N«. 48. Tachtigste Jaargang. 1878. 2 SSJTtt Z MViMSM Te huur of te koop: ZONDAG 1 DECEMBEK. D«.0.«„.twmd.w»lenirSÏ^^ op I.terd.p „„,a 7 u,.«. Pn|. p» k""»1 "s p0" „talrijk. I00[| Officieel (Bebcelte kennis gevin g. Do PATENTEN, De Regeering en de Kunst nijverheid. ^tabs-Hieuw*. (aboerlenliëis. m DU1ÏJË BLOK hunne 13 jarige Echtwereeniging Verhoogd door K. Stuit met twee Renleniersh»ii®en, met Titinlfes, MAABSCHE int r Brieven /r«*co aan de Uitgevers naiw De Advertentiën tosten van 1-5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. By inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijblad, bevattende loekelijksche berichtenboekaankondigingen en advertentiën. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMA AH hrenet op grond van art, 1 der wet van 2;2 Mei 1815 (staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der g - meente, dat het suppletoir negenmaandsch kohier ™otde be- Sg op het Personeel. n°. 6, dienstjaar 1878,1879 op 26 Novemebr 1878 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland e^e=ut"lr^"k'a"^ op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belas tinken binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten die daarbij belang heeft word vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, tèn einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit nalatig heid zouden voortvloeijente voorkomen. Aitcmaar Het Hoofd van het Bestuur voornd den 27 Z 1878. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR hreneren ter kennis van de belanghebbenden jij dat het suppletoir kohier voor de belasting op de honden over de dienst van bet loopende jaar, d°°r hen °P J6 NIo vember il. voorloopig vastgesteld, gedurende 14 dagen, in te gaan hedenter lezing van de belanghebbenden is neder- gelegd oP de gemeent^secreiane.^ „„d, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 07 ainn 1R7R De Secretaris 27 Nov. 1878. NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. oo \'m. 1878 Ne Secretaris, 28 Nov. 18/». NUHOUT van dek VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 4 December 1878, des mid dags te 12 ure. Namens den Voorzitter van den Baad. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. aangevraagd in Augustus, September en October 1878 kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald van af Maandag 2 tot en met Zaturdag 14 December 1878, s mor- geus van 92 ure. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat op den 1 Nov j.l. een stapel kaas is bezorgd aan het adres van den heer de Jong te Hoorn, van welken stapel kaas tot nog toe de eigenaar onbekend is gebleven. Zii die daarop vermeenen recht te hebben, worden ver- zochfzich vóór 20 December e.k. aan zijn bureau aan te melden. Alkmaar, Ne Commissaris van Politie voornd-, 30 Nov. 1878. VAN BREMEN. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat, van Policie het navolgende voorhanden als: een notitieboektje, een kin derboortjeeen gouden oorbel, een sleutel, eenfluweelen porte- mornaieeen mand met jonge konijnen en een zak met aard- appelen. li. „Boven alles staat de noodzakelijkheid dezer scho len", zeide in 1863 de Minister, die de wet op het Middelbaar Onderwijs verdedigdeen hij bedoelde de burgerdag- èn avondscholen, „voornamelijk bestemd voor aanstaande ambachtslieden en landbouwers.' In elke gemeente van meer dan tien duizend zielen gebood de wetmoet ten minste ééne burgerdag- en avondschool worden opgericht, tenzij de bevolking zoover uiteen woontdat op bezoek van een bur gerschool weinig te rekenen zou zijn of in de behoefte op andere wijze wordt voorzien. Blijkt eindelijk dat door een burgeraro«c?school in de behoefte eener ge meente voldoende wordt voorzien, dan kan, doch telkens slechts voor een bepaalden tijd, ontheffing worden verleend van de verplichting tot oprichting eener burgerrfa^school. Zoo luidt het voorschritl der weten zoo gebiedend moest het luidenzeide de Minister, want de behoefte was dringend, Wij waren bij andere volken ten achter. Deze scholen mochten in geen geval achterwege blijven en ook niet wachten op besluitelooze raadplegingen van ge meentebesturen. „Zonder talmen, zonder lange over leggingen over de kosten" moesten zij worden op gericht. Nu schrijven wij 1878, en hoevele burger dagscholen bezitten wij Niet meer dan vijf. Vooi 41 gemeenten van meer dan 10,000 zielen is de wettelijke termijn voor de oprichting van een dagschoo: voorgeschreven reeds verstrekenmaar aan 36 daar van is om de eene of andere reden ontheffing van de verplichting tot oprichting verleend. Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Groningen en Leeuwarden zijn de eenige gemeenten waar een dagschool bestaal Die vijf scholen telden in December 1876 te zamen niet meer dan 330 leerlingen en van die 330 be hoorden er slechts 133 tot den ambachtsstand. De ouders van de overigen waren winkeliers, kooplieden, bouwkundigen ambtenaars kunstenaars militairen Wat wij voor twee jaren konden lezen in het CU5. c*u vvy wv, J verslag der commissie tot onderzoek van de werking der wetten op het Lager en Middelbaar Onderwijs, door de Maatsctappij tot Nut van 't Algemeen be noemd, is dus volkomen juist gebleven: „Men zegt niet te veelwanneer men beweertdat de burger dagscholen voor de opleiding van aanstaande am bachtslieden mislukt zijn." Behalve deze vijf burgerdagscholen bestaan er m ons land dertig burgeravondscholen met een geza menlijk bedrag (in December 1876) van 2443 leer lingen, die inderdaad voor het grootste gedeelte als aanstaande ambachtslieden kunnen beschouwd worden. Maar hoe weinig beteekent dit magere cijferin Amsterdam alleen moesten er zooveel zijn Aanstaande landbouwers worden op de avondscholen evenmin als op de dagscholen gevonden en al moge men nu ook al niet kunnen zeggendat de avondscholen voor de zonen der ambachtslieden geheel mislukt zijn, het doel dat den wetgever van 1863 voor oogen zweefde is zeker niet bereikt. Of het beter zal wor den? De tijd is voorbij dat wij deze hoop mochten voeden. „Het zal met deze scholen gaan als met veel in dit land", zei de Eegeering in 1863. „Een nieuwe instelling vindt niet aanstonds den bijval dien zii verdient. Maar eenige jaren oud, wordt langza merhand het besef van hare behoefte levendig, de ijver van hen die zich nog onthoudenwordt op gewekt door diegenen, die er met vrucht hunne op leiding gehad hebben, en zoo wordt hetgeen^in den beginne klein scheen, langzamerhand groot.In derdaad, zoo gaat het dikwijls. Door den tijd wordt de spruit een boom. Maar als er een aantal jaren zijn voorbijgegaan, zonder dat er van werkelijken wasdom blijkt, dan kan men er zeker van zijn, dat er iets hapert, dat de grond voor het gewas met geschikt is. ..tij Intusschen heeft reeds de ondervinding geleerd, welke planten voor dezen grond wel geschikt zijn en bij een goede verzorging tot een frisschen bloei kun nen geraken. Het zijn de scholen voor aanstaande ambachtslieden die niet zijn geregeld vo gens de Wet op het Middelbaar Onderwijs: de ambachtsscholen en teekenscholen. Daar behoeft men geen kunstmiddelen om leerlingen te trekken, daar wordt het onderwijs ;ezocht, daar is belangstelling. Als voorbeeld kunnen de Rotterdamsche ambachtsschool met 235, en de Rotterdamsche Akademie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen met 1108 leerlingen ge noemd worden. Omtrent beide inrichtingen herhaalt elk nieuw regeeringsverslag de gunstige berichten van het vorige jaar. De uitkomsten worden met recht in de eigen verslagen der inrichtingen verblijdend ge noemd. Wat de ambachtsschool betreft, zij stelt zich niet ten doel volslagen ambachtslieden te vormen en daardoor de werkplaatsen te vervangenzij wil de inleiding tot de werkplaats zijn. Terwijl ook hier aanvankelijk het vooroordeel zich deed gelden is a - leno-s ingenomenheid er voor in de plaats gekomen. De°feiten vielen met te loochenen. De leerlingen oer amhachtssehool streefden in de werkplaats de andere leerjongens spoedig voorbij. Degelijke, praktische mannen, die zich vroeger geen goede vruchten van praktisch onderwijs in een school konden voorstellen, hebben die vruchten met eigen oogen gezien en zijn bekeerd. Ook de industrieschool en de ambachtsschoo. van de Maatschappij voor den werkenden stand en de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amster dam, met 120, 124 en i70 leerlingen, verkeeren in bloeienden toestand. Van de Akademie van Beel dende Kunsten te 's Gravenhage, met 331 leerlin gen kon met recht gezegd worden wat in haar ver slag van 1876 te lezen staat, dat er de toekomstige werkman in staat wordt gesteld om zijn vak behoor lijk te leeren uitoefenen zijn smaak er wordt ge vormd en zijn gevoel voor het schoone er wordt op gewekt. Te Arnhem bloeit een ambachtschool met 110 leerlingen en kan de teekenschool van het ge- uootschap Kunst en Oefeningmet 306 leerlingen aan alle aanvragen om plaatsing niet voldoen. De Koninklijke School voor Nuttige en Beeldende Kun sten te 's Hertogenbosch telt 292 leerlingenen menige andere kleinere gemeente bezit een bloeiende teekenschool. De ervaring heeft alzoo de richting aangewezen waarin voor de burgerdag- en avondscholen verbete ring moet worden gezocht, en vrij algemeen ismen overtuigd, dat zij in die richting is te vinden. Eoo lezen wij in het regeeringsverslag van den staat van het onderwijs over 18761877 van een nieuwe re reling der burgeravondschool te Amsterdam„De hoofdstrekking van de reorganisatie was om het zuiver theoretisch onderwijs tot het hoogst noodige te beperken en aan het teekenonderwijs zooveel mo gelijk uitbreiding te geven." Te Leeuwarden wa ren plannen gemaakt om de burgerdagschool door een ambachtsschool te vervangen. Het blijkt duidelijk dat het met zuiver theoretisch onderwijs met gaat. De praktijk moet er mee vereenigd worden. De aan- i staande ambachtsman moet zien en handelenen zoo leeren deuken en begrijpen. Yoor het leeren van lessen of het stilzittend volgen van een betoog is hij niet geschikt. Het boeit zijn geest niet, het wekt hem niet op het houdt hem niet wakker, vooral met 's avonds na zijn dageljjksche bezigheid in de werk plaats of in de open lucht. Dat de leerlingen der burgeravondscholen in vele vakken onderwezen wor den door de leeraren der lioogere burgerscholen, heelt ongetwijfeld mede ongunstig gewerkt. Deze onder wijzers zijn te veel gewoon aan leerlingen van meer dere ontwikkeling. Niet ieder heeft de gave om zich voor personen van zeer verschillende ontwikke ling op duidelijke en tevens boeiende wijze uit te drukken. Naast de ambachtsschool behoort de teekenschool I een breede plaats in te nemen. Aan geschikte tee kenonderwijzersaan een museum van kunstnijver heid, waar niet alleen voorbeelden en modellen worden verzameld, maar van waar zij tevens wor den rondgezonden door ons geheele landaan een geheele nieuwe inrichting van ons teekenonderwijs hebben wij dringende behoefte De smaak van den werkman moet gevormdzijn schoonheidszin opge wekt worden. De sommen die de Eegeering tot dit doel op de begrootmg uittrekt zijn aan een kunst gewijd die wel degelijk regeeriugszaak is want zy raakt on e nijverheid. En ai mogen die uitgaven ook vrij wat meer bedragen dan onze vijf burgerdagscholen en onze dertig burgeravondscholen ons kosten, de aan staande ambachtsman heeft wel aanspraak op iets meer, op iets anders zij het ook iets duurders dan hetgeen de wet op het middelbaar onderwijs hem beloofdedoch niet heeft kunnen geven. Uitgaven voor dat doel zijn geen uitgaven van weelde. ST. N1CÖLAAS- en KERSTFEEST te PARIJS. De Groote Magazijnen van den Printemps hebben de eer ter kennis hunner clientele te brengen dat de geïllustreerde catalogus der artikelen voor het St. Nieolaasleest onlang 6 Deze catalogus, die niet minder dan 48 bladz. met «Pgave van speelgoed, byouterie, marokijn- en Parysche wtikelen bevatzal gratis en franco gezonden worden aan een ieder die hem aanvraagt aan de Groote Magazijnen van den Prin temps 70, Boulevard Haussmann, Paris. De minister van waterstaathandel en nijverheid heeft bepaalddat de standplaats van het ykkantoor van den ijkkring Haarlem met i". Februari 1879 wordt gevestigd te Alkmaar. De luit. ter zee 2'. kl. J. P. Lubbe Bakker wordt mei 1 Dep. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De beide verkiezingen voor den gemeenteraad hebben den volgenden uitslag gehad a. ingeleverd 518 biljetten, waarvan 3 van onwaarde; ver kozen de heer mr. A. P. de Langemet 340 st.; voorts bekwamen de heeren J. M. de Sonnavil'e 108 A. Prins 21 H P. v. d. Tak 13, W. Helling 13, U Kat 6 en 6 andere personen te zamen 14 stemmen. b. ingeleverd 520 biljettenwaarvan 6 van onwaardeher stemming tusschen de heeren W. Helling, die 200, en H. P. v. d. Takdie 90 st. bekwamvoorts zijn uitge bracht op de heeren D. Kat 79, P. v. Leeutcenbl, A. Prins 41, J.M. de Sonnaville 19, nir. A. P. de Lange 18 en op 5 andere personen te zamen 10 stemmen. Er zijn onge veer 900 kiezers. Het beroemde schilderstuk van Géricault in den Louvre en de reproductiën daarvan hebben aan de schipbreuk der Medusa eene vermaardheid gegeven, welke die van andere even groote of nog grootere zeerampen overtreft en nog thans eene volle schouwburgzaal lokt om van het drama ge tuige te zijn, waarin üesnoyer gepoogd heeft op zijne wijze deze schipbreuk te vereeuwigen en aanschouwelijk te maken. De tooneelkunst heeft bij zijne poging zeker niet gewonnen, of het moest, zijn t,er oplossing der vraag, hoever men het met het decoratief brengen kan. In dit opzicht mogen wij, als wij het, eerste bedrijf uitzonderenover de opvoering op Donderdag tevreden zijn: het ter uitvaart gereed liggende schip en het tooneel op het dek waren zeer goed en het daarop voorvallende werd bovendien flink en onder levendigen bijval vertoond; ook de slotscène, het vlot, mocht de uit gebreidheid van het tooneel in aanmerking genomen vol doende geacht worden, mits men Géricaults schilderij vergat, 't Was misschien 25 jaren geleden sinds „de Schipbreuk hier het laatst was opgevoerdover 25 jaren zullen er wel licht weder genoeg nieuwsgierigen zijn om eene herhaling te wagen. Mej. Johanna Becker, de dochter van den leider van het florentijner kwartier, pianiste, mej. Cornelia Travers, sop aan zangeres uit Mannheimen de heer Fr. üilvert vroeger violoncellist van genoemd kwartet, kamer-virtuoos van den Hertog van Saksen-Meiningendie thans eene kunslreis door Nederland maken en eerlang weder naar het buitenland terugkeeren, zullen zich, hij voldoende deelneming, op Maandag9 December, in Uiligentia doen hooren. Het beroemde florentijner kwartet heeft bier een goeden klank achtergelaten en zoowel het vroeger medelid daarvan als de naamdraagster en leerlinge van den directeur zullen wel geene aanbeveling behoeven. Mej. Travers is volgens de Allg. deuCche Musikzeitung eene in zeer goede school ontwikkelde zangeresdie ,,italienische KehUertigkeit nut deutscher Innigkeit vereinigt", en, volgens eene ander blad, met haar sympatiekwelluidend stemorgaan der technische moeilijkheden met glans overwint. Komt het, concert dezer musici ook wat kort vóór dat van de heeren Hofmeester c.s., de liefhebbers mogen zich de gunstige gelegenheid om wat schoons te hooren ten nutte maken. Xn de vergadering van de afd. Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden 25 November, is bij acclamatie besloten, in den loop van het volgende jaar te Alkmaar eene afdeelings-tentoonstelling te houden, lot. be stuurslid werd gekozen in de plaats van wijlen den heer SC. Coster, de heer P. Kramer. burgerlijke stand ONDERTROUWD. 28 Nov. Christoffel Pieket Weeserik, wedr. van Lysbeth Storm, en Trijntje Otte. Joachim Kite, te Alkmaar, en Judith Roos, te Amsterdam. Uermannus Cornelis Geurdes en Trijntje Sitter, beiden te Amsterdam laatstgenoemde onlangs alhier. GETROUWD. o - 7 j, j. 24 Nov. Franciscus fredricus de Munk en Sara Maria Looacn. Aliedius Willem van der Poort en Anna Maria van de p0i, Paulus van Berkumwedr. van Alida Hermina Helena Kramer en üieuwertje Hemmekler. 28 Jan Rens Schelhaas, wedr. van Jacoba Bos, en Catha- rina Jacoba Henningwed. van Eredrik Hendrik Benraadt. GEBOREN. t T 22 Nov. Theodoras Jacobus, Z van Joannes Jacobus Bruno en Anna Maria Krijger. 23 Cornelia GeertruidaD. van Georg Scale en Grietje Kater. 25 Wilhelmina, D van Gijsbertus Baas en Elisabeth Ooijevaar. Adrianavan Johannes Banningen Adriana Metman. 28 v Cornelia Geertruida, D. van Cornelis Morsch en Grietje Baart. Anlje, D. van Dirk Ven en Guurtje M-uijs. Hendricus Johannes, Z. van Johannes Meijer en Petrouella Johanna Roos. OVERLEDEN. 22 Nov. Anlje Fraaimanwed. van Jacobus Jacobse, 70 J. 23 s Wolf, Z. van Salomon Izaiik Grootkerk en Geesje Hocpelmanbijna 8 m. 29 e Anna Catharina Elisabeth Keusswed. Johannes Gerardus Kreinschulten 82 j. Dinsdag, 3 December a.s., hopen onze ge- liefde Ouders J Jb. PORTUIN y=45 etl 1 tc vieren. Hunne dankbare kinderen. Receptie Dinsdag, 3 Dec. Ondertrouwd WILLEM EZERMAN, van Arnhem, en ALE1DA JOHANNA STOLP. Receptie 8 December. Eenige kennisgeving. Zutphen 29 November 1878. Getrouwd A. W. VAN DER VOORT en A M VAN DE POL, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk onder, vonden. Op den 27 November 1878 is te 's Gravenhage overleden Mevrouw D. HORCH- SCHENBACH. Eenige kenuisgeving, Op den 22len November overleed na een lang durig doch geduldig lijden en meermalen met de genademiddelen onzer Moederde H Kerk gesterkt, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder de Wed. J JACOBSE geboren Frayman in den ouder dom van 70 jaren diep betreurd door hare kinde ren behuwd- en kleinkinderen. Lit aller naam, Alkmaar, 0. M. JACOBSE, 22 Nov. 1878. Wed P- Groen. Strekkende deze tot eenige en algemeeue ken nisgeving. Op den 22He" dezer overleed te Menslage (Prui sen) onze geliefde Vader JOH ANN HERMANN TECKER, in den ouderdom van ruim 76 jaren. Alkmaar, Hit aller naam 30 Nov. '78. D. TECKER. Eenige Keunisgeving. Heden behaagde het den Heer om tot zich te nemen onze geliefde Moeder TRIJN'IJE DINGE- NUM, weduwe van C. J BOOY, in den ouderdom van 63 jaren, na eene korte ongesteldheid van slechts negen dagen. Het is een onvergetelijke slag, maar wij zwijgen in Gods ondoorgrondeïijken wil. St. PancrasG. BOOY Cz. 25 Nov. 1878. N. BOOY Cd. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 27 Nov. Door den Notaris J. G. A. VERHOEEF. 1. Winkelhuis, N.z. Dijk, C, 646. Str. P. Nol f 2. Woonhuis, Z.z. Achterweg, C, 583. Str. H. Wit 3 Dito, N z. Spanjaardsiraat, C, 610. Str. P. Nol 4. Dito, aldaar, 609. Str. C. Bijpost (Afslag 4 Dec.) 28 Nov. 1. Winkelhuis W.z. Heerenstraat., C 636. Str. P- Bruin Verhoogd door P. T. Portegies met 2. Pakhuis, O.z. St. Jacobstraat, C 176. Str. P. Brum Voor de vele bewijzen van deelnemingzoowel gedurende de ziekte als bij het overlijden van den Heer S. C COSTER ondervonden betuigen zijne weduwe en familiebetrekkingen hartelijken dank. Alkmaar, 29 Nov. 1878. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van Vrouwe CHRIS TINA MARIA DE WIJS, M eduwe ür. W J. 1MMINK, betuigen hare kinderen en haar broeder hun dank Alkmaar, 30 November 1878. 4020,— 1925, 700, 815, f 1260,— 750,— V 730,— f 160.-— De ondergeteekende op den 23 November j.l. de herinnering gevierd hebbende van zijne vijftig jarige ambtsbediening van Burgemeester over ver schillende gemeenten, heeft, bij die gelegenheid, van de leden der gemeentebesturen, de ingezetenen en vele vrienden en kennissen de meestmogelijke belangstelling ondervondenhetwelk hij zeer op prijs stelt. Hij brengt deswegens aan allen zijnen welmeenenden dank met verzoek, deze algemeene ook als bijzondere dankbetuiging te willen aannemen. Egmond-binnen S. C. S. HOLLAND. 26 November 1878. De ondergeteekende betuigt zijnen dank voor de ondervonden bewijzen van belangstelling. Alkmaar, 30 Nov. 78. A P. DE LANGE. voor weinige jaren nieuw gebouwdvoorzien van wel- en regenwater en verdere gemakkken, gelegen buiten de Kennemerpoort Eén direct te aanvaarden en één met Me.i 1879 Te bevragen bij den eigenaar M GROENEVELD, Schoutenstraat.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1