A No. 44. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 3 N O V E M B E K. Groote Koemarkten te Alkmaar, Groote Paardenmarkt, M vau M <E)fficië«l ©ebcelle. op llaandag, 4 lovenibcr, n VIoensdag, SO op lWocnsdag, 13 november 1838. Busland en Engeland in Azië. icuvo a. Qibocrigutisw. 13 jarige ilebtvereeniging; van Jb. AKKERMAN J 12%jarige flEclitvereeniging m L. K O N IJ N en H T. STROOPER. I tlkMAABS Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f O,#O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. E G T. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bij blad,bevattende lijksche berichten. PROVINCIE N 00 R D HOL L AN D. AAHBGSTEDIA Gr. Op Donderdag, den IA November 1878, des namiddags te half drie uren, zal onder nadere goedkeuring, aan net locaal van het provinciaal bestuur te Haarlemnamens en voor rekening van het bestuur der hierna te noemen ge meente, worden overgegaan tot de aanbesteding van Het bouwen van eene school en het her stellen van eene onder wij zerswoning te d e n Hoorn op het eiland Texel. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving ingevolge art. 23 van het bestek. Het bestek en de teekening zijn, tegen betaling van Een guldente verkrijgen aan het locaal van het provinciaal bestuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche paspoortengevestigd in het raadhuis te Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie van Texel. Gegadigden worden er aan herinnerd, dat de biljetten van inschrijving uiterlijk vóór drie uren, des namiddags van den dag die de besteding voorafgaatin de bus moeten gestoken zijn, zoo als art. 68 AAI der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dengene die daartoe door den Burgemeester der gemeente Texel zal worden aangewezen. De aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag vóór de besteding. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengennaar aanleiding van art. 11 van het reglement betreffende de kamers van koophandel eu fabriekenvastge steld bij koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsbl. no. 1A2), gewijzigd bij dat van 11 Augustus 1859 (Staatsbl. no. 80), ter kennis van de belanghebbenden dat op Donderdag 21 November 1878, des morgens van 10 tot 1 ure ten raadhuize dezer gemeente de verkiezing zal plaats hebben van vier leden voor de kamer van koop handel en iabrieken alhier, in vervanging van de met ultimo December e. k. periodiek aftredende ledenterwijl de vast gestelde lijst van kiesgeregtigden van af heden, ter gemeente secretarie van des morgens 9 tot des namiddags 2 ure terinzage voor de belanghebbenden is nedergelegd. Burgemeester en if ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Oct- 1878. De Secretaris, NUHOUT van dbb. VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij gelegenheid der groote veemarkt op Maandag, A November 1878, de gewone inaan- dagsche markt voor votte kalverenschapen en var kens zal worden gehouden aan de gedempte Nieuwesloot en de Kanaalkade. Burgemeester en if ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Oct. 1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij besloten hebben ter gelegenheid der uitgeschreven verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in plaats van den heer M. Cohen Stuart, vertrokken, op Woensdag, 27 November e.k., van's morgeus 9 tot 's namiddags A urebij afzonderlijke billetten tevens te doen plaats hebben de verkiezing van eeu raadslidter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. C. Coster. Burgemeester en if ethouders AlkmaarA. MACLAINE PONT. 2 Nov. 1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De GEZONDHEIDSCOMMISSIE te ALKMAAR acht zieh verpligt, nu het St. Nikolaasfeest weder aanstaande is, de ingezetenen in het bizonder te waarschuwen tegen he.t gebruik van verschillende overbodige versieringen op suiker goed en andere lekkernijen, zooals plakgoud, de fraai groen gekleurde papiertjes, blaadjes enz., ter voorkoming van de nadeelige gevolgenwelke uit het gebruik daarvanvooral bij kinderenzouden kunnen voortvloeijen. De gezondheidscommissie voornoemd Alkmaar, C. J. DE LANGE, Voorzitter. 29 October 1878. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden alseen zilveren knip, waarin een kinder-horlogieeen paar witte kinder-handschoenen een portemonnaie met eenige centeneen stalen ketting, een paar dendek en een bruinen kous. De mannen wier onverzadelyke weet- of nieuws gierigheid wier ontembare lust om te reizen om het onbekende te ontdekkenom landen door te trekken en te aanschouwen die nog nooit de voet van een Europeaan had betredenwier onlesbare dorst naar het avontuurlijke, of wel naar kennis en wetenschap hen naar de binnenlanden van Afrika dreef, deden tot voor weinige jaren hun tochten met een betrekkelijk klein gevolg en zochten door ge schenken of het bewijzen van diensten zich de gunst en de bescherming te verwerven van de hoofden der verschillende volksstammen, wier gebied zij wenschten te bezoeken. Zoo alleen meenden zij althans eenige veiligheid te zullen hebben en die medewerking en hulp te zullen erlangen, zonder welke het volbrengen hunner reizen een onmogelijkheid zou geweest zijn Latere reizigers hebben een andere manier in prak tijk gebracht. Zij reisden met een talrijk en goed gewapend gevolg en dwongen den negers en hun vorsten en boofden door vrees af, of namen mtt ge weld wat hun voorgangers uit gunst en welwillend heid genoten. Yooral de laatste groote reiziger in AfrikaStanleyheeft dit stelsel op groote schaal toegepast. Op zijn tocht langs de Lualaba had hij 500 strijdbare mannen bij zichen tegen den vijan- digen stam der Unyora's trok hij op als een klein legerhoofd met 2280 man. Zoo heeft hij door het midden van Afrika een geographischen strooptocht gemaakten werd zijn spoor geteekend door een reeks van bloedbaden en slachtingen. Maar de uit komsten van zijn reizen waren allerbelangrijkst, de roem heeft hem gekroond en zijn naam is vereeuwigd. En wat beteekent daarbij de dood van eenige hon derdtallen barbaren voor wie vechten en moorden dagwerk is en waaronder zelfs vele menscheneters worden gevonden Wat deze beschaafde Europeaan, zonder anderen titel dan correspondent van een dagblad en weten schappelijk reiziger, zich heeft veroorloofd tegenover de bewoners der binnenlanden van Afrika hebben de beschaafde natiën zich reeds sedert eeuwen ver oorloofd tegenover de onbeschaafde volken. Waar de zucht naar winsthandels- of scheepvaartbelang roem- of heerschzuchtde Europeesche volken in aanraking bracht met de wilden of balfbeschaafden van Azië, Afrika, Amerika of Australië achtten zij zich gerechtigd om zoo noodigtot bereiking van haar doel geweld te gebruiken. Spanjaarden en Por- tugeezen Nederlanders en Engelschen Eranschen en Russen hebben steeds hetzelfde gedaan, en gaan voort in meerdere of mindere mate hetzelfde te doen. De Engelsehen en Russen in Azië, wij Nederlanders in Indië, de Amerikanen tegenover de roodhuiden. Door zich te vestigen in of naast de landen waar de beschaving nog geen maatschappelijke ordezoo als wij die kennen, geen veiligheid van personen en goederen, geen rechtszekerheid heeft gevestigd, heb ben zij zich zeiven trouwens meestal opzettelijk en geheel vrijwillig, in een dikwijls zeer gevaarlijken toestand gebracht, waarin machtsvertoon en geweld, tuchtiging en onderwerping niet zelden de eenige middelen zijn om zich te handhaven. De vraag, hoe zij er gekomen zijnlaten zij meestalals van geen praktisch nut, eenvoudig rusten. En daarin hebben zij, wat de hoofdzaak betreft, gelijk. Ze zijn er een maal. Gedane zaken nemen geen keer, of, zooals de hedendaagsche uitdrukking luidt, zij staan tegen over een fait accompli. Hun vertrek zou in de meeste gevallen het sein wezen voor de grootste wanorde en de vreeselijkste oorlogen en moordtoo- neelen. Daarenboven ontbreekt het geen dezer overheerschende volken aan begeerige mededingers die aanstonds gereed zouden staan het door een ander ontruimde gebied in bezit te nemenen elk voor zich waant of tracht anderen in den waan te brengen dat zijn bescherming en voogdij voor het overheerschende volk de weldadigste, zijn ']uk, indien het dan een juk moet genoemd wordennog het zachtste is, of, kan men ongelukkig om allerlei nood lottige bijkomende omstandigheden nog niet in den tegenwoordigen tijd spreken, althans weldra worden zal. En zijn zij eindelijk niet de pioniers der be schaving geroepen en verplicht om de zegeningen dier hemelsche godin in ruimen kring te verspreiden? Midden*Azië is in dit opzicht een buitengewoon beweldadigd land. Twee beschaafde en beschavende natiën dingen daar om den voorrang. Uit het noor den lokt Ruslanduit het zuiden Engeland. Onge lukkig zijn die beide bazen onderling niet de beste vrienden. In Europa hadden zij in laatste jaren meermalen heftige geschillen en wanneer niet de macht van den een zich vooral op het landen die van den ander op het water had ontwikkeld zou het misschien reeds meermalen tot een hevigen strijd zijn gekomen. Door dit verschil van element konden zij elkander niet goed raken, en bleef een gedwon gen vrede bewaard. In Azië komen zij echter elkan der steeds nader en wel beide op het land. Daar is Rusland de sterkste en het dichtst bij huisen hngeland heeft daarom in de laatste jaren geen grooter zorg dan voor zijn veiligheid in die verre gewesten. In Turkijetot over den Balkan heeft zich Rusland met de wapens doen gelden, en vreest Engeland het verrijzen van nieuwe staten onder Russischen invloed. En wat is nu in Midden-Azië gebeurd Een Russisch generaal komt aan den noordelijken oever van de Amou-Daria en vraagt verlof om als afgezant van zijn Keizer toegelaten te worden in Afghanistan. De post der Afghanen aan de over zijde der rivier doet hem weten dat hij eenigen tijd op antwoord zal moeten wachten. De generaal wacht een maand, wordt eindelijk toegelaten, entoen ook met groote onderscheiding behandeld. Nauwelijks wordt dit in Engelsch Indië bekend of men zendt den Emir, met wien men tot nog toe op een vriend- schappelijken voet was geweest, evenzeer een gezant schap met een talrijk gewapend gevolgdat op de grenzen wordt teruggewezen. Aanstonds schreeuwt men wraak over deze beleediging. Men eischt de ontvangst van een Engelsch gezantschap of de ver wijdering van het Russiscüe. En nu de Emir niet aan dien eisch voldoet, dreigt men met een oorlog, 't Is natuurlijk niet zoo zeer op den Emir gemunt als op Rusland. Engeland kan niet toelaten zegt de Britsche Regeermgdat Rusland vasten voet krijgt in Afghanistan of met den Emir een bond genootschap sluit. Gebeurt dit, dan zijn wij in Indië niet meer veilig. Wij moeten daarom de Russen voorkomen en van Afghanistan zooveel in be?|jt ne men, dat onze grenzen, die nu te zeer voor in allen bloot liggen, beveiligd zijn. Van de ander/ozijde sporen de Russische dagbladen de Regeerinj aan om den met haar bevrienden Emir tegen de over moedige Engelschen te verdedigen, 't Is op ons ge munt, zeggen zij en ais het dan toch ee'nmaal tot een strijd met Engeland moefr komen, laat ons_dan niet wachten totdat zij de ons genegen volksstam men hebben onderworpen en hunne grenzen versterkt. Te ontkennen valt het niet, dat de Russische di plomaten de Engelsche in beleid en bezadigdheid verre hebben overtroffenen dat de Engelsche Re- geering in deze zaak een drift en een ongeduld heeft getoonddie haar niet tot eer verstrekken. In Engeland begint zich dan ook eene groote onge rustheid te openbaren. Bij de verwikkelingen in Turkije nog een oorlog in Indië is ook wel wat te veel. Intusschen is de oorlog nog niet zeker. De Engelsche Regeering begint tot bezinning te komen. Zij ziet in dat een winterveldtocht niet raadzaam is, en heeft besloten den Emir althans nog een ul timatum te zenden. De Emir zou waarborgen moe ten geven voor een goede verstandhouding in de toekomst. Zoo wordt de arme Bmir door overmaat van belangstelling vervolgd. Beide buren eischen zijn vriendschap met het pistool op de borstmaar zoo hij een welwillend woord ter rechterzijde spreekt, ontsteekt de vriend ter linkerzijde in toorn en zoo hij deze een blik van genegenheid toewerpt, balt gene de vuist,. In elk geval dreigt hij in de eerste plaats het slachtoffer te worden van de beide mede dingers den man van middelbaren leeftijd gelijk wien een oude en een jonge vrouw beide begeerig om met hem te huwen, beurtelings de blonde en de grijze haren uittrekken. Ds. v. Schelven van hier beroepen naar 's Hertogenbosch, heeft zondag-avond afscheid van de lierv. gemeente genomen, in de Groote kerk sprekende naar aanleiding van 1 Petr. 1 21 25. Ds. Krayenbelt heeft voor het beroep naar Nijkerk op de Veluwe bedankt. Ds. A. Brummelkamp Jr. is beroepen bij de chr.-geref gemeente te Groningen. Tot ontvanger der registratie en domeinen alhier is benoemd de heer CJiskootthans te Appingedam. De afdeeling der Vereeniging voor Volksonderwijs telde op 1 Oct. 270 leden, waarvan 158 alhier en 112 in omliggende gemeenten. In het Staatsblad is opgenomen de door de beide Ka mers aangenomen wet tot naturalisatie van den heer C. D. Sapalhier. De voorstelling van "De familie Fourchambault', 1.1. donderdag-avond, is, zooals wij verwacht haddendooreen talrijk publiek bijgewoond. Naar wij van verschillende toe schouwers vernamenvoldeed het spel beter dan het stuk dat op en top fransch en daardoor met onze zeden en toe standen niet in overeenstemmingmaar voor hendie van de denkbeelden van andere volken niet vreemd willen blijven, des te belangwekkender is. Al mocht men de intrigue van het stuk zwak achten men moest de dialoog ervan voor zeker geestigde strekking zedelijk noemen en erkennen dat het verscheidene comische en treffende tooneelen bevat, Wij rekenen tot deze de huiselijke oneenigheid en erzoening van den eerlijken maar te toegevenden bankier en zijne verkwis tende gade, het onderhoud van deze dame met den prefect, dieover de verloving van zijnen zoon met, Blanche komende sprekenzich te voornaam acht om de geldkwestie aan te roeren, waarop hij toch gedurig terugkomt, de ontdek king van mevr. Bernard aan haren zoondat Fourchambault zijn vader isdien hij redden moetde heftige twist tussehen Bernard en zijn weelderigen half broeder Leopold, de afwijzing van dezen door Marie Letelier, de verdedi ging van een huwelijk uit liefde door Bernard en Marie tegenover Blanche. Al deze tooneelen werden door de wel bekende acteurs en actrices van den rotterdamschen schouw burg uitstekend weêrgegevenieder hunner had zijne rol goed opgevat en heeft die verdienstelijk vervuld. Naar men verneemt, is de zaak tegen J. C. Hont slagen hoofdonderwijzer der christelijke school alhier, welke door de rechtbank naar het gerechtshof te Amsterdam was verwezen, door dat hof teruggewezen om door de rechtbank alhier te worden behandelden de beklaagde dien ten ge volge voorloopig uit de gevangenis ontslagen. Naar wij vernemen is door h. h. kerkvoogden en no tabelen der herv. gemeente besloten, de leden der gemeente, die weigerachtig zijn om den kerkelijken omslag, die volgens de reglementen ter inzage heeft gelegente betalen ge rechtelijk te vervolgenonverschillig het bedrag van dezen omslag; zij gronden dit besluit op art. 2 van het kerkelijk reglement, dat als leden van de bijzondere gemeenten wor den aangemerkt: 1°. allen, die door belijdenis ftls lidmaten zijn aangenomen2°. die door den doop in hare gemeente zijn ingelijfd3°. die door geboorte uit herv. ouders tot de herv. gemeente geschat kunnen worden4°. die in eenige evang. gemeentehetzij hier te landehetzij elders zij n erkend. Op 21 Nov. a.s. zal eene verkiezing plaats hebben van leden der kamer van koophandelten gevolge van de periodieke aftreding der heereu T. L. Room, 1. Ibink Meienbrink en H. S. Blok en van het overlijden van den heer S. C. Coster, en den 27 eene van leden van den gemeenteraad ten gevolge van het vertrek van den heer M. Cohen Stuart en van het overlijden van den heer S. C. Coster. B U R G E R L IJ K IS STAND ONDERTROUWD. 24 Oct. Franciscus Johan Piket en Grietje Kuit. 31 Jacobus Hendricus Jansen, wedr. Johanna Rodenburg en Marijtje Stoppelsteen. GETROUW D. 27 Oct. Johannes Hermanns f er hoeve en Maria Arnolda Margaretha Cortie. - Hermams Buter en Maria Petronella Ruiter. Philippus Emont en Catharina Evers. 31 Oct. Jan Roek, wedr. van Ermina Bos, en Johanna Loosjes. GELOKEN. 26 Oct. AnthonieZ. van Arie Erankenbout en Bregje Dammes. Jacobus, Z. van Simon Anthonius Sistermans en Veronica Johanna Bosch. 27 Johannes Cornells. Z. van Jan Volkers en Antje Fijma. 28 Johannes ifilhelmus, Z. van Johannes Wilhelmus van der Meulen en Catharina Maria Louisa de Beste. Ama Maria D. van Johannes Nicolaas Meijer en Anna Maria de Wolff. 31 Johanna Janoba, D. van Johannes van Amstel en Jozina van Egmond. INov Hillegonda1). van Jacobus Wilhelmus Weijmer en Alitla Bruijns. CatharinaD. van Pieter Hein- melder en Bregtje Verwer. HarretjeD. van Hendrik Strop GloeckenCatharina Wilhehmjua 1 im<j. OVERLEDEN. 25 Oct. Ricolaas Johannes, Z. van Nicolaas de Jong en Catharina Jonker, 6 w. 31 e Simon Hendrikus MariaZ. van Bernardus Adri- aanse en Philibertha Margaretha Maria Oomente Zaandam bijna 1 j. 1 Nov. Anna Maria Keuss ongeh. circa 78 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 31 Oct Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. 1. Winkelhuis O.z. Houttilstraatsectie A, 1683. Str. J. J. Tesselaar1 9000, Opgehouden. 2. Vier Woningen onder één dak en Tuingrond, Geest, A, 1205 en 1206. Str4875,— Opgehouden. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1.Huis, O.z. Achterstraat, sectie A 138. Str. D. Groenf 1000, 2. Dito O.z. aldaar, 2563. Str. J. Hofstede 1000, 3. Dito Z.z. Augustijnsteeg1653. Str. P. Messelaar 1235. 4. Dito Z.z. Vijverstraat2199. Str. J. A. v. Geenhuyzen 900, 5. Ditoaldaar, 2198. Str. dezelfde900, (Afslag 7 Nov.) ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Oudersdie hunne kinderen op bovengenoemde school wenschen geplaatst te zienvervoege zieh voorzien van de inëntings- en geboortebewijzenin 't locaal aan de Doelen straatop Dinsdag, 5 Nov, 's avonds te 8 uren. J. VAN DER KAAYSecretaris. Het door den gemeenteraad van St. Pancras genomen besluit tot verhooging der jaarwedden van den hoofdonder wijzer met/150 en den hulponderwijzer met f 50, waardoor die traetementen zijn gebracht op f 1000 en f 650, is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. en A. DE VRIES Sehermeer. gem. Oterleek29 October 1878 cjgjKrabbedam, 2 Nov. 1878. Hunne dankbare kinderen.g Ondertrouwd KLAAS RODENBURG, van Schermerhom en MAAIKE AUKEMA Weduwe van Hendrik Roorda van Amsterdam. Sehermerhorn 28 October 1878. Eenige kennisgeving. Getrouwd J. HOEK Wednr. van E. Bos, en J. LOOSJEiS, dieook namens wederzijdsche familiehunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van deelneming, bij de voltrekking Yan hun huwelijk ontvangen. Alkmaar, 31 Oct. 1878. 1 November bevallen van een Zoon A. J VAN GROOS-COSTER. Voorspoedig bevallen van een Meisje M. AK KERMAN OLIJ. Londen, 33 Albion Grove, Barnsburij, 1 November 1878. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Meisje O. W. CLOEGKLIND. Alkmaar, 1 Nov. 1878. Op den 9 October overleed, na eene langdurige ziekte, mijne geliefde Echtgenoot JACOBA ELI SABETH BEÈTS. Heilo, 24 Oct. 1878 P. VAN EOREEST. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst nu geplaatst. Heden overleed plotseling, in den ouderdom van 57 jaren, mijne geliefde Echtgenoot N. VERVER; hoe zwaar mij dit verlies ook trefl'ehoop ik echter in Gods wijzen wil te berusten. Oterleek, 27 October. K. ZWAAN. Heden overleed na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Stervenden onze geachte Znster ANNA MARIA KUISS, in den ouder'om van omtrent 78 jaren Namens Broeder en Zuster, Alkmaar, 1 Nov 1878. BERNARDUS KUISS. De hartelijke belangstelling, door mijne vrienden en gebuien op ons vijfentwintigjarig huwlijksfeest betoond wordt door ons op het hoogst gewaardeerd. Alkmaar, O. OOIJEVaAR. 2 Nov. '78 M. A.OOUEV AAJS Grip m ut kct

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1