I No. 10. Eenentachtigste Jaargang. 1879. ZONDAG 9 MAA li T. 1'! 1 ©fficiëel ©cbccltc Jagt- en Vischneten. Belanghebbenden worden herinnerd dat het IJKKA.NTOOR zal geopend zijn op 10, 11 en 31 Maart 1879. De PATENTEN aangevraagd in de maanden November en December 1878 en Januari 1879kunnen van 10 tot en met 24 Maart 1879 ter Secretarie worden afgehaald. ÜtLlckcli jfcschc Ucrichtcu Spanfe. Afghanistan. Vervolg der builenlandsche berichten in het bijblad, S&innenlantf. ieuvu sk Xcenunp te ügmond aan Zee. Helder. Alsook de Uitgevers dezer Courant, I |J i ,r A L K M A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,«5, franco per post f afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. T. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijhsche berichten. SCHUL D VORDER1N GEN TEN LASTE VAN HET RIJK. De COMMISSARIS bes KONINGS in Nooroholland herinnert alle autoriteiten en een ieder ^e daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 (Staatsblad No. 51) en aan den inhoud van art 29 der wet van den 5 October 1841 (Staatsblad No. 40) betreffende de verëvening van schuldvorderingen ten laste van het Ryk met aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijkimmers vóór den eersten Juli aanstaande in te die nen, aangezien aan die wetsbepalingen, zoo nu als in het vervolg, stiptelijk de hand zal worden gehouden. Be Commissaris des Komngs voornoemd Haarlem den 20 Eebr. 1879. RÖELL. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt, bekend dat ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn blanco-aanvragen ter bekoming van jagt- en viscliacten. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd 26 Febr. 1879. A. MACLAINE PONT. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AL KM AR brengen ter kennis van belanghebbenden Dat de Militieraad in dit district zijne eerste zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen dezer gemeente, zal houden ten raad- huize der gemeente HOORN, op Maandag, 10 Maart e.k., des voormiddags ten 11 ure. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Maart 1879. Be Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden door hen gunstig is beschikt op het door hem ingediende verzoek van R. HOFMEESTER, Sigarenfabrikant alhier, om vergunning tot het oprigten van eene inrigting tot het droogen van sigaren in het bovengedeelte van het perceel aan de Achter straat, Wijk B, No. 424. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Maart 1879. Be Secretaris NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR maakt bekenddat ter secretarie dier gemeente ter lezing ligt, het. bestek en de voorwaarden waarnaar op Donderdag 20 Ilaart 1879 te 's Qravenhage zal worden aanbesteed, het makan van een. Woongebouw voor da dienst van het loodswezen aan de haven van IJmuiden. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd. 5 Maart 1879. A. MACLAINE PONT. SOLLICITANTEN naar de betrekking van 3e. HULP ONDERWIJZERaan de openbare armen- of tusschen- sohool te Alkmaar, op/600,—jaarwedde, voor beide betrek kingen met vooruitzigt op eene jaarlijksche verhooging van f 50,— gedurende 3 jaren, na een geheel jaar met ijver, bekwaam heid en geschiktheid de betrekking te hebben vervuld, worden verzocht zich vóór 15 Maart 1879 aantemelden bjj het gemeentebestuur, onder overlegging der gevorderde stnkken. NATIONALE MILITIE. De persoon van Christiaan Lodewigk Molkenboer wordt ver zocht zich ter gemeente-secretarie aantemelden. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het navolgende voorhanden, als: een kinder borstrokje, een mandjeeen parapluietwee bons voor de vijfde klasse der Staatsloterijonder handteekening van van der Poel, een zil veren vingerhoedeen springtouween grijze handschoen, een sleuteleen zilveren priem een naaldenkokertje en eenig brei werk en een hond, wit met zwarte vlekken. T1^— Geul. Martinez Campos is den 25 uit Cuba te Cadix aan gekomen. Op zijne vraag om 100 miljoen peseta's voor Cuba, heeft de minister Canovas verklaarddat hij liever zijn ontslag zou nemen dan dien eisch toestaan, weike hij te hoog oor deelt voor de financiëele krachten van Spanje. Den 3 Maart heeft de minister den Koning het. ontslag van het geheele ministerie aangebodenhetwelk Z. M. heeft aangenomen. De Koning heeft de voorzitters der Kamers en de hoof den der verschillende partijen, o. a. den heer Saqasta ge raadpleegd. Laatstgenoemde moet gezegd hebben dat alleen een kabinet met den heer Canovas of met hem aan het hoofd mogelijk was, met het oog op de gewichtige vraagstukken die opgelost moeten worden. De Emir Schir-Ali den '21 Febr. te Mazariuheriff over leden zijnde heeft zijn zoon Yakoeb-Khan daarvan bericht gezonden aau den Onderkoning van Britsch-Indieen tevens voorges! eldde vriendschappelijke betrekkingen met, Enge land te heropenen. Een na het overlijden van den Emir te Mazariuheriff ontstaan is door Fakob-Khan onderdrukt, 1500 Alzaïs hebben de achterhoede van genl. Biddulph die van Girishk terugkeerde, aangevallen en zijn met een verlies van 150 dooden teruggeslagen. De engelschen ver loren 14 man. Hertog Adolf van Nassau heeft den 28ter gelegenheid van den 82<*. verjaardag van prins Frederik, het familie-diner op het Huis ter Horst bijgewoond. Prinses Frederik Karei van Pruisen is den 2 Maart met hare dochter, prinses Louise Margarethude verloofde van den hertog v. Connaughtte 's Gravenhage aangekomen. Prinses Hendrikprins Frederik de prins en de prinses^ v. Wied, de duitsehe gezant enz. bevonden zich aan de station. Prins Frederik Karei van Pruisen is den 7 met zijnen 13- jarigen zoon Leopold te 's Gravenhage aangekomen en aan het paleis van prinses Hendrik afgestapt. Staten-Generaal. De regeering heeft bij de 2C. Kamer ingediend: een uit 2 ariikelen bestaand wetsontwerp betref fende de tienjarige volkstellingen, en zulks op grond van het bekende arrest van H. Raad over de geldigheid van een kon. b sluitwetsontwerpen tot verliooging van hoofd stuk VI der Staatbegroot.ing voor 1879 en tot vermindering van hetzelfde hoofdstuk voor 1878 70(100 voor den bouw van een kruitmagazijn der marine te Kadoelen)tot ont eigening ten behoeve der verbreeding van de Dordsche Kil. De 2°. Kamer heeft c'en 4 met 51 tegen 14 st. aangeno men het ontwerp tot, wijziging van de regeling der kosten in burgerlijke zaken en van de bevoegdheid der procureurs tot het bepleiten dier zaken (afschaffing van den dubbelen rechtsbijstand, het procureurschap vrij vooralle meesters in de rechten, de verliezende partij behoeft slechts enkelen bijstand voor de verliezende te betalen, de rechter stelt bij elk vonnis de kosten van den rechtsbijstand vast). Den 5 zijn aangenomen het ontwerp tot aanvulling der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs [2 aoten van bekwaamheid voor het geven van schoolonderwijs in de vreemde talen A kennis der taal, B taal en letterkunde, de laatste be voegdheid gevende voor alle middelbare en lagere scholen de eerste niet voor hoogere burgerscholen met öjarigen cursus], met 57 tegen 8 st,, het ontwerp tot onteigening voor de ver betering der Kolonievaart en dat machtigende tot buitenge wone maatregelen tot afwending van de in Rusland heer- schende pest,, beide met alg. st. Benoemingen. Tot lijfarts van prins Lrederik is benoemd dr. '1'. Blom Coster, te 's Gravenhage. De directie der Nederlandsche Bank heeft benoemd tot correspondent le. klasse te Schagen den heer Ph. de Heer, aldaar. Tot boogleeraar in de ontleedkunde aan de universiteit te Amsterdam is benoemd dr. Max Fürbringer, thans buiten- gew. hoogl. te Heidelberg. Op verzoek zijn eervol ontslagen de luit.-genl. O. P. de Nevecommandant van het leger in N.-Indieen de genl.- majoor bij dat leger G. R. F. Wiggers v. Kerchem in plaats van eerstgenoemde is tot luit.-genl. en commandant en tevens tot chef van het dept, van oorlog in Indie benoemd de genl.- majoor bij het leger aldaar H. G. Boumeester. Leger. De minister van oorlog beeft de corps, comman danten gemachtigdaan miliciens, die hun eerste dienstjaar volbracht, hebbenvergunning te geven tot het aangaan van een huwelijk, indien het blijkt, dat, bij event.uëele opkomst onder de wapenen van den verlofgangernaar behooren in het onderhoud van diens gezin kan worden voorzien. Nijverheid. Te Apeldoorn en omstreken hebben een zestal papierfabrikanten hunne werkzaamheden gestaaktleu gevolge van den geringen afzet vsn hun fabricaat. Onderwijs. Den 1 Maart heeft in Felix Meritis de eerste promotie aan de amsterdamscke universiteit plaats gehad. l)e heer G. Moll, tweede zoon van den hoogleeraar, verwierf de bul van doctor in de rechtswetenschap met een acade misch proefschriftgetiteld De desolate-boedelskarner te Amsterdam. Kerkelijke Zaken. Tot predikant der vereenigde doops gezinde gemeente van Noord- en Zuidzijpe, standplaats 1 Schagerbrug, is beroepen ds. P. Feenstravan Witmarsum. Een kapitaal huis aan het Spaarne te Haarlem is in pu blieke veiling gekocht door de r. c. gemeente aldaar, voor f 324000. Kermis. De gemeenteraad van Edam heeft, ingevolge een verzoekschrift van vele ingezetenen van Yolendam, be sloten tot afschaffing der kermis in dat deel der gemeente. Aanbestedingen. Den 6 te Haarlem het bouwen eener onderwijzerswoning te Krommenie, minste insohr. ff. de Jong te Heldervoor f 6990; te Velsen het bouwen van eene gemeenteschool en onderwijzerswoning te IJmuiden, aan B. Tammingate Amsterdam, voor 17341. Bouwwerken. De gemeenteraad van Gouda heeft den 28, met II tegen 6 st., verworpen de voorstellen om de gemeentewerken voortaan te doen aanbesteden en om eene commissie van bijstand op bet beheer dier werken in het leven te roepen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 4 met 15 tegen 5 st. aangenomen het voorstel van 4 ledenom van de Sociëteit „Trouw moet blijken" aan te koopen eene strook grondster verbreeding van het Gat van de Groote Hout straat met 5 ellenen zulks voor het bedrag waarvoor die Sociëteit het Noordhollandsch Koffiehuis heeft gekocht 35000) plus de kosten van overdracht. De gemeenteraad van Nijmegen heeft, besloten den wind molen op den S. Hubertstoren die de uitbreiding der stad zeer in den weg staatvoor f 4000 aan te koopen. Aan B. en W. van Amsterdam is door eenige ingezetenen een brief gezondenhoudende kennisgeving van het plan om, behoudens eenige nader overeen te komen voorwaarden, een geheel nieuw beursgebouw te stichten en dit aan de gemeente ten geschenke te geven. Droogmaking. Den 3 Maart is de uitmaling begonnen van de uitgeveende plaszijnde het zuidelijk gedeelte van den Middelpolder, te Onderkerk a. d. Amstel, nadat den 28 Febr. het stoomgemaal, dat, met 2 cent.rifugaalpompen het water van 6 ellen beneden A. P. in den Amstel moet malen, beproefd was en 30 p. e. water boven de bij het contract van levering bepaalde hoeveelheid opgevoerd had, zoodat de heer Bultman, dijkgraaf van den Middelpolder, namens het bestuur zijne tevredenheid betuigde aan de ontwerpers en leveran ciers, de heeren ff. C. en K. de Wit te Amsterdam. De Staatscommissie in Dec. 1877 benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den nieuwen waterweg van Rotterdam naar zee, welke, op 5.36 miljoen geraamd, thans reeds ruim 16 miljoen heeft gekost, heeft gerapporteerddat het gevolgde systeem deugdelijk is en de verwachte werking der natuur niet ontbreekt, maar dat de doorgraving verbreed behoort te wordenopdat de door de schuring van het water losgewerkte specie niet in het doorgegraven gedeelte zinken maar zich in de zee versprei den kan. Te Amsterdam zijn den 3 13 perceelen bouwterrein op het Leidscheplein en langs de Buitensingelgracht, tezamen groot 18 roeden 3 ellen, verkocht voor f 134,009alzoo gemiddeld 74 per vierk. el. 1 Perceel van 174 vierk. ellen werd opgehouden voor f 10950. Gieten. Wijlen mevr. de wed. J. Stinstra-Banga te Fra- neker heeft aan de herv.-diaconie f 1500, en aan de herv. en doopsgezinde gemeenten elk 500 gelegateerd. Wijlen mej, A. E. Groh te Amsterdam heeft gelegateerd 15000 aan de ned. herv. diaconie,/20000 aan het diaconie- weeshuis en 10000 aan het diaconie oude mannen- en vrouwenhuis. Wijlen de heer J. R. Kemper heeft 3000 vermaakt aan de herv. diaconie te Amsterdam. Wijlen mevr. de wed. P. de hartv. IJ zendoorn, te Arn hem, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid ver maakt f 4000vry van rechten, Wijlen de heer W. F. Willink v. Collen te Amsterdam heeft f 5000vrij van rechtenvermaakt aan het Zeemans huis aldaar. Wijlen mejonkvr. J. C. Rendorp heeft 1000 vermaakt aan de herv. diaconie te Amsterdam. Geschenken. Het huwelijksgeschenk der marine aan den Koning en de Koningin zal bes,aan uit een kostbaar stuk zilver, voorstellende het oorlogstoomschip Koningin Emma der Nederlanden onder zeil met stormachtig weder. Rampen. Her schip Croicnvan Pensacola met hout naar Harlingenis den 5 op den rug van Stortemerk gestrand en vol water geloopeni.et volk is op Viieland aan wal gekomen. De Gemeenteraad van Arnhem heeft met 9 tegen S st. verworpen een voorstel van den heer Coers oiri een even tueel nadeelig slot der te houden tentoonstelling tot een maximum van 10000 te garandeeren, en met 14 tegen 3 st. aangenomen het voorstel van B. en W. om voor ƒ5000 deel te nemen in het waarborgfonds. Misdrijven. In den nacht, van 23 Maart is de bur gemeester van Berkel en Rodenrijs door 2 personen aange rand en geworpen in een diep waterwaaruit, bij door den onbezoldigden Rijksveldwachter met de grootste krachtsinspan ning is gered. De daders zijn door den burgemeester en door den veldwachter herkend. Een daarvanBastiaan Rietveld, is gearresteerd. Staats-loterij. Trekking der 4". klasse. No. 18781 25000, No. 7732 f 50u0, No. 450/ 2000, No. 431 en 8857 t 1500, No. 4833, 7841 14558, 15545 en 19542 1000. üeiloo, 1 Maart. Den 1 dezer werd alhier op feestelijke wijze de 25jarige ambtsvervulling gevierd van den beer F. L. Went- holt als burgemeester der gemeenten lleiloo en Limmen. Reeds vroeg in den morgen wapperde van alle gebouwen de va- derlandsche driekleur. De feestcommissie begaf zich 's mor gens te 11 uren, met de geheele schooljeugd, in plecht- statigen optochten met harmonie-muziek aan het hoofd naar de woning vaD den jubilaris, ten einde Z E. A. naar het smaakvol versierde schoollokaal te geleidenwaar de officiëele receptie zou plaats hebben. Op den weg daarheen stond een fraaie eerepoort opgericht, terwijl Z. A. door de talrijk saarneevloeide menigte bij herhaling luide en har telijk werd toegejuicht. Nadat, de voorzitter der feestcom missie den j uhilaris op treffende wijze toegesproken en namens de geheele burgerij een prachtig milieu de table aangebodeu had, bood de jonge juffrouw A. B. Rugs namens hare medeleerlingen, onder een gepaste toespraakden beminden burgemeester een smaakvol inkttoestel aan. Beide voorwerpen waren vervaardigd op de Kon. Ned. Fabriek van de heeren van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Dit gedeelte van het feestprogramma werd afgewisseld door het gezang der kinderen. In den namiddag hadden verschillende volksspe len plaatsdie zoo waren ingerichtdat ook de minder gelukkige mededingers iets ter herinnering aan het feest, ont vingen. Later op den dag waren de feest oom missiën der beide gemeenten aan een uitmuntend diner ten huize van den jubilaris vereenigd. In den avond werd de feestelijke stemming der talrijke volksmenigte verhoogd door nette illu minatie en een zeer goed vuurwerk, afgewisseld, eveu als bij de volksspelen, door muziek. Het vuurwerk was geleverd door de heeren G. van Oorschot en Zoon te Alkmaar en heeft, den prijs in aanmerking genomenuitmuntend voldaan. De commissie te Limmen had reeds in den morgen van den dag Z E.A. een prachtig schrijfbureau en de „Vereeniging tot be vordering van bloemencultuur" aldaareen bloeinendrager, met schoone bloeiende planten, aangeboden. Onder begun stiging van liet schoonste weder werden donderdag de festi viteiten met een prettig schoolfeest besloten Nadat de 16U leerlingen in de nog versierde lokalen hadden plaats genomen, werden ze, van wege den jubilaris, onbekrompen onthaald op chocoladekrentebrood enz. Op bet, midden van den dag werd door het dorp en de Nijenburgsche bossclien eene flinke wandeling gemaakt, en toen ieder weer zijne plaats had inge nomen trad de burgemeester met zijne, familieonder het gejuich der kinderende school binnen. In krachtige taal sprak nu de jubilaris zijne kleine gasten toe, wekte hen op om voort te gaan op den goeden weg, opdat de zorgen, aan hen besteedeenmaal goede vruchten mochten dragen. Aan het einde van het feest werd door eene der leerlingen in hartelijke, eenvoudige woorden, den geachten burgemeester dank toegebracht, voor het genoegen van den dag, en na het zingen der slotbede keerde iedereen wel voldaan huiswaarts. De ondergeteekenden doen een beroep op de weldadigheid van menschlievende landgenootenten behoeve van de ach tergeblevene betrekkingen van hen, die onlangs hij de stran ding van het Eugelsehe barkschip Algeria door aanzeiliug van twee bomschuiten het leven verloren. Drie weduwenwaarvan ééne met vier kinderenen een twaalfjarig meisje, dat door de ramp tegelijkertijd vader en broeder verloor en nu wees is gewordenhebben groote be hoefte aan voortdurende ondersteuning. Daar de armeul'oudsen der gemeente niet toereikend zijn om in dezen nood te voorzien en door particulieren alhier reeds de grond is gelegd tot een blijvend ondersteunings fonds waaruit bovengenoemde ongelukkigen tijdelijk kunnen onderhouden worden meenen de ondergeteekenden de vrij heid te hebben, dat ter algemeene kennis te brengen, omdat ongetwijfeld velen in den lande gevonden worden, die gaarne in dezen willen weldoen en de behulpzame hand ons aan bieden. Gaarne nemen wij ook de kleinste gift in ontvangstvan onze zijde zal het ontvangene zoo nuttig mogelijk worden besteed. Moge de zoo natuurlijke deelneming in dergelijke ramp die op zeeplaatsen zoo veelvuldig voorkomt en altijd zulke droevige gevolgen na zich sleept, menig hart bewegen om hier in stilte wel te doen. Van alle ingekomene giften zal in de Haarlensche Courant melding worden gemaakt. 8. C. S. HOLLAND, Burgemeester, Egmond aan Zee. T. PLANTEIJDT, Wethouder, id. Jb KOEMANid. id. Ds. J. VAN LOON, Predikant, id. C. DE GROOT, Reeder, id. E. CONIJN Jz., id. Tot het in ontvangst nemen der liefdegiftenverklaren onderstaande Heeren zich mede bereid. Den Zeer Eerw. Heer H. P. DIEVENBACHPastoor der O. R. Catholieae Gemeente, Helder. Den WelEerw. Zeergel. Heer J. C. POOL, Predikant der Hervormde GemeenteHelder. Den WelEd. Heer K. O. VLIET. Consul, Helder. u A. C. BOONZAJER, Commissaris van Policie en WaterschoutHelder. M. L. VAN GELDER, Helder. Den Heer R. TUN8TRA, Commissaris der Vischafslag L.l. Dinsdag is de zesde en laatste volksvoorlezing gehouden door den heer H. v. d. Berg, die in eene novelle, „Een Huwelijk" getiteld, het thema behandelde, dat ge dwongen huwelijken vrede noch treluk geven. Zijne lezing werd afgewisseld door een 60tal leerlingen zijner schooldie op zeer voldoende wijze een negental zangstukjes voordroegen, waar onder „De Varkenshoeder", naar een sprookje van Andersen, en „'s Morgens in 't woud", dat tot aller genoegen op het einde herhaald werd. In deze bijeenkomst bad tevens door liet bestuur der afdeeling van het Nut, bij monde van den voorzitter, den hetr Auliout v. d. Peen, de uitreiking plaats der zilveren medalje, door het hoofdbestuur der Maatschappij voor 25jarige trouwe dienst in één gezin toegewezen aan Margarethu An- tonia de Visser. Eene leerlinge van den beer v. d. Berg richtte daarop eenige dichtregelen tot, de bekroonde en bood haar daarvan een sierlijk afschrift aan. Van de gezongen liederen werden 400 afdrukken aan de aanwezigen uitgereikt. Er worden waarlijk moeite nocb kosten gespaard om de volks voordrachten nuttig en aangenaam voor de bezoekers te maken; een gedeelte der aanwezigen toonde door zijne luidruchtig heid hierop weinig prijs te stellen. De president der com missie, de lieer v. Hegst, die den heer v. d. Berg en in hem de andere heeren die dezen winter zoo welwillend mede gewerkt hadden, dank zegde, vond het dan ook noodig, een onderscheid te maken tussehen de belangstellende hoor ders en de lastige nieuwsgierigen Door het kiescollegie der herv. gemeente alhier zijn voor de nog bestaande vacature op het drietal gebracht de heeren A. E. van der Bussen, te Rhenen, Chr. Knap, te Kampenen T. H. Nahuyste Zeist. Den 6 werd alhier, onder voorzitter van den lieer J. L. F. Groneman, eene vergadering gehouden van de Ver eeniging tot bevordering van den landbouw in Hollands Noor derkwartier. De secretaris-penningmeester, de heer J. Zijp Kz., bracht het jaarverslag uit over 1878. Daaruit bleek, dat bet getal leden van 196 tot 212 is toegenomen en dat de rekening sloot met. een batig slot van 392,47%. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat van den heer P. Vijn, van Hoogwoudeen opstel over de kaasmakerij was ingekomen, waarin deze vragen worden behandeld: 1° Wat is het doel van de chemische bereiding der kaas? 2» Welke verschijn selen doen zich in het produet voor na den afloop van de bereiding, in de verschillende tijdperken van het jaar? 3° Waaraan is het toe te schrijven, dat de kaas in het warme jaargetijde minder gedijt en dikwijls aan meer gebreken on derhevig is dan in voorzomer en herfst? 4° Bestaat er mogelijkheid om de onderscheidene gebreken in de kaas in elk tijdperk van het jaar te voorkomen Dit opstel zou ter opneming worden aangeboden aan liet Maandblad der Holl. Maatseh. van Landbouw. Tot plaats waar de eerst volgende algemeene vergadering van de Vereeniging zal wor den gehoudenwerd aangewezen de gemeente Hoogwoud. In de plaats van de heeren T. J. Waller, K. Rezelman en JHullemandie aan de beurt van aftreding en niet ter stond herkiesbaar waren, werden tot leden van liet bestuur benoemd de heeren B. Breebaart te Winkel, S. de Jongh te Oudorp en G. Wonder te Berkhout. Voorts werd het vraagstuk van tiet nemen van proeven op het gebied der zuivelbereiding besproken, en na uitvoerige discussiën besloten, dit jaar nog geene proeven te nemen, maar de onderzoekingen naar een geschikt lokaal en personeel voort te zettenom dan in een volgend jaar proeven te nemen, wanneer de re geering daartoe op de volgende begrooting een post wil brengen. Om daartoe des te eerder steun bij de Kamer te vindenstelde de heer Boeke voor, de regeering uit te noo- digen, afgevaardigden te zenden naar de te Berlijn dit jaar te houden internationale tentoonstelling van zuivelbereiding, om zich daarover een officieel rapport te laten uitbrengen. Ook daartoe werd besloten. De heer Waller vestigde de aandacht op liet feit, dat de engelsche regeering besloten heeft levend americaansch vee uit vrees voor de besmette lijke longziekte te werenen nu zijn er van die ladingen op weg naar Rotterdam. Spreker is niet bang voor den invoer van americaansch vee. Het kan voor een wijl de markt drukkenmaar als de hollanders prima kwaliteit leveren dan behoeven zij voor de americanen niet uit den weg te gaan. Maar er is hier sprake van longziekte. Door middel van 's lands geld tracht men hier de longziekte te weren en neemt men allerlei maatregelen tot beteugeling. Tegenover dat americaansche vee mag men niet werkeloos blijven. Spreker stelt voor, een adres tot den minister van bin- nenlandsche zaken te richtenten einde zijne aandacht te vestigen op het gevaar, dat van dien kant dreigt. De lieer Boeke, van Groningen, herinnerde, dat onze beste beesten naar America gaan, waar ze tot verbetering van het ras worden gebezigd en waar dan ook reeds een hollandsch stamboek bestaat. Het veedat op de parijsche tentoon stelling door hollanders was ingezondenwerd te Londen in de engelsche farmer-club afgekeurd door een engelschman, den beer Fowler. Daartegen is de heer Huidekoper in ver zet gekomen en in de warmte, waarmede hij als verdediger voor het hollandsch vee optradheeft hij er op gewezen dat het tot: zelfs voor America wordt gezocht. De en gelschman heeft toen onder meer geantwoord dat het nu duidelijk washoe het americaansche vee aan de long ziekte was gekomen. Het hollandsehe vee was in het vochtige hollandsehe klimaat zóó vochtig, dat de runde ren e.r gekleed in de weide loopen tot, longziekte ge doemd en heeft, naar America uitgevoerd, er de longziekte overgebracht! Beacons fielddie het. wel beter wist, maar wien het te doen was om zich bij de engelsche fokkers be mind te maken heeft op aandrang van dien engelschman den invoer van levend vee uit America verboden. Het voor stel van den beer ff aller werd t en slotte aangenomen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUW) 6 Mrt. Hendrik Elf ring te Alkmaar, en Willemina Elizabeth van der Wal, te Haringcarspel. GETROUW D. 2 Mrt. Philippus Veen, wedr van Geertruida Johanna Mui- ieboom en Grietje Tegel. Johan Hendrik Habich, en Adriana Maria Beylins. Birk Kes en Maria van der Horst. GEBOREN. 1 MrtPietertjeD. van IJsbrand Engelsman en Aafje Poorter, wonende te Blokzijl. 3 Agatha ffilhelmita, D. van Abraham Baars en Grietje Bus. 4 Clara Catharina, D. van Joannes Koster en Bregetta Antonia Hemmen. 5 u Anna ElisabethD. van Cornells Geel en Grietje Kroon. 6 Johanna WilhelminaD. van Hendricus Jaeobus Molenaar en Theodora Wilhelmina Staaring. Jan, Z. van Dirk Elderbeek en Grietje Prins. OVERLEDEN. 1 Mrt. Guurtje D. van Pieter Johannes Teunisse en Grietje Ruijterman !9 d. 2 Carolina Christina Magnus, 66 j. 4 ff Johanna Cornelia, D. van Jan Jacob BooghenAntje de Vries, ruim H m.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 1