van Zondag 20 April 1879. 1879. L. Vervolg der wekelijksche berichten. Binnenland. Duiischland Vraukr{jk. Luxemburg. <»ro«( Iftrittanfe en Ierland. Bijblad van de Alkmaarsche Courant Aanbestedingen. Te Purmerende bij herbesteding, de bouw van eene kerk voor de luthersche gemeenteminste insclir. Plasvoor f 24942. Het verrichten van eenige werken aan het oud-stadhou- derlijk kwartier te 's Gravenhage, den 2 aanbesteed, is niet gegund aan den minsten inschr., maar opgedragen aan W. L. Leibbrandtte Amsterdam, voor/ 21975. De directie der Holl. Spoorwegmaatschappij heeft het maken en stellen eener houten overkapping op het tijdelijk station bij het Westerdok te Amsterdam opgedragen aan C. Bosman, voor 71,000. Den 18, t.e Amsterdam het bouwen van een buskruitma gazijn enz., te Kadoelen, gemeente Landsmeer, minste iDschr. L. de Neef, te Brielle, voor f 110,489. Zeestrand. De strandmetingen in het afgeloopen jaar van de duinen langs de Noordzee in Noordholland verge leken met de eerste metingen in 1843, toonen aan, dat de duinvoet is afgenomen 13.06 ellen en dat de hoog-en laag- waterlijn zeewaarts zijn verplaatst onderscheidenlijk 8.77 en 7.88 ellen. Die in het afgeloopen jaar in Zuidhollandver geleken met de eerste metingen in 1857, toonen aan, dat de duinvoet is afgenomen 6.75 ellen en dat de hoog- en laagwaterlijn duinwaarts zijn verplaatst respectievelijk 10 en 8 ellen. Giften. Wijlen jr. mr. M. A. de Savornin Lokmante Groningen, heeft vermaakt aan het doofstommen-instituut f 3000, aan het pleeggesticht en toevluchtsoord voor meisjes f 2000 en aan de vrouwenvereeniging 500. De inrichting voor ooglijders te Amsterdam heeft ontvan- gan van wijlen den heer W. F. Willink v. ollen een legaat van f 5000van wijlen den heer JRKemper een legaat groot 1000, beide vrij van rechten, en van de erven van dee heer F. H. B. eene gift, van f 2000. Van X. Z. is voor de te IJ muiden te bouwen herv. kerk en bewaarschool eene gift, ontvangen van f 2000. Wijlen mevr. de wed. Everard Smithuyzen heeft f 2000 vermaakt aan het r. c. gesticht van liefdadigheid te Am sterdam. Geschenken. De neer WF. Piek, te Amsterdam, heeft voor het nieuwe Rijks-museum aldaar een marmeren schoor steenmantel en en een geschilderd plafond van G. de Lai- resse aangeboden. Rampen. De kof Louisa Gerardina den 6 met eene la ding zwavelzuur uit het Nieuwe Diep naar Droback ver trokken, is den 11 's morgens vroeg bij*,Kamperduin verlaten gevonden door 5 egmonder vischbommen 16 mannen gin gen er op over, om het schip te IJinuiden binnen te brengen, en op het sein om hulp, kwam de sleepboot Hercules en nam de kof op sleeptouw. Kort bij de haven van IJmuiden zonk de kof plotseling in de dieptede sloep van de sleep boot haalde er tijdig 10 man af, maar toen zij ten tweeden male te hulp kwam was de kof reeds verdwenen en mocht het slechts gelukken nog 2 man te redden. Verdronken zijn de loods P. de Prijeen geboren egmonder, die eene weduwe en 8 kinderenen de egmonder visschers K. Kolder, L.J. Stam, en J. Gouda, die drie weduwen en 14 kinderen achterlaten. De equipage der verlaten kof was gered door een egmonder bom. Den 9 's avondsbrak te Emmickhoven een brand uit in een huis, bewoond door eene 71jarige weduwe, die zoo snel in hevigheid toenamdat niet alleen huis en inboedel, maar ook de bewoonster is verbrand. In den nacht van 1617 April is het van hout gebouwde hotel Belle Vue van den heer C. L. E. hanffmann, te Zand- voort, geheel afgebrand. Het in aanbouw zijnde nieuwe hötel kon gelukkig beveiligd worden. Het gebouw en de inboe del waren verzekerd. Misdrijven. Uit de vaart bij Weesp is het lijk opgehaald van een gehuwden timmerman uit Amsterdamdie vermist werd Daar de schedel verbrijzeld washeeft men hier aan eene misdaad te denken. Na afloop eener verkoopingden 12, in eene herberg te Hoornsterzwaagonstond tusschen eenige door den drank opgewonden personen eene vechtpartij, waarbij H. Landmeter, een man van 34 jarenvader van 3 kinderendoor zijnen 18jarigen knecht O. S. de Jong zoo hevig op het hoofd is geslagendat hij nog denzelfden nacht aan de gevolgen overleed. De dader is in hechtenis genomen. Den 12 werd een juwelier te Amsterdam verzocht in een hotel te komen bij een franschman die diamanten wilde koopen. De vreemdeling koos een paar, ter waarde van on geveer 8(100 en gaf voor, ze aan zijne moeder, die in eene aangrenzende kamer logeerde te laten zien; maar hij snelde de trappen af en het hotel uithetgeen achterdocht verwekte bij een bediendedie hem nazette een paar policie-agenten wenkte en met hen den dief gevangen namop wiens bloote lichaam nog een klein zakje met diamanten gevonden werd. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch beeft geoordeelddat er geene termen tot vervolging bestaan van een persoon van Heerlen die tot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld wasen een ander, dien hij in zijne plaats ge stuurd hadhem daarvoor f 1 daags vergoedende. De rechtbank te Maastricht merkte zulks aan a's valschheid in een authentiek geschrift (onderteekening van het register der gevangenen met een voorgewenden naam) en medeplichtig heid daaraan. Overleden den 16, te Apeldoorn, de kunstschilder JJ. v. d. Alaatenonderwijzer in het teekenen aan de school van Koning Willem lil en Koningin Emma, oud ongeveer 59 jaren. Den 16 te Uden L. P. Phillipponadie onder den naam van Mullapatior vele artikelen schreefinzonderheid tegen het ultramoutanisme en in den laatsten tijd legen den sterken drankten gevolge van welk laatste een „Multapatiors-bond" werd opgericht. Koloniën. Atchin. De troepen in de XXII Moekim hebben zich van 27 Maart tot 5 April bezig gehouden met, het be vestigen hunner bivakken het aanbrengen van vivreshet verbeteren der wegen en het doen van verkenningen. De transporten werden niet beschoten. Toekoe Bintangeerste hoofd van Idrapoerikwam in onderwerping, en enkele andere hoofden knoopten onderhandelingen aan. Panglima Polim vluchtte naar Gliëng. De weersgesteldheid was on gunstig het terrein bijna onbegaanbaar. Bij de ageerende troepen veel zieken. Door de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank is uitgegeven een zeer net boekje, getiteld F olksonderwijs over alkokolaoor B. W. Richardsondoctor in de geneeskunde en in de letteren, vertaald door C. S. Adama van Scheltema, XV en 289 bl. in kl 8°. a 60 cent. Dr. Richardsoneen zeer geacht geleerdedie zich vooral door zijne nasporingen over de werking van den alcohol op het menschelijk organismus heeft verdienstelijk gemaaktschreef op uitnoodiging der „National Temperance League" genoemd werkjedat in Engeland door de meeste schoolcommissiën als lees- en leerboek aangenomen en ten gevolge daarvan herhaaldelijk herdrukt is. De stof wordt uitvoerig behandeld in 52 lessen, elk gevolgd door eenige vragen. Achtervolgens worden besproken de natuurlijke en kunstmatig bereide dran ken, de rol van het water in het lichaam, gisting, destillatie, soorten, samenstelling en eigenschappen van alcohol, invloed van den alcohol op het dierlijk levenalcohol als opwek kingsmiddel enz. Of het boekje ook hier toegang tot de scholen zal vinden, meenen wij te moeten betwijfelen vooral niet tot de lage' e scholen, waartoe het te uitvoerig, te weinig afwisselend en onderhoudend is, te veel chimie en physiologie geeft. Daarom hadden o. i. de vragen gevoegelijk weggelaten kunnen worden, die voor oudere lezers de aantrekkelijkheid van het boekje uiet verhoogen. Toch durven wij dezen aan bevelen, van den belangrijken inhoud kennis te nemen: geen beter middel om een listigen en gevaarlijken vijand te weerstaan, dan hem en wat van hem ons dreigt volkomen te doen kennen. Eene wetenschappelijke behandeling der sterke drank-kwestie zooals die van dr. Richardsonzal wellicht nuttig werken daarwaar moraliseerende vertoogen niet in den smaak vallen. Een bremer Afgevaardigde heeft dezer dagen een onder houd gehad met den Rijks-kanselier en diens aandacht ge vestigd op een redmiddel tegen de doodelijke gevolgen waarmede Bremen door de in te voeren beschermende rech ten en vooral door de additioneele tabaksbelasting werd be dreigd. Dat middel zou hierin bestaan dat de thans zoo moeielijke concurrentie der duitsche zeesteden met Neder land Belgie en Havreop het stuk van koloniale waren werd gemakkelijker gemaakt, en zulks door de heffing van een additioneel recht van 3 mark op de in Duitschland inge voerde koloniale waren, hetwelk evenmin als in Prankrijk de prijzen der koloniale waren zou doen stijgen, maar veeleer er toe zou medewerken om die producten rechtstreeks een weg naar Duitschland te doen zoeken. De Aordd. Allqem. Zeitung meent, dat, dit middel waarschijnlijk vele groote duitsche handelshuizen, die thans in Nederland en Belgie met Duitsch land handel drijven, met hunne kapitalen naar de duitsche zeesteden zou doen verhuizen en van daar het verkeer met het binnenland helpen bevorderen, dat daardoor nieuwe stoomvaartlijnen naar O. IndieChina en Au tralie ontstaan zouden en iiet vertier op de tegenwoordige lijnen naar Ame rica zou toenemen. Het blad voegt er bij dat de bremer Afgevaardigde van den kanselier afscheid heeft genomen in de overtuigingdat de belangen van den zeehandel en der zeesteden bij dezen op dezelfde warme deelneming en be langstelling kunnen rekenen als de nijverheid en de landbouw. Den 15 is te Bremen eene door 700 leden der beurs bij gewoonde vergadering gehoudenwaarin bovengenoemde Afgevaardigde, de heer Mosleeene uitvoerige rede heeft uitgesproken ter aanprijzing eener surtaxe op koloniale waren. Na eene discussie van 3 urenbij welke het Rijksdagslid Meier en de heer Papendieck onder luide toejuichingen den heer Mosle bestreden, is echter, tegen eene onbe- teekenende minderheidhet voor den vrijen handel gunstige stelsel der kamer van koophandel, waart ij de surtaxe bepaald verworpen wordtaangenomen. De Weser Zeitung zegtdat de surtaxe de zeesteden wel te stade komt, maar het algemeen benadeelt; dat zij een uitvloeisel der beschern ende rechten onvereenigbaar met de beginselen des vrijen handels en onstaathuishoudkundig is. Niet minder nadrukkelijk hebben dr. Weher, voorzitter van den Senaat van Hamburgin die vergaderingen dr. Bamberger, in een open brief aan zijne rijnsche kiezerszich voor de beginselen des vrijen hande's verklaard. Pruisen. De Kuryer Poznanskivan welk blad de kar dinaal Ledochowski zich tot, het doen van mededeelingen pleegt te bedienen kondigt den spoedigen afloop der onder handelingen tusschen de regeering te Berlijn en de curie aan. De minister van binn. zaken heeft eene circulaire uitge vaardigd, waarin op een streng toezicht over de cafés-chan- tants aangedrongen en gezegd wordt, dat bij muziek uitvoeringen en voordrachten in openbare localen dikwerf orde en goede zedenkwetsende dingen zijn voorgekomen welke meer en meer voor het leven des volks gevaarlijk en en eeue algemeene ergernis geworden zijn. De policie moet eene preventieve censuur uitoefenen over hetgeen ten gehoore gebracht zal worden, en de minister vestigt de aandacht op de wenschelijkheid, dat de gemeenten de bedoelde inrichtingen door belastingen zullen treffen. 7 Legitimisten zijn te Marseille tot boeten van 200 en 3 anderen tot boeten van 40 fr. met, de kosten van het ge ding veroordeeld wegens het aanheffen van den kreet „Leve de Koning!" in een restaurant, waar zij gegeten hadden. Eenige jongelieden in een ander vertrek hieven kreten aan ter eere van de Republiek en een oploop ontstond waarbij de policie te pas kwam. Het vroeger aangekondigde protest antsche dagblad is, onder den titel van Le reformateur anticlêrical et republicain den 15 begonnen te verschijnen. Het verklaarde in zijn bij voorbaat verspreid programma den oorlog aan het clericalis- me en materialisme beiden, en gaat uit van „ijverige en ge trouwe zonen der groote revolutie". Hoofdredacteur is de heer Léon Pilatte, „directeur poliuque" de heer Paul Bouchard. De hertog v. Aumale heeft voor 500,000 fr. de schilderij enverzameling van den heer de Reisetvroeger directeur der musea aangekocht. Op de „Butte aux Moulins" te Narbonne zijn de over blijfselen ontdekt van hel romeinsche kapitool aldaar. Reeds zijn 13 zuilen van het hoofdfront, opgegraven. De heer de Villemessanthoofdredacteur der Figaro, is den 11 te Monte Carlo overleden. Hij was in l8l2teRouaan geboren de natuurlijke zoon van kolonel Certier, en had toen hij zich in 1839 te Parijs als journalist vestigde, eenige jaren een garen- en bandwinkel te Blois gedreven. Het geschil tusschen den parijschen gemeenteraad en de regeering betreffende de 100,000 fr. ten behoeve der weder- keerende communisten sehijnt nu voor goed uit de wereld te zijn. De nieuwe minister van binn. zaken, Lepere, heeft zijn voorganger de Marcere in het ongelijk gestelden de bedoelde som zal rechtstreeks aan het comité der heeren Louis Blanc en Victor Hugo worden ter hand gesteld. Het prospectus eener nieuwe nationale onderneming is ver schenen de „Compagnie Pranfaise du Télégraphe de Paris a New-York", onder hoofdbestuur van den heer Pouyer- Quertier, lid van den Senaat en oud-minister van financiën. Het vereischte maatschappelijk kapitaal bedraagt 42 miljoen franken, verdeeld in 84,000 aandeelen van 500 tr. elk. Aan leiding tot het oprichten dezer naamlooze vennootschap is gevonden in het feitdat al de voordeeleD van het telegra fisch verkeer met Noord-America sedert 1874 door eene engelsehe maatschappij, die de aandeelen eener fransche over nam getrokken worden. De minister-president, Waddington, heeft in een den 12 gehouden ministerraad zijnen ambtgenooten medegedeeld dat het. geschil betreffende het eiland Matakong op weg was om geschikt te worden. De 8 fransche soldaten die het, op last des gouverneurs van Senegal niet van den minis ter van koloniën bezet hadden waren teruggeroepen en Engeland en Prankrijk zouden onderhandelingen aanknoopen over hunne wederzijdsche aanspraken [In 1826 werd het eilanddoor eene overeenkomst met een negerkoningdoor de engelschen verkregen doch niet bezeten onlangs beeft, een andere zwarte Koning het bij tractaat aan de overheden van Senegal afgestaan]. Middelerwijl verzekert de te Marseille verschijnende Sé- maphoredat de engelschen op het punt zijn van de Groote en de Kleine Skarrie-rivier, benoorden Sierra Leone, in bezit te nemenwelke rivieren tot. dusver als onzijdig gebied zijn aangemerkt en waaraan ettelijke fransche firma's kantoren hadden opgericht. Den 25 Pebr. gaf de gouverneur van Sierra Leone kennis, dat den 31 Mei een engelsch douane huis zou worden gevestigdde fransche consul protesteerde en heeft zijne regeering gewaarschuwd. De Ordre meldtdat de bonapartistische Afgevaardigden een adres aan de Kamer geteekend hebben in het belang der vrijheid van geweten en van onderwijs, d. i. tegen de ontwerpen van den heer Ferry. De begrootingscommissie heeft besloten, de verleden jaar door den Senaat goedgekeurde maar 2 malen door de Kamer geweigerde verhoogiug van de tractementen der lagere gees telijkheid ten platten lande met 200,000 fr., welke ditmaa. weder krachtig door den minister Lepere werd aangedrongen, voorloopig goed te keurenen even zoo de door den minis ter voorgedragen posten voor de seminarie-beurzenmet het door den heer Floquet voorgestelde en door den minister toegegeven (verleden jaar door den Senaat, afgewezen) voor behoud, dat geene beurzen zullen worden toegestaan voor seminariën welke ouder de leiding staan van niet. erkende geestelijke orden of waaraan het onderwijs door leden van zoodanige orden gegeven wordt. Het, onafzetbaar Senaatslid graaf Henri de Greffuhledie in Oct. 1877 aan het hoofd stond van het conservatieve verkiezings-comitéis overleden. De Messager du Midi, te Montpellier, is voor 200,000 fr. aangekocht door eene groep bonapartisten. De oud-prefect van policie Pietri is lid van den raad van administratie en de voormalige chef van diens kabinet Charles Mouton is met de administratie en redactie belast. Het wegruimen van de sneeuw in de straten van Parijs heeft eedurende den afgeloopen winter 884,000 fr. gekost. Tot dezen arbeid deden 10000 menschen en 2000 karren dienst. De candidaat der legitimisten die bij de eerste stemming ter verkiezing van een lid der Kamer te Parijs slechts wei nig stemmen bekwam, heeft zijnen kiezers voor de herstem ming den bonapartist.ischen candidaat Godelle aanbevolen 't geen ook met warmte geschied is door het, orleanistische verkiezings-comité, waarvan de genl. de Chabaud Latour voorzitter is. De orleanistische Soleil zegt, dat men te kiezen i.eeft tusschen de noogste belangen der maatschappij en de politiek der linkerzijdewaardoor die in gevaar wor den gebracht. De republikeinsche candidaat is de heer Clamageran. Blijkens het verslag van de centrale afdeeling der Kamer> heeft het ontwerp tot. herziening der kieswet ten doelde zuiverheid der verkiezingen te waarborgen door den kiezer tegen alle aanslagen op zijne vrijheid en het geheim der stemming te beschermen, op de wijze als dit in Belgie plaats heeft. Intusschen bevat het, ontwerp eene gewichtige inno vatie bepalingen n.l. om den kiezer tot het deelnemen aan de stemmingen te verplichten. Met de regeering en den Raad van Stat.e nu is de meerderheid der centrale afdeeling van oordeeldat de Staat wel degelijk het recht bezit om den kiezer zijn stemrecht als een burgerplicht op te leggen, aan gezien dit recht de grondslag is der gansche staatsregeling. Voorts is de afdeeling eenstemmig van gevoelen, dat de be trekkingen van magistraatspersonen en notarissen onvereenig baar moeten gesteld worden met de waardigheid van Volks vertegenwoordiger. Door het Hoogerhuis is uitspraak gedaan ten opzichte van eene laatste poging, door de ongelukkige aandeelhouders van de Glasgowsche Bank gedaan om eene onbeperkte aan sprakelijkheid te ontkomen. Zooals te verwachten was, zijn zij in die poging niet geslaagd. Het Huis konin verband met zijne vroegere uitspraken, niets anders doen dan die on beperkte aansprakelijkheid handhaven. Zeer treurig voor de aandeelhouders klinkt thans, in verband met, deze uitspraak, het bericht, volgens hetwelk de hquidateurs van de Glas- gowscte Bank besloten hebben om, nadat zij reeds ten vorigen jare van elk houder van een aandeel van 10U p. st,. de som van 500 p. st. hebben gevraagd thans van elk hunner nog de storting van 2250 p. st. te eischen. Ougeregeldheden hebben plaats gehad naar aanleiding van eene groote ingang zijnde werkstaking onder de kolenmijn- werkers in Durham. De verbolgenheid van de arbeiders is nu vooral gericht tegen de „blacklegs", die niet aan de be weging wilden deelnemen. De laatsten stelden zich onder de bescherming van de politiewaarop deze het te kwaad kreeg met de werkstakers, die met groote overmacht op het betrekkelijk zwak politie-personeel aanvielen. Van weerszijden INT, 75, voor elke regel meer 15 nding tot Zaterdag namiddag volgend nommer ingestaan e solisten dames Burnuit den Haag en v. K etwichen eeren Küster en Hendrichseen koor van ongeveer 750 zan- srs en zangeressen, met een orchest van ongeveer 100 ar- wone maatregelen tot afwending van besmettelijke ziekte met 1 Een aarzelen dat ontstaat bij de gedachte aan eene verkeerde 21 tegen 2, en de overige met alg. st.; den 21 de ontwerpen jj beoordeeling, aan een verkeerd begrepen worden, dat, hem tot nadere wijziging der wet regelende de militaire pensioenen j of haar gewoonlijk te beurt valt, die voor of tegen Multatuli eerste geval toch wordt men dikwijls'als veede als vijand beschouwdslechts zelden bevooroordeelde uitspraak gedacht wanneer Idt. ïeb ik hooren mompelen over partijdigheid, ïigen duidelijk spreken zou in een open hrief, uidam den lezers van de Alkmaarsche Cou- gegeven, waarvoor wel eenige scherpe en itdrukkingen pleiten. Ten eerste deze op- ver begint met te vertellenna door den litgenoodigd te zijn dat, de heer E. Douves talrjjk en uitgelezen publiek optrad. Na preekt hy nog slechts een paar malen van •r, maar gebruikt later altijd diens pseudo- anleiding tot verwarring kan geveneene - naar waarde schatten der voortbrengselen laar gelang ze door hem als spreker of als gegeven. Bij de eerste toch improviseert niet altijd even gelukkig is, doordien men elijk van verschillende omstandigheden ge- odat liet zeer goed gebeuren kan dat de lekker) een afkeurende critiek verdient,, waar atuli lof en bewondering inuogst. Daardoor liryver Quidam den schijn op zich van eene lezing te willen gebruiken om aan den vltatuli afbreuk te doen. welke volgens Quidam Douwes Dekker be- 0 uitgebreid onderwerp te behandelen, waar- nog wel veertien dagen had kunnen spre- •eden met een vooraf begrensd plan, maakt :ich schuldig bij het, geven van zijn critiek. uers mede, dat: „Wilde hij ons alles zeg- r den geest stondzyn brief veel te groot Courant veel te klein zou zijn," eene om- rdoor hij zich zeiven wel gerechtigd acht ilechts het een en ander aan te stippen en mede te deelen." ontmoeten wij de apodictische uitspraak D. „blijkbaar had hy nooit gehoorddat rd oog om oog, tand om tand weersprak," 1 een gezegde van Jezus, dat we kunnen 5 vers 38 wat echter niet wegneemtdat iel staat„oog voor oog, tand hand voor voetbrand voor brand" enz. enz.zie 25of „en uw oog zal niet verschoonen, ,g voor oog" enz. Deut. 19 vs. 21 wat heiden meening even ondubbelzinnig is, r den heer Quidam werd aangehaald. Of 1" alleen worden verstaan, wat Jezus ge ls zoude D. D. verbazend vindingrijk zijn ■ein zag ik liever op Quidam toegepast t geldt het aanhalen van teksten uit den gebruiken kan, en het negeeren van die, elden zin spreken. Zoo lees ik een bewijs ndeloos zijn van Jezus, volgens hem in erwijl hij vergeet op te merken, dat alweer el staat: „Want wij hebben geenen hoo it kan medelijden hebben met onze zwak- in alle dingen gelijk als wij is verzocht der zondeHebr. 4 vs. 15of lezen in lie geen zonde gedaan heeft," een uitspraak g hebbende. r is Quidam's mededeeling gestaafd over die Douwes Dekker volgens hem in het kt, ten bewijze waarvoor hij ons alleen ééns een verkeerde beteekenis van één d heeft gegeven. Hij verzuimt dat echter ir het geldt het meer of minder moeijelijke en grondtekstwij moeten maar vert.rou- ervinding (terwijl wij niet weten wiens een hij toch zegt waar ik lees „dit weten g beter hè?" wanneer D. D. verteld heeft het O. T. in den grondtekst niet zoo meen ik iets ongepasts te vinden in het spreekwoordenquestie gewezen hebbende segd heeftdoet bij de vraag „Hebben tkige kennis te denken of aan erger dat,? eerste." Waardoor wij het tweede gedeelte i insinuatie kunnen beschouwen vooral hetgeen hij daarop laat volgen „immers er onwaarheid." ding uit de Japansche gesprekken is on- ;t cursief gedrukt zijn van „genie" pleit ijk is geschied om daaraan een eigenaar- geven. Zie Minnebrieven en verspreide ner bewering, als zouden er scherpe en gden in den open brief van Quidam voor oven aangehaalde voldoende zijndesal- ,oeh nog de aandacht te moeten vestigen lende karakter, wat zijne beweringen en verkrijgen door daar een paar keer ;r te plaatsen", terwijl de uitdrukking: tijding" waarmede hij een nieuwen zin •itiek een ongenaam tintje geeft. Mocht êr beschouwingen of critieken willen ge- hij leze eerst Berckenhofs Causeriën oor den vorm etc. aan velen een onaan- druk van zijne nog te schrijven brieven VAN BALEN BLANKEN Jr. n inzender een paar opmerkingen te ma- ;rscheiding van den spreker Douwes Dekker dtatuli gaat niet op. Een goed schrijver mprovisator, maar dit betreft den vorm, in hetgeen hij geeftaan het talent van erdiende eer bewezende bezwaren gol- ler rede. Maar wat hier alles afdoet, de ?h alhier als Multatuli aangekondigd, en ïidooi van den heer v. B. B. op dit punt De inzender tracht het „oog om oog," spreekwoord dat door den bijbel aange- at te versterken door een paar schriftuur- agt of onder bijbel alleen verstaan moet ;ezegd heeft. Overbodige vraag 1 De heer goed als Multatuli, dat de wet van „leer f, eenvoudig en ruw rechtsbegrip ook der en dat het, ronduit gezegd, niet. eerlijk is snde, te zeggen: de bijbel prijst dit aan. 7. in den bijbel het werk van vele eeuwen en in het door hen geboekte de ontwik- an het zedelijk en godsdienstig bewust er menschheid wil erkennen, dan zal het itie des bijbelsook wat de kwestie der treftvoor hem geene afbreuk doen aan boek en ook hij de gewraakte uitdrukking —Multatuli onjuist, ongepast vinden. Red. Deu 20 is hier gevankelyk binnengebracht een timmer-

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5