10 worden in verwarring gebrachten als wij aan het voorspellen gaan wat er nu zal volgen, aan het gissen wat er straks-zal plaats' grijpen, dan worden.de zekerste profetieën beschaamd, de meest ver trouwbare berekeningen gelogenstraft. Ocbhet is de aeloud® strijd maar in zijn negentiende-eeuwsche vormen die strijd tus- schen vrijheid en slavernij geweten en gezag zelfetandigheidaen leiband; zeil weten, kennen en denken of zich gevangen geve® onder anderer juk de aeloude strijd, ja, m-aar waarin ook onze vijanden hebben moeten gehoorzamen aan de eeuwig geldende wot van vooruitgang, daarin merkbaar, dat hun oorlogstaktiek fijner, hun wapenen, meer geslepen hun strijdleuzen overreden- ^er ZÜUmnar juist daarom ook wordt er voor den tegenstander zooveel meer moed beleid en trouw vereisoht. Wat woelt het en gist hetwat bruist het en schuimt liet heinde en veer! In maatschappij en kerk in staatkunde en godsdienstin weten schap en kunst bij rijken em armen groots® en. kleinen is het een aangegrepen, zijn door een geest van beroering., die als een snelle trilling; door het litohiaami henenvaart en het doet beven op zijn grondvesten. De grootere rijken óf ziek tot stervens toe de wrange vruchten plukkend van vroegere uitspattingen en vroe ger wanbeheer, óf omklemd met den ijzeren vuiab der- soldaterij die het alles wil persen in één vorm en wil africhten naar één modelóf volgend de kronkelpaden eener listige en sluwe staat kunde, tuk op veroveringen gebruik makende van de. verwar ring bij anderen om zich zelf te verrijken en te midden dier koorts- aandoemngen is onder de kleinere staten ook ons kleine Neder land met zijn roemvol verleden met zijn hoopvol uitzien naar de toekomst, eii het gevoeltook wij moeten mede in den warrelen den stroom, ook wij kunnen ons niet straffeloos onttrekken aan die be weging der geestener is storm aan do luchter broeit onweer wellicht aan den horizon, de wolken jagen, het zwerk wordt verduisterd, ziet,, o ziet goed uit, o staat pal op uwen post, houdt de wapenen in gereedheid, met moed den strijd aanvaard, en de zege t zij vroeg 't zij laaten de zege is wederom ons Nog eens, waar wij erkennen en hopen: zoo moet, zoo zal het wezenwaarom zouden wij daar. op een dag als dezenniet vra gen of het er naar uitziet dat het zoo wezeu kan Dat wil zeg gen dit b. v., wij genieten voorspoed, met de daaruit geborene, daarmede gepaard gaande welvaart, weelde in menig opzicht; zou het ook kunnen wezen dat wo daardoor al langsamerhand wer den verwijfd, verweeaelykt, ontzenuwd? als het tij eens verliep, en hier; en daar begint de kentering zich al te vertoonenzouden

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 18