Uruul ISriliunje en Ierland. IScncmarken. Tuik)|e, Zwitserland. Italië. Spanje. Wcre<',ii#;c{e Stafeu. Afghanistan. ISiniienlaml. jflarkt- en Ëcurdbsrictitcn. de woorden: „van rechtswege", uit naam der oommissie ge bezigd, en door hem eene inconstitutioneele loochening van bet recht, des Senaats geacht. Een kruisvuur van scherpe woorden, waaraan ook de heer Gambetta deelnam volgde doch noch de regeeriDgnoch de commissie verkoos haar gevoelen over de kwestie te zeggen en ten slotte handhaafde de Kamer haar vroeger besluit met 255 tegen 188 st. Ook de amendementen ten gunste der predikanten en rabbijnen werden verworpendoch zonder hoofdelijke stemming. De begrooting van uitgaven is voorts in haar geheel met 368 van de ruim 500 leden aangenomen. De overige, voor zoo ver aanwezig, onthielden zich. De begrooting van inkomslen daarentegen werd, gelijk die door den Senaat gewijzigd was, met. 421 st. goedgekeurd. De vice-ministers Cochery, Lepere, GirerdSaai-Canot en Casimir-Périer hebben, wat de trac- tementsverhooging der geestelijken betreft, zich aan de zijde der begrootingseommissie gehouden, en alleen de vice-mi nister Savary heeft, met de ministers Say en Bardoux gestemd. Het linkercentrum stemde bijna in zijn geheel voor de regeering. Maidendie bedreigingen tegen de Koningen geuit had, is naar het gerechtshof verwezen. De heer Mac Lmeliberaal, is tot lid van het Parlement gekozen te Londonderry met, 2489 st.; de conservatieve can- didaat Alexander verkreeg 1S7S st. Lord Beacons field heeft den 19 eene deputatie ontvangen, die hem, namens 400 in Californie verblijf houdende engel- schen een adres van huldebesloten in eene zilveren met, goud ingelegde cassette, kwam aanbieden. In zijn antwoord verklaarde hijdat, schoon misschien velen het traetaat, van Berlijn niet wenschen uitgevoerd te ziendit geenszins de bedoeling der mogendheden is, die het onderteekend hebben, en stellig besloten zijn de bepalingen van het traetaat, te zien uitvoeren. Over Cyprus sprekende zeide lord Bea^ons- fielddat het, als militaire staiion het vermogen heeft eene onbeperkte hoeveelheid militaire macht op te nemen, en dat de haven van Eamogosta binnen korten tijd en met, betrek kelijk geringe kosten in staat gesteld zou kunnen worden om de geheele hritsche vloot van de Middellaudsche-zee te bevatten. De faillissementen der City of Glasgow Bank en West of England Bank zijn gevolgd door die van de Caledouian- Bank, de Douglas-Bank en de Bank van Rochdale. De Times en andere bladen meldendat de russische re geering op het protest, der britsehebevel gegeven heeft tot het terugroepen van haar gezantschap uit Kaboel. In Schotland heeft het in de jongste dagen zeer sterk gesneeuwd. 14 Treinen, waaronder slechts 2 goederentrei nen zijn in de sneeuw vastgeraakt,de passagiers hebben hier en daar bij felle koude een geheelen nacht in den trein moeten vertoeven. De americaansche mailboot State of Louisiana is den 24 door den dikken mist op de ierscke kust bij Lorne veron- gi-lukt,. De bemanning en de passagiers zijn gered. Den 21 is het huwelijk van den hertog v. Cumberland met, prinses Thyra door bisschop Martensen voltrokken. In Binland zijn de wolven tegenwoordig buitengewoon overvloedig en stout. Een derde der rendieren is in de laatste maanden door hen verscheurd en bijna al de jonge rendieren. De inwoners van Scutari hebben een verbond gevormd om zich te verzetten tegen eene annexatie bij Montenegro. Een Iradé des Sultans machtigt den grootvizier Khereddin- bassaeene delinitieve overeenkomst met Oostenrijk-Honga rije te sluiten ten aanzien van Bosnië en Novibazar, zooals zij door graaf Zichy werd voorgesteld- De minister van buit zaken en de oostenrijkscbe ambassadeur zijn het alsnu eens geworden over de grondslagen der overeenkomst. De aan genomen formule erkent,, hoewel niet, duidelijk noch m°t, ronde woorden, de souvereinit.eit des Sultans over de be trokken gewesten en het, loorloopig karakter der occupatie. Het, op den 18 wegens stormweder in de Dardanellen bij Larnpsas i voor anker liggende stoomschip Rinaldo werd aangevaren door het fransche stoomschip Byzantin, dat. mede voor anker trachtte te komen. De kapitein van de Rinaldo riep de passagiers van de Byzantin toe, op zijn schip over t.e springen, maar toen 90 hieraan voldaan hadden, zonk de Byzantin met de overige 150 opvarenden. De kapitein der Rinaldo trachtte nog hulp te bieden met, booten, doch deze werden door den storm uit, de Dardanellen in de zee van Marmora gedreven. Sav/et-bassade afgetreden grootvizierzal weldra als ambassadeur naar Parijs gaan. Bosnië Heiizegowina.. Beu 19 is te Serajewo aangekomen eeu in Bosu-e gerecruteerd en Uailipoli m garnizoen gelegen hebbend bataljon nizams, dat door de Porte ingevolge met Oostenrijk getroffen overeenkomstontslagen was. De ove rige in Bosnië aanwezige turksche troepen zullen eerlang mede terugkeeren. Oostenrijk. Door de Kredit-Anstalt is officieel bekend gemaakt, dal door de bij haar Agentschap te Trappau ge pleegde geld verduisteringen een tol aal verlies van 280,000 tl,, in ronde cijfers is geleden. De koers der aandeelen is dientengevolge tot 217 gedaald. De op 2 Dec. 71 opgerichte „Duitscke Leesvereeniging" te Weenen, de aanzienlijkste van geheel Duilsch Oosteurijk, 1008 leden, waaronder 135 professoren en 066 studenten tellende, is op last der regeering gesloten, dewijl zij van hare stichting af „nationaal-politie e oogi erken nagejaagd en van lieverlede een politiek karakter aangenumen heeft" en alzoo gevaarlijk voor den Staat" wordt geacht. Zulks wordt in verhand gebracht, met. eene rededen 18 bij de behandeling der begrooting in het Huis van Afgevaardigden gehouden door den heer Schonerer, die verklaardeeven als vorige jaren, t.egen het ontwerp te zul- lau stemmen, omdat de regeering doorliet vergelijk met Hongarijede Staats-voorscliotbankeude verlenging der legerwet en de bezetting van Bosniëhet, Rijk tot finan- cieelen ondergang voert, zoodat, zeide hij, in de duitscbe Kroonlauden de kreet meer en meer gehoord wordt: Be hoorden wij maar tot, het Duitselie Rijk, opdat wij eindelijk van Bosnië en zijnen nasleep worden verlostDerhalve moest,, zoolang de tegenwoordige regeering staat, de bevol king geene belastingen betalen, en, ludien het Huis die toeslaat dan slechts onder dwangmaatregelen. Het Huis van Algevaardigden heeft, nadat, een voorstel tot verdaging der beraadslaging over het wetsontwerp tot verleu- ginguer legerwet gedurende 1879 [bij deze wet werd, 10 jaren geleden, de algemeene dienstplicht ingevoerd en de getal sterkte des legers op voet van oorlog op 800,000 man gebracht] den 20 met 184 tegen 74 sl. verworpen was, den 21 dat ontwerp aangenomen, alsmede een voorstel, strekkende tot indiening van eene nieuwe wetsvoordracht betreffende dit onderwerp in het begiu der eerstvolgende zittingperiode eu eene motie, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgespro ken, dat voor het vervolg eene vermindering der legerkosten worde mogelijk gemaakt. Nog werd het handelsverdrag met Duitschland goedgekeurd en aan de regeering onbeperkte volmacht, verlceud ten aanzien van het, ontworpen handels verdrag met Italië. Bij het begin der vergadering gaf de voorzitter kennis, dat verschillende telegrammen ontvangen waren als protest tegen het door den lieer Sehönerer aan- evoerde. Op verzoek van sommige leden werd aan het, èiude der vergadering een dezer telegrammen voorgelezen, waarop de he r Schonerer verzekerdedat lijj een aantal telegrammen van instemming ontvangen had. Het Huis is voor onbepaalden tijd uiteengegaan. Eene geheime bijeenkomst der studentenden 20 in eene brouwerij te Weenen gehouden, is door de policie uiteen gedreven. Al de aanwezige geschriften zijn daarbij in be slag genomen. Hongarije. In sommige plaatsen des lands woedt sedert 2 jaren de besmettelijke keelziekte. Onlangs is zij te Kun- Telegyliaza, eene stad van 20000 inwoners, verschenen, waar 2135 pesonen aangetast en 927 overleden zijn. Het Volkshuis heeft den 19 met 175 tegen 125 st. aan genomen het regeeriugsvoorstcl tot uitgifte van 10 miljoen rente tegen aflossing van schatkistbiljetten, nadat de minister Tisza dit voorstel krachtig had verdedigd. Het ontwerp betreffende de lichting van recruten in 1879 is met groote meerderheid aangenomen In het comitaat van Marmaros zijn alle rivieren en heken buiten hare oevers getreden en andere comitaten worden eveneens met overstroomiug bedreigd. De schade is vrij aanzienlijk. De Stendenraad heeft den 18 het voorstel van den heer Freulertot intrekking van het constitutie-artikelwaarbij de doodstraf is afgeschaftmet 30 tegen 10 st. naar den Bondsraad verwezen, opdat dit lichaam in de volgende zit ting verslag zal uitbrengen. De Nationale Raad, waar de zelfde zaak door een verzoekschrift uit Toggenburg was ter tafel gekomen heeft zouder discussie de prioriteit der be slissing den Stendenraad overgelaten. De overheid van Zurich heeft aan de vereeniging voor lijkenverbranding aldaar een stuk grond op de begraafplaats van Wiedikon afgestaan, ten einde er een oven te bouwen. Den 20 was te Genève, ten gevolge van gevallen sneeuw, geen enkele post uit Duitschland en duitsch Zwitserland aangekomen, en waren in de slad 400 mannen en 120 paarden aan het werk om de straten begaanbaar te maken. In de Val d'Ambria zijn 6 smokkelaars onder een sneeuwval omgekomen. Te Calatagironeop Sicilië, werd den 15 gedurende de kerkdienst een hevige aardschok gevoeld. Ieder in de kerk wilde naar buiten en een hevig gedrang omstond waarhij 2 vrouwen onder den voet geraakten en het leven verloren; 20 andere personen werden ernstig gewond. Het nieuwe kabinet i3 samengesteld als volgt,Depretis presidentbinn, zaken en voorloopig buit. zakenMagliani financiën, Taiana justitie, Mazé de la Roche, oorlog, Ferracciu marineCoppino onderwijsMaiorana landbouw en koopüaudel, Mezamatte o. werken. Den 20 heeft de heer Depretis deze samenstelling fa de Kamer medegedeeld en het programma der regeering ont wikkeld. Zij zal de orde handhaven met de bestaande wetten, zonder zwakheid of willekeurzij zal eene wet betreffende den aanleg van spoorwegen aanbieden; zij handhaaft het, denkbeeld tot afschaffing der belasting op het gemaal; zij zal voor instandhouding van het finnncièele evenwicht waken, en eindelijk eene hervorming der kieswet op breede schaal voorstellen. Deze mededeelingen worden door de te nau- wernood voltallige Kamer zonder eenig blijk van instemming aangehoord. De minister van financiën diende vervolgens eene credietwet in voor de eerste twee maandeu van 1879 en verzocht daarvoor de urgentie, welke door de Kamer werd verleend- In de zitting van den 21 heeft de heer Par mi schriftelijk medegedeeld, dat hij, wegens de verandering in den parle mentairen toestand, zijn ontslag neemt als voorzitter der Kamer. De Kan er heeft, echter eenparig geweigerd, dit ontslag aan te neinen. Nadat de aangevraagde vo„rloopige credieten voor een tijd van 2 maanden waren toegestaan zijn de zittingen der Kamer verdaagd. Uit, Genua wordt gemelddat aan de Riviera eene ont zaggelijke menigte sneeuw gevallen is welke veel schade aan de olijf-, oranje- en citroenboomen heeft toegebraent. De russische ambassadeur de Koudriaoski is den 21 over leden. Den 21 is een pit Frankrijk komende trein tusschen Es- tepa en Candaiaijadoor overstrooming van de rivier Ar- lanzon tob staan gebracht. Ook de Vera was buiten hare oevers gelreden evenals de Duero, en men vreesde voor de dijken der Pisuerga. In de provincie Zamora had men eveneens maatregelen genomen en sommige straten van Bur gos liepen onder. Te Sevilla was de Guadalquivir 9 voet gestegen alles ten gevolge van dooiweêr. De minister Sherman heeft eene circulaire uitgevaardigd waarhij de faciliteiten voor de inschrijving op de 4 p. ets. bonds en de omloop van het zilver na 1 Januari worden vermeerderd. De Emir is naar Turkestan gevluchtdaar hij alle gezag verloren had en zijne soldalen desert.eerdeD. De hooiden van den Chilaistam liebbeu Yakoeb-Khan, den oudsteiizoon des Emirsdie zich te Kaboel in vrijheid bevondtot op volger zijns vaders uitgeroepen. In de landstreek tusschen Djellalabad en Kaboel heerscht volslagen regeeringloosheid. De hritsche genl. 6avagnari moet een belangrijken brief van den Emir ontvangen hebben. De zukkur-khels zijn vóór de aankomst, der britsehe troe pen. die een snellen nachtmarsch wilden maken, maar door allerlei oponthoud veel te laat kwamen, naar het gebergie gevluchthunne forten en woningen zijn verwoest,. Genl. Maude is den 20 met een detachement, van Jamrood ver trokken om de den engelschen vijandiggezinde stammen in de vallei van Bazar te tuchtigen. Djellalabad is den 20 door de engelschen bezet; de be volking toonde zich vriendschappelijk gezind. De Koning heeft zich den 26 van den Haag naar het Loo begeven begevenom den 31 van daar naar Arolsen te verlrekken. De vice-president van den Raad van State en de voorzitters der heide Kamers zijn door Z. M. uitgenoo- digd om bij de huwelijksvoltrekking le Arolsen tegenwoordig te zijn. De kon.-militaire kapel te 's Gravenhage heeft on der ontvangen om van 20 tot 25 Januari te Amsterdam te vertoeven. Staten-Gkneraal, De 2e Kamer heeft den 20 aange nomen: hoofdstuk IX der staatsbegrooting (waterstaat) met 58 tegen 3 st. (een amendement van den heer herding, om f 3000 uit te trekken als subsidie voor de tentoonstelling te Arnhem, goedgekeurd met 52 tegen 14 st.); de begroo ting voor de staatsspoorwegen met alg. st. (de post voor den aanleg van den spoorweg RotterdamHoek van Holland met 48 tegen 16 st.); hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) en de wet op de middelen met alg. st. ("p voorstel van den heer Sundberg daarin opgenomen een meu or.eposl: „Bij drage van Ned. Indie" eu van regeeriugsvvege de som voor schatkistbiljetten ter dekking van een eventueel tekort met 3 ton verhoogd en dus gebracht op f 4,300,000); den 21 de begrooting voor Suriname inet 53 tegen 3 st. (een amen dement van den heer v. d. Hoeoen en 5 anderencm, met het oog op het wetsontwerp betreffende de immegatieeen memoriepost in plaats van 3 ton uittetrekken voor aanvoer van vrije arbeiders, verworpen met 46 legen 11 St.), die voor Oura9ao met, alg. st. en hoofdstuk X (k®louiën) met, 51 tegen 5 st. Met 30 tegen 22 st. werd besloten, voor de bestaande vacature in den II. Raad geene lijst van candidaten op te maken. De Kamer is daarna op reces ge scheiden. De ie. Kamer heeft den 23 aangenomen, met, 16 tegen 8 st,., het ontwerp tot verkrijging der bevoegdheid van arts enz,, den 24, met alg. st-, de hoofdstukken Huis des Konings en Nationale Schuld der Slaatsbegrootiug en de wet op de middelen voor 1879, benevens de wetten ter bekrach tiging van provinciale belastingen in Friesland en Limburg. Zij heeft daarna hare beraadslagingen verdaagd tot 9 Januari. Leger. Het algemeen depót, van discipline wordt met 1° Mei a. s. van Naarden naar Vlissingen eu het 3e bataljon 3e reg. int. van Vlissingen naar Bergen op Zoom verplaatst. Het depót en 2 compagniën van het 8e reg. iuf, en 2 com- pagniëD vesting-artillerie worden uit Woerden uaar Utrecht, verlegd en Woerden alzoo van garnizoen ontbloot. Marine. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e. kl. Alkmaar wordt tegen het voorjaar in dienst gesteld vermoedelijk om de westkust van Alrica te bezoeken en vervolgens in W.Indie gestationeerd te worden. Spoorwegen. De inschrijvingen op de leening voor de Rotterdamsche Tramway maatschappij beloopen ongeveer 71 miljoen. Het kapitaal beloopt slech.s f 500,000, in aandee len van f 1000, waarvan er 125 door de oprichters zijn genomen. De heer J. v. d. Eisen, civiel ingenieur te Waalwijk, heeft concessie aangevraagd voor een stoomtramweg Waalwijk Tilburg—Koningshoeven. Noosdpool-expeditie. In eene den 21 te 's Gravenhage gehouden vergadering van het comité en verdere belangstel lenden is besloten om, worden de noodige middelen bijeen gebracht, in 1879 andermaal met de Willem Barendsz. een tocht uaar het noorden te doen, die op ongeveer t 18000 wordt geschat. Voor den vorigen is ontvangen ruim f 51000, uitgegeven f 47000 en alzoo nog 4000 in kas. Nijverheid. De slotsom van het verslag der Rijks-eom- itiis-m t0t het instellen van een onderzoek naar den toestand der nederl. kunstnijverheid luidtdat die toestand bedroe vend doch niet hopeloos en wel degelijk voor verandering en verbetering vatbaar is. Onderwijs. In eene te Amsterdamonder de leiding van het bestuur van het departement, der Maatschappij van Nijverheid, gehouden vergadering is eene commissie be noemd ter overwegiug van de oprichting eener teekenschool voor kunstnijverheid. De gemeenteraad van Meppel heeft den 20met 9 tegen 3 st., besloten tot oprichting eener hoogere burgerschool met driejarigen cursus. Te Sneek zal het, gymnasium-gebouw worden vergroot. De kosten daarvan worden geraamd op f 145' i0. De gemeenteraad van Amersfoort heeft den 24 besloten de latijnsche school te veranderen in een pro-gymnasium indien daarvoor eene Rijks-subsidie van f 6U00 kan worden verkregen. De lieer de Bruyn Tengnagel heeft aan de gemeente Does burg ten behoeve van het, onderwijs eene kast ,i.et eene schoone verzameling naturaliën geschonken. Het aantal studenten aan de Polytechnische School te Delft bedraagt thans 351. Kerkelijke Zaken. Eene leening van f 140,000, door de "Vrije Gemeente te Amsterdam opengesteld voor aankoop van grond, bouw van eene kerk en andere localen, is ruim schoots volgeteekend. B. en W. van Amsterdam hebben den gemeenteraad voor gesteld, aan de vereeniging tot verkondiging van het evan gelie aan Scandinavische zeelieden in buitenlandsche havens kosteloos in bruikleen af te staan een te-rein aan het gedempte Westerdok, tot het bouwen eener kerk en pastorie. De heer Stanley, de beroemde reiziger in Africa, heeft dezer dagen Rotterdam bezocht, waar hij de gast was der Afncaaiisehe Hand lsvereenigingwelke o. a. den 21 ter zijner eere een dejeuner gaf, dat, door de daar aanwezige leden van het Nederl.-Africaansohe Hoofdcomité en den voorzitter en secretaris van het plaatselijke comité en eenige autoriteiten werd bijgewoond. Aanbestbdingen. Den 21, te Nijmegen, het bouwen eener r. c. kerk en pastorie te Neerbosch minste insctr. Qroenendaalte Roermonde, voor 25300 te Nijmegen, door B. en W., het slechten van een gedeelte der vesting werken en het aanleggen van een boulevard tusschen de ver lengde Regulier en Hezelst,raten, aan v. Hattem, te Sliedrecht, aldaar voor 69,900. Den 23te Amsterdamhet verbreeden der Texelsche kade minste iuschr. E. H. Broemeier, voor f 46,100. Gieten. Wijlen de heer A. J Scriverius notaris en wet houder te Zwolleheeft aan het bestuur der gasthuizen t 2'iOOO vermaakt. Wijlen mej. C. Koch te Arnhem heeft vermaakt aan het prot. bestedelingenhuis 4 aandeelen der Rijnspoorweg maatschappij aan het nieuwe weeshuis f 1000, de luth. diaconie 700, de herv. diaconie f 500de vereeniging Hulpbetoon 200, de Guslaaf-Adolfvereen.ging 150. Wijlen de heer C. v. d. Wilt heeft f 4000 besproken aan het kerkefonds der ned. herv. gemeente te Amsterdam. Wijlen mej M Swigtens heeft aan de algemeene armen te Amsterdam f 1000, vrij van rechlen, gelegateerd Wijlen mej. IP. J Moens heeft, vrij van rechten doch met bezwaar eene wekelijkscbe uitkeering van f 2 gedurende het leven van 2 vrouwenvermaakt aan de herv. diaconie en aan de bijzondere school der ned herv. gemeente te Zeist elk f 2000. Wijlen mej. T. Bakker heeft aan de herv. diaconie te Scheliinkhout, 1000 vermaakt. Wijlen mevr. de douair. jr. A. J. v. d PollMailman heeft aan de lied. herv. diaconie t.e Amsterdam f 100ÜU, aan de fransch herv. diaconie aldaar f 1000 vermaakt. Overleden den 24, te Middelburg, dr. A. A Fokker, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht, in Zeeland, voorzitter van het Zeeuwsche Genootschap der W e'ienscbap- peuoud 68 jaren. Bij WJ. Thieme Sp Cie. te Zutfen en J. MC. v. d. Zande te Winterswijk is verschenen: „Herinnering aan de Unie van Utrecht", door F. L. Postel, hoofdonderwijzer te W mterswijk, 20 cents, 100 ex. f 12. Wié van de Unie, die gedurende 2 eeuwen het bolwerk onzer onafhankelijkheid is geweest en 23 Januari a. s. voor de 300»te maal verjaren zaliets wil weten vindt in dit geschriftje een bevattelijk verhaal van de gebeurtenissenwelke aanleiding gaven tot het, verbond der noordnederlandsche gewesten, en van de omstandigUeden waaronder het tot stand kwam. Het verüent evenzeer aan beveling als dat, van den heer Heusy, in ons vorig nummer vermeldde lage prijs van beiden maakt ze zeer geschikt tot uitdeeling. In den nacht van 21 22 viel aan boord van een vaartuig uit Avereerst eene vechtpar'ij voor tusschen den schipper en zijn knechtbeiden beschonkenwaarbij de laatste in het water geraaktehij werd door de inmiddels verschenen policie gered en tot den volgenden morgen in verzekerde bewaring gehouden. Den 22 viel een aan de waterzijde spelende jongen door de gladheid der besneeuwde straat in de Lindegracht, nabij de christ.-geref kerk. De smidskneclit J. de Wit wilde er bij springendoch bevond zich om dezelfde reden als de knaap eerder in het water dan hij dacht,. Toch gelukte het hem .net hulp van andereu den drenkeling te redden hetgeen door hel broze ijs bemoeilijkt werd. De heer A. Brummelkamp Jr., predikant der christ. -geref. gemeente alhier en naar Groningen beroepenhield 1 1. Zon dag-avond zijne afscheidsrede, naar aanleiding I Petrus 1 ,25. De vergadering van het, physisch genootschap op 1.1. Maandag werd, bij de gemakkelijk gemaakte introductie, door een zeer groot aantal belangstellenden bijgewoond opgekomen om getuigen te zjjn van de proefnemingen met den phonograaf van den heer Maju. Het, weergeven van gesproken woorden voldeed minder aan de verwachting dan dat van zang en hoornmuziek hetgeen de heer M. aan de inrichting der zaal toeschreef; zijne verklaring van het in strument was wel in staat oni den aanwezigen een denkbeeld der samenstelling ervan t.e geven. Den 23 is een zevenjarig knaapje nabij de W ognuniscbe buurtwaar het tehuis behoordedoor het ijs geraakt, en verdronken. Den 24 zijn de gemeentewerken voor 1879 aanbesteed en daarvan aannemers geworden J. Texselaur voor het onderhoud van gebouwen (daaronder begrepen de voortzet, tuig der restauratie vau het stadshuis), bruggen, riolen, enz. en het vernieuwen van eenige bruggen en walmurenvoir f 19391 en J. Oldenburgte Bergen, voor het, leveren én aanvoeren der materialen voor de voetpaden en buitenwegen en het onderhoud van den weg naar Egmondvoor 4428, zijnde een eu anier gezamenlijk f 3782 beneden de raming. De lieer J Graaf is benoemd tot. assistent te Poeldijk (r. c. gemeente). Voor hei bouwen van eene school, onderwijzerswoning en raadhuis te Schermerhorn, den 23 te Haarlem aanbesteed, was minste inschrijver P. Brugman, alhier, voor f 24700. Ter graan- eu zaadmarkt zijn in 1878 aangevoerd 86S80 mudden, zijDde 241 minder dan in 1877- De verschillende soorten werden in de volgende hoeveelheden ter markt ge bracht: haver 29062, tarwe 16661, gerst 12436, rogge 7434, erwten 7072. boonen 7056. karweizaad 3614 mos terdzaad 2491 koolzaad 633, kanariezaad 421 mudden- BURGERLIJKE STAND ONDERTROUW i 21 Dec. Hugo Gales, te Dordrecht, on!, te Helder, en Johanna Abrahamina Eoerdina Simonelta Stikkelwed. Eg- bertus Munnik le Alkmaar, oni te Heider. 26 n Pieter Goudsblomwedr. van Trijntje Slijkerman en Grietje Rol, beiden alhier eerstgen. oni. te Helder. GEBOREN. 21 Dec. Rebecca Lea, D. van Jonas Kalkoene en Hendrika Wijnschenk. 22 Lena, D. van Pieter IJsbrand Twisk en Eefje Kokkes. 23 Aart Johannes, Z. van Aart Tjeertes en Maria Uesina Landsman. 24 Christina Mar ga ret haD. van Petrus Messelaar en Jannetje Verdwaald. 25 Maria SusannaD. van üjjsbertus Raaymakers en Elisabeth van der Horst. 26 Predrik HendrikL. van Hendrik Krijns en Maria Theresia Winkel. 27 CornelisL. van Gerrit Stam en Sophia Meersch. OVERLEDEN. 21 Dec. Bernardina Leuvens, wed. Bernardus Elfrink. 76 j. 23 Johan GerardZ. van Dirk üerritsz Gevelaar en Aagje de Leeuw, 16 d. Johannes, Z. van Jan Derk Elings en Catharina Pieternella Geertruida Terluin ruim 15 w. 24 Malco Lion wed. Daniel Israël Cohen bijna 67 j 25 Jannetje Peereboom, echtgen. van Johannes Gerardus Groen, 34 j. Johanna ClasinaD. van wijlen Hendrik Koopman en van Hillegonda Wortel, lij., wonende te Amsterdam. 26 WilhelmijntjeD. van Evert van Dijk en Marijtje Reugers, ruim 14 m. 27 Clasina MariaD. van Cornelis Schoenmaker en Cornelia Catharina Al, ruim 7 w. VEILING VAN VASTE GOEDEREN Door den Notaris H. J. DE LANGE. 24 Dec. 1. Winkelhuis (grutterij), Kooltuin sectie B, 78 ged. Str. J. t. de Wijs f 3)50, Verhoogd door W. de Haan met 550, 2. PakhuisSiiksteeg, B, 66 en 78 ged. Str. A. Lind1680,— Niet verhoogd 1 en 2 gecomb./5380. Str. H. J. Sonnevelt 5900, Niet verhoogd. 3. Pakhuis Spanjaard'traat, B 73 Str. G. Bossert Rz500, Verhoogd door denzei! de met 180, Door den Notaris J. G. A. VERIIOEEE. 27 Dec. 1. Wink-lhuis, Z.z. Breedstraat; A, 436, St.r H. Hf.vning ƒ1510, 2. Pakhuis met Bovenhuis, Z.z. Oudegracht, A 616, Str. P. Messelaar 230D, 3. Huis, Koepel en Tuin, Z.z Boekenlaan, E 143, Str. A. van der Poort 1550, (Afslag 3 Januari 1879, in de Toelast.) Door den Notaris W. E. G. L. GOUWE. Winkelhuis (Brood- en Koekbakkerij)Pakhuis en Erve, Bierkade B, 2497. Str. J. B. Reekers Cz. f 4400, Verhoogd door C. Woudenberg 80, CORRESPONDENTIE. Wij ontvingen een uitvoerig schrijven van een ingezeten, die zich een warm voors ander eener plaatselijke inkomsten belasting betoont, de bezwaren daartegen van minder ge wicht erkent dan die tegen het bestaande stelselen zich zeer verwondert over den loop, welken de behandeling der kwestie in den gemeenteraad genomen heeft, daar z. i. het aanhangig zijn van plannen tot belastinghervorming bij de hooge regeerinewelke wel eens tot terugneming der van het personeel door den Staat konden leiden, de gemeente raden juist moest bewegen tot het invoeren van een stelsel, dat door zijne elasticiteit geschikt is om aan den gevreesden schok weerstand te bieden. Hoe gaarne wij zijne beschou wingen en argumenten plaats zouden gunnen, nadat wij on langs liet debat over de zaak in dit blad gesloten moesten verklaren, wenschen wij het voor het tegenwoordige niet te heropenen; er bestaat ook eene andere wijze om den ge meenteraad op dit punt de wenschen der burgerij te doen kennen, eene wijze waarvan zeker ter schade der zaak zelve, te weinig gebruik wordt gemaakt. Red. X. acht het niet onnoodigde talrijke vreemdelingen die zich in de laatste jaren in deze gemeente gevestigd hebbenbekend te maken meten ook tal van andere in gezetenen te herinneren aan de beteekenis van het klokje dat zich op vele der laatste dagen dikwerf wel wat laat net liet oog op de schoolkinderen des morgens deed 1 ooren. Het kondigt de verplichting aan om het voetpad langs de woningen en zeke. ook wel langs de erven achterhuizen stallingen en pakhuizeu zoowel in binnen- als buitenwijken met zandascli of iets dergelijks te bestrooien Hij meent zelfsdat tegen het niet nakomen dezer verplichting straf bedreigd is. Toch zijn er gansehe buurten, waar de bewoners doof schenen voor het gelui en de voorbijgangers in gevaar verkeerden een arm of een been te breken. Als tegen al de nalatigen proces-verbaal is op gemaakt, kan de kantonrechter zijn werk niet afmaar misschien is de policie langmoedig geweest en heeft zij er op gerekend dat wel eens iemand zijne stem zou verheffen om datgeen te bevorderen wat vau onbetwist nut, is en daarom algemeene medewerking behoort te vinden. Alkmaar 23 Dec. Aangevoerd 6 Koeien 180 a 230 53 vette Kalveren f 40 a 128. 10 nuchtere dito f 13 a 19, 272 Schapen 28 a 36, 134 vette Varkens 0.40 a 0,52 per kilogr. 28 ü?c. Aangevoerd 2 Paarden /80, 5 Koeien 90 a 210, 20 nucbt. Kalveren 12 a 16, 109 Schapen f 15 a 28 64 magere Varkens 10 a )8 222 Biggen 4 a 6. Boter 70 a 80 ets. per kop. Edam 21 Dec. Kleine Kaas f Tl 34,50, aangevoerd 16 st.., wegende 4213 kilogr. Enkhuizen Dec. Kleine kaas f 32,50 aangevoerd 13 st. wegende 3670 kilogr. Karweizaad f 17 50, blauw Maan zaad /12 a 12,50 per 50 P., Mosterdzaad f 17 a 18,50 per mud, Erwten; grauwe t 16, vale 12 a 14, Bruine bonnen f 13 p. m. Haarlem 23 Dec. Aangevoerd Roode Tarwe f 8,25 a a 9,50, Witte dito /8a 9,12ti Rogge /5a 6,25, Chevalier Gerst, 4,60 a 6,45, Haver 3,40, Duivenboo- nen /7a 7,50Paardenboonen /6a 7,25 groene Erwten 9,50 a 10, Capucijners 10. 27 Dec 2 Koeien 160 a 195, 19 n. Kalveren /4a 15, 9 Schapen 1 15 a 304 Lammeren /15 a 20. Medemblik 24 Dec. Kleine Kaas f 32, aangevoerd. 32 st. Boter per kop 1,22, Kipeieren 8 per 100. Purmerende 24 Dec. Aangevoerd 138 stapels Kaas, Boter t 1,05 a 1,15 per kgr., 96 Runderen, 24 Paarden, 40 vette Kalveren 0,70 a 0.90 per kilogr., 67 nuchtere dito 10 a 30, 6.' vette Varkens 0,44 a 0,54 per kilogr., 10 mager dito /Sa 14, 182 Biggen 2 5, 984 Schapenen Lam meren, 416 Ganzen 4 a 5, 120 Zwanen 6,50 a 9 Kip peneieren 6.50 a 7 per 100. Londen 23 Deo. 400 Runderen 4.6-6 2000 Schapen en Lammereu 5-7.2, Kalvpren 5.6-6 6, Varkens 3,8-4,4. Amsterdam 28 December 1878. iVcrfer/.C.N .Sch.2[pct. dito dito 3 dito dito 4 Spanje, Obligat. 1 dito Binnenl. 1 Portugal 1853 3 Rusl. 1798-1816 5 Oblig.-leen. 1864 5 Aand.Z.Rs. 1864 5 dito dito 1866 5 Ocstenr. Obl. inp. 5 dito in Zilver 5 Aandeelen 1864 Turk. Obl. i865 5 pet.. Pgi/pte 1876 6 :V. Amerika 1885 dito 190 6 pet. 5 62] 74] 97] 1+] 49] 91] 88] 135 133] 52] 52] 119 9;% firatil. Obl.1865 5 pet. [MexicoObl. J 851 3 Maatsch.expl. Staats-sp. JGr. Russ. Sp.-M. 5 pet. iRuss. Sp. Kiew Brest jAand. Balt.-Spoorweg jlllin.Cent.-Spw. Mts. Ct.v.Aand. jChicago N. West Cert. ;Union PftC.Hoofdl.6 jChicago Z.W. 7 St.Vincent.Br.7 i Alt.Miss Ohio 7 Peru 1870 6 j 1872 5 |.\and. Erie-Spoorw. i Union Pacific. [San Joaquin Valley 6 pet, 93] 6] 107] 114] 64] 46 78] 104] 100] 27] 10] 3] 20A

Alkmaarsche Courant | 1878 | | pagina 2