i S""^ V No. 50. Tachtigste Jaargang. Zeevaartkundig onderwijs. f 1878. ZONDAG 15 DECEMBEli. idergc- ©ffictcel (Scbcclte. Het bouwen van eene school en onderwijzers-woning met Raadhuis te Schermerhorn. Nationale llilitie. «l&lckclt iKöcïic Berichten Rtinnenlnnd. Jugcsou&ctt Stukken. 'i 1 L k Jl A A II S (III E COURANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal t 0,0a, franco per post f O,»», afzonderlijke nommers 41 Cents. Sneven franco aan de Uitgevers HERM«. COSTER ZOON. t V De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor da plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behooren twee bijbladen. PROVINCIE NOORD HOLLAND. AANBESTEDINGl. Op Maandag, den -23 Dece.nber 1878, des namiddags te halt drie urenzalonder nadere goedkeuring aan het lo caal /an het provinciaal bestuur te Haarlemnamens en voor rekening van het bestuur der Itierna te noemen gemeente worden overgegaan tot de aanbesteding van De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving ingevolge art. 21 van het bestek. Het bestek en de teekening zijn tegen betaling van één guldente verkrijgen aan het locaal van het provinciaal bestuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche paspoorten, gevestigd in het raadliuis te Amsterdamen aan de gemeente-secretarie van Schermerhorn. Gegadigden woiden er aan herinnerd, dat de biljetten van inschrijving uiterlijk vóór drie uren des namiddags van den dag, die de besteding voorat gaat in de bus moeten gestoken zijn zoo als urt. 68 111 der alqemeene. voorschri'ten bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den heer W. h du Croix, Architect te Alkmaar. De aanwijzing in loco zal geschieden op Frijdag vóór de besteding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe- belasting, dienst 1878, op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en gedurende i4 dagen na heden, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Ik et houders voornoemd, Alkmaar, A. M AOL AI NE PONT. 10 Dec. 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 19 der wet van i9 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72). Roepen bij deze op Alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januarij 1879 hun negentiende jaar zijn ingetreden (mitsdien alle mannelijke geborenen van I860), om zich ingevolge art. 15 en 20 der aangehaalde wet, in de maand Januarij 1879 in het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen inschrijven. De inschrijving geschiedt in een der vertrekken van het raadhuis alhier, op Vrijdag3, üingsdag 7, krijdag lu, Disgsdag 1-1 en Vrijdag 17 Januarij 1879, des avonds van 5 lol 7 ure. De verpligting tot het doen der aangifte berust op den militiep'dgtige zeivenbij ongesteldheid, afwezigheid ofont stentenis op zijn vader; is deze overleden, op de moeder, en, zijn beide overleden, op den voogd. Burge eester en Wethouders maken, tot regt verstand van het voorgaande, de ingezetenen opmerkzaam op de vol gende bij genoemde wet gemaakte bepalingenals Foor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij wiens vader, of is dezp overledenwiens moeder, of zijn beide overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet, van 28 Julij 1850 (Staatsbl. n°. 11); 2°. hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januarij 1879 binnen Nederland verblijf hield; 3°. hij wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezetenmits bij binnen het Rijk verblijf houde. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling beboorende tol een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligt.e krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstpligtigbeid bet beginsel van wederkee- rigbeid is aangenomen. De inschrijving geschiedt: 1". van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd isin de gemeente waar bij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander, dieter zake van 's lands dienst, in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond beeft. Foor de Militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een in gezeten die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zyn voogd ingezeten 3». de zoon van een Nederlander, dieter zake van 's lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen henwien dit mogt aangaan uit, zoo moge lijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januarij te wachten, terwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter inschrij ving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en O et houders voornoemd. Alkmaar, A. MACLA1NE PUNT. 14 Dec. 1878. De Secretaris NUHUUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 18 December 1378, des mid dags te 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. P U L 1 C 1 E. Ter terugbekoning is aan liet Commissariaat van Policie 'het navolgende voorhanden alseene zakdoektwee planken, eene bonte kraageen zakje met eenig grid, eene knop van eene parapluieeen moirée boezelaar, een lederen sigarenkokereen sleutel, een halster van een paard, eene kindermol, eene porte- monr.aie, eene duimstokeen mandje met een paneen goua oor belletje eene ring met sleutels, een bezem en eene stede. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de le. helft der maand Nov. 1878. Van Gelder (2 stuks), M. H. GrandsjeanL. van Ame- rongenJ. Drosde Amsterdam; A Kuenen Arnhem; M. Oblee, J. Moeys, Broek op LangediikK. Gorter, Nieuwe- diepv-au GoldsmitRotterdamElisabeth Kussen (niet vermeld). In het verslag der commissie uit de Tweede Kamer voor het onderzoek omtrent den toestand van de Nederlandsche koopvaardijvloot, uitgebracht den i7 Maart 1875, wordt, zooals bekend is, die toe stand te recht als vrij ongunstig voorgesteld. Ook het oordeel omtrent de bemanning is niet in haar voordeelvoor zooveel het althans de matro ;en be- trelt. Ten aanzien van de hoogere rangen wordt echter een gunstiger getuigenis afgelegd. Van de kapiteins heet hetdat onder hen veel personen wordtjn aangetroffen, die niet voor hunne taak zijn opgewassen vooral op de kleine schepen waarvan de kapitein voor een groot,er ot kleiner deel eigenaar is, maar dat de groote meerderheid kundige zeelieden zyn, dat hun gedrag in den regel lofwaardig is, en misbi uik van sterken drank bij hen minder dan on der sommige andere zeevarende natiën, b v. de Eu- gelschen wordt aangetroffen maar dat algemeene ontwikkelingvooral handelskennisin den regel bij hen wordt gemist. Daardoor, zegt de commissie staat de Nederlandsche handelsvloot bij die van andere natiën achter. „Op de groote vaart gewoon geraakt" leest men in haar verslag „om naar Java en terug te varen en om wanneer zij het schip in indië uadden gebracht, soms langen tijd achtereen aan den wal te blijven en daar af te wachten wanneer het achip weder voor vertrek gereed zou wezen misten onze oudere gezagvoerders, ervaren zeelieden als zij waren, in den regel die handelskennis en dien door tastenden ijver, welke noodig zyn om in vreemde ha vens te midden van allerhande mededinging voor- deehge vrachten af te sluiten. De weelderige inrichting der schepen de zonder eenige moeite verkregen be vrachting der Handelmaatschappij het gemis van eiken prikkel tot spoed en krachtsinspanning gaven aan deze gezagvoerders veeleer een gemakzucht, die hen tegen elk bezwaar deed opzien en eischeu deed steilen, welke vreemden niet kennen. De stuurlieden verkregen op de beurtvaart naar Java ook geene meerdere ontwikkeling. De waarde der examens welke in den iateren tijd van hen gevorderd werden en die op zich zelve gunstigen invloed uitoefenden werd door de uiteenloopeude eischeu der onderscheidene coinmissiën verminderd. Wie voor het zwaaruere ge struikeld wastrachtte een volgende maal voor een meer gemakkelijke commissie te slagen. De examens brachten daarenboven jongere stuurlieden op de vlootdie wel eenige theoretische kennis hadden verzameld maar met altijd voldoende zeemauschap oezateu om hunnen post goed waar te nemen Op de kleine vloot was het niet veel beter gesteld, Daai waren de gezagvoerders op een groot aantal schepen geheel of ten deele eigenaars van hunuen bodem eu door het kapitaal, dat in hun schip stak, maar niet door zeemanschap of handeiservaring gerechti d, noch door ijver geschikt om er het gezag in handen te hebben. Dubuel uadeelig was het, daar juist hier de invloed van den kapitein op het welslagen der reedery veel grooter was dan op de groote vaart." „Bij de regeling van het middelbaar onderwijs" lezen wij op een andere plaats in het verslag „ble ven het zeevaartkundig onderwijs en de handelsscholen ter zijde liggen. Van staatswege werd sedert niets gedaan om een voldoende opleiding van zeevolk machinistenofficieren en gezagvoerders op onze koopvaardijvloot te verzekeren." Er wordt op gewe zen dat de uit bijzondere iondsen opgerichte en in stand gehouden kweekscholen voor de zeevaartde cursussen in de zeemanshuizen en de gemeentelijke lessen in eenige koopstedende eenige inrichtingen hier te lande zijn tot opleiding van scheepsoificieren, en daarop vervolgt de commissie aldus: „Door toe kenning van subsidiën uit de schatkist heeft de 8taai leeds zijnen plicht erkend jegens hen, die tot het vol brengen van hun aandeel in den maatschappelijkeu ar beid dit onderwijs behoeven. Het is noodig dat hij eeu siap verder gaat en den omvang van het zeevaartkundig onderwijs, de eischeu waaraan scholen en onderwijzers beantwoorden moeten, vaststelt, tot de inrichting en instandhouding van goeds scholen in voldoend aantal, waar het noodig is, zelf handelend optreedt. Voor de machinisten moeten naast, dit zeevaartkundig on derwijs inrichtingen tot theoretische en praktische opleiding in het leven geroepen worden. Voor de stuurlieden en kapiteins onzer nieuwe vloot zal het ouderwys in de werktuigkunde en vooral ook dat in algemeene handelskennis en de beginselen van enkele vreemde talen aan het zeevaartkundig gedeelte van den cursus moeten verbonden worden. Daarbij zal voor ben die zich aan de vaart op groote afstanden, en voor hen die zich op de kustvaart willen toeleg gen, de gelegenheid moeten geopend zijn, om de verschillende vorming te ontvangen, welke zij elk 111 hunnen werkkring behoeven." Aait één der wenken van dit in zoo menig opzicht Ueiaiigryk verslag is door de Regeering gevolg gege ven Er is een reglement voor de examens tot ver kryging van eeu diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen vastgesteld ten gevolge waar van jaarlijks in sommige gemeenten door den Mi nister van Binnenlauosche Zaken aan te wijzen diplo ma's verkregen kunnen woruen vooreersten, tweeden en derden stuurman voor de groote vaart en voor eersten en tweeden stuurman voor de kleine vaart tei wyl bij de examens tevens gelegenheid wordt ge geven om bewijzen te leveren van bekwaamheid in (1) Iu 1875 bestonden reeds sedert 20 jaren in de voornaamste havenplaatsen commission tot het exatuineereu van varenslieden die na weigelukt examen diploma's uitreikten voor eerstentwee den en derden stuurman op de groote en op de kleine vaart. Een algemeene regeling dezer examens bestond toen echter nog met. Die is lot stand gekomen bij koniuklyk be.luit vau 5 Mei 1877, Staatsblad No. 98. Niemand is echter verplicht dit examen af te leggen eu elke reedery is vrjj in tiaar keuze vau eeu geexami- neerdeg of niet geëxamiaewden stuurman, het schrijven en spreken der Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal en van kennis van het stoomwerk tuig en het manoeuvreeren met stoomschepen. Een regeling van het zeevaartkundig onderwijs van regee- ringswege is echter tot nog toe achterwege gebleven De gelegenheden om dat onderwijs te genieten zijn volgens het laatste verslag van den toestand van het middelbaar onderwijs de volgende Een zeevaartkundige school te Rotterdam een kweekschool voor zeevaart en een zeevaartkundige school in het zeemanshuis te Amsterdam ,"eene af- deeling zeevaart van de Akademie Minerva te Gro ningen en zeevaartkundige scholen te Helder Veendam, Terschelling, Vlieland, Harlingen, Schier monnikoog en Delfzijlwaarvan de laatste vijf een subsidie van 500 a f 650 van den Staat genieten Aan het zeevaartkundig onderwijs besteedt de Staat alzoo 2750 'sjaars. En toch zijn wij een zeeva rende natie! Daarenboven is onlangs te Amster dam een kweekschool voor machinisten opgericht waarvan de kosten uit de bydragen van particulieren, gesteund door het rijk, de provincie en de gemeente, worden bestreden en die bestemd is voor de op leiding van machinisten bij de binnenlandsche stoom vaart, de stoomgemalen, de spoorwegen, de groote stoomvaart, de gouvernementsmarine in de koloniën en de groote werkplaatsen. Deze school voorziet inderdaad in een behoefte. Dat echter bij de be handeling der staatsbegrooting voor het volgende jaar bij de Regeering is aangedrongen op meerdere hulp voor het zeevaartkundig onderwijs en op de oprichting, zoo noodig, van rijksscholen, zal niemand verwonderen, die weet dat op de bovengenoemde scholen niet zelden een enkele onderwijzer met de opleiding van een zestigtal leerlingen in verschil lende vakken is belast, en de weinige gelden, waar over beschikt kan worden niet veroorlooveu zich meer voldoend onderwijzend personeel, of wel de noodige hulpmiddelen aan te schaffen. Op het ant woord der Regeering, dat wettelijke regeling van dit onderwijs daaraan moet voorafgaan, valt echtei niets aan te merken. Laat ons slechts hopendal die regeling niet te lang uitblijve. De prins v. Wied is den 6 Dec. in den Haag teruggekeerd. Prinses Marianne is den 9 naar Wiesbaden vertrokken. Staten-Generaal. Bij de 2'. Kamer zijn ingekomen: een wetsontwerp tot, herziening der wet, van 6 Maart 1818, hou dende strafbepalingen tegen de overtreding der maatregelen van inwendig bestuur eeu gewijzied wetsontwerp tot ont eigening voor den spoorweg Leeuwarden —Stavoren over eenkomstig den wensch der Kamer met eene ombuiging langs Bolsward. Den 1U is een adres van gelukwensching aan den Koning, wegens zijn voorgenomen huwelijk, eenparig door de 2°. Kamer aangenomen. De Kamer heeft de behandeling der staatsbegrooting voort gezet. Den 7 is aangenomen hoofdstuk IV. Justitie, met 49 tegen 4 st. De miuister beaamde de wenschelijkheid eener wet tegen dierenmishandeling. Den 13 is hoofdstuk V, Binnenl. Z-iken, goedgekeurd met 70 tegen 5 st. Daarop was aangenomen met 56 teg°n 2i st. een ai endement van den heer Wintgen*, om f 100,000, bestemd tot aankoop en inrichting van e n huis voor 's Ko- niugs commissaris te Leeuwarden, te schrappenmet 41 tegen 28 st. een van den heer de Beaufortom f 6000 uit te trekken voor het 78 leerlingen tellende gymnasium te Doetinoheiu. De minister verklaarde de nieuwe wet op het lager onderwijs te zullen invoeren met 1 Jan 1880, en de commissie van Rijks-adviseurs te zullen opheffen. Een amen dement van den heer Lenting om de betrokken post voor memorie uit te trekken, t,en einde den minister gelegenheid te geven de commissie te reorganiseeren, werd met, 41 tegen 33 st. verworpen. Een amendement van den heer de Jong om de post „onderhoud van historische gedenkteekenen" met t 84,650 te verminderen ten einde de regeering de subsi diën bij afzonderlijke wet, te doen voordragen, werd met 46 tegen 25 st. aangenomen. Een amendement, van denzelfde om de post tot uitbreiding der 120 leerlingen tellende Rijks landbouwschool 130,000 over 2 jaren) te vermindereu met 32h00, opdat de Kamer zich beter omtrent deze uit breiding zou kunnen infor eeren, werd met 42 tegen 33 st. afgewezen. De le Kamer heeft den 9 hare werkzaamheden hervat en den 12 met alg. st. een adres van gelukwensching aan den Koning en verschillende wetsontwerpen, tot verhooging van hoofdstukken der begrooting van 1877, tot vaststelling van de begrootingen der Rijks-gestichten Ommersohaus en Veen- huizen en der Lands drukkerij, tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen, enz., aangenomen. Benoemingen. De Koning heelt benoemd tot, hoogheem raden van den Hondsbosschevan wege Waterland jr. mr. D. vAkerlakenvan wege Dninkavel JBrasser Jz., tot boc'dingeland van Westfriesland, van wege de Schager- en Niedorper-koggen P. Meurs, tot hoofding.-plaatsverv. K. Bree- baart en P. v. d. Oordt. Spoorwegen. De heeren G. Fas Visser, te Doorn, en W.J. Visserte Utrecht, hebben vergunning gevraagd voor den aanleg van een stoom-tra ,way tusschen Utrecht e„ Vreeswijk. De gemeenteraad van Leiden heeft thans besloten aan de heeren trans Sp Co. te 's Graveuliageop de vroegere voor waardenwaaronder eene premie van f 2o00 voor de ge meente concessie te verleenen voor een tramway. Onderwijs. Aan de universiteit te Amsterdam zijn thans 357 studenten, waarvan 183 aanstaande militaire geneeskun digen en 102 bijwoners van enkele lessen. Den 5 is te Utrecht, in eene talrijk bezochte vergadering van gereformeerde predikanten en ouderlingen uit de ver schillende deelen des landsde „Vereeniging voor hooger ouderwijs op gereformeerden grondslag" feitelijk tot stand gekomen. Kerkelijke Zaken. De heer J. A. Schultzpredikant bij de herv. gemeente te Uitgeestheelt het beroep naar Krommenie aangenomen. De Rijks adviseurs voor de monumenten van gescliie- nis en kunstovertuigd van het groote belangdat, zooda nige commissie in stand blijve en hunnerzijds uit deu weg willende ruimen het bezwaar, dat volgens de memorie van beantwoording de aanvulling hunner commissie schijnt op te leveren, hebben besloten, den minister t,e kennen te geven, bereid te zijn hun mandaat te zijner beschikking te stellen indien de minister mocht meenen dat daardpor de moeilijk heid der aanvulling zou ophouden te bestaan. Bestuurders van het Kon. Oudheidkundig Genootschap te Amsterdam hebben een adres aan de 2e. Kamer ingediend waarbij het behoud der commissie vau Rijks-adviseurs des noods gereorganiseerd verzocht en hare ontbinding eene ware ramp voor de kunst in ons vaderland genoemd wordt. Te Rotterdam is eene vereeniging voor sreschiedenis en kunst opgerichtdie zich ten doel stelt te Rotterdam den kunstzin in het algemeen te bevorderen en te voorkomen, dat kunstvoortbrengselen van vroeger tijd uit Rotterdam op- aekoebt- en weggevoerd worden. Te Midwoud is eene boerderij van 22 bunders verkocht voor f 99,326,25. Aanbestedingen. Den 5, te Velseu, de ver- en bijbouw van bet, hotel garni Duinlustaan de Jangijzenvaartaan H. O. üorlaste Amsterdamvoor f 23.560. Den 7, door B. en W. van Lekkerkerk het bouwen van een post- en telegraafkantoor, tevens raad.iuis, minsteinschr. Qebr. Stuiver, voor 14,480. De minister van oorlog heeft aan N. v. liaaren, te S. Anna, bij Nijmegen, toegewezen de 3 malen bestede verbetering der werken bij Houswijk hoewel diens laatste inschrijving de raming nog met t 33,390 te boven ging. Den 9 aan het departement van koloniën het vervaardi gen ineenzetten enz. van den metalen bovrnbouw van 109 bruggen, ten behoeve der staatsspoorwegen op Java, minste insckr. de naamlooze vennootschap voor hoogovens enz. te Sclesstn (Belgie), voor 1 204,190. Te Winterswijk, het maken van de spoorbaan van de pruisische grenzen tot Dorsten minste inschr. C. Naruhn 8p Zimmermam, te Swine- munde, voor f 234,000. Den 12, door het prov. bestuur van Noordholland, het driejarig rnderhoud der Rijks-zee- en havenwerken, a. op Markenb. te Medemblikc. op Terschellingd op Vlie land minste inschr. a. A. de Groot, te Marken, voor f 8394, b. A. Vos Rz., t,e Helder, voor f 1863, c. T. Lan- serte Zijpevoor 12-389ci dezelfdevoor 36,457 alles per jaar; het driejarig onderhoud der groote en andere Rijkswegen in Noordholland, in 5 perceelen, minste inschr. 6'. Schoonenburg, t,e Amsterdam voor f 19500, JBoriman te IJselstein, voor f 11080, dezel/de, voor f 7300, C. D. Timmermante Pettenvoor 8200en G. D. v. Dovrn, te Amsterdam, voor t 12942 alies per jaar. Giften. Wijlen de douair. jr. A. J. v. d. PollMailman, te Velsen heeftvrij van rechtenvermaakt aan de herv. diaconie aldaar f 2000aan de herv. kerk aldaar en aan de herv. diaconie te bandpoort elk 1000, aan de herv. kerk te bandpoort f 500. Wijlen mr. W. R. bn. v. Tuyll v. Zuglen, te Zuilen, heeft f 4000vrij van rechtenvermaakt aan het asyl te Brielle aan welks oprichting hij een werkzaam deel had genomen. W ij len mejkV. E. Zegers Feeckens heeft aan de N ederi. Zondi.gschool-vereeniging te Amsterdam vermaakt een huis aan de Bloemgracht, gebruikt geweest zijnde tot, bet, houden van zondagscholenbenevens 6000 tot onderhoud vau dat gebouw. Geschenken. De heer L. Spli/gerber heeft zijn bekenden Atlas van Amsterdam ten geschenke gegeven aan de ge meenteom na zijn overlijden eene plaats te erlangen in het Museüm-FWör. De gemeenteraad van den Helder heeft op de mrdedee- ling van den minister van binn. zaken, dat hij bezwaar maakte om den Koning de goedkeuring der raadsbesluiten tot heffing der plaatselijke gebruiksbelast.ing in 1879 voor te stellen, be slotenden gemaal-accijns af te schaffen, den hoofdelijken omslag van 26000 tot f 30000 te verhoogen en de bui tengewone uitgaven voor stratenriolen enz. met f 6000 te verminderen. bTERKE drank. Op een adres van den kerkeraad der ned. herv. gemeente te Haarlem, waarbij maatregelen ver zocht werden om de openbare dronkenschap tegen te gaan en voorgesteld werd, dat op zondagavonden de schouwbur gen eu eiken avond na 11 urep de kroegen zouden gesloten blijvenheeft de gemeenteraad besloten te antwoordendat de eerste maatregel noch noodzakelijk noeh doeltreffend schijnt, en dat de policieverordening reeds bepaaltdat de kroegen, behoudens vergunningen van den burgemeester, te 11 uren moeten gesloten worden. Rampen. Het kan als zeker worden beschouwddat de vlaardmger logger Activiteitop de derde reis voor de ha- ringvisscherij in de Noordzee vergaan en de bemanning, bestaande uit 14 koppen, daarbij omgekomen is; 5 be hoorden te Vlaardingen, 4 te Scheveningen en de 4 overigen elders te huis. In den nacht van 1011 Dec. is in het Hoendiep te Groningen gekanteld en gezonken een met turf geladen schip, bevaren door R. E. Palsmazijne vrouw en 5 kinderen. l)e schipper, zijne vrouw en 3 kinderen zijn met, inspanning van krachten gered, maar 2 kinderen, van 6 en 9 jaren, met het schip in de diepte verdwenen Den 11, bij dikken mist, is de passagiersboot Vereeniging no. 3. varende van Woerden op Amsterdam, door aanvaring I iu den Amstel gezonkenwaardoor een vrouw en een zuige- I ling zijn verdronken. Vervolg der wekelijksche berichten in het bijblad. Het door de heeren Hofmeester, KriensBeijerlé en We- demeijer gegeven concert van Woensdagavond j.l. was in vele opzichten belangrijk. Het is voorzeker geen gemakke lijke taak, een viertal kwartetspelers te vinden, opgewassen om werken van Beethoven Haydn en Schubert uittevoeren. Nu ligt het niet in onze bedoeling om van het vele goede en schoone, wat genoemde heeren ons te genieten, gaven een gedetailleerd verslag te leveren, maar wij willen toch in 't kort aanstippenwelken indruk de uitvoering op ons maakte. Wij moeten eerlijk bekennen, dat de uitvoering der ver schillende nummers onze verwachting neeft overtroffen. Het strijkkwartet vun Beethoven was wat opvatting betrof aller keurigst de verschillende motieven werden door de vier instrumenten juist weergeven evenzoo het „Largo" uit het kwartet, Fis dur, van Haydn Met met, minder lof mogen wij ge wagen van S.huberts „l)er Tod und das Madeken", eveneens voor strijkkwartet,; Deerlijk en vol klonken de liefelijke meiodiën van dit, senoone muziekstuk Onze eerste violistden heer Hofmeester, had in de drie genoemde werken rui mscboots gelegenheid om zyn krachtig en duidelijk vioolsp el op het schitterendst te doen uitkomen. Het glanspunt vau den avond was de voordracht van de „Légende" voor vlo )i van Wieniawsky. Men moet in den waren zin des woords vio list van professie wezen, om te kunnen beseffen wat het zeg gen wildergelijke muziek te vertolken. Geen nood I onze alkmaarsche vriend heeft bewezen, dat hij niet, alleen wil maar kande moeilijkste passages kwamen tot haar volkomenste recht. Nu de heer Wedtmeijer. Het mag van hem eene gelukkige gedachte genoemd wordendat hij zich ditmaal tot net klassieke genre bepaalde. Breed en dikwerf impo sant was hij in de voordracht van liet. voor cello iugericute Largheito van Mozartaltuans hij voldeed ons uitmunten d zoodat, wij niet, aarzelenhem de verzekering te geven dat onze. woorden met anders dan met instemming zullen worden begroet. Eindelijk rest ons nog een woord van dank toe te brengen aan den heer Beijerlé voor de nette, sierlijke ep lil.

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1