7 puttelijk geduld, en zoo hier de toegang was versperd, dan eene andere gezocht; zoo hier de tegenstand onwrikbaar bleek, dan maar ginds het beproefd met kans op beteren uitslag: het heilige vuur der vrijheid bij het geheimzinnige licht der hoop op een ein- delijke zegepraal. Sterke wilskracht, de banier der vrijheid moest zich ontplooien; werkkracht, het zaad der vrijheid moest worden uitgestrooid; draagkracht, zij wisten het: „wie het meest kan lij den, brengt het meest tot stand;" veerkracht, buigen ja, en dan nog alleen tijdelijk en in den grootsten nood maar brekendat nooitO zegt, waren ze niet groot, reuzengestalten, die met reuzenkrachten, reuzenwerk verrichtten? ReuzenwerkjaAchhet behoeft immers niet uitvoerig te worden geschetst, waarin dat werk bestond, geschetst voor ons, die nog eiken dag de vruchten van hun werk ruimschoots genie ten Onze volksvertegenwoordiger Mr. W. tan der Kaat schreef het eenmaal ter neder 1): „Wat vroegen onze Nederlanders in „de 16e eeuw? Vrijheid staatkundige en godsdienstige vrij heid. Reuzenschreden waren er gedaan op het gebied van alge- „meene beschaving en verlichting. Daardoor waren nieuwe be hoeften ontstaandie echter alle voor hare vervulling niets an- „ders noodig hadden dan vrijheid vrijheid, om zich te kunnen „ontwikkelen zelfstandig onbelemmerd vrijheidom de kracht, „die men in zich gevoeldete kunnen gebruiken ruimte om „de nieuwe vleugelen van den geest te kunnen beproeven, om „ze naar hartelust te kunnen uitslaan." Dat vraagden zijzij dat kleine volkhet eerst en het dringendst. En toen men wei gerde en weigeren bleef het gevraagde hun te geventoen namen zij eindelijk waar zij recht op haddenten koste van veel arbeid veel strijdveel bloedveel tranen. En toen zij het genomen hadden eenmaal, was er geen macht op aarde meer, die het hun ontrukken kon. En ze mochten dien behaalden buit soms öf niet öf verkeerd gebruikenwee hem die aan hun heiligen schat de heiligschennende hand dorst te slaanhij werd gewaar, dat in en door de worsteling het volksbewustzijn was ontwaakt, de volks kracht was geboren en groot gewordenzij hadden geleerd wat zij wilden en wat zij vermochten. Eigenaardig schouwspel inder daad een volk dat de kinderschoenen uittrekt en man wordt man vol ernst en geestkracht,' of wilt ge liever een slaaf, die zijn ketens verbreekt en zich vrij maakt uit eigen beweging, uit ingeschapen dorst naar vrijheid. Want niet van anderen hadden 1) Tegen Aliierdingk Thijm p. 27.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 13