Vim uu n van Zondag 13 October 187! r Tachtigste Jaargang. 1878. «u\ n r t o i\ E li. 2®tcfcelijfcscïte Berichten UnUschland Frankrijk. 4rroot Striltanje ea» Irriaod. Slustlaiiui. Ilontenegr». B&oiinianie. Turkije. 4(«$l«*nt»tgl4-IEongarf|e. Kwitserianil. Etalie. uANGE. tsJJ Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,«5. franco per post f O,*0 afzonderlijke nommers 5 Cents. n Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertfcutiën kosten van 1-5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag I „ur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden Sericbten een dag vroeger. Alkïnaarselie Courant j V- .AiL. 'M. J&UBTCi saw: ^■KgasiBBiExnESBQS&sJBrf Rijksdag. Den 9, volgens liet reglement van orde 4 weken na de eerste verkiezing heeft de definitieve verkie zing van het bureau plaats gehad. De voorzitter, zoowel als de onder voorzitters, zijn bij acclamatie herkozen, maar van conservatieve en van ultrainontaanscbe zijde werd de verklaring gegeven, dat men zich alleen ter wille van tijds besparing niet tegen die wijze van verkiezing verzette, hoewel de nationaal-liberalen sterker dan het hun toekwam in het presidium vertegenwoordigd waren. Aan de orde was de tweede lezing der socialistenwet. De heer Franken stein las namens het centrum eene verklaring voor, volgens welke die partijgroep, ofschoon de gevaren der socialistische agitatie erkennende, evenwel het aanhangige ontwerp tot be strijding daarvan ongeschikt acht en derhalve tegenstemmen, zal. Nart at de heer Someman het ontwerp bestreden had hield prins Bismarck eene lange redevoering tot verdediging ervan. Hij was voor alles wat den toestand der werklieden verbeteren kon ook voor hunne vereenigingenvoor zoover deze hare bestemming vervulden, doch niet, wanneer zijde grondslagen van den Staatde maatschappij en den eigen dom ondermijnden. Hij zou eik positief voorstel van sociaal democratische zijde tot verbetering van den toestand der werklieden onderzoeken. Maar de sociaal-democraten had- deu nog nergens verklaard wat zij wildenalleen wat zij niet wilden, en ook tijdens hunne heerschappij te Parijsgedurende de Communneverzuimd te toonen dat zij een positief program bezaten zij konden alleen afbreken, niets opbouwen. Hij zette verder uiteen hoe het kwam dat de sociaal-democratie juist in Duitsohland een gunstigen bodem voor hare ontwikkeling gevonden had (o. a. hierdoordat de kunst van lezen in Duitschland al- gemeener, maar die van het gelezene te beoordeelen minder ontwikkeld was dan in Prankrijk en Engeland) en vroeg, of de regeering dan niet geroepen was om aan de ver kondiging van dat „Evangelie der negatie" een einde te maken. De regeering rekende daarbij op de medewerking der 3 fractiën in den Rijksdag (de 2 conservatieve en de nationaal-liberale), die het regeeren nietgelijk de 2 andere der 5 voornaamste fractiën (centrum en fortsohrittspartij), onmogelijk wilde maken. Vreesden die 3 fractiën of het gedeelte barer ledenwelks medewerking voor het tot stand komen der socialistenwet onmisbaar was, dat de regeering van deze wet misbruik zou maken; waren zij dus minder bezorgd voor de sociaal-democraten dan voor willekeur des Rijks-kanseliersdan zou hij prins Bismarckvoor perso nen plaats makendie het vertrouwen der meerderheid in hoogere .mate bezaten of andere middelen wisten voor te slaan ter bestrijding van het gevaar, dat Staat en maat schappij thans van de zijde der sociaal-democraten bedreigt.— De heer Haenel kwam op tegen het verwijt betreffende de negatieve handelwijze der fortsohrittspartij. Zijn voorstel was positief genoeg en door de gansche partij ingediend. Het was alleen niet herhaald omdat men van de onmogelijkheid eener aanneming overtuigd was. Nadat nog de heeren Bruhl en Someman en op nieuw prins Bismarck gesproken hadden werd de zitting verdaagd. Pruisen. Den 28 Sept- is de vrouw van een schoenmaker te Lagerdorf, bij ltzehoein Sleeswijk—Holsteinbevallen van 5 "kinderen, 3 jongens en 2 meisjes. Den 29 zond bij een schrijven naar Baden-Baden aan de Keizerinmet ver zoek, dat H. M. en de ter gelegenheid van haren geboorte dag den 30aldaar vereenigde vorstelijke personen bet peetschap wilden aanvaarden over zijne „nieuwgeboren 5 kleine wurmen", „opdat zij toch een goed begin en goeden waar borg voor het voor hen zoo armzalig leven kunnen hebben." 4 Yan de 5 kinderen zijn reeds overleden. De Keizerin zond den vader 50 mark en ook van particulieren komen vele giften. Het gemeentebestuur van Berlijn maakt aanstalten om den Keizer, wanneer hij geheel hersteld in de hoofdstad terug keert, feestelijk te ontvangen. De kroonprins heeft den 9 zijn 25jarig j ubilé gevierd als chef van het 20e. oostenrijksche regiment infanterie. Eene deputatie van dat regiment is hem komen gelukwenscben. Beieren. De aartsbisschop van Bamberg is den 9 met. verschillende clericalen naar Rome vertrokken. Men brengt deze reis in verband met de hangende onderhandelingen tussehen Duitschland en den H. Stoel. Den 30 Sept. is het te Parijs gehouden congres tot verbe tering van het lot der blinden gesloten. De heeren Patlasek, Rösener en Meyer, vertegenwoordigers van de instituten Weenen, Berlijn en Amsterdam, werden met den algemeenen secretaris Lavanchy genoodigd bij den minister van binn. zaken. Te Parijs bedraagt de gemeentebelasting ongeveer 100 fr. per hoofdte Lyon 34 fr., te Marseille iets meer, overal elders in 'den landebuiten de groote stedenniet meer dan 6 fr. Bij de tweede hollandsche harddraverij te Parijs den 3 Oct., ditmaal met paard en sjeeszijn de prijs (een zilveren pièce de milieu) en de premie behaald door dezelfde paarden als hij de eerste harddraverij. Het weder was fraaier en daar door het aantal toeschouwers grooter dan op J Oct. De beide harddraverijen hebben den heer Martin Coster 60000 fr. gekost. Tot lid van den gemeenteraad van Parijs is, met 1571 st., verkozen de heer Maretredacteur der Marseillaise tegen 1447 st. op den door Oambetta's République Frangaise aan bevolen candidaat Risler. De door bet conservatieve comité voor de verkiezingen voor den Senaat, geraadpleegde rechtsgeleerden hebben als hun gevoelen te kennen gegeven.- vooreerst, dat het mandaat van de eerste reeks der op 30 Januari 1876 verkozen Se naatsleden eerst den 8 Maart 1879 verstrijkt; ten tweede, datzoo de verkiezingen vroeger plaats hebben de nieuw verk'ozenen hun mandaat niet voor laatstgenoemd tijdstip kun nen uitoefenen; 1en derde, dat de oproeping der gemeen teraden tot het benoemen van hunne afgevaardigden voor de kiescolleges wettelijk niet vóór de opening van de zitting der Kamers kan geschieden. De regeering heeft zich aan deze beschouwingen niet gestoord, maar de gemeenteraden uitgenoodigd om den 27 afgevaardigden voor de senatoriale kiescolleges te benoemen, die den 5 Januari leden van den Senaat zullen benoemen. 2 Slagersjongens van wie de oudste nog geene 20 jaren telt, zoons van een doodgraver op de parijsche begraafplaats „Père Lachaise", Parrot genaamd, hebben hunne grootouders, in den omtrek van Auxerre [Yonne] alleen wonende met messen omgebracht en bijna letterlijk stuk gehakt, ten einde hen te bestelen. Een der broeders is reeds gevat. De nieuwe opera van Gounod «Polyeucleis den 7 in de groote opera te Parjjs het eerst opgevoerd en heeft het over- talrijk publiek zeer voldaan. In het departement Pas-de-Calais richt sedert ettelijke weken een naar het schijnt uit eene menagerie losgebroken wild dier groote verwoestingen aanvoornamelijk in de schaapskooien Van eene kudde werden 60 schapen gedood alvorens hulp opdaagde en het ondier de wijk nam. De heer Lawrencegewezen Onderkoning van Indie, keurt, bij schrijven m de Times de politiek der regeering in Indie ten zeerste af. Hij acht het een ernstigen misslag dat eene zending naar Afghanistan georganiseerd werd alvorens men wist of de Emir haar zou willen ontvangenen een nog grooteren het gezantschap op weg te doen gaan voordat zijne toestemming ontvangen was. In geen geval moet de zending den Emir opgedrongen of zelfs een oorlog daarom aange gaan worden want aldus zou Engeland de afghanen dwin gen tot een bondgenootschap met Rusland. Bij zulk een oorlog is niets te winnen onttrooning van den Emir zou de overgroote meerderheid zijner ambt.genooten tegen tónge land in 't harnas jagen, een ander in zijne plaats handhaven zou niet mogelijk zijn zonder bezetting van bet land dat noc.i geld noch vervoermiddelen noch zelfs voedsel voor de britsche troepen kan leveren. Het einde van den krijg zou niet te voorzien zijn en de voortzetting ervan zou Indie's financiën te gronde richten. De Daily News is het geheel met den heer Lawrence eens, maar inschikkelijkheid jegens den Emir thans bedenkelijk achtende wegens den verkeerden indruk welke die in Indie zelf zou kunnen makenbetoogt het blad met aandrang de noodzakelijkheid van snel en krachtig handelen. De Times acht den toestand van ernstigen aard maar een onmiddelijke oorlog met Afghanistanzonder behoorlijke voorbereiding nog niet noodzakelijk. Indien de Emir intusscken zijne verontschuldigingen aanboodzou hij eene tuchtiging kun nen ontgaan. In eene bijeenkomst van bet bestuur der liberale vereeni- ging te Birmingham den 2 gehouden, is eene motie aan genomen inhoudende dat de handelingen der indische regeeringals eene omkeering van de sedert lang door de uitnemendste indische staatslieden gevoerde politiekover ijld, agressief en ontijdig zijn en waarsehijulijk leiden zullen tot een roemloozen oorlogwaardoor de reeds zoo zwaar drukkende lasten in Engeland en Indie nog zullen vermeer derd worden. De Labour representation League heeft zich geheel met de meening van den heer Lawrence vereenigd en de politiek door de regeering ten opzichte van Afghanistan gevolgd ten zeerste atgekeurd. Tegenover hare despotieke neigingen behoorden de werklieden voor de rechten van Parlement en natie op te komen. De heer Pivianvice-minister van oorlogheeft als zoo danig zijn ontslag gevraagd en is vervangen door den heer Thomson. Ten gevolge van het faillissement der Glasgowsche Bank heeft de firma Smith, Fleming Sf Cie., te Londen, inet correspon dent-huizen te Bombay en Curracheehare betalingen ge staakt, met een passief van ruim 3 miljoen p. st..; desgelijks de firma's Wm. Simons Sf Co. en Potter, Wilson Sf Co. te Glasgow, met passieven van 50000 en 160,000 p. st., en voorts een aantal kleinere firma's. De Bank te Douglas op het eiland Man heeftwegens dezelfde oorzaak schorsing van betaling gevraagd. In eene te Edinburg gehouden bijeenkomst van directeurs van verschillende Banken is besloten, dat de door hen ver tegenwoordigde inrichtingen8 in getalten bate van het publiekde in omloop zijnde biljetten der Glasgowscke Bank zouden aannemen. Genoemde Bank bad aan 3 firma's in geld of crediet 5 miljoen verstrektin 2 van deze 3 gevallen meer dan haar kapitaal en reserve bedroeg en in één geval bijna zoo veel. Zij keerde dividenden van 10 en 11, laatstelijk zelfs van 12 p.c. uit en hare aandeelen stonden onlangs 243 p.c. Wijl zij „unlimited" waszullen hare ongeveer 500 aandeelhouders het tekort van 10 miljoen p.st. hebben te dekken. In eene der gehouden vergaderingen van het congres der Staatskerk heeft de discussie voornamelijk gel jopen over de verhouding der Kerk tegenover de letterkunde en de ver maken. Verscheidene leden lazen verhandelingen voor waarin zij pleitten voor meer sympathie van de zijde der Kerk voor het tooneel en de volksvermaken. De bisschop van Manchester gaf omtrent het eerste punt als zijn gevoe len te kennendat het tooneel nimmer te hervormen zou zijn zoolang de maatschappij zelve niet gezuiverd was. De laatste indische troepen hebben Malta verlatentot groot leedwezen der bewoners. Hun gedrag gedurende bun verblijf op het eiland moet ten hoogste lofwaardig zijn geweest. De Waterloo- en de Hungersford-bruggen te Londen, tot dusver eigendom van particulierendie daarop tol hieven zijn den 6, tegen eene schadevergoeding van 475,000, in het bezit der stad overgegaan en voor het verkeer vrijge steld hetgeen door eene deputatie in tegenwoordigheid van duizenden burgers geschiedde. Aan de „Horse Guards" is bevel gegeven om onverwijld sterke detachementen gereed te makenten einde den 15 naar Indie te vertrekkentot vermeerdering der regimenten linietroepen en batterijen, welke het eerst tegen Afghanistan zullen worden uitgezonden. Lord, Chelmstordgeb. in 1794, lid van het Hoogerhuis, die lid der regeering was in het iweede kabinet van sir Robert Peel en in de eerstetweede en derde kabinetten van lord Derbyis den 7 overleden. Sir Francis Grantvoorzitter der Kon. Academie van Beeldende Kunsten te Londen, voornamelijk als portretschilder vermaard, is in den ouderdom van 75 jaren overleden KoiONiëN. De indische dagbladen meiden dat de khy- ber-stammen in het gebergte tussehen Britsch-Indie en Algnanistan zich ten gunste van Engeland verklaard hebben. De Emir van Afghanistan heeft 4 zijner regimentenmet geschut voorzien, in den Khyber-pas doen opstellen, om eerst de stammen in de natuursckapwegens het doorlaten van de officiëele engelsche zending, te straffen en voorts de engelsche troepen af te wachten. De indische regeering schijnt het doordringen naar het binnenland van Afghanistan tot net volgende voorjaar te hebben uitgesteldzonder daarom thans werkeloos te blijven. Troepen zullen te Pesjawer worden bijeengetrokken en het garnizoen van Djumroed worden versterkt om den ingang van den Khyber-pas te belieerschen en desvereischt Aii Moesjid te bezetten. Ook zullen troepen in de Koeren vallei voortrukken ten einde aldus nog een tweeden weg naar Kaboel open te houden buiten dien van den Khyber- pas. Het garnizoen van duetta zal worden verstrektdoch van eene onderneming tegen Kandahar schijnt nog geen sprake te zijn. Ten gevolge van het verschijnen eener talrijke krijgsmacht der afghanen nabij Djumroed, is het garnizoen aldaar verstrekt met 7 regimenten en 3 batterijen. De kolonne Ross is de vesting Ali Moesjid voorbijgetrokken en naar Dakka opgerukt om de versterkingenwelke uit Afghanistan komen, te onderscheppen. De ontwapening der havens in de Zwarte-zee en het weg nemen der torpedo's is bevolen. Geul. Drentelen is tot chef van de derde afdeeling (geheime polieie) in 's Keizers kanselarij in plaats van den onlangs vermoorden genl. Mesenzoff, benoemd. Sedert October 1877 vervulde hij in Roumanie de betrekking van chef der mili taire communicatiën van het actieve leger. Kolaschin heeft zich den 4 overgegeven aan de montene- grijuen- Het turksche garnizoen is naar Mitrowitza vertrokken. De Kamer van Afgevaardigden heeft eene commissie be noemd die belast is met het onderzoeken van het tractaat van Berlijn. De meerderheid is gunstig voor dit tractaat gestemd Eene deputatie van 25 leden, bestaande uit tartaren, roe manen en turken, is uit de Drobrudscha te Bueharest gekomen, om te verzoeken, dat de regeering die landstreek zoo spoedig mogelijk zal laten bezetten. De deputatie is door de over heden van Braïla, op weg naar Bucharest, ontvangen aan een feestmaal. De commissie uit den Senaat heeft eene motie aangenomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt, zich overeenkomstig het tractaat van Berlijn te gedragen, bezit te nemen van de Dobrudscha en dit land te administreeren tot aan de bijeen komst eener constituëerende vergaderingwelke binnen 3 maanden zal worden bijeengeroepen. De regeering heeft zich met deze motie vereenigd. In de jongste audiëntie van den britschen ambassadeur bij den Sultan, beeft deze verklaard, dat hij het engelsche plan van hervorming voor Klein-Azie niet kon goedkeuren daarentegen zou de grootvizier den ambassadeur weldra een voorstel betreffende die hervormingen voorleggen. Ten ge volge van de krachtige houding van den ambassadeur is men het sedert in beginsel over enkele punten eens gewor den en wel ten aanzien van de rechtspraakhet toezicht op de geldmiddelen de conversie der tienden in eene grond belasting en het stellen der gendarmerie onder aanvoering van europeanen. De aanvoerder van den opstand in Kozandagh Achmet- bassais er in geslaagd te ontkomennadat hij reeds ver scheidene dagen door de troepen van Izzet-bassa ingesloten was. De officier, die belast was met het overbrengen van bet bevel der Porte om Podgoritza aan de montenegrijnen over te leveren, is met 156 officieren en manschappen door de albaneezen vermoord. De Porte heeft aan de directeuren van het tritish Mu seum" te Londen een firman gegeven voor het doen van on derzoekingen in Mesopot.amie. Men zal daarbij niet als vroeger tot bepaalde plaatsen beperkt zijn; de pachaliken Moussoul en Bagdad zijn in hun geheel onder de vergun ning begrepenook de nog met onderzochte streken van zuidelijk Babylonie. De Nationale Vergadering van Candia overwegende dat de door Moukhtar-bassa aangeboden eoncessiën van onwaarde zijn heeft aan hare gevolmachtigden te Konstantinopel in- struotiën gezonden om de onderhandelingen te stakenen heeft aan de buitenlandsehe consuls op Candia proteslen gericht, waarbij zij verklaart, de onderhandelingen met Moukhtar-bassa niet te willen voortzetten. De Porte heeft bij circulaire de mogendheden uitgenoodigd om Oostenrijk te noodzaken, zieb te houden aan zijne op het Congres afgelegde verklaringen en zijne troepen niet verder te laten doordringentotdat de mogendheden een besluit zulleD genomen hebben. In het tegenovergestelde geval zal de Porte het er voor houdendat Oostenrijk op het internationale recht inbreuk maakt. De russisehe commissaris voor Rumelie heeft den 8 ver klaard dat Rusland dit gewest zou administreeren overeen komstig het tractaat van S. Stefano en niet overeenkomstig dat van Berlijn. De andere commissarissen hebben daarop in struction van hunne gouvernementen gevraagd. De engelsche stc oubooten Licornian en Zoe zijn den 6 in de Zee van Marmora in botsing gekomenten gevolge waarvan eerstgenoemd vaartuig zonk. De passagiers zijn gered. De Zoe is zwaar beschadigd te Konstantinopel binnen gelooper.. De russisehe ambassadeur, prins Lobanoff, heeft den groot vizier verklaarddat de russen Adrianopel eerst zouden ontruimen nadat alle bepalingen van het berlijnsehe tractaat, vooral ten opzichte van Servie en Montenegrodoor de Porte waren nagekomen Officieel is bekend gemaaktdat de regeering elke maand voor 50000 p. st. kaniiehs (papiergeld) zal inkoopen. Het daarvoor noodige geld zal door verhaoging der inkomende rechten verkregen worden. De Porte hoopt op die wijze de waardevermindering van het papiergelddie schrikbarend was toegenomen tegen te gaan. De russisehe gezant te Konstantinopel heeft aan 5afvet- bassa kennis gegeven, dat de terugtocht der russisehe troepen, wegens de in de ontruimde districten gepleegde gruwelen is gestaakt. \Times.~\ Bosnië. Na de vermeestering van Zwornik door de oos- i tenrijkers zijn een aantal insurgenten op servisch gebied ge vlucht en daar ontwapend en geïnterneerd en hetzelfde is in Montenegro geschied met de insurgenten, die na den val van Klobuk over de grenzen de wijk genomen hadden. De insurgenten-aanvoerder Hadji-Loja is den 2 bij Roga- tica door eene patrouille gevangengenomen en naar Serajewo gebracht. De le infanterie-brigade van het 2e legercorps is den 4 zonder strijd Visegrad binnengetrokkende opstandelingen hadden in rijds hun kamp en de verschansingen veriatenen lieten kanonnen teDten en ammunitie achter. Den 3 rukte de S6 infanterie-brigade zonder tegenstand te ontmoeten Goradza binnen en den 4 liet zij door 2 batal jons Cajniea bezetten. De 7e infanterie-brigade bereikte den 5 Konjiea. Te Foca waren geen opstandelingen. Hiermedemeende men in Oostenrijk (maar men zie lager), was de opstand in geheel Bosnië onderdrukt en het land in het bezit der oostenrijksch-hongaarsche troepen. Alleen het distriet Novitazar bleef nog over, maar in het tractaat van Berlijn is een onderscheid gemaakt tussehen dat district en het eigenlijk gezegde Bosnië. Bosnië (en de Herzegowina) zou door Oostenrijk-Hongarije bezet worden en bestuurd maar met het bestuur van het district Novi- liazar wilde het .zich niet belastenhei behield zich alleen het recht voor, daar garnizoenen in enkele plaatsen te leggenen of het van dat recht gebruik zal makenstaat in de tegenwoordige omstandigheden zeer te bezien. De genl.-majoor Reinlander heeft den 6, den geheelen dag, een gevecht tegen sterke afdeelingen insurgenten gevoerd op de hoogten ten z.o. van Peci. Zijne verliezen waren echter aanzienlijk, n.l. +7 gesneuvelden en 184 gewonden. Den 7 bereikte hij na een onbeduidend gevecht, met gering verliesPeei en Peoki-Goraden 8 werd tot de ontwape ning van Peei en omstreken overgegaanden 9 naar Pod- zwiza opgerukt. t De turksche onderhandelaar Karatlieodory-bassa heeft den 7 Weenen verlaten, na alvorens een schrijven te hebben doen toekomen aan den minister van buit. zaken, waarin de Porte den wenscb uitspreekt om met Oostenrijk-Hongarije in vriendschap te blijven maar protesteert tegen de wijze van oorlogvoeren in Bosnië en de Herzegowinaen ver zoekt de bezetting van Novi-Bazar na te laten, welke vreese- lijke rampen ten gevolge zou hebben. Wegens de gruwel daden, door oostenrijksch-hongaarsche troepen tegen de turk sche bewoners van die provinciën gepleegdziet de Porte van het sluiten eener overeenkomst af. Oostenrijk. Het ministerie heeft den 2 's Keizers ant woord verzocht op het, den 3 Juli ingediende verzoek om ontslagdaar het de begrootmg voor den Rijksraad moet samenstellenmaar zich niet kan vereenigen met graaf An- drassy's meening omtrent de middelen tot dekking der voor de occupatie noodige eredieten. De Keizer heeft het ontslag onder dankbetuiging voor de getrouwe en ijverige diensten aangenomen en den ministers opgedragentot na de samenstelling van een nieuw kabinet in functie te blijven. De Landdag van Krain heeft het voorstel tot het zenden van een adres aan den Keizer verworpen. Er voor stemde alleen de nationale minderheid. Hongarije. De Keizer heeft den 3 het ontslag van den minister van financiënden heer Szellaangenomen. De Keizer is den 4 te Gödöllö aangekomenwaar de minister Tisza hem het ontslag van het geheele kabinet aanbood. Z. M. nam ook dit ontslag aanmaar droeg aan alle mi nisters op om voorloopig tot nader order in functie te blijven. Den 5 keerde Z. M. van Budapest naar Weenen terug. De bevolking van het kanton Genève heeft den 6 het door de regeering opgemaakte en met, grooten nadruk aan geprezen ontwerp der grondwet met, 8700 tegen 2600 st. verworpen. De voorgestelde veranderingen waren van ultra- democratischen aard en strekten om den Staat in alle aan gelegenheden van godsdienst en onderwijs zeer uitgebreide bevoegdheid te gevenwelke bevoegdheidgelijk men geenszins verheelde, zoowel tegen de rechtzinnige protestan ten als tegen de ultraniontanen zou worden aangewend. Een rijk siciliaansch landeigenaar, Passarello genaamd van Cavonia, is door 5 struikroovers opgelicht en vervolgens losgelatennadat zijne familie eene som gelds betaald had waarvan zij het bedrag niet wil openbaar maken. Te Mont.efalco, bij Spoleto, in den voormaligen Kerkelijken Staatzijn onlangs 4 hevige schokken van aardbeving ge voeldwaardoor 16 woningen geheel vernield en 130 tot onbewoonbaar wordens toe beschadigd zijn. De paniek is onbeschrijflijk en een groot aantal personen hebben geen onderkomen. De commissie, belast met liet onderzoek naar de financiëele moeilijkheden van Florene, heeft haren arbeid ten einde gebracht en uitgemaakt, dat de buitengewone uitgaven, door de stad gedurende den tijddat zij de hoofdstad des Rijks was, en alleen ten gevolge van deze hare nieuwe positie ge daan 80 miljoen fres. beloopende reeds terugbetaalde 28 miljoen daarbij gerekend. De regeering en de Kamer zullen nu moeten beslissen wat er te doen staat. Onder de vele voorstellen, ter duurzame verbetering van Florence's toestand geopperd is ook ditdat Prins Amedeo het bevel zou aan vaarden over het aldaar in bezetting liggende legercorps en in het Pitti-paleis zijnen intrek zou nemen, zoodat op die wijze de stad eene soort van hofhouding zou terugkrijgen. 'Het Vaticaan heeft stappen gedaan om te verkrijgen, dat bij de constitutie van het Vorstendom Bulgarije de rechten der bulgaarsche Kerk, welke den Paus als haar hoofd erkent, door middel van eenige privileges zullen worden geëerbiedigd. Wat Bosnië en de Herzegowina betreft, bestaat bet voor nemen niet om er eene rnomsche hiërarchie te vestigen, maar zal men beproeven de eatholieke kerken in die gewesten bij bare tegenwoordige inrichting te handhaven. Een beambte van het spaansche consulaatdie door de verschillende buitenlandsehe consulaten was afgevaardigd tot de inrichting van een lazaretk te Tetuan, is in de nyitjjkeid dier plaats door maroccanen vermoord. GEN.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5