Ontvange Steeds voorha OFFÏCÏÏ BROOTE TOOEJi No. 11. Prins Ha Ho RRIJ1> Zij c No. 6. Tapijten, kurpi L IJ V 1 VO HER1 P. if. k< HOTEL en CAFÉ Laat, hoek w© HET WAPEI Tapijt van 331 ce: Wollen Karpetten 12 Rusland Turk. lie. Uus(ei)r|jk-llon$arj{e. Zwitserland. Italië. Spanje. Egypte- Echte Roodkoppen, me Echte ïneedsche M it! Echte puike Jonköpin^ Waslucifers in elegante en Metal - IuustrePoet v Agent JAN SCHELTEMA Aan., Amsterdam. j door M.CLEBAN C0., Heiiigeweg 4ü, Amsterdam. Afghanistan. Wereenigde Staten. Xuid-Africa. Jugczouöcn Plukken. STC hebben ook noodig PORCEE1 durf ik mijn pas geopend Magaziji huishoudelijk gebruik. De prijzen HOUTT1L8TRAAT Zoolang de voorraad strekt is bij de Boekhandelaars De koopers daarvan ontvangen f DE BULL, Mevr. HEINTZE-BE de Koningin de afbeeldingen dei ding van den Cour ten hove, de v aan te bieden, de versiering der N tend aan den Officieelen Feestgids Hit Cahier zal voor h» voorzien niet dan a IO bericht dat hij voortgaat met het PIER zoodat zijn navolgers er Niemand van hen heeft zulk een Geen 9 el zooals bij andere maar De ondergeteekende heeft de eei met het oog op de aanstaande feest De affaire op het K4orte Sin AMSTERDAM. Naar aanleiding van veel advertei borstij" handel in en S" of ^e' weer is lllf gelirelll 9 zoodat nie Bij niemand anders worden de T kan zich W.VAN VU URE ALKMAAR vielen eenige slachtoffer». In versoheidene districten van het graafschap dreigen de belhamels de mijnschachten te zullen vernielen. In Cleveland heeft de ijzer-industrie reeds gevoelig var deze werkstaking geleden. Bij een uitdrager te Sheffield werd dezer dagen in den schoorsteen aanhoudend een angstig gekerm vernomen. Men maakte een aantal steenen los en vond een inbrekerdie in den schoorsteen beklemd was en dieeenige oogenblikken nadat hij verlost wasden adem uitblies. Bij schrijven aan lord Beaconsfield heeft de prins v. ff ales er zeer ernstig op aangedrongen, dat de regeering zich de zaak van het goede drinkwater zou aantrekken. De minister heeft, in antwoord daarop, de verzekering gegeven, dat hij de zaak heeft onderworpen aan the Board of Treasury. Niet ver van Moskou is dezer dagen een sneltrein uit het spoor geraaktmet het ongelukkig gevolgdat 9 per sonen omkwamen en 25 zwaar gekwetst werden. Zekere Lawrowsky, een jong en ijverig policieambtenaar, was eenigen tijd geleden van Petersburg naar Pultawa ge zonden om daar de vertakkingen der nihilistische woelingen na te gaan. Hij ging daar met zijnen gewonen ijver aan het werkmaar had middelerwijl het ongeluk van op een meisje te verlieven, dat met hart en ziel het nihilisme was toegedaan. Zij stond hem eene samenkomst toemaar op de afgeproken plaats gekomenvond hij 5 gemaskerdendie hem aan een boom bonden en hem neus en ooren afsneden. De schurken lieten hem bloedende aan den boom gebonden ach ter. Men vond een papier in zijnen zak waarop geschreven stond: „Wij hebben hem den neus afgesneden, omdat hij een speurhond is, en de ooren, omdat hij zulk een groote ezel wasdat hij op ééne der onzen verliefd geraakt is." Het meisje is sedert verdwenen. Dezer dagen is een aanslag gepleegd op het leven van genl. Czartkoff, keizerlijk gouverneur van Kiew. Hij werd evenwel niet getroffen. De moordenaar werd door eenige gendarmes nagezet, maar met zoo weinig opgewektheiddat hij het ontkomen zou zijnzoo niet een boer hem met een stok een slag nad toegebrachtdie hem neervelde. De gouverneur had reeds ettelijke anonieme waarschuwingen van het revolutionaire comité ontvangen en ten gevolge daarvan zijn onts'ag reeds ingediend. Terwijl de Keizer den 14 zijne gewone morgenwandeling deed werden in de nabijheid van het Winterpaleis 4 revolver schoten op hem gelost, zonder dat hij getroffen werd. De dader werd terstond gevat en loste bij zijne arrestatie een vijfde schot, waardoor een policie-agent eene wonde aan de wang bekwam. In de stad heerschte groote beweging en vreugde over's Keizers redding. Reeds te 12 uren kwamen de buitenlandsehe gezanten en de hooge staatsdienaren den Keizer gelukwenschen. Te half 2 verscheen hij op het balcon van het Winterpaleis en zeide hij het volk dank voor zijne deel neming en aanhankelijkheid, verklarende te gelooven dat hij de sympathie en den steun had van alle achtingswaardige burgersen te hopendat God hem vergunnen zou nog verder te werken aan zijne taak die hem riep tot het be vorderen van Ruslands welzijn. Daarop deed de Keizer zonder escorte een rijtoer door de stad en vervolgens woon de hij eene dankdienst in.de Kazan-kerk hij. 's Avonds was Petersburg schitterend geïllumineerd. Tot diep in den naclit waren de straten gevuld door eene talrijke menigte welke voortdurend juichkreeten ter eere des Keizers deed hooren. Uit alle deelen des Rijks, van alle europeesche Souvereinen en regeeringen zijn per telegraaf gelukwenschen ontvangen. De moordenaar, bij wien 2 pillen gevonden werden, die men voor vergiftigd hield, en een derde scheen ingenomen te hebbenalthans braakte en aan hevige krampen leed is, nadat door de maatregelen der geneesheeren zijn leven beveiligd was onder eene sterke escorte van bet regiment der lijfgarde te paard, uit het gebouw van de prefectuur der policie naar de Peter- en Paulvesting overgebracht. Hij zegt 27 jaren oud te zijn en werkzaam te zijn geweest aan het ministerie van financiën. Hij moet Alexander Solowie f heeten en schoolmeester te Toropezgouvernement Pieskange weest zijn. In een nader bericht wordt zijne poging tot vergiftiging tegengesproken en zijne braking toegeschreven aan de mishandelingwaaraan hij bij zijne gevangenneming van de zijde van het publiek heeft blootgestaan. In antwoord op eene rede van den adelsmaarschalk heeft de Keizer gezegdniettegenstaande alles op het gebied der wet te willen blijven, maar dat de stoutmoedigheid bij de laatste aanslagen van dien aard was geweestdat hij zijns ondanks verplicht was buitengewone maatregelen te nemen niet voor zich zeiven, maar voor allen, voor de maatschappij, voor Rusland. Onder voorzitting van den staatssecretaris W ajule/f is eene commisie samengesteldwelke zal hebben te beraadslagen over de te nemen buitengewone maatregelendie door de reeks der in den jongsten tijd gepleegde misdadige aanslagen noodzakelijk zijn geworden. Onder de door deze commissie reeds ter sprake gebrachte maatregelen noemt men het plan tot het aanstellen in Rusland van 12 voorloopige gouverneurs- generaal, Bene deputatie van inwoners van Epirus is, onder leiding van Spyromilio, naar Parijs, Rome en andere europeesche hoofdsleden vertrokkenom de bescherming der mogend heden in te roepen en de zoogenaamde deputatie van alba- neezen te ontmaskeren. Oostenrijk heeft toegegeven ten aanzien van de bezetting der bergpassen van Metrovitza. De Porte heeft machtiging verleend tot het instellen eener Staats-loterij. De Sultan heeft de benoeming voor den tijd van een jaar van Aleko-bassa tot gouverneur van Oost-Rumelie aan de mogendheden voorgesteld, en volgens zeker bericht reeds onderteekend. Aleko-bassa was vroeger turksch gezant te Weenen, is van bulgaarsche atkomst en belijdt de grieksche godsdienst. Engeland en Rusland hebben de benoeming goedgekeurd. Moukhtar-bassa heeft bevel ontvangenzich naar Monastir te begeven. In de jongste circulaire der Porte worden niet alleen be zwaren tegen de gemengde bezetting van Oost-Rumelie ge opperd maar ook het denkbeeld aangegevendat een gou verneur van die provincie zou worden benoemd, wiens bestuur onder controle van de internationale europeesche commissie zou staan, wier volmacht, gelijk ook Rusland had voorge steld nog een jaar verlengd zou worden. Daar het niet gemakkelijk zou zijn een gouverneur te vinden wiens be noeming aan alle mogendheden welgevallig zou wezen, stelde de Porte voor, een kaimakan daartoe tijdelijk voor een jaar te verkiezen. De Porte meendedat zulk een gouverneur, onder de internationale commissie staande, genoegzaam moreel gezag zou bezitten om een bezettingsleger onnoodig te maken. Zonder zulk een leger zou dat bestuur in staat zijn de nieuwe constitutie in te voerenen met hulp van eene te vormen gendarmerie en van de militie ongeregeldheden kunnen voor komen. Met dit denkbeeld als basis worden onderhandelingen gevoerd. Van de russische regeering zelve, die de gemengde bezetting had voorgesteld zijn ten slotte daartegen sterke bedenkingen aangevoerd. Eene speciale commissiedie on- middelijk na genl. Todlebens terugkomst te Petersburg benoemd isheeftnaar aanleiding van de door hem gegeven inlich tingen de gemengde bezetting voor onmogelijk verklaard. Die commissie beval eene europeesche conferentie aan, ter wijl de russische troepen dan zoolang in Rumelie zouden blijven. Dit denkbeeld der commissie is echter een ander, dan waarover thans onderhandeld wordt. De Porte heeft besloten, de regeling der grieksche grenzen aan de groote mogendheden over te laten. De Porte heeft eene beslissing genomen ten aanzien van de verdeeldheid en scheuring onder de armenische catholieken. De patriarch Hassounhet hoofd der ultramontanenzal afstand doen van al het wereldlijk gezagdat hij tot na toe als het hoofd der catholieken in Armenie bezat. Dat gezag zal in handen komen van een raad van 12 leden, ge kozen uit de aanzienlijksten der natie. Zoo de separatisten nochtans Hassoun niet. als patriarch willen erkennen, dan zal ernaar evenredigheid van hun aantaleene verdeeling van goederen, kerken, hospitalen enz. plaatshebben. Hun aantal is 3000 a 4000, dat van de aanhangers van Hassoun 70,000 a 80,000. Het schijnt echterdat zij Hassoun zullen erkennen. Bulgarije. De Nat. Vergadering is met hare behandeling der constitutie tot art. 117 gevorderd en daarna voor 8 dagen uiteengegaan. Prins Dondoukofj-Korsakoff heeft de strengste bevelen ge geven om de verkiezingen voor de nieuwe Vergadering, die een Vorst moet verkiezen, te bespoedigen. Oost-Rumelie. De internationale commissie te Pliilippolis heeft zich eenparig verklaard tegen het bezetten der pro vincie door turksche groepen. Nadat de beleediging geconstateerd waswaaraan de oostenrijksch-hongaarsche consul van de zijde der regeerings- amblenaren te Widdin ten doel stond, zijn te Petersburg stappen gedaan om voldoening van de russische regeering te verkrijgen. Oostenrijk. De vdór 40 jaren met roem bekende dich ter Karei Beck is den 9, op 62jarigen leeftijd, teWahring, bij Weenen overleden. Het hof van assises van Neufchatel heeft den uilgeweken internationalist. Brousse, redacteur der Avardgarcle, tot 2 maan den gevangenistraf en 10 jaren verbanning veroordeeld, we gens ophitsing tot vorstenmoord tegen met Zwitserland be vriende Monarchen. D,n 8 heeft de Koning genl. Garibaldi een bezoek gebracht en zich meer dan een half uur met hem onderhouden. Bijna te gelijker tijd maakte de Capitate een vroeger uit Caprera door den genl. geschreven brief openhaar, waarin hij klaagt over de tegenwoordige ellende, verklarende, dat het land onder zijne vroegere dwingelanden meer welvaart, genoot dan nu; dat het Parlement, door den heer Cairoli te doen vallengetoond heeftde natie niet langer te verte genwoordigen enz. In hartstochtelijke taal wordt, de heer Depretisde tegenwoordige minister-presidentdoor hem aangevallen en verder gezegddat het Koningschap niet eeuwig en de duur van het Huis van Savoye afhankelijk is van de liefde des volksalleen te verdienen door het, weg zenden van vleiers en het raadplegen van mannendie de waarheid durven zeggen. De Paus heeft, in overstemming met zjjnen in ons vorig Nr. vermelden brief aan den kardinaal de la Valetta voor het luopende jaar eene toelage van 100,000 lira's ten behoeve der kerkelijke scholen te Rome uit zijne particuliere midde len geschonken. Garibaldi heeft den 14, de eerste maal, dat hij het huis van zijnen zoon verlietden Koning een bezoek gebracht. De Koning stapte in den tuin van het Quirinaal in het rijtuig van Garibaldiwaar zij met elkaar een onderhoud van een kwartier hadden. Niemand was bij het onderhoud tegenwoordig. Garibaldi was in zijn welbekend rood hemd gekleed. Den 14 is te Rome het. meteorologisch congres door den minister-president Depretis geopend. De fransche ambassadeur heeft zich bij den minister van buit. zaken beklaagd over sommige dagbladendie in een lasterlijk verhaal kolonel Hepp [den militairen attaché der fransche ambassade] voor Italië beleedigende woorden in den mond hebben gelegd. De Paus heeft den heer Fournier, fransch ambassadeur te Konstantinopelter zake zijner houding in het geschil tus- schen de 2 groepen van armeenisehe catholiekenhet groot kruis der orde van den H. Gregorius verleend. De kardinaal-vicaris te Rome heeft de geloovigen uitge- noodigd om den 20 in de kerk van S. Maria Maggiore bij een te komenom getuigenis af te leggen tegen den hoon, onlangs door de protestanten der „Moeder Gods" aangedaan door plakkaten waarop hare goddelijke natuur werd geloo chend. Het wonderdadige afbeeldsel van Mariabekend onder den naam van „de gezondheid van het romeinsche volk", in de Borghese-kapelzal ontsluierd wordente zelfder tijd zullen de hoofden van Petrus en Paulus in het Lateraan worden tentoongesteldeen groot stuk van het ware kruis zal worden vertoond enz. In de kerk van S. Antonio te Sevilla zijn 2 groote pe tarden afgestoken en daardoor verscheidene personen ge kwetst,. Het doel was om de edelgesteentendie in de kerk zijnte stelen. Ten gunste van het tegenvoorsteldat de Khedive gesteld had tegenover het door den heer Wilsonvoor eene billijke reductie van alle klassen van schuldeischers aangebodene was een adres geteekend door bassa'sulema'sleden van het Parlement, den koptisehen patriarch, den opperrabbijn en de groote grondeigenaarsalzoo eene uitsluitend egypti- sche oppositie tegen europeeschen invloed. In zijn schrijven aan den nieuwen eersten minister klaagt de Khedive, dat de europeesche administratie ontevredenheid en eene crisis in het land heeft gebracht, dat de ministers ten onrechte Egypte voor insolvent verklaarden, de wetten en het. recht, der schuldeischers m een oordeel uit. te spreken schonden, en derhalve het in Augustus 1.1. vastgestelde constilut.ioneele plan niet uitvoerden. De Kbedive heeft Riaz-bassaden voorzitter der com missie van onderzoek naar den staat der geldmiddelen af gezet. De andere leden der commissie hebben daarop onmiddelijk hun ontslag genomen, verklarende, dat, zij met het nieuw benoemde ministerie niet kunnen samenwerken. De Moniteur van den 14 bevat een besluit van den Khedive, Gebruikers gelieven vooral te letten op het gedeponeerde fabrieksmerk (kop van een bulhond, heb- 1 Bureau. Prijs met gebruik «»W ets. franco tot- hebbende eene tak in zijn bek en daar boven en onder R, henevens de bandteekening van deneenigen j zei dingtegen ontvangst van 13 blauwe postzegels, waarbij het ontslag wordt aangenomenalsmede een brief van den nieuwen president-minister, Cherif-bassa, die daarin de administratieve plannen van Nubar-lassa, den heer Rivers Wilson en de bijzondere commissie nadrukkelijk afkeurt. De britsche genl. Browne is met, 2 brigades voorwaarts gerukt naar Safedsang, in de nabijheid van Gundamuk. De minister van financiën heeft, eene inschrijving geopend voor 150 miljoen d. 4 p. ets bonds, tegen p. c. boven pari. Den 23 Febr. is in den Oranje-Vrijstaat een dankdag gehouden ter gelegenheid van 25'. verjaring der vestiging van den Staat. In de hoofdstad werd dit jubilé met bijzon dere plechtigheid gevierd. Bij hel feestmaal op het raadhuis stelden de sprekers het behoud van de vrijheid des lands op den voorgrondmaar zij waarschuwden tevens tegen uitersten en wenschten dat, het algemeen belang van Zuid- Africa in het oog zou worden gehouden. In de eerste helft van Maart heerschte in het district Nieuw Engelandnabij Basoetoland gelegeneene paniek en was het, land geheel aan de genade der kaffers prijs ge geven. In de laatste 14 dagen was de groote weg vol vluch telingen die met hun vee wegtrokken. Het koren stond hier en daar rijpmaar de eigenaars waren heengegaan of lager met bun vee in kampenen er was geen enkele kaf ferbediende om te maaien. De kolonne, die het garnizoen van Ekowe moet ontzetten, is den 28 Maart van het fort Tenedos vertrokken. Zij be staat uit, 5590 man (waarvan 2300 inlanders) en 8 kanonnen, henevens 100 wagens met voorraad. Den 30 Maart maakte kolonel Pearson door seinen kenbaar, dat hij de nadering der kolonne bespeurde. Hij kon maar 500 man uitzenden om de kolonne te steunen, had 150 zieken en gewonden, en meende dat, 35,000 zoeloe's de kolonne opwachtten. Kolonel Wood heeft den 28 Maart een aanval gedaan op de sterkte van Umbeline. Hij veroverde zjjn veemaar 20,000 zoeloe's her namen dit op zijnen terugtocht, toen hij gevoelige verliezen leed en bijna al zijne inlandsche troepen deserteerdenen deden den volgenden dag een aanval op het, kamp van den kolonel. Het gevecht duurde 4 uren. De zoeloe's werden teruggeslagen, maar aan de zijde der engelsehen sneuvelden 7 officieren en 70 manschappen, waaronder de dappere trans valer Piet Uys. In de Kaapkolonie en in Nat,al zijn meetings gehouden waarop met alg. st. de politiek van den gouverneur werd goedgekeurd. Mijnheer de Redacteur. Nu ik uit het laatste nummer der Alkm. Courant las, dat ge uwe kolommen niet zoudt gesloten horden voor hen, die met u in meening verschillen over het succesdat. Multatuli alhier bij zijn optreden heeft gehad, neem ik beleefd de vrij heid, voor de onderstaande regelen een plaatsje te verzoeken. Toen ik vernamdat, de heer Dauwes Dekker ook hier zoude spreken, was ik blijde in de gelegenheid te zijn, Mul tatuli van wien en over wien ik zooveel heb gelezente kunnen hooren. Ik had mij voorgesteld niets nieuws van hem te zullen vernemen omdat ik mij overtuigd hield, dat in zijne redeneeringover welk onderwerp dan ook steeds zijne ideeën welke hij in zulk een groote massa heeft uit gegeven zouden terug t.e vinden zijn niet, alleen, maar ook, dat, zijne lezing daarop geheel en al zoude zijn gegrond. Hierin bedroog ik mij niet. Immerseven als b.v. in zijne „Vorstenschool", waren zijne ideeën volkomen neergelegd in zijne voordracht over waarheid of liever, over onwaarheid. Wel had ik, b.v., liever zijne voordracht over „de bergrede" gehoord, omdat ze wel zoo pikant zoude zijn geweest, maar voor mij was het voldoende zijne uitstekende improvisatie te hooren dieeenvoudig als ze was met gloed en overtui ging werd uitgesproken en voor ieder zijner hoorders zeker duidelijk zal zijn geweest. Over de „gebrekkige kennis van en het debut.eeren van gemeensplaatsenwouid-be-aardighedengroote woorden en onjuistheden" door Multatuliwaarvan, volgens Quidam, de geheele rede getuigdewil ik liever niet sprekendat is eene kwestiedie niet zoo gemakkelijk is uit te maken en die zeker door Multatuli wel het allerminst zal worden toe gestemd maar al moge M. zich door dezen of genen schrij ver eene onjuistheid hebben laten ingeven, dan nog mag dit geen reden zijn hem zoo hard te vallen als Quidam dit heeft gedaan van bijna elke katheder of predikstoel worden dikwijls zoovele onjuistheden, om niet te zeggen onwaarhe den de wereld ingezondendat zeker, bij eene vergelijking, indien die mogelijk wareM. zeer gunstig zoude uitkomen. Wanneer men zich voorstelt welke ondervinding M. heeft opgedaanhoe nauwlettend "hij den „aard der dingen" moet hebben nagegaan welke studie hij zich zal moeten hebben getroost om tot dergelijke wetenschap t,e komenhoeveel moed er wordt vereischt om zijne denkbeelden dienaangaande (die toch voor velen nieuw waren en door weinigen kunnen worden tegengesproken) aan de publieke opinie bloot, te ge ven dan behoort mennaar mijne meeningrespect te hebben voor een man van dergelijke bekwaamhedenwiens werken, ook naar het gevoelen van velen, een blij venden indruk zullen maken op het aankomend geslacht. En nu moge de A. A. Hollander in een zijner laatste nummers, naar aanleiding van het geschrevene, door Quidamden wensch uiten „dat God moge geven dat M. hier nooit moge we- derkeeren," ik voor mij koester de overtuiging, dat M. zich al heel weinig zal storen aan die piëuse wensehenmaar dat hij hier zal komen spreken als hij denkt nuttig te kun nen zijn voor de verspreiding zijner gedachtendie door velen worden beschouwd als liet resultaat van gezrnde be schouwingen over alles wat den mensch kan leiden tot, waar heid van hetgeen hem niet recht duidelijk was. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggende voor de mij toegestane ruimte, verblijf ik hoogachtend Alkmaar, 17 April 1879. H. Louter om een blijk onzer onpartijdigheid te geven plaatsen wij het bovenstaande, geenszins omdat het voldoet aan den eisch, in het, correspondentie-artikel van ons vorig Nr. gesteld. Wij verklaarden onze ruimte niet te zullen onthouden aan hendie een gunstiger oordeel dan het onze over de voor dracht van den heer D. wilden „staven". Dat de inzender dit, niet doet, noch de door Quidam geopperde bedenkingen wederlegtdat hij voor zich een hoog denkbeeld heeft van de „wetenschap" en „bekwaamheden" des sprekers, maar dat deze meening zonder nader betoog volstrekt niet ten maat staf kan dienen, zal onzen lezers gewis niet ontgaan. Red. Snelpersdruk van Herm"- Coster en Zoon, Commissaris G. M. HONlvOUP Zaadmarkt Snelpersdruk van Herms- Coster en Zoqb.

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 6