No. 1. EenenTachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG tt 5 J A N U A li I. Voortplanting van het Moham medanisme. il randwee r. Inschrijving voor de Nationale Militie, SSÜcïïclijkschc Berichten ISinncnSaml. Juyczonöen i&mkkctt. jEttl lliiinaar eene inrichting van hoorei* onderwijs behouden L M A A II S n I I 0 II II A A T. Deze Courant wordt wekslijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,83, franco per post f afzonderlijke nommers A Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HE HM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1-5 regels f 0,75, voor elke regM nieer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de bepalingen van de verordening op bet beneer en behandelen der brandbluschmiddelen, vastgesteld 6 Maart 1872 (Gemeenteblad No. 101). Roepen bij deze op Alle te Alkmaar wonende manspersonen, tusschen 20 en 60 jaren onverschillig of zij bij de brandweer ingelijfd daarvan vrijgesteld of buiten oproeping gebleven zijn, of meenen reden tot vrijstelling te hebben om zich in Januarij 1879 ter gemeente-secretarie voor de dienst van het brandwezen te laten inschrijven op Dings- dag, Woensdag en Donderdag van iedere week, des mor gens van 10 tot 2 ure of 's avonds van 6 tot 7 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren dat; 1°. verzuim van aangifte indienststelling zonder loting ten ge volge heeft 2°. bij de inschrijving tevens de redenen tot vrijstelling moeten worden opgegeven. Burgemeester en W ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Dec. 1878. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 1 Januari 1879 de stads-apotbeek gedurende de maanden November, December, Januari en Eebruari geopend is op Werkdagen 's morgens van 9 tot 2 en 's namiddags van 1 tot 7 uren en op Zondagen, van 9 tot 1 en 's namiddags van 4 tot 6 uren en gedurende de overige maanden des jaars, op Werkdagen, 's morgens van 8 tot 2 en 's namiddags van 4 tot 7 uren en op Zondagen, 's morgens van 8 tot 1 en 's namiddags van 4 tot 6 uren dat buiten die uren aangeboden recepten niet gereed worden gemaakttenzij de geneesheer daarop geschreven heeft dringend noodzakelijk dat de stads-apotheker bevoegd is van andere recepten,'s avonds na 6 uren door de geneesheeren afgegeven de aflevering tot den volgenden morgen uittestellen. Burgemeester en Weihouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PUNT. 81 Dec 1878. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van H.W. HOLZMULLER, Winkelier te Alkmaar, om vergunning tot, bet oprigten van eene bergplaats van petroleum en eene koflieboonenbranderij in het perceel aan de Mosterdsteeg Wijk C, No. 459, en dat op Zaturdag den 18 Januari 1879, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die bergplaats en die koffieboonenbranderij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Jan. 1879. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. gedurende de maand Januari, op Dingsdag en Vrijdag, des namiddags van 5 tot 7 ure. Zij, die over 1878 iets te vorderen hebben van de STADS APOTHEEK worden dringend verzocht hunne rekeningen inteleveren bij den heer J. Mesman Nz. alhier, vóór 10 Ja nuari 1879. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan bet Commissariaat van Polieie het navolgende voorhandenalseen geruiten kinder-omslag doek een bruine parapluieeen oorbelletjeeenige sleuteltjes een halsdoek een verlofpas van een matroos, een pak goed en een gouden speld met juweelen steen. Terwijl de macht van den Beheerscher der Geloo- vigen meer en meer wordt geknakt en beperkt, en de Mohammedaan overal waar hij met Christen-volken in aanraking komtmoet wijken en zich onderwerpen, trekt het meermalen de aandacht, dat niet alleen de belijders van den Islam er niet aan denken zich tot den godsdienst van het de wereldoverheerschende ras te bekeerenmaar dat zij zelfs hunne pogingen tot bekeering van heidenen in den regel met gunstiger uitslag bekroond zien, dan waarin de Christenen zich bij dat werk mogen verheugen. In Europa hebben zij nooit eenige moeite gedaan om de onderworpen Christen-stammen hun geloof te doen aannemen. Zij hadden er geen belang bi]. Zij lieten de Christen honden belasting betalenen hieven tienden van alle Christen kinderenom er soldaten van te maken en het corps Janitsaren voltallig te houden. Waarom zouden zij het aantal dier slaven verminderen? Toch gingen in de 16de en 17de eeuw duizenden Christe nen in het oosten tot het Mohammedanisme over, daartoe genoopt door hun ellendig lot en de wanhoop aan een betere toekomst. Bekeeringen van het Mo hammedanisme tot het Christendom doen zich echter niet voor. Al moge den zoon van den Islam in Europa de heerschersstaf uit de handen vallen, al is hij in Afrika onder voogdij geplaatst, al wordt hij in Midden-Azië en m Indië door Europeesche Chris ten-volken geregeerd hij valt niet af van zijn geloof. Maar ook waai* hij dat geloof tracht uit te breiden slaagt hij gelijk wij zeidengewoonlijk beter dan de Christen-zendeling. Onder de negervolken in Afrika wint de godsdienst van Mohammed steeds meer veld, terwijl de aanwinst van het Christendom er onbedui dend is. Het feit verdient ongetwijfeld onze aan dacht. Wat mag er de reden van zijn? Het is waar, dat sommige Christen-zendelingen er een vreemde bekeeringstheorie op na houden. Zoo hebben wij dezer dagen in de dagbladen gelezen, dat op het eiland Nieuw-Brittanië vijf inlandschetot het Christendom bekeerde onderwijzers door de inboorlingen zijn ver moord en opgegeten. Vreeselijk, afschuwelijk, maar niet geheel onverwacht. Men wistdat men met menschenetera te doen had. Wat nu volgt verdient echter niet minder sterke afkeuring. De Engelsche missionaris deelt zelf medeen schijnt er zich op te beroemendat hij in der haast zoovele gewapende heeft verzameld als hij bijeen kon krijgen, en daarmee den inboorlingen een gestrenge tuchtiging heeft toe gediend. Vijftig a tachtig zijn er door zijn legertje omgebracht. Te recht hebben zich in Engeland stem men tegen deze handelwijze verheven en de aandacht van de Regeering er op gevestigd. De bekeeriüg door het zwaard is niet meer van onzen tijd en die het Christendom aan menscheneters wil verkondigen, weet aan welke gevaren hij zich bloot stelt. Hij zij voorzichtig, of, acht hij het gevaar al te groot, hij blijve thuis. Niemand dwingt hem. Het staatsgezag voert nu eenmaal oorlog, tuchtigt, doet zijn grootere macht gevoelen en brengt aldus tot onderwerping maar particulierenreizigers die de binnenlanden van Afrika willen doortrekken, of zendelingen die heide nen willen bekeeren, hebben daartoe geen recht. Evenwel kan in dergelijke handelingen de reden niet worden gezocht, waarom de Mohammedanen meer vruchten van hun bekeeringswerk oogsten dan de Christenen. Het is toch bekend, dat de volge lingen van den Profeet het zwaard tot de geoorloofde middelen rekenen om het rijk der geloovigen uit te breiden. De reden moet dus elders liggen. Dat de negerslaaf in Amerika zich tot het Christendom liet bekeeren, kan weinig gewicht in de schaal leggen. Zijn treurig lot op aarde, waarin geen verbetering mogelijk bleek deed hem de troost aanvaarden van een godsdienst, die hem berusting leerde en de hoop gaf op een toekomstige gelukzaligheid. Maar bij de vrije negervolken in Afrika is het anders gesteld Een neger van zuiver Afrikaansehen oorsprong, zelf' Christen vroeger directeur van de Presbyteriaansche school in Liberia, later consul van die republiek in Engeland, verzekert ons, dat, ofschoon West-Afrika reeds gedurende 300 jaren met het Christendom in aanraking is geweest, geen enkele stain, geen enkel invloedrijk opperhoofd den godsdienst der Europee sche zendelingen heeft aangenomen, terwijl de krach tigste en ondernemendste stammenen daaronder het eenige volk dat begrip heeft van een Staat en van maatschappelijke orde, tot het Mohammedanisme be- hoorenwaarvan hij getuigtdat het de grootste steden in het hart van het werelddeel heeft gebouwd en bevolkt, de belangrijkste handelsbetrekkingen heeft doen ontstaan, dagelijks zielen wint onder de heide-" nenen algemeen geëerbiedigd wordt, ook door die Afrikanen die zich nog niet aan de heerschappij van den Koran hebben onderworpen. Terwijl de Chris tenvolken op de westkust en in het zuiden geenerlei invloed bezitten buiten de enge grenzen van hun ko loniën, en de wegen naar het binnenland zelfs niet open kunnen houden, trekken de Arabieren met sterke karavanen door het land, openen groote han delswegen met Mekka, en leggen wegen aan door het breedste gedeelte van Afrika Vanwaar dat verschil? Vooreerst kunnen de Arabieren beter tegen het klimaat, en daarbij worden zij gedreven door grooten geloofsijver, die hen geen moeite doet ontzien. Het moet onze verbazing wekken wanneer wij lezendat b. v. in de Engelsche kolonie Sierra Leona de Mo- hatnmedaanscke bevolking zonder eenige hulp van de regeering en zonder eenige bijdrage van Mekka of Konstantinopel moskeeën gesticht, gelegenheid tot het ontvangen van godsdienstonderwijs geopend scho len opgericht heeft en de zendelingen uit Arabië, Ma rokko of Foetahdie haar bezoekenmet geld on dersteunt, terwijl bij de Christen-neger in dezelfde kolonie van dit alles niets is te bespeuren. De Ara bieren, die de negers tot Mohammedanen komen bekeeren, beschouwen hen als hun gelijkenvermen gen zich met de inlanders, drijven handel met hen op groote schaalen huwen hunne dochters. En nu mogen de Europeesche Christenen de gelijkheid van alle menschen verkondigen en de negers en negerin nen broeders en zusters noemen, dat doen ze niet Zij blijven den afstand, die het blanke Europeesche; ras van het negerras scheidt, bewarenzij blijven menschen van een andere soort, wier vriendelijkheid en welgezindheid de neger uit de verte kan bewon deren, doch die hij niet kan naderen. Zoo ook werkt, onze kunst op den neger ontmoedigend in plaats van opwekkend en verheffend. Wat zijn voor hem d< schoone vormen van het Kaukasische ras, die onze schilder- en beeldhouwwerken hem voorstellen? Hij weet dat daaronder voor hem geen plaats is. H kan zijn smaak niet regelen naar het onbereikbare Doet hij het, wordt in die richting zijn smaak ont wikkeld en zijn schoonheidsgevoel verfijnddan is zijn gevoel van eigenwaarde vernietigd en gevoelt hij zich ongelukkig. En évenals hij den man, die hem het Mohamme danisme brengt, beter begrijpt en daarom ook dade lijk meer vertrouwt en zich hem nader gevoelt, zoo valt ook de leer zelve meer onder zijn bereik. Die eeredienst van betamelijkheid en reinheid, die het gewone, dagelijksche leven geheel beheerscht, al die wasschir.gen die gebeden en die onthouding die hem gepredikt worden, kan hij begrijpen. Hij mag daarb j bot vieren aan zijn strijdlustigen aard en oorlog voe ren tegen de heidenen en afgodendienaars, die hij heeft leeren haten en verachten. Het Christendom is hem te hoog, te weinig praktischte onbereikbaar Daarbij merkt hij zeer goed het verschil op tusschen de theorie en de praktijktusschen de leer en he leven der Christenen. Hij ziet, dat de Europeaan hem geenszins als zijn gelijke beschouwtal noemt hij hem broeder. Tegenover de liefde tot vijanden en de algemeene vergevensgezindheid en zelfverloo chening die hein gepredikt worden, ziet hij ou derlingen strijd en brandenden naijver. Hij hoort den Europeeschen Christen minachting voor den rijkdom en onbezorgdheid voor, den dag van morgen prediken, en bespeurt zeer spoedig dat zorgeloosheid en zijne schatting een groote ondeugd, en rijk worden zijn hoofddoel is. Dat begrijpt de neger niet en daar om vertrouwt hij den zaak niet recht. De idealen van het Christendom zijn hem te hoog en bij ziet niet dat de Christenen er ernstig naar streven om ze te bereiken. Tusschen de leer en het leven van den Mohammedaan ziet hij meer verband, meer overeenkomst. De eischen worden wat lager gesteld, maar ook beter nagekomen, en dat wint vertrouwen Terwijl de Engelschen hem geweren en rum leveren, verbiedt de Arabier het gebruik van alcohol onder eiken vorm. Terwijl de macht der Mohammedaansche Staten in Europa en Azië afneemtblijft het mohamme daansche geloof zich handhaven en breidt het zich onder de heidenen in Afrika sterk uit. Die zich rekenschap willen geven van den loop der wereld gebeurtenissen, zullen dit niet uit het oog verliezen Al moge door wanbeheer en zorgeloosheid van som mige overheerschende rassen Mohammedaansche rijken waggelen en ineenstortende Mohammedaansche godsdienst is niet dood, maar toont zelfs hier en daar een krachtig leven De Koning is den 30 van het Loo naar Arolsen vertrokken. Prinses Marianne is den 30 t.e Yoorburg teruggekeerd. Benoemingen. Dr J. E. v. lterson JAz. is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, aan 's Rijks universiieit te Leiden. De prins». Wied heeft zich den 2 Jan. naar Neuwied bege ven om verder naar Arolsen te vertrekken ter bijwoning van de huwelijksplechtigheden des Rollings. Belastingen. Te Boskoop wordt sedert 1 Jan. de plaat selijke directe-helasting geheven volgens eigen aaugit'te naar hel jaarlijksch zuiver inkomen. De gemeenteraad van Leiden heeft de klassen der inkom stenbelasting aldaar enger gesteld. Bevolking. Binnen de gemeente Akersloot zijn in liet jaar 1878 geboren 61 kinderen, waaronder 5 als levenloos aangegeven, overleden 46 personen, gehuwd 13 paren. Leger. In 1878 zijn naar O. Indië uitgezonden 1982 militairenwaaronder 668 nederlanders 166 belgen 402 duit.schers 132 zwitsers, enz. Spoorwegen. De heeren Cfrans Sf Co., te 's Gravenhage, hebben bij B. en W. van Dordrecht aanvraag om concessie gedaan voor het aanleggen en exploit.eeren van tramwegen in du; gemeente op nader overeen le komen voorwaarden. Scheepvaart. Gedurende het jaar 1878 zijn te Amster dam aangekomen 691 koopvaardijschepen en 763 stoomsche pen te, zamen 1454, tegen 1482 in 1877. Landbouw. Vrijdag hielden belanghebbenden bij de op richting van een stoomgemaal in den polder de Scbermeer eene bijeenkomst, waarin besloten werd twee verzoekschriften te richten aan het. Polderbestuuréén van eigenaren en één van de gebruikers der landerijen in de Schermeer gelegen en eene deputatie van drie personen af te vaardigen naar de vergadering van Heemraden, die Zaterdag 4 Januari ge houden wordtten einde daar de belangen van de voorstan ders van stoo.nbemaling voor te staan. Tuinbouw. Van 4 tot 9 April a.s. zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam weder eene tentoonstelling van tuinbouwvoortbrengselen worden gehouden waarroor een groot aantal bekrooningen wordt uitgeloofd. Opgaven van in te zenden voorwerpen moeten vóór of op 20 Maart ge daan worden aan de commissie van regeling en beheer, Linnaeusstraat 55, le Amsterdam. Onderwijs. De ambachtsschool te Enschede is opgeheven. De gemeenteraad van Gouda heeft, den 27 besloten de schoolgelden te verhoor en. De afdeeling Purmerende der vereeniging „Volksonder wijs" is als zoodanig opgeheven en veranderd in eene plaat selijke vereeniging tot bevordering van schoolbezoek en volksouderwjs. De afdeeling Venhuizen heeft desgelijks gehandeld. Kerkelijke Zaken. Het miraculeuse beeld van O. L. V. in de hoofdkerk te 's Hertogenbosch is den 26toen de terugbrenging na eene afwezigheid van 224 jaren 25 jaren geleden wasmet veel plechtigheid met eene kostbare dia manten kroon versierd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel tot kostelooze ingebruikgeving van grond in het aangeplempte West.erdok, voor de stichting eeuer kerk voor Scandinavische zeelieden, met 18 tegen 8 st. verworpen. Er bestaan thans hier te lande 365 gemeenten der christ.- geref. Kerk, waarvan 273 met eigen predikanten. Aanbestedingen. Den 24door de Maat.sch. tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen, de uitbreiding van sporen enz. op de stations BoxtelBest en Eindhovenminste inschr. J. Hitten, te Grave, voor f 25900het uitvoeren vap dergelijke werken op de station Groningen, minste inschr. A. F. v. Seterste 's Hertogenbosch, voor 12120. Den 2.i, te Utrecht, door de Rijnspoorwegmaatschappij, het maken van een los- en laadsteiger langs den Nieuwe vaart aan den Kadijk, te Amsterdam, en het uitdiepen van die vaart, in 2 pcrceelen, minste inschr. 1. .'I. v. d Weerden, te Utrecht, voor f 34200, 2. W. JSchram, te Amsterdam, voor f 15200. Den 27, te 's Gravenhage,'het vergrooten en veranderen van het paleis van justistie te 's Hertogenboschminste inschr. A Pijnenburgte Vu glit voor 7585. Den 28, door het prov. bestuur van Noordholland, bij herbesteding, het driejarig onderhoud der Rijks zee- en havenwerken op Vlieland, aan J Oldenburg, te Bergen, voor f 35748 per jaar. Den 31 te Rotterdamvan wege het r. c. parochiaal kerkbestuur van S. Duminicus de bovenbouw met den toren der bijkerkaan de Oldenbarneveldstraat, aan H. Stel vagèn voor f 76,676. Bouwwerken. Den 23 heeft, met goeden uitslag de proef- maling plaats gehad van het bij Rustenburg gestichte stoom gemaal voor den ruim 9Ü0 bunders grooten Banne-polder van Ursem gebouwd naar de ontwerpen en onder directie van het. ingenieursbureau voor stoombemaling te Amsterdam, onder opzicht van den polderbaas J. Stam zijnde het werk tuigdat 65 kub. ellen water per minuut tot 3 k 3.5 ellen hoogte opvoert, vervaardigd door de Maatschappij „de Atlas' te Amsterdam. Geschenken. Mr. M. Mees geeft aan de gemeente Cbar- lois afdeeling Katendrechteene bewaarschool ten geschenke. Vervolg der wekelijksche berichten in het hijblad Wij ontvingen wederom een Openbaar Jaarverslag nopens de Lf.n hting voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen onder directie van den heer F. Yntes King ma Nieuwezijds- voorburgwal bij het postkantoor, te Amsterdam. Het blijkt daaruit op uieuw, dat deze inrichting gunstig werkt en aan vele kinderen tot groot voordeel is geweesten tevens, dat I zij voortdurend behoefte heeft aan geldelijke ondersteuning,! inzonderheid om in staat te zijn behoeftige patiënten uit andere gemeenten kosteloos op te nemen Voor belang- ij stellenden ligt het verslag, waarin o. a. een attest voorkomt I van den G. C. Kunemun, keel-en vroed, eester te Amsterdam, S bij de uitgevers dezer courant ter lezing. Onder de bescherm- jl heeren der inrichting meldt het den heer AA. Gomve, die, Kj des verzocht, zeker gaarne verlangde inlichtingen zal geven. 1 .li,. Ziedaar eene vraag waarop de Gemeenteraad spoedig het |j antwoord zal hebben te geven Zal de eeuwenoude iatijn- 1 sche schooldoor de nieuwe wet, op het hooger onderwijs til ter dood gedoemd, door eene andere instelling, aan del vereischten dezer wet beantwoordendeworden vervangen Burgemeester en Wethouders hebben, in overeenstemming I met het advies van curatoren der latijnsche schoolvoorge-11 steld om tot de oprichting van een gymnasium over t.e gaan, meenende dat dergelijke inrichting niet ontbreken mag in L eene gemeente, die door hare gunstige ligging reeds voor [n de vestiging aangewezen schijnt en op dit punt in bet Ij Noorderkwartier geene mededinging heeft, t.e duchten, die ij eene toenemende bevolkinsr bezit zetel is van eene recht- j bank en eene hoogere burgerschool. Zoowel B. en Wals'! curatoren verwachten dat een gymnasium ook door jonge- j lieden uit andere plaatsen zal bezocht worden, en daardoor j beter kans van bloei aanbiedt dan een progymnasiumdat j is zulk eene instelling tot opleiding voor de hoogescliool waaraan de 5e en 6' klassen ontbreken, zocdat, de jonge- lieden van hier hunne beide iaatste leerjaren elders zullen moeten doorbrengen, en die vau andere plaatsen allicht dat elders voor de gansche zesjarige gymnasiale opleiding ver kiezen. Maar de minister van binneulandsche zaken heeft in de toelichting zijner begrooting Alkmaar aangewezen als j| een der gemeenten welke z. i. in aanmerking konden ko- men voor het genot der Rijkssubsidie tot het bedrag der 1 halve jaarlijksche kosten van een progymnasium niet van j. een gymnasium; en op het tot hem gerichte schrijven van i B. en W.. waarin uitvoerig werd uiteengezet welkeredenen Alkmaar kon doen gelden voor het verwerven der subidie voor een gymnasiumheeft hij geantwoordniet van ziens wijze veranderd te zijn. Alzoo valt te kiezen tusschen deze drie a. een progymnasium jaarlijks zullende kosten p.m. f 12000, met Rijks-subsidie; b. een gymnasium, n nun 21000, zonder Rijks-subsidie c geen van beidennihil. Het laatste is zeker het goedkoopst; maai zou hel het meest wenschelijk zijn P 't Zoumet het oog op v verdwijnen der latijusche schooleen terugtred wezen, eeue vermindering van wetenschappelijk leven een afdalen van den rang, welken Alkmaar als eerste stad van het. Noorder- kwartier meent in te nemen. Toch hoort men wel eens be- werendat eene latijnsche school of dergelijke inrichtinj voor eene plaats als Alkmaar eene overbodige weelde i eene gelegenheid om enkele jongelieden, grootendeels ten koste van het algemeen datgeen te verschaffen wat hunne ouders wel in staat zijn in eene andere plaats voor hen te bekostigen. Zoodanige bewering getuigt van beperkten blik: het voordeel van het inwonen van wetenschappelijk ontwik kelde mannen in eene gemeente is niet onder cijfers te bren- j gen en strekt zich veel verder uit dan tot de jongelieden, j die aan hunne leiding worden toevertrouwd. Zij geven aan j de maatschappij zeker relief en bewaren haar voor het mate- I.' riëelewaartoe een publiek van enkel kooplieden, indus- triëelen en winkeliers zoo licht, afdaalt; zij bevorderen de be- ju schaving, den wetenschappelijken zin, het geestelijk leven, zoo vele niet te waardeeren schatten Al beperkt zich dan ook hun eigenlijk onderricht tot, enkelen, zij zijn tot zegen van 1 velen. Nu ontbreekt te Alkmaar het geleerde element wel I, niet, maar elke versterking ervan is als winst voor de samen leving te beschouwen, te meer indien zij mag plaats hebben in de richting van het voor karaktervorming en de ont wikkeling van liet schoonheidsgevoel zoo gewichtige classi cisme. Neen, Alkmaar mag de slooping zijner latijnsche school niet onverschillig aanzien en haar zonder opvolgstey j laten. Maar wat dan, zal het a. of zal het b. kiezen Ge- 1| wichtige vraagwaarbij helaas de geldkwestie niet ter zijde H gesteld mag worden. Eene blijvende verhooging der jaar lijksche uitgaven rnet minstens f 20000 is voorwaar geene f kleinigheid, en of de gemeenteraad vrijmoedigheid zal hebbel ;,|j daartoe overt,egaan valt te betwijfelen. B. en W. zeggen jj in hun voorstel: „zijn de kosten van eerstgenoemde inrichting ijl [een gymnasium] hooger [dan vaneen progymnasium], dat ver- [I schil is niet. zoo groot, om daarom niet tot de oprichting over i. te gaan. Die hoogere uitgaaf weegt, alleszins op tegen de:f grootere voordeelen, welke eene dergelijke inrichting oplevert." 19 Zeer waar, indien de minister ons de subsidie voor een gymnasium wilde gunnen en de kwestie alzoo gesteld was Hl tusschen a. de helft, van f 12000 f 6000 en b. de helft® van t 21000 f 10500. Een verschil van 4500 wordt (1 al spoedig opgewogen door een groot.er aantal leerarenjfl die hier hunne bezoldiging verieeren en schot en last jfl betalen, en door een grooter aantal leerlingen, die voor jij een deel een onderkomen hij de burgers moeten zoekeu. [9 Maar een verschil tussctien f 6000 en f 21000, d. i. eene II opoffering van 15000, mag voor het verwerven van de 2 jl aan een progymnasium ontbrekende klassen wel wat al ie jj| groot gerekend worden. Curatoren ontveinsden zich niet lil dat aan de oprichting en instandhouding van een gymnasium til groote kosten zouden verbonden zijn, maar zij vertrouwden, [tl dat de gemeente daarvoor niet zou terugdeinzen. Echter voeg den zij er bij: „Voor het geval er onverhoopt, gewichtige belet- jl selen ontstaan voor de oprichting van een gymnasium zouden f wij ten sterkste moeten aanbevelen, in elk geval tot dejgj oprichting van een progymnasium over te gaan. Moest toch het, besluit om geen gymnasium op te richten tevens de jij oprichting van een progymnasium in den weg staan,jfl wij zouden dit ten zeerste betreuren. Wij zouden vreczen, dat. er later niet lichtelijk tot de vestiging van eene derf? beide inrichtingen zou worden overgegaan, en ook later deij ondersteuning van Rijkswege, welke wij vertrouwen nu althans voor een progymnasium le kunnen verkrijgen, niet gemakkelijk zal worden toegestaan." De laatste opmerking B is zeker zeer gegrond. Van de crelegenheid moet gebruik I gemaakt, het ijzer gesmeed worden terwijl het heet is. Eu ij wie weet, wat de toekomst geeft,ook de Rijks hoogere bur gerschool werd na driejarig bestaan tot eene met vijljarigen cursus uitgebreid. Blijkt het progymnasium levensvatbaar- i beid te hebben, bijval te vinden, dan zal men tegen den I tijd, dat het sedert 4 jaren bestaan heeft, nog in overweging# kunnen nemen om met. de genoten en misschien dan te ver- J lioogenof des nooda zonder Rijks ondersteuning lot de, hervorming in een gymnasium over te gaan. De inrichting! der 4 klassen van e n progymnasium is geheel dezelfde als die der 4 laagste klassen van een gymnasium, zoodat, moch ten later de 2 hoogere klassen toegevoegd worden, de over gang geleidelijk kan geschieden. Met het oog op ee-

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1