van Zondag Mei 1879. Vervolg der wekelijksche berichten. Dattschland. Frankrijk. Ierland. 4Uruut llrlt(an|e en Huwland aanvragen van den gouverneur, zjjn uit bamara en naburige Bijblad van de Alkmaarsche Couranl verklarende Munt. Ten kantoren der betaalmeesters zijn, tegen over gaaf van wettig betaalmiddel, bronzen stukken van 2% cent VeposTERIJENeENldTELEGRATIB. Te Venray wordt een post kantoor gevestigd Te Huizen, te Kmnre en te Nieuwe Pekela zijn rnet 1°. Mei telegraafkantoren geopend, te Heerlen wordt er een tegen 15 Mei aangekondigd. Spoorwegen.' Den 22 April, den dag der illuminatie, zijn te Amsterdam over de Holl. en Oosterspoorwegen aan gevoerd 11636 personen, waarvan 8646 met retourkaarten. Ook de gemeenteraad van Bennebroek beeft den heer J L. J. Jansen te Hillegom concessie ver eend voor een stoomtramweg door Heemstede en Bennebroek. Over den Holl. Spoorweg zijn den 28 ruim 14000 over den Rijnspoorweg 5000 personen naar den Haag vervoerd. In de' vergadering va. aandeelhouders der spoorwegmaat schappij Leiden-Woerden is beslotenhet kapitaal thans 3 miljoen bedragende door de uitgifte van nog 2500 aan- deelen te brengen op -^blWjUU. De tramweg te Utrechtvoorloopig van de station tot het einde der Maliebaanis den 28 feestelijk geopend. De haarlemsche tramweg-maatschappij keert over de verloo- pen 9 maanden 4 p.c. uit. De aandeelhouders hebben besmten, de concessie voor de lijn Ged. Oudegracht Riaks-Overveen, ten gevolge der beslissing van den gemeenteraad van 131 oe- menclaal om geene tramwagens door stoom gedreven toe te laten, niet aan te nemen, maar gebruik te maken van den verleenden voorrang ten aanzien van de aansluiting, verzocht door den heer Jansen voor den t/amweg Haarlem-Leiden. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den 1 Mei voor den aanleg van een tramweg door de stad vergunning ver leend aan de heeren L. Mertens en L. Ftnet te Brussel. Stoomvaart. De 14daagsche maildienst van Amsterdam op Indie is den 26 met het stoomschip Prins van Oranje geopend De directie der Maatschappij „Nederland had ter viering dezer gebeurtenis tal van autoriteiten en andere bh handel en scheepvaart, betrokken personen in de gelegen heid gesteidhet stoomschip een eindweegs uitgeleide te doen Te Amsterdam waren 's avonds verschillende wonin gen geïllumineerd. Het stoomschip Madura, uit, Indie ko mende is den 1 Mei te LLuuidm binnen- en langs het Noordzeekanaal naar Amsterdam opgestoomd. Marine. Den 27 is het nieuwe cantme-gebouw voor schepelingen en mariniers, aan de Marinehaven te Nieuwe- diegeopend. Scheepvaart. Te Amsterdam is door 670 firmas en particulieren een adres aan de 2». Kamer geteekend, waarin de goedkeuring verzocht wordt van het wetsontwerp tot aanleg en verbetering van binnenlandsche waterwegen. Onderwijs. Voor de te stichten bewaarschool te Egmond aan Zee is van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't, Algemeen eene subsidie van t 900 ontvangen Feesten. De 350'. verjaardag van het, protest der pro- tleslantsche Vorsten en steden op den Rijksdag te Spiers is den 25 in de Grootekerk te Haarlem gevierd door eene rede van den heer BöRnnger, evang.-luth. predikant te Amsterdam, en koorzang van de zangvereniging van Toonkunst en de liedertafel Zang en Vriendschap. Kermis De gemeenteraad van Leksmond heelt, naar aanleiding van adressen van den kerkeraad der herv. ge meente en van 72 ingezetenen besloten tot afschaliing der k ci* mis Aanbestedingen Den 30, aan liet dept. van waterstaat, bet maken en stellen eener waterdichte afdekking op de spoorwegbruggen over de doorgangen onder het centraal station te Amsterdam, minste inschr. de Kon. ^briek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam voor 34.300. De Gemeenteraad van's Gravenhage heett, den Mei, met 18 tegen i2 st, het zeehavenplan der heeren Crans öf Cie onder eenige voorwaarden aangenomen. Kerkelijke Zaken. 91 Predikanten en gemeenteleden van de evangelische richting hebben, in de op 22—24 April te Zwolle gehouden 7e. samenkomst, een adres aan deSy node der herv Kerk gericht, waarin zij, diep betreurende en beslist afkeurende alle verzet, uitgegaan eerst van de uiterste linkerzijde en daarna meer algemeen van de uiterste rech terzijde tegen door de Kerk wettig vastgestelde en van wege de Synode uitgevaardigde reglementaire bepalingen, baar met allen ernst verzoekentegenover alle verzetvoor het behoud der Kerk te waken, door het bandhaven van recht en orde. TT De Ned. Herv. Predikanten-vereemging, den 30 te Utrecht met 200 leden vergaderd, heeft besloten een adres aan de Synode te richten, waarbij wordt aangedrongen op wijziging van art. 38 zooals dat nu luidt, en de Synode wordt^aan sprakelijk gesteld voor de gevolgen, die uit weigerin dit verzoek zouden voortvloeien. Ds Versteeg, te S. Pancras, is beroepen te Hoorn op lexel. Gipten. Wijlen de heer F. Th. Enerard heeft aan de S Vincentius-vereeniginghet S. Aloysius-gestieht en het gesticht „de Voorzienigheid" te Amsterdam elk f 3000 ver- raaWiiien mevr. de douair. J. Staats Boonen v. Wijngaar den -Borskite Amsterdamheeft aan de herv. diaconie te Zandvoort 2000 vermaakt. Wijlen douair jr. C. G. v. Hoogenhouck Tulleken- Velmll v. Carnhee heeft aan de herv. kerk en diaconie te Andel ge zamenlijk 1C00 vermaakt. Wijlen jr. mr. M. A. de Savormn Lohmante Groningen, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid gelegateerd 1000, vrij van kosten. Geschenken. De erfgenamen van mr. Gr. Groen v. Pnn- sterer hebben zijne aanzienlijke boekerij den Staat aangeboden. Namens 160 ingezetenen van Haarlem is den 30 den heer L. A. Barthezhij zijne aftreding als stationschefeen keu rig bewerkt kamer-ameublement aangeboden. Wijlen de heer l. Splitgerber, die in het vorige jaar zijn Atlas van Amsterdam" aan de hoofdstad schonk, ter plaat sing in het Museum Fodor, heeft aan dat museumstaande onder beheer van B. en W„ vrij van rechten vermaakt/6000 4 p. e. W. S„ ten einde de renten aan te wenden tot onder houd dier verzameling, na uitkeering van f 200 s jaars aan den bewaarder van genoemd museum voor zijne zorg voor den „Atlas". Misdrijven. Te Amsterdam heeft zich een !7jarig kan toorbediende met 1500 mark, ten nadeele der firma Orobio de Castrouit, de voeten gemaakt. Rampen. Bn. v. Heeckeren, burgemeester van Hemelumer Oldephaert c. a., is den 22 met een zeilbootje van Nijega huiswaarts keerendein de Fleussermeer verdronken. Zijn tochtgenooteen ambtenaar der Rijks-belastingenhad we gens den hevigen wind de terugreis niet durven aanvaarden, en is daardoor behouden gebleven. Den 30 is te Assendelft de boerenwoning van P. v. Dijk afgebrand, vermoedelijk ten gevolge van het spelen van kinderen met lucifers. Overleden den 28, te 's Gravenhage, jr. mr. B. v. d. Velden, ond-vioepresident van den H. Raad, oud 79 jaren. Den 29, te Amsterdam, mr. E. Boas, raadsheer in het ge rechtshof en lid van den gemeenteraad, oud 63 jaren. De Afgevaardigde ten Rijksdog voor Bremen, de heer Mosle, die wegens zijn protectionisme laatstelijk zooveel van zich heeft doen sprekenwas tot, dusver bestuurslid van de „Vereeniging voor Handelsvrijheid" te Berljjn. In een brief, van den 18 April, heett hij niet alleen die waar digheid, maar ook het lidmaatschap der Vereeniging neder- geleed. In eene den 24 te Bremen gehouden bijeenkomst van kiesgerechtigden voor den Rijksdag, welke door ongeveer 3000 personen werd bijgewoond, heeft de heer Mosle van zijne houding betreffende de toltariefkwestie rekenschap veeeven en is daarop eene motie aangenomen dat de vergadering de nationale staathuishoudkundige po litiek des llijks-kanseliers no< dzakelijk en doeltreffend keur de met, volkomen vertrouwen van de Rijks-regeering ver wachtende, dat, behalve de rechtmatige belangen van nijverheid en landbouw ook die van handel en scheepvaart alleszins zouden worden in het oog gehouden." Rijksdag. Den 28 zijn de zittingen hervat. Ingekomen was een brief van den Rijks kanselier, waarin deze om ver gunning verzocht den Afgevaardigde Hasselmann, wegens overtreding van ettelijke bepalingen der wet tegen het so cialisme, strafrechtelijk te vervolgen. Dit st.uk is naar de commissie voor de regeling der werkzaamheden verwezen.— Het, laatste gedeelte der zitting werd ingenomen door de derde lezing van het wetsontwerp tot regeling van het, ver voeren verkoopen enz. van voedingsmiddelen en andere voor het verbruik bestemde zaken. Al de artikelen werden met enkele wijzigingen aangenomen. Zij bepalen thans het, volgende: Met gevangenis tot een half jaar en boeten tot 1500 mark wordt geslratt wie dergelijke zaken vervalsc t ot bedriegelijk namaakt en wie met voorbelachten rade zulke bedorven nagemaakte of vervalschte waren onder verzwijging dier oi- standigbeden verkoopt of onder bednegehjke bena ming te koop stelt. Met gevangenis en eventueel met verlies zijner burgerrechten wordt gestraft wie opzettelijk dergelijke waren zoo toebereidtdat het gebruik er van op de 'gezondheid nadeelig werkt, of wel zoodanige waren ver koopt, te koop stelt o'f in omloop brengt. - en wie opzet telijk kleederenspeelgoed tapijten eet-, drink- of kook- <rereedsctiap of petroleum zoodanig toestelt,, dal het gebruik daarvan de gezondheid moet benadeelenof die willens en wetens verkooptenz. Ook de poging is strafbaar, en is zware beleediging des lichaams of de dood veroorzaakt, dan wordt gevangenisstraf tot 5 jaren toe opgelegd. Pruisen. Den 26 zijn door het ,,Criminalgericht te Berlijn 3 te Koningsbergen gearresteerde russische studenten, wegens storing der openbare orde en deelneming aan een geheim genootschap, veroordeeld 2 Liebermann en Gurewiiz tot 9 éénAronsohntot 4 maanden gevangenisstraf. Deze jongelieden, van israëlietische geboorte, stonden met ftlieen met russische socialisten en nihilisten, maar ook met, duitsche in betrekking. Allerlei documenten waren bij hen gevonden, o. a. eene soort van reglement op het vermoorden van per sonen wier dood voor de zaak der revolutie van nut kon worden geacht. Den 1 Mei is te Berlijn de tentoonstelling van nijverheid geopendin tegenwoordigheid van de ministers Maybach Falk, Eulenburg en Friedenlhalden opperburgemeester Forckenb'ck, andere voorname notabiliteitenvertegenwoor digers der stedelijke overheid en een talrijkgedistingeerd publiek. De heer Viguiévoorzitter van het consistorie te Nimes is en in, en tot, hoogleeraar der prnctisehe godgeleerdheiden de heer Bonnet ilaurx tot lector over kerkgeschiedenis aan de pro test, antsche {gemengd luthersch-calvinistische) faculteit te Parijs benoemd. Zij zijn gematigde mannen en waren door de liberale partij aanbevolen; de orthodoxe partij, die de parijsche faculteit niet had willen erkennen, klaagt nu, dat de benoemingen buiten de Kerk om geschied zijnwaardoor op hare rechten inbreuk gemaakt en de wet geschonden is. De Revolution Frangaise verklaart, „met volkomen zeker heid" te kunnen mededeelendat bij gelegenheid der jong ste verkiezing te Bordeaux een door de leden van de uiterste linkerzijde der Kamer onderteekend manifest ter gunste van B/anqui derwaarts is gezondenen haar geestverwant de Marseillaisegaat voort, zich het hart op te halen aan deze overwinning der ultra-radicalenals „een oorveeg, welke het merk der vijf vingers op het aangezicht van het minis terie des heeren Waddington heeft achtergelaten." Het Jour nal Official heeft van de verkiezing geeneriei gewag gemaakt en beschouwt die dus blijkbaar als onwettig. De minister van binn. zaken en van eeredienst, heeft bij den Raad van State beklag ingediend tegen den aartsbis schop van Aix wegens een door dien prelaat uitgevaardigden herderlijken brief tegen de bekende wetsontwerpen betref fende het onderwjjs. De regeering heeft den door de bis schoppen in den vorm van verzoek- en vlugschriften, onder inroeping van de door het gemeene recht gewaarborgde vrij heden openhaar gemaakte protesten geene hinderpalen in den weg gelegd maar de minister verzekertdat de regeering zeer vast, besloten is om te belettendat polemiek gevoerd worde onder den vorm van herderlijke brieven welke bestemd zijn om van den kansel te worden afgdezen en de politiek te mengen in de godsdienstoefening. Den 24 heeft de President, der Republiek een bezoek af gelegd bij prins Alexander der Nederlanden. Den 25 heeft in het hötel der nederlandsche ambassade een diner ter eere van den prins plaats gehad gevolgd door eene schitterende receptie. Den 26 vertrok de prins naar Algiers. De gérant der Revolution Frangaise is tot 3 maanden gevan genisstraf veroordeeld, wegens het opnemen van een brief van ,eene groep van weduwen, moeders, zusters, slachtoffers van het versaillaansche leger", ter dankbetuiging voor den ijver van dat blad ter bevordering der verkiezing van Blanqui. Het Journal des Débats zegtdat volkomen overeenstem ming tusschen Frankrijk en Engeland bestaat ten opzichte van de staatkundige gedragslijn tegenover Egype. De heide kabinetten zonden naar Konstantinopel eene depeche, waarin zij verklaren, acte te nemen van het aanbod, door dePorte in het eerste oogenblik gedaan om den Khedive af te zetten Zij hebben aan den Khedive kennis gegeven van hun voor nemen, om zich hunne vrijheid van bandelen voor te be houden ten opzichte van de schending zijner verbintenissen tegenover Frankrijk en Engeland. De 1200 werklieden van de zeer aanzienlijke zijdefabnek van Jaubert Audras 8p C°. t,e Lyon hebben besloten het werk te staken, totdat de patroons het loontarief van 1869 we Ier zullen hebben ingevoerd. De werkstaking schijnt zich tot, onderscheidene Huizen te zullen uitstrekken. Deu 26 heb ben hierdoor samenscholingen van werklieden maar geene ongeregeldheden plaats gehad. De President der Republiek heeft wederom aan 307 wegens medeplichtigheid aan den Commune-opstand veroordeelde personen grati» verleend. Ter gelegenheid van een den 23 hem door den Alg. Raad der Vogeezen te Epinal aangeboden banket,, heeft, de minister Jules Ferry eene rede gehouden waarin hij zijne bekende wetsontwerpen betreffende het hooger onderwijs enz. in het breede verdedigde tegen de van alle zijden door de clericalen en ook door sommige gematigde liberalen daartegen inge brachte bezwaren. Het opmerkelijkste gedeelte van dit ver toog was ongetwijfeld het slot, waarin de minister met groote,n nadruk de eensgezindheid tusschen zijne ambtge- nooten en hem op dit, stuk handhaafdemet name ten aan zien van het 7de artikel i.i het ontwerp op de vrijheid van het hooger onderwijs, waarbij alle niet erkende geestelijke orden van het geven van onderwijs worden uitgesloten. Alle omtrent verdeeldheid der ministers in omloop gebrachte ge ruchten en beweringen noemde spreker „leugenlouter leu gen." Bijna te gelijker tijd heeft de minister Lepere, voor zitter van den Alg. Raad der Yonnein de koopmanselub te Auxerre eene rede gehoudenwaarin ook hij sprak over de eensgezindheid, maar tevens over de gematigdheid der regeeringdie der godsdienst niet vijandig maar de gewe tensvrijheid toegedaan wasdie zich stipt aan het concor daat zou houdenmaar daarvan ook de eerbiediging door de hoogst geplaatste leden der geestelijkheid eischte. In het Hötel Continental te Parijs is ten voordeele der slachtoffers van den vloed van Szegedin een bal gegeven waarvan de kosten (35,000 franken) gedekt, zijn door vrij willige bijdragen van aanzienlijkenzoodat de opbrengst der "verkrijgbaar gestelde töegangsbiljetlen (3000, tegen 20 franken het stuk) zuiver zal kunnen overgemaakt, worden aan de belanghebbenden. In het Théatre de la Renaissance ij onder bet vertoonen der Petite Mademoiselle", tusschen 2 bedrijven, door mej. Graniet, die in het stuk de hoofd rol vervulde, voor de noodlijdende van Szegedin eene col lecte gehouden, die 1300 fr. opbracht, 500 van de directie en het personeel800 van het publiek. Op het hal m het Hötel Continental, dat bezocht, werd door 3000 heeren en dames uit de aristocratie van alle schakeenngen heeft zich gei enkel vertegenwoordiger der repubhkeinsche richting vertoond. De policie heeft de verspreiding van het programma waarmede de onlangs verschenen Réformateur is opgetreden, verboden. In dit s't.uk door genoemd orgaan thans met in het, oog vallende letter herdrukt, en van de hand des hoofd redacteurs Léon Pilattewordt aangedrongen op de invoe ring van verplicht, kosteloos, neutraal onderwijs, en gezegd, dat, het, catholicisme moet worden uit predelgd. „Het clenoa- lisme", schrijft de heer Pilatte, „is voor ons de vijand in vrijwat radicaler en dieper zin dan de heer Gambetta het ooit heeft, opgevat. Deze groote redenaar heeft in het cleri- calisme slechts den vijand van den Staat van de Republiek de vrijheid gezien. Wij zien er den vijand des menschen over wien het zich de rechten eens meesters aanmatigt, den vijand Gods, van Wien het een zoo verfoeilijk spotbeeld maakt, dammen liever godloochenaar is dan aan dien God te geiooven." Den 27 hehben de bonapartisten bij eene voor de Kamer gehouden verkiezing te Nyons den vroeger aldaar door hen verloren zetel herwonnen. Hun afgevaardigde d Autan, die verleden jaar plaats moest maken voor den republikein Richard wiens verkiezing wegens eene informaliteit nietig was ver klaard heeft ditmaal met eene kleine meerderheid de over winning behaald. De regeering heeft het door een vroeger ministerie geno men beduitwaarbij den heer Ruiz Zorilla het verblijf in Frankrijk ontze d werd, ingetrokken. De Rappel deelt,, wat betreft de kwestie van de verplaat sing der Vertegenwoordiging naar Parijsbijzonderheden mede omtrent onderhandelingen tusschen de ministers en de voorzitters van de groepen der linkerzijde van den Senaat waaruit blijkt, dat deze laatsten de nabijheid van de ver gaderplaatsen der beide Kamers als eene hoofdvoorwaarde aan merkten en het denkbeeld opperdeuhet gebouw van het, departement van buit. zaken voor den Senaat te bestem men. De regeering achtte voor dit doel den zuidwest elijken vleugel der Tuileriën verkieslijker, omdat voor bovengenoemd departement geen ander geschikt gebouw t,e vinden zou zijn. De Raad van I et Legioen van Eer had de leden dezer orde, die wegens den Commune-opstand van 187 j veroor deeld waren, geschrapt. Sommigen hunner, die thans am nestie hebben ontvangen, hebhen vruchteloos op hunne we deropneming in de orde aangedrongen. Volgens de Revo lution Frangaise heeft nu de heer Louis Blanc over deze aangelegenheid een brief geschreven aan den grootkanselier der orde. Den 23 is in Shakespeare's geboorteplaatsStrat,ford-on Avonhet aan hem gewijde gebouw althans dat deel dat voor tooneelvoorstellingen bestemd is feestelijk inge wijd. Het is gebouwd in den stijl van den tijd van Koningin Elizabeth en zeer schilderachtig op de oevers van den Avon geleden Bij bet, theater zijn eene bibliotheek en een schil derijen-kabinet. gevoegd, in welk laatste schilderijen en beeld houwwerk worden opgenomendie onderwerpen uit, Shakes peare's werken voorstellen. Het feest werd door vele belang stellenden uit alle oorden des lands bijgewoond. Het iersche blad the Bation noodigt de engelsche dagbla den uitten aanzien van den oorlog tegen de zoeloes nooit, meer de woorden „eervolle overwinning" te bezigenomdat er geen sprake van eer kan zijn, waar liet geldt slecht ge wapende naakte wilden als beesten neder te schieten. Het hoopt den dag te mogen beleven, waarop zulke misdaden misdaden in liet oog van God en de wereld bare welver- diende straf zullen ontvangen. Het blad trekt voorts een paralel tusschen de Transvaal en Mexico. Het lot van Keizer Maximiliaan kan in zijne oogen sir Bartle Frere on mogelijk ontgaan en L-rland zal er de transvaa sche hoeren dankbaar voor zijn wanneer zij Frère aan den eersten den besten boom opknoopen. Volgens de Morr.ingpost hebben alle mogendheden, die het traetaat van Berlijn onderteekend hebhenmet uitzon dering van Oostenrijk en Engeland hare toestem.uing ver leend tot eene verlenging der russische bezetting van Oost- Rumelie tot 6 Augustus. Lord Salisbury heeft, een toast, aan een banket der Con- servat.ieve Vereeniging van Middlesex beantwoordendeals zijne overtuiging te kennen gegevendat alle mogendheden vast besloten waren het traetaat, van Berlijn uit te voeren. Over Üost-Rumelie sprekende, zeide lord Salisbury: Als de bevolking het traetaat van Berlijn oprechtelijk aanneemt, dan zal zij eene benijdenswaardige vrijheid genieten; als zij de aangeboden vrijzinnige instellingen verwerp'dan zal de onderdrukking niet. uitblijven; dat dan het bloed op hunne hoofden nederkomeSpreker prees den ijver en den verheh ten geest van den Sultan en van Khereddine- en Karatheo- dory-bassa, en hij hooptedat, zij er in mochten slagen de ontworpen hervormingen in te voeren. De val van Turkije zou voor Europa verschrikkelijke gevolgen hebben Hoogerhuis. Den 29 heeft lord Bateman eene motie voorgesteld ten gunste van het, opnemen van reciprociteit in de te sluiten handelsverdragen en ter. gunste van een en quête over de oorzaken van den gedrukten handelstoestand. Lord Beacons field bestreed de motie. Hij achtte reciprociteit onmogelijk, met, het oog op de vele nog bestaande handels- trsctatenterwijl hij eene enquête zonder bepaald doei nut teloos noemde; bovendien sprak hij als zijne overtuiging uit, dat er reeds weder eene verlevendiging in den handel te bespeuren was. Het voorstel van lord Bateman werd zon der stemming verworpen. Lagerhuis. Den 24 heeft de heer Rylands in eene uit voerige rede de volgende motiën toegelicht: 1°. Het Huis ziet met leedwezen de groote toeneming van de staal s-uin gaven. 2». Die uitgavenwaarvoor de tegenwoordige re geering verantwoordelijk is, zijn niet noodig voor de veilig heid des lands of voor de bescherming van zijne belangen in het buitenland. 3°. De belastingen welke door die uit gaven noodig gemaakt wordenwerken belemmerend op den landbouw en de fabrieken, verminderen het kapitaal dat de productieve industrie kan doen verwerken waardoor armo de en misdaad toenemen terwijl de locale en alge, meene lasten aangroeien. 4°. Onniddelijk moeten er maat regelen genomen worden om de tegenwoordige uitgaven te verminderen tot, zulk een bedragdat, inkomsten en uitgaven niet alleen tegen elkander opwegen maar dat ook de be lastingschuldigen eenige wezenlijke verlichting ondervinden. Vele leden voerden tot ondersteuning of bestrijding dezer motiën het woord. De minister van marine zeide, dat, elk stap der regeeringwelke vermeerdering van uitgaven ver oorzaakt had door de groote meerderheid van het Parlement goedgekeurd was. Sedert 1874 waren de belastingen met. niet meer vermeerderd dan met 8,650,000. Voor het leger was bijna 1%, voor de vloot nog geen half, voor het onder wijs 1% miljoen meer uitgegeven. Hij verzocht den voor standers der motiën om aan te wijzen waarop bezuinigd kan worden. De oppositie zou, indien zij aan het bewind kwam, ook niet kunnen bezuinigen de tegenwoordige toestand van Europa, de opvoering der krijgsuitgaven van andere groote mogendheden verbood liet,. In vergelijking van hetgeen deze uitgaven, was de verkooginir in Engeland vering. De tegen woordige regeering had 2 miljoen p. st. helastingen, die het, meest op de lagere standen drukten afgeschaft.de ïnco- met.ax maar 2 p. c. vernoogd en geene nieuwe belasting be halve de tahaksbelast ng ingevoerd. De rigeerine was tot, hare financiëele maatregelen verplicht geweest, door hare zorg voor de belangen zoowel als voor de rer der natie. Op eene interpellatie van den heer Goldschmidt antwoordende, zeide de minister Northcote, dat, daar de heer Rwers Wilson ontslagen is, hij spoedig naar Engeland terugkeerenen weder in britsche staatsdienst treden zal. Hij kon echter niet zeggen, wanneer dat zal zijn. Den 25 werd aan den minister door hetzelfde lid gevraagd, of er eenige waarheid was in een bericht van de Times, vol gens hetwelk de Sultan aan Eneeland en Frankrijk had ver klaard dat hij bereid was om, zoo die mogendheden liet wenschtenden Khedive af te zetten. De minister ant woorddedat hij omtrent deze zaak geene inlichtingen geTen kondaar het l ier vertrouwelijke mededeelingen van andere mogendheden betrof. Den 28 heeft oe minister, alweder in antwoord aan den heer Goldschmidt, verklaard, dat Frankrijk en Engeland aan den Khedive geene gemeenschappelijke nota hebben gericht, dat zij het beiden noodig keurden, den Khedive hun gevoelen over zijne maatregelen te doen kennen. De depeche, waarin dit is geschied, is onderweg; de mededeeling van haren inhoud was dus niet gepast,. De minister Bourke heeft, lord Partington beantwoordende, gezegd, dat de stukken betreffende Egypte aan het Huis zouden overgelegd worden zoodra de onderhandelingen ten einde waren. De zelfde minister verklaarde, dat, de internationale commissie de organieke wet voor Oost-Rumelie heeft voltooid en onder teekend. De Sultan heeft die nog niet bekrachtigdzoodra dit, o-eschied is, zal zij aan het Parlement bekend gemaakt wor.ien. Hij verklaarde voorts, dat de berichten uit Creta zeer onbevredigend luiden. De I ritsche consul gelooft, dat, die toe te schrijven is aan gebrek aan goede politie. De minister Northcote verklaarde, dat de onderhandelingen over Oost- Rumelie voortduren en dat de mogendheden algemeen ge zind zijn om eene behoorlijke uitvoering van hel, traetaat, van Berlijn te eischen Bij de voortgezette discussie over de mo tiën 'van den heer Rylands is de financiëele politiek der regee- r.ng nadrukkelijk afgekeurd door de heeren Gosvhen, Gladstone en Chit der s. L)e eerste, schoon zich met vereenigende met de derde motienoemde de begrooting des ministers onso liede, misleidend en lafhartig, daar de regeering geene verhoo ging van belasting durfde voorstellen, ten einde in de onkosten harer eerzuchtige buitcnlandsche politiek te voorzien. De heer Gladstone zette uiteen, hoe de noodelooze bemoeiing der regeering met, allerlei zaken in Europa, Azie en Africa had geleid tot zulk eene betreurenswaardige vermeerdering der uitgaven. De regeering had hare begrooting de' oor- lo^suitgavenin de 3 eerste jaren 26 a 27 miljoen bedra gende, in de beide volgende opgevoerd tot, 30% a 32 miljoen en thans weder kunstmatig verjaagd tot 27 m De verhoogde uitgaven hadden wel gediend tot uitbreiding van het grond gebied des Rijks, maar niet tot bevordering van het welzijn der natie en van de betrekkingen met vreemde mogendheden. De wijze, waarop de minister Northcote in de onkosten van den oorlog met de zoeloes dacht te voorzien, werd door spr. zeer veroordeeld. Er werd niet gezorgd voor vermeer dering der inkomsten ter bestrijding der verhooging van uitgaven. De vice-minister lbbetson, de minister Northcote en eenige leden verdedigden de gedragslijn der regeering. De minister zeide, dat de buitenlandsche politiek der re geering geene politiek van aanval was. Zij bedoelde: rust en welvaart; maar deze konden alleen het deel zijn van eene natie, die sterk was en toonde, dat. zij, zoo het, noodig was hare kracht wist te gebruiken. Hij geloofde nietdat men later der regeering verwijten zou, dat, zij bijv. gepoogd had een oorlog te voorkomen door verstandige oorlogsuitgaven, die ten doel hadden de kracht en de vastberadenheid van Engeland te toonen. Zijne financiëele gedragslijn verdedigde hij door te beweren, dat het uitgeven van schatkistbiljetten beter was dan eene verhooging van belasting, die industrie en handel slechts belemmeren zou, nu het juist zoozeer van belang was, ze zooveel mogelijk te bevorderen. De motiën van den heer Rylands werden ten slotte mei 2C3 tegen 23U st. verworpen. Te Kasan zijn dezer dagen 4 politieke moordaanslagen gepleegd3 daarvan gelukten. Sedert den aanslag op den Keizer hebben 24 hooggeplaatste ambtenaren van het revo lutionaire comité bericht gekregen, dat tot hunnen dood besloten is. Er komen in weerwil van de zorg der policie, allerlei nitiilistische bladen en vlugschriften uitwaarvan de policie maar niet te weten komen kan, door n ie ze geschre ven en waar ze gedrukt worden. De Semla i Suaboda Land en Vrijheid) is het offieiëele blad der nihilistendat vrij geregeld verschijntmet vertrouwen inteekenaars vraagt van locale revolutionaire blaten melding maakt, nihilistische moordaanslagen bericht en bedreigtaangevende wie door het comité ter dood veroordeeld zijn. Zoodra een of ander burge'hjk of militair ambtenaar zich aan bijzondere streng heid of aan wreedheid heeft schuldig gemaakt wordt zulk een vonnis over hem uitgesproken. Omtrent een ambtenaar te Kharhoft', wien opgedragen was een onderzoek iu te stel len naar den moordenaar van prins Krapotkinewordt ver haald dat de nihilisten zich van htm meester gemaakt heb ben door hem iemand te zendendie hem licht over deze zaak zei le t,e kunnen geven en die hem zijn rijtuig aanbood om hem naar den procureur te brengen. De ambtenaar volgens eene andere lezing de gouverneur van Kharkoff ging mede en is sedert, verdwenen. Te Viadikawkas is een prelect van policie vermoord. De dader is gevat,. In een dorp nabij Kiew zijn acht boeren in hechtenis genomen omdat zij een aantal exemplaren van een revolutionair vlug schrift, hadden verspreid. Te Toropoisoeen dorp, niet ver van haar, is eene geheime drukkerij ontdekt. De man, die het geheim verraden hadis vermoord gevonden in zijn bed. Solowieff heeft in zijn eerste verhoor zich zeer onbeschaamd gedragen ook jegens de grootvorsten Nico'aas en Michel die hem op last, van den Keizer eenige vragen deden Tuen hij bespeurdedat. men hem met kalmte en matiging behan delde, heeft hij verklaard, dat, hij persoonlijk geen haat jegens den Czaar voeddemaar dat hij tot den aanslag ver plicht was geweest door een hem bij bet lot, te beurt ge vallen mandaat. Meu is r-eds door hem te weten gekomen, dat de moordaanslagen ge'eid worden door een comité van 12 leden, we.ks besluiten door hen, die tot, het, complot beaooren op strafte des doods moeten worden uitgevoerd. Eene keiz. ukase van 17 April, die een bijzonder gestreng toezicht op de hoogescholen gelast heeft ten gevolge gehad, dat al de professoren der universiteit te Petersburg hun ont slag hebben genomen. In het district Rjasan heeft een polieie-commissaris 40 boeren, die de belasting niet konden betalen, op de on- menschelijkst.e wijze laten geeselen. Hij had van den gou verneur bevel gekregen om bij het innen der belastingen ook „krachtiger middelen" aan te wenden. De overslrooming van de Moskowa, waardoor te Moskou et;elijke honderden huizen zijn onder water gezet,, heeft vele spoorwegbruggen vernield en in het algemeen groote schade aangericht. Eene legerorder voor de garde en de troepen in het mi litair district van Petersburg bepaalt, dat ook de militaire bevolking van den in haar bezit zijnden voorraad wapens onverwijld opgaaf aan de daartoe aangewezen overheid moet doen, op gelijke wijze als dit ten opzichte der burgerlijke bevolking verordend is. De Keizer en de Keizerin zijn den 27 te Livadia aange komen. Aan alle stations, welke H. H. M. M. op de reis passeerden, werden zij door eene ontelbare volksmenigte met geestdrift begroet. Den 28, 's morgens te 10 uren, is t.e Orenburg, ten ge volge van onvoorzichtigheidbrand ontstaanterwijl een lievige storm woedde. Het. vuur verspreidde zich snel en woedde t.ot, den avond van den 29 toen 2 kerken de ar tillerie-kazernehet. telegraafkantoor, het, instituut, voor on derwijzers, het, kreitsgereehtshof en 949 huizen waren inde aseh gelegd. Van 3 omgekomenen zijn de lijken gevonden. De kroongelden en de meeste documenten zijn gered. Reeds den 30 is een comité tot, ondersteuning di r hulpbehoevenden door den brand in werking getreden: de helft, der bevolking is in barakken achter de stadslinie gehuisvest; op telegrafische

Alkmaarsche Courant | 1879 | | pagina 5