eene nieuwe vischmarkt 306,750 voor het bouwen van een drijvend dok, 72900 voor nieuwe schoolgebouwen en 64000 voor aanleg van nieuwe straten. De beproeving van het in de Watergraafsmeer bij Amster dam geplaatste dubbel stoomgemaal, van ruim 50 p.k. in wateropbrengst, heelt, met voldoenden uitslag plaats gehad de 2 centrifugaalpompen leveren bij eene opvoerhoogte van liet polder-zomerpeil tot. aan boezempeil van 5% ellen onge veer 42 kub. ellen water per minuut. De gebouwen zijn ontworpen door d.Paul, te Zevenhuizen, en vervaardigd duor F. tVilmste Anna Paulowna, de machines en ketels ont worpen en vervaardigd door de Maatschappij ld zergieterij de Prins van Oranjeu, te 's Gravenhage. Noordzeekanaal. De minister van waterstaat beeft, in antwoord op het schrijven van B. en W. van Amsterdam. geruststellende mededeelingen gedaan betreffende de voor de haven van IJ muiden gevormde zandbank. i)e vroeger gestorte baggerspecie beeft zich door de werking der zee over eene groote vlakte verspreidmaar sedert medio J uli lieei't er, ten gevolge van het stille weder, eene ophooping plaats gehad waarvan echter de verspreiding door de na jaarsstormen te verwachten ismet den aannemer is reeds

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1