No. 46. Tachtigste Jaargang. 1878. ZONDAG 17 NOVEMBER. Groote koemarkt te Alkmaar, ©fficiëel (Bcbccllc op IV oenstlag, «O November JL83S. De Regeering en de Kunst nijverheid, i. SSlekeli jksche öcrtcïtten tSinBicnüaiitf. JflaclU- eu fieur^bsvüclUsH. L A CHE T. Deze Courant wordTwëkëlijks uitgegeten en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal franco per post f <9,H& afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aar. de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij (leze Courant behoort een bijblad, bevattende wekelijhsche berichten. "7)7 GEZONDHEIDSCOMMISSIE te ALKMAAR acht He i verDÜet nu het St. Nikolaasfeest weder aanstaande is de ineezetenen in het bizonder te waarschuwen tegen het eebruik van verschillende overbodige versieringen op suiker- g-oed en andere lekkernijen, zooals plakgoud de fraai groen lekleurde papiertjes, blaadjes enz., ter voorkoming van de nadeelige gevolgen welke uit het gebruik daarvan vooral bii kinderen zouden kunnen voortvloeijen. De gezondheidscommissie voornoemd Alkmaar C. J. DE LANGE, Voorzitter. 29 October 1878. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeeue kennis dat zij besloten hebben ter gelegenheid der uitgeschreven verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in plaats van den heer M. Cohen Stuart, vertrokken, op Woensdag. 27 November e.k., van s morgens 9 tot 's namiddags 4 ure, bij afzonderlijke hilletten tevens te doen plaats hebben de verkiezing van een raacis ldter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. C. Coster Buraemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MA CL AI NE PONT. 9 N,m 1878 De Secretaris, Z Nov. ttwö. NUHOUT van der VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ten spoe digste aan te melden ter Secretarie dezer gemeente (atd. bevolking) Hendrik Tullenaarvan Amsterdam; J. J. Armsvan Zwaag Antje Venekampvan AmsterdamMana Cornelia van de Putte, van Middelburg; Johanna Bots, van Oerle Johanna Gerarda Geuken, van Amsterdam; Johannes hredenk Kenens, van Delft; Louisa Jacoba Broersma van Amsterdam; Mietje'Venneker vanOudorp; Wi'helmus Friedt, van Amster dam; Pieter Pels, van Urse Dorothea C. M. Maseevan Amsterdam; Jacobus Poppen, van Heer Hugo Waard; Cornelia. Tijm, van Onde Niedorp; Jan Pels, van den Helder; Wil- helndna Fredrica Antonia W enmakers, van Rotterdam; Abra ham Daniel Willem Langeveldvan Leiden; Render Hompes, van Weert; Nicolaas Cornelis Holkampvan Winkel; Hen drik Schoenvan Gorinchem; Pieter Goedhart, van Abliekerk; Dries Vrieskamp van EpeAnna Elisabeth Stammes van Schermerkorn Bregitta Bakker van DelftCornelis Frets van Beverwijk; With Lambertha van V ilsterengeb. Bos, van ZwolleElisabeth Richter, van den Helder; Cornells An ionics Bombach van Utrecht; J ansje Dennette'.vanLooy van Haarlem; Johannes Cornelis Korvezeevan Utrecht. ~P L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat, van Polioie het navolgende voorhanden, als: een paar zilveren signetten met sleutels, een gouden ring met steeneen goud oorbelletjeeen vaarboom, een witte hnder-boaeen witte zakdoekeen vrou wenzakwaarin een zilveren naaldenkoker met nog andere voorwerpen, 12 zakken haver, 2L zakken gerst en eene porte feuille, inhoudende eenig geld. -uau niet deze of gene bepaalde richting daarin het 'overwicht krijge en allengs een offieiëele kunst in het leven roepe. Niet door het begunstigen van de kunstenaars, door het koopen hunner werken door hun werken op te dragen als aanmoediging of erkenning van ver dienste, moet de Staat de kunst ondersteunen Maar wetenschap en kunst, zei Thorbecke, hebben behoefte aan de vervulling van zekere voorwaarden en daarvoor kan de Staat geroepen zijn te zorgen. Op het gebied der wetenschap heeit men, wordt die roeping van den Staat algemeen erkend, en de hand- having van een drietal rijksuniversiteiten alleen is bewijs genoeg, dat hij zich van dezen plicht met met te karige hand wil kwijten. Daarbij vergeleken doet de Staat op het gebied van de kunst althans m engeren zin al zeer weinig; maar laat ons er aan stonds bijvoegen, dat in sommige vakken men denke b.'v. aan de muziek en de schilderkunst staatsbemoeiing naar aller oordeel ongeweuscht en daarenboven geheel overbodig is, en dat wetenschap en kunst niet zulke ongelijksoortige zaken zijn dat de eene niet in hooge mate tot de ontwikkeling der andere zou bijdragen. In één opzicht echter zou iets meer van den Staat kunnen geëischt worden. Wel is reeds beproefd van staatswege iets te doen, maar die poging is niet gelukt. Volgens de verklaring door de Eegeering m hare toelichting van het wetsontwerp gegeven omdat het middelbaar onderwijs, zooals het in 1863 door de wet is geregeld, „de vorming van die talrijke burgerij, welke, het lager onderwijs te boven, naar algemeene kennis, beschaving en voorbereiding voor de onder scheidene bedrijven der nijvere maatschappij tracht. Het was daarbij „om de kennis der tegenwoordige wereld en om toepassing op economische en tech nische diensten te doen." Wij willen nu niet spreken over de hoogere burgerscholen en de polytechnische school, die 'aan deze wet haar aanzijn te danken hebben. Welke wijzigingen men in de eerste ook nou te recht moge verlangen en ofschoon het aantal harer leerlingen nog altijd verre beneden de ver wachting blijft, het doel der wet is in hoofdzaak bereikt. De rijkslandbouwschool heeft lang op zich laten wachten, maar eindelijk is zij verrezen over hare vruchten zal men eerst later kunnen oordeelen; maar van de burgerscholen „voornamelijk bestemd vooraanstaande ambachtslieden en landbouwerskan men zeggen, dat het beoogde doel er niet meê is getroffen. Toch sprak de Minister, die de wet verde digde met warmte van den heilzamen invloed, dien juist dit gedeelte der wet moet hebben. „Ik heb gezegd" zeide hij onder meer en zeg nog boven alles staat de noodzakelijkheid dezer scholen Wij dienen dit middel van volksbeschaving te schen ken aan de klasse, die het meest achterlijk is en die geene andere middelen onder haar bereik heett oi brengen kan." Vijftien jaren zijn sinds voorbijgegaan, en hoe staat het thans met de kweekscnoleu van aanstaande ambachtslieden en landbouwers met dit middel van volksbeschaving voor de klasse die het achterlijkst is? Bloeien zij? Worden ze overal gevonden Telt men haar bezoekers hij tientallen hier, bij honderdtallen daar, bij duizendtallen eiders? IJveren haar leeraars voor haar bestaan en haar uit breiding? Mogen zij zich verheugen in de koeste rende belangstelling der Regeering en der geheele beschaafde maatschappij Laat ons zien. De commissiete Utrecht werkzaam geweest om prins Hendrik bij zijn huwelijk een huldeblijk aan te bieden is den 9 op nieuw vergaderd om plannen te beraden tot der gelijk doei bij gelegenheid van bet huwelijk des Konings. Vervolg der wekelijhsche berichten in het bijblad. Den 10 is in de Heerhugowaard door den brigadier der Rijks-veldwacht Storm en den hoofdagent van politie Bonouvrié gearresteerd den boerenarbeider Vverdacht van op de najaarskoemarkt, alhier eene koe te hebben gestolen. Door het kiescollegie der herv. gem. alhier zijn voor de vacature ontstaan door het vertrek van ds. v. Schelven, op het drietal gebracht, de heeren S. Kalmate Sneek JA. Westhof. te Bennekom, en H. Bax Az-, te Doornspijk. Donderdag-avond vergaderde de afdeeling Alkmaar van den Nederlandsehen Protestantenbond in de bovenzaal van het Café Central». Nadat de heer Claesen, van Egmond aan den Hoef, die de afdeeling op den jongsten Protestanten bond te Zwolle vertegenwoordigdeeen bondig verslag had uitgebracht, erlangde de heer JGHagen van Mijdrecht het woord. Hij sprak over Voltaire. "Van hem geldt, volgens spr., hetzelfde 'als van zoovele groote mannen dat hij meer ge prezen en gelaakt dan gekend en gelezen wordt. Zoo scheldt men hem o. a. tamelijk algemeen een ongeloovige een be strijder des Christendoms Spreker wenscht bet, tegenover gestelde aan te toonen, n.l. dat Voltaire, ofschoon geen godsdienstige persoonlijkheid, toch evenmin een ongeloovige was. Deze taak volbracht hij meesterlijk. Eu uit Voltaires geschriften en uit zijne daden werd het bewijs geleverd, dat hij was: bestrijder des bijgeloofs, profeet der verdraagzaam heid advocaat der vrijheid. Zijne belijdenis was„Ik heb God lief en den naaste." Zijne fout bestond hierin, dat bij Kerk en Christendom vereenzelvigde en het laatste verweet wat de eerste misdreef. Met onverdeelde belangstelling werd deze rede door het flink opgekomen auditorium gevolgd. Na eenige minuten kreeg dezelfde spreker nogmaals het woord, en handelde hij over de zegeningen des vooruitgangs, welke wij genieten. Hij wees er op, dat, het wondergeloof hoe langer hoe meer wijktdat men de natuurstudie niet meer aan banden legt door te verlangendat geen harer uitkomsten met den bijbel in strijd zijdat men heeft ee- leerd in de natuur niet een mechanisme, maar een organisme te zien. Ook onze taak is nog steeds „naar hooger" te streven. Ook deze toespraak hield aller attentie gaande. Ten slotte riep de voorzitter, ongetwijfeld uit, naam aller aanwezigen den heer llager, een „Tot weerzien toe. Woensdag-avond trad de hofmechanicus F. Bamberg in Diligentia op voor een niet talrijk, maar uitgelezen publiek, dat zeker wel inzonderheid derwaarts gelokt was door de aangekondigde proefnemingen met den phonograaf, maar ook zeer veel genoegen vond in de goocheltoeren van den heer Bamberg, die de overleveringen van zijnen grootvader in eere houdt endoor zijne vingervlugheid de toeschouwers meermalen «.„verbazing bracht. Zijne voorstelling van den tafeldans, J hij geassisteerd werd door 3, zeker niet van geloof 3"" i _l.„ i.u „„,*1 in r.jgelingen omtrent de bet,eekenis van den klok als doods klok en vesperklok is aangevuld, en het lang verbeide oogenblik voor bet verbreken van den vorm is gekomen geeft de gedachte aan een ontijdig verbreken van den band, die de metaalmassa bedwingtden dichter de sch «one regels in de penwaarin het uitbreken va" een volksoproer op treffende wijze geschilderd wordt. Uit ieder woord, uit iederen regel is hier te lezenhoezeer de dichter daarbij onder den indruk was van de nog zoo versch in het ge heugen liggende fransche omwenteling. Het gedicht wordt besloten met den wensch dat de blinkende en zuiver uit zijnen vorm gekomen klok den hem gegeven naam van „Con cordia" tot eer moge verstrekken door met zijnen klank vrede en eendracht te bevorderen. Uit dit korte overzicht van Schiller's gedicht zal kunnen opgemaakt worden, hoe goed bet zich tot een muzikale be werking vol afwisseling leent. Over het geheel is Romberg daarin zeer goed geslaagd, en nu eens in koren dan weder in solo's, duetten of kwartetten, telkens weder door de eenvoudige melodie van den „Meister" (bas) afgebroken worden de verschillende gedeelten van het gedicht voorge dragen. Bedenkt men daarbij dat op dit concert, ook nog een alleen in manuscript bestaand koor van den nederland sehen componist Frans Coenen, benevens eenige solo-nummers zullen worden voorgedragen, dan bestaat er alle reden, om op het concert van 26 Nov. a.s. eene talrijke opkomst van leden en muziekliefhebbers uit de provincie te verwachten. De Directie van de Alkmaar-Zijper Stoombargedienst beeft concessie aangevraagd voor eene geregelde dienst tot vervoer van passagiers en goederen tusschen Alkmaar en Purmerend, de Rijp en Wornrnrveer (de laatste dienst zoo spoedig mogelijk uit te breiden tot eene dienst tusschen A venhorn—Amsterdam) met aansluiting te Spijkerboor en Alkmaar en zooveel mogelijk in correspondentie met spoor en booten. Tot de vergadering van de Afd. Alkmaar der Maat schappij tot Nut. van 't Algemeen, op 20 November a.s., des avonds te half acht ure, in de zaal van den beer Switzar te houden, en waarin de Heer F. Havenchmidtvan Schie dam zal optreden zullen Heeren niet-leden zoowel binnen als buiten deze stad woonachtig, tegen betaling van 75 ets. introductiekaarten kunnen bekomen bij de Heeren Bestuurs leden J. Nuhout v. d. Veen, Dr. J. Jde GelderJ. Bakker Schut, A. Siebert Coster, A. J. P. OortP. Kool Jbz. en Mr. M. A. Kluppel; extra dameskaarten ad 25 cents. Voor zooveel noodig berinneren wij aan de verkiezing van 4 leden der kamer van koophandelop a.s. Donderdag, van 10 tot 1 uur, ter vervulling der vacuturen ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren T. L. hoorn, H. P. Ibink Meienbrink en H. S. Blok en door het overlijden van den heer S. C. Coster. Hoeveel strijd is er gevoerd over het bekende woord van Thorbecke„Kunst is geen Eegeerir.gszaak Toch zou er waarschijnlijk voor dien strijd spoedig gebrek aan voedsel zijn geweestzoo men elkander bad willen verstaan en het kolossale misverstand dat zich al aanstonds gevestigd hadniet naar het schijnt opzettelijk had bestendigd. Reeds in 1862 immers heeft de groote staatsman van die «voorden een ver klaring gegeven waarmee elk Nederlander, die aan de grondwettige beginselen van onzen regeeringsvorm getrouw wil blijvenmoet instemmen Wij willen zoo min kerkelijke vereenigiugen," zeide hij ;,zoo min godsdienst als kunst of wetenschap in den Staat missen, ofschoon noch kerk, noch godsdienst, even min als kunst en wetenschap, eene Regeeringszaak zijn in den zin waarin ik daarvan vroeger sprak en waarin dit voor een ieder duidelijk kon zijnname lijk dat de Regeering noch op het een, noch op het ander gebied oordeel of gezag heeft." En later Kunst en wetenschap hebben behoefte aan de ver vulling van zekere voorwaarden en de Regeering kan geroepen zijn voor die behoefte te zorgen maar de Regeering heeft zich wel te hoeden voor al het geen eigen ijver en inspanning kan verlammen oi dooden.B Het is uit de ondervinding van alle tijden gebleken dat naar mate men kunst en wetenschap rijker wilde maken, zij zijn achteruitgegaan. In één woord protectionisme, dat door het gezond verstand verjaagd is van het gebied der nijverheid, daarvan nog overblijfselen op het gebied van kunst en we tenschap te koesteren, is verderfelijk. Ik zal nimmer zuinig zijn daar waar het blijkt, dat men tot ont wikkeling van kunst of wetenschap hulp behoeft maar aan te nemen dat men door ruimte van mate- riëele hulp werken van genie bevordertik gelooi dat de ervaring het tegendeel heeft bewezen." De Regeering mag zich op het gebied van weten schap of kunst evenmin als op dat van godsdienst en kerk eenig oordeel of gezag aanmatigen. Zie daar in welk opzicht allereerst wetenschap en kunst geen Regeeringszaken zijn. Zij kan en zij mag niet uitmaken, welke wetenschap en welke kunst de ware is, evenmiD als zij in staat en bevoegd is te beslissen welke godsdienst of welke kerk als de ware moet worden aangemerkt. Zij mag aan geenerlei be paalde richting in wetenschap ot kunst de voorkeur geven en haar zegel hechten; en als zij zich laat voorlichten door mannen van erkende bekwaamheid en erkend gezagals zij zelfs een vaste commissie van riiks-adviseurs noodig oordeelt, dan zal het zeker in Nederland hoogst moeilijk zijn, wan .eer men al thans niet wil vergeten hoe het tot voor weinige jaren in dit opzicht bij ons gesteld was, het bewijs te leveren dat wij dergelijke dagelijksche voorlichting veilig kunnen ontberen; maar dan moge ook de Re geering bij de samenstelling dier commissie en bij de regeling harer werkzaamheden wel scherp toezien De Groothertog van Meeklenburg-Strelitz is den 11 te Amsterdam aangekomen en aan het Amstelhótel atgestapt. Den 12 woonde hij de voorstelling van de opera Le Trouvere in den schouwburg van den heerv. Lier bijden 13 be zocht bij 's Rijks-marinewerf. De Koning heeft aan den belgischen schilder Dubois de taak opgedragen, het portret te vervaardigen der aanstaande Koningin. Staten-Generaal. De van de Staatsbegroolmg verwij derde indische bijdrage van 4 miljoen wordt voorloopig ver vangen door de machtiging tot uitgifte van scnatkistbiljetten, tot na het tot stand komen der financiëele regeling met Indie. De minister van financiën zou niet kunnen berusten in eene begrooling zonder indische bijdrage. Benoemingen. Mr. happeyne v. d. Coppellominister van binn. zaken, is benoemd tot commandeur der orde van den Ned. Leeuw. Rijks-Telegraaf. Den 15 zijn kantoren geopend te HasseltLockem en Smilde. Spoorwegen. Door de heeren mr. E. en F. v- Oppen is concessie aangevraagd voor het aanleggen en exploiteeren van eenige stoom-tramwegen in Limourg. Marine. Den 12 is aan de fabriek der fiirme Christie Nolet en de Kuyper te Delfshaveu te water gelalen Z. M. stoomkanonneerbootgroot modelHeimdall. Tooneel. Ter gelegenheid der op 8 Nov. te Amsterdam gehouden alge.ueene vergadering van liet Nederl. Tooneel- verbond is het op de Schans bij de Raampoort gestichte gebouw der Tooneeïschooi iugewijd. De goochelaar Stot-taï is na het geven eener voor stelling te Nieuwe Niedorp, geëvenaard zoo niet overtroffen door den zoon van den brood- en koekbakker PVrieste Winkel, die 101 door het publiek opgegeven woorden in volgorde van nr 1 tot 104 herhaalde, ze vervolgens terug gaf van het laatste tot het eerste, en eindelijk ze herhaalde beurtelings van het eerste opklimmende en van het laatste afdalende. Kerkelijke Zaken. De na den brand van 1877 her bouwde Westorkerk aan den Helder is den 10 weder plechtig en feestelijk tot tiare bestemming gewijd. Aanbestedingen. Den 13 aan liet ministerie van wa terstaat het maken van a. een tijdelijk hoofdgebouw en b. eene bergplaats voor goederen op de station te Nijmegen, minste insclir. a. N. v. d. Heyden te Arnhem, voor 23698, en b. C. A. o. d. Brand te Arnhem voor t 27 50. Den 14, aan het prov. gouvernement van Noordholland, het driejarig onderhond van .iet Gr. Nli. Kanaalin 7 per- ceelenminste insclir. voor 1 perceel J. JBekker te Lent a f 15400, voor 2 perceelen R Kroon te Buiksloot, a 143794 voor 4 perceelen H. Schuyt te Alkmaar, a f 45215 het bouwen van eene school en het herstellen der onderwijzers- woning te Hoorn, op Texel, minste insohr. Gebr. Klein, te Heider, voor 8168. Geschenken. Eene commissie van offici' ren uit het leger heeft zich gevormd om namens de officieren van het leger aan den opperbevelhebber, den Koningbij gelegenheid van zijn huwelijk een huldeblijk aan te bieden- WHaiVij uij gc.aooio.voiu „V/ACAVAWW* O--" het spiritisme verdachte aanwezigen, die hij snel met de tatel deed ronddraaien slaagde ook goed en wekte veel gelach. Of den heer Maju een beter phonograaf ten dienste staat dan hem mogen wij in het midden laten; zeker is het, dat hij het publiek door verschillende proeven in staat stelde om van dit verwonderlijke werktuig, dat het gesproken woord of de gezongen melodie opschrijft en teruggeeft kennis te nemen en alzoo een oordeel te vellen over eene der uitvindingen van den vermaarden Edison. In het locaal van den heer Switzar, waar, naar ons in strijd met een vroeger bericht bleekde abounements- tooneelvoorstelllingen wèl doorgaanwerd Donderdag-avond het drama «Naar Moskou en Elba, of de grenadier van Na poleon den eerstens opgevoerd voor een talrijk publiek, welks opkomst zeker evenzeer te danken was aan de gunstige oor deelvellingen der dagbladen over dit stuk als aan de too- vermacht welke de naam van den grooten Keizer, wat NederLnd hem ook te wijten mag hebbenblijft uitoefenen. De heer F. Bouvmeester bootste hem nauwkeurig na en werd bij zijn optreden luide toegejuicht. Het geheele belang wekkende drama werd flink afgespeeid en voldeed zeer, zoo- dat de vertooners meermalen teruggeroepen werden. Nevens I hij die de Keizerrol vervuldedeelde daarin vooral de heer L. Bouwmeester, de wakkereonschuldig veroordeelde maar ten laatste gerechtvaardigde grenadier, mej. Engers zijne dochter, pleegdochter van genl. Bertranden de heer de la Var, de voorgewende graaf de Carmagnon, de oorzaak en de eindelijk gestrafte bewerker zijner rampen. De heer Blaaser speelde met wat veel overdrijving; mevr. Bruin vervulde hare rol zeer goed. Een pak, maandag 11 dezer door onze uitgevers te half één ten kantore van de firma v. Gend <J" Loos be zorgd, voor den trein van 2.30, bleef hier liggen tot dinsdag morgen haf twaalf, en had, bij aankomst te Amsterdam, juist no"- 24 uren noodig, om den geadresseerde te Haarlem te bereiken. Volgens informatiën worden de goederen, aan ge noemde firma ter bezorging opgedragenniet per spoor, maar met de stoomboot van de heeren- Gebr. Zur Muhlen verzonden. Over een tiental dagen zal door de hier gevestigde afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst een muziekwerk ten gehoore gebracht worden, dat voor meer dan 25 jaren hier ter stede nog éénmaal is uitgevoerd. Toch is het, als bevallige en begrijpelijke compositie van den duitschen componist A. Romberq, maar vooral om zijn inhoud steeds een gelief koosd nummer op het reportoire van zauggezelscliappen geweest. 't Is de muzikale be werking van Schiller's beroemd „Lied von der Glocke". De achtereenvolgende bewerkingen, noodig tot het gieten van een torenklok en de gedachten daardoor bij den toeschouwer opgewektalsmede de verschillende doeleindendie de klokwanneer zij eenmaal haar stem zal laten hooren te vervullen zal hebben, geven den dichter aanleiding om in reeks van diclitstrophendie zoowel in «iaat als in gedachtengang zeer uiteenloopennochtans een geheel te leveren, dat door diepte van gedachte en gevoel en door levendigheid van voorstelling tot een der schoonste uitingen van Schiller's rijke dichterziel gerekend mag worden. De bevelen en aanwijzigingen van den opzichter der gieterij bij elke bewerking zijn als 't ware de tekst voor de bespiege lingen en mijmeringen van den in den geest tegenwoordigen dichteren telkens vinlt hij aanleiding om de verschijnselen, die het, gieten van het doode metaal voorafgegaan en ver gezellen op het menschelijke leven over te brengen. Zoo ziet de dichter in de geleidelijke afzondering van hef zuivere metaal onder de alle onzuiverheden opnemende slak, het beeld van het kind, dat tot knaap en jongeling rijpt. De vereeniging van het harde tin met het weeke koper ontlokt hem eene liefelijke ontboezeming over den ernst en het ge luk van 't huwelijksleven. De gloeiende straal van de ge smolten klokspijs, die m den vorm vloeit, geeft hem aanlei ding om in een met gloeiende kleuren geschilderde beschrijving van3 een brand die zeker een der fraaiste gedeelten van het gedicht uitmaakt de verwoestende kracht van het vuur te alen. Nadat de tijd, die onvermijdelijk moet verloopen tusschen het, gieten en het afkoelen der gesmolten metaalmassadour den dichter op eigenaardige wijze door bURtii! R L IJ K E S T A N l> ONDERTROUW I 14 Nov. Ja» Rens Schelhaas, laatst, wedr. van Jaeoba Bos alhier, en Catliarina Jacoba llennivgwed. van Ere- drik Hendrik Benraadts te Haarlem. GETROUTV D. 10 Nov. Johannes Schouten en Antje Maletijt. Hermams Blokdijk en Hendrika Wilhelmina van Hoek. Her mann August Brunklaus en Maria Anna Goes. Franciscus Johan Piket en Grietje Kuit. Hendrik Christiaan Granaadam en Aaltje Bruin. GEBOREN 8 Nov. Petronella Anna MargarethaD van Franciscus Johannes Q,uax eu Cornelia Gerarda Langerak. 9 Jacobus, Z. "an Gerrit Bosman en Geertje Koorn. 10 n Caiharina AlidaD. van Cornelis Johannes Geels en Helena Maria Plas. 13 n BernardusZ. van Jan de Groot en Maria Geer- t.ruida Honnebier. 14 Trijntje, D. van Arend Lind en Neeltje Gelder. Anna MariaD. van Petrus Obee en Diua Johanna Janssens. Geertje, D. van Lauwrens Blauw en Geertje Breek. OVERLEDEN. 9 Oct. Trijntje Ambuul28 j., overl. te Bloemendaal. 9 Nov. Hendrik Lobach76 j. en 10 m. 10 - GerardusZ. van Pieter Rijsman en Trijntje de Wit, ltn. Geertruida Cornelia 1). van Fran ciscus Witte en Johanna Antonia Maria Netten, 3 w, 12 Martinus PhilippusZ. van Willem Klaassen en Guurtje Kaandorp bijna 7 m. 13 r Jakob Henriquez Z. van Levie Abraham Cohen en Reina da Siiva Solis bijna 1 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 13 Nov. Door den Notaris J. BAKKER SCHUT. Huis en 2 perceelen Moesgrond, Hevlooërstraatweg, groot ,10,05 van het perceel sectie E, No. 841. S. hapteynf 3795, Huis aldaar, sectie E, No. 842 en 841 gedeeltelijk. S- Brak q. q1645, Alkmaar 11 Nov. Aangevoerd 59 vette Kalveren f 50 a 150, 4 nuchtere dito f 16 a 26, 721 Schapen f 24 a 37%, 193 vette Varkens 0,44 a 0,54 per kilogr., 8 magere 10 a 16. 13 Nov. Op de groote Najuarspaardenmarkt zijn aange voerd 330 Paarden en Veulens, paarden f 75 a 725 veulens 1 80 a 130, 2 Ezels 1 40. 15 Nov. Kleine Kaas f 34, commissie f 36, middelbare 37, laagste prijs 18, aangevoerd 500 stapels, wegend1 118298 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 3951 heet.., Tarwe f 8 a 9,50Rogge f 7 a 7,75, Gerst f 5 a 6, idem Che valier f 7 a 7,50, Haver f 3,50 a 5,15, Paardenboonen /7a 7,50, bruine dito f 11 a 12,50, citroen diio f 14, kanariezaad f 7,50, rood Mosterdzaad 15 a 18 idem geel f 10 a 14, Erwten: groene f 10 a 17, grauwe 15 a 18, vale /12 a 17, witte 11 a 13. 16 Nov. Aangevoerd 7 Paarden 40 a 150, 16 nucht. Kalveren f 1 i a 26 80 Schapen 16 a 45, 58 magere Varkens f 10 a 24, 350 Biggen/3 a 6, 6 Bokken en Geilen 4 a 7, Boter per kop 1 a 115- Edam 9 Nov. Kleine Kaas f 27 a 33,50, aangevoerd 57 st.., wegende 12440 kilogr. 14 Nov. Aangevoerd 209 st. Boter f 1,44 a 1,45, Kip peneieren f 7,7a 8. Enkhuizen 13 Nov. Kleine kaas 34 aangevoerd 13 st., wegende 3219 kilogr, Karweizaad 17, blauw Maanzaad 12 a 13 per 50 P., Mosterdzaad f 18,50 per mud, Erw ten: grauwe f 16, vale 13,75, Bruine bonnen 12.50 p. m. Haarlem 11 Nov. Aamrevoerd Roode Tarwe 7 8.25 a 10, Witte dito /8a 9,75 Rogge 5,75 a 6,40, G rst/ 4,40, Haver f 3,90 a 4,50, Duivenboonen f 8 a 8,25, Paarden dito 7, groene Erwten f 9,50. 13 Nov. 22 Koeien t 150 a 250, 2 Stieren 60 a 1)5, 4 Vaarzen 110 a 130. 23 nuchtere 13 a 18, 2 graskal veren 50 a 70, 29 Schapen 23 a 30, 10 Lammeren t 13 a 20, 4 Varkens 48 et. per P.. 18 Biggen /5a 0. Kleine kaas f 32,75, aangevoerd 130 st., wegende 33,398 kilogr.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1