I No. 31. Tachtigste Jaargang. f ZONDAG 22 D E C E M B E K. #ft"icicel (fifcbccltc Itranii wee r. CtLlckclijkochc lacrictitcu Frankrijk. €»riekenland. {Binnenland. jS t a b 0 <-fl i e u w 9 I k I k M II C 0 IJ 11 A Deze Courant wordt wekïlijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,SS, franco per post O,SO. afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende vervolg der wekelijksehe berichten en verslag den gemeenteraad van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe- belasting, dienst 1878 op heden door hen voorloopig is vastgesteld, en gedurende 14 dagen na l.eden, ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd binnen welken tijd ieder aangeslagene bij ongezegeld verzoekschrift aan den geme nteraad bezwaren kan indienen. Burgemeester en ff et houders voornoemd, AlkmaarA. MACLA1NE PONT. 10 Dec1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de bepalingen van de verordening op het be eer en behandelen der brandbluschmiddelen, vastgesteld 6 Maart 1872 (Gemeenteblad No. 101). Roepen bij deze op Alle te Alkmaar wonende manspersonen, tusschen 20 en 60 jaren onverschillig of zij bij de brandweer ingelijfd daarvan vrijgesteld of buiten oproeping gebleven zijn, of meenen reaen tot vrijstelling te hebben om zich in Januarij 1879 ter gemeente-secretarie voor de dienst van het brandwezen te laten inschrijven op Oings- dagWoensdag en Donderdag van iedere week, des mor gens van 10 tot 2 ure of 's avonds van 6 tot 7 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren dat 1°. verzuim van aangifte indienststelling zonder loting ten ge volge heeft 2°. bij de inschrijving tevens de redenen tot vrijstelling moeten worden opgegeven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. Dec. 1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. 17 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gelet op art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad No. 85) Brengen ter algemeene kennisdat de gemeenteraad in zijne heden gehouden vergadering benoemd heeft voor het jaar 1879. 1°. tot leden der vaste commissie voor de verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigdde heeren mr. A. P de Lange, J. G. A. Ferhoe/f, J. C. Ponk en J. C. Koorn van welke commissie de Burgemeester, in gevolge art. 166 der gemeentewet, voorzitter is; 2'-. tot leden der vaste commissie van finantiën de heeren J. G. A. ferhoeff, J. C. Kourn, P. Bruinvis de Lange, C. Bosman en C. W. Bruinvisonder voorzitterschap van den heer J. G. A. Verhoeff 3°. tot leden der vaste commissie van bijstand in betrekkinar tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendomnen de heeren P. Bruinvis de LangeH. J Co- wijn en JM. FW ellan onder voorzittenchap van den heer P. A. van der Driftdaartoe door Burgemees ter en Wethouders uit hun midden aangewezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PUNT. 18 Dec 1878- De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare kennis dat het suppletoir kohier voor de belasting op de honden dienst 1878, op 18 December j.l. door den gemeenteraad vastgesteld met bepaling van 1 Eebruari 1879 als de dag voor of waarop de aanslag in eens moet zijn voldaanop heden aan den gemeente-ontvanger terin vordering is uitgereikt. Burgemeester en lf et houders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 19 Dec. 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Zij, die van de SCHUTTING staande langs het. huis van Cornelis Kramer, nabj] de Schapenbrug te Alkmaar, uitslui tend wenschen gebruik te maken om daarop aankondigingen enz. aanteplakken, worden verzocht, vóór 31 December 1878, zich bij Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, onder opgave van den prijs door hen voor dat gebruik te betalen, aantemelden De heer Ossian- Bonnet, „directeur der studiën" aan de Polytechnische School te Parijs is door den minister van oorlog ontslagen en vervangen door den heer Linder. Men schrijft het ontslag toe aan lasterlijke beweringen omtrent de verhouding van den lieer Ossian-Bonnetdie weduwnaar is, tot zijne buishoudster, eene vrouw voor welke zijne zoons luide bunne hoogachting uitspreken en die hijschoon daar toe herhaaldelijk door den minister gelastniet uit, zijne in de sch.-ol gelegen vertrekken heeft willen wegzenden. Op de voordracht ter benoeming van zijnen opvolger had het bestuur der school, bij wijze van protest tegen het,ontslag, den heer Ossian "Bonnet bovenaan gepla itst. In zijnen brief van dankbetuiging daarvoor zegt hij na 34 jaren dienst ont slagen te zijn op rapporten van ondergeschikten, die zich nu verschuilen. Hij beschuldigt den minister van lichtge- loovigheid en willekeur en beklaagt zich, dat, zijn verzoek om een contradictoir onderzoek door den minister is van de hand gewezen. De adml Jameseen der onafzetbare Senaatsleden en behoorende tot. het meest raar de linkerzijde overhellend deel van het linkercentrum, is tot ambassadeur te Madrid benoemd. Bij besluiten van den 12 is aan 101 personen, wegens medeplichtigheid aan den Commune-opstand van 1871 ver oordeeld kwijtscheldingverandering of vermindering van straf verleend. Den 15 is te Parijs eene demonstratie ten gunste van den vrijen handel gehouden door eene onlangs ge tichte „Ver- eeniging ter verdediging van commerciëele en industriëele vrijheid". De heer d'Eichtaleen hekend voorstander >an vrijen handel, zat voor, en de vergadering werd o. a. bijge woond door den heer Jules Sinten en andere leden van het Parlement.een aantal presidenten van kamers van koop handelden minister van financiën, den ambassadeur van Duitschland enz Twee sprekers hielden redevoeringen In eene den 16 t.e Marseille gehouden bijeenkomst, voor de Senaatsverkiezingen is in beginsel aangenomen, dal de te kiezen candidaat. radicaal moet, zijn en op eene amneslie en op de afschaffing van den Senaat' moet aandringen. Ge kozen werden de lieeren Bouquet en A'aquet. Het manifest der linkerzijde van den Senaat dringt aan op de noodzakelijkheid om eene repuhlikeinsche meerderheid in den Senaat te verkrijgenten einde de rampen van het Keizerrijk te herstellen. Senaat. Den 12 is, ofsehoon van de rechterzijde allerlei pogingen schijnen gedaan te zijn om de zaak op de lange haan te schuiven, de staatsbegrooting in behandeling genomen. Den 12 heeft de heer de Larcy zijne vroeger uitgestelde interpellatie gehouden over de wanordelijkheden te Marseille en het, daaraan voorafgegane verbod van de procession De minister de Murchre verklaardedat, de maire de stad niet, alleen volkomen in zijn recht, was maar wel degelijk alle reden had om dit, recht, uit te oefenen. Ook de houding der overheid ten aanzien van de demonstratie bij het graf van den communist Gaston Crêmieux keurde hij goed. De heer Baragnon verklaardedat zijne en zijner geestver wanten grieven op dit stuk geene reden mochten wezen om tegen de begrooting te stemmen. Den 13 heeft de voorzitter eene warme lofrede gehouden op het. o erleden lid Roulanddie, als minister van onder wijs en eeredienst, even als zijn ambtgenoot Bonjeanop recht catholiek was en de rechten der geestelijkheid eerbie digdemaar te gelijk, doordrongen van de traditiën der gallicaansche Kerkde rechten van den Staat handhaafde. Den 14 werden de begrootingen van financiën en van justitie nagenoeg zonder discussie aai genomen. Toen die van buit. zaken aan de orde kwam, richtte de heer de Qontaut Biron eenige opmerkingen tot. den minister over Erankrijks staats beleid ten aanzien van de buitenlandsehe aangelegenheden. De minister Waddington verklaarde daarop dat Frankrijk er zich met. volharding op had toegelegd al de bepalingen van het, tractaat, van Berlijn te doen uit voeren daar eene afwijking ervan Europa weder in geduchte gevaren zou brengen. Het had zich ook de belangen van Griekenland aangetrokken van de eenige natie in het oosten der Mid- dellandsche-Zee welke een beschavend element, inhoudt, ten einde, dit Rijk te vrede stellende, uit de oosterscliekwestie eene der gevaarlijkste bestanddeelen en voor Turkije een oorzaak van onrust en strijd weg te nemen. De over deze zaak verzonden cir culaire, waarbij „de mogendheden werden uitgenoodigd om in zekere nog niet, verwezenlijkte gevaden zekere dingen te doen kon nog niet, worden medegedeeld De minister had de onder handelingen niet begonnen zonder zich eerst van de me dewerking der overige mogendheden te hebben verzekerd. Zijne rede werd door de linkerzijde met toejuichingen begroet. Den 17 is met. 159 tegen 112 st. het, amendement van den heer de Belcastel aangenomenstrekkende om den door de Kamer gescbrapt.en post van 200900 fr. tot, verhooging van de bezoldiging der plattelands kapellaans van 900 tot 1000 fr. te herstellen- De commissie, bij monde van den heer Parroy, verwierp het. amendement niet, om de zaak zelve, maar om een conflict met, de Kamer te vermijdenen noo- digde de regeering uit,, d n post weder op de begrooting van het volgende jaar t.e brengen met welk verlangen de minister Bardoux zich vereenigde. Een ander amendement van den heer de Chabaud-Latour, in het, belang der predikanten en rabbijnen, is met 153 tegen 84 st. aangenomen. .In antwoord op eene vraag betreffende het ontslag van den rector der hoogeschool te LyonDarestede la Chavanne heeft de minister Bardoux verklaa-d d;.t deze maatregel genomen wasomdat de handhaving van genoemden heer op zijnen post het werk der verzoening zou bemoeilijkt, hebben. De m nister kwam op tegen het verwijtals zou hij genoemden heer ontslagen hebben omdat hij roomsch- gezind was, betuigende dat de Staat.s-Universit.eit, geloofs overtuigingen eerhiedigde en dat hij voor de handhaving van dien eerbied sleeds waken zou. Kamer van Afgevaardigden. Den 10 is de verkiezing van den bn. Reille, vice-minister van binn- zaken onder den heer de Fourtou. in October 1877 te Cast.res met, erne meer derheid van 8600 st., tegen de conclusie der commissie met 233 tegen 191 st. vernietigd. De commissie meende dat hijhoewel offieiëele candidaat, voor wiens slagen geene middelen van pressie gespaard warenmet, het oog op de ditmaal en bij vorige verkiezingen verkregen groote meer derheid als de door de kiezers verlangde Afgevaardigde moest worden aangemerktwelke meemng door den heer Gatineau bestreden, door den heer Langlois ondersteund werd. Tegen de toelating stemden de vrienden van den president, der Kamer, alsmede de ultra-radicalen Clémenceau, Louis Blanc, Ma dier de 1/ ontjau enz., voorde toelating o. a. Gambetta Floquet en Atlain-Targé. De Kamer is den 12 onbepaa.d verdaagd; den president is opgedragen haar bijeen te roepen zoo het noodig is. De Kamer heeft den 12 eene overeenkomst met de Bank betreffende eene leening van 7 miljoen goedgekeurd. De minister van justitie heeft den 17, bij den ambtenaar van den burgerlijken stand t.e 's Gravenhage, aangifte gedaan van het aanstaande huwelijk des Konings. De Koning is den 19 van i et Loo naar den Haag ver trokken. Aan de staiion van den Rijnspoorweg aldaar werd Z.M. door veie autoriteiten en belangstellenden en de mu ziekcorpsen van de schutterij en bet reg. grenadiers en jagers opgewacht, en verwelkomd en gelukgewenscht. door zijnen commissaris in Zuidholland, den burgemeester der residentie en den heer D Boer Jr., als voorzitter van een comité van huldebetoon uit de burgerijwelke laatste tevens een van 61K,0 handteekeningen voorzien adres aanbood. De Koning bedankte de sprekers recht hartelijk en begaf zich door de met. vlaggen versierde, met eene juichende menigte gevulde straten naar het paleis. De Koning en de Koningin zuilen den 10 Jan. over 01- denzaal en Zutien op het Loo arriveerenden 20 hunnen intocht doen te Amsterdam, en den 27, vergezeld van prins Krederik, prins en prinses Hendrik en prins en prinses v. Wied, die hen op het paleis te Amsterdam zullen ontvangente 's Gravenhage. Aan de slations te Oldenzaal en Zutfen, en den 20 aan die te Amersfoort, Utrecht en Amsterdam en den 27 aan dat, 1e 's Gravenhage zullen de provinciale en plaatselijke, burgerlijke en militaire autoriteiten H. H. M. M. begroeten en de schutterijen en garnizoenen aanwezig zijn of, wat Amsterdam en den Haag betreft, den weg van de stations tot de paleizen afzetten. Alle forten en verdedi gingswerken welke H. H. M. M. passeeren, zullen geschut- salvo's doen, en te Amsterdam en te 's Gravenhage geschiedt de inlocbt onder het lossen van 101 kanonschoten en het bespelen en luiden der klokken. Den 22 wordt een cour van voorstelling in de hoofdstad, den 28 in de residentie gehouden. Tusschen den Staat en de stad Amsterdam is eene dading getroffen waarbij de Staat afziet van zijne bedenkingen tegen het res'ituëeren aan de stad van het overschot der gelikwideerde weeskamer en de renten a 3% p. o. sedert Nov. 1852, en de stad op zich neemt hare tweede subsidie van 3 miljoen voor hei Noord zeekanaal vóór of op 31 Dec. 1879 aan den Staat, in mindering der aan de Kanaalmaat schappij gedane voorschotten, te betalen, hoewel de voor- wa rdewaaronder die bijdrage toegezegd werd (de tijd van voltooiing) niet vervuld is. De stad geelt alzoo toe 825,679 en draagt hare vroegere subsidie van 3 miljoen 4 p. ets. N. S„ waarop de Kanaalmaatschappij hare rechten aan den Staat, heeft aigestaan, op 1 April 1880 aan dezen over. Staten-Generaal De 1». Kamer heeft, den 13 goedge keurd de becrooting van den arbe.id der gevangenende kwijtschelding van eenige vorderingen van den Staat en de verhooging van hoofdst. VII der staatsbegrooting van 1877; den 14, met alg. st., de indisehe begrooting. Bij de 2<\ Kamer is een wetsontwerp ingediend tot ver hooging van koofdst,. V der staatsbegrooting voor 1878 n.et ongeveer f 115,000, waarvan 50000 voor bijdragen a; n gemeenten, die te zwaar gedrukt worden door de kosten van bet 1. onderwijs, ruim f 37000 voor academische gebouwen en inrichtingen te Leiden, 12000 voor die te Utrecht enz. verder een ontwerp lot kwijtschelding aan J Paris- Isaac te Marchennes van 2/a der boete van 1 15500, ver schuldigd wegens te late oplevering van den metalen boven bouw van spoorwegbruggen op Java; een ontwerp tot be paling van een nieuwen termijn voor de voltooiing van het Noord zeekanaal (31 Dec. 1880) en tot machtiging der regee ring om eene overeenkomst met de Kanaalmaatschappij aan te gaan, tot regeling van de terugbetaling der voorgeschoten gelden. Voortgezette behandeling der Staatsbegrooting door de 2e Kamer. 13 Dec. hoofdstuk bicn. zaken aangenomen met 70 tegen 5 hootdst. marine met, alg. (49) st,. Een amen- de nent, van 5 leden, om de vaste bezoldiging van het corps zeeofficieren te verminderen me f 30000 en alzoo terug te brengen tot het cijfer voor 1878, is verworpen met, 49 tegen 19 st. 14 Dec. hoofdstukken nationale schuld en financiën aangenomen met alg. st. Een amendement, van den heer v d Berch. om een memoriepost uit 1e trekken voor de trac- tementen van chr.-geref. predikanten, is verworpen niet 36 tegen 13, de post van 25'0 voor remonstr. predikanten te Arnhem en Groningen aangenomen met 30 tegen 21 st„ 16 Dec. hoofdstuk oorlog aangenomen met 50 tegen 15, de daartoe behoorende vestingwet met, 49 tegen 14 st Een amendement van den heer Sandbergom de post voor de krijgsschool (tweede afdeeliug te 's Gravenhage) a 11950 te schrappenis aangenomen met 33 tegen 30 st. Van bet hoofdstuk waterstaat zijn reeds vele posten goedgekeurd, o. a. f 30000 voor waarneming der waterhoogten (amende ment v. Deldcn om dit bedrag met toet.estaan verworpen met, 51 tegen 16 st,.), f 40000 voor de oprichting van nieuwe peilschalen (50 tegen 3 st.), f 549,060 voor verbetering van zeeweringen (amendt,-Roell om f 105,000 voor den Oude- landsclien zeedijk op Goedereede in afwachting van een nader onderzoek t.e schrappen, verw. met 35 tegen 33 st,.)./'185000 voor het, onderhoud der Landsgebouwen te 's Gravenhage (amendt.-v. d Werk tot, vermindering niet f 113,000, ten einde nog geene beslisssing te nemen omtrent de restauratie van het Binnenhof, verw. met, 59 tegen 8 st.), 1 550,610 voor den rotterdamschen waterweg, f 560,000 tot verbete ring van de "Waal, t 107000 van den IJsel. f 10000 "an den Amer, 1 93500 van het Krabbersgat, f 73000 van de kanalen in Drenthe. De Kamer heeft voorts aangenomen den 17 vijf ontwerpen, waaronder de begrooting van het domeinfonds de bekrach tiging van provinciale belastingen in Friesland en de ver koop van vestinggrond te Groningen, - den 19, met 50 tegen 2'. st., de bekrachtiging van provinciale belastingen in Lim burg. den 20 met 51 tegen 16 st. de onteigeningswet voor den spoorweg StavorenLeeuwarden waarop een amende ment van den heer Bergsma. om de lijn niet over Bolsward maar over IJ 1st te richten, met, 37 tegen 30 st. is verworpen. Benoemingen. Met, ingang van 1 Jan. a s. is tot, bur gemeester van Heerhugowaard benoemd de heer P. Won der Ac., secretaris dier gemeente, in de plaats van den heer C. Groot, die op zijn verzoek eervol is ontslagen. Aan E. Luitsz gewezen opzichter der kust,verlichting tevens commissaris der loodsen te EgmoDd aan Zee, is een pensioen toegekend van F 718 's jaars Spoorwegen. H. C, F. Kouwenburg te 's Gravenhage heeft vergunning gevraagd voor een stoomtramway van het Tournooiveld in den Haag tot op de Breestraat in Leiden. Er heeft zich een comré gevormd voor den aanleg van een st.oomtra way van Hat.tem (Centraal-spoorweg) en Elburg naar Epe en van daarover Vaessen en Apeldoorn naar Deventer. Stoomvaart. De naa nlooze vennootschap „de Amsterdam- sehe Stoomvaart-vereeniging", zich ten doel stellende de ex ploit.atie van eene stoombootdienst voor goederen en vee tusschen Amsterdam en Londen, is den 17 te Amsterdam tot stand gekomen. Marine. Den 14 is aan de fabriek der firma hristie Aolet Sf de Kuyper te Delfshaven te water gelaten Zr. Ms. stoomkanonneerboot,groot modelBalder. De naam de Ruyter van het te Amsterdam in aanbouw zijnde schroefstoomschip le. kl. wordt, op 's Konings last veranderd inKoningin Emma der Aederlanden. Een volgend op de werf aan te houwen schroefstoomschip le. kl. zal den naam van de Ruyter ontvangen. Noordpooltochten. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op de eerstvolgende algemeene vergadering een voorstel doen om f 1000 beschikbaar te stellen voor een eventuëelen tweeden Noordpooltocht Onderwijs. Het aantal studenten aan de hoogeschool te Utrecht bedraagt 502, waarvan 214 in de godsdienst wetenschap, aan de hoogeschool te Groningen 223, aan die te Leiden 838waarvan 486 in de rechten. Kerkelijke Zaken. Te Waal en Koog op Texel is be roepen ds. P. H Fersteegvan S. Pancras. Voor het beroep naar Driehuizen c. a. is bedankt door den can lidaat W. A. v. d Scheer. Ds AM. Fenker te Koedijk heeft het beroep naar Brouwershaven aangenomen. Bij de doopsgez. gemeente te Noordeinde van" Graft is beroepen de proponent R Kuiken. Het Comité ter Evangelisatie te IJmuiden tracht giften t.e verzamelen voor de stichting van eene kerk en eene be waarschool aldaar. Voor de vestiging en instandhouding oordeelt het f 60000 noodig te hebben. Holl. Maatschappij van Landbouw, In de buitenge wone algemeene vergadering, den 18 te Haarlem gehouden, is in plaats van wijlen den heer J. P. Bredius tot lid van het, hoofdbestuur verkozen de heer J. v. d. Bregqen, te Wad- di.nxveen het voorstel der afdeeling Schoonhoven, om hier te lande eene internationale tentoonstelling van zuivelbereiding' te doen plaats hebben na gebleken ongeneigdheid van de meerderheid tot medewerkingingetrokkenen op voorstel van den heer Waller eene motie van afkeuring aangenomen over de wijze, waarop de heer de Jong onlangs in de 2e. Kamer de belangen van den landbouw besproken heeft. Aanbestedingen. Den 13 te Utrecht, ten behoeve van den spoorweg van Nijmegen naar Venlo het maken van a. eene locomotievenloods en b. eene werkplaats op de station Venlo, minste inschr. voor a. J. Laudyte Sittard voor f 96000, voor b. dezelfde, voor f 4500U; fe 's Gravenhage, het maken van een nieuw rechtsgebouw te Tielminste inschr. A. Ge/missen, t.e Tiel, voor f 112,4(1'. Den 14, te Naarden, het verbeteren der pupillenschool te Nieuwersluis, minste inschr. W. de Waal, te Amsterdam, voor 95700. Den 18, te Utrecht, voor rekening van den Slaat, het maken van 2 goederenloodsenmet, bureaux en perrons en het levereu van kei bestrating op de station Arnhem, minste inschr. J. 0 Tom, te 's Gravenhage, voor 47,137 JJeu 19, aan het departement van marine, het maken en leveren van een ijzeren kustlichttorenbestemd voor Sembi- langan (Madura)minste inschr. L. J. Enthoven 8f Cie., te 's Gravenhage, voor f 38750; door het prov. bestuur van Noordholland, het leggen van een dijkje langs de noordzijde van het. eiland Wieringen, minste inschr. v. Het/blok, te Wieringen, voor f 1000. Bouwwerken. Den 19 is t.e Rotterdam het nieuwe prach tige gebouw der loges Fréderic Royal en Acacia ingewijd. De gemeenteraad van de Beemster heeft afwijzend beschikt op een verzoek van den heer W. Sluisals voor zitter der voorloopige commissie tot, oprichting eener school voor zuivelbereidingom een st.uk gemeentegrond in vrije erfpacht, t,e mogen ontvangen, ten einde daarop die school, benevens eene kaasfabriek te bouwen Geschenken. Prins Hendrik heeft het eerevoorzitterschap aanvaard eeuer commissie van hoofdofficieren der zeemacht, ten doel hebbendeden Koningnamens de marineeen huwelijksgeschenk aan te bieden. Gipten. Wijlen mej. de wed. LGrootHememan heeft aan de r. c. armen van Egmond-binnen f 2000 vermaaktwijlen mevr. de wed. JJ. BeerekampSchottelink f 10000 aan de diaconiescholen der ned. herv. gemeente te Amsterdam. Rampen. Den 15 op de Merwede te Sliedrecht, de ketel gesprongen in eene sleepschroefstoombootvan de onderne ming „Masion" te Dordrecht. De machinist is bij het on geval omg' komen, het. verdere personeel wist zich te redden, terwijl de boot in de diepte zonk. Den 18 's avonds, zijn door den bliksem afgebrand een watermolen onder Oudcarspel en de boerenwoning Kiettenburg, onder Barsingerhornbewoond door R. Spaans. De 7 reeds t.e bed liggende kinderen zijn met moeiteongekleed de vlammen ontkomen. De landman was bij het ontstaan van den brand afwezig maar zijn knecht P. v. Leeuwen heeft het vee weten t,e redden, op 6 kalveren na, die verbrand zijn. Reide gebouwen en inboedels waren verzekerd In den nacht van 1920 is de boekdrukkerij van den heer J. L. Haesekcr, aan de Kleine Houtstraat te Haarlem af gebrand. Rechtszaken. Het. gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 19 een man uit Waddinxveen, wegens poging tot moord op zijne tweede vrouw (nadat, hij wegens het dooden zijner eerste vrouw tuchthuisstraf had ondergaan), veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf; den 20 G. N„ koopt an, vroeger chef der firma Abercrombie Sf Cie., te 's Gravenhage, wegens 10 valschhedenveroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf en 20 boeten elk van 50. Overleden den 16, te Zwolle, A. J. v. d. Lee, oud hoofdingenieur van den waterstaat, oud 70 jaren. Kolonicn. Mr. P. Maclaine Pont is door den gouv.- genl. van N. Indie benoemd lot, advocaat en procureur bij het hooggerechtshof t.e Batavia, met eerv. ontslag uit derge lijke betrekking bij den raad van justitie te Padang. Atchin. Het, hoofd der V Moekim toekoe A is heeft zich te Kotta-Radja aan het nederlandsch gezag onderworpen. De heer F. Heusyoud-onderwijzer, thans binnenvader in het Grootburgerweeshuis te Kampen en door zijue artikelen in liet Tijdschrift voor Weezenvnpleqing gunstig bekend heeft bij den boekhandelaar L. v. Hulst aldaar in 't licht gegeven: sDe Unie van Utrecht. Beknopt medegedeeld voor kinderenHij geeft daarin een eenvoudig en bevattelijk verhaal van deze merkwaardige gebeurtenis, van hare aan leiding en hare gevolgen. Met het oog op het aanstaande derde eeuwgetijde der Unie moge zijn boekje vele lezers vinden de geringe prijs van 15 cent bij meerdere exem plaren lager werke de verspreiding in de hand. De beide tijdschriften Het Familieblad en Het Stuivers- Magazijn worden door de uitgevers, Gebr. Belinfante te 's Gravenhage, met 1°. Januari 1879 vereenigd tot, een week blad dat de beide namen voertonder hoofdredactie van den heer George Kepper staat en 75 c. per kwartaal kost. De ondervinding zal leeren of deze poging om meer actuëele onderwerpen te behandelendan in de tijdschriften mogelijk wasden bijval van het publiek verwerften of in den huiselijken kring, waarvoor het blad bestemd is, het groot courantenformaat beter voldoet dan de vroegere vorm. De Nederl Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde looft 'naar gouden medalje en 200 uit voor de vóór 1 Jan. 1881 bij den algemeenen secretaris-penning meester in te zenden meest voldoende van af beeldinn-en voorziene, duidelijke beschrijving en beoordeeliug, liefst toegelicht door eigene onderzoekingen, van de veredelino-s- wijzen (enten oculeeren en dergelijke) voor planten van verschilleuden aard met vermelding van de daarbij gebrui kelijke noord- en zuid-nederlandsche hoogduitsche fransche en engelsehe kunsttermen. Daarbij behoort de aanwijzing van de familiëngeslachtenvoornaamste soorten en ver scheidenheden waarop zij worden toegepast met het oog op entrijs en wildstam van den tijdWanneer de bewer kingen moeten geschieden en van verdere daarop betrekking hebbende bijzonderheden. Dinsdag-avond hield het Protestantenbond afdeeling Alk maar zijne maandeltjksche vergadering. Als spreker trad op de heer W M. de Fries, van Oudorp, die tot, onderwerp had geno men: de nieuwe godsdienstige richting in het huisgezin. Menig belangrijke wenk werd door hem gegeven, terwijl zijne rede in het geheeldoor en door practisch als zij washet wezenden aard en de strekking der nieuwe richting alsmede het goed recht en het ernstig streven van het Protestantenbond helder in het licht stelde. Ue vergade ring was vrij talrijk bezocht. Ook werd op haar het gelal leden weder vermeerderd. Gelijk spreker ook deed uitkomen, bestaat, er alle hoop, dat het Protestantenbond in Alkmaar gaan leweg meer veld winnen zal. Met, eenige volharding zal tiet zijn taak ook hier vervullen. De proefneming met godsdienst-onderwijs, van wege het Bond gegeven, gelukt uitstekend De heer de Pries, die provisioneel zich met het onderwijs, belast, constateerde, dat het getal leerlingen met den dag toenam. Ernstig wordt er dan nu ook aan gedacht, des Zondags geregelde godsdienstoefeningen te or- ganiseerenen mocht ook dit gelukkendan vertegenwoor digt bet Bond weldra een macht, welke niet meer te ver nietigen is, en is overheersching van den kerkeraad die blijkens zijn voortdurend beroepingswerk niet het minst'hart heeft voor de godsdienstige behoeften van zoo vele leden der gemeente, in beginsel gefnuikt. Met belangstelling wordt dan ook de bijeenkomst der commissie voor de gods dienstige belangen over deze zaak te gemoet gezien Ingezonden W oensdag 18 .1. is op de burgerlijke begraafplaats te Oudorp het. stoffelijk overschot ter aarde besteld van den, ook hier ter stede velen bekenden, verdienstelijken Leguit. Niettegenstaande het hoogst ongunstige weder, werd de eenvoudige plechtigheid bijgewoond door een betrekkelijk groot aantal belangstellendenvooral ook uit deze stad. Een der leden van de deputatie derwaarts afgevaardigd door het alkmaarsch Natuur- en Letterkundig Genootschap S. N8. S. wijdde een kort, maar warm en waardig woord van hulde aan de nagedachtenis des mans, die, in

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 1