IB we dan klaar zijn om in tijds de bakens (ie verzetten? Wij ge nieten gewetenevrijheid.is er geen vrees voor, dat wij het daarmede al tegemakkelijk gaan opneméndat wij ons niet sterk genoeg blijven verzetten tegen ben Wier einddoel is op nieuw het vrije geweten te kltjwfömen en aan banden te leggendat wij niet ge noeg ijveren dat de waarachtige vroomheidzoo groot een deel der wezenlijke volkskracht, nipt uit hèt hart van Neerlands man nen en vrouwenuit .het hart van Alkmaar's tegenwoordige en toekomende burgers en burgeressen, worde uitgewischt? Wij heb ben zoo Menig onzer voorree/den zoo gemakkelijk gekregen, vermaakt als ze ons zijn door de voorgeslachten; zegt het, Alkmaarders, zou dat niet kunnen veroorzaken een zekere lauwheid en onver schilligheid een zekere loomheid en traagheidzijn de zenuwen wel gestaald zijn de spieren wel gespannen genoegis er genoeg geestdrift om aan te vangen, genoeg geduld om te volharden, juist zpoals bij de mannen van voor 300 jaren, totdat het schier onbereikbare is verwezenlijkt? Wij z'ijn een volk, door eendracht groot geworden; aan geên ander is het zoo bewaarheid dat een dracht macht maaktmaar bestaat er niet een allengs grooter wordend gevaar, bij al ons twisten en kibbelenby al .onze par tijschappen en verdeeldhedendat ons volkskarakter minder tot eendracht geneigdtwistziek em kibteloorig van aard worden zal en dat ons volk onder dat twisten zijn veel hooger en heiliger belangen al- jengs vergeten gaat? Wij heeten, en wij zijn het dan oók, een bedacM- zgatn en voorzicldig volk; ons noordelijk bloed vloeit .niet zeer snel jn de aderenwij houd'en er niet van ons te .overhaasten; het spreekwoord van niet over één nacht ijs te gaan is een echt hol- land^eh spreekwoord; maar loop'en wij wel niet eens gevaar van zoo lang aan dep ©ever te blijven staan wachten, totdat de dooi weer is ingevallen en het gezonde, sterke ijs, dat ons veilig aan den anderen oever had kunnen brengenweer is begonnen te smelten? Wij zijn een nietig, vreedzaam volkmaar toch ook onder de onzen in de lagere klassen der maatschappij is dip gisting te bespeuren, dip elders tot volksberoeringen, tot tooneelen van wanorde, tot gruwelijke misdaden aanleiding gaf. Dat kan ook in Nederland storm verwekken, indien niet de volksopvoeding ter harte genomen wordt, Is het zoo ongepast heden met den blik op het v.erleden, mpt een warm hart voor de toekomst van ons volk te vragen: hoe staan wij tegenover die teek enen der tijden? Zoo nipt volksontwikkeling en volksbeschaving staan, bovenaan staan op bet programma der werkzaamheden van het béste deel van Neêr lands zonen en dochterendan isdit zult gij ,mij gaarne

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 19