van Zondag 15 December 1878. i No. 51. Tachtigste Jaargang. 1878, v» B E K. x> Vervolg der wekelijksche berichten. KI nncnland. Duitschland Itelgie. Frunkr|jk. («root- Kritiunfe ei» Ierland. f a b 9~ ,il ic tt vo is kozen werden de keeren Bouquet en Naqutt. 825,679 eu draagt hare vroegere subsidie van 3 miljoen Deu 19, aan het departement van marine, het'maken en woord van liulde aan de nagedachtenis des mans, die, in Bijblad van de Alkmaaisclie Courant De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 11 be sloten ten be .oeve van het veer over bet IJ, te doen bou wen eene nieuwe ijzeren stoomboottevens ingericht tot, drijvende stoomspuiten om van de nieuw aan te gane geldieening f 5Ü 00 te bestemmen tot verbreeding der Texel se he Kade. Rechtszaken. Het gerei htshof te 's Gravenhage heeft den 13 den effectenhandelaar G l). te Rotterdam, wegens bedriegelijke bankhreuk en het houden van valsehe boeken veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Overdeden den 9 te 's GravenhageJL. Nierstrasz. oud-lid der 2e'. Kamer, gepens. kapt,-luit. ter zee, oud 54, jaren Den tl, te 'sGravenhage, mr A. Uytenhoven, hoofdadmi nistrateur bij het dep', van financiënvoor zaken van be lastingen, invoerrechten, accijnsen, enz., oud 56 jaren. Den 13, te Utrecht, ds. MCohere Stuartoud bijna 55 jaren. Staats-Loterij. Trekking der 5e klasse4» week No 4826 f 200O en premie van f 30000, 3128, 3335,6452, 13250, 13653. 18736 19157, 19269 1000 Koloniën. Atchin. Begin December. Zware bandjers belelten tij tel ijk verdere aanrakingen met de XXVI Moekim. Benige hoofden uit de VII en uit de III Moekim benevens zendelingen van toekoe Santa zijn te Kotta-Radja gekomen. Het hoofd der V Moekim (toekoe Aris) heeft aanrakingen gezocht en opkomst naar Kotta-Radja toegezegd. In de nieuw onderworpen streken keeren de hoofden en bevolking meer en meer terug- Te Malaboe is de oude radja (die zich sinds Junij 1877 naar het binnenland had teruggetrokken) met zijn tweeden zoon wedergekeerd. Uit de tot 2 Dec. in de StaaUanzeiger openhaar gemaakte opgaven blijkt,dat sedert de afkondiging van de wet le gen de socialisten tot dat tijdstip toe verboden zijn gewor den 153 vereenigingen40 periodieke en 135 andere ge schriften en daarvan alleen in Pruisen 44 vereenigingen 15 periodieke en 91 andere geschriften. In Beieren zijn de cijfers respectievelijk 4, 2 en 6in Saksen 39, 13 en 15. In Hessen zijn 33 vereenigingen verboden enz. Pruisen Den 5 zijn de Keizer en de Keizerin te Berlijn te ruggekeerd en aan de potsdammer station door den opperbur gemeester, de ministers en de voorzilters der beide Huizen van den Landdag ontvangen. Z. M. zag er gezond en krachtig uit, maar droeg den rechterarm nog in een doek. De Keizer verklaardedat het doorgestane lichaamslijden niet zoo pijnlijk was geweest als het besef, dat zijn leven in zijne residentie en wel door een pruis was belaagd ge worden. De smartelijke ondervinding, door liern persoonlijk opgedaan, had wondeplekken in de maatschappelijke toestanden aan het licht gebrae. talleen door de krachtige hand der wet te heelen. Werd daardoor de genezing ook dezer wonden verkregen, dan zou hij zieh verheugen, dat, zijn gestorte bloed ve er oogen geopend had voor de grootte van het, ge vaar; hij dankte allen, die in de wetgeving tot een verdere uitbreiding van dit besef hadden medegewerkt. ln een open gala-rijtuig, waarachter in 22 andere rijtuigen de prinsen en prinsessen met gevolg, begaven H. H M M. zich onder het gejuich eener ontelbare menigte naar het paleis, en ver schenen daarna op het balcon. terwijl een aantal corporatiëu en vereenigingen, waaronder een groot aantal 1e Berlijn wo nende noord-americaiien met 2 nationale vlaggen, defileerden. In het paleis werd de plechtige wederaanvaarding van het regeeringsbeleid voltrokken, 's Avonds was Berlijn prachtig geïllumineerd; de kroonprins deed met zijn gezin een rondrit; voor de handhaving der orde waren alle mogelijke maatre gelen genomen en de troepen waren in de kazernes gecon signeerd, Ook in andere steden, b. v. te Koningsbergen PosenDresden enz., is de dag min of meer luisterrijk ge vierd. Bij zijn bezoek aan de groote operaden 6is de Keizer met. stormachtige toejuichingen ontvangen. Spoedig na zijne aankomst heelt de Keizer den logement houder Holtteuer, die door den moordenaar Nobxling den 2 Juni zoo gevaarlijk gewond werd maar thans geheel her steld is het, ridderkruis der orde van Hohenzollern gezonden. Prins Gortskhakoff is den 6 te Berlijn aangekomen door den Keizer en den kroonprins ontvangen en den 9 naar Petersburg vertrokken. Den 7 heeft, de Keizer eene deputatie van het stedelijk bestuur en van den gemeenteraad den 8 het corps diplo matique en den Bondsraad ontvangen. Den 8 werd in aile kerken van Berlijn en in de nieuwe synagoge een dankstond gehouden welke door den Keizer, de Keizerinde prinsen en prinsessen in den dom werd bijgewoond. Den 9 heeft de heer Virchoicbij de beraadslaging over de begrooting van binn. zaken in het Huis der Afgevaar digden, eene interpellatie gedaan over het proclameeren van den kleinen staat van beleg te Berlijn. De minister Euien- burg heeft, in antwoord daarop verklaard, dat, men terstond na den aanslag op des Keizers leven reeds a ,n dergelijken maatregel gedacht had, maar eerst de werking van de wet tegen de sociaal democratie had willen afwachten. Maar de hoop op eene vreedzame onderwerping der sociaal-democratie aan de wet was niet vervuld en er waren integendeel ken- teekenen van de organisatie eener geheime propaganda. Bovendien bestond er grondte meenendat het leven van alle europeesche Vorsten gevaar liep; men had in Berlijn, Madrid en Napels daarvan de blijken gezien. In Berlijn was men de buitenlandsche nihilisten op het spoor gekomen, die met, de duitsche sociaal-democraten in betrekking ston den daarom had de regeering gemeendde school der misdaad te moeten sluiten en de leermeesters te moeten verwijderen. - De heer Virchow antwoordde, dat hij in de plaats des ministersop het oogenblik van den terugkeer des Keizers, wellicht hetzelfde zou gedaan hebben als hij maar dat de uitbreiding der sociaal-democratie goeddeels te wijten wa' aan de regeering zelve, die de ware besiri]ders der socia 1-democraten de fortschriitsmannenbij de laatste verkiezingen en niet het minst te Berlijn bestreden had. Men moest e revolutionairen in het, algemeen niet aanspra kelijk stellen voor de daden van enkele moordenaars, en uit de moordaanslagen in Duitschland en elders geene wapenen smeden voor den politieken strijd. Beter was lietde sociaal-democraten over de grenzen te zettenzoo als men de jezuieten gedaan had, dan hen van plaats tot plaats tp jagen tot wanhoop te brengen en ten slotte tot martelaren te maken. Den 11 is een voorstel van den heer Windthorst in be handeling genomen strekkende tot verandering van de wet van 31 Mei '75, betreffende de geestelijke ordenen conere gat.iënin dien zindat hare bepalingen wat, aanuaat de vestiging van orden enz-, welke zich met de opvoeding der jeugd bezighouden en den 1 Dec. 1.1. nog niet ontbonden waren, tot nadere wettelijke regeling geschorst worden De minister van eeredienst verklaarde zich beslist, daarte gen daar de werkzaamheid der bedoelde orden voldoende vervangen was. De regeeringzeide hij zou ten aan zien van de school geen stap terugdoen. Zij wilde wel vrede met de Kerk, maar de centrums-partij wilde dien juist niet doch voerde strijd om strijd te voeren. Thans regeerde, gelijk de minister verder opmerkte, een vredelievende Paus, die zijne vredelievende gezindheid herhaaldelijk aan den dag had gelegd. De regeering was en is nog steeds tot den vrede bereid volgens de grondslagen, in den brief des Kroon prinsen aan den Paus aangeduid. Bvenwelofschoon men van weerszij den vrede wenschte, zoo snel konden de zaken niet gaan. De vrede moest voor den Staat mogelijker en duur zamer gemaakt worden. Bruikbare voorstellen tot wijziging der zoogenaamde Meiwetten ont braken tot, dusver nog geheel, en de regeering zou hare mot moeite verovcde positie niet, zonder eenige vrucht, prijsgeven. Ten slotte besloot het, Huis ten aanzien van het voorstel eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag; tegen stemden alleen het centrum en de oud conservatieven. In den loop van het debat had de heer Windthorst zelf opgemerkt, dat in den bovenbedoelden brief des Kroonprinsen gewag gemaakt was van een verdrag tus schen den Slaat, en de Curie, hetgeen de minster van eere dienst eene volkomen verkeerde opvatting noemdeindien men dat verstond alsof daarbij aan een concordaat gedacht, was. In niet minder dan 26 plaatsen der districten Frankfort en Potsdam heersc' t tegenwoordig de veepest, en de kosten voor het afmaken van aangetaste dieren zijn reeds tot 500,000 mark geslegen. Wederom is de ziekle uit Rusland over Wirhallen ingevoerd door zieke beesten, uit, het binnenland van dat Rijk afkomstig en heimelijk over de grens gebracht. Door de snel en krachtdadig genomen maatregelen hoopt men het westen van Duitschland te behoeden Beieren. Bij de de gemeente-verkiezingen te Munchen, op den 4, hebben de ultramontanen eene volkomen over winning behaald. Tegenover hunne 19 candidaten werd slechts 1 liberaal verkozen. Saksen. Het, invloedrijkste orgaan der sociaal-democraten in dit Koningrijk de Dresdner Volkszeitungis krachtens de wet tegen het socialisme verboden. Den 6 zijn uit der. avondtrein van Dresden naar Reiehen- bach de aangeteekende brieven vermeesterd door een passa gier, die zich in de retirade-coupé en van daar in den postwagon begeven haden de beide ambtenaren, door met een revolver te dreigen in bedwang hield. Vooraf had hij de seindraden boven den wagon doorgesneden. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 5, na levendige be raadslagingen, welke 14 dagen geduurd hebben, met, 67 tegen 54 st. het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. De heer Malou had zieh alvorens breedvoerig verdedigd teen de aanvallen van zijnen opvolger en betoogd dat de open bare werken en uitgaven waarvan men thans zijn bewind zulk eene grief maakte, vroeger onder instemming van de meeste leden der linkerzijde waren begonnen. Eene som van 800000 fr „aan de „Messageries Nationales" toevertron dis den 3 op weg naar Belgie op geheimzin nige wijze gestolen. 3 Mannen die den wagen begeleidden, gingen een wijnhuis binnen en toen zij wederkwamen was de kist verdwenen. Den 4 heelt de minister Bardoux te Parijs den eersten steen gelegd voor eene nieuwe „Ecole practique" van de faculteit der geneeskunde aldaar, waarvoor een grootsch gebouw zal worden opgetrokken ten kos'e van 11 n iljoen Ir. De rector der Staats hoogeschool te Lyon, de heer Dareste de la Chananne is door de regeering van zijnen post. ont heven. Hij had, zoo hij beweerde uit vrees voor wanordelijke manifestatiënde hervatting der lessen met gesloten deu renzonder eenige plechtigheid, bevolen, teiwijl die der vrije roomsche school met groote staatsie heropend waren. De minister Bardouxhiervan onderricht, gelastte dat, de hervatting der lessen met het gebruikelijk ceremo nieel zou geschieden maar de rector gal hieraan slechts in zoo er gehoor, dat, hij overal invitatiekaarten zond behalve aan de studenten die daarop met luidruchtige manifestatiën in verzet kwamen en een verzoekschrift zonden aan den prefect. De heer Roulandgouverneur van de Banque de France en voormalig minister ouder het Keizerrijk, is den 12 overleden. Kamer van Afgevaardigden. Den 5 is de verkiezing nietig verklaard van den heer Alalartrevroeger lid van de commissie van ondrzoek naar de handelingen van de „regeering der nationale defensie" en in de Nat. Vergade ring vermaard wegens zijne voorslellen om vacantiete nemen. De heer Albert Joty concludeerde tot nietigverklaring, we gens pressie op de kiezers, van de verkiezing van den oud- niinister van buit. zaken, hertog Decazes, te Puget-Theniers, in Savoye. Den 7 werd deze conclusie met 373 tegen 50 st. aangenomen. Den 9 is de bekende nieuwe munt-conventie der Latijnsche Unie zonder discussie goedgekeurd. De commiss e, in wier handen is gesteld een adres der familie Laportestelt voor, het te verwijzen naar den minister van buit. zaken en het in zijne ernstige overweging aan te bevelen. Zij is van oordeel, dat de aanspraken dezer fa milie, welke van de spaansclie regeering oaistreeks 40 n,iljoen meent te kunnen eisciien maar zelfs gten 3 miljoen tot af koop barer vordering heeft kunnen erlangen, gegrond zijn De geschiedenis is deze: Pierre Laporte vermeesterde is 1807, van de fransche regeering kaperbrieven hebbende, het engelsch fregat Semiramisbracht liet naar Cuba op en verkocht het aldaar, maar raakte in krakeel met de spaansclie regeering, die de opbrengst, nagenoeg geheel opstak en, toen de oorlog tusschen Frankrijk en cipanje uitbrak, Laporte in de gevan genis wierp en al het zijne verbeurd verklaarde. Sedert zijn tal van vonnissen geveld, wa..rbij hij in het gelijk gesteld en maar steeds te vergeefs de teruggaaf van het zijne bevolen werd. Het Parlement is den 5 geopend met eene korte troonrede, waarin o.a. het volgende gezegd werd: „De vijandschap, door den Emir van Afghanistan tegenover de indiscke regeering aan den dag gelegd en de wijzewaarop hij mijne vriend schappelijke zending afwees, hebben mij verplicht, nadruk kelijk voldoening te eischen. Daar deze eiscli onbeantwoord bleef, heb ik eene expeditie naar des Bmirs grongebied uit gezonden. Van alle mogendheden ontving ik verzekeringen van vriendschappelijke gevoelens en ik heb reden om te ge kloven dat de schikkingen ter bevrediging van Europa, bij het, tractaat van Berlijn besiotenmet goed gevolg zullen worden uitgevoerd." De Bankgenaamd „West.-England and South-Wales distriet Bank" heeft hare betalingen gestaakt ten gevolge van den grooten aandrang om teruggaaf der depots. Het Parlementslid Stanford heeft een prijs van o£ 100 uitgeloofd voor het beste geschrift over watervreesook vreemdelingen mogen mededingen. Hoogerhuis. Den is het adres van antwoord na eene discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen Lord Granville had te kennen gegeven, dat hij er sterk toe over helde. om den oorlog tegeu Afghanistan onnoodigonrecht vaardig en onstaatkundig te achten, maar dat hij geen plan had een amendement op het adres in te dienen, hij bepaalde zich tot de vraagnaar aanleiding van lord Cranbrooks be schuldigingdat het ministerie- Gladstone aanleiding tot den oorlog, gegeven had, of in Juli 77 lord Salisburytoen minister voor Indie, het Huis misleid had door zijn antwoord op lord Northbrooks interpellatie betreffende de zending van sir Lewis Petty naar den Emir. Lord Cranbrook en lord Salisbury verdedigden zich zoo goed zij konden: lord North- brook betoogde, dat lord Cranbrook uit de in 1873 gewis selde stukken andere gevolgtrekkingen had moeten maken dan hij gedaan had. Den 9 heeft lord Cranbrook het voorstel der regeering volgenshetwelk de onkosten voor den oorlog, die nu op V/4 miljoen geraamd zijn, uit, de schatkist van Indie bestreden worden, toegelicht en betoogd, dat Indie in staat is, dien last te dragen. De staatkundige toestand in Middeu-Azie was sedert 1868 aanmerkelijk veranderd; daar was nu ruimte genoeg voor Engeland en Rusland beiden. Evenwel niet in Afgha nistan, waar Engelands invloed overwegend moest zijn. Het antwoord van den Emir was ontwijkend de tijd voor mon delinge overeenkomsten nu voorbij.' Engeland had nu eene duurzame formeele overeenkomst noodig en was tot den oorlog gedwongen, ten einde de eer en veiligheid des Rijks te handhaven. Lord Halifax verdedigde de volgende motie „Ofschoon het Huis bereid is, de middelen toe te staan om den oorlog met, goeden uitslag ten einde te brengen, betreurt het niettemin^ de staatkunde der regeermgwelke tot den oorlog leidde. Nadat ook de lords Lawrence, Derby en Car- rarvon de regeeringspolitiek bestreden haddenwerd de discussie verdaagd. Den 10 zeide lord Salisbury, dat de stad Merv niet al gemeen ook niet door de inwonerstot perzisch grondge bied gerekend wordt. Het verheugde hem te kunnen me- dedeelen dat Bokhara niet formeel bij het russisehe Rijk is ingelijfd. Redevoeringen door lord Grey, lord Aorthbrook en anderen ter bestrijding der regeeringspolitiek gehouden, beantwoordende, zeide lord Salisbury, da; hij in Juni 77, bij de interpellatie van den hertog v. Argyll niet anders' had kunnen spreken dan hij deed, zonder het trouwelooze karakter van den Emir bloot ie leggen. Engelands wensch om eene vriendschappelijke missie te zenden, kon den Emir niet vertoornd hebbenmaar wel de naar diens zin te on- partijdige politiek van den Onderkoning Lawrence en de tus- schenkomst van lord N orthbrook ten behoeve van des Emirs zoon. Engeland vreest geene militaire invasie, maar eene diplomatieke, en Ruslands werkzaamheid van Afghanistan uit, gelijk het van Bulgarije uit op Bosnië invloed heeft uitge oefend. Daartegenover vermogen vertoogen niets, alleen de aanwezigh id van bntsche agenten op de plaats zelve. Lord tieaconsfield deed uitkomen dat de betrekkingen met de mogendheden vriendschappelijk zijnmet Rusland niet min der dan met de overige. Da rna erdedigde hij de woorden „rectificatie der grenzen." In de laatste 28 jaren waren er 19 expeditiën tegen de naburige stammen noodig geweest, en spreker las een brief voor van lord Napier v. Magdala', die uit een militair oogpunt grenswijziging noodig achtte! len aanzien van dit punt verweet hij der oppositie het uit- oelenen van eene kleingeestige critiek terwijl het hier een groot Rijks-belang goldmaar de regeering zou voor de veiligheid des Rijks zorgen. Sedert de vrees voor een oor log tusschen Engeland en Rusland verdwenen waskon Engeland niet langer dulden dat Rusland zich in Midden- Azie uitbreiddehetgeen van Ruslands standpunt begrijpe lijk was zoolang die vrees wel bestond. Rusland was sedert dien tijd gezind om voldoening te geven. Het Parlement was bevoegd om over Ruslands houding een oordeel te vellenniet over die van den Emir, omdat gene den invloed van Engeland in Europa raakt. Het, zoeken naar behoud i es vredes tot eiker prijs had meer dan iets anders oorlo gen in de wereld veroorzaakt,maar de algemccue vrede hangt dikwijls van tractaten at. Het. amendement van lord Halifax, ondersteund door lord Cardwellwerd met 201 tegen 65 st. verworpen en het voorstel van lord Cran brook daarop zonder stemming aangenomen. Lagerhuis. Den 6, na het voorstellen van het adres van antwoordwees lord Hartington op het zwijgen der troonrede over veie aangelegenheden, en gaf hij, de discussie over den afgbaanschen oorlog tot den 9 uitstellende, te kennen, dat hij er niet aan dacht, aan de regeering een cre- diet, te weigeren, en dat de oorlog, nu hij begonnen was in elk geval krachtig moest worden voortgezet. Evenwel kun men van de oppositie niet eischendat" zij er thans uit vaderlandsliefde over zwijgen zoude heer Disraeli en lord Derby hadden lord Palmerstons politiek wel midden in den Knui-oorlog aangevalier,. Vervolgens sprak lord Hurting ton over de depeches van lord Cranbrook en deed hij uitkomen, dat er in de overgelegde stukken eene gaping is van 15 maanden, gedurende welke men zou denkeu, dat er niets over dt aighaansche kwestie tusschen de regeering en den Onderkoning was verhandeld. Hij keurde het. af, dat, men Alghanistan thans aan Rusland in de armen joeg, en meende, dat men zoo men Ruslands voorttrekken in Midden-Azié vreesde, liever rechtstreeks Rusland inlerpelletren moest. Hij betreurde bet, dat het Huis in deze kwesie niet gekend was: de geheele verantwoordelijkheid voor den oorlog rustte op de regeering, die jegens den Emir eene verkeerde politiek T, 75, voor elke regel meer 15 iding tot Zaterdag namiddag rolgend nommer ingestaan; jzeren kustlichttoren, bestemd voor Sembi- minste inschr. L. J. Enthoven Sp Cie., te oor f 38750; door het, prov. bestuur van leggen van een dijkje langs de noordzijde fieringen, minste inschr. v. Hei/blok, te f 1000. Den 19 is te Rotterdam het nieuwe prach- loges Frederic Royal en Acacia ingewijd. raad van de Beemster heeft afwijzend verzoek van den heer IV. Sluisals voor- pige commissie tot, oprichting eener school iugom een stuk gemeentegrond in vrije i ontvangen, ten einde daarop die school, isfabriek te bouwen 'rins Hendrik heeft het eerevoorzitterschap mmissie van hoofdofficieren der zeemacht, iedeti Koningnamens de marineeen aan te bieden. :n mej. de wed. LGrootHememan heeft van Egmond-binnen f 2000 vermaaktwijlen J. BeerekampSchottelink f 10000 aan de ;r lied. berv. gemeente te Amsterdam. 15 op de Merwede te Sliedrecht, de ketel ie sleepschroefstoombootvan de onderne- e Dordrecht. De machinist is bij het on- het. verdere personeel wist zich te redden, de diepte zonk. mds, zijn door den bliksem afgebrand een Oudcarspel en de boerenwoning Kiettenburg, >rn, bewoond door R. Spaans. De 7 reeds kinderen zijn met moeiteongekleed de ;n. De landman was bij het ontstaan van ig maar zijn knecht P. v. Leeuwen heeft redden, op 6 kalveren na, die verbrand zijn. in inboedels waren verzekerd an 19—20 is de boekdrukkerij van den heer ,au de Kleine Houtstraat te Haarlem af- Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft tit Waddinxveen, wegens poging tot moord rouw (nadat, hij wegens het dooden zijner thuisstraf had ondergaan), veroordeeld tot straf; den 20 G. Nkoopi an, vroeger ercrombie Sf Cie., te 's Gravenhage, wegens veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en n 50. n 16, te Zwolle, A. J. v. d- Lee, oud- i den waterstaat, oud 70 jaren. P. Maclaine Pont is door den gouv.- ie benoemd tot advocaat en procureur bij of te Batavia, met eerv. ontslag uit derge- ij den raad van justitie te Padang. oofd der V Moekim toekoe A isheeft Ij a aan het nederlandsoh gezag onderworpen. isy oud-onderwijzer, thans binnenvader in seshuis te Kampen en door zijne artikelen t voor IV eezenwrpleqing gunstig bekend ekhandelaar L. v. Hulst aldaar in 't licht lie van Utrecht. Beknopt medegedeeld voor eelt daarin een eenvoudig en bevattelijk merkwaardige gebeurtenis, vau hare aan- evolgen. Met het oog op liet aanstaande t der Unie moge zijn boekje vele lezers ;e prijs van 15 cent bij meerdere exem- erke de verspreiding in de hand. chriften Het Familieblad en Het Stuivers- i door de uitgevers, Gebr. Belinfante t,e it 1°. Januari 1879 vereenigd tot, een week- ide namen voert, onder hoofdredactie van Kepper staat en 75 c. per kwartaal kost. zal leeren of deze poging om meer act,uëele shandelendan in de tijdschriften mogelijk van het publiek verwerften of in den waarvoor het blad bestemd is, htt groot beter voldoet dan de vroegere vorm. Iaatschappij van Tuinbouw en Plant- gouden medalje en 200 uit voor de, 1 bij den algeineenen secretaris-penning! den, meest, voldoende, van afbeeldingen ltjke beschrijving en beoordeeliug, liefst gene onderzoekingen, van de veredelings- 'uleerea en dergelijke) voor planten van d met vermelding van de daarbij gebrui- uid-nederlandsche hoogduitsche fransche lsttermen. Daarbij behoort de aanwijzing geslachtenvoornaamste soorten eu ver- aarop zij worden toegepast met het oog dstam van den tijdwanneer de bewer- schieden en van verdere daarop betrekking rlieden. eil U|J «C aiMTUHwng vau ucu ornaat, mucv aauuuugcu. au -- d hield het Protestantenbond afdeeling Alk- ijksche vergadering. Als spreker trad op de 'es, van Oudorp, die tot, onderwerp had geno- isdienstige richting in het huisgezin. Menig werd door hem gegeven, terwijl zijne rede loor en door practisch als zij washet en de strekking der nieuwe richting I recht en het ernstig streven van het helder in het licht stelde. De vergade- tjk bezocht. Ook werd op haar het getal ierderd. Gelijk spreker ook deed uitkomen, ip, dat het Protestantenbond in Alkmaar eld winnen zal. Met, eenige volharding zal k hier vervullen. De proefneming met ijsvan wege het, Bond gegevengelukt heer de Vnesdie provisioneel zich met last, constateerde, dat het getal leerlingen enam. Ernstig wordt er dan nu ook aan lags geregelde godsdienstoefeningen te or- icht ook dit gelukkendan vertegenwoor- ildra een macht, welke niet meer te ver- s overheersehing van den kerkeraad die durend beroepingswerk niet het minst'hart tdsdienstige behoeften van zoo vele leden i beginsel gefnuikt. Met, belangstelling bijeenkomst der oommissie voor degods- i over deze zaak te gemoet gezien Ingezonden 8 ].l. is op de burgerlijke begraafplaats te ihjk overschot ter aarde besteld van den, velen bekenden, verdienstelijken J. Leguit. het hoogst ongunstige weder, werd de igheid bijgewoond door een betrekkelijk ngstel lendenvooral ook uit deze stad. de deputatie, derwaarts afgevaardigd door Natuur- en Letterkundig Genootschap -jdde een kort, maar warm en waardig

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 5