Rusland. Rouinanie. Turk He. (b riekenlami. Oostenr fk - HunpirOe. Zwitserland. ■talie. Verecnigde Staten. Australië. KolonIbn. Van het plan om het afghaansche fort Ali- Musjid bij verrassing te nemen is afgezienomdat de be zetting zeer (men beweert tot 35000 man) versterkt was en bovendien 6000 man geregelde troepen in den Khyber-pas staanzoodat het fort door eene kleine macht van britsche troepenal ware het genomen gewordenniet te houden zou geweest zijn. De reserve-manschappen in de districten van Turkestan zijn met verlof huiswaarts gezonden. In de kas der Handelsbank te Odessa is een tekort van 65000 roebels ontdekt. De kassier heeft bekend dat hij die som verduisterd heeft en bovendien voor 90000 r. aan effecten. Het bericht veroorzaakte zulk eene paniekdat binnen 21 uren 2 miljoen r. aan gedeponeerde gelden op gevorderd werdendaar de Bank aan deze eischen kon voldoen werd het publiek weder kalm. Op den spoorweg RostowVoronege zijn 22 wagens van een goederentreinmeest met spiritus geladenop eene helling losgegaan en in snelle vaart aangeloopen tegen een militairen treindie de hoogte opging. 4 Officieren en 7 soldaten kwamen om het leven en het aantal min of meer zwaar gekwetsten is niet gering. Tot overmaat van ramp ontvlamde de spiritus der tegen de locomotief verbrijzelde goederenwagenswaardoor de verwarring en ontsteltenis in niet geringe mate toenamen en ook de geleden schade aan merkelijk verhoogd is. De annexatie van Bessarabie is krachtens art. 45 van het berlijnsche tractaat geschied. De russische commissie is door de bevolking van Ismail met geestdrift ontvangen. Uit Livadia is aan de russische gezanten per telegraaf eene circulaire gezondenwaarin de wensch wordt uitge sproken, dat men op den grondslag van het tractaat van Berlijn tot eene definitieve regeling met Turkije komen moge. De moeilijkhedenuit de onmacht van de turksohe regeering geboren, dringen hiertoe. Vooral gruwelen, die na den aftocht der russische troepen plaats hebben gehad en het feitdat hier en daar de bewoners van verschillende plaatsen na het vertrek der russische garnizoenen hunne woonplaatsen verlieten en dat russische bevelhebbers door een en ander in verlegenheid geraakten omtrent de door hen te volgen gedaagslijn en het ten uitvoer leggen van het bevel om terug te trekken. De circulaire heeft ten doel om de ge zanten op eendrachtig gemeenschappelijk handelen bij de bij het tractaat betrokken regeeringen te doen aandringen. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 12, overeen komstig de conclusie van de meerderheid der commissie, met 83 tegen 17 st. besloten tot de ratificatie van het tractaat van Berlijn, nadat het voorstel van de minderheid om de Dobrudscha niet aan te nemenwijl deze slechts een twist appel zou zijn, met 78 tegen 20 st. was verworpen. De Kamers zijn den 16 gesloten met eene boodschap, waarin gezegd wordt, dat Roumanie thans opgenomen is in de rij der onafhankelijke Staten. Aan de Kamers wordt verder dank betuigd voor hare ten dezen genomen bsslissing, die de regeering ten uitvoer zal brengen. Reeds den 21 Sept. hebben de consuls te Scutari vertoo- gen naar hunne ambassadeurs te Konstantinopel gezonden om op het gevaar te wijzendat voor de vreemdelingen in Albanië uit de beweging der zoogenaamde „Albaneesche Liga" ontstond. Daarop zijn wel enkele italiaansche en oostenrijksche oorlogschepen bij den mond der Bojana inde Adriatische-zee voor anker gaan liggen en daardoor zijn de vreemdelingen te Scutari wel eenigermate gerustgesteld maar van de zijde der Porte is niets gedaan om de alba neesche beweging te matigen, en de hartstochten der bevol king zijn dan ook sedert 21 September steeds levendiger geworden. De militaire gouverneur tlussein-bassa heeft we ken lang om versterking gevraagd, maar geen enkel bataljon ontvangen. Wel landen voortdurend troepen uit Konstan tinopel maar zij gaan allen naar PrisrendUskup en het vilayet Kossovoom het leger te versterken dat de Porte met geheimzinnige bedoelingen bijeentrekt. De garnizoenen in de steden zijn in de hoogste mate gedemoraliseerd en verbroederen overal met de leden der „Liga". De oostenrijksche gezant heeft Savfet-bassa op vriend schappelijke wijze opheldering gevraagd betreffende het samen trekken van russische troepen te Kossova. Terwijl het tractaat van Berlijn voor het financieel beheer van Rumelie eene overeenstemming tusschen de Porte en de buitenlandsche commissarissen vordertverlangt de Porte, in deze gesteund door Ruslandvoor haar zelve dit beheer, onder controle van commissarissen. De britsche commissa ris ondersteund door de andere commissarissendringt aan op de nakoming van het verdrag van Berlijn met betrekking tot Rumelie. Het antwoord van graaf Andrassy op de nota der Porte over de wreedheden door de oostenrijksche troepen bedre ven, wederlegt de beschuldiging en brengt het bloedige onderdrukken van den opstand door Omer-bassum herinnering. De Porte zal het definitieve tractaat met Rusland waar over thans onderhandeld wordtniet aan het oordeel der mogendheden onderwerpen. De te Konstantinopel vertoevende lazen hebben den rus- sischen gezant een adres aangeboden, waarbij zij paspoorten vragen om naar Batoum terug te keeren. De russische gezant heeft Sav/et-bassa kennis gegeven dat de russen te Adrianopel zullen blijven totdat het defi nitieve tractaat geteekend zal zijnwaarin ook die punten zijn opgenomenwelke op het Congres te Berlijn niet ter tafel zijn gekomen. De Porte heelt den 13 kennis ontvangen, dar, de russen hunne terugtrekkende beweging naar Adrianopel hervat heb ben. De militaire attache's bij alle gezantschappen zijn zich van den aard dezer beweging gaan overtuigen. Daar de russen Baba Eski ontruimd haddenhebben de turken die plaats bezet. Genl. Todleben echter heeft den commandant gelast—haar weder te ontruimenonder de bedreigingdat hij hem anders daartoe dwingen zou. Savfet-bassa heeft daarop de ontruiming gelast. De turken hebben de verde digingslinie van Konstantinopel met kanonnen gewapend. De russische ambassadeur is den 14 naar Adrianopel ver trokken, om met genl. Todleben maatregelen te beramen ten opzichte van de christelijke vluchtelingendiewegens de vele moorden na den aftocht der russische troepen in den omtrek van Konstantinopel op christenen gepleegdde af trekkende troepen op den voet volgen. De britsche militaire attaché, te Konslantinopel terugge komen verklaartdat de russen naar Tsehorkou (in de richting van Konstantinopel) terugkeeren. Overeenkomstig de bevelen van de Porie hebben dealba- neezen Gusinje aan Montenegro en Vranja aan Servie over gedragen. De engelsche consul te Gallipoli meldt, dat de turken eenige muzelmannendie zich aan beleedigingen jegens grieken hadden schuldig gemanktgevangen hebben gezet. De heeren Layard en Fournier hebben Safvet-bassa den raad gegeven om ter vermijding eener botsingmet Oos tenrijk eene militaire overeenkomst te sluiten en de politieke overeenkomst voorloopig uit te stellen. Taik-bassabevelhebber van Bayazid, is gedegradeerd, en Mahmoud-bassa, bevelhebber van Alajadagb, gevangen genomen. De Sultan heeft het doodvonnis bekrachtigd, tegen verschei dene begs en kurden uitgesprokenwegens het plegen van gruwelen. De aartsbisschop van Salonica is tot grieksch patriarch verkozen. Moukhtar-bassa heeft doen wetendat de insurgenten op Creta eene overeenkomst geteekend hebben. Bulgarije. Er wordt gewerkt om Yorst Aicolaas van Montenegro tot Vorst van Bulgarije verkozen te krijgen. Bosnië. Genl. Reinldnder heeft den 10 Vernograc bezet, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten. Van alle ondernemingen tegen het district Novibazar is voorshands afgezien. De herfstregens zijn begonnen, zoodat de wegen hoe langer hoe onbruikbaarder worden en de rivieren onrustbarend begiunen te stijgen. De pionniers moeten alle krachten inspannen om de pontonbruggen in stand te houden, die voor de gerueenschapsliniëa der troepen in Bosnië onont beerlijk zijn. De troepen lijden door die verandering van weder veelwant bijna overal moeten zij de nachten in tenten doorbrengen, zoodat zij, na overdag doornat geworden te zijndes nachts van koude verkleumen. Gelukkig blijft de gezondheidstoestand over het geheel vrij goed. De president-minister, Koumondourosheeft deu 15 in de Kamer de handelingen der regeering blootgelegd en het gedrag van Griekenland verklaard. Het heeft niet aan den oorlog deelgenomen geenszins nit vrees maar op de ver zekering van Engeland dat de grieksche rechten gehand haafd zouden worden. Indien de Porte nu weigert en Europa Griekenland in den steek laatzullen de gebeurte nissen de mogendheden dwingen om zich met de grieksche kwestie bezig te houden. De minister eindigde met een crediet van nogmaals 25 miljoen te vragen om het leger op 40000 man te brengen. Er is eene gedeeltelijke demobilisatie van het bezettings leger in Bosnië bevolen n. 1. eene vermindering van dat leger met 4 divisiën en 1 brigade, zoodat er 6% divisie overblijven. Het antwoord op de turksche circulaire den 15 naar Kon stantinopel getelegrafeerd. Daarin wordt, der Porte verweten, dat zij zulke zware beschuldigingen bij de mogendheden heelt ingebracht zonder vooraf inlichtingen aan de oostenrijksche regeering te vragendie haar in de gelegenheid zou gesteld hebben om zich van de ongegrondheid dier beschuldigingen te overtuigen. De oostenrijksche regeering onkent ten stel ligste dat Serajewo zou geplunderd en verbrand zijn. Het oostenrijksche leger, aan zijne eer gedachtighadondanks verraderlijke overrompelingen, gehandeld overeenkomstig den geest der proclamatiedie bij den aanvang der bezetting was uitgevaardigd. Graaf v. Beustdie als ambassadeur te Londen vervangen wordt door graaf Karolyiis tot ambassadeur te Parijs benoemd. Oostenrijk. De minister van financiën heeft, met het Oostenrijksche Grondcredietde Banque de Paris en de Duïtsche Bank eene overeenkomst aangegaan tot het geven van een voorschot van 25 miljoen fl. in goud. De Keizer heeft aan bn. Depretis de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Hongarije. In de synagoge te Pesth is op den Ver zoendag eene groote verwarring ontstaan ten gevolge van een loos brand-alarm. Iedereen zocht een goed heenkomen en het gedrang op den trap der vrouwengalerij was zoo hevigdat de leuning brak en 20 vrouwen naar beneden vielen. Het aantal gekwetsten is vrij groot. In den Landdag te Agram heeft de Banus zich verzet tegen het in het adres aan den Keizer opgenomen programma der toekomst, betreffende de aansluiting van Bosnië aan Croatie. De Landdag weDscht n.l„ dat de organisatie der bezette pro vincie gaandeweg zoo gewijzigd wordedat zij mettertijd gelijk worde aan die van DalmatieCroatie en Slavonie overeenkomstig de politieke verhouding van die landen te genover het Koningrijk Hongarije; 't welk de Landdag aileen mogelijk acht op voorwaardedat de integriteit van voornoemde Koningrijken, die gewaarborgd is door de wet van het Vergelijk en overeenkomt met de belangen der mo narchie, te gelegener tijd waarheid worde. Het adres is echter met alle stemmen op 7 na aangenomen. De bosnische vluchtelingendie in weerwil der bezettins van hun vaderland nog altijd binnen de grenzen der monar chie vertoeven, en evenmin te bewegen zijn om te vertrekken als om door eerlijken arbeid in hun onderhoud te voorzien, zijn eene ware landplaag geworden daar de meesten bet rooversbedrijf ter hand genomen hebben en, inzonderheid in Croatie op klaarlichten dag plunderen en stelen. De schadedezen zomer door de overstroomingen in het kanton Zurich aangerichtwordt officiéél op 2 miljoen fr. geschat. De Osservatore Cattolieo meldt uit Romedat prins Bis marck den kardinaal-secretaris Nina een langen brief geschre ven heeftwaarin hij uit naam des Keizers van Duitschland den kardinaal verzoektden Paus hartelijk dank te zeggen voor de heusche en welwillende woorden aan den Keizer en de duitsche natie in zijnen bekenden brief gewijd. De Rijks kanselier spreekt voorts de vaste overtuiging uitdat bin nenkort de onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de duitsche regeering met den gelukkigsten en duurzaamsten uitslag zullen worden bekroond. De vroegere grondslagen voor de onderhandelingen tus schen het Vaticaan en Duitschland, zijn ten gevolge van de houding der centrumsleden in den Duitschen Rijksdag, ge heel opgegeven. Zij zjjn echter door andere minder radicale grondslagen vervangen. Men zal zooveel mogelijk overeen komstig de tegenwoordige wetten de betrekkingen tusschen Kerk en Staat regelen in dier voegedat verdere botsingen worden vermeden. Naar aanleiding van een vroeger door rasgr. Mac-Clos- key uitgebracht verslag, waarin verzekerd wordt, dat geheele landen in America rijp zijn om tot de roomsche Kerk overtegaan, heeft het Vaticaan maatregelen genomen om aan de Kerk in dat werelddeel grootere uitbreiding te geven. Den 6 is zekere kapitein Fadda in zijne kamers aan de Carbonaristraat te Rome door een mandie zich Cardinali noemtmet dolksteken vermoord. Het slachtoffer had zich met bovenmenscheli|ke kracht aan den moordenaar vastge klemd en liet zich de trappen af tot op de straat medesleu- renwaar Cardinali gevat werdjuist toen het hem gelukt was zich los te maken. Hy ontkent ten stelligste de daad bedreven te hebbenofschoon Fadda nog even in staat is geweest hem aan te wijzen. De minister van binn. zaken heeft krachtige maatregelen genomen om eene in eenige grensplaatsen voorgenomen in ternationalistische beweging te onderdrukken. Te Chiaravalle is dezer dagen „eene republikeinsche schiet baan" geopend. De uitbarsting van den Vesuvius neemt in hevigheid toe en levert een prachtig schouwspel op. De krater is vol lava. Door overstroomingen der Bormida en Tanaro is groote schade veroorzaakt. Den 8 begon de orkaan welke daarvan de onmiddelijke oorzaak geweest is. Te Millesimo werden 7 huizen niet al wat daarin was weggeslagen. Het postkan toor en eene apotheek werden letterlijk leêggespoeld. 6 Per sonen kwamen er om het leven en te Cortemiglia 11. Ook te Carcare en te Zuccarello werden groote verwoestingen aangericht, in laatstgenoemde plaats alleen op 80,000 lira's geraamd; en nog op vele andere plaatsen. Volgens een brief van den prefect in de Gazetta di Genova, zijn in de geheele provincie Cuneo bruggen weggeslagen, dijken doorgebroken, de heirweg op vele plaatsen vernield enz. In eene te Milaan gehouden vergadering van kooplieden en andere belangstellenden is eene commissie van 30 leden benoemd om de beste middelen te overwegen tot het stich ten van eene maatschappijwelke partijtrekkende van de ontdekkingsreizen in Africa onder den markies Antinori handelsbetrekkingen zou kunnen aanknoopen met den Koning van Sehoa. Het smokkelen aan de zwitsersche grens bij Como is in den laatsten tijd dermate toegeuomendat de regeeriug be sloten heeft een bataljon infanterie derwaarts te zenden, om de compagnie bersaglierithans met de bewaking der grens belastte versterken. Eene russische prinses Helena Demidoff, heeft te Florence op hare kosten eene gaarkeuken opgerichtwaar de armen uit die stad voor zeer geringe prijzen goed voedsel kunnen bekomen. De instellingdie den naam der prinses zal dragen, wordt in de eerste dagen van Nov. geopend, en men zal er den behoeftigen florentijncrs 500 gram brood 160 gram vleesch en 90 gram soep uitreiken, alles tezamen voor 20 centimes. Een orkaan in het napelsche heeft een gedeelte van den spoorweg tusschen Castellamare en Salerno vernield en te Avellino is de benedenstad door een bergstroomde Sant' Antonio genaamdoverstroomdzoodat ettelijke huizen en zelfs de klokketoren van de kerk der Madonna della Saletta instortten. 7 Personen verdronken. De nationale schuld bedroeg in Aug. 1865 3000 miljoen d., thans 2035 miljoen, de rentedragende op 31 Dec. 1865 2380 miljoen met een rentelast van 151 miljoen, thans 1809 m. met een rentelast van bijna 100 miljoen. Slechts 12 tot 15 miljoen wordt tegenwoordig in Europa wegens rente van americaansche staatsschuld betaald. De gele koorts neemt, op het platteland af. Te Nieuw-York is een comité tot stand gekomen voor de oprichting van een standbeeld ter eere van Cervantesden schrijver der „Don Qaiichotte". Op Nieuw-Zeeland zijn 6 wesleyaansche zendelingen door de inlanders uit het binnenland geslacht en opgegeten. De kooplieden en de inlanders die de kust bewonen hebben uit weerwraak 80 der inlanders uit het binnenland omgebracht. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 16 October 1878. No. 11. Voorzitter de burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Coster en Ponk, laatstgenoemde wegens familieaangelegenheden. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat eenig straatpuin en eenige buiten dienst gestelde goederen in het openbaar ver kocht zijn voor f 480,05dat het leveren en stellen van het ameublement ten dienste van het ijkkantoor niet gegund is aan den laagsten inschrijver van 2 inschrijvers C. van der Burg te Amsterdam, voor f 3974,als f 974,boven de raming, zijnde Burg. en Weth. voornemens dat ameublement thans onder eigen beheer te laten maken dat de heeren H. J. ConijnH. P. Ibink Meienbrink en J. C. Ponk door den Heer Commissaris des Konings met ingang van 1 Ja nuari a.s. herbenoemd zijn als zetters voor 's Rijks directe belastin gen. Voor kennisgeving aangenomenwordende magtiging ver leend om het ameublement onder eigen beheer te maken. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. 3. Brief van Curatoren der latijnsche schoolten geleide van het jaarverslag dier instelling over den cursus 1877/78. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Schrijven der plaatselijke schoolcommissie waarbij zij aandringt op de aanneming van haar in April gedaan voor stel om het gymnastiek-onderwijs voor de leerlingen der openbare burgerschool in overleg met den onderwijzer met twee uren 's weeks uittebreidennu de tot stand gekomen wet op het lager onderwijs in het gymnastiek-onderwijs geene verandering heeft gebragt. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. 5. Brief van Burg. en Weth., ten geleide van het pro ces-verbaal van kasverificatie hij den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 6. Twee verzoekschriften van JRoskam Pz., landman waarbij verzocht wordt hem alsnog vergunning te verleenen het dak zijner nieuwe boerenwoning met riet te dekken zich bereid verklarende een bliksemafleider daarop te plaat sen wordende door hem uiteengezetdat een rieten dak de voorkeur verdient boven een pannen dak en dat daaruit geen brandgevaar zal ontstaandaar die woning ver genoeg van den spoorweg verwijderd is. Het verzoek ingewilligdmits op het dak een bliksemaf leider worde gesteld. 7. Verzoek van de bewoners van het westelijk deel der Boekenlaanom nog 2 gaz-lantaarns in die laan te plaatsen, een nabij de 2». brug voor de loods van Vogelesang en een aan het westelijk deel dier laan. 8. Verzoek van de bewoners aan den Vestkant bij de La- moralesluis om verbetering van den weg, den waterafvoer en de verlichting aldaar. Nos. 7 en 8 ter secretarie gedeponeerd. 9. Verzoek van H. Doorewaardom eervol ontslag als marktmeester op de kleine veemarkten, met ingang van I Januari a.s. Het verzoek ingewilligd. Zijn behandeld de volgende ter lezing gelegen hebbende stukken. Pan Burgemeester en Wethouders. 10. Voorstel om aan het verzoek der bewoners van Rop- jeskuil, Lindelaan en omstreken, om in die buurten 3 gaz- lantaarns te plaatsente gemoet te komen, daar dit verzoek om verlichting niet onbillijk kan worden geacht. Werden de lantaarns geplaatst op de door die bewoners aangegeven punten dan zou eene uitgaaf van f 921,20 voor aanleg der pijpleiding daarvan het gevolg wordendoordat de afstand van de eene tot de andere lantaarn meer dan 80 meters zou bedragen. Daarom wordt voorgesteld zes lantaarns in plaats van 3 te plaatsen te weten 2 in de Lindelaanéén op den, hoek der Lindelaan en Liefdelaanéén in het midden der Liefdelaanéén op den hoek der Liefdelaan en Ropjeskuil en nog één langs Ropjeskuil met verplaatsing van de reeds bestaande. De aanleg kost dan niets en de verlichting dier buitenwijk wordt goed. Zij zal eene jaarlijksche uitgaaf van f 75,vorderen. Verder wordt voorgesteld nog een lan taarn te plaatsen in het Kennemerpark en wel in de laan achter de villa's Oost en West. Het laatstgenoemde voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. Het eerstgenoemde voorstel wordt verde digd door de heeren Stoel en Verhoe/} en bestreden door de heeren Bosman, Bruinvis de Lange en J. C. Hoorn, die geene vrijheid vonden tot, verlichting overtegaan in dergelijke buitenbuurtenzoolang de verlichting in de stad zelve hier en daar nog zooveel te wenschen overlaatte minder omdat langs de Liefdelaan de toestand niet zooveel veranderd was in vergelijking met vroeger en door de aldaar wonende in gezetenen weinig of niets wordt bijgedragen in de plaatselijke belastingen. Met 9 tegen 3 stemmen van genoemde heeren wordt dat voorstel aangenomen. 11. Rapport op het verzoek van SM. Vierhout, eervol ontslagen 3" hulponderwijzeres aan de openbare armenschool thans te Rijp om uitbetaling harer jaarwedde in die vroegere betrekking over 21 tot en met 31 Juli 1878 en verder gunstig te beschikken op haar verzoek van 31 Mei 1878, onder intrekking van het raadsbesluit van 19 JunL.1878. Daarbij wordt uiteengezethoe de Raad volkomen bevoegd was het ontslag te verleenenzooals hij gedaan heeftmet ingang van 21 Juli 1878 ingang der vacantie hoe Gede puteerde Staten, aan welk eoliegie zij gevraagd had den Raad uittenoodigendat besluit intetrekkenin overeenstemming met het door Burg. en Weth. ontwikkelde gevoelen, haar naar den Raad hebben verwezendaar volgens de wet op liet lager onderwijs de Raad in hoogste ressort over hel ontslag van een onderwijzer beschikt en hoe er volstrekt geen termen bestaan om alsnog aan haar verzoek te voldoen. De conclusie strekt tot afwijzende beschikking op dat verzoek. Na eenige bespreking wordt op voorstel van den heer Wellan de conclusie van het rapport aangenomen doch be sloten aan de verzoekster eene gratificatie te verleenenge lijkstaande met het bedrag van de haar uitbetaalde jaarwedde. Pan vorige vergaderingen. 12. Het schrijven van commissarissen der stads-apotheek betreffende de door den Raad omtrent de begrooting voor 1879 genomen besluiten. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Rapport der vaste commissie van bijstand op het ver zoek van F. Pester, om teruggave der van hem ingehouden boeten ten bedrage van f 775,voor de te late oplevering van de ijzeren ophaalbrug in de Kanaalkade. Na het houden eener zitting met gesloten deuren het verzoek met algemeene stemmen ingewilligdzullende die uitgave uit de onvoorziene uitgaven der begrootingdienst 1878, worden voldaan, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. 14. Brief, door Burg. en Weth. in voldoening aan des Raads opdragt gerigt tot den Minister van Binnenl. Zaken, waarbij gevraagd werdof Z.E. bereid zou zijnmogt de Raad tot de oprigting van een gymnasium besluitendaaraan Rijks subsidie te verleenen tot de helft der kosten, met het daarop van den Minister ontvangen antwoorddat de be schouwingen van Burg. en Weth. Z.E. niet overtuigd hebben, dat een gymnasium alhier de voorkeur zou verdienen boven een progymnasium en dat in ieder geval Z.E. vrijheid vindt, alleen ten behoeve van een progyranasium Rijks subsidie te verleenen. Met de overige stukken betrekkelijk het voorstel tot het oprigten van een gymnasium ter lezing gelegd. 15. De rapporten omtrent eene verandering der Rootorensbrug. Na aanneming van het beginsel, dat deze brug veranderd zal worden en de Willemsbrug voorloopig onveranderd zal blijven en na eenige bespreking over de wijze, waarop die verandering zou plaats hebben wordt een voorstel van den heer Stoel, om eerst een deskundig onderzoek te laten instel len, of, en zoo ja, op welke wijze het mogelijk is deze brug tot eene goede basculebrug te makenaangenomen met 9 tegen 3 stemmen van de heeren T. L. Hoorn, Ü.J. Bruinvis en Bosman. Voor het deskundig onderzoek zal worden uitgenoodigd de heer A. L. v. Gendt te Amsterdam. 16. Is in behandeling genomen het rapport der sectiën omtrent het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1879, dat schriftelijk door Burg. en Weth. was beantwoord. Daarbij worden de volgende besluiten genomen. Met, algemeene stemmen wordt besloten de jaarwedde van den Burgemeester en den Secretaris op de begrooting met f 500,— te verhoogen en te brengen op f 2000,en in verband daarmede aan Gedeputeerde Staten het voor die tractementsverhooging gevorderde voorstel te doen. (De Burgemeester en de Secretaris woonden de hierover gehouden beraadslaging niet bij). Het voorstel om de binnenmuren van het Stadhuis aftehakken en te bepleisteren met port- landcement, op 565,geraamd, wordt met algemeene stemmen niet aangenomenhet witten of sausen wordt vol doende geacht. Het maken van 7 nieuwe ramen in den voor gevel van het Stadhuis en het in orde brengen der geregtszaal van de Regtbank is onveranderd aangenomen. Voor be strating en riolering van de westelijkste straat in het bouw terrein aan de Oudegrachtnabij de Keetslootwordt t 2064,uitgetrokken met 9 tegen 3 stemmen van de heeren T. L. Hoorn, Bruinvis de Lange en Bosmanvoor een riool langs de stallen aan de Kanaalkadetusschen de Kaarsenmakersgracht en de Kooltuin f 390,80 met 8 tegen 4 stemmen van de heeren ConijnBruinvis de LaugeJ. C. Hoorn en Bosmanmet 9 tegen 3 stemmen van de heeren Verhoef}, v. dDrift en den Poorzitter wordt besloten de Hofstraat, de Achterwezel en de Hoogstraat wel te vernieuwen, maar niet te rioleren en de voorgedragen vernieuwing en riole ring der Huigbrouwersteeg van het Zeglis, de Achterdam en de Achterhouttil achtereenvolgend verworpen, en met 9 tegen 4 stemmen (genoemde heeren en de heer J. C. Hoorn) van het Ritsevoort. Een voorstel om het Zeglis met uitkomenden steen successivelijk te verbeteren werd aangenomen met 7 tegen 5 stemmen van de heeren Verhoeffv. d. DriftJ. C. Koorn, Wellan en den Poorzitter. De stemmen staakten over het voor stel om de voorgedragen riolering en vernieuwing a: der Ka pelsteeg en b. van het Enidsen, van de Hekelstraat tot de St. Annastraat met de Korte St. Jacobstraat, niet, uittevoeren. Tegen het eerstgenoemde stemden de heeren P erhoeff, v. d. Drift, C. W. Bruinvis, Wellan, Stoel en de Poorzitter: tegen het laatstgenoemde dezelfde heeren en de heer T. L. Hoorn in plaats van den heer Stoel. Het voorstel om de voorgedragen verandering der keijen bij de Vlotbrug, de toegang naar het plantsoen door klinkers niet te doen plaats hebben werd verworpen met 5 tegen 7 stemmenvóór stem den de heeren ConijnBruinvis de LangeJ. C. Hoorn, Bos man en Stoel. Het voorstel om het W aagplein, ter vernieu wing voorgedragen niet te vernieuwen werd verworpen met 11 stemmen tegen 1 stem van den heer Bruinvis de Lange. Het voorstel om het met één soort steenen geheel te ver nieuwen wordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen van de heeren C. W. Bruinvis, Bruinvis de Lange en Bosman. Daarna werd de vergadering gesloten. Te 7 uren des avonds werd de volgende vergadering (No. 12) gehoudenwaar dezelfde leden tegenwoordig waren. Nadat de Burgemeester zoo voor zich als voor den Secre taris dank betuigd had voor het te hunnen aanzien genomen besluit, wordt de behandeling der gemeente-begrooting voor 1879 voortgezet. Bij de plaats hebbende herstemming over het voorstel betreffende de Kapelsteegwordt het aangeno men met 8 tegen 4 stemmen van de heeren Conijn, Perhoeff, v. d. Drift en den P oorzitterhet voorstel om de voorge dragen vernieuwing en riolering van het Enidsen, van de Hekelstraat tot de St. Annastraat met de kleine St. Jacob straat niet uittevoerenwordt aangenomen met 9 tegen 3 stemmen van de heeren Perhoeff, v. d. Drift en den V oor zitter het voorstel om het Enidsenvan de Hekel- tot de St. Jacobstraat en de Korte St, Jacobstraatte verleggen 239,— vorderende, wordt aangenomen.met 11 tegen 1 stem' van den heer J. C. Hoorn: het voorstel om niet te rioleren het Enidsen, van de St. Jacobstraat tot de St. Annastraat wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen van de heeren T. L. KoornConijn, v. d. Drift, Verhoef} en den Voorzitter: en dat om dat deel niet te verleggen met 8 tegen 4 stem men van de heeren T. L. Koorn, Verhoef}, v. d. Drift en den Voorzitter. Op voorstel van den heer Bosman wordt de post voor onderhoud van wegen en voetpaden met 1092, verminderd en teruggebragt tot het voor 1878 toegestane cijfer met 7 tegen 5 stemmen van de heeren T. L. Hoorn, v. d. DriftVerhoeffWellan en den Voorzitter. Tot het maken van een pad op den Tienenwal en het beplanten met één of twee regels boomen f 200,— vorderendewerd be sloten met 7 tegen 5 stemmen van de heeren T. L. Hoorn, Conijn, Bruinvis de Lange, J. C. Hoorn en den Voorzitter. Voor de verandering der Rootorensbrug wordt 1 1500,— uitgetrokken in afwachting van den uitslag van het deskun dig onderzoek5 stemmen, zijnde die van de heeren Conijn, v. d. Drift, Verhoeff, Stoel en den Voorzitter werden uitge- bragt voor het uittrekken eener som van f 4000,Het voorstel, om de vaste brug over de Schelphaven bij de Zoutkeet niet te vernieuwen, werd aangenomen met 8 tegen 4 stemmen van de heeren T. L. Hoorn, v. d. Dri/tVer hoef} en den Voorzitter. Met algemeene stemmen werd voor de vernieuwing van de brug in de Singel over de Heiloër- vaart 350, meer toegestaan ten einde haar breeder te kunnen maken. De bij het rapport ter sprake gebragte punten om des noods eene voetbrug te leggen over de Uudegracht, bij het nieuw bebouwd wordende terrein en de brug in de Dijk bij Botten te veranderen in eene houten ophaalbrug werden niet behandeld, daar het lid die ze ter sprake had gebragt, daarvan afzag. Een voorstel om den walmuur van de Vest, ter zijde der Lamoralesluis, tot de waterlijn wegteruimen en door zoden te vervangen, ƒ280, vorderende, wordt aangenomen met 11 stemmen tegen 1 stem van den heer J. C. HoornMet algemeene stemmen wordt de vernieuwing van den wal langs de Zijdam, 1668,20, uitgesteld en besloten in het middenlokaal der tusschenschool ventilatiekokers aantebrengen. Na eene breedvoerige bespreking wordt vervolgens met 10 tegen 2 stemmen van de heeren Verhoef} en II. J. Bruin vis besloten een post op de begrooting uittetrekkenkosten, van het stichten eener overdekte graanmarkt op het terrein der voormalige infirmerie, waarna bet voorstel van den heer Bosman om daarvoor op de begrooting f 12000,— uitte trekken wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen van den heer Wellan en den Voorzitter. In den ontvang wordt geene andere verandering gebragt, dan dat daaruit vervalt de post van f 200,— voor huv,r van het terrein der voormalige infirmerie. Met algemeene stemmen wordt daarop de bp^grooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op i 173345.79. Geen der leden iets in het midden te brengerj, hebbende sluit de Voorzitter de vergadering. Snelpersdruk van Herms. Coster ey Zoob.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 8