Eenentachtigste Jaargang. No. 3. 19 J A N U A It 1. Z O N D A G Prins Hendrik. De dagbladen gewaagden nog van de huwelijksfeesten des Konings en waren vol over de toebereidselen om het vorstelijk echtpaar in de hoofdstad en in de residentie waardig te ontvangentoen Maandag 1.1. eene droeve en ontzettende mare door den lande klonk en algemeene verslagenheid verwekte. PRINS II E IV' D R I K die, naar men meende, slechts aan eene voorbijgaande onge steldheid leed was 's morgens te half 5 uren,, op het slot Walferlange, bij Luxemburgaan een aanval van beroerte overleden. Deernis met zijne jonge gade maar ook besef van het zware van dezen slag voor het gansche vaderland, vervulde ieders gemoed, de beminde broeder des Konings, voor het vorstelijk Huis Prins HENDRIK was de beminde Prins des volks. Zijne braafheid, zijn eenvoudzijne minzaamheid hadden hem onze hoogachting en liefdezijne daden hem onze dankbaarheid in ruime mate verworven. Waar iets goeds te doen viel, een werk van barmhartigheid te verrichten, eene nationale zaak te bevorderen eene nieuwe onderneming ter ontwikkeling van Neêrlands welvaart te vestigen daar wist men dat op hem gerekend kon wordendaar verleende hij gaarne en vaak krachtige ondersteuning. Zijn hart klopte warm voor het vaderland, gelijk het onze voor hem. Met wat innige deelneming waren wij getuigen van zijn huiselijk gelukte spoedig door den dood zijner Amalia verstoordhoe verheugden wij onstoen hijweinige maanden geledeneen nieuw huwelijk sloot en het echtelijk heil hem nieuw levensgeluk beloofde! En reeds nu, op 58jarigen leeftijd, moest hij, van wie te meer gehoopt werd naarmate hij reeds veel gedaan had aan zijne gade en allen die hem lief hadden ontvallen! Moge de oprechte rouw des volks eenigen balsem schenken aan de treurende Prinsesdie hem zoo kort bezitten mochtaan zijn koninglijken broeder, die hem zoo noode derven zal en wien zijn verlies juist nu meer dan ooit treffen moet. Als een sieraad van het Huis van Oranje zal de geschiede nis van Prins HENDRIK blijven getuigenzijne nagedachtenis zal door het nederlandsche volk in eere worden gehouden. ©fficicel (BcbeeKc R randwee r. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE NUHOUT VAN DHR VHEN. fflffilcfcclijïische Berichten RultiChland Luxenihui'g. Frankrijk. Iiirool ISrUiiHijje en Herland. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdagnamiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Deze Courant wordt wekslijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,&S. franco per post f afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER h ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de bepalingen van de verordening op liet beheer en behandelen der brandbluschmiddelen, vastgesteld 6 Maart 1872 (Gemeenteblad No. 101). Roepen bij deze op Alle te Alkmaar wonende manspersonen, tusschen 20 en 60 jaren, onverschillig of zij bij de brandweer ingelijfd, daarvan vrijgesteld of buiten oproeping gebleven zijn, of meenen reden tot vrijstelling te hebben om zich in Januarij 1879 ter gemeente-secretarie voor de dienst van het brandwezen te laten inschrijvenop Dings- dag, Woensdag en Donderdag van iedere week, des mor gens van 10 tot 2 ure of 's avonds van 6 tot 7 ure. Burgemeester en Wethouders herinneren dat,: 1°. verzuim van aangifte indienstst.elling zonder loting ten ge volge heeft 2°. bij de inschrijving tevens de redenen tot vrijstelling moeten worden opgegeven. Burgemeester en 9 ethouders voornoemd. AlkmaarA. MACLAINE PONT. 17 Dec. 1878. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar in deze Gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Dinsdag den elfden Februari aanstaande, ten Raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag des voor middags ten 9 ure zich aldaar te bevindenom te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige soon moeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegenom de noodige opgave te doen en bovendien op Vrijdag, 28 Februari e.k. in hetllaadkuisversokijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken ge tuigschritt onderteekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Jan. 1879. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1879 en het herzieningskohier voor de belasting op het Personeel No. 7 over het dienstjaar 1878/79 op 13 Januari 1879 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gereg'telijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Bet Hoofd van het Bestuur voorn.., gen 14 Jan. 1879.A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 22 Januari 1879, des raid- te 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, De Secretaris, „Peu de Princes out une histoire aussi simple et aussi pure." (lndépendance Beige). Z. K. H. Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden is den 13den Januari 1.1. op het slot Walfërdange bij Luxemburg overleden. Zelden heeft voorzeker in de laatste jaren een treurmare meer algemeenen indruk gemaakt dan dit onverwachte be richt. Innig en oprecht is het leedgevoeldat zich onder alle rangen en klassen van het Nederlandsche volk heeft geopenbaard. Er klinkt in de woorden waarmede dat volk zijn rouw betuigt iets meer, iets anders dan de officiëele taal die zich bij het overlijden van de hoogst geplaatsten onder de ster velingen pleegt te doen hooren. En in die taal des harten uit zich niet alleen de liefde die het Neder landsche volk het beminde Vorstenhuis toedraagt maar bovenal de hooge vereering van den persoon die uit zijn midden is heengegaan. Daarin spreekt de dankbaarheid der natie voor het veie goede, dat deze vorstenzoon onder zijn landgenooten heeft ver richt de waardeering van de edele drijfveeren die zijn woorden en daden bestuurden de achting die zijn bijzonder leven afdwong. Gaven die gevoelens zich lucht in de blijde juichkretenwaarmede hij voor weinige maanden werd begroettoen hij na zijn tweede huwelijk met zijn beminnelijke gade in het vaderland terugkeerde duidelijker nog openba ren zij zich in de algemeene deelneming, die zijn onverwachte dood heeft opgewekt. En niemand be twist dat die gehechtheid van het Nederlandsche volk aan Prins Hendrik ten volle is verdiend. Zijn leven was gewijd aan het welzijn van land en volk. Twintig jaren lang was hij bij onzen zeedienst werk zaam. Meermalen bezocht hij Noord-, Oost-en Mid- dellandsche Zee, Herhaaldelijk deed hij tochten in den Atiantischen Oceaan. Hij stevende naar West- Indieen was de eerste Oranjevorst die Java's vruchtbaren bodem betrad. Sedert 1851 was hij stadhouder des Konings als Groot-H rtog van Luxem burg en in Luxemburg blies hij den laatsten adem uit Maar in geen enkel opzicht heeft deze hooge betrekking hem van zijn vaderland vervreemd. In waarheid kan van hem gezegd wordendat geen enkel volksbelang hem onverschillig liet. Steeds was hij in ons midden altijd was hij te vinden waar men een grootsche onderneming, een nuttige instelling tot stand wilde brengen. Niet altijd wachtte hij op de roepstem van anderen ook uit eigen bewe ging greep hij het werk aan dat zijn hand vond te doen. En daarbij gold het geen zaken waarvan de goede uitslag zeker wasmaar ondernemingen die ongetwijfeld van groot algemeen belang waren, maar waarbij zij die er zich aan waagden voor aanzienlijke veriiezen bioot stonden. Wij kunnen ze niet alle noemen waaraan Prins Hendrik zijn steun schonk, en dau steeds onbekrompen vorstelijk. Zeevaart en handel stonden vooraan bij den Prins, die op zijn tiende jaar als adelborst in dienst trad en als ad miraal is gestorven Daarvan kunnen d> stoomvaart maatschappij „Nederland", die haar booten naar Indië zendt, de maatschappij „Zeeland" die ous met Londen verbindtder Indische droogdokmaatschappij getuigen. Zeevaartkundige scholen ondervonden zijn steun van de kweekschool voor zeevaart te Leiden was hij eerevoorzitter, de Prins-Hendrik-Stichting te Egmond tot verzorging van oude zeelieden draagt niet zonder reden zijn naam. Maar wij weten ook dat 's Prinsen naam bij de maatschappijen van landbouw en nijver heid niet onbekend iswij kennen de Amalia-stich- ting te Utrechten hoeveel is er door hem geschraagd en geholpen waarvan wij niets weten. Een groot werk vincle ten slotte bijzondere ver melding. Bij de plechtige opening van het Suez- kanaal was Prins Hendrik tegenwoordig. Hij be greep de groote veranderingen die deze doorgraving in de handelsbetrekkingen der wereld zou veroorza ken. Hij begreep, dat Port-Saïd de stapelplaats voor de Middellandsche zeehavens zou worden en, eenmaal door een kanaal of een spoorweg met Mid- den-Egypte verbondenhet punt zou zijn waarover uit- en invoer van dit land hun weg zouden nemen. Daarom besloot hij te Port-Saïd het groote Neder landsche Handels-etablissement te stichten dat thans reeds sedert een paar jaren voltooid en in werking is. Ruime pakhuizen bieden een veilige berging voor allerlei goederen geschikte aanlegplaatsen ge ven gelegenheid voor vlugge en goedkoope lading en lossingen een vertrouwd personeel waarborgt goede en eerlijke behandeling. Hier vinden de Ne derlandsche schepen bij hunne uit- en thuisreis ge legenheid om zich van kolen en drinkwater te voor zien en verheft zich een groot hotelwaarvan deu ren ramen, zonneblinden en allerlei houtwerk zoo wel als de meubelen in Nederland zijn gemaakt. Dat alles is het werk van Prins Hendrik. Hij alleen heeft het uit eigen middelen tot stand gebracht. Aller instemming verdient dan ook wat door bevoegde hand van deze instelling werd geschreven. „En zoo staat dan het Nederiandsche Handels etablissement te Port-Saïd voor de oogen van land genoot en vreemdelingdaar in Egypteals een grootsch gedenkteeken van de liefde van een Prins die zijne schatten voor het welzijn zijner landgenooten over heeft (helaas over had), zonder te vragenof het hem zelf voordeel zal aanbrengen zonder wel licht waardeeriug te verwachten. ,,En de vreemdeling f Hij begint een begrip te krijgen van den innigen band die er bestaat tusschen Nederland en zijn vorstenhuishet wordt hem dui delijk waardoor zulk een kleine natie zooveel kan uitrichtenals zij zóó geleid en gesteund wordt. Aan den goeden dunk dien Nederland in het bui tenland geniet, wordt dus bij vernieuwing door deze stichting een hechte steun gegevenhetgeen voor de toekomst groote gevolgen kan hebben." Oedenkteekenen van dezen aard bestaan er in Ne derland zoo vele, door den Prins zeiven bij zijn le ven opgericht, dat, hetzij het Nederlandsche volk als een hulde aan zijne nagedachtenis na zijn dood er een bijvoege of niet, zijn naam zal worden genoemd en geëerd, lange, lange jaren nadat zijn lijk in den vorstelijken grafkelder te Delft zal zijn neergedaald Bij den Bondsraad is een wetsontwerp ontvangen van den Rijks-kanselier betreffende de bevoegdheid van den Rijksdag om aan zijne leden straffen op te leggen. Volgens dat ont werp wordt die bevoegd1,eid opgedragen aan eene commissie, die uit de beide vice-presidenten en 10 leden bestaat, en op last van den president of op voorstel van 20 leden bij eenkomt. l)e commissie kan opleggen 1" een berisping ten aanhoore van den Rijksdag; 2° de verplichting om aan den vergaderden Rijksdag verontschuldiging en aan te bieden 3° verbanning uit den Rijksdag voor een bepaalden tijd. Strekt die verbanning zicb over eene gebeele periode van wetgeving uit, dau kan verlies van verkiesbaarheid daarmede gepaard gaan. Ook behalve dat kan door een op zich zelf staand besluit dat verlies als straf worden uitgesproken. Valt het vergrijp onder het bereik van den gewonen strafrechter, dan kan de schuldige naar dien verwezen worden. Te gelijk kan ook de opneming van de redevoering of uiting in de stenografische mededeelingen en iedere andere openbaarmaking in de pgrs verboden worden. De Köln. Zeitung zegt: „Het ontwerp schijnt alleen tegen de socialist,ische buitensporigheden gericht te zijn, maar treft, inderdaad de vrijheid van spreken zelve in haren geheelen omvangen kan (wat de verwijzing der Afgevaardigden naar den strafrechter betreft) zonder verandering der con stitutie niet aangenomen worden. De liberale en ultramontaansche leden van den pruisischen Landdag uordeelenvolgens de Kreuzzeitung dathoezeer vooral in de laatste zitting van den Rijksdag bij de beraad slagingen over de socialistenwet buitensporigheden zijn voor gekomen welker ongestraften terugkeer niemand wenschen kan, eene verscherping van het reglement voldoende en geen wetsontwerp noodig is. De Rijksdag zegt de National-Liberale Corresp. mag in geen geval afstanddoen van het in art- 27 der Rijksconslutilie gewaarborgde recht,, om voor de handhaving der orde door zijn eigen reglement van orde te zorgen. Alleen voor maatregelen om den invloed van in den Rijksdag gehouden misdadige redevoeringen op het, volk daarbuiten tegen te gaanzou eene wet uitgevaardigd kunnen worden; maar in elk geval alleen voor preventieve maatregelen. En tot het vergunnen van eene strafrechtelijke vervolging zoo besluit het genoemde blad zal de Rijksdag nooit mogen overgaan. Op het einde van 1878 waren in het geheel verboden: 189 sociaal-democratische vereenigingen58 periodieke en 210 niet-periodieke geschriften82 personen hadden bevel ontvangen om hunne woonplaats te verlaten. Pruisen. Den 11 heeft de heer v.SchorlemerAlstbjj de behandeling der begrooting van eeredieustin den Land dag gezegd „Rome maakt geene aanspraak op voorree,hien hoven den Staatalleen op eerbiediging van de organisatie der catliolieke Kerk door den Staat, In zaken die alleen den Staat aangaan, mengt Rome zich niet Wanneer de Paus met, den Staat vrede sluit,, zal de centrums-partij zich aan dien vrede onderwerpen." De Prins-Stedehouder is den 13, 's morgens "omstreeks half 5, bezweken. Daags te voren was de koorts terugge keerd maar 's avonds had de zieke nog opgewektheid ge noeg om den heer Blochausen te ontbieden en zich verslag te lateu geven van de huwelijksplechtigheden te Arolsen. De prinses en dr. Ponck bleven vervolgens tot 2 uren bij den prinswaarop zij zich terugtrokkenden lijder aan de waakz .amheid van een kamerdienaar toevertrouwende. Om streeks 4 uren hoorde deze den prins smartelijk zuchten, en riep hij den geneesheer, die den prins reeds zieltogende aan trof. Kort daarop blies de lijder den laatsten adem uit. De Raad van S'ate en de gemeenteraadden 14 bijeen gekomen, hebben adressen van rouwbeklag goedgekeurd. De lndépendancehet overlijden van den prins bespre kende zegt o. a.„Het land verliest een vader, de onge- lukkigen eene tweede voorzienigheidAlle harten zijn onder den indruk eener onuitsprekelijke smart; het land is in rouw gedompeldDe Vorst heeft het land lief gehad met al de kracht zijner groote ziei en het land heeft hem het gehad gelijk het kind zijnen vader lief heeft God heeft onze gebeden niet verhoord. Zijn wil geschiede! De prins heeft voor ons geleefd hij is in ons midden komen stervenhet land heeft zijnen laatsten ademtocht gehadNederland zal met het Groothertogdom prins Hendrik den Goede beweenen." De lijkplechtigheid zal te Luxemburg den 22 te Delft den 25 plaats hebben. De gemeenteraad van Trier, van welke stad de prins eereburger waszal zich door eene de putatie doen vertegenwoordigen. Van 22 tot 24 Jan. zal het ljjk te Luxemburg ten toongesteld worden. Van alle kanten, door alle maatschappijen en corporatiën in het land worden kransen gezonden o:n het graf te sieren. Bij de verkiezingen voor den Senaat werd te Marseille door de onverzoenlijken den heer Bouquetals opvolger van wijlen den heer Esquirosverlangd maar de heer Barne grondeigenaar en advocaatvoorzitter van den Algemeenen Raadïs verkozen. De heer Renan bekwam geen enkele stem. Prins Alexander der Nederlanden, te Parijs aangekomen, heeft den 8 een bezoek gebracht aan den President der Re publiek die hem onmiddelijk daarna een tegenbezoek bracht in het „Hotel Continental." Te Chisseaux, bij Tonrs, is den 8 een muur en vervol gens de zolder neergestort van een locaal waarin eene brui loft gehouden werd. Bruid en bruidegom19 en 24 jaren oud, 2 jonge meisjes en 1 bediende bleven op de plaats dood en 10 anderen werden min of meer gekwetst. De maarschalk Canrobert schrijft over zijne niet-herkieziug als Senaatslid aan het Kamerlid Joachim ilurat: „De Meer derheid der kiezers heeft gemeenddat voor den oudsten der maarschalken van Frankrijk in den Senaat geene plaats was. Zij heeft geoordeelddat mijne mededingers over meer kennisondervinding en invloed te beschikken hadden. God moge haar in het gelijk stellen." De maarschalk is ver vangen door een plattelands-veearts. Gambetta's République Frangaise zegt„Er zijn in den loop van het staatsleven tijdsgewrichtenwaarvan men partij moet weten te trekken. Wij bevinden ons in een daarvan. Wanneer men niets doet, omdat men niets doen wil, zal men verpletterd wordenwanneer men niets doetomdat men niets doen kanzal men ter zijde gesteld en vervangen worden Hiermede is genoeg gezegddat er gehandeld moet worden, en om goed te handelen behoeft men slechts den wil van Frankrijk coed te begrijpen en dien uittevoeren." De heer Leblond heeft den 9 namens de linkerzijdeden minister Dufaure bekend gemaakt met de gevoelens der lin kerzijde ten aanzien van de verschillende aan de orde zijnde politieke kwestiën. De minister stemde toe in het, vermin deren of kwijtschelden van straf op uitgebreide schaal, maar hij dacht er niet aan eene amnestie voor te stellen. Hij wenschte de groote commandementen toe te vertrouwen aan generaalsdie der Republiek gunstig zijn. Hij verwierp eiken algemeenen maatregel tegen de magistratuur; maar hij erkende de noodzakelijkheid van wijziging in het personeel der rechterlijke macht. Hij zou alle bestaande wetten doen uitvoerendie de rechten van den Staat tegenover de aan matigingen van het clericalisme vaststellen en verdedigen. 's Avonds gaf de heer Leblond van zijn onderhoud met den minister verslag in eene vergadering van gedelegeerden der linkerzijdenaar wier eenstemmig gevoelen eene amnestie volstrekt noodzakelijk wasgelijk ook eene onverwijlde doortastende zuivering van het personeel der rechterlijke macht. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs en de bisschop van Versailles hebben herderlijke brieven uitgevaardigd ter zake der bij de constitutie voorgeschreven godsdienstoe feningen voor de nieuwe zitting van Senaat en Kamer Laatstgenoemde veroordeelt de misleide en verblinde geesten, die het mogelijk achtende maatschappij buiten God te organiseeren tevens opmerkende dat de gebeden welke opgezonden zullen worden, een rechtmatig protest zijn tegen- door de geestelijkheid betreurde neigingen. De genl. Gresley is, bij besluit van den 13, tot minister van oorlog benoemd, ter vervanging van den genl. Borel. Met deze verdwijnt tot vreugde der republikeinen de chef van zijnen staf genl. Miribeleen werktuig vangeni Ducrot. Genl. Borel is benoemd tot bevelhebber van het 3C. leger corps dat van Rouaan. Genl. Gresleyaan wien men ver zekert dat de organisatie van het territoriale leger te danken isgaat door voor een vrijzinnig man en een wel sprekend redenaar. De République Frangaise, ofschoon hulde doende aan zijne bekwaamheidis met zijne benoeming niet bijster ingenomen. Men wiL, dat Gambttta den genl. Farre tot minister verlangd had. Verschillende opgaven worden gedaan ontrent maatregelen waartoe de ministerraad met het oog op den uitslag der verkiezingen voor den Senaat, zuu besloten hebben. Bij het uiteenloopende dezer berichten bepalen wij ons tot het af wachten der regeeringsverklarmg in de Vertegenwoordiging. De heer Floquet, lid der Union. Républicaine, heeft in eene vergadering dier partijgroep, den i 3 in aansluiting van hetgeen de heer Allain-Targé had aangevoerd er op aange drongen dat, het tegenwoordige ministerie vervangen zou worden door een uieuw kabinet, dat de meerderheid beter vertegenwoordigde. Zijne redevoering werd zeer toegejuicht, maar de gematigde iinkerzijde en het linkerceutrum zijn besloten het tegenwoordige ministerie t.e handhaven. Den 7 is den oud-President der Ver-St.aten, genl. Grantr die thans in Ierland vertoeft, het eere burgerschap van Dublin aangeboden. In bet Aquarium te Londen is een schaak-automaat ter bezichtiging gesteld, vervaardigd door zekeren Bablage. Er is in deze automaat niet, gelijk in vroegere, een mensch verborgenmaar bij wordt door iemanddie zich buiten hem bevindt, bestuurd,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1