De Plaats ine! AVONDBBIL Rookvlees Uit de hand te koop: j|) Uit de hand te Logement te huur c Uit de hand te Uit de hand t WTMVlIITVtll fOk Te koop of t< KOKSPslA COEDKOOPE P Uit de lie IJHjke De nieuwe volledige Voor 3 Meisjes het Burgerweeshuis plaatsing verlangd in Inlichtingen worden gegeven do t essen op Maandag, 24 Febr. as uren aan het Weeshuis. T. C. SERRÉ, Gezich Lnttih-Oudorp, over de Zandmar Groot SlriKaiije e« Ierland. Zweden en loopwegen. Elnsland. Roumanie. TurkJJe. OuNteni'U k-ilunsar|je. Zwitserland. Spanje. Yereenigde Staten. Zuid-Africa. JICHT EN RHEUMATIEK. ie iets op een groot dorp, nabij Alkmaar dan 50 jaren bestaan hebbende li winkel, welke een burgerlijk voor 5 jaren geheel nieuw herb Ëri: Aanvaarding 1 Mei 187! eerder. Franco te bevragen ond aan de Uitgevers dezer Courant. een stuk HJIi^kltOlD, ge terrein gelegen aan den Straatweg buurt te Bergen. Te bevragen 1 aldaar. een lYooiillilis met Itouwlaml te zamen groo ellen, staande en gelegen te Sint Koedijk. Te bevragen bij J. F Niedorp, bij wien tevens een ES ling geplaatst kan worden. Op een der beste stam PiniTii' word door ziekelijke om* gjjt li«g<'ll)eil( met lilt HUUR of TE KOOP aangebodei gelijksbuiten likeuren koffie ei getapt. Brieven franco onder lett handelaars I)E HAAN ZOON eene IRIltBUlËG met In Noordscharwoude (Langedijk). Te bevragen bij den eigenaar 2 eeue IS oor de Schagerwaa carspelgroot 22 bunders. Te eigenaar C. SCHILDER, te Zijdi een flink Woonhuis, 1 ellen (•ronei te Kalverdijk carspel waar geen verver of i voor beiden bijzonder geschikt, den Heer J KÉELEWOUDT, znn aan te vorderen hebben van verschuldigd nf nil r] Pr> m 'noKKon K/v»(.f/vnU nn ns akte 14 Februari 1879 voor den te Alk- Een stuk Yiilngronil, gro< den, gelegen aan den Geest alhier. T Heer K. HART, aan de Gedemp KLAA te wordt op aanvrage door de Boekha COSTER ZOON gratis en fra Steeds zijn bij hen de verschi in depót voorhanden. bericht aan zijne geëerde begunstij ruim voorzien is van de nieuwste leil die vervaardigd zijn uit de glas, ook lluglirillen, tegelijk leil voor minder zwakke gezicht zien van .lacht T©OlieeI liijkei-N, llaroiiieterü en het vak behoort. N.B. Een ieder zij gewaarschuwd voor mij reistzulks heeft die schade sta ik niet in. ets. de 5 ons, bij C P. ALL Oudorphoek Sint Annastraat. Aan belanghebbenden wordt b( COKCËKT, ten voordeele de Zangvereeniging der Maatsch. het Muziekgezelschap Concordiabe wegens ongesteldheid is llitgestl dag, 24 Februari a.s. A J UATENSTEIN Vaiv J. DE LANGE Corn3. Joh9zn Repetitie voor koor en soli op Dinsdag 18 Februari, in het gewone locaal De maire van Cannes heeft een besluit uitgevaardigd. waarbij de verwijdering der 2 leliën in het wapen der stad wordt bevolen. De tooneelschrijver Aicolairezich noemende Clairville^, die o.a. den tekst leverde voor „La fille de Mme Angot", is den 7 te Parijs overleden. Den 9 heeft het radicale Kamerlid Floquet zijne jaarlijk- scbe rekenschap gegeven aan de kiezers in het lle. arr'. van Parijs. In eene uitvoerige rede betoogde bij daarbij, dat. ruen het ministerie onbekrompen steunen moestechter niet na latende op te sommen wat er al zoo van dat ministerie met recht mocht verwacht worden. Ten slotte heeft de verga dering 3000 personen tellendehaar vertrouwen in den Afgevaardigde uitgesproken. De gallicaanseli catbolieke kerk van pater Hyacinthe- Loyson is den 9, in den voormaligen schouwburg der „Folies Mon- tholon" te Parijsin tegenwoordigheid van eene groote menigte geopend. De gemeenteraad van Parijs heeft 100000 fr. beschikbaar gesteld ter ondersteuning van de begenadigde veroordeelden der Commune. Het hof van assises te Bordeaux beeft den 10 den on trouwen directeur der Munt aldaar üelebecquedie zilveren baren tot een bedrag van 1 miljoen fr., van de beeren Roth schild ter aanmunting ontvangen verduisterde en om het. bedrog voor zijne ondergeschikten te verbergenverzilverde baren koper in de plaats st.elde, tot 6 jaren opsluiting en 115000 fr. boete veroordeeld. Het Journal OJJiciel van den 11 bevatte de besluiten tot het ontslag, op wachtgeld of op pensioen stellen van 12, het verplaatsen van 5 en het tot raadsheer benoemen van 2 procureurs-generaalalsmede die tot benoeming van nieuwe commandanten van legercorpsen er. wel als volgt genl. Clinchant te Chalons, of t e Besanpon Cambriels te Clermont-Ferrand, hevehre te Rijsel Carteret te Amiens, Cornat te MansDordrelaine te Orleans Gal ifet te Tours Osmont te Rennes, Schmitz te Limoges, Farre (thans hoofd der Polytechnische School) te Lyonde generalen hertog v. Aumale Deligny en Douay zijn benoemd tot inspecteu- ren-generaalde generalen Mantandon Hataille Rubarail en Bourbaki zijn op non-activiteit gesteldgeneraal Lartique is bij de reserve overgeplaatst. Prinses Caroline Georgina Muratgemalin van den twee den zoon van genl Luc.ien Muratmoeder van den tegen- woordigen prins Joachimis den 10 plotseling overleden. Zij was in 1810 uit den schotscben elan Fraser geboren en protestante. Senaat. Den 6 is eene boodschap voorgelezen van den President Grémjwaarin o. a. het volgende werd gezegd: ik heb mij oprechtelijk aan de groote wet van den parlemen- tairen regeeringsvorm onderworpenik zal nooit een strijd aanvangen tegen den wil van het volk zooals die zicb uit drukt in zijne constitutio'neele organen. In hare ontwerpen en in de kwestien, die door parlementair initiatief ter sprake zullen komen zal de regeering letten op de beboetten en wenschen van de natie en zicb laten leiden door den geest van vooruitgang en verzoening; zij zal vooral streven naar het handhaven van de rust, de veiligheid en het vertrouwen, die zoo vurig door Frankrijk gewenscht worden in de toe passing der wetten zal zij zich pogen te houden aan den geest, die ze beeft ingegeien: zij zal liberaal eu rechtvaardig jegens allen zijnalle rechtmatige belangen beschermenen de rechten der staatsmachten vastberaüen verdedigenzij zal groote zorg aan het leger wijdenrekening houden met verkregen rechten en bewezen diensten, maar er voor waken, dat de Republiek gediend worde door ambtenarendie haar niet vijandig zijn zij zal voortgaan, met de goede verstand houding van Frankrijk met. andere natiën te bevestigen en zoodoende bij Ie dragen tot. den algemeenen vrede. - Met, 183 tegen 13 st. nagenoeg de geheele rechterzijde ont hield zich werd bij tweede lezing een door den heer Charton ingediend wetsvoorstel goedgekeurd, strekkende om te Versailles een gedenkteeken op te richten op de plek, waar de constituëerende Nat. Vergadering van 5 Mei tot 15 Oct. 1789 bare zittingen hield. Kamer van Afgevaardigden. Den 6 is bovengemelde boodschap van den President der Republiek voorgelezen, en door de meerderheid toegejuicht.— De beer Gamletta sprak als nieuw verkozen voozitter der Kamer een korte dankbetuiging uit en constateerde dal Frankrijk de Republiek beeft gewild dat de Afgevaardigden haar hebben gered en dat de vrede en de vrijheid verzekerd zijn. De voorloopige handeistractaten den 15 en 20 met Italië en Oostenrijk gesloten, zijn zonder discussie bekrachtigd. De heer Louis BIanc stelde voor, dat de ontwerpen, rakende de amnestie, den 11 door de afdeelingen in behandeling zouden worden genomen; maar de dagbepaling werd op verzoek van den minister de Mar- cere uitgesteld, omdat, bet nieuwe kabinet een nieuw voorstel betreffende de communisten dacht te doen en liet wenschelijk achttedat over al deze ontwerpen te gelijk zou worden beraadslaagd. De minister de Marcere heeft den 11 een wetsontwerp in gediend waarbij alle personen die reeds gratie ontvangen hebben of nog ontvangen zuilen, in het genot hunner bur gerrechten hersteld en van bet, toezicht der poiicie ontheven worden verklaard. In antwoord op eene interpellatie over de conversie der Rente, zeide de minister Saydat hij de onvoorzichtigheid niet wenschte te begaan van op dit, oogenblik zijn oordeel daarover mede te deelen. Hij zou de kwestie nader lestudeeren en weigerde, thans de gedane vraag te beantwoorden. Overeenkomstig zijn verzoek werd met alg. st. besloten, ten aanzien dezer interpellatie tot de orde van den dag over te gaan. De beer Albert Grévy, broeder van den President der Republiekis met 302 tegen 152 st. tot vice-voorzitter der Kamer verkozen. Eene deputatie van bankierskooplieden en fabrikanten is den 4 lord Cranbrookminister voor Indiede geheele afschaffing gaan vragen van bet tegenwoordig in Bntscli- lndie bestaande invoerrecht, van 5 p.c. op de katoenen goederen. De minister verzekerde bereid te zijn om naar de trapsgewijze afschaffing te streven, zoodra de financieele toestand van indie bet zou toelaten, hetgeen voor het oogenblik niet bet, geval was. Het liberale Parlementslid Dilke heeft eene redevoering gehouden voor zijne kiezers, waarin hij beloogde, dat de buitenlandscke politiek der regeering eene politiek was van snoevende vreesachtigheid, die zou blijken evenveel onkosten te veroorzaken als eene stoute politiek zou gedaan hebben. Vooral de wijze, waarop Griekenland behandeld wasen de verdeeling van Bulgarije achtte hij groote fouten. Onlangs is te Manchester een schatrijkongehuwd en- gelschman op hoogen leeftijd overleden die zijne erfgenamen bitter teleurgesteld beeftdoor zijn vermogen te vermaken aan 31 hun niet bekende dames in verschillende oorden des lands. In zijn testament verklaarde hij, dit uit, dtnkbaar- i5cCrt '-l jegens deze denies gedaan te hebben, daar zij hem, ■avond, tei door kern hare hand te weigerenvoor de dwaasheid van een huwelijk bewaard hadden. De Drury-Lane-sckouwburg te Londen werd dezer dagen onverwachts gesloten de directie bad besloten jiet salaris van sommige leden van bet gezelschap te verminderen en deze wilden daarin niet toestemmen. Voor bet, zomersaizoen zijn te Londen in Covent Garden Patti voor 80,000, Albani voor 40,000, Nicolini voor 20,000, Capoul voor 14,000Faure voor 20,000 en Lassalle voor 12,000 (r. geëngageerd. Lord Rartington den 6 bij de opening eener nieuwe libe rale club te Liverpool bet woord voerendezeidedat, de loiitiek der regeering jegens Roumanie, Servie en Grieken- and weinig edelmoedig was. Zij had hunne ontwikkeling moeten aanmoedigen in stede van hunnen vooruitgang tegen te werken. Spr. laakte het plan eener gemengde occupatie van Rumelie en hoopte, dat de vereeniging van Bulgarije en Rumelie op vreedzame wijze tot, stand zou komen. Den 7 hield hij te Liverpool nogmaals eene redevoeringwaar bij hij zich in nog krasser termen over de buitenland scke politiek der regeering uitliet dan den vorigen dag. Ook liet hij zich duidelijker uit over het programma der liberale partijuitbreiding van het stemrecht ten platten lande op gelijken voet zooals bet thans in de steden be staat nieuwe verdeeling der Parlements-zetelshervorming van de plaatselijke besturen en gelijkheid in zaken van godsdienst worden door baar geëischt. Te Liverpoolwaar thans 30000 personen zonder werk zijn is den 7 eene groote werkstaking begonnen door ma trozen dievermeerderd met, vele ontevredenenallerlei ongeregeldheden en gewelddadigheden pleegden. Den 8 zijn ter handhaving der orde 200 man infanterie en 80 man ca- vallerie in de stad gekomen. Het is thans gebleken, dat bet springen van het groote kanon op de Thundererwaarvan eenigen tijd geleden mel ding is gemaakt, is te wijten geweest aan het feit, dat,, nadat het eenmaal geladen was gewordenmaar bet, schot niet afgegaan was eene tweede volle lading en een tweede puntkogei vijf man zijn noodig om zulk een kogel te ,illen in den loop gedaan zijn. De „Privy Council" beeft, als voorzorgsmaatregel tegen de pesteen nauwkeurig onderzoek gelast, van de gezond heidspassen der schepen die van de Zwarte-zee en de Zee van Azof komen. De ministerraad heeft den 11 besloten de volgende ver sterkingen naar de Kaap te zendenals6 bataljons infan terie, 2 regimenten cavallerie, 2 batterijen artillerie, 1 com pagnie genie-troepen, 3 compagniën diensttroepen en 1 com pagnie ambulance. De Onderkoning van Indie is per telegraat gelast, onverwijld een contingent troepen naar de Kaap te zen den. Ook van Mauritius worden troepen derwaarts gezonden. Bij de opening van 'net noorweegscbe Storthing op den 3, heeft de Koning verklaard, dat de voortdurend gedrukte toestand van handel en nijverheid eene verhooging der recht,- streekscke belastingen noodig maakt,, en de bouw der spoor wegen langzamer moet voortgezet worden dan oorspronkelijk bet, plan was. Een wetsontwerp betreffende de organisatie van het, leger en hare gederllelijke invoering, een ontwerp betreffende de volksscholen en de scholen voor blinden en zwakken van geest zullen nevens de belastingontwerpen worden ingediend. Naar luid van officiëele berichten zijn er sedert den 0 in het gouvernement Astrakan geene pestlijders meer. De be volkte punten zijn van genees- en ontsmettingsmiddelen voorzien Door de genomen maatregelen is de mogelijkheid verzekerd om de epidemie te loealiseeren. Een telegram uit Zarizin van den 12 aan de Golos meldt, dat het aantal lijders aan de epidemie aldaar weder is toe genomen. Prof. Jakoby, uit Charkow chef van de genees kundige commissieis door de ziekte aangetast. Het, geschil met Rusland over de grenslijn, waarvoor Roumanie de tusschenkomst der mogendheden heeft ingeroe pen, bestaat hierin: Roumanie beweert, dat het met zijne nieuwe provincie, de Dobrudscha, in gemeenschap moet komen door de brug over den Donau, en dat deze alleen over de rivier geslagen kan worden nabij Silistria, omdat het terrein op den lin ker oever meer naar den mond der rivier over eeue groote uitge strektheid zoo moerassig is, dat er anders niet dan langs een groot.en omweg gemeenschap tussoben Roumanie en de Dobrud scha verkregen zou kunnen worden. Het betoogt verder, dat het, berlijnsche Congres, blijkens de protocollen der zittingen ook niet. anders bedoeld heeft dan eene brug nabij Silistria. Rusland ontkent niet de moeilijkheid om een geschikt punt van over gang meer nabij den mond der rivier te vinden, maar het doet uitkomen, dat Silistria zijne betcekenis als vesting groo- tendeels verliest, indien de grenslijn tusscben Bulgarije en de Dobrudscba zoo dicht bij die vesting begintdaar dan zelfs een der gedetacheerde forten van Silistria binnen het nieuwe roumaansche gebied zou vallen. Intusschen hebben de roumaniërs dat fort, Arab-Tabiareeds bezet, hoewel de russische commandant bun eerst den toegang weigerde. Maar toen daarop bevel uit, Bucharest kwam om het fort des noods met geweld te vermeesteren en de roumaansche troepen met geschut kwamen aanrukkenhadden de russen bet fort ontruimd. PodgoritzaSpuzZabliak en het daarbij behoorend ge bied zijn den 7 in het bezit der montenegrijnen gesteld. De overeenkomst betreffende den aankoop door Engeland van staatsgoederen op bet eiland Cyprus is gesloten. De Sultan heeft zijne groote particuliere eigendommen voor zich behouden. Den 8 hebben prins Lohanoff en Karatheodory-bassa het definitief vredestractaat onderteekend. Het telt 12 artike len welke het volgende inhouden bet berlijnsche tractaat treedt van rechtswege in de plaats van die artikelen van het tractaat van S. Stefano waarmede bet, berlijnsche Congres zich bezighield. De door dat, Congres niet behandelde punten van het tractaat van S. Stefano worden door het nu gesloten tractaat geregeld. De vergoeding der oorlogskosten is op 802'/2 miljoen francs vastgesteld. De wijze van betaling en de waarborgen daarvoor worden voor eene nadere overeen komst voorbehouden. Eene vergoeding van 261/s miljoen francs is bestemd voor de in Turkije gevestigde russen, die door den oorlog schade geleden hebben. De betaling der kosten van onderhoud van de turksche krijgsgevangenen geschiedt binnen 7 jaren in 21 termijnen. De inwoners der aan Rus land afgestane gewesten kunnen hunne gronden verkoopen en het land binnen drie jaren verlaten. Voor al het gebeurde vóór bet sluiten van dit tractaat wordt van weerszijden vol ledige amnestie verleend. De vroegere handelstractaten en capitulaliën met Rusland treden weder in werking. De ra- tificatiën van dit tractaat zullen zoo mogelijk binnen 14 dagen worden uitgewisseld. Bij het tractaat behoort nog eene nota van prins Jjobanof, waarin aan de Porte gemeld wordt, dat de russischen troepen den lerugmarsch dadelijk na de uitwisseling der ratificatiën zullen beginnen en na hoogstens 40 dagen ten einde gebracht zullen hebben. Dan is bij het tractaat nog een protocol ge voegdwaarin bepaald wordt: 1°. De erkenning der bepa lingen van het berlijnsche tractaat houdt geene wijziging daarvan in en verandert het karakter en ae strekking van het tractaat, niet. 2». De schadevergoeding van 26*/j miljoen voor de russische onderdanen in Turkije geldt als maximum, en de aanspraken op vergoeding worden door eene russische commissio onderzocht,, waarin een turksche gedelegeerde zit ting heeft. 3°. Het weglaten van het in het tractaat van S. Stefano opgenomen artikel omtrent de oorlogsvergoeding aan RoumanieServie en Montenegro vindt zijnen grond in de sedert verkregen onafhankelijkheid van die Staten. Het blijft dezen vrijstaan, daaromtrent met de Porte in overleg te treden. De amnestie belet geene der contracteerende mo gendheden om politie-maatregeleu te nemen tegen personen, die haar gevaarlijk kunnen worden. De maritieme autoriteit heeftingevolge bericht van den consul-generaal te Salonica dat in het dorp Sanikawa bij Xanthi de vlektyphus was uitgebrokenaan alle onder haar bestuur staande havenbeambten en beambten van bet genees kundig staatstoezicht bevolenop de vaartuigen uit alle turksche havens aan de Aegeïscbe-zee die na den 4 Eebr. van daar vertrokken zijnde voorgeschreven maatregelen tegen besmetting toe passen. Oostenrijk. Het vormen van een parlementair ministe rie is aan graaf Taaffe niet geluktzoodat hij weder naar Tyrol vertrokken is. Hongarije. Het Volkshuis beeft den 7 bet wetsontwerp betreffende de uitgifte van nieuwe rente bij hoofdelijke stem ming met eene meerderheid van 14 st. aangenomen. Ge noemde wethet eerste voorstel van den nieuwen minister van financiëngraaf Szaparyondervond tegenstand niet alleen bij de uiterste linkerzijde, die der regeering geen enkel blijk van vertrouwen wil gevenmaar ook bij die groep der oude deakisten die graaf Lonyay tot woordvoer der gekozen hadden en van oordeel warendat men geene leeningwet moest aannemen voordat de Vertegenwoordiging de uitgaven had goedgekeurddie voor een deel uit de gelden van die leening bestreden zouden worden. Boven dien onthielden zich zeer vele leden der regeerings-partij van deelneming aan de stemming. Het dorp Meyringenin bet Berner Oberland is den 10 geheel en al eene prooi der vlammen geworden. De regeering van bet kanton Uri beeft definitief bevel gegeven tot de slooping van de kapel van Wilhelm Tell. 11e fresco's zullen echter eerst met zorg gephotografeerd worden en de muren waarop zij geschilderd zijnin een of ander openbaar gebouw worden bewaard. Italië. De quarantaine aan de kust is uitgebreid tot de schepen, die uit EgypteTunis en Tripóli komen. lie regeering heeft verschillende maatregelen verordend tegen de overbrenging van de pest, door personengoederen en brieven, herkomstig uit, Aegeïsche en de Zwarte zeeën. 's Konings bezoek aan den Koning van Portugal te Elvas had gelijktijdig plaats met de inwijding van een nieuwen spoor weg van Madrid naar Ciudad Realwaardoor de afstand tusschen Madrid en Lissabon met, 6 uren verminderd en welke de eerste is, die zonder staatshulp is tot stand gekomen. De Vertegenwoordiging heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij vrouwen, na drie jaren aan de gerechtshoven der verschillende Staten van de Unie te beben gepractiseerd, ook tot, de rechtsgeleerde practijk voor het hooggerechtshof worden toegelaten. Te Baltimore heeft zichonder krachtige medewerking van de Baltimore en Ohio-spoorweg-mnat.scbappij eene Stoomboot-maatschappij gevormd, die zich hoofdzakelijk met den uitvoer van rundvee naar Rotterdam HavreHamburg en Bremen zal bezighouden. Er zijn reeds 6 stoo obooten aangeschaftvan welke er 3 (de Zealde Zante elk van 1574, en Ac Nellie Martinvan 1804 ton) weldra de vaart zullen aanvangen. De gouverneur der Kaapkolonie beeft een merkwaardigen brief geschreven aan de heeren Kruger en Joubertwaarin hij hun verzoekt aan hunne landgenooten naar waarheid alles over hunne zending naar Engeland mede te deelenen hen uittenoodigenhem. bij zijne ophanden zijnde komst in de Transvaal al hunne bezwaren en middelen tot herstel kenbaar te makende annexatie kan niet ongedaan worden gemaakt, maar voorhet overige is de gouverneurg eneigd tot het inwilligen van aile redelijke eiseheno.a. tot herstel van het nederlandsehals officiëele taal des lands. Eene engelsche kolonne. beslaande uit 5 compagniën van het 24,K' regiment, infanterie, 600 man inlandsche troepen en óéne batterijis bij de rivier Tugela bijna geheel ver nietigd door 20,000 zoeloes. De engelscbendie, door den vijand uit, bun kamp gelokt, dapperen tegenstand bo den verloren 500 soldaten en 30 officierenbet verlies des vijands wordt op 2000 man geschat- Het vaandel van het •24»te regiment, 2 kanonnen, 102 wagens getrokken door 1000 ossen, 1000 geweren, 400 projectielen, 250000 pa tronen en 60000 pond levensmiddelen zijn in banden der zoeloes gevallen. Andere aanvallen zijn afgeslageneen versterkte post is 12 uren lang door 80 man met goed ge volg tegen 3000 a 4000 zoeloes verdedigd. Natal verkeert in grooi gevaar. De gouverneur-generaal heeft aanzienlijke versterkingen aangevraagd. Snelpersdruk van Herin'- Ooster en Zoon, 11 I r aan Jicht, Khcuinatieti of aan Verkond 1 Cj lijdt, koope het werkje: Dit voortreffelijke boek, dat uitmuntende, zeer beproefde eu gemakkelijk te volgen raadgevin gen tot zelfbehandeling en genezing van boven genoemde kwalen bevat, is bij alle Boekhandelaren te verkrijgen of rechtstreeks te ontbieden aai: Richter's Bockhandel te Rotterdam, tegen toezen ding van 30 cents huizen; Broek a Craft bij jCorn Prins; Oudcarspei Rijp bij B. Caton Schermer hor Geerke; Litgeest bij L. Breebaart. Uo natal, a. ovJ Ga», jjci' AaoóU mev genxulK. Snelpersdruk v*n Herms. Ooster en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6