Langeslraat. Gewone jaarlijksche opruiming van alle overgebleven laatste einden, tot ongekend lage prijzen. Oma tenrtik-Hongarije. ■talie. op en liep de wind naar het noordenzoodat den 17 de stad weder droog was. Spanje. Wercenigdc Stalen. ■Binnenland. Jngezmibcn Stukken. Snelpersdruk van Herms- Coster en Zoon. Mr. A. IV UK LAiNGlii (blauw Stemb) en H.P VAN DER TAK (wit stemb) Eenige Kiezers. Op nieuw ontvangen eene kolossale keuze SBra- Imnische en gewone hluuive lilclen bij J. Hat., Kaasmarkt te Alkmaar- Blijspel in twee bedrijven door ür J. Sasse. Prijs 90 Cents. Bovenstaande werkjes zijn in eiken solieden Boek- bandel ter inzage te bekomen. Van AMSTERDAM 's namiddags S uur. Informatiën en dienstbiljetten verkrijgbaar bij N. J. STAM aan den Voormeer Snelpersdruk van Herm". Coster en Zoon.. LAPPEN WEER Iloek Boterstraat. Graaf Schouiva/oJ heeft op zijne terugreis van Livadia naar Londen den 12 en 13 te Budapest vertoefd, waar hij herhaaldelijk een onderhoud had met graaf Andrassy, door den Keizer ten gehoore ontvangen werd en ten hove dineerde. Men verzekertdat het doel zijner zending wasgerust stellende verzekeringen te geven nopens de begeerte van Rusland om het tractaat van Berlijn na te komen. De Keizer heeft den 14 rte deputatie uit de Herzegowina ontvangen, die hem een adres van hulde overhandigde Z. M. antwoordde, dat hij voor het welzijn en den vooruitgang van de Herzegowina zou zorg dragenmaar dat hij daaren tegen ook eisehtedat de bevelen der overheden zouden worden nagekomen. Alle godsdienstige gezindten des lands, deszelfs gebruiken en wettige rechten zouden bij den Keizer bescherming vinden. Het antwoord des Keizers werd met een met geestdrift aangeheven „Leve de Keizerbe groet. De deputatie begaf zich daarop achtereenvolgens naar graaf Andrassy en de ministers TiszaAuerspergBylandt en Hofman. Bij keiz. rescript van 18 Nov. is genl. Philippovic opzijn verzoek van het bevel over het tweede legercorps ontheven en op zijn post als commandeerend generaal te Praag her plaatst. Verder benoemde de Keizer den hertog v. Ikur- temberg tot commandeerend generaal en chef der landsre- geering in Bosnië en de Herzegowinaen baron Jovanovic tot diens plaatsvervanger. De Delegatiën hebben den 21 twee voorstellen betreffende de aanvullingscredieten voor de bezetting van Bosnië en de Herzegowina ontvangen. Voor 1878 wordt nog 41,720,200 fl. gevraagd; voor 1879 worden de buitengewone uitgaven voor de krijgsmacht wegens de bezetting geraamd op 33,560,01)0 ff. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat tegen het begin van 1880 eene verdere vermindering der bezettings troepen en kosten mogelijk zal zijn en de opbrengst der bezette landen tot dekking der meerdere uitgaven gebruikt zal kunnen worden. Dit wettigt de verwachting dat voor de occupatie in 1880 slechts zeer weinig of in het geheel geene buitengewone uitgaven zullen noodig zijn. Oostenrijk. Een te Lemberg door studenten voorgeno men fakkeloptocht ter eere van den heer tiausner, die in het Huis van Afgevaardigden graaf Andrassy's staatkunde bestreden hadis verbodenmaar niettemin den 17 be proefd, zoodat de policie tusschenbeide kwam. Een commis saris en eenige agenten werden mishandeldde policie maakte daarop gebruik van hare wapenen en nam verschei dene belhamels gevangen, 2 personen sneuvelden en zeer velen werden gekwetst. De troepen zijn des nachts in de kazernen geconsigneerd geweest. Den 17 zjjn de eerste uit Bosnië terugkeerende troepen te Weenen gekomen, het regiment-Moliuarydat door de bevolking der hoofdstad met groote geestdrift ontvangen werd. Aan de station had het gemeentebestuur zorg ge dragen dat de manschappen een flink ontbijt kregen en toen begon de marsch door de stad. De te Weenen aanwezige aartshertogen reden voorop, gevolgd door honderden officieren van alle wapens. De kolonel van het regimentde dappere Pittelwerd onderweg zoo met bloemkransen bestrooid dat zijn paard daarmede geheel bedekt was, het vaandel was met lauwerkransen versierd en ook de manschappen kregen hun deel van den bloemenregen. Ten gevolge van den aanhoudenden regen hebben in Stiermarken en Karinthie overstroomingen plaats gehaddie hier en daar vrij aanzienlijke schade hebben aangericht. Hongarijb. Bij de algemeene beraadslaging over het. adres in het Volkshuis, den 15, heeft de minister Tisza het woord gevoerd. De regeering achtte de zich open barende bezorgdheid natuurlijkmet het oog op de we reldgebeurtenissen die de monarchie van zoo nabij raken en die zich slechts in zoover laten wijzigendat. zij het bestaan van den Staat niet in gevaar brengen. De staat kundige gedragslijn, sedert het begin der oostersche kwestie door Oostenrijk-Hongarije te volgen, kon niet anders zijn dan Turkije's integriteit zooveel mogelijk te handhaven, en als dit onmogelijk werd, zorg te dragen, dat Turkije niet de buit van Rusland werd. Dc gebeurtenissen van de laatste jaren samentrekkendezeide de ministerdat Oos tenrijk-Hongarije wel is waar tegen den russiscb-turkschen oorlog had kunnen protesteeren, maar dan zou bij het toen malige isolement der monarchie, in plaats van dien oorlog, een oostenrijkseh-russische krijg uitgebroken zijndie indien hij ook al met Oostenrijks zegepraal ware geëindigd, Oostenrijk honderdmaal meer menschen en ten minste twin tigmaal meer geld zou gekost hebben dan de bezetting van Bosnië en de Herzegowina. De minister wees op het groote onderscheid tusschen het verdrag van S. Stefano en het tractaat van Berlijn. War, het verwijt betreft, dat de wet gevende macht niet vooraf kennis had ontvangen van de be zetting, herinnerde hij, dat de britsche regeering zelfs de waarborging van Turkije's gebied in Kleiu-Azie aanvaardde zonder dat het Parlement daarvan iets vermoedde. Hij be toogde vervolgensaan de hand der gebeurtenissendat geene andere staatkunde gevolgd was dan door hem in het Huis was uiteengezet, namelijk; datgene te voorkomen, wat in strijd zou zijn met Oostenrijks bestaan en belangen, te wetendat de eene of andere mogendheid de organisatie van het Oosten in den kring barer almacht trekt. De minister koesterde de zekere hoopdat het berlijnsche tractaat door alle mogendheden stipt zou worden nagekomenzonder dat de vrede van Europa gestoord werd. Mocht echter zeide de minister de eene of andere mogendheid de bepalingen en de uitvoering van het tractaat aantastendan zouden wij die onze belangen met die van Europa in overeenstem ming hebben weten te brengen, in een eventuëeleri oorlog niet alleen staan. Het is hierom te doen dat in de kleinere Staten van het Oosten en in de harten der daar wonende volksstammen het geloof wortel vatte, dat, als eenmaal de verwarring in het Oosten tot eene uitbarsting mocht komen, de mogendheid, die deu meesten invloed op hun lot kan uitoefenen, niet eene anderemaar Oostenrijk-Hongarije is." - - De redevoering van den heer Tisza werd herhaaldelijk door de toejuichingen der rechterzijde afgebroken. Den 18 interpelleerde graaf Apponyi de regeering over de handelwijze van de oostenrijksehe leden der Rhodope-com- missie. Graaf Andrassy beloofde de daarop betrekking heb bende stukkeu over te zullen leggen, welke het bewijs zouden geven, dat de regeering aan de leden dier commissie geenerlei voorschriften gegeven had. Geweldige stormen met stroomen van regenhebben ge heel Midden-It.alie geteisterd van den 13 's avonds tot den 14 's namiddags en onberekenbare schade aangericht. De spoorweggemeenschap tusschen Rome en het noorden des lands was geheel gestremd en slechts één telegraafdraad naar Florencewerkte nog. De Tiber trad buiten zijne oevers en een aantal van de lager gelegen straten der hoofdstad liepen onder. Het water was tot 7 ellen boven het gewone peil gewassenmaar gelukkig hield de regen Het marine-tuighuis te Napelsminder belangrijk dan die te Spezzia en te Venetieen door de gedaante der Golf niet te verdedigen, zal verplaatst worden naar Tarente, waarvan de reede slechts toegankelijk is tusschen 2 eilanden door. Het hof van appèl te Rome heeft de beslissing der recht bank vernietigdwaarbij de gravin Lamberiini werd toe gelaten oin hare zaak tegenover de erfgenamen Anionelli door getuigen te staven. Op het oogenblikdat de Koningde Koningin en de Kroonprins den 17 in een rijtuig hunnen intocht te Napels hielden en onderscheidene personen den Koning verzoek schriften aanbodenstortte zich een man met een in een vaandeltje verborgen mes in de hand op hemwaardoor hij, onmiddelijk van zijne zitplaats oprijzendeslechts eene lichte huidwond aan den linker schouder ontving. De minister Cairolidie tegenover den Koning zat, greep den moordenaar bij de haren en werd lichtelijk aan den linkerdij gewond. Doer een sabelhouw van den kapitein der curas- siers aan het hoofd getroffenwerd de dader terstond ge vangen genomen. De Koningin en haar fljarig zoontje ge droegen zich bij dezen aanslag zeer moedig. De bevolking geleidde H. H. M. M. onder luide toejuichingen naar het paleis, en toonde de meeste opgewondenheid, toen zij zich op het balcon vertoonden. Later reed de Koning te paard door de stad. 's Avonds was de stad algemeen geïllumi neerd. Meer dan 2000 telegrammen van gelukwensching werden ten paleize ontvangen. De misdadiger heet Passa- nanteis koksknecht en 29 jaren oud. Hij heeft verklaard, dat hij tot geenerlei vereeniging behoorde maar geen Ko ningen wilde hebben. Echter zijn bij hem verscheidene brie ven van Internationalisten gevonden en dien ten gevolge verscheidene leden der Internationale in hechtenis genomen. Reeds is 1870 is Passanaxte te Salerno in hechtenis geweest wegens het aanplakken van biljetten met de woorden: „Den dood aan alle Koningen en Souvereinen Te Rome heeft de redding des Konings tot allerlei vreug debetoon aanleiding gegeven. In een oogenblik waren alle straten vol menschen, die bij het gebouw der Kamer, bij de dagbladbureaux enz. inlichtingen inwonnen. Eene menigte volks toog onder het aanheffen van kreten „Leve Koning HumbertDen dood aan alle moordenaars 1" met vlaggen en muziek naar den burgemeester en van daar naar het Quirinaal. Overal werden vlaggen uitgestoken; het geheele Corso en vooral het hötel van den oostenrijkschen gezant [die daa-- voor luide door het volk werd toegejuicht] waren schitterend verlicht. In alle schouwburgen werd de voorstelling gestaakt en de tijding van 's Konings behoud van het tsoneel mede gedeeld welke allerlei ovatie uitlokte. De diplomatie was in groote opschudding. De spaansche gezant begaf zich in persoon naar het telegraafbureau en de journalisten te Rome, van alle partijenen daaronder ook buitenlandershebben een met vijftig namen onderteekend telegram van gelukwen sching aan den Koning gezonden. Den 18 hield de burge meester eene aanspraak op het Kapitool. De düitscbe gezant, verordende eene godsdienstoefening in de kapel der ambassade. De 19 is inde kapel van het paleis te Napels eene gods dienstoefening gehouden welke door H H. M. M. en het geheele hofgezin werd bijgewoond, 's Avonds ontving de Koning de uit Rome overgekomen presidenten en deputatiën van Senaat en Kamer. Hij betuigde zijnen dank voor de uitgesproken gevoelens van aanhankelijkheid, en deelde mede, dat hij kort geleden 2 brieven ontvangen hadwaarin hij tegen een moordaanslag werd gewaarschuwd. In verscheidene plaatsen hebben naar aanleiding van het gebeurde manifestatiën plaats gehad. Terwijl op deze wijze te Florence langs de Via Nazionale een optocht gehouden werd, is midden in het corps veteranen, dat daaraan deelnam, eene bom geworpen, waardoor 2 mannen het leven verloren en ettelijke anderen gekwetst werden waarvan sedert nog één is overleden. Men herinnert zich, dat op hetzelfde corps, ter gelegenheid van een optocht op den dag van Victor Em manuels uitvaart, een dergelijke aanslag gedaan is. De Cortes heeftna eene wet op de legerorganisalie te hebben goedgekeurdde nieuwe kieswet in behandeling genomen. Daarbij wordt de in 1868 afgeschafte census hersteld, en wel op minstens 25 fr. grondbelasting of 50 fr. andere lastenwat de eerste betreft het kiesrecht gevende na 1 was de laatsten betreft na 2 jaren te zijn betaald. Bovendien echter komt het kiesrecht den leden der Kon. Academie en van verschillende andere geleerde lichamen, den geestelijken, den staats-, provincie- en gemeente-ambtenaren, die ten minste 2000 fres. inkomen hebbenden hoofdofficieren te land en ter zee, op non-activiteit of op pensioen gesteld, procureurs, griffiersnotarissen enz. toe. In districtendie door 3 Af gevaardigden worden vertegenwoordigd, zal ieder kiezer slechts voor 2 in diewelke 4 of 5 afvaardigen slechts voor 3 kunnen stemmen en zoo verder naar verhouding. De Kamer zal zich zelve 10 leden kunnen toevoegen uit de candidatendie in verschillende districten ten minste ÏOÜOU stemmen op zien hebben vereenigd. Van wege de constitutioneele groep is een amendement ingediend, strekkende wel niet om het algemeen stemrecht te behouden, maar om het aantal kiezers uit te breiden door allen meerderjarigen het, stemrecht te verleenendie lezen en schrijven kunnen, eu aan oud-soldat.cn ter zee en te land, en door voor alle anderen den census op 25 fres. t,e stellen. Dit amendement werd den 11 verworpen.De heer Castelar heeft in den loop der discussiën eene schitterende rede ge- gehouden ter verdediging van het algemeen stemrecht. In het antwoord van lord Salisbury, betreffende de cana- dasche visscherijenwordt gezegd dat Engeland alle voor stellen welke de minister Évarts wenscht te doen welwil lend zal overwegenten einde tot eene bevredigende over eenkomst te gerakenDe President heeft bevolen, de door de halifaxer commissie voor de visscherijen aan Engeland toegekende som den 24 Nov. te Londen uit te betalen. De minister van financiën heett de intrekking van 5 mil joen d. 5/20r. bonds aangekondigd. De Koning is den 20 op het Loo aangekomen. De te Amsterdam vertoevende Groothertog en Groother togin van Mecklenburg-Schwerin hebben den 18 de syna goge der portug. israël. gemeente bezocht en de daarin voor banden kerkschatten bezichtigd Prins Frederik en de prinses v. IVied brachten hen den 19 te Amsterdam een tegenbezoek. De hertog dineerde dien dag bij jr. P. v. Bevervoorden tot Oldemeule. Den 22 bezochten de Groothertog en zijne malin het Blinden-instituut. ge- Staien-Generaal. Bij de 2«. Kamer is ingekomen eene onteigeningswet ten behoeve van den spoorweg Tilburg- Nijmegen. In verhand met, de verhoogiug, welke de begrooting voor 1879 voor Curafao dient te ondergaan tot herstel van de schade, door den storm van 1877 aangericht, wordt het subsidie geraamd op f 272,128,96, in plaats van/ 164,128,96, zooals oorspronkelijk in de raming der middelen van Curapao was uitgetrokken. De 2e. Kamer heeft den 19 hare werkzaamheden hervat. Den 22 zijn met alg. st. aangenomen de wetsontwerpen tot vaststelling der begrootingen voor de Rijks-gestichten Om- merschans en Veenhuizen en wegens den arbeid der gevan genen, tot bekrachtiging van prov. belastingen (wat Fries land betreft met 58 tegen 5 st.), met 55 tegen 9 st. de ontwerpen tot kwijtschelding van eenige den lande aanko mende vorderingen, en met 44 tegen 20 st. dat, tot wijziging van hoofdstuk 8 der staatsbegrooting voor 1877, nadat, daar van met 35 tegen 27 st. verworpen was eene verhooging der tractementen van de ambtenarenonderofficieren enz. met f 3554. Scheepvaart. Den 18 is de nieuwe waterweg van Zwolle naar zee feestelijk geopend met de stoomboot Stad Amsterdam, waarop zich de Commissaris des Konings het gemeentebe stuur enz. bevonden. Prov. Staten van Noordbrabant hebben met 47 tegen 11 st. besloten. 1 miljoen bij te dragen voor hel kanaal Venlo- Hollandsch Diep, mits het Rijk het werk uitvoere en onder- houde en de betrokken gemeenten en belanghebbende besturen 750,000 aan het Rijk uitkeeren. Tooneel. De heer A. Vink Jr. is den 15 voor het laatst opgetreden in Nelly. Meer dan eene halve eeuw sierde hij het tooneel. De verschillende tooneelgezelschappen van Am sterdam en Rotterdam inzonderheid dat, der heeren Prot en Kistemaker, waaraan hij in den laatsten tijd verbonden was, boden hem geschenken en eerbewijzen aan. Feesten. Op den 23 Nov. 1878 herdacht de heer S. C. S. Holland, thans burgemeester van de beide Egmonden en Bergen, den dag op welke hij voor 50 jaren als burgemeester optrad. ZEd. werd toch bij kon. besluit van 23 Nov. 1828 benoemd tot burgemeester der gemeente Schermerhorn. Aanbestedingen. Den 16, te Utrecht, bij herbesteding, het verbeteren van de werken bij Honswijkgeraamd op f 596,000, minste inschr. N. v. Haaren, te S. Anna bij Nijmegenvoor f 629,390. Den 19, te Amsterdam, door de Nederl. Bouwmaatschappij, liet maken van de banen van één hoofdweg en 2 dwarswegen in den Binnendijkschen-Buitenvelderschen polder, aan J. C. v. Hattemte Sliedrechtvoor f 53,300te 's Gravenhage door het departement van marine, het maken en leveren van een ijzeren kustlichttorenbestemd voor het eiland Edam (Java-zee), minste inschr. Nering Böget fy Cie., te Deventer voor f 39,775. Den 21, te Amsterdam, het bouwen van 15 woonhuizen, aan het Scbapenburgervoorpad, nabij het Vondelpark, minste inschr. P. Andriessen te Hilversum voor f 232,990. Geschenken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 20, op voorstel van B. en W. besloten, den Koning, bij gelegenheid van zijn huwelijk, een huldeblijk aan te bieden, en gelden beschikbaar te stellen voor de alsdan te houden feestviering. De burgemeester van Amsterdam heeft de burgemeesters der provinciale hoofdstedenalsmede dien van Rotterdam op 16 Nov. bijeengeroepen om te beraadslagen over het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan de Koningin (De Koning, van het plan in kennis gesteld, heeft n. 1. verzocht, dat het geschenk der Koningin zou worden aangeboden). Alle provinciale hoofdsteden, behalve Groningen, hebben zich bereid verklaard tot medewerking. Het geschenk, door de gemeente 's Gravenhage den Ko ning en de Koningin aan te bieden, zal bestaan in een paar zilveren sierstukken, tot aanvulling van het tafelmiddenstuk- Z. M. bij eene vorige gelegenheid door de residentie ge schonken. Giften. Voor het gedenkteekendat ter herinnering aan de Unie van Utrecht zal worden opgerichtis door het utrechtsch studentencorps f 850 bijeengebracht. In de diamantslijperij van den heer J. S. Metz te Amsterdam wordt thans een aan de Kaap de Goede Hoop gevonden diamaDt bewerktdie ongeveer 1 Ons weegt en op eene waarde van f 500,000 wordt geschat. Rampen. De scheveninger bom Gerardus Martinus, waarin 4 lijken zijn gevondenis bemand geweest met 9 koppen. 5 Weduwen met 8 kinderen betreuren de verongelukten. In den nacht van 1516 is de schouwburgtent der heeren üerm. Gulp Sp Co. te Groningen door den storm tegen den grond geslagen. De schade wordt op 3000 begroot. Het kotterschip Doggerboot is den 17 in het gezicht van Delfzijl verongelukthet volk eu sedert een gedeelte der is aldaar aangebracht. Een praaraschip is op de staart van Urk geslagen en met man en muis vergaan. Het op den Banjaard verongelukte schip is waarschijnlijk geweest de te Stettin te huis behoorende bark Gluck Auf (vroeger Minister Thorbecke), den 8 van Gravesend in ballast vertrokken naar Elseueur en aldaar niet aangekomen. Den 19 is te Schagen het nji uig van den heer A. Schenk Cz. door een hollend paard met boerenwagen in de Loet ge- worptn; de heer Schenk en de met hem rijdende brigadier sprongen in tijds uit het rijtuig maar de vrouw van den eerste geraakte er in te water; zij werd er na veel inspan ning nog levend uitgehaald maar gaf spoedig den geest. Misdrijven. Te Vlaardingen is onlangs een oude ren tenier bestolenhetgeen hij eerst ontdekte toen hem uit Schiedam zijne effectenmet achterhouding van eenige dui zenden aan bankpapier, in een dous werden teruggezonden. Eenige nummers op het om de doos gewikkelde papier deden vermoedendat daarin vroeger uurwerken waren verpakt geweest, en daarop is bij den uurwerkmaker v. P., die eLe week bij den rentenier den klok kwam opwinden, eene huiszoeking gedaanmet het gevolgdat hij in hechtenis is genomen. De inspecteur van politie s>. Hove en de agent van politie Brandt, van Amsterdam, hebben den voortvluchtigen bediende der Credietvereeniging A. Parmentier te Nieuw-York aange houden en beslag gelegd op een groot gedeelte van het ge- stolene. Zij zijn met hunnen arrestant reeds op reis naar Nederland. In den nacht van 19—20 Nov. is de Groenendijk, die voor den polder 's Lands van Megen tot waterkeering dient over een lengte van 20 ellen en eene diepte van onge veer 1 el, door kwaadwilligen doorgestoken, hetwelk, wegens den grooten toevoer van water, voor het onderloopen van genoemden en andere Maaspolders deed vreezen. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg heeft den oud-reeder J. de Decker (thans te Antwerpen) schuldig ver klaard aan het opzettelijk vernielen van een bewijsstuk (scheeps journaal van den Fransen van de Putte) en hem veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting en f 50 boete Overleden den 16dr. JA. C. v. Heusdooud-hoog leeraar aan de hoogeschool te Groningen, oud 66 jaren. StAATS-LoTiRiJ. Trekking der 5®. klasse, 1'. week No. 13403 f 15000, No. 19806 f 10000, No. 15372/1500« No. 2506,2900, 9078, 10069, 10985, 17017 17876' 17928, 18101 en 20446 1000. De minister van financiën heeft het plan vastgesteld der 299«'« staatsloterij, welke zal bestaan uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 premiënen duurt van 20 Jan. tot 12 April 1879, terwijl de collecte geopend wordt van 23 Dec. tot 4 Jan. a. s. KoLONiëN. Suriname. De Gebroeders de Jong hebben den gouverneur een prachtigen beker, vervaardigd in de fabriek der heeren v. Kempen te Voorschoten aangeboden, welke in een opschrift vermeldt, dat de kolonie aan haren tegenwoordigen gouverneur hare goud industrie verschuldigd js. Met de booten der Compagnie Génér, Transatlantique is gedurende de eerste 10 maanden dezes jaars voor/347,045 aau goud uitgevoerdook langs anderen weg is veel naar Nederland verzonden. Atchin. De voornaamste hoofden der IX Moekim zijn met de imams en honderden uitgewekenen teruggekeerd en hebben zich onderworpen hetgeen ook door het hoofd der III Moekim gedaan is. De voornaamste hoofden der XXVI Moekim bieden eveneens hunne onderwerping aauover de voorwaarden wordt nog onderhandeld. Panglima Polim en Toeankoe Haschim maken echter toebereidselen om den oorlog voort te zetten. Yoor verre kunstlievende leden van Concordia op Maandag-avond in de zaal van den heer Stcitzar tegenwoor dig warenzullen zenaar wij geloovenzich niet hebben beklaagd een paar uren aldaar te hebben doorgebracht met het aanhooren der verschillende nummers van het programma. Was het inderdaad een stout denkbeeld, de vijfde Sympho nic van L. v. Beethoven op het repertoire te brengende uitvoering overtrof zeker (de krachten in aanmerking geno men) de verwachting van velen. Liet nummer 2a Am Meer en b. Stdndchenliederen van Schuberteenigszins te wen- schen over, het overige gedeelte van het programma werd wederom zoo goed gespeelddat men het gezelschap gaarne deze gebreken zal vergeven. Vooral nummer ia. Ein Traum van Haydn en b. Nocturne van Chopin, strijkkwartet en solo voor vioolwerden uitstekend voorgedragengetuige de herhaalde toejuiching den executanten, voornamelijk den heer Otto, ten deel gevallen. Is het bestuur niet altijd bij machte vreemde solisten te ennageerende uitvoering van Maandag avond levert naar onze bescheiden meening het bewijsdat het gezelschap inderdaad in eigen boezem krachten genoeg bezit om voor een enkelen avond den waarlijk kunsllievenden leden een keurig muzikaal genot te doen smaken. Gaat Concordia voort om door volhardende studie de klassieken zoo te vertolken als deze vijfde Symphoniewij gelooven dat dit gezelschap eene schoone toekomst te geruoet gaat en wij wenschen dan ook van harte dat het edel streven van Concordia de sympathie van allendie de kunst lief hebben moge ten deel vallen. Is het te verwonderen, dat, bij den thans zoo hoogen wa terstand in den polder de Schermeer, in menig hoofd plan nen broeien tot verwezenlijking van den door zoo vele ingezetenen gekoesterden wensch, n l. bemaling door stoom. Ieder toch zal moeten erkennen dat onze oude vijand ons dit jaar weêr onnoemelijk veel schade zal berokkenenhet welk ongetwijfeld geen plaats zou hebbenwanneer onze polder door voldoende stoommachines van het overtollige water had kunnen worden ontlast. Het is om deze reden, dat een leek de vrijheid neemt, in een publiek blad enkele plannen door hem ontworpen ter kenmsse van Scherraeer's belastingschuldigen te brengen, met het vriendelijk verzoek aan hen, die denken beter te weten, ook hunne nasporingen publiek te makenopdat door wrijving van gedachten het voor ieder niet blind bevooroordeelden tegenstander van stoom moge blijken, dat de toekomst ook in de Schermeer, trots alle vervijzelingen van molens (hetwelk ons het bagatel van ettelijke tienduizenden heeft gekost en met welk resultaatf), zonder twijfel aan de stoom behoort. Die overtuiging drong zich met vernieuwde kracht aan den ondergeteekende op, toen hij onderstaand plan voor stoomgemalen in ruwe schets ontwierphet aan bevoegder hanuen overlatende de zaak en détails te onderzoeken. 4 Machines (eentrifugaalpompen) ieder 40,000 160,000 Buitengewone uitgaven, ieder 5000 20,000 180,000 Rente van een kapitaal, groot/180.000 it 4% °/0 f 8100 Aflossing in 36 jaren, jaarlijks dus f 5000 jaar lijksche verhooging5000 13100 Het getal hectaren bedraagt 4444 Verhooging f 3 p. h. 3 f 13332 welke verhooging dus voldoende zou zijn ter betaling van rente en aflossing, terwijl de jaarlijksche vermindering van rentebetaling kon dienen tot vermindering der verhoogde belasting. Bovendien zouden de jaarlijksche kosten van on derhoud enz. volgens schrijvers meening niet hooger komen dan die van de thans gebruikt wordende molens, welke, niettegenstaande onze innigen wensch naar windons tot heden in een moeras hebben laten verkeeren. Plan van onderhoud 4 Machines per jaar f 2000 Kolenverbruik f 3000 4 Machinisten 600 2 Stokers f 500 4 Kolenkruiers, 100 dagen a f 1,50 p. d. 150 Buitengewone uitgaven f 250 f 8000 12000 v 2400 - 2000 v 600 1000 726ÖÖÖ terwijl de molensten getale van 50 welke gemiddeld per jaar 525 ieder kosten, omstreeks hetzelfde bedrag der eischen: 50 maal 525 is 26,250. In de hoop dat weldra de handen aan den ploeg worden geslagen, waardoor we voor goed van den waterwolf zouden zijn veriost, en u, geachte redacteur, dank zeggende voor de welwillend afgestane ruimte in uw veelgelezen blad, ben en blijf ik, niettegenstaande alle tegenwerking, Een voorstander van stoom. De redactie heeft met het oog op het groote belang, hare ruimte niet geheel willen weigerenmaar meentom de reeds herhaaldelijk ook in dit bFad gevoerde discussiën over dit onderwerp, geene verdere polimiek te moeten opnemen tenzij iemand van de wederpartij zich geroepen mocht achten, om voor eens in korte woorden de gronden van het tegen- overge.-telde gevoelen te ontwikkelen. "-4 V/ M/ I

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 6