40 a 50 me VOOR II Uli II DE WUlVHAlVffFl .1' aif-'jp Uit de hand te koop: Men verlangt Boekhandel van J. N. PI. v. Balen. Uit de hand te de Lange ij- de Gevraag Huishoud' -Sfceene lllliNiiillllNI1'"*- Err en Bouwland, te z: 2 Stallen en 33 korvei 1. Een Logement, Koffie 2. Een Winkelhuis aan di 3. Een net Woonhuisj 4. Een florissant Koffiehi Noordhollamlsche Sla koolfabriek, firma GRELL Sf O, waarvan de fabriek en gevestigd te Noordscharwoude. nootschap aangegaan voor den ti een aanvang genomen hebbende en alzoo eindigende den laatsten teekening der firma is uitsluiten! de Heeren GRELINGER en Jj vermeld. L. GRE c. W. BULLRI Universeel-Zuiver: Groot- Brlttanje en Ierland. Rusland. Routnanie. Servie. Montenegro. Turkfge. Rosten r!l k-llon£;ar||e. 38 centiaren, gelegen aan den in de Schermeer, bij Alkmaar, voor kooplieden of handelaars, vestigd blijven. Te bevragen onder lett. A, aan de Uitgevers zien en te bevragen bij de wed de St. Maartensvlotbrug, in de ratio tevens ingericht tot der beste standen te Alkmaai gezinmede aldaar. Nog te bevragen bij de c TT 11111op een aan het spc in Noord-Holland. JAG. EORTUIN Pzc en P. tï. LELS, te Alk TE kWOI te bevragen bij L. VAN BAAE Bij onderhandsche acted d. I schen de ondergeteekenden LEC CHRISTIAAN JANSEN, Comi de te Amsterdam DIRK SCH ALBERT BRINKMAN, Land te Noordscharwoudeaangegaan tot het fabriceeren en het drijven in I BKfiMMi onder Noordscharwoude, C. JAN den 1 September 1878. D. SCI A. BRI TV*1 kmaar. stukke 2. nisf is bevelen zich aan tr ^.rkoo|ien van liinnc >ehe Effeeten, het (i Oven van kapitalen k der Nationale Schuld en Aniheden tot den linn «aardig; papier betrekkei Mede bevelen zij zich aan al en Agenten van de SSsail Maatschappij gevestigd directie van den Heer J. E. SC De ondergeteekendi lieid waaraan a verbonden is. J. ft. S met October of November, een BB huurprijs f 200,of daar bened onder het motto Huis, aan het Bu Als zoodanig biedt zich aan ie Godsdienst, boven de 30 jaren, of a houdster. Brieven worden letters M. Mbij den Boekhandel VORST, aan de Laat. Men vraagtom in dienst te treden it rood - en Bescl knecht, bij J. VAN SOELE ONMISBAAR IS H Mijnheer! Zend mij wederpakkei RICH'S Universeel Zuiveringsz U kunt gerust een attest o Heer J. SIER, kastelein te E 20 jaren aan maagpijn heeft gi bruikt het Zuiveringszout nu f heeft al dien tijd geen last ge het minste gevoel neemt hij hoeveelheid in en is direct gë U Ed. Uw P. DE WIT, Het echte UNI VERSEEL- ZOUT uit de fabriek van C A te Berlijn, een beproefd middel zuur, braking, slechte spijsvertt enz., is verkrijgbaar gesteld pakjes van kilo h 25, kilo h h, 90 Cents, te Alkmaar bij W. J Amsterdam, M. Cléban 8f O. Hoorn (Heiligeweg). N. Diep, lioogkarspelP. de Wit. Rijp, Wed. De voorziening in cassatie van den communist Matillon tegen het vonniswaarbij hij tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld werd, is verworpen. Den 22 is de grondlegging der eerste Republiek op taj van plaatsen met maaltijden enz. herdacht. Te Parijs beeft bij die gelegenheid Louis Blanc eene redevoering gehouden, waarin hij zich over de door zijne geestverwanten verlangde hervormingen vrijwel in gelijken geest uitliet als Gambetta te Romans. Slechts stelde hij wat deze niet deed, op den voorgrond datom de Republiek te vestigenhet nood zakelijk was hare kracht te doen blijken door de amnestie voor de Communisten af te kondigen. De heer Blanc dronk „op de Republiek, gevestigd op republikeinsche in stellingen De heer Aaquet verlangdein een aan een banket te Marseille gehouden redeo.a. afschaffing van het Presidentschap en van den Senaatverklarende datzoo dit programma na de verkiezingen voor den Senaat niet werd uitgevoerd, de eenheid onder de grepen der linkerzijde een einde zou nemen. Het ultra-radicale Kamerlid Ma- dier dt Montjau hield aan een banket te Valence een rede, waarin hij den lof verkondigde van de Conventie, en met ingenomenheid gewaagde van de door den heer Gambetta te Romans gehouden redewaaruit z.i. bleek, dat de opportu nisten en de intransigenten net volkomen eens waren ten aanzien van al de verlangde hervormingen. Door een der republikeinsche verkiezings-co-mité's te Lyon is de ontslagen onder-prefect van Carpentras, Habeneck, voor de aanstaande verkiezing aldaar candidaat gesteld. In de Progres is van dezen heer een brief openbaar gemaakt waarin hij zich verbindt om het hem op te dragen mandaat als ten eenemale herroepbaar te beschouwen. Hij beeft tevens verklaard, onder de leden van de uiterste linkerzijde der Kamer te zullen plaats nemen. Kapitein Burton die, van Suez uit, gedurende 4 maanden eene ontdekkingsreis heeft gedaan in het land van Midian heeft aldaar de ruines van 22 steden, 3 zwavelbeddingen 3 turkoois-mijnen, reusachtige massa's gips, salpeter en steen- zout en voorts goud, zilver, koper, tin en lood gevonden. Van deze metalen heeft de expeditie 25 tonnen medegebracht. Te Londen zijn 3 voorname uitgevers-firma's gefailleerd ten gevolge van den droevigen toestand der engelsche boe kenmarkt. Den 14 vertrokken uit Liverpool naar Nieuw-York 600 pas tot het mormonisme hekeerde personen voor de helft, engelschen en schotten en overigens hoofdzakelijk denen zweden en nooren. Zij waren aangeworven door een mor- moonsch apostel en worden naar Salt Lake City begeleid door 17 mormoonsche ouderlingen. De minister voor Ierlandde heer Lowther, heeft den 18 aan een conservatief diner eene redevoering gehouden waarin hij zich zeer ongunstig uitliet over eene vervulling van Griekenlands eischen en wenschenEuropa zou waar schijnlijk weinig gezind zijn om het vuur der oosterscbe kwestie op nieuw te doen ontvlammen wegens de onmatige eerzucht of rustelooze agitatie van eene natiedie zulk een klein lid is van de groote familie der volken. De heer Gladstone heeft in een brief aan eene arbeiders- vereeniging in Cornwall o.a. het volgende geschreven „Ik hoop, dat men zal letten op de eischen vau Griekenland. Na op 8 Juni 1.1. verklaard te hebben, dat de eischen van Griekenland behoorlijke overweging verdienden, heeft de britsche regeering op het Congres met maar al te goed gevolg haar best gedaan om die eischen van de hand te doen wijzen. Van Rusland kan in deze kwestie geene spraak zijn, want de grieken staan tegenover Rusland. Zij vertegenwoordigenmeer dan eenige andere natie de zaak van de vrijheid in het Oosten en met hen heeft men over eenkomstig alle inlichting die wij bezitten, de zaak nist "JVéne' 6y üet departement van oorlof- o.o"" meldt, dat de gezondheidstoestand der troepen op Cyprus niet gunstig is. Op 2622 man waren 400 zieken en 21 sterfgevallen. Lord Carnarvonde vorige minister van koloniënheeft in eene te Teversall aan een maaltijd gehouden toespraak gewezen op het bedenkelijke van een oorlog met Afghanistan, welken hij een ramp zou achten. Hij herinnerde aan den treurigen afloop der in 1842 tegen dat bergachtige, woeste, ontoegankelijke, door een dweepziek en uiterst krijgshaftig volk bewoonde land, welke afloop wel luisterrijk gewroken was, maar sedert de Onderkoningen van Britsch-Indië genoopt had, zich van alle bemoeiing met dat Rijk stipt te onthou den. De tegenwoordige politiek der regeering, die een ge zantschap, dat bijna een leger was, naar Kaboel zond, achtte hij daarom zeer gevaarlijk, en hij oordeelde het beter open lijk met Rusland in strijd te geraken dan in Afghanistan te pogen den russischen invloed te keer te gaan. Voorts wees de spreker op de ellendige uitkomsten van het tractaat van Berlijn: Bosnië en Albanië geven aan Oostenrijk handen vol werk, Griekenland is ontevredenTurkije stort ineen en Cyprus zou aan Engeland ontzaggelijk veel geld kosten en blijken een slechte koop te zijn. De bladen zijn het er over eens, dat de Emir van Afgha nistan wegens de afwijzing van het hem gezonden gezant schap getuchtigdmaar dat Rusland niet in de zaak be trokken moet worden. Het doodvonnisuitgesproken over Isabella Grantdie haren manmet wien ze overigens in vrede en eendracht leefde, in eene vlaag van drift en in een min of meer be schonken toestand vermoord beeftis door den minister Cross in levenslangen gevangenisstraf veranderd. Voor de gezinnen der 300 omgekomen mijnwerkers te Abercorne is tot nu toe 10,000 p. st. bijeengebracht; het Princess-Alice-ionds is tot, 25,000 p. st. geklommen. De Londensche Stoomboot-maatschappij heeft tegen de eige naars van de Byivell Castledie de Princess Alice in den grond geboord heefteene actie ingesteld van 15,000 Te Sheffield heeft een onderwijzer van eene openbare school een meisjeeene zijner leerlingen een slag op het achter hoofd gegeventen gevolge waarvan het kind overleden is. De zaak is in handen van het gerecht. De minister van marine heeft de proef genomen met het veranderen van eene groote koopvaardijstoomboot in eene oorlogsboot. Zij is met 8 64ponders gewapend en het is gelukt de steenkolen zoo te plaatsendat zij het zwakke punt van de bootde machinestegen niet buitengewoon zwaar geschut beschermen. Zoodoende zou men in betrek kelijk korten tijd de oorlogsvloot zeer belangrijk kunnen uitbreiden. Koloniën. Nadat uit Bombay bericht was, dat de A a- tcab Ghulan Husséin Rhandoor den Onderkoning van Britsch-Indie belast met het overbrengen van een brief aan den Emir van Afghanistanter aankondiging van het te wachten gezantschap, den 10 te Peshawer aangekomen en al daar gastvrij ontvangen was, ontving men thans de tijding, dat dit gezantschap niet in Afghanistan is toegelaten. Den 21 verliet de heer Neville Chamberlain Peshawer met zijn escorte van 1000 man. Te Juinrooddat nog op britsch grondge bied ligt, gekomen, zond hij den majoor Cavagnari, verge zeld van 2 inlandsche indische Vorsten en een klein escorte Vooruit, naar Aii Mnsjid, om den daar aanwezigen opper bevelhebber van den Emir om veiligen doortocht door den Khyber-pas te vragen. Deze weigerde den doortocht be slist de hoogten aan beide zijden van den pas waren met krijgslieden bezet en hij verzekerde datzoo de zending voorttrokhij ten stelligste bevel had om met geweld den doortocht te beletten. 3 Uren duurde de conferentieher haaldelijk gaf de majoor te kennendat de Emir voor deze TA, daad verantwoordelijk zou worden gesteldmaar de bevel hebber bleef beslist weigeren. Het valt niet te betwijfelen dat hjj volgens instructiën van den Emir handeldein de jongste dagen waren 2 officieren van den Emir, die bekend staan als vrienden van Ruslandmet instructiën te Ali Musjid aangekomen. De weigering had plaats in tegenwoor digheid van de beide inlandsche Vorsten die bij de bijeen komst aanwezig waren. Terwijl aan de engelsche zending aldus de toegang tot Afghanistan zoo ruw geweigerd wordt, is de russische gezant nog altijd te Kaboel. Natuurlijk kon de heer Neville Chamberlain niet anders doen dan terug trekken. Het gezantschap is ontbonden en er is last gegeven tot onverwijlde versterking der garnizoenen en samentrekking van troepen aan de grenzen van Afghanistan. Te Verchivendrinskin Siberieheeft den 1 Sept. een brand plaats gehad, waardoor 186 huizen, 540 pakhuizen en winkelsonderscheidene kerkeneene kazerne eene ge vangenis en andere openbare gebouwen vernield en 35 per sonen in de vlammen omgekomen zijn. De schade wordt op 2 miljoen roebels begroot. Den 12 heeft voor het hof van gezworenen te Petersburg terechtgestaan A. P. ff enetzkadochter van een russischen staatsraadbeschuldigd van poging tot moord. Zij had den gevreesden procureur-genl. Przewalsski willen vermoorden doch daar zij dezen niet kende schoot zij op het parket zijnde op den substituut Prozorowskidien zij ernstig verwondde. De jury iieeft haar vrijgesproken en onder het talrijke publiek ontbrak het niet aan luiden bijval voor haar en haren verdediger. De regeering heeft eene circulaire aan de mogendheden gerichtwaarin zij verklaarthoewel het verlies van Bess- arabie diep betreurendezich aan de besluiten van het ber- lijnsche Congres te zullen onderwerpen. Tusschen de regeering en de turksche commissarissen zijn moeilijkheden ontstaan over de betaling van de onderhouds kosten der omstreeks 1300 turksche krijgsgevangenen, zoo dat dezen nog als gijzelaars worden teruggehouden. Overeenkomstig de hesluiten van de Kamer, het Congres en deD ministerraad zal Vorst Karei den titel van Koning- lijke Hoogheid aannemen. De roumaansche agentschappen in het buitenland zullen in gezantschappen worden veran derd en tot gevolmachtigde ministers zullen worden benoemd te Parijs de heer Callinakite Weenen de heer Blatschano en te Berlijn de heer Liteano. Ter herinnering aan den oorlog met Turkije heeft het gemeentebestuur van Belgrado eene kerk gebouwd in het gedeelte van de staddat vroeger het turksche kwartier was. De kerk is gewijd aan St. Alexander Nevskg en op 11 Sept. is een feest ter eere van dien heilige gevierd. Tevens vierde men den verjaardag van den kroonprins. Daar het tevens de geboortedag van den Keizer van Rusland wasis deze dag met bijzonderen luister gevierd. Er werd eene redevoering gehouden, waarin gewezen werd op de verdiensten van den Czaar jegens de christelijke bevolking van het balkansche schiereiland en op de offersdie de russische natie voor de christenen in het Oosten had gebracht. De stad werd des avonds prachtig geïllumineerd. Ten gevolge van de gevechten in Bosnië zijn ettelijke kleine benden der opstandelingen te zamen ruim 1000 man sterkover de Servische grenzen gewekenwaar ze terstond ontwapend en geïnterneerd geworden zijn. De te Belgrado nieuw benoemde britsche minister-resident heeft onderhandelingen aanjrekaafiP De regeering heeft het districtshoofd te Sabae gelastde daar wegens eene annexatie bij Servie aangekomen deputatie van mohammedaansehe grondbezitters uit eenige bosnische plaatsen eenvoudig af te wijzen. Vorst Milan heeft den heer Ristte per telegraaf uit Carlsbad ontboden en hem het vormen van een nieuw kabinet opge dragen. 400 Opstandelingen die herwaarts de wijk genomen heb ben zijn gearresteerd en te Urahova geïnterneerd. Over den Albaneeschen Bond bevat de weener Deutsche Zeitung eenige mededeelingen van een albaneeswaaruit o. a. blijktdat de voornaamste albaneezen na het slui ten van het tractaat van S. Stefano in eene geheime bijeenkomst besloten hebbenzich tegen eene uitbreiding van Bulgarije tot dicht bij Albanië te verzetten en om een adres met het verzoek om instructiën naar Konstantinopel te zenden dat de afgezanten na eene maand terugkeerden met het verzoek des Sultans, dat de albaneezen kalm zouden afwachten tot hun het sein voor den strijd gegeven werd daar er voorshands geene vrees wasdat het tractaat wer kelijkheid zou worden maar in elk geval moest men zich goed in den wapenhandel oefenen en zich gereed houden dat na de onderteekening van het slot-protocol van het berlijnsche Congres de Porte zelve agenten zonddie den albaneezen mededeeldendat zij zich tegen de besluiten van het Congres moesten voortzetten, zoodra die ten uitvoer gelegd werden; dat de voorzitter van genoemde bijeenkomst Karamichalis daarna zijne vrienden en wapenbroeders op riep, van de Porte wapenen en ammunitie verzocht, als mede de terugzending van alle albaneesche landweerman nen reservisten enz. die onder zijn bevel moesten gesteld worden; dat de Porte hem naar Konstantinopel riep om hem tot den rang van bassa te verheffen maar niet liet, weder- keeren; dat Hussein-bassa toen verklaarde, door de Sultan met de organisatie van het verzet van Albanië belast te zijn, en door Hadji-Loja om ondersteuning verzocht, hiertoe niet openlijk overging, maar den eedgenooten vergunde om voor eigen rekening naar Bosnië te gaanwaaraan 2000 gevolg gavendat Hussein in den laatsten tijd heeft laten rond zeggen dat hij, door zijne weigering om Podgoritza en Spuz te ontruimenzou trachten vijandelijkheden te doen ontstaandie het den albaneezen mogelijk zouden maken schijnbaar uit eigene beweging op te staan en aan Montenegro en Servie het toegezegde gebied te betwisten. De bassa van Scutari heeft zich uit vrees van door de opstandelingen vermoord te zullen worden, met een bataljon in het fort opgesloten. Eene circulaire der Porte stelt Oostenrijk verantwoordelijk voor de gebeurtenissen in Bosnië. Rusland heeft bij de Porte een ontwerp voor een defini tief vredestractaat ingediend. Het telt, slechts weinig arti kelen en stelt het cijfer der schadevergoeding niet vast, dat. in behandeling zal komen na den terugkeer van den russi schen ambassadeur uit Livadie. Het traetaai geeft den bul- garen vrijheid om te emigreeren uit de hij Turkije blijvende gewesten en verzekert aan de achterblijvenden amnestie. De fransebe ambassadeur heeft aan de Porte 3 nota's over handigd. In de eerste wordt de uitvoering van een vonnis gevraagd dat op verlangen van een franschen ondernemer tegen den Khedive gewezen is. In de tweede de inhechte nisneming van Nely-bassavroeger ambassadeur te Parijs krachtens een 5 jaren geleden gewezen vonnis. In de derde wordt een overzicht van de bestaande grieven gegeven, onder bedreiging om de rechterlijke betrekkingen met de Porte te verbreken, indien er geene voldoening verschaft wordt. Genl. Todleben heeft den 20 uit S. Stefano het volgende telegram aan den Czaar gezonden: „Woensdag-avond ben ik te Adrianopel gekomen, waar ik door de muzelmansche, grieksche, bulgaarsche, armeenische en joodsche geestelijkheid ontvangen werd. Allen verzochten mij, U. M. hunne onbe grensde dankbaarheid te betuigen voor de bescherming, die hun door de russische overheden verleend is. Daarbij be weerde mendat te Adrianopel nooit zulk eene orde en rechtvaardigheid geheersckt had als gedurende het verblijf der russische troependie zich altijd voorbeeldig gedragen hadden. De stad was verlicht, de poorten der moskeeën droegen de voorletters van uwen naam. Donderdag werd de stad met russische vlaggen versierd en in de straten plaatste men omkranste afbeeldingen van U. M. Des avonds by mijn vertrek was de stad wederom verlicht en eene groote volksmenigte was op de been." Uit Touieca wordt gemelddat benden opstandelingen gevormd worden om zich tegen de bezetting der Dobrudscha door de roumaniërs te verzetten, en dat wapenen (o.a. 8000 geweren) uitgedeeld waren. Bosnië. Het distriet Novibazar staat onder het bevel van Achmed-begdie zich tot hoold der opstandelingen al daar opgeworpen, overal versterkingen aangelegd en 18000 gewapende mannen onder zich heeft. Uit het onderzoek nopens den moord op den italiaanscken consul Perrod is geblekendat hij en zijn begeleiderden houtkooper Lechnerden 2 Aug., bij Maglaj zijn aangevallen door 5 turkendie den consul doorschoten en ook den volgenden dag den houtkooperdie aanvankelijk door over de Bosna te zwemmenontkomen wasomgebracht hebben. De in de rivier geworpen lijken zijn nog niet teruggevonden. Verscheidene turken zijn in hechtenis genomen en 3 daarvan schuldig bevondeu. De genl. Jovanovic heeft de bezetting van de Herzegowina grootendeels volbracht. Den 11 rukte hij op, ondernam een tocht naar de belangrijkste plaatsen van oostelijk Herzegowina, bezette den 16 de wegens hare ligging gewichtige plaats Bilek zonder eenigen tegenstand te ontmoeten, en bereikte den 18Trebinje. Eene kolonne werd nu naar Gaeko gedirigeerdhetwelk reeds vroeger eene verklaring van huldiging van hetoosten- rijksch gezag gezonden had. Overal werden overheden aan gesteld en werd het beheer georganiseerd. De montenegrijnen hebben gedurende den moeilijken tocht der oostenrijkers eene loyale houding in acht genomen. De ontwapening in het kaimakanaat Priedor is zonder verzet afgeloopen. Genl. Zach heeft den 18 na voorafgegaan bombardement 2 bij het Debejacagebergte opgeworpen versterkingen inge nomen en de hevige aanvallen afgeslagen die des avonds tegen die werken werden ondernomen door de insurgenten van de vesting Bikac uit en van den rechten oever der Unna. Hij dreef ook eene afdeeling insurgenten van 800 man terug, die over Pararovic en Durande tot bij Baljevae gekomen was met groot verlies voor de insurgenten. Bikac heeft den 19 gecapituleerd en is door de keizerlijke troepen bezet, die er 5 kanonen vondenwaaronder 4 van zwaar kalibereen voorraad wapenen en munitie. Yan geregelde turksche troepen waren in de vesting 1 stafofficier en manschappen voor de bediening van het geschut. Het gros der troepen van het over Doboj voortwaarts ruk kende 3C legercorps heeft Gracanica bereikt, waar vele wapenen en ammunitie werden gevonden. De eerste legerdivisie, onder genl. Vecsey, den 20 uit Serajewo opgerukt, om de in de, van uit hetsandjak Novi bazar gemakkelijk van versterkingen en proviand te voorziene, linie Senkovics-B&ndin-Oglak bijeengekomen insurgenten uit een te drijven, heeft zich den 21, 's nachts te Pod-Romanje zonder bivakvuren, om de aandacht des vijands niet te trek ken, doorgebracht hebbende, na een heet gevecht van versckei- ueue uoogren meester gemaakt, de verdedigers op de vlucht gedreven en tot het invallen van de duisternis vervolgd. De oostenrijkers telden 100 dooden a 400 gekwetsen, de insur genten ruim 400 gesneuvelden. Nn het gevecht is de divi sie tot Rogasica voortgerukt en heeft zij deze plaats bezet. Den 22 is genl. Budich Bjelina binnengerukt, alwaar ter stond tot de ontwapening der bevolking en de versterking der bezetting werd overgegaan. De 36c. legerdivisie heeftzonder verzet te ontmoeten de ontwapening der bevolking van Kozara en het Grosara- gebergte ten einde gebracht. De demonstratie van den cordonscommandant in Beneden-Lapac tegen Kuleuvakuf is volkomen geslaagd. Yakuf, Ostrovica, Örasac en Havala hebben hunne onderwerping aangekondigd. Eene deputatie uit Zwornik is den 25 te Dolni-Tuzla (dat, in weerwil zijner sterke verschansingen, door de insurgenten, zonder een schot te lossen, verlaten was) voor genl .Szapary verschenenom hem de onderwerping dier plaats aan te kondigenmet het verzoekdat de oostenrijkscke troepen Zwornik zouden bezetten. Zooals reeds vroeger bepaald washebben de troepen dien dag den marsch naar Zwornik aanvaard. Deputation uit PetrovaeKulenvakuf en Bjelai hebben mede verklaard dat deze plaatsen zich willen onderwerpen en bereid zijn de wapens over te geven. De ontwapening van Rogatica is len einde gebracht; eene aanzienlijke menigte geweren en ammunitie werd daar aan getroffen. Om de verpleging der zich in Bosnië bevindende troepen gedurende den winter gemakkelijk te maken, wensehte bet legerbestuur liet hongaarsehe spoorwegnet, dat bij-Sissek eindigtdoor een spoorweg te verbinden met de bosnische lijn Novi-Banjalukadie thans hersteld wordt. Die verbin dingslijn echter kan niet worden aangelegd zonder toe stemming van den hongaarscben Rijksdag en deze kan niet zoo tijdig bijeengeroepen wordendat de aanleg van die lijn vóór den winter mogelijk is. De vraag deed zich nu voor, of men met den aanleg der lijn Sïssek-Novi toeh maar beginnen zou, in afwachting van des Rijksdags latere goed keuring. In Hongarije ontstond daarop groote hewegingen van alle kanten werd den president-minister, Tisza voor gehouden dat hij zijn doodvonnis als staatsman ondertee- kende, indien hij „Hongarije's eonstitutioneele rechten" al- zoo prijsgaf. In een te Weenen gehouden Kroonraad moet de hongaarsehe president-minister verklaard hebben dat hij zijn ontslag zou nemen wanneer tot den voorloopigen aan leg van de lijn Sissek-Novi besloten werd. De Kroonraad heeft daarop besloten die zaak te laten rusten, en de ver pleging der troepen in Bosnië gedurende den winter hangt dus van den toestand af, waarin de croatkche wegen zich dezen winter zullen bevinden. Graaf Karolyi, ambassadeur te Berlijn, vertrekt naar Lon den, als opvolger van graaf v. Beusten wordt zelf opge volgd door graaf Chotecktlians gezant te Brussel. Oostenb.uk. Te Triest is den 22 het daags te voren van Philadelphia gekomen ainericaanscke schip Jeremiah Simonson, geladen met 2969 vaten peterolie, in brand geraakl. De czechische Afgevaardigden zijn in den boheemschen Landdag verschenen en hebben wel hun vroeger protest herhaald maar tevens verklaardaan de beraadslagingen van den Landdag te zullen deelnemen om te beproeven, of hunne verzoeningsgezinde gevoelens weerklank vinden. Hongarije. Alle partijen zijn het er over eens, dat de Rijksdag aan de regeering alle verdere gelden voor de zonder voorafgaande overeenkomst, met de Porte ondernomen bezetting van Bosnië weigerpn en haar niet meer toestaan moet dan noodig is om eervol dat gewest te verlaten. Snelpersdruk van Herin". Coster en Zoon, jorutnvis, de Los. 8 October. Depöth. Eirina J. BRONGERS Gzn. (Bazar). Snelpersdruk van Herms. Coster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 6