Vil» van Zondag 23 Maarl 1879. IE. t (LJllckcli jfcachc Berichten Uiiiiscliland Itelgie. frankrijk. 4nrout-IBrlltan|e eu Ierland. Husland. Turkije. il«N|i'itr|jlk-ISungur(ie. Cooranl De Keizer heeft den britschen ambassadeur, lord Odo Russell, ziin borstbeeld in manner bewerkt door den beeldhouwer Klein, ten geschenke gegeven bij gelegenheid van de vol trekking des huwelijks van den hertog v. Connavght met de dochter van prins Friedrich Carl. Met het oog op de bereidwilligheid van Servie, om de bepaling van het tractaat van Berlijn betreflende de gelijk stelling van de belijders van verschillend geloof ten uitvoer te leggen, heeft Duitschland de politieke onafhankelijkheid van Servie erkend. Rijksdag, üen 13 zijn de begrootingen van marine, Elzas-Lotharingen en de spoorwegen aangenomen. Den 17 is de verantwoording der regeering betreffende het proclameeren van den kleinen staat van beleg voor Ber lijn op voorstel van den president voor kennisgeving aange nomen. Het sociaal-democratisch lid Liebknecht bestreed den maatregel als ongemotiveerd, en beweerde, dat zijne partij, niet die der revolutiemaar die der hervorming was. 'toen Liebknecht de handelwijze zijner vrienden, welke bij een lebehoch!" voor den Keizer niet van hunne zitplaatsen op gestaan waren, trachtte te rechtvaardigen, viel hem de pre sident onder toejuichingen van de vergadering met de op merkiug in de rede, dat dit gedrag van de sociaal-democraten het moreel bewustzijn van den Rijksdag uiterst pijnlijk ge troffen had. Toen Liebknecht daarop aldus voortging: „wan neer in Duitschland de Republiek" ontstond er een algemeen tumult en de president dreigde hem het. woord te ontnemenwaarop Liebknecht zeidedat hij niemand had willen beleedigen, De minister Eulenburg deed uitkomen dat de grond voor den maatregel gelegen was in het feit dat Berlijn de zetel was der socialistisch woelingen Hij herinnerde aan de handelingen der socialisten en ae moord aanslagen. Het onderzoek had geleerd, dat in Berlijn en in Oost-Pruisen moordwerktuigen vervaardigd waren ge- W°Pkuisen. De beroemde schaakspeler prof. Andersen is den 13 te Breslau overleden. De regeering heeft de vraag in overweging genomen, wat er gedaan kan worden om de gemeenten te vrijwaren voor de armenzorg voor daar gevestigde nederlandersdie zoo lang buiten hun vaderland gebleven zijn dat zij bet staatsburgerschap verloren hebben en derhalve evenmin als hunne kinderen meer recht op onderstand in JSederlancl hebben. Een geval van dien aard heeft zich voorgedaan en hoewel de nederlandsche regeering van haar recht om den onderstand te weigeren nog geen gebruik had gemaakt, acht de pruisische regeering dat recht, toch boven verdenking verheven en daarom regeling der zaak wenscheiijk. fe Eerlijn is den 17 de gepensioneerde kolonel der rus sische garde v. Basiicwitchdie ju liet Panopticum op hee- terdaad betrapt werdtoen hij eene portemonnaie uit een achterzak van een damesmantel ontvreemde, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij is tegen een borgtocht van 30.000 markdoor een der voornaamste leden van de rus sische ambassade betaald, op vrije voeten gesteld, en de zaak zal in booger beroep nogmaals behandeld worden. Te Vietz, bij" Berlijn, heeft een echtpaar den dag gevierd, waarop het'70 jaar geleden in het huwelijk trad. De man, Simon Silberstein, gewezen rabbijn, is 93 jaren, zijne vrouw 89 jaren oud. Het aantal kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderendie het feest medevierden, bedroeg 14-5 per sonen. Van iien Keizer ontving liet paar een gelukwensch en van de Keizerin een geschenk. Beieren De onderofficier Fudedie in Dec. een gear resteerd student te Wurzburgdie hem ontvluchtte en op zijn geroep niet staan bleef doodelijk met een geweerschot trof en dien ten gevolge hese uldigd was van overschrijding zijner bevoegdheid en manslag, is door de jury „met schul dig" verklaard en daarop door den krijgsraad vrijgesproken. Elzvs-Lotharingen. Nabij Metz is in den ouderdom van 70 jaren overleden de heer Reinertdie prins Louis Napoleon in Zwitserland meermalen gewichtige diensten be wees entot dank daarvoor, toen de prins Keizer geworden was de'concessie tot, levering van het bier voor het geheele frausche leger bekwam. Hij richtte toen eene kolossale bier brouwerij te Sèvres op en opende in verband daarmede 50 estaminets te Parijs welke onderneming uitmuntend slaagde, zoodat hij een vermogen van eenige miljoenen Dalaat. Den duitsohen sociaal-democraat Hirsch, die uit. ÏVankrijk verbannen en toen te Brussel gekomen waswaar hij eene duitsche navolging van de Lanterne uitgaf, is bij koninglijk besluit liet verblijf in Belgie ontzegd. Men zegt, dat dit op verzoek van de duitsche regeering is geschied. Den 19 heeft de minister Frère Orban in de Kamer, in antwoord op eene interpellatie, ver-laard, dat de onder handelingen met Nederland ter zake van het Kanaal van Terneuzeu goed vorderen en die betreffende de PJienix nog steeds voortduren. Verder is de begrooting van buit. zaken, waarbij het gezantschap op het, Vaticaan wordl gehandhaafd, met, alg. st. aangenomen. Tegen het artikel betreffende ge noemd gezantschap hebben zich 12 liberale leden verklaard. De minister, die in gehci ne zitting der centrale sectie zijne redenen voor de bestendiging had ontvouwdbillijkte bij de beraadslaging de bezwaren der tegenstanders, erkende dat het hem, nu de regeering, ter zake van het wetsontwerp op het lager ouderwijs, van wege de bisschoppen aan eene be- leedigende en lasterlijke oppositie bloot stond, bezwaarlijk viel, op zijn voorstel aan te dringen en verlangde dan dok van de Kamer zelfs geen bewijs van vertrouwen, maar slechts eene verdaging van het debat, De nieuwe prefect van policieAndrieuxheeft de vieide brigade der parijsche gemeente-policiewelke in het bijzon der belast was met nasporiimen van politieken aard, ont bonden. Volgens de Figaro bestond die „brigade niet uit gewone bea: bi.en maar uit bijzondere personen, meest tot, de booge standen der maatschappij beboerende. Hunne na men waren uitsluitend aan den chef der brigadeden heer Lombard, bekend. Zelfs voor den prefect moesten zij stipt, geheim blijven. De naamlijst, in handen van den chet, was uit, letters en cijfers samengesteldwaarvan deze alleen den sleutel had. Nu werd hij ontslagen, doolt weigerde het, geheim mede te deelen zoodaf. den heer Andrieux wei niets overschoot, dan de brigade te ontbinden. Het departement van marine neemt maatregelenopdat ten spoedigste de bepalingen der amnestie uitgevoerd en de gedeporteerde communist,in van Nieuw Caledonie naar bun vaderland teruggebracht kunnen worden. Hiertoe zullen niet, alleen marine-schepen, maar ook particuli re vaartuigen gebruikt, worden. De minister Lepere heeft den prefeeten aangeschreven voor vrij spoorwegvervoer en tijdeiijken onderstand te zorgen ten behoeve van terugkeerende communisten zonder middelen. Genl. Berthauldminister van oorlog in het kabinet van 16 Mei 77 heelt ten gevolge van de motie tegen hem en zijne ambtgeno ten „van den 16 Vei", den 14 zijn omslag ingediend als commandant van het I8e. legercorps. Deadml. Rottssiitmaritiem prefect van Cherbourg, en de secretaris generaal van landbouw Ozeunedie beiden tot het kabinet van geul. Rocheuou'èi behoorden, hebben mede hun ambt, nedergelegd. De bladen der uiterste linkerzijde laten zich met de grootste verachting uit, over het ministerie en de meerderheid der Kamer, ter zake der beslissing over het in slaat vau be schuldiging stellen der ministers van den 16 Mei. De Rappel schrijfl het volgende: „Voorwaar, men waant te droomenzoo ongerijmd is de uitslag dezer zitting 1 Het gold de misdadigers van den 16 Meien de Kamer heeft tweemaal gestemd. Eerste stem ing: Zij zullen niet in staat van beschuldiging worden gesteld. Tweede stemming: Zij hebben alle denkbare misdaden bedrevenverraad en ophitsing tot burgeroorlog. Wie wordt dan in staat van beschuldiging gesteld, zoo niet de Kamer zelve, die, we tende, dat de beschuldigden schuldig zijn, ja, dit verkla rende, echter weigert hen te straffen? Wat te zeggen van deze rechters, die, constateerende, dat de misdaad begaan is en de misdadigers aanwijzende, hen vrijspreekt? Welk een hoon aan alle gezond verstand 1 Er is een mengsel van het belachelijke en liet trpurige in deze ontknooping. En de heer Gambella sprak van eene groote nationale jury! Zon derlinge jury, weike den misdadiger vrijspreekt, tevens zijne misdaad constateerende en verzachtende omstandigheden ont kennende De Francais, het orgaan van de geestverwanten des heeren de Broglieverklaart, dat, de houding der republikeinsche bladen zoo treurig en vernederend is voor de Kamer en de regeeringdat zij hare eigene eritiek en protest bijna ont wapent. „Na dit debat", schrijft zij „blijven de groepen der linkerzijde onherstelbaar verdeeldde meerderheid on zeker en machtelooshet ministerie zonder prestige, zonder gezag en zedelijk veroordeeld door de ongerustheid van het Hnkercentrumdoor den wrok der radicalendoor de min achting van allen te zamende republikeinsche politiek in kwaden reuk gebracht, door dit mengsel vau heftigheid en zwakheid, hetwelk de hartstochten eener Conventie laat door schemeren zonder een zweem van die wilskracht en logica in het kwade, welke voor het minst, bij gebrek aan eerbied, wees aanjaagt". De ministers van den 16 Mei hebben een protest tegen de motie der Kamer openbaar gemaakt. Zij wijzen er op dat zij gedurende bet door eene commissie der Kamer inge stelde onderzoek niet gehoord zijn, maar steeds het stilzwij gen hebben bewaard, bereid om hunne hescuiildigers voor den bij de constitutie aangewezen rechter te volgen. In volle vrijheid van oordeel heeft de Kamer den 13, met eene meer der, eid van meer dan 150 st. verkl ard, dat zij niet, zouden vervolgd worden, en alzoo de ijllieid der in het rappurt aan gevoerde grieven erkend. Maar vervolgens ging zij hare bevoegdheid te buiten en verklaarde zij bij eene tweede stem ming met niet, meer dan '217 st. van de 500 leden, de vrijs gesprokenen voor misdadig, met uitnoodiging der regeering om deze beslissing in alle gemeenten aan te plakken. Alzoo eene veroordeeling zonder vorm van proces. De Kamer mocht in staat van beschuldiging stellen, maar geen uitspraak doen; tiie uitspraak heeft dus geen gezag. De voormalige ministers lafen het ooi deel over de motie aau de natie over, overtuigd, dat, alle vrienden van recht en billijkheid haar zullen afkeuren. Ook de leden van liet kabinet van 23 Nov. hebben op de zelfde gronden geprotesteerden hun protest den 16 aan den Président Grévy overhandigd. De heer Albert Grevybroeder van den President, is tij delijk benoemd tot gouv.-genl. van Algiers. Ónder de prefecten heeft, een groot aantal mutation plaats gehad; er zijn 12 nieuwe benoemd. De besluiten van de linkerzijde en het linkercentrum der Kamerkrachtens welke de leden dezer groepen geen deel van andere groepen mogen uitmaken, heeft het linkercentrum bijna geheel doen versmelten. De linkerzijde won van kaar een tal leden maar verloor er nog meer aan de Republi keinsche Unie. welke tlian3 153 leden telt; de linkerzijde l eeft er nu 130. Het linkercentrum van den Senaat heeft, den 14 beslotenhet voorbeeld van dat der Kamer niet te volgen. Den 14 begaven te Lyon I 50 werklieden zich naar het stads huis en zonden zij 6 gedelegeerden naar den prefect, ten einde werk ot onderstand ie vragen. De prefect gaf hun te verstaan, dat elke manifestatie en de geringste wanorde hunne ellende nog slechts zou kunnen vermeerderen. De gedelegeerdeu gingen daarop heen en de groepen gingen rustig uiteen. Het, syn..icaat, der zijdefabrikanten en kooplieden teLyon heelt zich aan de beweging ten gunste van den vrijen han del aangeslotenvoorziendedat, het beschermend stelsel voor de lyonsche fabrieken verderfelijk wezen zou. Het beeft besloten gelden te verzamelen om afgevaardigden te zenden door het geheele land ten einde bijeenkomsten ten gunste van den vrijen handel te beleggen. De houders van turksche schuldbrieven hebben den 16 besluiten genomen tot ondersleuning van liet, plan des heeren de Tocqueville. Het, comilé heeft, daarvan inededeeling gedaan aan den minister Waddington, die verklaarde, frausche com missarissen te zullen benoemen en op de benoeming van engelsche te zullen aandringenzoodra de sommen bij de overeenkomst van 30 Jan. vastgesteld, hem ais voorhanden gewaarborgd werden door de handleekening eener lirma van den eersten rang. Het schoone dorp Vernet nabij Vicby, is in minder dan 3 uren tijds door brand vernield. Meer dan 1U0 huizen en schuren zijn eene prooi der vlammen geworden. De Frausche Academie heeft dit jaar den grooten prijs voor poëzie toegekend aan een bij verstek tot deportatie veroordeelden communist,, Jules Renardthans hoogleeraar in de letterkunde te Lausanne. Zij heeft haar bestuur belast om de noodige stappeu te doen tot het verkrijgen van gratie voor den bekroonde. Onder voorzitting van den heer Cochery is te Parijs eene internationale conferentie gehouden welke het eens is ge worden over maatregelen om liet vervoer der posten uit Duitschland en het overige noorden van Europa naar het zuiden van Frankrijk, Spanje, Portugal en de trans-at,lan- tische landen welke door de booten van Bordeaux eu Lis sabon bediend worden, te bespoedigen De parijsche gemeenteraad heeft, den 18 een ontwerp goed gekeurd uit naam der betrokken commissie door den heer Fiollet-le-Duc ingeiiend en strekkende om op het plein van het Chateau .d'Eau, op de plaats der fontein, welke zich thans aldaar bevindt, een beeld der Republiek op te richten. Deze zal voorgesteld worden „volgens de traditioneele type", staande, buiten het voestuk 7 meter hoog. Een aantal artikelen regelen de voorwaarden der mededinging, waartoe alle frnnsche beeldhouwers worden uitgenoodigd. Senaat. Den 18 heelt de minister Le Royer een wets ontwerp tot hervorming van den Raad van State ingediend en verkregen, dat het spoedvereischend verklaard werd, d. w, z. van de formaliteiten der drievoudige lezing onthe ven zou zijn. Het ontwerp strekt om het getal leden van 24 tot 32 te vermeerderen en eene legislatieve atdeeling in te stellen, belast met het, opmaken van wetsontwerpen of het geven van advies daarover. Kamer van Afgevaardigden. Den 13 heeft de heer Lengte, bonapartist, voorgesteld om eene commissie van en quête te benoemen betreffende de feitendie invloed hebben gehad op de beweging der staatsfondsen tusscben 22 en 27 Febr.; hij verlangde de urgent.verklaring van dit onderzoek, hetwelk met 323 tegen 134 st. geweigerd werd. Daarna kwam aan de orde het, rapport van den heer Brisson, con cludeerende tot het, in staat van beschuldiging stellen van de ministers van „den 16 Mei." De heer Buudey-d'Asson legitimiststelde de prealabele kwestiewelk voorstel geene ondersteuning vond bij de linkerzijde veel vroolijkheid ver wekte eu verworpen werd. De neer Léon Renault (linker centrum) bestreed de conclusie, niet om onschuldig te ver klaren wat door genoemde ministers gedaan was, maar om politieke redenen, ook in liet belang der krijgstucht, welke scha de zou lijden indien ministers van oorlog op de bank der beschul digden gebracht werden wegens maatregelen krachten hun ambt genomen. De minister Waddingtoti veroordeelde scherp den „I6 Mei" en keurde de premissen vau het, rapport, waarmede de lieer Brisson het land eene dienst bewezen hadgoedmaar hij verwierp dipconclusie; hij wilde geen proces tegen de oud- ministers, omdat, dit, het land in beroering zou brengen; hij herinnerde aan de stemmen der industriëlendie aan de Kamer vragen zaken te behandelen ende netelige kwestiën ter z(jde schuivende, eene retrospectieve politiek te laten varen en vooruit, niet achterwaarts te zien. De mi nister stelde de kwestie van vertrouwen. Het centrum en de linkerzijde juichten hem toe. Nadat de zitting geschorst was geweest,betoogde de heer Floquetdat de Kamer, de commissie benoemendevoornemens was geweest op haar verslag te handelen, en dat de commissie de feiten beter kon beoordeelen dan het kabinetwelks tussclienkoinst hij nauwelijks constit utioneel achtte. De minister Lepere en de heer Madier de Montjau spraken in den geest hunner respectieve voorgangers. Daarop werd de conclusie met 317 tegen 159 st. verworpenuit, welke cijfers blijktdat voor bet minst 130 leden der rechterzijde hebben medegestemd. Een door den heer Rameauvan de linkerzijdeingediende gemoti veerde motie van orde, waarbij de ministers van den 16 Mei en den 23 Nov., wegens hunne misdadige ondernemin gen tegen de republiek, hun met voeten treden der wetten en volksvrijheden, werden gebrandmerkt, en hunne plannen en hand-dingen overgeleverd werden aau de uitspraak van het geweten der natie, werd met 240 tegen 154 st., terwijl de rechterzijde zicli onzijdig hield, aangenomen. Zij werd be streden door het, bonapartistische lid Caztauxop grond dat bet debat uitgeput was en het voorstel in strijd met het reglement. De Republikeinsche Unie had in hare voorafge gane vergadering beslotenzich tegen eene eventuëele ge motiveerde motie te verzetten. Vóór de stemming over de mot-ie-Rameau was met 2'5 tegen 187 st. verworpen liet voorstel van den heer Clémenceau om tot de orde van den dag over te gaan zonder meer. De minister Jules Ferry heeft den 15, onder toejuiching der linkerzijde2 wetsontwerpen ingediend. Krachtens het eene wordt het, in 1875 aan de vrije universiteiten gegeven aandeel in het toekennen van graden (gemengde jury's) weder geheel aan den Staat gebracht,mogen alleen staats inrichtingen den titel voeren van „universiteiten" en „facul teiten", geene leden eener niet erkende godsdienstige ver- eeniging onderwijs geven of inrichtingen van onderwijs besturen en kunuen vrije inrichtingen van onderwijs alleen bij de wet van algemeen nut worden verklaard. Het tweede regelt den Hoogen Raad van Onderwijs in dier voege dat die geheel uit staats-ambtonaren beslaan zal met geheele uitsluiting van liet kerkelijk element. Den 18 is bij tweede lezing het voorstel van den heer Bert, strekkende om in alle departementen normaalscholen voor onderwjjzers en onderwijzeressen t,e doen stichten, aan genomen 't welk den vorigen dag bestreden was door den heer Keiler als deel uitmakende van een opzet om de ker kelijke onderwijzers door leeken te doen vervangen. De minister de Freycinet trok het ontwerp in, waarhjj 5 miljoen fr. werden bestemd voor den wederopbouw der Tuilerien verklarende dat de regeering deze aangelegenheid in over weging wensebte te nemen in verband met een algemeen plan, waarbij een groot aantal andere openbare gebouwen betrokken waren. Voorts is het door den Senaat goedgekeurde voor stel aangenomen om een gedenkteeken op te richten op de plek waar in 1789 de Constituante bijeenkwam, en aan de koloniën Guyana en Senegal het recht op het verkiezen van een Afgevaardigde ter Kamer teruggegeven, haar in 1875 ontnomen. De oommissie voor het onderzoek van het voorstel van den heer Lengló heeft, na van den minister Say voldoende ophelderingen ontvangen te hebbenmet alg. st. tot de af wijzing ervan besloten. De redenwaarom de minister niet terstond door eene nota in het Journal OJJiciel zich tegen eene conversie der 5 pets. verklaard, maar 4 dagen gewacht eu het toen in eene vergadering der öegrQotings-coinmissie gedaan had, was, zeide hij, hierin gelegen, dat in het eerste geval bedoelde commissie bij wijze van contra-manifestatie een voorzitter benoemd zou hebben die voor de conversie was, hetgeen een conflict, zou hebben uitgeloktwaardoor eene latere schikking zou zijn moeilijk gemaakt. De commissie voor de tarieven der in- en uitvoerrechten heeft, zich met groote meerderheid in beginsel voor het slui ten van handelstractaten verklaard. Eene deputatie van londensche handelaars heeft een on derhoud gehad met den minister van marine en den heer Charles Russell, welke laatste eene motie bij het Parlement heeft ingedieud, volgens welke eene commissie moet worden benoemd om te onderzoeken naar den coöperatieven handel, j die door staats-a nbtenaren wordt gedreven. De deputatie was ingenomen met de motie, maar meende, dat deze niet 1 ver genoeg ging. De minister antwoorddedat hij diep overtuigd was van de stoornis en de belemmering in den handel, die bet, gevolg van de bedoelde coöperatieve ver- eenigiugen was. Hij had nooil sympathie doorvoor gehad. Maar hij meende, dat de motie van den heer Russell vol doende was om een volledig en vrij onderzoek naar de kwestie te doen instellenzoodat de handelaars der hooldstad de gelegenheid zouden hebhen om aan de commissie mededee- lingen te doen, die zoo mogelijk de geheele natie konden overtuigen van de billijkheid van hun verlangen om den coöperatieven handel van staats-ambtenaren te beperken. Ook de heer Russell sprak iu dien geest en meende, dat zijne motie geene soort van coöperatieve vereenigingeu uitsloot. Den 26 Jan. heelt, lord Salisbury eeue deptche aan den ambassadeur te Petersburg gezondenwaarin de vertraging in het werk der internationale commissie in Turkije, Oost- Rumelie en Bulgarije geweten werd aan de russische amb tenaren diein plaats vau alle verzet tegen het t ractaat van Berlijn onmogelijk te maken door de bevolking den in en bedraagt hare bruidsgift 15000, waarvan de helft eene bijzondere gift van den duitschen Keizer is. Te Londen is spoedig een fonds bijeengebracht ter onder steuning van de noodlijdenden te Szegedin. Den 19 beliep het reeds A 4500. De engelsche inzenders op de parijsche tentoonstelling hebben den commissaris Cunliffe Owen een feestmaal aange boden, benevens een geschenk van 3500 en een kruis met diamanten voor zijne echtgenoot. Vooral in het uoorden van Engeland houdt men zich bezig met het oprichten van chocolade-huizen, waarmede sommige werklieden-vereenïgingen zich in verbinding hebben gesteld en welke de tapperijen reeds belangrijke afbreuk schijnen te doen. De bekende geoloog Page is te Durham overleden. Een van de vroeger in hechtenis geweest zijnde fenians Daniel Redfernis den 16 te Dublin begraven. Meer dan 8000 personen gingen achter zijn lijk niettegenstaande een hevige regen viel. Het nieuwe East London Theatre is in den avond van den 16 afgebrand. De loodskotter Edinburgh is bij Southampton door eene stoomboot aangevaren waarbij 10 man van het loodsperso- neel en 5 man der overige equipage om het leven zijn ge komen. Hoogerhuis. Den 13 werd tot, de regeering de vraag gericht, of het waar was, dat de minister van oorlog eene depeche naar Zuid-Africa gezonden heeftwaarin de regee ring niet alleen betuigde sympathie voor dc daar strijdende soldaten maar ook volkomen vertrouwen in den opperbe velhebber te hebben. Lord Beacons field antwoordde, dat deze depeehe onder de volle verantwoordelijkheid der regeering was afgezonden en voorts dat de uitdrukking van ver trouwen in den opperbevelhebber, die te gelijk met, de troe pen in de depeche genoemd werd nog niet was eene for- meele verklaring van onbeperkt vertrouwen in zijn beleid. Lord Beaconsjield meendedat deze vraag achterwege ad kunnen blijven. Lagerhuis. Den 13 heeft de vice-minister Bourke mede gedeeld, dat de heeren Hulton Sf Co. te Liverpool, voor rekening eener firma t-e Marseille, verleden week te Cardiff met de franscke stoomboot Argos 200 tons kool 600 oude geweren en 50,900 pond buskruit hebben verzonden naar Mozambique. De regeering kon daar Mozambique eene onzijdige mogendheid ishet vertrek niet belettenmaar heeft Portugal hiervan kennis gegeven en andere maatregelen genomen om te voorkomen, dat, de lading de zoeloes bereikt. Den 14 vroeg de heer Jenkinsof de regeering voorne mens was, lord Chelmsford als opperbevelhebber van het leger in den zoeloe-oorlog te doen vervangen. De minister Aorth- cote antwoordde kortaf, dat de regeering dit niet van plan was. De heer Jenkins gispte daaropin weerwil van het tumult,, dat de ministeriëele leden maakten, de houding van genoemden veldheer. Sir Robert Peel, een conservatief, ver klaarde het antwoord van den minister voor zeer onbevre digend. De minister verklaardedat de regeering bereid was. ter gelegener tijd over de zaak te spreken en volstrekt geen plan badde verantwoordelijkheid van zich af te schuiven. Daar vele leden het Huis verlaten hadden, werd met eene meerderheid van 1 stem, tegen den zin der regee ring, een amendement, aangenomen ter benoeming van eene commissie van onderzoek naar de grieven der artillerie officieren. In antwoord aan den heer Richard, zeide sir Northcote, dat lord Lytton naar Birmah versterking had ge zonden ter bescherming der inwoners, op verzoek van den engelschen resident te Mandalay eu ten gevolge van oorlogs toerustingen en onlusten in Birina. De minister Cross iieeft den 17, in antwoord op eene vraag, medegedeeld, dat, hij besloten had, William Habron, die der in tijd wegens moord veroordeeld was maar gratie van de doodstraf bekomen had thans naar aanleiding van de verklaring van Peacevolgens welke Peace de moorde naar wasgeheel vrij te laten. üen 18 slelde de heer Cartwright eene motie voor ter be noeming eener commissie van onderzoek naar het stelsel, volgens hetwelk invoerrecht op de wijnen in Engeland ge lieven wordt, De regeering verklaarde zich bereid die com missie te benoemen. In het dorp Wratschewo is eene weduwe, Agrafena lg- natief} genaamd, door de dorpelingen levend verbrand, omdat men haar verdacht, eene heks te zijn. Het huiswaarin zij zich bevond en dat haar toebehoorde, was eerst met plan ken digi gespijkerd en toen in brand gestoken. Genl. Loris Melikoff meldt uit Astrakan van 15 Maart, dat ten gevolge van de gunstige resultaten der genees kundige visitatie voor de bewoners van Wetljanka de afzon dering is opgeheven. Alleen Selitrennoje wordt nog geïso leerd gehouden. liet revolutionai.e nihilistische comité heeft een nieuw manifesthet, aan prins Krapotkin voltrokken doodvonnis en de aanslatren op de gents. Trepofen Mezentscft vermeldende, uitgevaardigd waarvan exemplaren aan de ambassadeurs te Petersburg en verscheidene andere hooggeplaatste personen zijn toegezonden. Aan den nieuwen minister van binn. zakenden gouverneur van Kiew en den chef van de ge heime policie heeft het comité brieven gezonden, waarin zij met den dood gedreigd worden. De directeur van policie te Odessa is in zijne woning geworgd. Te Petersburgin eene afgelegen gedeelte der stad, aan de Newa^ is eene druk te geven dat, het, geheel zou uitgevoerd worden, door i geheime drukkerij ontdekt ten Duize van zekeren Eichstedt •- eersten ambtenaar onder den ilireoteur der inkomende rechten, welke betrekking het hem gemakkelijk maakte drukpersen en geschriften uit het buitenland binnen te smokkelen, hetgeen in haringvaten geschiedde. Hij werd in bed overrompeld en gebonden en bij het doorzoeken zijner woning werden erroote partijen oproerige geschriften enz. gevonden. Behalve Eichsledt zijn nog verscheidene personen in hechtenis genomen. hunne handelingen in Oost,-Rumelie de verwachting op eene vdreeniging roet Bulgarije levendig hielden. Het opperbestuur bleef ondergeschikt aau den te Sofia verblijf houdenden gouv.- genl. van Bulgarije en het administratief verband bleef zoo innigdat eene plotselinge loslating tot aanmoediging zou strekken van hen, die zich verzetten wilden. De ru .elisehe militie werd gedn d door russische officieren en vermengd met de bulgaarsche regimenten, onder het gemeenschappelijk opperbevel te Sofia. De hieidoor opgewekte zucht tot verzet kon tot niets leiden dan tot nieuwe rampen. De britscbe regeering kon niet geloovendat de bestaande schikking overeenkomstig 's Keizers wil was en vertrouwde, dat de russische regeeringmet het oog op de ernstige onheilen waartoe eene voortzetting der genoemde onregelmatigheden zou kunnen voereubij tijds maatregelen zou nemen om daarin verandering te brengen. De ingenieur A. E. Cowper heeft eeue schrijft,elegraaf uit gevonden welke het handschrift van den afzender op de plaats van ontvangst, volkomen teruggeeft. De burgemeester van Windsor heeft den 12, namens de stadden hertog v. Connaught en zijne bruid een geschenk aangebodenbestaande uit een met diamanten versierden armband, ter waarde van 300. De Koningin schonk de bruid diamanten hoofd- en halssieradende prins v. Wales zijn broeder een kolossale zilveren punchbowl, de kroon prinses van Pruisen gaf eene door haar vervaardigde schil derij lord Beaconsfield eene groote gouden schaal. Van haren bruidegom ontving de bruid vele en kostbare sieraden. Den 13 is het huwelijk door den aartsbisschop van Kan telberg in de kapel vail S. George te Windsor voltrokken. Tegenwoordig waren Koningin Victoria, d Koning en de Koningin van Belgie, de kroonprins en de kroonprinses van Duitschlandprins en prinses Frederik Karei van Pruisen de prins en de prinses v. W alesde hertog en de hertogin v. Edinburghprins en prinses Christiaanprinses Beatrice prins Wilieni van Pruisen, prins Frits Leopold, de ministers, de buitenlandsche gezanten, de makarajah Duleep S'ttgh en zijne vrouw en een aantal andere hooggeplaatste personen. Na afloop der plectitigheid werd een luncheon gehouden en vervolgens vertrok het echtpaar, onder de toejuichingen eener talrijke menigte, per rijtuig naar Claremont-House. Blijkens het opmtiaar gemaakte huwelijkscontract geeft de hertog aan zijne gemalin een jaargeld van 1500 ontvangt zij bjj zijn overlijden eene jaarlijksche toeLag van 6Ü0Ö, Daar de turksche commissarissen eene andere demarcatie lijn voor de grieksche grenzen hebben voorgesteld dan die welke in het protocol der 134r- zitting van het berlijnsche Congres is aangewezen, hebben de grieksche commissarissen geweigerd zich daarmede te vereenigen Prevera verlaten en zijn zij naar Athene teruggekeerd. De hongaarsche Delegatie heeft den 14 de voorstellen barer commissie aangenomen betreffende het suppletoir crediet voor het ministerie van binn. zaken en de bezet tings-credie- ten voor 1878 en 79, benevens de voorgestelde resolutie, betreffende het, burgerlijk bestuur der bezette provinciën. De begrotingscommissie der oostenrijksclie Delegatie vereenigde zich met, de besluiten der hongaarsche ten opzichte der be- zettingskosten voor 1878, zoodat, volkomen overeenstemming tusscben de beide üeiegatiën verkregen werd. Den 15 is de zitting gesloten. Oostenrijk.. Dr. Ignaz Mühlhauser, een algemeen geacht geneesheer te Weenen, is door een bediende in een maga zijn die 14 jaren geleden eenigen tijd in een krankzin nigengesticht had doorgebracht met verscheidene messte ken vermoordwaarop de dader zich zeiven den hals heeft doorgesneden. Het, door de regeering den 18 aan het, Huis van i^ge- vaardigden voorgelegde wetsontwerp betreffende het verder heffen der belastinge tot het, einde van April behelst de machtiging tof, dekking van het tekort ia 1879 door uitgifte van goudrente tot een nominaal bedrag van 100 miljoen en, zoolang die niet heeft, plaats gevonden, tot, het verkrijgen der noodige gelden door middel van vlottende schuld. Hongarije. De Keizer heeft doen weten, dat hij, wegens de overstrooming, afziet van zijn voornemen om te Budapest te komen, ten einde de gelukweusoheu met zijne zilveren

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5