No. 9. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 2 MAART. (Wiciccl (öcbcdtc Jagt- en Vischncten. De vrijstelling van de effectenbelastin g. ÖJilckclijköchc ücricfttcit, ■tinnen la ml. De leden van het hoofdbestuur en de algemeene seoretaris A L KIIt A A T. Deze Courant wordt wek rijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post f O,&0. afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de U'tgever» KERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groot.e letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten. SCHUD VORDER1N GEN TEN LASTE VAN HET RIJK. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland herinnert alle autoriteiten en een ieder die daarbij belang beeft, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 (Staatsblad No. 51) en aan den inhoud van art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Staatsblad No. 40) betreffende de verevening van schuldvorderingen ten laste van het Rjk, met aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig moaelM, immers vóór den eersten Juli aanstaande m te die nen aangezien aan die wetsbepalingen, zoo nu als in let vervolg, stiptelijk de hand zal worden gehouden. Hiirlem Be Commissaris des Komngs voornoemd, JÏRbr -J879.BÜBLL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR hrrnEren ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is ge!egd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van I RE DERIK WILLEM KROESE, slager te Alkmaar om ver- gunning tot het oprigten van eene SLAGTERLJ m net perceel aan de Ridderstraat, hoek Vijvertje WijkA. No. 559, en dat op üingsdagden 11 Maart 1879, na middags ten één ure, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die slagtenj bezwaren Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Febr. 1879 De Secretaris NU HOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt, bekend dat ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco-aanvragen ter bekoraing van jagt- en vischacten. All-mnnr Be Burgemeester voornoemd 2#'Mr. 1*879. A- MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOFD van bet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n° 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het suppletoir 3'. kwartaal kohier voor de Personeele belasting, n°. 8, dienst 1878/1879, op 26 Ja nuari 1879 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belas- tingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt, vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatig heid zouden voortvloeijent,e voorkomen. Alkmaar Bet Hoofd van het Bestuur voornd 27 Febr 1879. A^ MACLAINE PONT. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden Dat de Militieraad in dit district zijne eerste zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen dezer gemeente, zal houden ten raad- huize der gemeente IlüORNop Maandag10 Maart e.k., des voormiddags ten 11 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Maart 1879. Be Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. SOLLICITANTEN naar de betrekking van 3«. HULP ONDERWIJZER, aan de openbare armen- of tusschen- school te Alkmaar, op/600, jaarwedde, voor beide betrek kingen met vnoruitzigt op eene jaarlijksche verhooging van f50,— gedurende 3jaren, na een geheel jaar met ijver, bekwaam heid en geschiktheid debetrekking te hebben vervuld, worden verzocht zich vóór 15 Maart 1879 aantemelden bij het gemeentebestuur, onder overlegging der gevorderde stnkken. NATIONALE MILITIE. De persoon van Christiaan Lodewigk Molkenboer wordt ver zocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. P O L 1 C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, alseen diamant steentje van een schildereen sleuteleen portemonnaie met eenig geld en sleuteltjeeen sleutel, een sigarenkoker, een schuitje of bootje en een kinder-borstrokje. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, over de maanden October, November en December 1878 ver zonden geweest naar Buitschland.- A. B. Pietoom, BonnJ. Bremer, Dresden. Engeland: S. B. Berlijn E. Langeveld London. E. Tord, New Castle o|Tyne. Gertrude Cohen Dublin. Frankrijk: L. de SonnavilleParijs. Zwitserland: van het Hulpkantoor St. Pancras, K. Ploege, Genève. En over de 2". helft der maand Jan. 1879. Kelewit, Akersloot; K. Singer, I. v. d. Poll, Wed. Koelman, C. Smit,D. van Vloten, J. Kroon, C. ten Hoove, J. Prins, Amsterdam J. Jongejan, Barsingerhorn F. Nijssen, 's GravenhageJ. KoningHoogwoudvan Gardingen Wed. M. v. Putten, Rotterdam; G. Duinmeyer, Zuid- en Noordschermer; K. Smit, Zijdewind; KosseZijpe. Van het Hulpkantoor Spanbroek: B. Kalkhoven, Amsterdam. Briefkaarten, H. C. Wolderling, D. Boon, Am sterdam J. van VeenHoorn. Na verklaard te hebbendat de aandeelen in naainlooze vennootschappen niet van de nieuwe be lasting zullen worden vrijgesteld, vervolgt de Minister aldus „Als belastbare elementen worden daarentegen niet opgenomen schuldvorderingen tusscheD particulieren, onverschillig of zij al dan niet door hypotheek, pand of andere zekerheid gewaarborgd zijn. De hypothecaire schuldvorderingen nietomdat en zoolang zij reeds aan een bijzondere belasting zijn onderworpen. „Een nieuwe belasting op die vorderingen zou te zwaar drukken, op anderen dan de hypotheekbanken, wier hypothecaire vorderingen opwegen tegen opge nomen geldsommen van gelijk bedrag en wier aan deelen en in den vorm van pandbrieven uitgegeven obligatiën door deze belasting zullen worden getroffen, ongeacht het patentrecht door de banken zelve ver schuldigd. Bij het vestigen van hypotheek staan geldschieter en geldopnemer bovendien niet op het zelfde vrije standpunt. Zelfs zijn er nu reeds akten van hypotheek verleden waarbij de debiteur zich de harde voorwaarde heeft moeten getroosten om de belasting te vergoeden, die eventueel op hypothecaire schuldvorderingen mocht worden gelegd. Werden de schuldvorderingen op hypotheek belast, dan zouden die op roerend onderpand dat lot moeten deelen. „En juist dit laatste ontmoet overwegende bezwaren. Immers kunnen schuldvorderingen op onderpand van effecten bezwaarlijk te gelijk met en naast de daar voor in pand gegeven effecten worden geri'oden en het is den ondergeteekende ook in het belang van den geldhandel, beter voorgekomen, alleen die effecten zelve als objectwaarvoor belasting zal moeten be taald worden vast te houden. Vorderingen waar voor andere of geen zekerheid gegeven wordt, kunnen evenmin als belastbaar worden aangemerktomdat zij in den regel zullen bestaan deels uit voorschotten der banken van leeningdie zonder gewichtig be zwaar kunnen worden belast, deels uit schulden van tijdelijken aard die niet belangrijk genoeg zijn om ook hier een tusschenkorcst van den fiscus in parti culiere aangelegenheden te billijken, deels eindelijk uit vorderingen tusschen particulieren zonder reëele zekerheiden omdat by allen te zamen minder aan kapitaalsaanleg dan aan tijdelijk onder den druk van moeihjke omstandigheden gevraagde en verleende hulp te denken valt, „Van de meeste dezer schuldvorderingen zou het bovendien veelal uiterst moeilijk wezen de werkelijke waarde met genoegzame juistheid te bepalen. „Men denke bij voorbeeld aan de vele gevallen waarin eene vordering gewaarborgd is door tweede of latere hypotheek op een eigendom waarvan de waarde bij executie nauwelijks de eerste hypothecaire schuldvordering zou kunnen dekken en aan de tal rijke insehulden, welker waarde, als afhankelijk van de meerdere of mindere soliditeit van debiteuren of borgen niet is te ramen." De redenen voor deze vrijstelling opgegeven hebben ons niet kunnen overtuigen. Wanneer de Minister toch in de patentbelasting op de zuivere uitkeerin- gen der naamlooze vennootschappen van twee ten honderd 's jaars geen bezwaar ziet om ook de aan deelen in deze vennootschappen aan de nieuwe be lasting te onderwerpen hoe kan dan een registra tierecht van f 1,38 percent en een inschrijvingsrecht van 1 per mille op de hypothecaire vorderingen een beletsel zijn om van deze vorderingen dezelfde be lasting te heffen als van effecten en ander rentege- vend papier? Wel is inderdaad ons patentrecht een belasting van geheel anderen aardeen heffing op de uitoefening van een bedrijf, maar aan den ande ren kant worden het registratierecht en het inschrij vingsrecht van de hypothecaire vorderingen slechts eenmaal, en niet jaarlijks, geheven en, wat alles afdoetzij komen niet ten laste an den geldschie ter wian men de nieuwe belasting wil opleggen maar van den geldopnemer. Toch zouden ook wij deze belastingen zeer ongaarne naast de nieuwe be lasting zien geheven. Het bedoelde registratierecht, onder den naam van obligatierecht hekend is een vrij algemeen afgekeurde belasting die den omzet van het kapitaal zeer belemmert en waarvan ook de Minister is gebleken geen voorstander te zijn. Nu moge het waar zijn, dat wij in de eerste plaats behoefte hebben aan vermeerdering van inkomsten, dus aan verhooging van belastingen en nieuwe belastingen, wanneer echter een bestaande belasting die afkeuring verdient de heffing van een nieuwe belasting naar de meening van den Minister in den weg staat, is ongetwijfeld de tijd gekomen om de oude belasting af te schaffen. Wanneer het vast staat, dat zij weldra moet verdwijnenen zij hem verhindert een nieuwe belasting zuiver en volledig zonder niet te rechtvaardigen uitzonderingen in te voerenmag hij de afschaffiing niet langer uitstellen. Dat de vrijstelling der hypothecaire schuldvorde ringen een gebrek is van het nieuwe belastingont- werp wordt vrij algemeen erkend. Eu dat is te begrijpen. Waarom zal hij die rente trekt van het geld dat hij aan den staataan een vreemde mo gendheid aan een provincie een gemeente ot een polderbestuur heeft geleend deswege belasting be falenen een anderdie zijn geld tegen interest uitleent aan een particulier onder verband van vast goed, van belastingbetaling vrijgesteld worden? De Minister wijst er opdat geldschieter en geldop nemer bij het vestigen van hypotheek niet op het zelfde vrije standpunt staan De geldopnemer is af hankelijk van den geldschieter, zegt hij, en nu reeds zijn er akten van hypotheek opgemaaktwaarbij de geldopnemer zich heeft moeten verbinden om de be lasting te betalen die wellicht eenmaal van hypo thecaire schuldvorderingen zal worden geheven. Maar voorbeelden van personen die niet anders dan onder zeer bezwarende voorwaarden geld kunnen leenen, zul len er altijd wel zijn dit zal echter steeds aan bij zondere omstandigheden te wijten zijn en of nu de bezwarende voorwaarde bestaat in het vergoeden eener belasting of in iets anders, doet niets ter zake. Boezemt de geldopnemer geen vertrouwen in, is zijn on derpand van minder zekere waarde, begeert hij slechts een geringe som, die hij misschien spoedig weer kan aflossen en is daarbij het geld schaarschdan zal hij zich ongetwijfeld velerlei harde voorwaarden moe ten laten welgevallen. Daarentegen zijn er geld schieters te over, die gaarne hun geld op hypothee!: willen plaatsen, en, wanneer slechts de geldbelegging veilig is, met een matige rente tevreden zijn. Onzes inziens bestaat er dan ook geene enkele reden om de hypothecaire schuldvorderingen van de nieuwe belasting vrij te stellen. Evenmin bestaat er voldoenden grond om de schuld vorderingen op roerend onderpand niet aan de be lasting te onderwerpen. Dat dit pand misschien geen genoegzamen waarborg aanbiedtis een zaak die den Staat niet aangaat. Daarop behoort de geldschieter te letten. Is de waarborg niet volko men zekerdan zal hij waarschijnlijk een hoogere rente eischen, en daardoor de belasting ook gemak kelijker kunnen betalen. Dat eindelijk schuldvorde ringen op onderpand van effecten bezwaarlijk te gelijk met de daarvoor in pand gebleven effecten zouden kunnen getroffen worden, kunnen wij almede niet inzien. De belasting wordt immers van ver schillende personen geheven en hij die een ander geld heeft geleend en effecten heeft ontvangen of zekerheid van rentebetaling en aflossingkan zich van de verplichting om van die bron van inkomsten belasting te betalenzeker niet verschoonenop grond dat zijn schuldeiseher van die effecten op zijn beurt evenzeer belasting betaalt. Dit is iets dat hem geheel onverschillig is en hem voordeel noch nadeel doet. Dat de schuldvorderingenwaarvoor geenerlei zekerheid is gegeven, niet onder de belastbare voor werpen worden opgenomen levert minder bezwaar op. De omstandigheid dat de waarde dezer vorde ringen, als geheel afhangende van de soliditeit, van den schuldenaar en zijn borgenniet met zekerheid bepaald kan worden, zou op zich zelve niet voldoende zijn om haar geheel vrij te stellen, maar alleen aan leiding kunnen geven om haar iets minder te belas ten de vorderingen onder borgtocht bij voorbeeld op drie vierde en de vorderingen zonder borgtocht op de helft der gewone belasting. Maar haar bedrag is niet zoo belangrijk dat de vrijstelling van deze vorderingen eenig bezwaar zou opleveren. Zij hebben inderdaad niet het karakter van geldbelegging, maar dienen meestalzooals de Minister ons zegtom iemand tijdelijk hulp te verleenen en eene dienst te bewijzen. Alle schuldvorderingen ten laste van particulieren tegen zakelijk onderpand van roerend of onroerend goed behooren alzoo naar onze meening aan de nieuwe belasting onderworpen te worden Het Han delsblad heeft er daarenboven opmerkzaam op ge maakt dat ook de disconteeringen er onder begre pen dienen te worden, die voor aanzienlijke kapitalen als middel van geldbelegging worden gebruikt Wor den ook deze wijzen van geldbelegging in het wets ontwerp opgenomende schatkist zal er een niet onbelangrijke bijdrage door winnenen de nieuwe belasting zal er billijker door worden. Staten-Generaal. Bij de 2«. Kamer zijn ingekomen ontwerpen: 1°. tot goedkeuring van eeuige artikelen der overeenkomst van 23 Mei 1878 met de Ver. Staten van Noord-Americatot vaststelling van rechten, voorrechten en vrijdommen voor de wederzijdsehe consuls; 2°. tot goed keuring der overeenkomst van 26 Juli 1878 met Brazilië, tot wederzijdsehe bescherming van fabrieks eu handelsmerken; 3°. tot vaststelling vaneen wetboek van strafrecht. l)e heeren GodefroyLenting en Patijn hebben een voorstel ingediend tot. wijziging van bet reglement van orde, ter zake der be handeling v;.n liet wetboek van sirafrecht. Het door den heer v. Houten ingediende voorstel betreffende de registratie belasting komt in hoofdzaak overeen met het indertijd door den minister v. d. Heim ingediende, tot vervanging van bijna alle onderscheidene vaste registratierechten door een uniform recht van f 1 en tot beperking van de evenredige registra tierechten tot die op aannemingen en op den overgang van roerend en onroerend goed [verlies voor de schatkist van f 1.700.000] Bij gunstig onthaal van dit voorstel meent de heer v. H., dat er geen bezwaar zal overblijven om de schuld vorderingen te begrijpen onder de voorgedragen belasting op de effecten. De Kamer heeft den 24 aangenomen de ontwerpen t,ot verandering der grens tusschen de gemeenten Stad-Almelo en Ambt-Almelo en tusschen de gemeenten Goor en Mnrkelo,. het eerste met 40 tegen 19, het laatste met 57 tegen 1 st. Den 26 is het ontwerp tot wijziging van sommige bepa lingen der wet van 29 April 1876 tot regeling van het hooger onderwijs met 35 tegen 34 st. verworpen. Den 27 is aangenomen met 34 tegen 33 st. het ontwerp tot nadere wijziging der wet regelende de militaire pensioe nen bjj de zeemachtmet een amendement van den heer de Casembroot (aangen. met. 41 tegen 28 st.), strekkende om de vermindering van het pensioensbedrac na 5 jaren verblijf in de tropen weg te laten [het pensioensbedrag vermeerdert hierdoor met 3350 per jaar]. De beraadslaging werd aan gevangen over het ontwerp tot het verleeuen der bevoegd heid aan ds procureurs om burgerlijke zaken te bepleiten, en tot wijziging van de regeling van kosten in dien zaken. Benoemingen enz. Bij kon. besluit van besluit van 21 Febr. ismet intrekking der besluiten van 8 Maart en 14 Sept. 1874, met ingang van 1 Maart, eervol ontslag ver leend aan de heeren de StuersCuypersEnschedé, v. d. Bergh Gosschalk Lingeman Scholten en Hooft o. Iddekinge, als leden van bet college van Rijks-adviseurs voor de mo numenten van geschiedenis en kunst. De tijdelijke waarneming van het departement van kolo niën is opgedragen aan den minister van marine, jr. Wichers. Belastingen. De minister van financiën heeft de ontvan gers der directe belastingen doen aanschrijvendat geen bevel tot, inlegering ter invordering van die belastingen mag worden uitgevaardigddan nadat de ontvangers zich vooraf overtuigd hebbendat de belastingschuldigen voldoende ge goed zijn om de garnisaires van het noodige te voorzien. Onderwijs. De afdeelingen der Vereeniging voor Volks onderwijs aan den Heider en op Texel zijn ontbonden De catholieke bisschoppen hebben weder een herderlijk schrijven aan de geestelijkheid en de geloovigen gericht, waarin alle onderwijswaarvan de godsdienst niet de kern en de regel is, gebrekkig en onvoldoende veiklaardde neutrale school ten strengste veroordeeld en het bezoeken daarvan slechts als „droevige noodzakelijkheid" bij het ont breken van catholieke scholen veroorloofd wordt. De gemeenteraad van Zuidscharwoude beeft, in zijne ver gadering van den 18 besloten om een locaal, voorzien van de noodige schoolmeubelen, beschikbaar te stellen voor 's Rijks normaal-inrichtingdie in de maand April e.k. aldaar staat geopend te worden, van „Volksonderwijs" hebben aan de 2e Kamer een adres gericht tegen het regeerings voorstel tot aanvulling der wet van 2 Mei 1863 omdat de regeling, daarbij aangenomen, voor de examens ter erlanging der bevoegdheid tot liet geven van lager schoolonderwijs in vreemde talen den toe stand nog ongunstiger maakt dan die tot heden geweest is. Feesten. Te Venlo is ter gelegenheid van het karnaval een op tocht gehouden, in 42 tafereelen het roemrijk verleden, het, vroo- lijk heden en de veelbelovende toekomst der stad voorstellende. Harddraverijen. Eene commissie, benoemd door het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw, heeft den 22 te Haarlem eene bijeenkomst gehouden met afgevaar digden van harddrnverij-vereenigingen en earrousel-socieleiten, en met paardenliefhebbers, met liet, doel om eene harddraverij- vereeniging op te richten. Zoodra een voldoend aantal leden zich heeft aangegevenzal op eene algemeene vergadering te Amsterdam bet bestuur verkozen worden. Aanbestedingen. De op 20 Febr. te Amsterdam aanbe stede entrepot-pakhuizen zijn niet gegund aan den minsten inschrijver, maar aan F. K. O zing avoor 108,800. Den 21, te Arnhem, het, bonwen van een gymnasium aan de Bovenbeekstraatminste insckr. G. J. Hoogers, voor 29,900. Den 22te Amsterdamdoor de geniehet maken van een stel van 3 schietbanen, op een terrein aan de Zeebur- gerdijkvoor schietoefeningen van het garnizoen en de schutterijminste inschr. P. F. Rijke, voor f 14,900. Het bouwen van een stoomlioutzaagmolen voor den heer P. Langeveld Jz., aan den Buitensingel te Amsterdamis aangenomen door A. Paans voor f 28000. Landverkoot. Twaalfde en laatste veiling van droog gemaakte gronden in het IJ, door de Kanaalmaatschappij den 27, te Amsterdam. Verkocht: in den Amsterdammer- polder ruim 140 bunders, voor Z363.228 en in den Nauer- naschen-polder ruim 10 bunders, voor 1 13,243. Opgehouden voor 56,373 ongeveer 30 bunders in den Amsterdammer polder. Te 's Gravenhage heeft zich eene commissie gevormd voor de stichting van een herinnerinersteeken aan den ver dienstelijken volksdichter en industriëel W. J. v. Zeggelen; zij vraagt daartoe kleine bijdragen van 25 cents, en meent dat zoo velen wier harten door hem vervroolijkt eu opge wekt zijn gaarne zullen medewerken tot vereering der ge dachtenis van een man die zich door eigen veerkracht, en vlijt tot een gezeten burger wist te verheffen en steeds was en bleef „een zoon van bet volk." De bijdragen zullen gaarne ontvangen worden door de uitgevers dezer courant. Ueschenxen. Het albumdoor kunstenaars en letter kundigen den Koning eu de Koningin aan te bieden be staat uit ongeveer 400 bladen, verdeeld in 4 fraaie omslagen en besloten in eene kas van notenhout, prachtig gebeeld houwd door prof. Frullini te Florence. Prinses Hendrik heeft, aan het „comité van uitvoering" voor het nationaal huldeblijk aan wijlen haren gemaal met betuiging barer erkentelijkheid voor het verrichteverzocht, alsnog in overweging te mogen houden en nader hare wensohen tedoen kennen over de wijze, waarop verder gevolg zou kun nen gegeven worden aan eene zaakwaaraan voor haar zoo weemoedige herinneringen verbonden zijnmaar waarop zij, als huldeblijk vna het nederlandsche volk aan haar betreur den gemaalzoo hoogen prijs blijft stellen. De Maatschappij van Nijverheid heeft voor haar koloniaal museüm op het Paviljoen t.e Haarlem een belangrijk geschenk ontvsngen van vezelstoffen, weefsels en andere producten uit Japan, afkomstig van de wereldtentoonstelling te Parijs. Gieten. Bestuurderessen der Vereeniging tot verbetering van kleine-kinderbewaarplaatsen te Amsterdam hebben eene gift van f 1000 ontvangen. Eene remonst.rantscbe dame te Amsterdam heeft aan be stuurders van het Protestantsche Weduwen- en Weezenfonds f 30 J00 toegezegdom een begin van uitvoering te geven aan het plan tot stichting van een asyl voor protestantsche weduwen en kinderen, onverschillig tot welk kerkgenootschap of welke ge'oofsrickting zij behooren. Door iemand, die onbekend wenscht te blijven, is aan bet, centraal israëli tisch weeshuis te Utrecht 1250 gezonden. Wijlen mej. M. Swigters heeft, 10000 vermaakt aan het Oude-vrouwen-Swigters familie-hofje t,e Amsterdam. Wijlen J. v. d. Tillaart Mz., te Veghelheeft aan de r. c. armen aldaar f 5000 in geid en de helft van een perceel weilandter waarde van f 400vermaakt. Rampen. Den 25 is in de Zuiderzeeop de hoogte van Wijdenes, een met graan geladen schip gezonken; de op varenden zijn gered. Bij Calandsoog is in de nacht van den 26 gestrand de hannoverscbe schoenerkof Alscheain ballast van Leer naar Engeland. Rechtszaken. Het kantongerecht te 's Gravenhage heeft den 27 eene vrouw voor de 27". maal veroordeeld wegens openbare dronkenschap. De Vertegenwoordigers van 33 organen der catholieke pers in Nederland hebben den 20, den eersten verjaardag der troonsbestijging van Paus Leo XI11, den internuneius te 's Gravenhage een adres aangeboden. Na den afloop der audiëntie hebben de meesten hunner eene bijeenkomst gehou den, waarin de eerste stap is gedaan tot oprichting van een bond der catholieke pers in Nederland. De Commissie voor de uitvoering van het monument der Unie van Utrecht heeft zich ontbonden, wegens de naar haar oordeel te geringe sympathie voor de zaak. In het geheel is er voor ongeveer /WOOO i .geschrevenwaar van de helft, te Utrecht. Ov-erleden den 24te 's Hertogenbosch mr. F. J. E. n. Zinnicq Bergmannoud-raadsheer in het prov. gerechts hof van Noordbrabmt en lid der 2e. Kamer sedert 1866 oud ongeveer 72 jaren; to 's Gravenhage W. S v. d. Hart Beekgepens. luit.-genl., oud-inspecteur-generaal van forti ficatiën oud 76 jaren. Den 25te Amsterdam mr. B. Brouwer, officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam, vroeger lid der 2e. Kamer voor het district Almelo oud 52 jaren. KoLONlëN. In het gouvernement van Sumatra's West kust zijn, in overeenstemming met, de wensclien der hoofden en bevolkingeen aantal bataksche landschappen onder rechtstreeksch bestuur van bet gouvernement van N. Indie gebracht en deels gehecht aan bestaande onderafdeelingen deels vereenigd tot 2 onderafdeelingen Silindong en Padang- Lawas. Bij den boekhandelaars Scheltema en Holkema te Amster dam is thans eene volksuitgaaf a 50 cent verschenen van Prins Hendrik der Nederlanden. Eene levensschets door P. H. Witkamp en Martin Kalfeen boekje, dat wij in handen van alle nederlanders wensclien. Was de overleden prins algemeen geacht en bemind, wij vernemen uit tiit werkje nog beter hoezeer hij aller achting en liefde waardig was. Ta! van min bekende bijzonderheden worden medegedeeld ten blijke, dat deVorst aan zijne hooge positie groote verplich tingen stelde, dat, het hart, he n warm klopte voor liet vaderland, voor al wat goed en nuttig was; wij ontvangen de overtuiging, dat prins Hendrik een edel man was in den vollen zin des woords. Niemand zal deze levensschets, waaraan een goed houtsneêportret, en de schoon:' lijkredenen van ds. Neumarker en dr. v. Koetsveld zijn toegevoegd, onvoldaan uit de handen

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1