van Zondau 24 November 1878. I No. 48. Tachtigste Jaargang. 4878. tSSAckclijfcssdtc Berichten ttrlgie. Duilschland Luxemburg. Frankrijk. Rusland. Roumanie. («rooi Rrittaiife en Ierland. iervle. Turk|)e. 730,— 160.— Eén direct te aanvaarden en één met Mei 1879 Te bevragen bij den eigenaar M GROENEVELD, Schoutenstraat. A L k 1 A A B S C H E COURANT. Bijblad van dc Alkmaarsriie Courant kinderen zijn daardoor aangetast, van welke de jongste, de ■Ijarige prinses Marie, den 16 is overleden. Saksen-Cobukg-Gotha. Te Goiha is een nieuw kerkhof geopend en ingewijd dat tevens bestemd is voor lijkenver branding. Het" gemeentebestuur heeft de verordening zoo ingerichtdat ook voor lijken uit het buitenland de oven beschikbaar is. Het gerechtshof te Hergen heeft eene 7 tjafige vrouw wegens moordgepleegd door een pistoolschotop hare 77jarige zuster, tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Zij erkende het, misdrijf, maar gaf geene inlichting nopens de drijfveer daartoe. Het, zonderlingste is dat haar slachtoffer, alvorens aan hare wonde te sterven, een testament ten gunste van de moordenares gemaakt heeft. üen 16 is op zijn buitengoed bij Maeseyck in den ouder dom van 75 jaren overleden graat Charted FHaiti A"fI, vroeger lid van liet Congresminister van buit zaken gouverneur van Oost-Vlaanderen enz. Hij genoot de ach ting van alle partijen. De zwitsersche Bondsraad heeft de handelsovereenkomst tegen lb Nov. 1870 opgezegd maar tevens het verlangen te kennen gegeven om over eene nieuwe overeenkomst te onderhandelen. Naar luid der K 'ólnische Zeitmg heeft de Paus een eersten stap'eedaan om met de regeering tot overeenstemming te geraken hierin bestaande dat hij aan de geestelijken wil toestaan om van hunne benoeming aan de burgerlijke over heid kennis- te geven. Naar aanleiding van het besluit der oud-cat.holieke synode tot afschaffing van het gedwongen eoelibaat der priesters, heeft bisschop Rein/eens de volgende voorschriften uitge vaardigd. Een geestelijke die in het huwelijk wil treden, moet den bisschop daarvan kennis geven met opgaaf van naam leeftijd enz. van ziine bruid en van de middelen tot onderhoud van een gezin. Eveuzoo aan zijnen kerkeraau die schriftelijk moet verklarenof de kerkeraad het huwelijk goedkeurt en anders de redenen daartegen aan den bisschop moet mededeelen. Het huwelijk van een geestelijke moet kerkelijk worden ingezegend eu wel door een priester, wien de bisschop daartoe bijzondere machtiging verleent. Oostenrijk-Hongarije heeft het voorstel van Uuitschland om het nandelstractaat met een jaar te verlengen, verworpen. De Rordd. AUg. Zeitung deelt den brief mede, waarinde hertog v. Cumberland aan ,,den Koning van Pruisen kennis gegeven heeft van het overlijden zijns vaders, met verklaring, dat hij de op hem overgegane rechten op den troon van Hannover nadrukkelijk handhaaft enzoolang er feitelyke beletselen zijn om die rechten uit le oefenenden titel van hertog v. Cumberland met het praedicaat „Koninglijke Hoog heid" zal voeren. Prins Bismarck heeft aan den Bondsraad voorgesteld om eene commissie te benoemen, die alle vraagstukken betref fende eene hervorming van tarieven en belastingen zal onder zoeken. De commissie moet naar den wensch de Rijks kanseliers bestaan uit ambtenaren des Rijks en der meest belanghebbende Staten en niet te klein zijn opdat het onderzoek over verschillende bijzonderheden aan sub-eotn- missiën moge opgedragen kunnen worden Pruisen. Bij een inwoner van het dorp Zahrze is een brief besteld, welke door de vrouw van den geadresseerde geopend werd. Nauwelijks had zij het couvert verscheurd, of er volgde eene hevige ontploffing van in den briet verborgen dynamiet, waardoor zij op schrikbarende wijze verminkt werd zoodat zij aan hare kwetsuren is overleden. Van den dader heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Op aanschrijving der regeering heeft de burgemeester van Koningsbergen bet borstbeeld van dr- Johann Jacobydat indertijd door een comité de gemeente aangeboden en op besluit van den gemeenteraad in de raadzaal geplaatst was daaruit laten verwijderen Jacoby eindigde zijn leven als sociaal-demoeraat). De policie te Stettin heeft de opvoering van „Les Four- chambaults" verboden. In andere sleden is het stuk zonder belemmering ten tooneele gebracht. In de fabriek van Krupp te Essen is een kanon vervaar digd grooter dan nog ooit uit die werkplaats is gekomen. Het kan een projectiel van 1606 ponden met eene snelheid van 500 ellen per seconde uitwerpen. De zitting van den Landdag is den 18 geopend. Van de 600 a 700 leden der beide Huizen waren er met, meer dan 80 tegenwoordig. Gra f Stolbergonder-vobrzitter van den ministerraadlas de troonrede voor. Daarin wordt melding gemaakt van de smartelijke gebeurtenissen in den zomer en gezegd, dat. deze echter den vaderlandlievende!! eeest des volks hebben bewezen. Voorts wordt de hoop uitgesproken, dat. de treurige afdwalingen door de vertrou wende samenwerking van de den Staat in stand houdende krachten zullen worden overwonnen Als de voornaamste taak van den Landdag wordt de wegneming der financierde moeilijkueden genoemd. Totdat die door het overdragen van belastingen op het Rijk verholpen zijnmoeten de noodige middelen door leeningen worden opgebracht. Verder kondigt, de troonrede de indiening aan van ontwerpen tot het wijzigen van het ressort der verschillende ministerion, betreffende het opbrengen der gemeentebelastingen, de in trekking der academische rechtsmacht, de vorming van zoo genaamde „meliorationsgenossens; haftende stichting van J provinciale landbouwbanken. Ingeval de voorbereidende werkzaamheden voor den aankoop van belangrijke particuliere spoorwegen door den Ötaat en voor den aanleg van dringend noodige nieuwe lijnen intijds gereed komen zal een ontwerp worden ingediend tot regeling van het spoorwegwezen en ter voltooiing van het spoorwegnet. Ten behoeve van de openbare waterwegen zijn nieuwe buitengewone midde en in ^He^ Heerenbuis herkoos tot, voorzitter den hertog v. Ra- j kozen de candidaten der rechterzijde Oscar de Bailee, libe- tibor en tot tweeden ondervoorzitter den burgemeester fJastel- j raat bonapart,istmet Hl, graaf d' Haussomnlleorleamst bach maar verving den eersten ondervoorzitter, den liee. lid der Academie, net 188, en Auma Baragnon, legitimist, r Bernuth (nationaal-liberaal), doorgraaf Arnim-Boytzenburg niet toegelaten lid der Kamermet 137 st. De vereischte f82 en 41 st) - meerderheid bedroeg 185 st. De linkerzijde had graat de Het Huis van Afgevaardigden l eeft den 20 den voorzitter Montalivet, genl. Gresley en de heer Alfred André voorgesteld, v Benniqsen (nationaal-liberaal) en de ondervoorzitters Klote in de hoop, door hare gematigdheid de constitutioneelen te uii I zuuen winnen. Kamer van Afgevaardigden. Het verschil tusschen den m uister van financiën en de begrotingscommissiedie nu reeds tot, bel sting-vermindering wilde overgaan, is dus geschikt dat, door vermindering der door de ministerien voorgestelde nieuwe uilgaven 22 miljoen bespaard wordt, waarvan 3 miljoen onder de onvoorziene uitgaven worden gebracht en )9 miljoen zullen strekken tot vrijstelling van de cichorei (5l4 miljoen) en tot verlichting der belastingen op de oliën (Ife m.) en op het handelspapier (12 m.). Den 14 en 15 zijn de verkiezingen van de heeren de Bourgoing (bonapartisi) en de la Rochejaquelin (legitimist) vernietigd. Den 14 bracht de heer iloquet het verslag uit der commissie van enquête over de verkiezing van den oud- minister de Fourtouwederom concludeerende tot nietigver klaring. Allerlei soorten van pressie, toezeggingen van posten en ridderorden, wederrechtelijke gevangenzetting van invloed rijke kiezers enz. werden den betrokkene te last geleed, welke hij zich voorloopig gestrooste „formeel" te logenstraffen. Den 16 is met 346 tegen 175 st. vernietigd de verkiezing van den ultramontaanschen oud-officier de Hun, die met eene meerderheid van 6000 st. verkozen was. De heer de Mm kwam bij deze gelegenheid met veel vuur op tegen In het adres van antwoord der Kamer op de troonrede wordt,ter opbeuring der industrieeen laag beschermend recht wenschelijk geacht. Den 14 is de bekende schrijver Henri Taine tot lid der Eransehe Academie verkozen. Vroeger had hij zieh reeds 2 malen te vergeefs candidaat gesteld. Naar aanle.ding der dour de regeering bij de groote mo gendheden gedane slappen betreffende de grieksche kwestie, heeft de russisehe ambassadeur te Parijs de opdracht ontvangen om den minister Haddington te verklarendataangezien de nauwgezette uitvoering van het tract,aat van Berlijn in at zijne deelen de grondslag is van Ruslands natuurlijke politiek, de fransche regeering bij hare pogingen ten gunste van Griekenland op zijne medewerking rekenen kan en dat prins Lobanojf reeds bevelen in dien zin ontvangen heeft. De Rappel meldtdat het kabinet van den 16 Mei in de week, volgende op de verkiezingen van 14 Oct. 77 vier speciale commissarissen van policie met, verzegelde brieven aan de prefecten naar de departementen gezonden heeft., ten behoeve van de terugzending naar Parijs van de vertrouwe lijke depeches en geheime bescheiden betreffende de bemoei ingen der regeering met de verkiezingen. Ten gevolge daarvan zijn massa's papieren naar Parijs gevoerd en vernietigd maar de commissie van onderzoek naar de verkiezingen heeft nog een groot aantal belangrijke beseheiden weten op te sporen, welke in druk zullen verschijnen. Te Boulogne heeft den 12 mej. Fay, de dochter van een koopman aldaar, een 37jarig werkman, die van eene boot in zee viel en op het punt was van te verdrinken zwem mende het leven gered. Te Gravette, bij Miramont, heeft zekere Laprade, 19 jaren oud, zijnen vader, zijne moeder en zijne grootmoeder vermoord. Hij is terstond in hechtenis genomen. Het hof van assises in het, dept. der Aisne heeft den daglooner Pillois ter dood veroordeelddieenkel uit haat tegen de geeste.ijkheidop klaarlichten dag een bejaard priester, terwijl deze zich kerkwaarts begaf oin de mis te bedienen vormoord bad. De graaf de Montalivet heeft den onlangs vermelden brief van den graaf de Mérode niet onbeantwoord gelaten en in liet, bijzonder zoowel zijne eigene getrouwheid aan het voor beeld van den heer Thiers, als de gehechtheid van Koning Lodewijk Philips aan de beginselen van 1789, ook nadat deze van den troon was verjaagd gehandhaafd. Te le Blanc (lndrej is de conservatieve candidaat, de heer Benazet, tot' lid der Kamer verkozen. De republikeinsche tegencandidaat was de heer Devonfille. In eene bijeenkomst van de verschillende groepen der rechterzijde is met alg st. eene door bn. de Lareintz voor gestelde motie aangenomen, waarbij bet, de p.iclit aller con- servalieven wordt verklaard, in het land dezelfde eensge zindheid te bewarenelke in d<m boezem van de meerder heid des Senaats bestaattot, grondslag nemende de bij de verkiezingen van 1876 verkregen uitkomsten, zoodat aan elke groep het recht gelaten wordt, om de vacatures aan te vullen door den dood of andere oorzaken ontstaan. Senaat. Den 15 zijn, in plaats van wijlen de heeren Chareton, Renouard en üapanloup, tot ouafzetbare leden ver de beginselen der revolutiehet algemeen stemrecht enz., waarop de bonapartist Robert Mitchell verklaarde, dat hij en zijne vrienden al stemden zij dikwijls met de geestver wanten des heeren de Mun er roem op droegen zonen der revolutie te zijn, en geene aantasting van het algemeen stem recht te zullen eedoogen. Den 18 heeft de heer de Fourtou zijne verkiezing verde digd, dewijl de commissie, zeide hij, in haar rapport niet den candidaat voor de Kamer, maar den oud-minister van binn. zaken had zoeken te treffen. Zijne verkiezing, 3 malen achtereen in hetzelfde district inet steeds toenemende meer- derhedenlaatstelijk met eene van meer dan fiOOO st.., be hoefde geene verdediging. Van hetgeen door de regeering tijdens zijn ministerschap geschied wasverlangde hij het geheele deel zijner verantwoordelijkheid te dragen Van pressie en intimidatie tegen de kiezers was het de commissie niet gelukt de bewijzen te verschaffen. Op een gezegde uit de linkerzijde„Gij hebt geheel Frankrijk geïntimideerd antwoordde hij„Indien ik dat gedaan hadzoudt gij hier niet zijn"; en iets laler voegde hij er bij: „Weet één ding, mijne heerenIndien mij iets kon verweten wordenzou het van de rechterzijde zijnwant misschien zoudt gij in dien ik mijnen plicht geheel gedaan had, hier niet zitten!" welke woorden door de rechterzijde met toejuichingen en door de linkerzijde en het centrum met spottende uitroepen begroet, werden. Na een hevig rumoer, beschuldigde de heer de Fourtou het tegenwoordige kabinet van het stellen van officieel? candidaten en het uitoefenen van ongeoorloofden drukhetwelk herhaalde vermaningen van den voorzitter en een verontwaardigd protest van den minister-president, üu/auredie zeer werd toegejuicht, uitlokte. Na ëene re pliek van den heer Floquet op de rede van den heer de Fourtou, werd met zitlen en opstaan diens verkiezing nietig verklaard. Den 19 heeft de heer 6azeauxbonapartist, den minister van binn. zaken geïnterpelleerd over de handelingen van den prefect der Opper-Pyreneeëndiemaanden voor dat de Kamer over de verkiezing van den heer Darnaudai te Tarbes uitspraak had gedaan, verzekerd had dat de Kamer dien heer niet zou toelatenaan een banket de verkiezing van diens mededinger, den republikein Desbons, aanbevolen en een mnire, die voor dezen niet verkoos te ijveren, ontslagen had. De minister de Marcere trad in eene wederlegging der uitgesproken beweringen en zeide, onder toejuiching der linkerzijde en van het centrumdat de antirepublikeinscbe leden met ongenoegen in de departementenals vrucht van het weldadig bestuur, eene geestesstrooming zagen, welke meester meer waren en onwederstaanbaar het algemeen Kolonicn. Uit Peshawer wordt gemeld dat de ziekten, die onder de britsche troepen aldaar heerschenen de ach terlijke toestand van de transportmiddelen en van den toe voer van levensmiddelen en ammunitie het onwaarschijnlijk maken dat men spoedig krijgsoperatiën tegen den Emir van Afghanistan zon kunnen aanvangen, indien zijn antwoord op het ultimatum ongunstig luiden mocht. De heer Clarkelid van den britsch indischen Raad voor de afdeeling o. werken heeft te Wynaad in het president schap Madraswaar hij volgens zijne in Australië opgedane ondervinding veel goud in den grond vermoeddedoor australische mijnwerkers en on 'erzoek doen instellen, waarhij in een omtrek van 25 bij 13 mijlen 19 lagen erts, ter dikte van 2 tot 4 voet, ontd.kt ziju, leverende van eenige weinige onsen tot 200 ons per ton. De Emir heeft het engelsche ultimatum onbeantwoord ge laten- Op bevel uit het moederland zijn de vijandelijkheden aangevangen. Den 21 hebben de britsche troepen zonier slag of stoot het fort Kapion bezet, terwijl de vijand zieh op hunue nadering terugtrok. De 3 tegen Afghanistan te velde gebrachte legercorpsen die van Quettah Peshawer en Koererntellen te zamen 37.730 man, waaronder 12,740 europeanen Bij zijn vertrek als Onderkoning naar Britsch-Indie was aan lord Lytton o. a. dit voorset rift betreffende Afghanistan gegevendat hij den Emir materiëele hulp moest bieden in geval deze door eene buitenlandsche macht mocht worden aangevallen. Omtrent de verliezen van het russisehe leger in denjong- sten oorlog vindt men .n den Moniteur Universel „uit de heste bronnen" de volgende opgaven die echter alleen het leger in Europa betreffen. Dat leger telde 610,000 manen daarvan zijn 130,000 man op de slagvelden of in de hospi talen in Roumanie en Bulgarije overleden. Van de 151,950 zieken en gekwetstendie naar Rusland werden overge bracht zijn 80,000 als genezen ontslagen 29,000 bevinden zich nog onder geneeskundige behandeling. De overigen zijn overleden, waardoor het getal dooden tot bijna 173,000 man klimt. Hoeveel manschappen door de bloedige gevech ten en vermoeiende marschen in Azie huiten gevecht zijn gesteld en overleden zal men vermoedelijk nooit vernemen. De naar de Dobrudscha gezonden commissie heeft van de zij met meester meer waren en onwederstaanbaar het algemeen roumaansch turksche tarlanrsche en grieksche bevolking stemrecht tot de republiek voerde, en dat zij m de prefecten „„„„„I en ambtenaren handlangers der officiëele candidatuur zien telkens wanneer deze ambtenaren door hun goed gedrag (fortschritt,spart,ij) en graat Kethusy-Huc (vrij-eonservat,ief) bij acclamatie herkozen. Vervolgens heeft de minister »an finan ciën de begrooting voor 1879 ingediend. Hel overschot van het vorige jaar, waarvan de ontvangsten 1 5 de uitgaven 123/5 onder de raising bleven, bedraagt, 540,0'0 mark, doch gaat aan de matriculaire bijdrage voor het Rijk te loer. De gewone inkomsten worden op 6421 2 miljoen, de uitgaven op 6522/3 miljoen geraamd. Voor buitengewone uitgaven zullenwil men althans begonnen werken niet staken en half uitgevoerd laten liggen 642/s miljoen noodig zijn en het geheele tekort zal dus 733/4 mijoen bedragen. Verleden jaar kon men nog rekenen op een overschot van 16"2 miljoen en op 16 miljoen als laatst.en termijn der fransche oorlogs contributie. Bovendien was toen voor buitengewone uitgaven eene leer.ing van 42 miljoen cesloten. Ook voor het vol gende fin nciëele jaar zou ter bereiking van het evenwicht, eene leening moeten gesloten worden, en daartoe was een wetsontwerp bij de begrooting gevoegd. De inkomsten zou den de volgende jaren ongetwijfeld weder toenemen en eene billijker regeling de.r verhouding tusschen de Rijks-, latids- en genieente-financiën zou verdere beterschap brengen. Hessen. In het groothertogelijk paleis te Darmstadt heerscht de besmettelijke keelziekte. De Groothertog en 5 arbeidzaamheid en aanhankelijkheid aan de openbare zaak meer en meer het laud voor dezen regeeringsvorm winnen. Met 349-tegen 132 st..werd overgegaan tot de eenvoudige orde van den dag. Het wetsvoorstel om den minister van landbouw 500110 fr. te verleenen, ten einde door districts- comissiën de doeltreffendste middelen op te sporen en bekend te maken tot bestrijding der druitluiswerd met alg. st- goedgekeurd. De regeeringen van Engeland en Portugal hebben besloten gestrenge maatregelen te nemen tegen den Koning van Da homey, die op nieuw in verzet is gekomen tegen het betalen van de rest der aan Engeland verschuldigde oorlogsschat ting, de vreemdelingen (engelschen en portugeezen), in strijd met het ten vorigen jare met, Engeland gesloten tractnat van hunne vrijheid berooft, allerlei geweldenarijen en wreed heden pleegt en weder menschenoffers op groote schaal doet plaats hebben. Met het oog op den dreigenden oorlog met Afghanistan is onder het voorzitterschap van lord Lawrence eene commissie gevormd, met het doel o - het oordeel der openbare meening betreffende het onverwijld bijeenroepen van het Parlementte vernemen. Deze commissie heeft een verzoekschrift in dien zin aan lord Beacons/ield gerichthetwelk door den hertog Westminster en graaf Grey is onderteekend. Lord Bea cons/ield heeft, bij schrijven aan lord Laorence, geweigerd eene deputatie ter zake der afghaansche aangelegenheden te ontvangen. Hij achtmet het oog op de laatste verklaring der regeering, een onderhoud onnoodig. Als de oorlog uit brak zou /.ij de Koningin aanradenhet Parlement, bijeen te roepen. De gevraagde openbaarmaking van stukken zou vóór het einde dezer maand geschieden. In de vergadering der commissiewaarin dit antwoord werd medegedeeldis eene motie aangenomen, welke het ernstig afkeurt,dat, de eerste minister plan heeft o n zoo de regeering den Emir den oorlog verklaren wil, het Parlement niet bijeen te roepen voordat de vijandelijkheden begonnen zijn. De markies v. Lomenieuw benoemd gouverneur van Canada en schoonzoon der Koningin heeft zich den 14 te Liverpool met zijn gemalin ingescheept, op de Sarmatian, na van den gemeenteraad en de kamer van koophandeladressen te hebben ontvangen. De hoogeschool van Abe deen heeft den 16 den liberalen candidaat, graaf Roseberry, tot rector verkozen. De conser vatieven hadden den minister Cross voorgesteld. De heer Gladstone heeft van de redevoeringdoor lord Beacons field den 9 in de Guildhall te Londen gehouden eenige eritiek gegeven in een schrijven, waarin hij een adres van de liberalen van Bedford beantwoordt. Hij zegtniet te begrijpen, waarom eene wetenschappelijke grens noodig isindien de bestaande grens reeds voldoende is lord Beacons/ield heeft dit uitdrukkelijk verklaard om invallen aan die zijde onmogelijk te maken. In de uitdrukking „verbetering van grenzen", ziet hij slechts eene phrase, die de diplomaten plegen te gebruikenals zij het, woord „an nexatie" willen vermijden. Hij is van oordeeldat men het recht niet heeft om het gebied van zijne naburen te annexeeren, alleen om eene grens wetenschappelijk te maken, die men reeds voor voldoende houdt. Hij meentdat lord Beacons/ield de zaak eigenlijk nog duisterder gemaakt heeft dan zij reeds was. Voorts verwondert hij er zich over, dat rie eerste minister ganschelijk gezwegen heeft van de kwestie der Rhodope-commissie en de gruwelen die volgens het rapport van deze door de russen in Bulgarije zouden be dreven zijn. overal de verzekering ontvangen, dat de inwoners vurig verlangden naar het tijdstipwaarop Vorst Karei de regee ring zou overnemen. De Porte heeft, in plaats van de geldelijke vergoeding voor het onderhoud der turksche krijgsgevangenen het oorlogs- materiëel der vesting Widdin aangeboden maar dit, bleek zoo weinig waarde te hebben dat de regeering het aanbod wel moest weigeren. De heer Bratiano heeft aan de Porte kennis gegeven dat de russen als voorwaarde voor de ontruiming van Rou manie hebben gesteld het bezetten en versterken van Kus- tendje en andere strategische punten in de Dobrudscha en het behouden van een militairen weg door Roumanie. De verkiezingen voor de Skupschtina hebben overal in het land geregeld plaats gehad en zijn gunstig voor de tegenwoordige regeering uitgevallen. hare strijdkrach- hare maatregelen De Albaneesche Liga heeft beslotenal ten uit Novibazar terug te trekken en van verdediging tot- Albanië zelf te bepalen De commissie te Phibppopel lieeft een door de Porte op gemaakt reglement voor de organisatie van Oost-Rumelie met, slechts geringe wijzigingen aangenomen. De insteliing der financiëele commissie onder het voor zitterschap van Chaireddin bassaoud-minister van Tunis, is het antwoord der Porte geweest op de stellig verworpen voorstellen der britsche en fransche ambassadeurs, dat, aange zien het vertrouwen der europeesche financiers in het crediet van Turkije te zeer geschokt was om eene turksche leening te kunnen aangaanhet geheele financiëele beheer van het Rijk aan eene internationale commissie zou worden opge dragen. In genoemde commissie bevinden zich 1 fransch en 1 engelsch lid, tegenover 9 turksche leden. De opstand in Maeedonie neemt voortdurend grootere afmetingen aan en slaat reeds over naar Thessalie en Epirus. Het ministerie van oorlog heeft 23 bataljons geregelde troe pen en 5 batterijen ter bestrijding van den opstand te velde gebracht. De Porte heeft aan hare vertegenwoordigers in het bui tenland eene circulaire gezondenwaarin het gevoelen en de steun van de europeesche mogendheden worden gevraagd tot uitvoering van het verdrag van Berlijn. Safoet-bassa heeft in den ministerraad de noodzakelijkheid betoogd van met Griekenland in eene vriendschappelijke schikking te treden. De grensregeling, die door het Con gres is aanbevolenwordt echter onmogelijk geacht. De Porte zou eenig grondgebied dat daarmede gelijkstaataan den kant van Volo (Thessalie) afstaan. Generaal Skobele/f heeft aan den bevelhebber der turksche voorposten achter Louleh-Bourgas kennis gegeven van de bevelen van generaal Todlebenom zijne troepen naar de hooggelegen station van Seidler vooruit te schuiven. De turksche troepen hebben van het ministerie van oorlog te Konstantinopel bevel ontvangenterug te trekken maar de plaats Seidler te blijven bezetten. De turksche voorposten op die plaats zijn tevens met eene brigade versterkt. Karatheodory bassa is tot gouverneur van Creta benoemd, ingevolge eene overeenkomst tussctien Moukhtar-bassa en de cretenser afgevaardigden, die de benoeming van een christen verlangden. De Porte heeft den Sultan onder het oog gebrachtdat het kenbaar maken van het voornemen van den Cz-ar om liet berlijnsche tractaat getrouw uit te voeren het, des te noodzakelijker maakt,, dat Turkije Europa het bewijs zijner bereidwilligheid leveie van in gelijken geest te handelen, bachtslieden mislukt zijn." Behalve deze vijf burgerdagscholen bestaan er in ons land dertig burgeravondscholen met een geza menlijk bedrag (in December 1876) van 24a3 leer- wekt worden. De sommen aie ae jsegeermg toi un doel op de begrooting uittrekt zijn aan een kunst gewijd die wel degelijk regeeringszaak is, want zy raakt on e nijverheid. En al mogen die uitgaven ook Verhoogd door P- T. Portegies met 2. Pakhuis, O.z- St. Jacobstraat, C 176. Str- P. Bruin Verhoogd door A. Smtt met U 750

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5