van Zondag 20 October 1878. i Vervolg der wekelijksche berichten. Binnenland. Bultschlmitl. Frankrijk. De minister Bardoux heeft eene circulaire aan de pretec- Groot Brittanje en Ierland. naarsclie Courant van Staten-Generaal. De 1= Kamer heeft den 18 metajg. st. aangenomen het wetsontwerp betreffende het huwelijk des Konings en voorts eenige andere wetsontwerpen, waarna zij weder is uiteengegaan. Bii het der 2". Kamer aangeboden wetsontwerp tot uen- nitieve vaststelling der koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1879 worden de uitgaven geraamd op f 1,682,293,25 en de middelen op f 1,234,600 en de bijdrage op 447,693,25. Benoemingen enz. Z. M. heeft tot president van het hoog militair gerechtshof benoemd mr. G. Turk, thans lid van datDe°gemeenteraad van Haarlem heeft dr. E. v. d. Ven, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur der h. bur- gerschool met 5jarigen cursus. Rijks-Middelen hebben gedurende het derde kwartaal opgebracht 69,906,930 tegen ög OlS.Ug m hetze fde tijdvak van 1877. Het 9/12 der raming bedraagt f70,791,620. Toonkunst. Te 's Gravenhage heeft zich eene commissie gevormd om de composition van wijlen den 'neer Dunkier m het bezit te doen blijven van de kapel van het reg. grena diers en jagers. De heer Nicolaï heeft de nalatenschap, uit 1948 stukken bestaande, op f 20000 geschat Door de Littéraire Sociëteit is ingeschreven voor f 5000, door het Zoölogisch Genootschap voor f 2oOO. Aanbestedingen. Den 11ter directie der Wed. Rijn spoorwegmaatschappij, het verlengen van de bestaande stations overdekking met bijbehoorende werken te Arnhem, minste inschr. Dalhuizen, te Kampen, voor 49,475. Den 16, aan het dept. van marine, het lossen, in gebruik brengen enz. van het ijzeren droogdok voor de marinedienst in Indieeenig inschr. de heer v. d. Made, te Amsterdam, voor 660,000. Het verbeteren van het fort te Honswijk is voor de tweede maal door den minister van oorlog niet, gegund. Den 18, te Amsterdam, door het bestuur der Maatschappij tot verkrijging van eigen woningen, het bouwen van 60 pei- ceelen, ingericht voor 180 gezinnen, op een terrein van het Funenminste inschr. A. Paansvoor 225,000. Geschenken. Het model eener groninger boerderij, ver vaardigd door de leerlingen der ambachtsschool te Groningen en door het Genootschap van Nijverheid te Onderdendam ter tentoonstelling te Parijs ingezonden, is geschonken aan 's Rijks landbouwschool. Aan diezelfde inrichting zijn door de erven van dr. IV. C. Staring geschonken zijne collectie delfstoffen en herbaria. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 15 besloten, den Koningbij gelegenheid van zijn huwelijknamens de ingezetenen een geschenk aan te bieden. Te Apeldoorn zijn de dames er op bedacht om de aan staande Koningin een geschenk aan te bieden. Sterke drank. Uit Vlissingen is een door vele personen uit alle rangen der maatschappij geteekend adres aan den Ko ning gezonden, ter ondersteuning van het adres van den Multapatiorsbond. Kermis. De gemeenteraad van Haarlem heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de afdeeling der Vereeniging tot afschaffing van sterken dranktot het afschaffen der kermis. Te Medemblik is eene vereeniging tot stand gekomen tot bevordering van de belangèn dier stad en hare omstre ken. De statuten daarvan zijn bij kon. besluit goedgekeurd. Noordpool-expeditie. De Willem Barendsz. is den 12 's avonds te IJrnuiden binnengekomen. Uit een verslag van den tocht blijkt, dat de schoener met goed succes de nauwe zeeëngte der Matoschkin Seharr, aan de monding der Ijira- kina-rivier is binnengezeild en daar eenigen tijd vertoefd heeft, om de noodige kleine herstellingen van tuig enz. te doen' Ook werden van daar uit kleine wetenschappelijke tochten ondernomen, op een van welke de zoöloog Sluiter, met 2 anderen, in het water is geraakt, ten gevolge waar van hij tot op de tehuisreis aan eene ernstige ongesteldheid (pleuris) heeft geleden. De poging om een der medegenomen steenen op Kaap Nassau te plaatsen, mislukte. Wel werd onder vele bezwaren een steen aan land gebracht, maar teruggehaald toen het bleek, dat men Kaap Troost voor Kaap Nassau had aangezien. Rampen. Op Ameland is den 14 verongelukt het noorsche schip Patientia van Frederikstad met hout naar Alkmaar. De equipage heeft zich des nachts in 2 vletten van boord moeten begeven. De stuurman en 2 schepelingen zijn door een enkhuizer visscher overgenomen en te Nieuwediep aan gebracht de kapitein en 3 andere schepelingen zijn vermoe delijk verongelukt. Het duitsche schip Margarethavan Grangemouth met piekijzer naar Leer, is den 15 op Terschelling gestrand en met de lading weg; volk gered. Misdrijven. In eene herberg op den Zeedijk te Amster dam heeft den 16, bij een twist tusschen 2 vrouwen, de eene hare tegenpartij schier het geheele oor afgebeten en voor de oogen der omstanders verslonden. Zij is kort daarna door de politie in hechtenis genomen. Te Vollenhove zijn den 17 de gemeente-veldwachter de Liefde en de Rijk-veldwachter Hasting, die op surveillance waren geweest, vermoord gevonden. De laatste is doodge schoten, den eersten de hals afgesneden. Als vermoedelijke moordenaars zijn G. en K. Nieu-oenhuis en J. Jonkman ge vangen genomen en naar Zwolle overgebracht. Koloniën. Atchin. Habieb Abdul Rachman heeft zich den 13 Sept. te Rotta-Radja aan ons gezag onderworpen, daar in het openbaar vergiffenis gevraagd en den eed afgelegd. Rijksdag. De algemeene beraadslagingen over art. 1 der socialistenwet zijn den 10 ingeleid door den sociaal-democra- tischen Afgevaardigde Hasselmann Hij verklaardedat zijne partij den haar opgedrongen stryd zou uitvechten en hij stelde de regeering en de meerderheid van den Rijksdag voor mo gelijke gewelddadigheden en bloedvergieten verantwoordelijk. Bij zijne verdere uiteenzetting van de bedoelingen der soci aal-democratie trad spr. in eene rechtvaardiging der parijsche •Commune. Toen hij aan het slot zijner rededie 2 uren duurde, van de mogelijkheid van eeuen openlijken opstand der onderdrukte arbeidersbevolking sprakmoest hem de voorzitter, onder luide toejuichingen het Huis, tot de orde roepen. De heer Uwe, het hoofd van eene kleine groep onafhankelijke Afgevaardigden, bestreed, op grond van zijne 40jarige ondervinding als geneesheer, de schildering van den benarden toestand der werklieden, door den vorigen spreker gegeven; indien iemand reden tot beklag had, dan waren ihet de kleine burgers, ambtenaren, onderwijzers, geestelijken et\ kleine bazen die niet meer bestaan konden, in de eerste plaats ten "evolge van het slechte gehalte der werklieden. Intusschen zag hij niet veel heil in de aanneming der wet; hij verwachtte meer van de oprichting van instellingen in Hen geest van die des heeren Schulze, die meer dan iemand aan de aanvallen der sociaal-democraten had blootgestaan omdat hij, de arbeiders tot welvaart willende brengen, hun bedierf. De heer Winterer, van de elzasser protest- verklaarde, dat hij en zijne fractie tegen de wet zouden omdat in Elzas-Lotharingen geene sociaal-demo- bestond, en deze wet dus niets anders pveweging spel partij, stemmen cratische oohcfeV— DO heer v. Bennigsen verklaarde zich, namens de nationaal-libera le partij, tei gunste van liet ontwerp dat veel beter is dam hef vorige, 't welk gericht was tegen eene partij, onverschillig f zij kwaad deed of met; deze wet een nieuw wapen in de hand der willekeurige daarentegen tegen eene zekere soort van handelingen, onver schillig van welke partij of stand die uitgingen. Het ge vaar, dat de maatschappij door die handelingen dreigde kon men het best leeren kennen door de rede van den heer Hasselmann. Mochten sommige leden van sprekers partij eene betere wet denkbaar achten, men moest zich op een practisch standpunt stellen en dan zou men tot de overtuiging komen, dat er dit jaar langs wetgevenden weg geen ander middel tot bestrijding van het gevaar te verkrijgen was dan deze wet,.— Het artikel is aangenomenin hoofdzaak overeenkomstig de besluiten der commissie. Daartegen stemden het centrum, de fortschritsspartij en de socialisten. Den 11 is op art. 1 a. een amendement aangenomen ten doel hebbende de zoogenaamde Genossenschatten van Schulze tegen willekeur der politie te vrijwaren. De Afgevaardigde Schulze en ook de regeering verklaardenzich met dat- amendement te kunnen vereenigen. Art. 2 3 en 4 werden goedgekeurd zooals de commissie ze had voorgesteld. Bij art. 5 handelende over het ontbinden van vergaderingen beweerde dr. Windthorst, dat men even goed der regeering onbeperkte volmacht kon geven om alle discussie over maat schappelijke vraagstukken te verbieden. In het belang der wetenschap en der vrijheid verzetten hij en zijne partij zieh daartegen. Daarentegen verklaarde hij, dat de sociaal-demo craten alle partijen in het Rijk aaneengesloten tegenover zich zouden zien, indien zij den weg van geweld insloegen, dien hun Afgevaardigde Hasselmann den vorigen dag had aan geduid. Indien iets voor de noodzakelijkheid eener wet als tleze pleitte, dan was het de rede van dien Afgevaardigde. Maar spr. zou het voldoende achtenindien de wet moge lijke gewelddadigheden met straf bedreigde. "Voor het overige verwachtte hij alleen beterschap van den invloed der Kerk. Maar dan moest de regeering ook ophouden de Kerk te be strijden. Steun de Kerk, zeide spr., en gij verzwakt het socialismemaar met de eene hand de Kerk te onder- drukken en met de andere het socialisme te willen aanvatten, is waanzin. Zoolang 15 miljoen catholieken om hun geloof in Duitschland vervolgd worden, kon sprekers partij met deze regeering niet medegaan. Art. 5 handelende over het verbieden en ontbinden van sociaal-democratische vergaderingen, is den 12 zonder hoof delijke stemming naar de redactie der commissie vastgesteld, nadat het amendement van dr. Hanelstrekkende om dit art. niet toepasselijk te verklaren op vergaderingen na de uitschrijving van verkiezingen voor den Rijksdag of de Landdagen deswege gehouden, met 200 tegen 167 st. ver worpen was. Een der sprekers tegen het art., de socialist Reinders, moest door den voorzitter tot de orde geroepen worden omdat hij alle voorstanders der wetals verkrach ters der constitutie, landverraders noe de. Voor art. 6, dat het verbod van socialistische schriften regeltsprak dr. Bamberger, die daarbij den ultramontanen hun bondgenoot schap met de sociaal-democraten gedurende de verkiezingen verweet. Hij gaf toe, dat deze wet de algemeene vrijheid van drukpers, van vereeniging en vergadering beperkt en dat de regeering door deze wet de macht krijgt om niet alleen de sociaal-democratenmaar ook andere partijen te bestrijden. Hij betreurde hetdat men genoodzaakt was dien weg van reactie op te gaan, en zag hierin juist de groote schuld der sociaal-democratie, dat zij zoo iets noodig maakte, maar bijna even groot was dan ook de schuld harer bondgenooten. Den 14 is de beraadslaging over art. 6 (verbod van so cialistische geschriften) voortgezet. De heer Ackermann en eenige zijner conservatieve geestverwanten stelden voor om bij te voegen de woorden„vooral die de goede verstand houding van de verschillende klassen der bevolking in gevaar brengen", en achter „het verbod van het verder verschijnen van een periodiek geschrift kan gegeven worden", te schrappen de woordenzoodra op grond van deze wet liet verbod van een enkel nummer geschied is. De heer Richter, lid der fortschrittspartijbeweerdedat het voorstel -Ackermann het vermoeden zou wekkendat men zekere personen vervolgen wilde. De heer Windthorst verlangde schorsing van den „Kul- turkampf;" het centrum vertegenwoordigde, volgens hem, niet alleen kerkelijke, maar ook burgerlijke vrijheid; daarom bestreed hij de wet. De minister 'Eulehburg verklaarde zich voorde beide veranderingen- De eerste werddaar de conservatieven, de vrij-conservatieven en de nationaal-liberalen ervoor stemden, aangenomen, de laatste, daar de meerderheid der nationaal-libe- ralen zich er tegen verklaarde, verworpen. Wegens het behoud der woorden in kwestie, schaarden zich nu de conservatieven aan de zijde der tegenstemmers, en het geheele artikel werd, zoowel gelijk de regeeringals gelijk de commissie het voorgesteld had verworpen. Art. 7 tot 10 werden daardoor onvatbaar voor' behandeling. Art. 11, 12, 13 en 15 werden volgens de redactie der commissie aangenomen. Art. 14 viel weg wegens de verwerping van art. 6. Den 15 stelde de heer Ackermann voor, art. 16 (beper- kin0* van het recht van verblijf voor socialistische roeivin- kenr d0or de commissie eenigermate verzacht en alleen geldig voor plaatsen buiten het werkelijk verblijf) volgens de redactie der regeering te herstellen. De heer Schmidt stelde een bemiddelend amendement voor, n.l. het schrappen der woorden „buiten het werkelijk verblijf." De heer Reichensper- qer meende, dat het art. aan de policie te vrij spel liet. De heer v. Bennigsen verklaardedat de commissie toch reeds niet dan te nauwernood had kunnen besluiten om de beper king van het recht van verblijf toe te staan en dat de con servatieve voorstellen die verder gingen dan de commissie wilde voor zijne partij onaannemelijk waren. Hij stelde de conservatieven' voor eene mogelijke verwerping van het arti kel verantwoordelijk. De minister Eulenburg wierp de aan tijging van een der sprekers van zich als zouden de recht banken bij de jongste processen wegens majesteitsschennis onder den invloed der regeering hebben gestaan. Hij meende verder, dat men de woorden des heeren v. Bennigsen niet al te streng moest opvatten en dat de nationaal-liberalen niet tegen de amendementen zouden stemmen. Het artikel was volstrekt onmisbaar, als men het doel der wet ernstig bereikt wilde zien. Beide amendementen werden verwor pen en daar de conservatieven de redactie der commissie niet'wilden, stemden zij ook tegen het door haar gewijzigd artikel (waarvoor zich slechts de nationaal-liberalen en eenige vrij-conservatieven verklaarden), zoodat dit verworpen werd, hetgeen ook het geval was met het regeerings-artikel, waarvoor alleen de conservatieven stemden. Art. 17 en 18, handelende over het verbieden van de uitoefening van be drijf aan tappers boekhandelaren enz-, en over het verbod van colportage van periodieke geschriften zijn overeenkom stig de redactie der commissie aangenomen. Op art. 19 bepalende, dat het collegie van hooger beroep zal bestaan uit 4 leden van den Bondsraad en 5 uit de hoogste rechter lijke collegiën, met benoeming van den voorzitter door den den Keizer uit de leden, stelde de heer Ackermann voor dat de Keizer den voorzitter naar vrije keuze zou benoemen en dat de 8 overige leden voör de helft uit den Bondsraad voor de wederhelft uit de hoogste rechterlijke en admini stratieve collegiën gekozen zouden worden. De saksische minister van justitie ondersteunde dit amendement, omdat de verschillende regeeriugen daaraan boven bet voorstel der commissie de voorkeur gaven. De heer Windthorst bestreed het art., als in strijd met de constitutie des Rijks en de rechten der verschillende Staten. Het amendement werd verworpen en het art. overeenkomstig het voorstel der com missie aangenomen. Op art. 20, den 16 behandeld en de bepalingen over den kleinen staat van beleg betreffendewaren door den heer Ackermann 2 amendementen ingediend. Het eerste strekte om het beding van on.niddelijk gevaar voor de openbare rust tot het nemen van bijzondere maatregelen te doen vervallen; het tweedeom de beperkende bepaling uit het artikel te verwijderenvolgens welke aan verdachte personen alleen in plaatsen buiten hunne woonplaats het oponthoud ontzegd kon worden. De heer Beseier stelde voor te bepalen, dat liet bevel tot het nemen van bijzondere maatregelen zou uit gaan van den Keizer, onder toestemming van den Bondsraad, in plaats van de door let ontwerp aangewezen overheden en dat den Rijksdag van de geno ea beschikkingen mede- deeling gedaan in plaats van rekenschap gegeven zou worden. De minister Eulenburg drong er op aan, dat men zich aan de besluiten der commissie ter. dezen honden zou. De ver schillende regeeringen, zeide ij, weren van oordeel, dat tot de bedoelde maatregelen alleen j~oest worden overgegaan op voorstel der regeeringen, in weuier Staten de noodzakelijkheid daarvan gebleken zou zijn. Daarentegen verlangde hij de aanneming van de beide am er Leun enten des heeren Acker mann, aangezien anders de werking der wet denkbeeldig worden zou. ln dien zin is dan ook ae stemming uitge vallen. De beide amendementen zi,n aangeno en en het voor stel van den heer Beseier is verworpen waarna 'iet aides gewijzigd art. met groote meerderheid is goedgekeurd. Tegen stemden de fortschritts-partij, het centrum, de socialistische en eenige nationaal-liberale leden. Art. 21 rakende de be kendmaking van de bevoegde politie-ambtenaren door de be trokken Bondsstaten is eveneens goedgekeurd. Art. 22, waarin de duur der wet beperkt wordti° volgens de re dactie der commissie (termijn van 2% jaar) aangenomen, mat afwijzing van een amendement van conservatieve zijde om de wet 4% jaar in werking te laten. Pruisen. De jongeling, die onlangs bij Dusseldorp een 14jarig meisje in den Rijn verdronk, is tot 15jaren tucht huisstraf veroordeeld. Uit zijn verhoor is geblekendat hij eerst een aanslag op hare eerbaarheid ondernomen en na het mislukken daarvan haar uit woede en wraak om het leven gebracht heeft. Hij had reeds verscheidene vonnissen wegens bedrog diefstal en landlooperij ten zijnen laste. De bankier Abr. Oppenheimchef van de kenlsche firma Salomon Oppenheim fy Co., is in 75jarigen ouderdom op zijn kasteel Bassenheim overleden. Hij leed sedert geruimen tijd aan het steen. De engelscbe specialiteit dr. Thompsonuit Vevey ontboden en die voor zijne overkomst eene belooning 1000 bedongen had heeft den lijder niet in het leven kunnen behouden. De overledene is israëliet gebleven, even als zijn broeder Simonmede-chef der firma zijne neven echter zijn tot liet christendom overgegaan. Beieren. De genl. graaf Bothmer, chef van den generalen staf, een zeer verdienstelijk officier en krachtig voorstander van eene zoo nauw mogelijke aansluiting aan het duitsche leger, en als zoodanig in het beiersche leger en in de hof kringen vele tegenstanders tellendeis te Munchen op 62jarigen leeftijd overleden. Saksen. De 13 is te Dresden het tweede duitsche anti socialistische werklieden-congres geopend. De sociaal demo craten trachtten, door rumoer te maken, de beraadslagingen te belemmeren en werden door den voorzitter, dr. Max Hirsch, nadrukkelijk vermaand zich stil te houden. Saksen-Coburg-Gotha. Een der naaste bloedverwanten van den onlangs overleden dr. A. Petermann spreekt het bericht tegen, dat deze zich zeiven om het leven zou hebben gebrachten zegtdat hij in de laatste maanden door ge durige hoofdpijn gekweld werd, maar niettemin dagelijks tot laat in den nacht werkte, en dat hij door eene beroerte is gestorven. De heeren Laisant en Joly, afgevaardigden der commissie van enquête voor de laatste algemeene verkiezingen voor de Kamer, die tegenwoordig Corsica doorkruisenworden op verschillende plaatsen feestelijk onthaald. 53 Ingezetenen van een dorp in het dept. der Yonne hebben openlijk de r. Kerk verlaten om tot het protestan tisme over te gaan. Graaf de Kergarioueen der aftredende leden van den Senaat en behoorende tot de legitimistische rechterzijde, is overleden. De Groothertog van Baden heeft te Parijs vertoefd en bezoeken gewisseld met den President der Republiek. Al de personenwegens deelneming aan het mislukte so cialistische werklieden-congres gevangengenomen, zijn weder op vrije voeten gesteld. 39 Werklieden zijn te dezer zake voor de rechtbank gedaagd. Ter gelegenheid van de uitreiking der bekrooningen van de parijsche tentoonstelling zullen 216 plaatsen beschikbaar worden' gesteld voor franscbe en 100 voor buitenlandsebe journalisten. In eene circulaire aan de inzenders ter tentoonstelling is kennis gegeven, dat de sluitingsdag tot 10 Nov. is uitgesteld, maar dat bet hun vergund zal zijn, van den 1 Nov. af hunne artikelen, zoo verkochte als onverkochte, te verwijderen. Msgr. Dupanloup bisschop van Orleanslid van den Senaat en van het Instituut, is den 11 onverwachts overleden. Hij was den 3 Januari 1802 geboren en heeft zich als redenaar en schrijver naam gemaakt. De heer Gambetta is, uit Zwitserland terugkeerende allerwegen door maires gemeenteraden en bevolkingen met groote onderscheiding en uitbundig vreugdebetoon verwel komd. Den 9 's avonds te Grenoble aangekomen werd hij door den prefect der Isère ontvangen en vervolgens door deputat.iën van handelsreizigers en van vrijmetselaren begroet. Den volgenden avond hield hij in den met vlaggen en een borstbeeld der republiek versierden schouwburg eene rede voering waarbijbelialve eene overgroote menigte belang stellenden de geheele raad der stad een aantal leden van den Alg. Raad, der Arrond. Raden en der Kamer en eene menigte maires uit het geheele departement tegenwoordig waren. „Uw land zeide hij is de Republiek toegedaan, maar mist politieken zin. Handelen is noodig, onnut rede kavelen is verkeerd; men moet aan de meerderheid zich onderwerpen of beraadslagen zonder elkander te beleedigen. Ik ken de toewijding van de republikeinschgezinde bevolking van Grenoble en ben daarvan thans op nieuw getuige." De heer Gambetta drong aan op het verkiezen van republikeinsch- gezinde senateurs, ten einde 's lands voorspoed en rust te verzekeren. Het verwijt, dat de Republek vijandig tegen over de godsdienst staat, noemde hij laster; men behoorde onderscheid te maken tusschen de godsdienst en eene heersch- Euchtige secte Hij hoopte dat de kiezers zich niet onder het, juk der sacristy zouden buigen. Spreker hechtte veel gewicht aan de verkiezingen voor den Senaat. Hij rekende op eene meerderheid vau 20 st. op 84 verkiezingen. Na den 5 Januari zou de oude meerderheid hare hoop laten varen, dan zou de vreemdeling het land bewonderen, waar wijsheidarbeid zaamheid en goede zeden zouden heersclien, en de Republiek zou liet recht hebben, tot liet land te zeggen, dat zij zijne vroegere grootheid had hersteld. Den 11 s avonds den heer Gambetta een banket aangeboden, aan t welk de maire van Grenoble dronk „op de Republiek en baren door- luchtigen verdediger." De heer Gambetta is den 13 te Parijs teruggekomen. Bij het verlaten van Grenoble en aan verschillende stations ge durende de terugreis werd hij met geestdrift toegejuicht, Te Grand-Lemps bracht men de oude vlag van 1789 te voorschijn en Gambetta begroette haar als de vaan van de eerste door de revolutie vrijgemaakte gemeente. Te Tour du Pin loste men kanonschoten toen de trein stilhield en te Bourgoin kwam laat in den avond nog eene menigte volks Bij breedvoerig gemotiveerd besluit van den President der Republiek is bepaald dat binnen eene vastgestelde grens strook geene spoorwegen, bruggen, kanalen, wegen en andere werkenwaarvan een invallende vijand partij zou kunnen trekken voortaan zullen mogen aangelegd of gebouwd worden zonder de toestemming van de gemengde burgerlijke en militaire commissie voor o. werken. Hiermede worden feitelijk voorzorgsmaatregelen wederom ingevoerd koedanige reeds'in 1776 werden genomen, maar welke eerst in 1851 en later in 1862 onder den invloed van gelukkige veldtoch ten meer en meer in onbruik raakten. eigenaar der zaal heeft 20 uitgeloofd voor de van den persoondoor wien het brand-alarm is ten gericht, waarin hij inlichtingen verlangt omtrent de werking van schouwburgen zonder censuur. Te Marseille is den 12 door de redactiën der aldaar ver schijnende dagbladen een banket aangeboden aan den direc teur der afdeeling voor de drukpers bij het ministerie van binn. zaken den heer Anatole de la Forgewaarbij ook de Afgevaardigden van het dept. Labadié en Amatden directeur der Siècle en andere gasten van elders aanzaten. Prins Alexander der Nederlanden is te Parijs aangekomen. In de Siècle zegt de beer Cermschidat de minister Léon Saf voornemens is, de Latijnsche Unie voor 6 jaren te vernieuwen, doch dat de Eransche Bank daartegen is, omdat zij thans meer dan 1 miljard aan zilver in voorraad heeft, waarvan 300 miljoen in vreemde munt, die zij zeer gaarne zou kwijtraken. Het getal soldatenkinderendie door de regeering in Erankrijk worden opgevoed, beloopt tegenwoordig 10,000. Da minister van oorlog beeft dienaangaande eene nieuwe regeling ingevoerdkrachtens welke de kinderen van 2 tot 10 jarer niet langer, gelijk tot dusver, in de kazernes zullen worden opgevoed. Zij zullen bij hunne fa: nil ion aan huis hun dage ,'rseh rantsoen krijgen, benevens hunne kleeding. Die van .0 tot 18 jaren worden in de kazernen onder toe zicht van een officier onderwezen en ontvangen van hun 154e jaar af soldij. Te Chatelleraut (Vienne) heeft de politie dezer dagen 273 zakken meel in de rivier doen uilschudden, bestemd voor het brood van bet garnizoen en gebleken allerlei scha delijke bestanddeelen te bevatten. De geheele rivier zag wit als melk. Den 5 is de Ardèche, in het dep', van dien naam, buiten hare oevers getreden en heeft zij door het wegslaan van brug gen, huizen, tuinen enz. groote schade aangericht. In de ge meente Mayres alleen wordt deze op 1,500,000 fros. geraamd. KoLONiëN. De opstand op Nieuw-Caledonie duurt nog slechts voort in het arr'. Bourailwaar de inboorlingen verscheidene kolonisten omgebracht en etablissementen aan gevallen hebben, maar met groote verliezen teruggeslagen zijn. De vergadering van grieksche fondsenhouders heeft den 10, zonder daaromtrent het gevoelen der houders in Nederland in te winnen, besloten om het voorstel van Griekenland betreffende eene conversie der obligatiën van 1824/25 aan te nemen. De minister van oorlog heeft den 9 op eene openbare meeting, bij de opening eener conservatieve vereeniging te Blackpooleene toespraak gehoudenwaarin bij aanvoerde dat er goede grondenzoo van militairen als van maat- scbappelijken aard waren, om tevreden te zijn over het en- gelsch-turksche tractaatdat Cyprus aan Engeland gebracht heeft. Wat Afghanistan betreft kon hij zich met dan omzichtig en op zijne eigene verantwoordelijkheid uitlaten maar hij meende te kunnen zeggendat de regeering geen aanval of verovering wenschte. Engeland kou er natuurlijk niet tegen hebbendat zijn nabuur den sleutel van zijne eigene deur wenschte te bezittenmaar bet diende rijpelijk te overwegen, boe de toestand zou zijn, indien die buurman zich gereed maakte om dien sleutel aan een ander toe te vertrouwen. Lord Grey betoogt bij uitvoerig schrijven in de dimes, dat er geene reden bestaat om Afghanistan den oorlog te verklaren wegens de weigering van het engelscbe gezant schap, zelfs niet indien Rusland en Afghanistan een defen sief verbond sloten. Alleen een offensief verbond van beiden, of vijandige maatregelen van den Emir zouden recht, tot oorlogsverklaring geven. Eene annexatie van het arme, berg achtige, door woeste stammen bewoonde land zou tot een hoogst kostbaren guerilla-oorlog voeren en met de ontrui ming moeten eindigen. Lord Grey ontkent nietdat Enge- lands presrige er onder lijden zal, zoo de weigering van den Emir om het engelsche gezantschap te ontvangen onge straft blijft, maar hij meent, dat het voor Engelands pres tige nog schadelijker zal zijn, zoo de engelsche troepen na een kostbaren oorlog toch genoodzaakt zullen zijn Afghanistan te verlaten. ln eene concertzaal te Liverpool, het z.g. colosseum, lieett den 11 toen meer dan 4000 personen, in den regel jonge zeelieden en fabriekarbeidsters een concert bijwoonden iemand door het roepen van „brand" zulk een schrik ver wektdat 37 mensehen, bij het ontvluchten der zaal, in zonderheid door het gesloten zijn van de deur van den naar eene galerij leidenden trap omgekomen en velen gekwetst zijn. De aanwijzing verwekt. In de eerste vergadering van de Debatmg-club van cloot- stommen te Londen is de vraag behandeldIs de indisehe regeeriug gerechtigd oin aan Afghanistan den oorlog aan te doen? Na eene levendige discussie in de taal der doolstom- men, werd door 33 de vraag toestemmend en slechts door 5 ontkennend beantwoord. De firma HeughBalfour 8p Co. te Manchester, die groote zaken in garens en stoffen op Indie en China deed heeft hare betalingen gestaakt. Het passief bedraagt 200,000, maar aangezien de meeste artikelen in eonsignatis gezonden zijn, hoopt, men, dat, bij de realisatie daarvan, nog al wat terecht zal komen. Intusschen doet bet faillissement te Manchester den handel stilstaan en is er geen crediet te bekomen.^Qw mec[e eene op Indie handeldrijvende firmaT. D. Findlay, hare betalingen gestaaktmet een passief van 200,000. De aandeelen in gasfabrieken zijn ettelijke percenten ge daald op het berichtdat de schrandere americaan Edison het middel ontdekt heeft om het electrisch licht te verdeelen. Den 13 is voor het eerst de met zooveel moeite in het Parlement tot stand gekomen wet in werking getreden, vol gens welke in Ierland op het platte land en in de kleinere steden de verkoop van sterken drank op zondag verboden is en de uren van verkoop in de groote steden aanmerkelijk ingekort zijn. Er hebben zich geene ongeregeldheden voor gedaan^ jaari^ksclle vergadering van de Congregational Union te Liverpool is door den voorzitter, den predikant Baldwin Brown, eene rede gehouden, waarin hij stellig pro testeerde tegen den onreohtvaardigen oorlog tegen Afgha nistan, als de vrucht van het imperialisme, dat de regeering in practijk brengt en waardoor geweld gesteld wordt in de plaats van den moreelen invloed, dien Engeland over de wereld placht uit te oefenen. De heer Gladstone beeft in antwoord op een briet van een werkman te Coventry als zijne meening uitgesproken, dat door het vrijhandelssysteem het gemiddeld inkomen der engelsche arbeiders 30 p. e. hooger geworden is. Afwijking van dat stelsel zou, meent hij., hun inkomen weder doen 38 Lijken van personen die bij het zinken van de Prin cess Alice verdronken zijn nog niet teruggevonden. Het getal der slachtoffers van deze ramp is thans gebleken 610 t6Te "Sheffield'is eene groote „footbaU"-partij des avonds bii electrisch licht gespeeld. De sterkte der verlichting stond gelijk met die van 8000 kaarsen en de kosten van ieder der vier lichten bedroeg in het uur 3% stuiver.. On streeks 30 000 personen waren als toeschouwers op de been. 65 Armeniërs, die in Engeland wonen en meest allen koop lieden zijn, hebben bij lord Salisbury eene memorie ingediend, waarin zij 'zich zeer ingenomen verklaren met liet, denkbeeld van een engelsch protectoraat over Klein-Azie. Onder de leiding en de bescherming van Engeland kan Aruienie, indien aan de armeniërs gelijkheid van politieke rechten verleend wordt, naar zij meenen, tot grooten bloei komen en zal het spoedig aijne bevolking verdubbeld zien. '6

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 7