No. 2. Eenentachtigste Jaargang. 1879. Het algemeen stemrecht. lil. l ZONDAG 12 J A N U A tt I. en ht. n, 'J I ANi kelijt I <5>fficücl (Bcbesllc Brand weer. Inschrijving voor de Nationale Mililie, E&lcKclijkaeftc Berichten. Elinncnland. Hc bewaarschool commissie te fcigmond aan See JugczmiDcu Stukken. ©es C W. B. u'w iet' 1e- 'I jne n. ico 'et ersietj s, 4 Ij M SC C O l X T. Deze Courant wordt wekslijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,OS. franco per post O,MO, afzonderlijke nommers A Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijkse he berichten. OOST-IN DISCa LEGER. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ler secretarie dier ge meente inlichtingen zijn te bekomen o utrent de gunstige bepa lingen, waarop vrijwillige dienstneming bij het Oost-Indisch leger is opengesteld. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 11 Januari 18/9. A. MACLAINE PONT. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeraeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van Jacob van Twisk slager te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene varkensslagterij in het perceel aan ae Dubbele buurt wijk B, No. 59 en dat op Zaturdag den '25 Januari 1879 's middags ten 12 uren, ten raadiiuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die slagterij be zwaren intedienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 11 Jan 1879. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien art. 26 der wet op de Nationale Militie dato 19 Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72). Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het register der in het jaar 1878 alhier voor de Na tionale Militie ingeschreven personen benevens de alphabe- t.ische naamlijst ter inzage zullen liggen ter secretarie dezer gemeente, van 13 Januari tot 22 Januari, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 ure, binnen welken tij 1 tegen gemelde registers bezwaren kunnen ingeleverd worden bij den Heer Commissaris des Konings in deze Provincie. Alsmede Dat ten aanzien van het inleveren dezer bezwaren bij art. 99 der wet zijn gemaakt de volgende bepalingen //De bezwaren worden bij Gedeputeerde Staten ingediend .door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd .verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door .hem die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in //tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester zijner .woonplaatsdie het terstond aan Gedeputeerde Staten .opzendt," Burgemeester en W et houders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Jan. 1879. De Secretaris NUHOUT van der. VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de bepalingen van de verordening op het beheer en behandelen der brandbluschmiddelen, vastgesteld 6 Maart 1872 (Gemeenteblad No. 101). Roepen bij deze op Alle te Alkmaar wonende manspersonen, tusschen 20 en 60 jaren, onverschillig of zij bij de brandweer ingelijfd, daarvan vrijgesteld of buiten oproeping gebleven zijnof meenen reden tot vrijstelling te hebben om zieb in Januarij 1879 ter gemeente-secretarie voor de dienst van het brandwezen te laten inschrijvenop Dings- dagWoensdag en Donderdag van iedere week, des mor gens van 10 tot 2 ure of 's avonds van 6 tot 7 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren dat: 1°. verzuim van aangifte indienststelling zonder loting ten ge volge heeft 2°. bij de inschrijving tevens de redenen tot vrijstelling moeten worden opgegeven. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 17 Dec. 1878. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. op Dingsdag en Vrijdag, 14 en 17 Januari, des namiddags van 5 tot 7 ure. P O L 1 C I Ter terugbekoning is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als: een zak met kleedinqstukken, drijvende gevonden in de Mient, een knipmes, een wit kin derrokje, een gouden medaljon, een kinderschoen, een gouden oor belletje, eenige sleuteltjeseen geruite kinder-omslagdoekeen hengselmandwaarin kaaslaken, en een paternoster. I/ijst, van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden geweest, gedurende de K helft der maand Dec. 1878. G. de Groot, J. Roos, J. Heyner, Amsterdam; K. Wes- terik 2 stuksDedemsvaart en LichtmisH. A. Seinnen AlmeloH. van DuurenLeiden. Van de Hulpkantoren: BurgerbruqJaantje Rijper, Alkemade. Oudkarspel: van Zanden, Warmenhuizen. '1 -■ A. Borst, Leiderdorp. Wij zijn geen voorstanders van het algemeen stemrecht. Gaarne erkennen wij dat ons"tegen- woordig kiesstelsel groote gebreken heeft, dat het vermoeden van de geschiktheid om aan de verkie zingen deel te nemen te uitsluitend is gezocht in zekere maatschappelijke welgesteldheid, die zich openbaart in het betalen van een zeker bedrag in de belastingen dat het groote verschil tusschen de som waarvoor men in de eene gemeente moet zijn aangeslagen om als kiezer te worden toegelaten, en die welke in de andere gemeente voldoende is om een stembiljet te kunnen bekomen groote on gelijkheid ten gevolge heeft Wanneer ons kiesrecht van deze gebreken werd gezuiverd zou het aantal kiezers naar onze meening tevens zonder bezwaar met onbelangrijk uitgebreid kunnen worden maar tusschen een dergelijke verbetering en uitbreiding der kiesbevoegdheid en het algemeen temrecht is het hemelsbreed verschil voor ieder duidelijk. Wij ontkennen volstrekt nietdat ook na zoodanige uitbreiding van het kiesrecht velen niet tot de stem bus zouden worden toegelaten die althans even geschikt zouden geacht moeten worden om hun stem uit te brengen als menigeen onder de erkende kie zers maar wij zijn vast overtuigd dat bij invoering van het algemeen stemrecht het getal der kiezers dat zonder oordeel des onderscheids zou stemmen f het aantal der overigen verre zou overtreffen. Ieder die deze overtuiging deelt zal nooit kunnen mede werken om het lot van ons vaderland, de regeering en het bestuur van den Staatvan onze provinciën en onze gemeenten de maatschappelijke orde de veiligheid het recht en daarmede de algemeene welvaart en de geleidelijke ontwikkeling des volks toe te vertrouwen aan de beslissing der groote me nigte, waarvan de meerderheid niet in staat is zich eenige rekenschap te geven van de stemmen die zij uitbrengt en zich van den werkkringhet doel en de macht van den Staat een geheel verkeerde voorstelling maakt. Maar het is ons doel niet, de redenen te bespreken die voor en tegen het algemeen stemrecht plegen te worden aangevoerd. Men heeft zich in den laatsten tijd ten gunste van het algemeen stemrecht op de ervaring beroepen en daarbij zegevierend gewezen op het voorbeeld van Frankrijk. Laat ons voor dit maal eens nagaan, wat dat beroep op de ervaring ten voordeele van het algemeen stemrecht kan be wijzen. Zie toch op Frankrijk, roept men ons toe, waar het algemeen stemrecht is ingevoerden merkt op, hoe dat land zich in de laatste jaren heef't gehouden. Herhaaldelijk spannen de vijanden der Republiek te gen haar samen Nu eens sluiten de Orleanisten met de Legitimisten een verbond, dan weer trachten de Bonapartisten zich van het gezag meester te ma ken, maar alle pogingen stuiten af op de kalme, vastberaden houding der natie, 't Is te vergeefs dat men de republikeinsche prefecten en onderprefec ten door trouwe geestverwanten vervangt, liberale vrederechters ontslaat, gemeenteraden ontbindt, de pers aan banden legt, duizenden voor de rechtban- Iten daagt, vereenigingen opheftde herbergen sluit, en aan boekverkoopers en colporteurs den verkoop van republikeinsche en liberale boeken en bladen belet. Al die middelen om de verkiezingen te be- heerschen al die, druk dat geheele schrikbewind om de kiezers in de gewenschte richting te doen stem men, hebben gefaald. De natie bleef rustig, stand vastig, onverzettelijk, zich zelve bewust over hetgeen zij wilde en niet wilde. Bij herhaling en reeds met nadrukkelijker klem heeft zij haar wil geopenbaard om de Republiek te handhaventotdat eindelijk de tegenstanders volkomen zijn geslagen en vooreerst van alle verzetvan elke nieuwe onderneming zullen moe ten afzien. Welk een schoone triumf van het alge meen stemrecht „Is het mogelijk" vraagt men ons „meer vastheid van denkbeelden,, meer volharding, meer wilskrachtmeer logica te toonen dan het algemeen stemrecht sedert vijf jaren in Frankrijk deed? Is het mogelijk beter bewijs te geven van lankmoedig heid, geduld, kalmte, zelfvertrouwen, ernstige be geerte om binnen de wettelijke perken te blijven?'' In het antwoord op deze vraag, beweert men, ligt de verooi-deeling of de vrijspraak van het alge meen stemrecht. Men moet het ons niet ten kwade duiden dat wij met een zoo haastig oordeel niet kunnen instem men De Fransche natie heeft zich in de laatste vijf jaren inderdaad uitmuntend gedragen. Zij heeft een mate van kalmte, van zelf beheersching en stand vastigheid getoond die haar alle eer aandoet. Het goed beleid en de gematigdheid vaD kiezers en ge kozenen zijn boven onzen lof. Het algemeen stem recht heeft uitstekend gewerkt. Maar evenmin als één nachtegaal bewijst dat het zomer is kan dit enkele feit als bewijs worden aangenomen van de deugdelijkheid van het algemeen stemrecht. De ge schiedenis van een vijftal jaren bij eene enkele natie is niet voldoende voor een beroep op de ervaring, vooral niet na hetgeen er in de voorafgaande jaren gebeurd was. Dat de groote meerderheid van den graaf van Chambord en zijn witte vlag niets wilde weten, was bekend genoeg, en men behoeft er zich dan ook niet over te verbazen dat het volk weer stand heeft geboden aan de verleiding, waaraan het van deze zijde bloot stond. Ernstiger was het ge vaar dat van de zijde der Bonapartisten dreigde die inderdaad geen middel onbeproefd hebben ge laten om op de stemming invloed uit te oefenen Schoone beloften misleiding bedrog verdachtma king, vreesaanjagingbedreiging, alles hebben zij aangewend, maar geen dier middelen heeft het volk kunnen bewegen om zich op nieuw aan hunne lei ding toe te vertrouwen. Op nieuw. Ziedaar misschien een voldoende verklaring van het opmer kelijk verschijnsel Of liggen de ellende en de druk van het t«eede keizerrijk, de jammeren van den in dollen overmoed begonnen oorlog, de vernedering en verminking des landsligt de slag van Sédan reeds zoo vele jaren achter ons, dat de weerzin des volks tegen een nieuwe proef met het Bonapartisme moet worden voorgesteld ais een bewijs van buiten gewoon doorzicht en niet alledaagsche wijsheid Die zoo even door het ijs is gezakt en er ter nau wer nood het leven heeft afgebracht, waagt, terwyl hij nog rilt van de koude en den doorgestanen angst, den voet niet aanstonds weer op denzelfden brozen vloer; en hij, die in eene onbekende vracht heeft gebe ten, zal terwijl zijne ingewanden nog krimpen van de pijnlijke gevolgen, niet tot een tweeden beet overgaan. Wie staat ons borg, dat, wanneer na eenige jaren het Bonapartismeonder gunstige goedgekozen om standigheden wraak over Sédan zal roepen gelijk Lodewijk Napoleon wraak riep over Waterloo het algemeen stemrecht het niet zal steunen gelijk het Napoleon III heeft gesteund? Heeft het algemeen stemrecht dien man niet tot President van de Re publiek gemaakt? Heeft het hem na den staats greep van den tweeden December niet met over- groote meerderheid in 't gelijk gesteld, en hem een jaar later niet met nog verpletterender meerderheid de keizerskroon op 't hoofd gezet? En dat alles zouden wij terstond moeten vergeten omdat het Iransche volk de ernstige les van de jaren 1870 en '71 en het schoone herstellingswerk van Thiers niet reeds heeft vergeten Neen, zoo spoedig over tuigt men ons niet. Men zie daarenboven eens uaar Noord-Amerika, waar het algemeen stemrecht reeds zoo lang heerscht en zijn vruchten alzoo duidelijker blijken. Daar is misschien geen ander stelsel denk baar geweestniet de meening van dezen of genen wetgever, maar de loop der gebeurtenissen heeft het er gebracht, 't Behoort tot de geschiedenis des volks. Zijn echter de vruchten van het daar noodzakelijke stelsel zoo uitlokkend, dat het ook elders waar het niet volstrekt onmisbaar iszoo spoedig mogelijk moet worden ingevoerd En is men over de wer king van het algemeen stemrecht in Duitschland ook zoo bijzonder tevreden Prins Alexander is den 6 van den Haag naar Brussel ver trokken om verder over Parijs de reis naar Cannes voort te zetten. De Koning en zijne gemalinaan welke laatste te Rheine, namens de directie der exploitatie-maatschappij, een bouquet was aangeboden, zijn den 10, te 3.22, te Oldenzaal aange komen en in liet keurig getooide station opgewacht en begroet door verschillende autoriteiten inzonderheid bij monde van Z. M. commissaris in Overijsel den lieer Geertsema. De muziek der oidenzaalsche en enschedesche schutterijen deed zich hooren 15 meisjes strooiden bloemen en 2 jonge dames boden bouquetten aan. De Koningin antwoordde in het nederlandseli. Te Zutfen was de ontvangst mede bijzonder hartelijk. Nabij bet, Loo was door de Holl Spoorwegmaat schappij een fraai versierd station in rustieken stijl gebouwd, waarin H.H. M.M. door het, gemeentebestuur van Apeldoorn verwelkomd werden. Langs den weg naar en voor het paleis waren de kon. scherpschutters van de Veluwe, de leerlingen der Koningsschool en het, muziekcorps van het 8e reg. inf. geplaatst. Het bassecour was fraai versierd en verlicht en voor den ingang prijkte eene geïllumineerde eerepoort der gemeente. Staten-Generaal. De le. Kamer is den 9 weder bij eengekomen. Benoemingen. De Koning heeft prins Hendrik tot ad miraal en veldmaarschalk benoemd. Belastingen. De gemeenteraad van Baarn heeft besloten, den hoofdeiijken omslag voortaan naar het belastbaar ver mogen in plaats van naar de vermoedelijke vertering te heffen. Marine. Den 4 is van de scheepswerf der Kon. Eabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam te water gelaten de ten behoeve van het depk van marine gebouwde stoomkanonneerhoot blfr. Aan 's Lands werf te Amsterdam is den 7 het schroef- stoomsehip 1" kt. de Rugter plechtig herdoopt in Koningin Emma der Nederlandenen vervolgens de kiel gelegd van liet, nieuw te bouwen schroefstoomschip 1» kl. de Rugter. Spoorwegen. Ook door de heeren S. Brons te Kralin gen I. Lecelt te Rotterdam en James Powell te Sheffield is aanvraag gedaan voor het aanleggen en exploiteeren van tramwegen te Dordrecht. De heer Jansen te Hillegom heeft aan de gemeentebestu ren van Haarlem en Leiden concessie gevraagd voor het, aanleggen van een stoomtramweg langs de trekvaart tusschen beide steden. De Stichtsche Tramwegmaatschappij heeft een wedstrijd uitgeschreven van stoomrijtuigen voor tramwegen; 1«. prijs gouden medalje en bestelling der stoomrijtuigen2e. prijs f 500 en vergulde medalje3e prijs 2 van 250 en zilve ren medalje, 4e. prijs 4 van 125 en bronzen medalje. Posterijen. Te Nieuwe Pekela wordt een postkantoor gevestigd. Scheepvaart. In 1868 zijn te IJmuiden, behalve tal van vischsehepen en haringloggersaangekomen 1288 zeil en stoomvaartnigenen van daar vertrokken 1278, tegen 1240 en 1260 in 1877. Langs den nieuwen waterweg zijn te Rotterdam binnen gekomen 2341 stoom- en 588 zeilschepen en uilgevaren 3182 stoom- en 746 zeilschepen. Te Schiedam zijn in 1878 direct uit, zee ingeklaard 295 zeil- en 45 stoomschepen en uitgeklaard 313 zeil- en 73 stoomschepen. Te Middelburg zijn 47 zeeschepen binnen gekomen. Visscherij. Op last, van den minister van waterstaat zijn den 4door de heeren Bottemanne et) Noordhoek Hegt, in de Maas onder Blerick losgelaten 10000 jonge calif'or- nische zalmen, afkomstig uit de kweekerij van den dieren tuin te Amsterdam. Aanbestedingen. Deri 7, door de Rijnspoorwegmaat schappij1. liet. verlengen van de brug over den spoorweg bij de station Arnhem, 2. het maken van de aardebaan en de kunstwerken val) den tramweg tusschen den Haag en Scbeveningen3. het, maken van gebouwenriolen en af sluiting op de station van den tramweg te Sclieveningen minste insehr. 1. I'erbruggen leWaddmxveen voor/42,3'ÏO. 2. G. Keg, te Rotterdam, voor 67,400, X.' H. E. de Baan, te Scheveningen voor 30,856. Den 8, te Arnhem, door het bestuur der tentoonstellings- vereeDiging, het bouwen van 2 tentoonstellingslqcalenter oppervlakte van 7000 vierk. ellen, met voorgebouw en over dekte verbinding op de gedempte Jansgracht, minste insehr. E. J. Wegers, voor f87,500. Den 10aan het departement van koloniën t,en behoeve der staatsspoorwegen op Java, de levering van 160 bakwa- gens, 310 platte bakwagensen 114 gesloten goederenwagens minste insehr. de Actiën-Gesellsehaft für Brückenoau und Eisen-lndustrieformalig Harkotten, te Duisburg, voor t 186,410. Vervolg der wckelijksche berichten in het bijblad Wij hebben in een vorig nummer dezer cojurant melding gemankt van de afkeuring, in de buitengewone algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw uitgespro ken over het door den heer K. de Jong in de 2C Kamer aancevoerdeter bestrijding der aangevraande gelden voor de uitbreiding der hulpmiddelen van 's Rijks Landbouwschool te Wageningen. Sedert heeft de heer de Jong, bij schrijven aan den beer bn. v. Dedemin de Hoornsche Courantver klaard, geen woord terug te nemen van hetgeen hij gezegd heeft over het landbouw-onderwijs en de landbouwschool te Wageningen. De heer C. J. M Jonqkinat Coninck, directeur van genoemde inrichting, heeft in deze verklaring aanleiding gevonden «Een Woord» te richten tot den heer de Jong, waarin hij dezen die, in weerwil van het in de Kamer door de heeren Oldenhuis GratamaSickesz en Schepel tot wederlegging zijner meeningen aangevoerdestijf op zijn stuk is blijven staan duchtig onder handen neemt, he.n in de kwestie onkundig en tot een oordeel onbevoegd ver klaart en de strekking der Rijks Landbouwschool en der daarvoor verlangde uitbreiding van hulpmiddelen in 't licht stélt en verdedigt. De schrijver verdient zeker gehoord te worden door allen die in deze zooveel opspraak makende kwestie belang stellen. Te Wageningen, bij A. Ophorst35 c. Door de heeren P. C. J. Faddegon 8p Co. te Amsterdam is uitgegeven een kalender voor 1879 die behalve door eene keurige chromolithograpbie uitmunt, de gelegenheid tot adverteeren (Provinciaal verdeeld) aanbiedt. Deze nieuwe wijze van publiciteit zal zeker het debiet van velen bevorderen. betuigt haren hartelijken dank aan allen, die door eene grootere of kleinere bijdrage hare pogingen gesteund hebben, om alhier eene bewaarschool tot stand te brengen. Zij deelt voorts mede, dat zij thans te beschikken heeft over eene som van VIER DUIZEND gulden. Daar deze som evenwel nog niet toereikende is, om met den bouw een aanvang te maken neemt zij de vrijheid nu een beroep te doen op allen die nog bereid mocliteu zijn eene gave daarvoor at te zonderen, terwijl de lolerijcora- missiedie zich in haar midden gevormd heeftter alge meene kennis brengt, dat bij haar GULDENSLOTEN verkrijgbaar zijn van eene tot dat doel te houden verloting. Wij onthouden ons van alle wijdloopige aanbeveling, omdat, ieder, die met onze visschersdorpen en met name met Egmond aan Zee bekend is, weten kau, hoe groot de behoefte hier is aan zulk eene inrichting. Ieder dus, die genegen mocht zijn, ook op deze wijze wel te doen, zende ons eene grootere of kleinere gave, of ondersteune door het nemen van loten of het toezenden van prijzen de bovengenoemde loterij. Alle ondergeteekenden verklaren zich bereid tot nadere inlichting;terwijl van het ontvangene in dit blad melding zal worden gemaakt. Namens de bewaarschool-commissie Egmond aan Zee, J. VAN LUON, Voorzitter. 10 Jan. 1879. A. J. GANTVOORT, Secretaris. H. VAN PEL, W. TIJSMA, Commissie E. CONIJN Jacz., t voor de loterij. J. KUEMAN Jacz., J De Uitgevers der Alkmaarsche Courant belasten zich mede gaarne met den ontvangst en de opzending van hetgeen voor novengemeld doel wordt afgezonderd. Naar aanleiding van het artikel, door mij in het vorig nummer dezer courant geplaatst over de vestiging van een progymnasium of een gymnasium alhierzijn mij eene op merking gemaakt en een paar vragen gedaanwaarvan de mededeeling en wat de laatsten betreft de beantwoording wellicht nuttig is. 1. Het wordt betwijfeld of de minister van binnenlandsche zaken ongenegen zou zijnde voor een progymnasium te Alkmaar bestemde subsidie toe te kennen, in geval de ge meenteraad mocht besluiten tot oprichting van een gym nasium; en wel omdat Z Exc. in de toelichting zijner begrooting heeft gezegd: „Wenscht Alkmaar hare latijnsohe school in een gymnasium te veranderenhet staat haar vrij, maar de ondergeteekende zou zwarigheid maken haar voor meer dan een progymnasium te subsidiëerendaar zijns inziens eene meer uitgebreide inrichting op geen vol doend bezoek van leerlingen zou kunnen rekenen." „Mij dankt,, zegt de opmerker dat, is duidelijk en brieekent: gij kunt een gymnasium oprichten, maar gij krijgt slechts een subsidie voor een progymnasinm dat isi 6000." 2. Hoe komt gij tot een bedrag van 21000 der jaarlijksche kosten van een gymnasium, daar de minister van f 18000 a f 20000 spreekt 3. Hoe is het mogelijkdat gij het verschil der kosten van een progymnasium en een gymnasium op meer dan de- helft steltdaar het een 4 en het ander niet meer dan 6 klassen telt Mijne raming der kosten van een gymnasium is ontleend aan het ontwerp van curatoren der latijnsohe school. Voor sommige docenten stellen zij een maximum en een minimum van bezoldigingen zij voegen er bij. dat de bezoldigingen zoo behooren te zijn, dat het gymnasium niet door hoogere tractementen elders blootsta aan eene gedurise wisseling van personeelen dat er kundige en geschikte docenten voor verkregen kunnen worden. Volgens de hoogste cijfers nu van curatoren werd het eindcijfer f 20600, volgens de laag ste f 19600. In verband met mijn denkbeeld aangaande te huren localen, meende ik alzoo f 21000 te moeten stellen. Wat een progymnasium betrelt, meenen curatoren zich te mogen vleien, dat het mogelijk zal zijn, het onderricht in de nieuwe vreemde talen te doen geven door leeraren van di Rijks hoogere burgerschoolvoor een gymnasium echter stellen zij zelfstandige leeraren voor deze vakken voor, hetgeen de kosten buiten verhouding tot de vermeerdering der klassen doet stijgen. Met het oog op het aantal lesuren, schijnt mij de aanstelling van één docent minder, dan cura toren voor een gymnasium aanbevelen, wi-nschelyk't is maar de vraag, of er steeds geschikte personen voor de combinatie van verschillende leervakken te vinden zijn. Mocht dit echter gelukkendan zou het cijfer van t 2Ü6ÜÜ met f 1800 te vermindereu zijn; en is Mijne meening juist dat de door curatoren geraamde algemeene onkosten eene aanmerkelijke vermindering gedongen, dan zou het eindcijfer tot p.m. f 18500, of met bijberekening van locaaikosten tot t 19000 terug te brengen zijn. Aangenomen nu, dat mijne meening omtrent 's ministers bedoeling onjuist ware eningevolge de mij gemaakte opmerking, moest vervangen worden door deze, dat, de minister t 6000 voor eene inrich ting van hooger onderwijs te Alkmaar, 't zij progymnasium, 't zij gymnasium, beschikbaar stelt, dan zou laatstgenoemde instelling de gemeente 's jaarlijks op minstens f 13000 te staan komen, of, in aanmerking nemende wat thans de ia- tijusche scaool kost, op eeue vermeerderde uitgaaf van 11000.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1