van Zondag 50 Maart 1879. Vervolg der wekelijksche berichten. MuHschland. Sielgie. sche Courant van de De gemeenteraad van Deventer heeft, toegestemd in het sluiten eener overeenkomst met, liet Rijk, waarbij dit de beschikbare vestinggronden aan de gemeente afstaat in ruil vour kazerneinfirmeriestallen en fouragemagazijn en bij betaling van f 5100. Het Bosch van Watervliet, te Velsen, is in publieke veiling voor 45169 verkucht aan graaf v. Limburg Stirum, te 's Gravenhage. Te Blokzijl kwamen den 26 van alle kanten de boeren op schaatsen ter markt. Het nieuw gegraven kanaal van Leiden naar Katwijk aan Zee, Prins-Hendriks kanaal genoemd, is den 27 feestelijk ingewijd. Rampen. In den nacht. van 23 24 is de boerenplaats van J. Kamp, in den Waardpolder, bij Colhornafgebrand met 12 koeien en 2 paarden. Ter nauwernood redden de bewoners het leven. Van landbouwwerktuigen, granen en huisraad werd niets gered. Het spoorweg-onsreluk te Tilburg heeft eene schade aan locomotieven, waggons enz. veroorzaakt voor 80,000. Al gemeen wordt de ramp toegeschreven aan onachtzaamheid van den wisselwaehter Braun, die spoorloos ,s verdwenen. Den 24 zijn te Zwolle, bij de Sassenpoort3 huizen, waarvan een bewoond door 6 gezinnen, een hooiberg, 3 stuks rundvee en vrij wat huisraad verbrand. Het noordsclïe barkschip Pan, geladen met ijs, is den 23 op de Doggersbank verongeiukt. Het lag op zj]de en de beman ning, die in het, want zat. is door het breken der groote mast verdronken. De viscksloep Sussanna Maria Catharina van het Nieuwediep heeft te vergeefs getracht hulp te bieden. Den 29 zijn te Hoog-Soerengem. Apeldoorn, 7 boeren woningen afgebrand die alle verzekerd waren. Het duitsche kofschip Adele Ottilie is den 28wegens lekkagete Terschelling op strand gezet; de 3 opvarenden, die van koude schier verstijfd waren, zijn met, moeite gered. Rechtszaken. De rechtbank te Assen heeft burgemeester en wethouders van die gemeente, wegens bet. laten omhalen van een in aanbouw zipid buis, in het ongelijk gesteld, als hebbende hunne bevoegdheid te buiten gegaanen hen ver oordeeld tot. schadevergoeding en in de kosten van het, proces. Dierenbescherming. Te Amsterdam zullen voortaan de voerlieden niet alleen wegens dronkenschap of verzet legen de policie, maar ook wegens mishandeling hunner trekdieren in de uitoefening hunner betrekking kunnen worden gesehorst, onverminderd de vervolging waaraan zij voor dergelijke ntis- liande'ing als policie-overtreding blootstaan. Overleden den 25, te 's Gravenhage, jr. mr. W. T. Ge vers Deynootlid der 2. Kamer voor Dordrecht, oud ruim 70 jaren. Staats Loterij. Trekking der 5e. klasse, 2e. week. No. 18224 lUOttOO, No. 11962 25000, No. 12027 2000 No. 81, 1301 4613, 5109, 6636, 6882,7497,7600, 9758, 9899, 10767 12038, 12392, 12457, 16327, 16505, 17413, 17714, 19569, 19636, 20185 1000. KoLONtëN. Men hoopt de veeziekte op Java spoedi? te zullen beteugelen. Tot 14 Febr. waren te Batavia, Meester Cornelis en Buitenzorg 1022 beesten afgemaakt, die gemid deld eene vergoeding van f 80 vereisckten. De handel te Batavia heeft aan den gouv.-genl. een van 128 handteekeningen voorzien adres gericht, waarbij ver zocht wordt, de bij ordonnantie van 30 Dec. '78 onderden naam van patentbelasting ingevoerde belasting op imt inko men in te trekken en baar, zoo noodigte vervangen door eene werkelijke patentbelasting, Den 22 vierde de Keizer zijn 82™ jaardag. Zijne dochter en schoonzoonde Groothertog en de Groothertogin van Baden, de Hertog en de Hertogin van Auhalt, de lirf- groothertogen van Mecklenburg-Schwerin en Strelitz met hunne gemalinnende erfprins en de erfprinses van Hohen- zollern de Vorsten van Reusz en van Waldeck-Pyrmont de Koning van Saksen prins en prinses Georg van Saksen, de Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Weimar, de Hertog van Saksen-Meiningende landgraaf van Hessen, de Vorsten van Schwarzburg-Rudolstadt en Lippe en de Vorst van Wied kwamen het feest medevieren. Om den Keizer vermoeienis te besparen werden de groote audientiën niet gehouden. Op de deensche nota omtrent het noord-sleeswijksche vraag stuk is uit Berlijn hot antwoord naar Kopenhagen gezonden, dat Duitschland de zaak als afgedaan beschouwt door het in October met Oostenrijk gesloten tractaat, waarbij de clau sule van art. 5 van den vrede van Praag is ingetrokken. Prins Bismarck beeft in een onderhoud met eenige Afge vaardigden te verstaan gegeven, dat hij met hulp van libe rale Afgevaardigdenvoornamelijk van den heer v. Bennig- sen en diens vriendeneen compromis ten opzichte van zijne belastingplannen tot stand hoopt te brengen. Het beginsel van zijn program zou hij niet laten varen maar in de bij zonderheden zou men hem tot wijzigingen bereid vinden. Prins Bismarck heeft aan den Bondsraad het protocol doen toekomen van de onlangs te Berlijn gehouden confe rentie over de regeling der goederentarieven op de duitsche spoorwegen door eene Rijkswet. Op die conferentie waren vertegenwoordigd de regeeringen van PruisenBeieren Saksen, Wurtemberg, Baden, Hessen en Oldenburg door ambtenaren van de financiëele en spoorweg-departementen en bovendien het Rijk door het bestuur der Rijks-spoor wegen. In het begeleidend schrijven van prins Bismarck leest men o. a. het volgende,.In weerwil van alle bij de eerste overweging eener uitgebreide hervorming natuu lijk verschil van meening, komt toch in dit protocol de geneigd heid aan den dag om de pruisische voorstellen in beginsel goed te keuren. Die voorstellen hebben ten doel1°. de geheele regeling der goederentarieven zooveel mogelijk naar dezelfde beginselen te doen plaats vinden; 2». de in het be lang van het verkeer onmisbare duidelijkheid en gemakkelijkheid van overzicht, bij de tarieven te verkrijgen en te behouden 3°. wettelijke bescherming hiervoor te verleenendat de duitsche spoorwegen in de eerste plaats niet aan buitenland- sehe verkeers-belangen dienstbaar worden, maar, overeen komstig hunne bestemming bij den aanleg, voornamelijk het duitsche verkeer, de duitsche productie en den verkoop der duitsche producten bevorderen. In dit laatste opzicht zal het als de taak der tarievemwet te beschouwen zijn om de gebreken die tot. nadeel van de duitsche belangen door mis bruik van de differentiëcle tarieven ten gunste van bet bui tenland ontstaan zijn, duurzaam te vei beteren en voor het verkeer van en naar de duitsche grenzen bepalingen te ma kendie eene willekeurige begunstiging van het buitenland tegen het binnenland uilsluiten." Rijksdag. Den 21 heeft de heer Schneegans het voorstel toegelicht om Blzas-Lot.huringen een zelfstandig te S raats burg gevestigd bestuur te geven. De vereeniging met. Duitschland als een feit aannemendewiiden de autonomis- Asc- haar zooveel mogelijk dienstbaar maken aan de welvaart, ,ev' lanis, waartoe een meer zelfstandig, in het land zete lt bestuur noodig was. De beer Kablé vereenigde zich ^nens de elzasser protestpartijmet het voorstelmaar jtte eene uit algemeene verkiezingen voortgeproten Lands- rtegenwoordiging voor eene voorwaarde van ware zelf- andicheid. Prins Bismarck verklaardeook namens den feizer, als Souverein van het Rijkstanddat hij in hoofd zaak met het, voorstel instemde en het ook aan de verbonden eceeringen ter aanneming zou aanbevelen. Maar alleen onder voorwaarde dat het als eene herroepelijke concessie beschouwd werd, aangezien de verwachtingen, in 1871 omtrent de verduitsctmg van het land gekoesterd, niet vervuld waren blijkens de verkiezing van aanhangers der protestpartij tot Afgevaardiglen en de houding der gees: eiijkbeidzoodat, voorzichiighdd noodzakelijk b'eef. Spr. weuschte, dat te Straatsburg ten stadhouder zou resideeren, ouder wien 3 of 4 hoofden van ministeriëele departementen stonden, en dat, wijl de stadhouder niet alles zou kunnen doen wat des Kei zers waste Berlijn een persoon onder den titel van kabi- binetsraad zou blijven fungeeren. Verder kon de Landdag van het, Rjjksland uitgebreid en daaraan het recht van initia tief verleend worden. De Rijksdag heeft een van conservatieve zijde afkomstig voorstel tot wijziging der Gewerbeordnung naar eene com missie van 21 leden verzonden. Het betreft voornamelijk de beperking van het toenemend aantal herbergen en tapperijen, liet toezicht op de rondtrekkende kooplieden en de regeling der vereenigingen van handwerkslieden. De nationaal-libe- ralen vonden geene reden om het voorstel reeds bij de eerste lezing te verwerpen en hopen het in de commissie in hunnen geest gewijzigd te zien. Den 24 is overeenkomstig het voorstel der begrootings- cornmissiebesloten om de bezoldiging der leden van bet, Rijkshof Ie Leipzig, het hoogste ree terlijk collegie van Duitschland, van 10,000 mark op 12,000 te verhoogen. De regeering heeft dat voorstel ondersteund, het wenschelijk achtendedat de leden van genoemd hof niet door geldelijk voordeel genoopt werden om uit 's Rijks dienst in die van dezen of genen duit.seben Staat over Ie gaan. Een voorstel der commissie om de voor den verderen aanleg van onde aardscbe telegraaflijnen uitgetrokken som van I 830,000 mark om financiëele redeDen met ongeveer de helft te verminderen, is in het belang eener spoedige voltooiing van het onder- aardsche net verworpen. Uit de mededeelingen der regee ring bleek, dat bet geheele net 34 miljoen zal kosten, waar van nu 18 besteed zijn. De overige 16 zouden in 4 jaren verwerkt kunnen worden. Uit het museum te Brussel is dezer dageu eene schilderij van Hieronymus Bos: „de verzoeking van den heiligen Anto- nius"ontvreemd. LsixemlHirg Bij de behandeling van het ontwerp tot herziening der strafwet heeft de Kamer den -20 met, 23 tegen 3 st, het artikel aangenomen, waarbij de doodstraf wordt gehandhaafd. I'ruiikrjjk. De regeering heeft tot groote verbolgenheid van de or ganen der rechterzijde, aan de uitnoodiging der Kamer vol daan tot aanplakking van de motie tegen de oud-ministers van 16 Mei en 23 Nov. 77 in alle gemeenten des lands. De gemeenteraad van Besamjon heeft besloten, een gedenk steen te plaatsen in den gevel van het geboortehuis van Victor Hugo en de straat, waaaraan het gelegen is, naar hem te noemen. De Ordrehet orgaan van den heer Rouherverklaart dat de regeering de „Kulterkampf" thans in Frankrijk heeft overgeplant.noemt de ontwerpen betreffende bei onderwijs .monsterachtig" en zegt, dat zij oorlog brengen en onder drukking en vervolging„de zestiende eeuw herlevende in de negentiende." Al onze vrijheden worden te gelijk be dreigd, meent het blad; „En zoo en nog maar open kaart speelde 1 Zoo men ons als die mislukte kunstgrepen en be- driegelijke voorwendsels bespaarde! Zoo men de menschen en zaken, die men verwoesten wil, met open vizier aantastte! Maar neen: de ceveinsdheid dezer jacobijnen is even verfijnd als hunne stoutheid groot is." Eene deputatie uit 20 kamers van koophandel heeft den minister Tirard een adres aaugebodenwaarin uitdrukkelijk de handhaving der bestaande handelstractaten en het aa'n- knoopen van onderhandelingen met de vreeunie mogendheden werd gevraagd. De minister antwoordde in toestemrnenden zin. Den 19 heeft eene receptie bij den hertog d Broglie plaats gehadwelke zeer druk bezocht werd door leden van de rechterzijde der Kamer, bij wijze van manifestatie tegen de motie betreffende hem zeiven en zijne voormalige medemi- nisters. Ook de maarschalk de Mac-Mahon was met zijne echtgenoot tegenwoordig. Den 20 zijn te Parijs 54 gedeporteerde communisten over Brest teruggekomen. Volgens de republikeinsche bladen heeft de benoeming van den heer Alb. Grévy tot gouv -genl. van Algiers op aandrang van de Afgevaardigden der kolonie en ondanks den tegenzin van den President plaats gehad. Op voorstel van den minister van oorlog heeft de President aan 6 wegens deelneming aan den opstand te Marseille in 1870 veroordeelde personen hunnen verderen straftijd kwijt gescholden. Bij de hoven van appèl zijn ettelijke benoemingen en ver plaatsingen geschied. 2 Advocaten-generaal en 3 substituut officieren van justitie zijn o. a. van hun ambt ontheven. De uitgaven voor de verleden jaar gehouden parijsche tentoonstelling hebben 55 miljoen beloopen en de ontvang sten 30 miljoen, waarvan 16 miljoen aan toegangskaarten, de toelage der gemeente Parijs enz. Het tekort van 25 miljoen zal, na aftrek van heigeen de verkoop der materia len opbrengt, uit de overschotten der laatste jaren worden bestreden. De drijvende batterij Arroganteden 21 bij het onstuimige weder geen zee kunnende bouwen, is, toen men haar op het strand trachtte te doen loopenhij de Hyères-eilanden ge zonken. Van de 122 opvarenden slaagden 84 er in, al zwemmende het strand te bereiken de overigen, waaronder 5 officieren, zijn verdronken. Den 23 is te Rouaan eeDe bijeenkomst gehouden van werklieden en meesterknechts, te zamen omstreeks 29,000 werklieden aan spinnerijen en weverijen vertegenwoordigende. De zeer kalme beraadslagingen eindigden met het besluit om atgevaardigdeii te zenden tot de regeeringten einde haar den nijpenden nood der werklieden onder het oog te brengen, ten gevolge van den slappen tijd en het sluiten van vele fabrieken. Dienovereenkomstig werden 15 personen aangewezen, om zich bij den minister van koophandel en bij den President der Repu' liek te vervoegen. L'e beer Andrieuxdie zich, ter zake zijner benoeming tot, prefect, van policie, t.e Lyon aan eene herkiezing nis Afgevaardigde moet onderwerpen, en, nacr men beweerde, zijne radicale kiezers tegen zich had ingenomen door in de Kamer tegen de algemeene, onvoorwaardelijke amnestie der communisten partij te kiezen, heeft den 23, in eene verga dering van het verkiezings-comitéeene redevoering gehou den orn zijn doen en laten te verdedigen, waarna het comité met 99 st, besloothem candidaat te stellentegenover 27 st„ die op den heer Ranc werden uitgebracht, niettegen staande deze begenadigde communist bij voorbaat ten stel ligste de canaidatuur had afgewezen. 6 Stemmen werden bovendien uitgebracht op zekeren Terver. De parijsche gemeenteraad heett den 25 besloten zijn vroe ger besluit, te handhaven en de som van 1(10,000 tr„ voor de teruggekeerde gedeporteerden bestemd, te stellen in han den van het comité der heeren Blanc en Victor Hugo. Koningin Victoria is den 26, over Cherbourg, t,e Parijs aangekomen. Wegens haar incognito was alleen de brilscbe ambassadeur aan de station om haar te ontvangen. De minister van binn. zaken en eeredienstLepere, den geestverwanten een ontwerp-besluit ingediend, volgens het welk de Senaat, ?ou beslissen dat er grond bestaat om art,. 9 der constitutie te herzien [het linkercentrum had zich met, 38 tegen 5 st. tegen dit voorstel verklaard]. Den 25 heeft de Senaat, het voorstel-Pe.yrat urgent ver klaard, en voor de tweede maal gelezen een wetsontwerp betreffende het openen van buitengewone credieten ge lurende de afwezigheid der Kamers, waarop met 171 tegen 109 st. verworpen werd een door den minister Say bestreden amen dement van den heer Uelsol, hierop nederkomendedat de regeering ook bij ontbinding der Kamer het recht zou hebben om bij decreet buitengewone credieten te openen. Kamer van Afgevaardigden. In de memorie van toe lichting van het wetsontwerp des heeren Ferry betreffende het hooger onderwijs wordt het voorstel om de niet erkende geestelijke orden van het geven van onderwijs uit te sluiten, met de volgende woorden verdedigd: „De vrijheid oin onder- wijs te geven bestaat voor vreemdelingen niet. Waarom zou zij worden toegekend aan de leden eener bij uitnemendheid vreemde ordevreemd door den aard barer leerstellingen door den aard en het doel barer statuten, door de verblijf plaats en liet gezag der hooiden f" [De jezuieten hebben in Frankrijk 27 inrichtingen van onderwijs met 848 onder wijzers. Bovendien zou het ontwerp 26 andere genootschappen treffen met 61 inrichtingen en 1089 onderwijzers, terwijl voor de 28 erkende orden, met, 2443 scholen, 71 „colleges" en 22,7 69 onderwijzers, de staatsexamens in de plaats zouden treden der bisschoppelijke getuigschriften]. De commissiënbelast met het onderzoek der beide wets ontwerpen van den minister Ferry, zijn nagenoeg eeustemmig voor de aanneming daarvan gezind. De ministers van binn. zaken en van financiën heben een ontwerp ingediend strekkende otn 1 miljoen uit te trekken t/n behoeve der noodlijdenden onder de tegenwoordige ge druktheid in handel en nijverheid, waardoor, met, name in de departementen der Beneden-Seine en der Rhöne, tal van werkplaatsen zijn gesloten. Den 20 is de verkiezing van den heer Paul de Cassagnac goedgekeurd, en met, 317 tegen 126 st, het wetsvoorstel van den heer Paul Bertvolgens hetwelk binnen 4 jaren in alle departementen normaalscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen moeten gevestigd worden [er ontbreken nu 8 van de eerste en 68 van de tweede soortin vele departe menten heeft men de opgerichte meisjesscholen weder moeten sluiten sluiten bij gebreke van onderwijzeressen], des noods met subs.die van den Staat. Tegen den zin van den heer Bert werd met 23o tegen 2u7 st. aangenomen een amende ment van den heer Beamsirekrachtens hetwelk aan depar tementen kan vergund worden om gemeenschappelijk genoemde scholen op te richten Verder is de eerste lezing begon nen van een wetsvoorstel des heeren Flessier, strekkende om de benoeming der commissiën van administratie van de hospitalen, gasthuizen en bureaux van weldadigheid volgens den voorsteller sedert den tijd van het Consulaat ten on rechte aan het centrale gezag en onder den iuvlued der geestelijkheid gebrachtaan de gemeenteraden terug te geven. Den 22 is goedgekeurd de herkiezing van den voormaligen viee-minister van binn. zaken bn. Reille en van den bona- partist Abbatucci. De lieer Aléhne bracht verslag uit over de voorstellen tot het, overbrengen van den zetel der Verte genwoordiging van Versailles naar Parijs. De commissie was eenstemmig vuor die overbrenging en steldevermits art. 9 der constitutie hiertoe herzien zou moeten worden, eene vereenigde zitting van ,>enaat en Kamer, uitsluitend' ter behandeling dezer kwestie, voor. Het rapport werd bij acclamatie urgent verklaard, bij meerderheid tot onmiddelijke behandeling besloten en, zonder discussie, de conclussie met 330 tegen 131 st. aaugenumen. Vervolgens werd het, verslag voorgelezen over het voorstel- Lenglé [zie ons vorig Nr.], coneludeerende om dit niet, in overweging te nemen. Hoewel de heer Lenglé op verdaging der discussie aandrong! werd tot dadelijke behandeling besloten. De heer Lenglé trachtte aan te toonendat de houding van den minister Say den speculanten van dienst was geweest, en de minister betoogde met de welsprekendheid der verontwaardiging dat hij niets anders gedaan had aan zijn plicht. Met diS^t'egen 77 st. werd besloten het voorstel niet in overweging te nemen. Het radicale lid Boysset heeft een wetsontwerp ingediend strekkende om het veel betwiste vraacstuk aangaande dé onafzetbaarheid der rechterlijke macht ia dier voege te be slechten dat de regeering binnen een tijdsverloop van 3 maanden alle magistraatspersonen van eiken rang eene nieuwe investituur moet doeu oudergaan. Allen, die binnen ge, zegd tijdsverloop de investituur niet ontvangen hebben, zou, den dan van rechtswege van hun ambt vervallen zijn, be, houdens recht op pensioen, voor zoover zij ten minste 50 jaren oud zijn en 20 jaren dienst tellen. verder vertrouwen wilde blijven stellen in zijne administratie. In eene depeche van 20 Maart verklaarde de genoemde minister, dat de regeering te zijner tijd zelve de vredes voorwaarden zou vaststellendat zij niet geneigd was eene annexatie te bekrachtigen noch eene andere inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden der zoeloe's dan voor de vtiligheid der kolonie geëischt werd. De Koningin is den 25 met, prinses Beatrice naar Italië vertrokken, waar zij eenigen tijd te Baveno bij het Lago Maggiore vertoeven zal. De minister Cross heeft aan William llabron, die 2 jaren onschuldig gevangen heeft gezeten 250 doen toekomen. De zeer aanzienlijke en nog steeds toenemende aanvoer van verscli vleesch uit America heeft in het noorden van Engeland (in steden als Newcastle, Shields, Sunderland enz.) ten gevolge gehaddat de slachters van inlandsch vee den prijs van hunne waar reeds met 10 cents per 5 ons hebben moeten verlagen. Americaanseh vleesch van voor treffelijke kwaliteit wordt in de daartoe geopende winkels verkocht tegen 8 tot 5 stuivers per vijf ons. Ook de aan voer van slachtvee en boter uit Denemarken neemt, steeds toe. Urout-Ilrittanje »*j» lerSund. De Standard is zeer verbitterd over het feit, dat genl Robertsdie over eene der kolonnes in Afghanistan bevel voert en zich aan groote strengheid om niet meer te zeg gen, jegens de hem bedreigende bergbewoners schuldi schijnt te maken haren correspondent uit zijn leger heeft verbannen, omdat hij naar Europa seinde wat er geschiedde, N. W. Spoorwegmaatschappij is veroordeeld eene De 24 het personeel dezer laatste afdeeling officieel ontvangen de heelt verzekerd, dat de regeering aan de godsdienst en de vrijheid zal weten te geven wat haar toekomt, maar evenzeer de wet en de rechten van den Staat ten volle wil geëerbiedigd hebben dat zij de volle uitvoering van het, con cordaat zal verzekerenen, is men wellicht somtijds van de stipte naleving zijner bepalingen afgeweken het van belang achter toe terug te keeren. Senaat. Den 22 is in de afdeelingen de commissie be noemd voor het door de reaeering ingediende ontwerp tot, hervorming van den Raad van State. Zij bestaat, uit 8 leden der linker- en 1 der rechterzijde, die het ontwerp zeer onvoldoende geacht hebben om eene gebrekkige inrichting te verhelpen. Den 24 heeft de heer Peyratingevolge een besluit van de bureaux der linkerzijdeuit zyn naam en dien ïjjner schadeloosstelling vun 4' 1170 te betalen aa" den heer Smith, koopman te Londendie geruimen tijd wegens zenuwzwakte zijne zakeu niet had kunnen waarnemen, ten gevolge van schriktoen een niet goed vastgemaakt ijzeren tralievenster uit een goederentrein in de coupé, waarin hij gezeten was, binnenvloog, eene vrouw liet, hoofd afsneed en hem dat in den schoot wierp, terwijl hij tevens met splinters hout en glas overdekt werd. Het rapport van eene speciale commissie uit het Hooger- huis over het misbruik van sterken drank is verschenen. De commissie verklaart, zich o. a. voor eene proefneming met hel gothenburgsche stelsel of eene wijziging daarvan. Zij raadt, eene aanzienlijke inkorting van de uren aan, waarin de her bergen open zijn. Voorts wenscht zij eene verlioogtng van het tapperspatenteen verbod om zonder vergunning eene tapperij uit te breidenen het recht voor de overheid om muziekzalen en danshuizen een patent te laten betalen. De commissie is echter tegen de Permissive Bill van den heer Lawson en zou geenszins aan de gemeenten het recht, willen geven om binnen hare grenzen het drank verbruik te ver bieden. Gelijk men weet, heeft de gemeenteraad van Bir mingham met 46 tegen i0 st. besluten om aan den Staat aan te biedente Birmingham eene proef met het door den heer Chamberlain eenigszius gewijzigde gothenburgsche stelsel te nemenvolgens hetwelk de Staat de herbergen aankoopt en den drankverkoop aan zich trekt, zonder winst te be jagen of, zoo er winst is, die voor onderwijs en armenver zorging te besteden. De commissie verlangt, dat aan de stad Birmingham en aan iedere stad die het, mocht weu- schenhet recht tot zulk eeue proefneming worde t,oe<*e- f taan. liet feit vermeldende, dat het drankverbruikdat in 1860 2 p. st. 18 sh. en 6% d. per hoofd van de bevol king was, in 1876 tot 4 p. st. 9 sh. was gestegen, maakt de commissie de opmerking, dat hierbij de toegenomen wel vaart en de aanzienlijke ioonsverhoogingen in acht genomen moeten wordeD. Ook vleesch, thee, suiker, wijn en tabak worden veel meer gebruikt,. Te Glasgow is een bronzen standbeeld voor Livingstone onthuld; 2 zi|ner dochters waren tegenwoordig. Het departement van koloniën heeft belangrijke stukken betreffende den Zoeloe-oorlog openbaar gemaakt,. Daaruit blijkt het volgendeGenl. Chelmsford verzocht den 9 Eebr. om redenen van gezondheid, reeds in Juni a. p. te kennen gegeven, den minister van oorlog hem onverwijld te ont slaan. Sir Bartle Frère ondersteunde dit verzoek en uitte den wensehdat de opvolger van deu genl. geschikt inoeht zijn om hem {Frére) als gouv-genl der Kaapkolonie te ver vangen. In eene depeche van 19 Maart laakte de minister Hicks Beach de voorbarige politiek van den Frère tegenover de zoeloe's; maar, zeide hy, dat de regeenug iutiisscben Hoogerhuis. Den 21 vroeg de hertog v. Somerset naar den toestand op Cyprus, den aanleg van eene haven te Eaimgosta, de maatregelen om de ongezondheid dier plaats te verbeteren en den gedwongen arbeid op Cyprus. - Lord Salisbury antwoordde, dat er geene spraak was van gedwon gen arbeidmaar dat ieder, die de helasting van 1.0 a 15 shillings per jaar niet betalen kou voor een shilling per dag werken moest, tot, hij betaald had. De haven van Fama- gosta zou grooter worden dan die van Maita; hel Rijk moest die betaleninaar er was meer haast bij verbetering van den gezondheidstoestand der plaats. Hij hoopte trouwens, dat de tijd, wanneer die haven volstrekt noodig mocht blijken, nog ver verwijderd was en achtte daarom bijzonderen spoed' on- uoodig. Er was veel koorts op Cyprus, maar trouwens in alle kustlanden van de Middellandsche-zee. Lord Gran ville verklaarde daarop.dat de inlichtingen van lord Salisbury hem vrij onbevredigend voorkwamen hij noemde het denk beeld gruwelijk dat iemand gedwongen zou worden om in zulk een ongezond oord als Famagosta te arbeiden; de haven zou vooreerstbegreep bij wel niet gereed komen daar de regeering uit zuinigheid zelfs de havenwerken van Dover en Malta niet liet voltooien. Den 24 verklaarde de hertog v. Cambridgedat noch hij, noch een der chefs van zijn departement zich iets herinneren kon van eene briefwisseling of een mondeling onderhoud, waarbij lord Chelmsford [die zich op den hertog beroepen had] in Juui a. p van zijnen ongunstigen gezondheidstoe stand zou hebben melding gemaakt. Den 25 heeft de markies v. Lansdoicne zijne motie tot afkeuring van den oorlog met. de zoeloe's toegelicht. En geland, zeide hij, tergde Cetawayodeed den oorlog op iet ongeschiktste oogenblik uitbreken en voerde dien niet erdedigenderwijsmaar uitsluitend aanvallenderwijs. De regeering kende sir Bartle Frère's plannen zij had hem vroeger moeten tegenhouden, maar hem, nu zij hem berispt had moeten terugroepen De minister Cranbrook stelde de verwerpiug der motie voor. Hij betreurde het, evenals lord Lansdownedat het ultimatum zonder toestemming van de regeering was overhandigd. Alleen daarom was de heer Frère berispt. De oorlog was onvermijdelijk; maar de gou verneur had niet overijld behooren te handelen. Daarom had hij eene berisping verdiendmaar de degradatiedie in eene terugroeping lag opgesloten, zou onrecht vaardig geweest zijn. De heer Frère was een bekwaambraaf man, die hei land herhaaldelijk belangrijke diensten bewezen had.— Lord Beaconsfietd verklaardeover de politiek der regeering geene discussie te willen voeren zij streefde naar confede ratie niet naar annexatie. De heer Frère was de rechte man op de rechte plaats; hij was alleen berispt omdat hij zioh een gezag had toegeëigend, dat slechts aan de hoogste autoriteit toekomt, namelijk om vrede te sluiten en oorlog t.e verklaren. De motie is ten slotte met 156 tegen 61 st. verworpen. Lagerhuis. Den 19 is het wetsontwerp van den heer Vans Ag newter afschaffing van de z. g. wet van hypotheek tot nu toe in Schotland nog van kracht, waardoor aan den grondeigenaar eene onbillijke macht over den pachter gege ven wordt, met eene groote meerderheid tot eene derde le zing toegelaten. Ten vorigen jare was het afgestemd, thans werd het bij de tweede lezing onverwacht door de regeering gesteund hetgeen lord Etcho deed opmerken dat de aan staande algemeene verkiezing de regeering begeerig maakt om de schotscke pachters voor zich te winnen. Den 21 heeft de minister Rorthcote, den heer Uodson be antwoordende, gezegd, dat de Porte op den Eebruari-coupon der gegarandeerde leening van J855 van dit, en van liet vorige jaar schuldig bleef 106,204 p. st, doch den laatsten Augustus-coupon vel uitbetaalde; de Khedive had haar8l,0U0 p. st. als schatting moeten betalen, doch deed dit niet. Daar er weinig vooruitzicht op eene spoedige betaling be-' stond, had de regeering van het Iransche gouvernement overeenkomstig het tractaat de betaling der helft gevraagd. De minister geloofde, dat den Khedive de rente der aan- deelen van het Suez-kauaal uitbetaald was. Deu 24 heeft de vice-minister Bourke naar aanleiding eener interpellatie van den heer Dilke over Cyprusde be zetting van dat eiland verdedigd. Hij geloofde.' dat de vreemde gouvernementen zich niet tegen de engelsclie ju risdictie op het eiland zouden verzetten't welk eene sterke wapenplaats en eene fraaie haven zou worden. De heeren Harcourt en James twijfelden, of de buitenlandsche gouver nementen er in zouden toestem nen om hunne onderdanen onder de engelsche wetten te stellen. De minister Aorthcote begreep, dat de buitenlandsche gouvernementen hunne on derdanen door consulaire rechtbanken wentellen te doen besehermen, maar hij meende, dat hunne redenen daarvoor zouden verdwijnen zoodra die onderdanen onder Engelands gezag waren geplaatst. Toen de Porte de administratie over Cyprus aau Engeland overdroeg, heeft zij de aan andere volken verleende rechten met ingetrokken. Den 25 he ft lord Salisbury in antwoord op eene in terpellatie verklaard, dat de vloot uit de Zee van Mar mora is teruggetrokken omdat de russen Zuid-Rumelie hadden ontruimd. Dit was wel 5 maanden later ge schied dan de regeering verwacht had, maar zij kon daar niet tegen protesteeren daar Rusland wees op eene gelijke schending van het tracfaat van Berlijn, door het. niet ontruimen van Spuz en Podgoritza door de turken. Wat de vraag betrof: welke waarborgen de regeering had, dat de russen ook Üost-Rumelie, Bulgarije en Roumanie zullen ontruimen, zeide de minister: Rusland had tot nu toe aan het tractaat, voldaan en de geheele uitvoering er van toe gezegd. Het stond deu minister niet vrij aan' rie vervulling dezer belofte te twijfelen; maar al had liij dit recht wel, wat zou de aanwezigheid der britsche vloot in de Zee 'van Marmora er toe kunnen bijdragen, om Rusland tot het na leven der bedoelde pnuten van het tractaat te noodzaken? Huslaud. Prins Gortschakoff heeft den 8 Eebr. op de nota van lord Salisbury geantwoord, dat zij niets bevatte, wat niet in be ginsel overeenstemde met. de russiscbe opvatting van de uit voering van het berlijnscne tractaat; maar zij deed zien dat de britsche regeering zich eemge inalen omtrent Ruslands' bedoelingen en die zijner staatkundige agenten bedrogen had „Onze agenten zijn door den gang der gebeurtenissen er toe geroepen om binnen de grenzen van het tractaat de belangen van die volksstammen te handhaven, tot welker verdediging wij den oorlog gevo -rd hebben. Wij gelooven dat eene algemeene overeenstemming zeer gemakkelijk gemaakt zou worden, indieu deze volksstammen de overi uiging verkregen dat hunne belangen binnen dezelfde grenzen afdoende ver-' zekerd zullen zijn zoodra onze troepen niet meer daar zullen znn om hen te beschermen. Al wat de regeermg van H. britsche Maj, en hare agenten mogelijk zouden vinden om bij die

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5