Salüiiak-Fastilles Slem j> p o odersü! DHlil VEN RORSTHOMG SLIJH JIAlGPIIJJéY Let wel! Kalie. Spanje. Portugal. Egypte. Xnid-iirriea. Vereenlgtle Staten. Itinnenland. Advcrtenlicn. Voor Hoesten, Verkoudheid, Borst- aandoeuingen enz., is geen aangenamer en zekerder middel als de alom bekende RIJNLANDSCUE Goed en goedkoop middel bruiloft te ontvangen. Z. M. uitte de hoop, dat de voor de feestelijkheden bestemde gelden aan de noodlijdenden ge schonken zouden worden. Behalve de reeds vroeger geschon ken giften heeft de Keizeruit naain van hem zeiven en van de Keizerin, nog 40,090 fl. beschikbaar gesteld. De burgemeester van Szegedin heeft naar Budapest geschreven: „Ik dank de hoofdstad voor haren goeden wilmaar de stad Szegedin is niet te helpen. Dat het ongeluk zoo groot geworden is, daaraan dragen deels wij zeiven en de indo lentie onzer bevolking, deels het gebrek aan beleid der re- geermgs-ambtenaren de schuld. Men dacht alleen aan de verdediging der dijken, niet aan hetgeen geschieden moest, aan het gevreesde toch werkelijkheid werd. Maatregelen tot redding waren zoo goed als niet genomen. In het geheel konden wij over ruim honderd vaartuigen besci.ikkenvlot ten waren niet voorhanden. Den groot geluk was het blind alarm kort voordat de dijk des nachts werkelijk doorbrak hierdoor werden vele lieden gewektdie anders door den vloed in den slaap verrast zouden zijn. Op dit oogenblik weet ik van slechts 82 lijken, maar alles geeft redenen om te vreezen, dat het aantal omgekomenen duizenden zal be dragen, daar velen, die zich niet van elkander wilden scheiden, verdronken." De ramp is zoo groot doordat de huizen niet van gebakkenmaar van in de zon gedroogde steenen gebouwd wareu. Van de 9700 huizen, welke de door 70ÜOO menschen bevolkte stad telde, zijn er niet meer dan 216 blijven staan. Het aantal omgekomenen bedraagt 1900. Groote verontwaardiging is verwekt door het ge drag van enkele eigenaren van schuitendie ze slechts voor onzinnige sommen wilden afstaan tot het redden hunner medeburgers. De overheid heeft die schuiten eenvoudig in beslag genomen. Ook met de personendie van de gele genheid tot stelen gebruik maaktenwerd kort proces ge maakt. De staat van beleg werd afgekondigd en wie op keeterdaad betrapt werd met de galg gestraft. De verwar ring vermeerderde nog door het uitbreken van brand, dan hier, dan daar in de overstroomde wijkenterwijl niemand aan blusschen dacht. De geredden werden gebracht naar het liooger gelegen Nieuw-Szegedin waar ouders en kinderen elkander zochten en de ellende onbeschrijflijk was. De re geering heeft maatregelen genomen om de vluchtelingen uit Szegedin te helpen en de dijken te versterken. Door ijve- rigen arbeidgepaard aan het vallen van het, water, is men er in geslaagd de gevreesde doorbraken bij Esongrad en Szentes te verhoeden. De Keizer is den 16 's avonds, vergezeld van de ministers Tisza en Wenckheim, van Weenen naar Szegedin vertrokken Te Temeswar heeft hij 2 uren vertoefdom de derwaarts geweken vluchtelingen te bezoeken. Den 17 te Szegedin aan gekomen, werd hij door de daar gebleven bevolking met geestdrift begroet. Op schepen bezichtigde hij de puinkoo pen der overstroomde stad waar aan levensmiddelen geen gebrek was en waaruit 230UÜ vluchtelingen getransporteerd waren. Het Volkshuis heeft den 18 bij de beraadslagingen over de begrooting van eeredienst een voorstel tot indiening van eene wet op de godsdienstvrijheid verworpen, maar daaren tegen een voorstel aangenomenstrekkende tot invoering van het burgerlijk huwelijk. Menotti Garibaldi en zijn wapenbroeder Achille Fazzari beiden leden der Kamer van Afgevaardigden, zijn bezig met eene italiaansche nederzetting op de zuidkust van Nieuw Guinea te organiseeren, ten einde een uitweg te vinden voor den ondernemendenavontuurlijken geestdoor de wording' van het Koningrijk verwekt bij vele jonge mannendie niet kunnen gewennen aan de kalme sleur van liet gewone leven. Zj willen voorshands 250U emigranten derwaarts zenden en reeds hebben zich meer deelnemerszelts 20 a 30 leden der Kameraangemeld dan men gebruiken kan. Het ver- eischte geld, omstreeks 30 miljoen lr., moet reeds bijeen zijn. De regeering wordt gezegd in het algemeen gunstig voor het plan gestemd te zijn. Ook de Scheepvaart-maatschappij .Rubattino" moet hare medewerking hebben toegezegd. 4 Stoombooten zullen algehuurd worden om de emigranten over te voeren en ook te huisvestentot dat zij eene ge schikte plaats voor eene kolouie gevonden hebben. De heer Mezzanolteminister van o. werkenheeft eene circulaire uitcevaardigd, waarin hij zi< h sterk voor bescher mende maatregelen ten behoeve van handel en nijverheid verklaart. Den 12 heeft de heer Zeppa den minister des wege in de Kamer hevig aangevallen en eene motie tot af keuring der circulaire voorgesteld. Den 13 kwamen de re geering en de Afgevaardigden ter linkerzijde, ten einde eene partiëele crisis, welke uit eene aanneming der moiie dreigde te ontstaan, te vermijden, overeen omtrent eene andere motie, waarbij de Kamer tot ae orde van den dag overging, in het vertrouwen, dat de circulaire „geen aanval bedoelde'tegen de beginselen van vrijen handel of de recht matige belaugen der nationale industrie." Het hof van assises te Siena heeft zekeren Orsolidibe schuldigd van den 29 November 1.1., bij eene te Pisa ge houden" de monstra tie ter eere van den verjaardag der Koningin, eene bom onder de menigte geworpen te hebben, tot 19 jaren dwangarbeid veroordeeld. De ministerraad heeft een wetsontwerp tot herziening der kieswet vastgesteld, waarbij het kiesrecht wordt verleend op 21jarigen leeftijd en een scrutin de liste wordt ingevoerd. Voorts heeft de ministerraad in beginsel besloten, dat de italiaansche spoorwegen door den Staat zullen worden aan- gekocht. In antwoord op eene interpellatie in de Kamer heeft de minister Depretis den 19 een overzicht gegeven van de po- giugen door den italiaanschen gevolmachtigde op het ber- lijnsche Congres aangewend om de voorstellen betreffende eene schikking omtrent de turksche schuld ingang te doen vinden. Hij herinnerde de sedert aan de Porte gerichte vertoo°-enwelke een weinig bevredigend antwoord had ge geven. De regeering onderhandeldeten einde zorg te dragendat de belangen der italiaansche schuldeischers niet achtergesteld werden bij die van andere natiën. Het regeeringsblad van den 16 behelst koninglijke hesluiten, waarbij aan de veroordeelde dagbladen amnestie wordt ver leend de nog hangende zaken geschorst, de Cortes ont bonden de verkiezingen voor Afgevaardigden op 20 April en die voor de leden van den Senaat op 3 Mei bepaald worden. De nieuwe Cortes zullen den 1 Juni bijeenkomen. De toelagendoor het vorige ministerie verstrekt aan de dagbladen,0die de conservatieve politiek voorstonden, zijn ingetrokken. s De Kamer heeft den 15 met 91 tegen 32 st. eene motie aangenomen, waarbij het gedrag der regeering, die het zen den van wapenen en ammunitie naar de zoeloes belette wordt goedgekeurd. De heeren Rothschild hebben bepaald geweigerd verdere stortingen voor de domeinleening te doen zoolang het beslag op zekere domeingoederen niet geheel is opgeheven. Het gouvernement heeft gedreigd, de heeren Rothschild te zullen vervolgen. Het hof van appèl heeft aan de consuls eene nota over handigd waarin het verklaartgeene zaken meer in behan deling té zullen uemen, waarbij het gouvernement betrokken is, en wel omdat tegen het gouvernement uitgesproken arresten niet worden uitgevoerd. De portugeesche reiziger Pintodie te Bilie van zijne reis- genooten gescheiden wasis er in geslaagdAfrica van het westen naar ket oosten door te trekken en heeft de Trans- ïaHaU^-Eebruari was het zoeloe-leger tijdelijk ontbonden tot Set inzamelen van den oogst,. Hoewel het zeker schijnt dat Getaway o slechts verdedigend handelenden geen inval in Natal doen zal, verlaten vele personen Mar.tzburg en de binnenlandsche districten. In de Transvaal heerscht groote ontsteltenis, daar men vermoedt, dat bijua al de voornaamste opperhoofden in liet land voornemens zijn in opstand te komen. Het fregat Shah is met versterkingen van b. Helena te Kaapstad aangekomen. Diensvolgens zal hulp gezonden kun nen worden aan genl. Pearson te Ekowedie zijne stelling aldaar genoegzaam onneembaar heeft gemaakt- Kolonel Wood is met zijne kolonne ruim 100 mijlen in Zoeloe-land doorgedrongen, heeft 5 schermutselingen en een gevecht geleve d en ruim 4000 sluks vee buit gemaakt. Met oen meesten lof wordt gewaagd van 65 hollandsche boeren te paard, die zich bij hem aangesloten hebben en in groepjes van 20 somtijds ÏOJO zoeloes wederstaan. Bij het gevecht van Hobane hebben 300 man van 99e regiment, met een weinig artillerie en lichte cavalleriebenevens 20 boeren (alles te zamen genomen nauwelijks 500 man) ruim 5000 zoe loes verslagen waarbij het moedig gedrag der boeren de algemeene bewondering trok. De buitengewone zitting van het Congres is den 18 ge opend. De heer Randall is tot voorzitter van het Huis van Vertegenwoordigers verkozen. De hertog van Nassau en zijne dochter hebben den 17 bij den Koning en den Koningin doorgebracht. Prins Frederik bracht den 19 te Amsterdam een bezoek aan den hertog en de hertogin. Den 21 heeft de hertog bij den Koning en de overige leden der kon. familie afscheidsbezoeken gebracht. Pinses Hendrik heeft zich den 18 naar Breda begeven en aldaar een paar uren doorgebracht in het gezelschap van hare ouders en broeder, die uit Engeland naar Pruisen terug keerden. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen betreffende de vergunningen tot den aanleg en de verbetering van weiren en vaarten, en tot vaststelling de rekening van Curafao over 1876. Den 17 heeft de Kamer aangenomen de ontwerpen tot. verhooging van hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1878 met, 46 tegen 5 en tot wijziging van hoofdstuk VII B der zelfde begrooting met 49 tegen 7 st. Den 20 zijn de algemeene beraadslagingen afgeloopen over het wetsontwerp t.ot, herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen en is art. 1 zonder stemming aangenomen. Leger. Bij wijze van proef zullen 80 paarden voor het wapen der cavallerie worden aangeschaft, in Oostenrijkwaar de prijzen belangrijk lager zijn dan hier te lande. Spoorwegen. Voor de dienst der spoorwegen zullen voortaan vrouwen worden toegelaten behalve als stations chef en treinbeambten. De gemeenteraad van Groningen heeft den 15 aan den heer H. L. Geveke te Amsterdam concessie verleend voor een paardenspoor door de stad. Scheepvaart. Op 1°. Jan. waren hier te lande 568 reederijente zamen bezittende 1190 schepen (83 stoom schepen, 80 driemasters, 177 barken, 95 brikken, 299 schoe ners enz.), metende 377,314 register-tonnen. 20 Jaren ge leden waren er 1190 reederijen, met 2072 schepen, metende 418,136 register-tonnen. Het op Stortemerk gestrande schip Crown is af- en den 11 bij de haven van Terschelling ten anker gebracht. Stoomvaart. Den 20 is te Amsterdam aangekomen het stoomschip Cumbrae van Leith, dat, onder den naam van IJ muiden, voor de Amsterdamsche Stoomvaartvereeniging in de vaart zal komen tusschen Amsterdam en Londen. Onderwijs. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft /T009 verleend aan de op te richten sciiool voor voorbereidend onderwijs te Upendain. Het bestuur der afdeeling „Steenwijk en omstreken" der vereeniging „Volksonderwijs" heeft zijn ontslag ingediend, wegens gemis van belangstelling bij de leden. Kerkelijke Zak'en. Tot pastoor te Heyloo is benoemd de beer J. Kimman, recior van het S. Jacobgesticht te Amsterdam. Bij de herv. gemeente te Monnickendam is beroepen ds. J. M. Snethlagete Heyloo. Het hoofdbestuur der Confessioneele Vereeniging heeft eene circulaire gezonden aan de kerkeraden der ned. herv. Kerk, waarin deze worden aangespoord otu niet te gehoorzamen aan art. 38 van het, door de Synode gewijzigd reglement op het godsdienstonderwijs, handelende over de aanneming van lidmatenvolgens welk art. bezwaren tegen geloofsovertui ging der aannemelingen voortaan geen grond tot afwijzing opleveren, wanneer zij zich bereid verklaren, toestemmend te antwoorden op de in art. 39 voorkomende vragen. Te Koedijk is beroepen ds. J. J. Tenthotf. van Herkingen. De Muziek nagelaten door den heer Dunkieris voor 15990 aangekocht ten behoeve van de kon mil. kapel van het regiment grenadiers en jagers. Aanbestedingen. Den 7, door de directie der Rijnspoor weg-maatschappij het maken van 2 remises voor locomo tieven en rijtuigen voor den tramweg van den Haag naar Scheveningen en het doen van aanlioorige werken op het station den Haagminste inschr. J. C. Tom en H. v. Bergen He negouwen voor 18995. Door het bestuur der Tentoonstellingsvereeniging te Arn hem het bouwen van ten locaalbestemd voor den inter nationalen wedstrijdop het terrein voor de h. burgerschool, minste inschr. Westerveld en Bartenvoor 19358; bij her besteding gegund aan E. Wansmk voor 23000. Den i2 aan het ministerie van waterstaat: 1°. de binnen bouw van een nieuw departement van justitie, minste inschr. Kolkert, te Deventer, voor f 197,809 2<-, de uitvoering der werken tot verruiming van het Mallegat, behoorende tot de Dordtsche waterwegen minste inschr. v. Haaftente Slie- drecht.voor 106,609; 3°. het leveren van stalen spoor staven met eindverbindingen minste inschr. de Barrow Ha- mitite Steel-Company limited to Barrow in fiuness Lan cashire, Engeland, voor299,212 59. Voor den bovenbouw der ev. lutb. kerk te Purmerende minste inschr. Plas, aldaar, voor f 23,975. Den 13door de Holl. Spoorwegmaatschappij, liet maken van een houten hulpbrug met enkel spoor, ten behoeve der herstellingen aan de spoorwegbrug over het Spaarne, te Haar lem minste inschr. A. Kramers, te Amsterdum, voor f 599' i; het afbreken der bestaande en het vervaardigen van eene nieuwe ijzeren draaibrug voor dubbel spoor over het Spaarne is door de Spoorwegmaatschappij mderhauds besteed aan de firma H. Dalhuizen, te Kampen. Den 15, te Sueek, het verbouwen van de la tijnsche school tot gymnasium, minste inschr. S. F. Postmate Woudsend, voor f 12,877 (ruim 1090 beneden de raming). Den 18, te Amsterdam, voor den heer A. v. Lier, het maken der tundeeringswerken voor een schcuwburglocaal in de Plautage, minste inschr. W. Fersluis Wz., voor ƒ2997. Den 19aan het departement van waterstaat,het maken van eenige werken op de station Nipnegen, minste inschr. A. D. v. Seters Sf Co., aldaar, voor 38,888. Den 29door het departement van marinehet maken van een woongebouw voor de dienst van het loodswezen te IJmuiden, minste inschr. Gebr. Moorman, te Helder, voor 13,700. Te Roermonde zijn den 11 door het gemeentebestuur, 29 terreinen aan het Kruisheereuplein en op een deel van den afgegraven walnabij de spoorwegstationom binnen 4 jaren" met huizen bebouwd te worden, verkocht voor/5 2000. Te Deventer is voor 18390 een perceel aangekocht, hetwelk met bijbetaling van 10000 zal worden overgedragen aan den heer Bussemaker, wiens woning zal gesloopt worden tot verbreediug van den nieuwen doorgang van den Brink naar de Keizerstraat. Gieten. Wijlen de heer J. R. Kemper heeft aan de ev. luth. diaconie te Amsterdam 5090 vermaakt; wijlen de heer IVillink v. Collen aan de Maatschappij Arti et Amicitiae f 30000, om uit de reuten daarvan de studie van jonge kun stenaars te bevorderen, en bovendien 50uü voor het we- duwenfonds derzelfde Maatschappij; wijlen mevr. de Wed. F. T. Everard-Smithuysen te Amsterdam aan het S. Barnar- dusgesticht aldaar f 20900 en aan het S. Jacobgesticht 3000, wijlen mej. G. F. Heintzen aan hetzelfde gesticht en aan hetr.c. oude armenkantoor eik/1009; wijlen de heer C. G. Boonenkamp te Rotterdam, vrij van rechten,aan het. Sophia-kinderziekenhum en de inrichting voor doofstommen-onderwijs aldaar elk t 1090; wijlen mej. S. Evertsz aan de Evertsstichting ten bate der diaconie en algemeene armen te Joure 8900, aan de herv. dmconiön te Heereuveen, Nijehaske en Oldeboorn elk f 1900, „an het doofstommen-instituut te Groningen, het blinden instituut en de ziekenveipleging te Amsterdam elk f 50 wijlen mevr. de wed. nir. li. IV. v. Marte-Visser aan de herv. diaconie te Deventer,/ 1090; wjjlen de heer H. J. Bergers te Nijmegen 1000vrij van rechten, aan de herv. diaconie te Zwolle; wijlen mej. A. E. Grohte Am sterdam f 1000, vrij van rechten, aan de Maatschappij van Weldadigheid en 1000 aan het Koning-Willemshuis, wijk- gebouw voor inwendige zending te Amsterdam. Een onbekende heeft aan de Maatschappij Caecilia te Am sterdam 800 geschonkenten einde het maatschappelijk kapitaal, dat volgens het jaarverslag f 79200 bedroeg, tot een rond cijfer aan te vullen. Geschenken. Namens eenige ingezetenen van Middelburg is een fraai orgel geschonken voor de recreatiezaal in de kazerne Rampen. Den 13 is een klein garnalenschuitje, bemand met 2 personen op reis van het Nieuwediep naar Enkhui zen nabij Wieringen door een rukwind omgeslagen. De beide opvarenden hebben getracht door het water loopende het eiland te bereikenmaar zijn daarin niet geslaagd en verdronken. De stoomboot de Volharding, varende van Amsterdam; naar Gouda, is in den nacht van 1718 bij Gouwesluis gezonken, ten gevolge van eene ondiepte, waardoor zij kan telde. Van de 35 stuks rundvee, die aan boord waren, is slechts 1 koe verdronken. Den 21 is te Tilburg de passagierstrein van Boxtel op een stilstaanden goederentrein geloopenwaardoor veel schade aau het materiëel toegebracht, is en 6 conducteurs en machi nisten gewond zijnwaaronder 1 zeer zwaar. Bovendien werden 2 conducteurs vereist. Misdrijven. Te Amsterdam is gearresteerd W. C. Schrik- keroud 27 jaren, kantoorbediende hij de firma Hoyack Co., op een bezoldiging van f 1300 en ongehuwd bij zijne moeder inwonende, die, tot bekostiging zijner nach telijke verteringen en tot het leenen van f 2000 aan den thans wegens den moordaanslag in de Beulingstraat in hech tenis zijnd- n v. Santen Kolf, zich langzamerhand meester heeft gemaakt van door zijne patroons onder zijne bewaring ge- stelde effecten, tot eene waarde van 15000. Den 15 is te Rotterdam door den polderwerker H. de Jonge, naar het schijnt uit minnenijd, een moord gepleegd op Johanna Termijn eene van haren man gescheiden vrouw, met. wie hij in ongeoorloofde gemeenschap leefde. De mis dadiger is in hechtenis genomen. Te 's Gravenhage is ten huize van den heer t. K. door 2 vrouwelijke dienstboden uit eene brand- of geldkist, on geveer 4000 ontvreemdwaarvan 2090 aan bankpapier, bij eene huiszoeking bij eene zuster van eene der schuldigen, gevonden is onder den voet in de kous, die de zoon des huizes droeg. Een vrij aanzienlijk b drag van den diefstal is besteed aan gouden en zilveren sieraden enz., meestaj familiegeschenken, en aan uitstapjes naar omliggende ge- meentenwaarbij grove verteringen gemaakt werden. Aan vankelijk is een onschuldige verdacht geworden, maar eene twist tusschen de beide dienstboden bracht het onderzoek in het rechte spoor. In den nacht van 1920 is te Amsterdam een persoon door 2 mannen aangerand van de weinige voorwerpen die eenige waarde hadden beroofd en daarna te water geworpen. Hij heeft zich zelf gered. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam heeft den 15 de heeren D. P. C. L<-deboer en C. A. A. Dudok de Wit, makelaars in suiker, firma A. E. de Wit en Zonen, schuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting, door met, bedriege- lijke middelen (vervalsching van monsters) de hoop op te wek ken op een beteren uitslag van zakenen hen elk veroor deeld tot 2 jaren cellulaire gevangenisstraf en 1500 boete. Een bediende van genoemde makelaarsE. Vos, had zijn ontslag genomen en verschillende personen kennis gegeven dat hij de monsters gedurende eenige jaren vervalscht had en dat zijne patroons daardoor aanzienlijke voordeelen ge noten hadden, hetgeen hij met de door hem ontvreemde boeken aantoonde. De justitie trok zich de zaak aan, en 's nachts vóór den dag, waarop de publieke behandeling zou aanvangen, heeft Vos zich door een pistoolschot vaD het leven beroofd. De rechtDank heeft zich overtuigd gehouden dat de beklaagden door de genoten "oordeelen van de ver valsching der monsters niet onkundig hebben kunnen blij ven. Namens de veroordeelden is dadelijk appèl aange- teekend. Overleden den 16, te Amsterdammr. A. de Vties, raadsheer in het. gerechtshofoud-lid van den gemeenteraad en lid van de Prov. Staten van Noordholland, oud 62 jaren. Den 20. te Leeuwarden, dr. J. G. Ottemamedebestuur der van het Eriesch Genootschap, schrijver over onderwerpen uit, de geschiedenis van Friesland geboren te Doetinchem 1 Dec. 1895. Staats loterij. De minister van financiën heeft vastge steld het plan der 30üe. loterij uit, evenveel loten prijzen en premiën bestaande als de vorige; collecte 21 April 3 Mei, trekking 19 Mei 9 Aug Trekking der 5e. klasse, le. week. No. 1194, 1890, 1917, 4188 4799, 6762, 6813, 19949, 20396/ 1990. Koloniün. Atchin, 16 Maart. De troepen, gelegerd in de XXII Moekim, worden nog steeds door de weersgesteld heid verhinderd om de operat.iën uit te voeren die na de vermeestering van Moentassih en de onderwerping van Habib Abdul Rachman en Toekoe Moeda Bait nog noodig zijn ge acht tot fmnking van het verzet, der vijandige hooiden in Atchin, die zich in den laatsten tijd vooral in de XXVI Moekim vereenigd hebben. Ten gevolge van de aanhoudende regens en overstroomingen stond het terrein nog gedeeltelijk onder water of was het voor de artillerie te drassig. Men heeft er zich dus toe moeten bepalen, verkenningen te do-m en aan de verbetering der wegen te werken. De gezond heidstoestand der troepen in de XXII Moekim is niet on gunstig. Een gedeelte der Rijkssieraden van de vroegere Sultans van Atchin is door Toekoe Moedi Bait aan onze autoriteiten ter hand gesteld. In de onderhoorigheden heerscht rust. Java. De controleur M. is door den Raad van Justitie te Samarang tot 5 jaren tuchthuisstraf en tot boete veroor deeld wegens het zich toeëigenen van belastinggelden der bevolking. BURGERLIJKE STAND GETROUW D. 16 Mrt. Jan Hoogland en Geertje van der Woude. GEBOREN. 15 Mrt. Maria, D. van Jan van de Poll en Hendrika Hengs man. Willem, Z. van Jacob Hoekmeijer en Bar bara Schut. Arie Johannes, Z, van Arie Johannes Potharst en Trijntje Booi. Jacobus PetrusZ. van Nicolaas Johannes Tholen en Maria Catharina Adriana Meijne. 17 MagdalenaD. van Hendrik Jansen en Dieuwertje van Oosten. Johannes Dirk, Z. van Willem Appel en A lida Johanna Tander. Dina, D. van Cornelis Evert Mijlhoff en Geertje Hulst. 18 Jan Herman, Z. van /an Esselman en Geertruida Smidt. JanZ. van Cornelis Visser en Anna Catharina Storm. Catharinavan Pieter Oos tenrijk en Alida Cornelia Roodenberg. 19 u Debora Geertruida Mariavan Johannes Gerar- dus Keuss en Trijntje Kuijt. Catharina Wilhel- minaD. van Jan Bijleveld en Wilhelmina Krijt. 20 Jannetje, 1). van Hendrik Botter en ltehekka Porck. Hendrik Petrus, Z. van Hendrik Pieter Ibink Me ienbrink en Engelina Schoon. 21 e Debora Margaretha D. van Hartog Manheim en Sophia Manheim. OVERLEDEN. 16 Mrt. Anna Margaretha Hofman, wed. Johan Friedrich Jobst, Hermaun Schilling, 85 j. 17 Cornells, Z. van Hendrik Bijwaard en Antje Glorie, 18 d. 28 Johanna Agatha de Bont, wed. Bernardus Cbristiaan Lukas, 87 j. 10 n Johannes Wolzak55 Cornelia Anna, D. van Jacobus Leonardus Creijghton en Johanna Cornelia Neelis, ruim 3 m. 20 Keeltjevan Jan Jansen en Marijtje Hoff, bijna 7 m. Arnold Hendrik Korlmrke41 j. en 7 m. 21 e Margaretha Anna, D. van Jacob Schipper en Grietje Komen, 2 j. en ruim 4 m. De avond van den 6 Maart was voor de Oude Niedorper ingezetenen een avond van genot,. Ouder leiding van den hoofdonderwijzer, den beer v. Amstelhield de schooljeugd op de Huisvergadering eene zanguil voeringafgewisseld door eenige voordrachten. Al de nummers van liet programma werden uitmuntend uitgevoerd. Dat de leden van 'tNut.de moeite en de opoffering van den heer o. Amstel op prijs stelden toonden ze door hem te verrassen met een sierlijk cadeau. Deze Nuts-avond zal als een der aangenaamste m dezen winter bij de aanwezigen eene genoeglijke herinnering achterlaten. Hoogst voldaan keerde ieder huiswaarts. Heden werd de eersle steen gelegd voor het te stichten orgel, in de kerk der gemeente alhier, door den oudsten kerkvoogd den heer K. Pijper, terwijl door den mede-kerk- vooid, den heer E. Voermanin gepaste bewoordingen werd cewezèn op het teil, dat daar, waar de bestuurderen met, Fust en ijver het goede wenschen te volbrengenzij over 't algemeen worden gesteund door de leden der gemeenle zoo als alhier in deze wederom zoo aangenaam is gebleken. Na dank te hebben gebracht voor de medewerking der overige bestuursleden, voor de onbekrompen, nagenoeg alo-eineene hulp der gemeenteleden, en aan degenen welke, ook buiten deze eemeentezoo belangeloos hulp wildeu verleenen, beval ZEd. vol vertrouwen de verdere uitvoe ring aan 'ben die daartoe geroepen waren en, zoo hij meende, dit vertrouwen niet zullen beschamen. Scuermerhorn, 6 Maart 1879. (Ingezonden.) KANTONGERECHT. 21 Maart. J. HH. H. en P. B., ieder 10 boete of 1 dag gevan genisstraf wegens overtredingen van bet Kanaalreglement. W. L.,boete of 1 dag gevangenisstraf, wegens het te hardrijden over de vlotbrug te Alkmaar. -F. R.,/3, boete of 1 dag gevangenisstraf, wegens het niet voldoen nan de bevelen van den Havenmeester te Alkmaar.R. H., K. de V. en A. de G., ieder 3 boete of 1 dag gevange- niss raf, wegens openbare dronkenschap te de Rijp.— A. v. P f l' boete of f dag gevangenisstrafwei ens het werpen van een bal over de ijsbaan te de Rijp.P. B20 boete of 3 dagen gevangenisstraf, P. D. en J. K., ieder drie da»en gevangenisstraf en 29 of 3 dagen, J, Z., vijl dagen gevangenisstraf en 29 of 5 dagen, M. de N5 boete of 1 dag gevaugeuisslral.,llen wegens bet zetten van wildstrikken in de duinen, en allen in de kosten. Van alle ziekten, die dagelijks de sterfljst ver meerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer. die een hartsaebtig product is van de dennen, een zeer merkw-iardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules De teercapsules van Guyot zijn een der meest populaire geneesmiddelen voor bo vengenoemde ziekten Gewoonlijk neemt men twee cap sules telkens vóór dat men gaat eten De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn, dat men de echte capsules beeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het étiquette letten. In de meeste apotheken zijn de capsules te verkrijgen. van M CLÉBAN Co., te Amsterdam. Volgens het eenig echte recept bereid goed voor 3 kan melk geeft een aangenamen, gezonden en goedkoopen winterdrank Elke poeder, van gebruik en adres voorzien, kost 10 cents, bij 6 stuks 55 ets. Depot firma J BRONGERS Gzn. (Bazar). van W H. ZICKENHEIMER te Mainz. Geertje Krol van Tjaileberd, prov Friesland, verklaart,dat de RIJN LA DSCII E DRUIV EN- BORSTHON1G, door haar bij N. DOKN- SEIEFEN te Heereuveen gehaald, haar steeds bij hare borstaandoeniiigen heeft bewezen. de grootste dienst Bij ongesteldheden waar geen ander middel baatzal men dit eenvoudig en natuudijk huisinidde. nooit zonder gunstig gevolg aan wenden. Elke flesch is door een metalen capsuli gesloten waar neven-taand fabriekstempel moet zijn ingedrukt. Verkrijgbaar de flesch a fl 2fl 1 en h, 65 ets, te Alkmaar bij VV. J. Bakker, Apoth Avenhorn bij J. Nieuwenhuizen; Bruekop Lan- gedijk bij G Wageman; Graft bij Corn Prins; Ou.dearspel bij M. Hart; Rijp bij B Gaton Schermerkorn bij J. H. Geerke; bitgeest bij L. Breebaart. Deze Pillen, die sints vele jaren, met het beste gevolg, tegen de Slijm en als maag versteurt s-ebruikt worden, door hare zachte werking de spijc vertering zeer BKvoRr eren, bijzonder goed tegen de Gal en zeer zacht Li Xkreng zijn,zijn tegen 82 j Gents het Doosje, met bericht van het gebruik vei- krijgbaar bij 2 Amsterdam, P de Hnan Zoon. Kalversiraal 552. Alkmaar, H. Sc.hreudci- O. Beverwijk, D. MijsOera Broek op Lang., G. Wageman Burgerbrug, K, luwen. ColhornWed. Eriks. Dirkshorn J. Wil lok. Graft, Corn". Prins. Haarlem, Gebr. Keur. Hoorn E. Knaven. Koog a. d. Z v. Pommereu. krommenie, F. Olie. Hedembhk, K Krap. Sieuwe iViedorp, M J. Bruinvis Nieuwe Diep, Ver hoeve Bruinvis Purmerende. J. Scliuilemak r. Rijp, Wed. 1). de Vos. Scha gen, W. A. Hazeu. Spanbroek. J Bakker. Uitgeest, Wed. Starreveld. Wieringerwaard, P. Sijbrands. Winket, J. Ot.to. IVestgrafldijk, 1). Swemmer. H ogmeer, C. Boot. Zand i. d, 'Lijpe, P S:&m. Zaandam, H.I1 R mme, Weslz. 18, vroeger J W. Kui|isclieer. Deze SLIJM- en MAAGPILLEN, met roem bekend en in algemeen gebruik, zijn te Alkmaar alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij de Heeien H. SCHREUDER Cie., Ritsevoort. reeds zoo vele jaren bij üm'MtcnHerlt»(iilhei(l enz de sltjmoplosseiide en verzachtt-nae Zljll in blikken doozen. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten, en ros bij KRaEPELIEN en HOLM, le Zeist. Snelpersdruk van Hernis- Oester en Zoon,

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6