m Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 20 OCTOBER, Groote Koemarkten te Alkmaar, Groote Paardenmarkt, Ka 42. IflllflllllgiCTM (JDfficiëel C5ebcelte op Maandag, 44 November. n Woensdag, 30 op W oensdag. 13 November 1838. De ongeloovige in het erfdeel van den Profeet. 'SöosrlEïiticia. 85jarige Echtvereenijlng J. H. M E IJ E R m G. BRUIN. p J. KOKKES S&tabs-iliieuw». mcfcclijksche Berichten. Siinncnland. getrou^v d. der Meer. J. SMIT Hhunne 35jarigc lichtvereeniginj M. J. TEN HOUTE DE LANGE. ALKMAAR ^Tc^Twordt wekelijks uitgegeten is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 nren. Prijs per kwartaal f O,«5, franco per post f 0,8», afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. HE U ft A N T. l)e Advertentiën kosten van 1-5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 (,ents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag I uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ngezonden berichten een dag vroeger. ^SKruaaKÊBUOÊK^BiltBtBSSK Bij (leze Courant behoort een bijbladbevattende welce- lijksche berichten en verslag van den gen-ad BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de ve^®" zing van een lid voor den Gemeenteraad alhier zaLpiaats hebben ten raadhuize der gemeenteop Woensdag 27 No vember e.k., van 's morgens 9 tot s namiddags 4 ure. Burqenieester en bh ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Oct. 1878. NUHOUT wm VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen, naar aanleiding van art. 11 van het reglement betreffende de kamers van koophandel en fabrieken vastge steld bii koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsbl. nu. 142), gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsbl. no. 80), ter kennis van de belanghebbenden dat op Donderdag 21 November 1878 des morgens van 10 tot 1 ure ten raadhuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vier leden voor de kamer van koop handel en fabrieken alhier, in vervanging van de met ultimo December e. k. periodiek aftredende leden terwijl de vast gestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden, ter gemeente secretarievan des morgens 9 tot des namiddags 2 ure terinzage voor de belanghebbenden is nedergelegd. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Oct. 1878. NUHOUt'v'T/deb VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van marktmeester der kleine veemarkten, op f 150 jaarwedde, worden verzocht zich daartoe bij het gemeentebestuur van Alkmaar aantemelden voor 19 October 1878. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het. Gasthuis, is van Maandag 7 October 1878 vastgesteld op Woensdag en Zaturdag van iedere week. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden alseen stukje van een gouden horloge-kettingeen ver quid zilveren zijnaald, een schede van een paardentuig, een stukje zwart hand een gezangenboekje een blauw uestreept boezelaar en twee pakken met zakjes tabak, voorzien van het adres A. DEKKER, Callantsoog. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent een stalen beursje met eenig geld. Drie Europeescbe mogendheden hebben thans een gedeelte van het Turksch grondgebied in bezit. Rus land heeft zich met geweld een weg moeten banen en een vreeselijken oorlog moeten voeren, eer het zich ten noorden en ten zuiden van den Balkan kon handhaven en de Porte afstand deed van het ver overde land. Engeland is op Cyprus begroet als een beschermend en welmeenend vriend, die den zwak ken broeder wil raden en helpen hij de noodzakelijke hervormingen in het bestuur van de landstreken in Azië. Oostenrijk eindelijk, ofschoon door geen Turk- sche legermacht bestredenheeft aanzienlijke strijd krachten moeten gebruiken om de onwillige bevol king van Bosnië en Herzogewina voor zijn wapenen te doen bukken. Het is gebleken, dat de Turk, hoe jammerlijk slecht het bestuur des lands ook moge wezen, den vreemden indringer, den ongeloovigen hond haat en veracht met een hartstochtelijkheid die na zijn komst in Europa nog weinig is vermin derd. Niet alleen de Rus, die met den Sultan in openlijken oorlog was, maar ook de Oostenrijker, die zich voordeed als een welwillend gehuur, en al leen zijn hulp aan den overwonneling meer opdrong dan aanbood, heeft de grenzen niet kunnen over schrijden en geen stap voorwaarts kunnen doen dan over de lijken en langs de brandende woningen van de zonen van den Islam. De Turk is gebleven wat hij was. Met het zwaard is hij uit Azië over den Hellespont gekomen en heeft hij zich geworpen op de volken van zuidoostelijk Europa; als veroveraar heeft hij geheerscht over de onderworpen volkstam men die hem belasting moesten opbrengen en slavin nen voor den harem, en die hij verder aan haar lot overlietmet het zwaard wordt hij op zijne beurt gedwongen den vreemdeling binnen zijne landpalen te zien die de moeilijke taak op zich neemt er een geregeld, billijk en weldadig bestuur te vestigen. Een moeielijke taak zal het zeker zijnwant dat het Turksche bestuur tot op den huidigen dag uiter- mate slecht is geweest, erkennen thans ook die En gelschen die zich het felst tegen de Russische be moeiingen hebben verzet en de onderneming van lord Beaconsfield tot hervorming van het Turksche bestuur in Klein-Azië hebben toegejuicht. "Was dat bestuur inderdaad zoo slecht en hervorming onder Turksche heerschappij mogelijk mag men vragen waarom heeft Engeland zich dan de twintig jaren na den Krim-oorlog niet ten nutte gemaakt door de Porte aan haar beloften van hervormingen 911 verbeteringen te herinnerenhaar met raad en daad in de vervulling dier beloften bij te staan en zoo doende voor Russische bemoeiingen de deur te slui ten? Wat zij thans in Klein-Azië op zich neemt is toch waarlijk geen gemakkelijker taak. „Als wij met de bezetting van Cyprus ook al niets anders winnen ongetwijfeld zullen wij er een juist inzicht door verkrijgen in den waren aard van het Turksch bestuur", heeft dezer dagen de Times ge zegd, Het blad erkent, dat dit bestuur volgens bet algemeen gevoelen een slecht bestuur isen ver wacht nietdat een nauwkeuriger bekendheid met Cyprus en den toestand van dit eiland onder Turksch bestuur dat gevoelen zal doen wijzigen maar op Cyprus zal men kunnen leeren, in welk opzicht het Turksche bestuur zoo slecht is en waardoor het zoo jammerlijk te kort schoot. Die kennis zal Engeland te stade komen, wanneer het de kwestie van de hervormingen in Klein-Azië zal hebben op te lossen. Op Cyprus heeft het een uitmuntende gelegenheid om het Turksche bestuur en zijn tekortkomingen van nabijop de plaats zelve in zijn handelingen en m de vruchten van zijn handelingen te bestudeeren. De bezetting van het eiland geschiedde zoo plotseling en onverwachts, dat de Turksche instellingen m haar gewone normale werking zijn verrast. Het bestuur is er in zijn doen en laten als op lieeter daad betrapt. Men heeft geen tijd gehad om de inrichting vóór de inspectie wat op te knappen en haar een goed aanzien te geven. De geheele toestand ligt eensklaps naakt en open voor de oogen van den inspecteur. De dokter is in de gelegenheid om den patient te zien in zijn waren toestand, alle onder zoek in te stellen dat hij noodig achten nauwkeu rige waarnemingen te doen. Alle gegevens voor een juiste diagnose zijn aanwezig. De uitslag van het eerste onderzoek is ons bereids medegedeelden dat luidt niet gunstig. Zoowel uit Klein-Azië als van Cyprus wordt ons het Turksch bestuur te Konstan- tinopel voorgesteld als zijn klauwen uitstrekkende over de verarmde provinciënen de macht het ge- zag en zelfs het bestaan van haar ambtenaren af hankelijk makende, niet van de eerlijkheid en de bekwaamheid waarmee zij daar hun taak vervullen maar alleen van de vlugheid waarmee zij aan de aanhoudende en buitensporige aanschrijvingen om geld van den Sultan, de Sultanes en der Pachas voldoen. Daartegenover zien wij een gecentraliseerd stelsel van bestuur, van boven tot beneden door en door bedorven omkoopbaar en alleen door geld in beweging te brengen in al zijn vertakkingen door verlamming getroffen. Voor er iets gedaan kan wor den, voor een lager ambtenaar in de provinciën dien de vereischte machtiging kan bekomen om tot een werk van algemeen nut een penning uit te geven moet de Kaimakam den Mutessarief raadplegen de Mutessarief den Vali, en de Vali de Porte. Wan- neer de aanvraag dezen ladder van beneden naar boven is opgeklommen en de verlangde machtiging eindelijk langs denzelfden ladder is afgedaald, is de gelegenheid om te handelen lang voorbij. Daaren boven moet op eiken sport van den ladder tol wor den betaald. Geen hoogere ambtenaar laat zich bewegen om een aanvraag om machtiging te onder steunen zonder eene geldelijke belooning. De mach tiging moet tot in de hoogste regeeringskringen gekocht worden. En zoo is het verklaarbaardat de ijverigste, de wakkerste ambtenaar al zeer spoedig inziet, dat moeite en geld beide zijn verloren en den moed opgeeft om iets te doen en voor iets te zorgen. Geen weg kan ergens in het groote Turk sche Rijk gemaakt en geen brug gebouwd worden of uit Konstantinopel moet er verlof toe verleend worden, en daar de Sultan, de Sultanes en de Pacha's veel noodig hebben, is het verlof, wanneer het werk een niet onbelangrijke uitgave vereischtmeermalen zelfs voor geld niet te krijgen. De troepen in Batoum hadden in jaren geen soldij ontvangen; maar in plaats van de lang verwachte order om te beta len, kwam er kort voor de overgave van de vesting aan de Russen een bevel uit Konstantinopel, om een dozijn Circassische slavinnen voor het serail te koo- pen. Aan dit bevel werd natuurlijk terstond vol daan de soldaten moesten zich maar zoo goed mo gelijk behelpen en dat zij dit dan ook gewoonlijk maar doen, ondervindt de bevolking. Geen Turksch ambtenaar kan hopen zijn betrek king te behouden tenzij hij onophoudelijk geld over maakt naar Konstantinopelen hij begint deze taak al zeer spoedig als zijn eenigen plicht te beschouwen. Overigens vermag hij niets. Zijn beste voornemens lijden schipbreuk op de onmogelijkheid om uit Kon stantinopel machtiging te bekomen tot het doen van uitgave ten nutte van de bevolking. Zoo lijden de Turksche provinciën dan ook niet in den regel zoo zeer door eigenlijk gezegde onderdrukking, door een wreedeonmenscheljjke behandelingals wel door gemis aan bestuur, aan rechtspraak en aan de noodigste voorzieningen in algemeene behoeften, door volkomen verwaarloozing van het algemeen belang en hopelooze onverschilligheid van de bestuurders. Alle plaatselijke ondernemingsgeest is verlamd, er is geen gezag dat voor publieke werken en noodzake lijke verbeteringen zorgtelk recht elk voorrecht, de rechtspraak zelve moet betaald worden. Het volk wordt aan zich zelve overgelaten met deze enkele uit zondering dat het belasting moet betalen. De gegoede en nijvere burgerij wordtals schapen met tijne en overvloedige wol, aan de meêdoogenlooze en vrij machtige schaar van den belastinggaarder overgege ven. Turksch bestuur zegt men dan ook terecht, is „onverschilligheid plus den belastinggaarder. Inderdaad, met de verbetering daarvan is eemge eer te behalen. "Verkiezingen. Te Amsterdam is lot lid d>-r Prov. Staten van Noordkollaiid verkozen mr. P- A. Brugman*, met n5S van de 1014 geldige stemmen. Op mr J. A. Levy waren 285 st. uitgebracht. Spoorwegen. Den 14 is de lijn Leiden V\ eerden ge opend. Aan de genoodigden werd te Alpheii, waar zij -net 25 rijtuigen afgehaald werden, een rol1 1 ion aangeboden. Te Leiden werden van wege het gemeentebest uur - middags en 's avonds volks concerten gegeven en war door eene com missie uit de ingezetenen den stationsweg versierd en s avonds verlichtterwijl 's avonds in „Zomerzorg" een concert ge geven werd voor de inschrijvers ten behoeve der feestviering Te Woerden werd mede een volksconcert gegeven en s avonds de Stationsweg verlicht, terwijl ook onderscheidene ingezeten hunne woningin illumineerden. Den 15 is het hulp-centraal station in het Westerdok te Amsterdam in gebruik gesteld en het station buiten de Wil- lemspoort gesloten. A Bij de den 17 te Leiden gehouden inschrijving voor de concessie tot het aanleggen en exploiteeren van paardenspoor wegen, was hoogste in-chr. B Wauthy, directeur der tram welen te 's Gravenhage voor 4350. De heeren v. Overeen te Alkmaar en Herens te 's Gravenhage hadden ingeschreven voor f 2500. TT Scheepvaart. In eene den 15 te Utrecht gehouden vergadering is eene commissie benoemd, die tot taak zal hebbenalles te doen wat strekken kan om art. 1 van het aanhangige wetsontwerp betreffende het kanaal door de Gel- dersche Vallei te doen verwerpen en daarvoor in de plaats t,e doen aannemendat de bestaande Keulsche Vaart zoo danig zal worden verbeterd, dat zij voor de grootste Kijn- schepen bevaarbaar is. Landverkoop. Bij de veiling van p. m. 230 bunders drooggemaakt land in de Ronde Veenen bij Mijdrecht, den 16 te Amsterdam, zijn slechts ongeveer 10 bunders gegund voor f 19.095 en de overige 220 bunders opgehouden voor Onderwijs. De afdeeling van Volksonderwijs te Zaandam is, ten gevolge van de geringe belangstelling barer leden De16gemeenteraad van Hardewijk heeftten gevolge van het toestaan van een subsidie door den minister van binu. zaken voor een progymnasium tot de oprichting daarvan besloten en tevens tot die van eene jongensschool van meer uitgebreid lager onderwijs. Ook de gemeenteraad van Hel heeft, na toezegging van Rijks-subsidiebesloten tot de op richting van een progymnasium over te gaan. Bij de prov. commissie te Haarlem is de acte voor de fransche taal verworven door P. Verhoeve Kars. B en W van Beemster hebben eerst den pastoor vergund 2 malen 's weeks 111 de school van den heer Dekker buiten de schooluren, godsdienstonderwijs te geven en thans be sloten, bij dat onderricht ook voor verlichting en verwarming 16 Her"gemeenlebestuur van Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde heeft, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, aan het bestuur der elirist.-nat. school te Koudum eene subsidie van f 600 toegestaan. t De kweekschool voor machinisten te Amsterdam is den 19 geopend met 40 leerlingen, waarvan de helft internen, die gehuisvest worden in het Zeemanshuis. De rijke bibliotheek van het vroeger te Amsterdam geves tigde remonstrantsche seminarium is in bruikleen afgestaan aan de universiteits-bibliotheek aldaar, die daardoor eene hoogst belangrijke uitbreiding verkrijgt. Tooneel. L)e nieuwe vereenigmg „Het Nederlandsch Too- neel" heeft zich den 14 geconstituëerd. Vervolg der wekelijkse/ie berichten in het bijblad. OVERLEDEN. 13 Oct. Rendrika Alida, D. van Jacob Stroomer en Johanna Maria Spannemaker, 12 w. _r 15 Christina Maria de Wijs, wed. Dr. Wernard Jo hannes lrnmink bijna 62 j. Helena Hillegonda D. van Klaas Ootes en Aafje Commandeur, 11 w. 16 n Joachim Andreas Hendrik, Z. van Cornells Groote- goed en Anna Margaretha Joseplnna Thomhagen, a w. 17 v LucasZ. van Antonius Ernestus Augustinus Bms- sink en Helena Theodora Eransen, 1 j. en 6 d- CORRESPONDENTIE. A er op lettendedat op de zoo nuttige, de insecten en hunne eieren verdelgende wintervogeltjes tot groot nadeel van mensch en plantendagelijks met knippen wordt )®cbt gemaakt door de jeugd die wellicht meer uit onbekendheid met het kwaad, dat zij veroorzaakt, dan uit wreedheid je gens dieren, dit misdrijf pleegt, wijst ons op het. zonder linge dat het uithalen van vogelnesten wettelijk verboden is en het vangen der volwassen vogels ongehinderd wordt toegelaten. Indien het goed is, vraagt hij, de jonge vo gels die nog in 't nest vertoeven te beschermen waarom dan ook niet de oudere die aan de roeping voldoen waartoe zij gespaard werden? Wij heipen het hem gaarne vragen, in de eerste plaats aan henvan wie liet loffelijk verbod tot het verstoren der vogelnesten is uitgegaan. van |i|| I en (&?o Bergen, 20 Oct. '78- Hunne dankbare kinderen. g Op den 21 October a.shoj onze ire De kroonprins en de kroonprinses van Denemarken en de prins en prinses v. Wied hebben den 12 Leiden, den Amsterdam bezocht en in beide steden verschillende merk waardigheden bezichtigd. „T j De prins v. Wied is den 15 uit de residentie naar Neuwied vertrokken. De kroonprins en de kroonprinses van Denemarken hebben den 16, vergezeld van prins Irederik, het Mauritshuis.bezocht, den 17, met de prinses v. Wied, de kon. nederl, fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, Aan den militairen student voor de geneeskundige dienst bij de zeemacht P. C. v. Twisk is-een eervol ontslag verleend. De winterdienst op den spoorweg is den io dezer aangevangen. In noordelijke richting vertrekken de treinen te 8.35, 11.11, 6-10 en 9.44, beuevens op vrijdag en zater dag te 2 40; in zuidelijke, zoowel direct op Amsterdam als op Haarlem," te 7 33, 11.6, 2.29 eu 7.59, benevens te 3.19 over Haarlem naar Amsterdam. Het telegraafkantoor aan de station is gedurende de winterdienst geopend van s morgens 7 tot 's avonds 10% u. De opvoering van een zangspel behoort alhier te zeer tot de zeldzaamheden/ om den liefhebbers van het tooneel en de toonkunst geene belangstelling in te boezemen. De nieuws gierigheid naar een produet der tegenwoordigezich onbe twistbaar door bevalligheid kenmerkende fransche school, dat in de hoofdstad thans zoo grooten opgang maakt, mocht er voorts wel toe bijdragen om een talrijk publiek naar oe schouwburgzaal van den heer Switzar te lokken, toen don derdagavond, door liet personeel der heeren Prot en Kistemaker, VDe hokken van het kasteel CorneviUe. werd ten tooneele ge voerd Toch was de opkomst klein, hetwelk wij aan de late aan kondiging meenen te moeten toeschrijven. De zorg en ijver, aan de voorstelling besteed hadden heter verdiendwant de opgekomenen waren er zeer over voldaan. Indien men niet .te hooge eischen stelde, had men inderdaad reden om tevreden te zijn over den aangenamen indruk van het geheel, door actiecostuumzang en orekest teweeggebracht. Als tooneelkunstenaars verdienden zeker me], Sophie Spoor {üerpo- lette) en de heer de Groot {Gaspard) den meesten lot, als zangeres mei. Lus Germainemaar de overigen sloten zich bij hen zoo goed aan dat wij gaarne dit gezelschap zullen terugzienwanneer het wederom aan een zangspel zijne krachten wijdt. Uit Colhorn wordt ons het bericht toegezonden dat, onze stadgenoot, stukadoor J. v. d. Meuten, aldaar bet tjang zoontje van J. T., dat in meer dan 8 voet diep water was gevallen en reeds zinkende was, met gevaar van eigen leven gered heeft, onder algemeene toejuiching en tot groote vreugde der ouders. Mej j Kruyl is bij de provinciale commissie van on- derwijs te'Leeuwarden geslaagd voor het examen in de fraaie handwerken. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWT'. 17 Oct. Jan Hoek, wedr. van Ermina Bos en Johanna Loosjes. Cornells Lucasssenwedr. van Antje Konijn', en Antonia Anna Cornelia Muelenkwed. van Coendert Zwan. Arnoldus Ruis en Anna Margaretha Benjamin. Jacob Koeman, te Alk maar en Aaltje Napte Purmerende. Frednk Rike en Antje timmerman- 17 Oct Pieter Johannes Teunissewedr. van Gerardina Vol- lenga, en Grietje Ruyterman. Simon Johannes Bernardus Blokker en Euphemia Landman. - Christiaan Jansen en Maria Wilhelmina Puto. Tijs Zentveld en Guurtje van der Laan. GEBOREN. m tt - 13 Oct Naatje, D. van Reijer Bregman en Trijntje Huisman. 11. Martha Maria, D. van Erans van Dijk en Jannetje van Meurs. 7 Annegien, D. van Cornells Netel en Trijntje van ^Ouders en §||te vieren. 3^ 't Schermeer, gem. Oterleek, 19 Oct. 1878. ||J Hunne dankbare kinderen en behuwdzoon 8§ Ondertrouwd JAN HOEK Weduwnaar van Ermina Bos, en JOHANNA LOOSJES. Alkmaar, 17 Oct. 1878. Receptie Zondag 27 Oct., Oude Gracht. Getrouwd Mr. J. P. B. VAN DER MANDERE, Griffier bij liet Kantongerecht te Alkmaar, en L. S. W. VAN LEEUWEN die, ook namens wederzijdsche betrekkingen hunnen dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Alkmaar, 17 October 1878. Getrouwd Cs. STOLP en J. B RE EBA ART, die, mede namens wederzijdsche familie, hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Zutphen 18 October 1878. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon NEELTJE BOS, geliefde echtgenoot? van K VAN DAM Pz. H. H. Waard 16 Oct. 1878. Bevallen van een Zoon L VERLAATVISSER. Eenige kennisgeving. Schermeer, gemeente Schermerhorn, 18 October 1878. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter JO HANNA MARIA NETTEN, geliefde echtgenoote E. WITTE. Alkmaar, 19 Oct. 1878. Heden overleed onze hartelijk geliefde Moeder, Vrouwe CHRISTINA MARIA DE WIJS, weduwe Dr. W. J. IMM1NK, in den ouderdom van bijna 62 jaren. Uit aller naam Alkmaar, 15 October 1878. W. J. IMMINK. Op den 15 October is te Hasselt, in Belgie ov-' rieden in den ouderdom van bijna 26 jaren JOHANNES ERANCISCUS VaN DEN HOUDT, diep betreurd door zijne nagelaten weduwe en eenig kindje, te jong om het verlies te beseffen, alsook door mij als broeder en deelgenoot zijner zaak. V\ed. J. F. VAN DEN HOUDT, Spruit. G. J SPRUIT. Beide affaires worden op denzelfden voet voortgezet. Op den 16 October is te Haarlem overleden, in den ouderdom van 74 jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader, d( WelEdelgeboren Heer WILLEM VAN DER BREGGEN, Oud Notaris te Hulsten gedurende 26 jaren lid van den Raad der gemeente Haarlem J J A VAN DER BREGGEN.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1